VREDE 'T EEN B\ 'T ANDER 08 föandleterijëa is Rusland Buitenland IN BE BALKANEN I® ^.CS- M1I13 Van Nuffel-De Gsndt. Belangrijke diefstallen in de siafiën van Brossei en Voorsteden Bloedigs twist lusschen fQorereizlgers te Mslsn I§®@sisïlej8e!a Jaargang n' S33 2 CENTIEMEN HET NUMMER ©isussfarj 7 Öc'cïfcr IB S3 DE ¥0 f- Abonnementen? 2es maanden 4 franken. Een jaar B franken. Insclirijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 B. 's avonds e» li» 2* UITGAAF, 7 's avonds 0 Pour toute la pablicitê commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement i l'Atfence Réclame Godte, 2, Place da Ia Bourse, Bruxelle». BUREELEN AANKONDIGINGEN i TE BRUSSEL GSÜTS, BeursplavSs, 9 Telefoon A 3299 Bestuurder A TE AALST 0, tCerbistraati Telefoon 114. KI. aank. (1 tot 4 kl. rög.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) £r. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) ff. 1 OG Gemengdnieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regol) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitelijk te ■wenden: Agei.ce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Zaterdag en Zondag laatst (4 en 5 October), bad te Nureuberg de verga dering plaats, ten einde do middelen te bespreken om den internationalen vrede te bekomen. Afgevaardigden uit alle landen van Europa en zelfs uit Amerika, namen er deel aan. Tot biertoe hebben wij nog het vol ledig- verslag over deze vergadering niet ontvangen, doch, volgens het programma het aanduidde, weten wij dat ookdekwestie van Elzas-Lotbarin gen ten berde gekomen is. Elkeen gevoelt maar al te wol dat cr iusschen Frankrijk en Duitscbland oenen gespannen toestand bestaat, wel ke vroeg of laat noodlottige gevolgen zoudo kunnen na zich slepen. Na 43 jaren kan Frankrijk nog- bet verlies niet verkroppen van bot scboone Elzas Lotharingen, welke in de banden der Duilsehers gevallen is. Onder de smeulende asch laait bet vuur der wederwraak. De inrichters van het «Verbond für internationale vorstandigung weten dit maar al te wel en bet is mot een doel om middelen te beramen ter be vrediging, dat de vergaderingen van Zaterdag en Zondag laatst hebben plaats gehad. Kost wat kost zoude er paal en perk moeten gesteld worden aan die inter nationale veeten, welke zulke noodlot tige gevolgen hebben voor handel en nijverheid. Kost wat kost zoude, er toetreding moeten zijn van het eene volk tot het andere, om alzoo de niet langer uit te stone beklemming, welke op Europa drukt, te ontwijken. Kost wat. kost zoude dus aan de bil lijke eisohen van sommige volkeren gevolg moeten gegeven worden. Waarom, vragen de Elzas-Lotba- ringers zich af, waarom worden wij dagelijks geplaagd door een legioen van Dultsche bedienden, welke ons behandelen, niet als leden van het Buitsche rijk, die geroepen zijn om ouder denzeüden standaard to sLrijden, maar ais parias die aan een veroverd wingewest belmoren. Dat men ons de zelfstandigheid en bet oigenbestuur verleene wij hebben er bet recht toe zoowel als de andere kleine staten van het Buitsche keizerrijk. Het schijnt dat keizer Willem per soonlijk niet vijandig is aan de vrede- voorstellen. Men zegt dat hij den vrede bemint en bereid 'is aan de ge gronde klachten dor Elzas Lolhariar gers gehoor to geven. Indien hij zijn leger versterkt heeft, zoude dit alleen lijk voortspruiten uit liefde voor don vrede, volgens luidt de gekende spreuk Si vis pacem, parabellum; Indien gij den vrede wilt, bereidt u tot den oorlog Mochten do besprekingen van Nu- renberg eoneu machtigen weerklank vinden tot in de verste boeken der be schaafde wereld. Eere en lof aan de inrichters edel is bun streven, heilig is bun doel. Elkeen is verontweerdigd bij het zien der ijselijko bloedbadon en slach tingen der Balkanen. Weihoe, nu nog in de XX* eeuw, nadat het licht dei- beschaving overal is doorgedrongen, moet men nog getuige zijn van die bloedige tooneelen, die aan duizenden jongelingen, nauwelijks de mannen jaren ingetreden, bet leven ontne men! Bat de dieren vechten en bloedver gieten. Doch... menschen, begaald met reden en verstand... moewillig het leven aan hunnen broeder ontnemen... bet leven dat zoo Géi, zoo kostelijk is Wij drukken den wenscb uit dat soortgelijken vergaderingen als deze van Nurenberg, meer en meer zouden tot stand komen en hopen dat er eens een man zal- opstaan, die den heiligen kruistocht zal aanprediken er, zal ten velde trekken tegen de uitzin nige legeruitbreidingen en tegen de wreede oorlogen. Alle internationale geschillen zouden in de zalen van het prachtig vredespaleis van den Haag in den minne moeten beslist worden. Mocbte dien invloedrijken persoon, dien nieuwen Pieter den Eremijt, wel haast opdagen. Alle landen, alle vol keren hebben er groot belang bij en met geestdrift zoude dezen menschen- vriend door gansch de wereld' begroet worden. B® taalkwestia wan liewerSetS© opg^ iöst. Wij zijn het niet die liet- vast stellen, maar wel een Waalsch dagblad Le Pays Wallon re,n Charleroi.Steu nend op ambtelijke cijfers, toont het blad aan, dat in 't Ylaamscbe land op duizend huwelijken bijna dubbel zoo veel kinderen worden geboren als in het Walenland. Die cijfers voor oogen, besluit De Pays Wallon als volgt Men moet waarlijk niet zeer besla gen zijn in de statistiek om te beseffen dat, op dien weg voortgaande, Belgen- land binnen 50 tot 75 jaar, voor de drie vierden Vlaamsch zal zijn en slechts voor één vierde Waalsch. Welk heil zullen wij alsdan liebben te verwachten van de bestuurlijke schei ding. Laat ons wat minder Waalsch ge rucht maken in de wereld en zorgen wij er voor het Waalsch geboortecijfer—te verhoogen. Voor ons, Walen, is rdat eene kwes tie van leven of dood. Het gewaarïljka wan zuigflessshen. Prof. Hugo Schülz beeft waargenomen dat de oorzaak van verstopping, die dik wijls bij zuigelingen optreedt, in de zuigflesch moet worden gezocht. Zooaïs hij in het Münchener Medizinischen Wochenschriftbericht, zijn de kiezel- zuren v&n het glas de oorzaken der ver stopping. Wordt namelijk de melk bij hooge temperatuur gesteriliseerd, dan lossen bij die hitte eenige kiezelzuren in de melk op. Hoe slechter de kwaliteit van glas is, hoe meer zuren er afgeschei den worden. Bij een goede glassoort be perkt zich de afscheiding der zuren tot de eerste maal dat het aan hOoge tempe ratuur wordt blootgesteld. Het is dus aan te bevelen de zuigflesschen steeds van de beste kwaliteit te koopen, en ze voor het gebruik eerst flink in bet wa ter te koken. D© kisswethervemftsng. Den 15 Oc tober zal de Kommissie, aangesteld voor de studie der kieswethervorming, ge zegd Kommissie der XXXI, hare werk zaamheden hernemen. M. Berry er, mi nister van binnenlandsche zaken, heeft aan de besturen der groote steden een schrijven gericht, om te vragen dat aan vullende inlichtingen over de samenstel ling van het kiezerskorps zouden ver schaft worden. De besturen moeten lijsten opmaken, waarop de kiezers gerangschikt staan naar de beroepen die zij uitoefenen vrije beroepen, nijvefaars, handelaars, landbouwers, openbare beambten, ren teniers, eigenaars, ondernemers, enz. Een rateuivs mode voor heeren, Vooral in de warme dagen moet men er voor zorgen, zich in het bijzonder hygië nisch te kleeden en niet meer te dragen dan noodig is. Tot de kleedingstukken, die men bij mooi weder in de eerste plaats kan missen, kan zeker de hoed gerekend worden. Vooral voor heeren is de viltkoed bij zonder ongezond. Die draagt er veel toe bij, dat het haar bij de mannen boo vroeg uitvalt. Zelfs de strooien hoed is met liet war me weer zeer lastig. Heeren die veel last van zweeten hebben, dragen dan ook dikwijls den hoed in de hand. Maar dit is eveneens lastig. Daarom is men er sinds enkele jaren op uit een nieuwe mode in het leven te roepen, namelijk om zonder hoed te loo- pen. In Amerika, liet land, 'dat, wat het praktische, betreft, Europa in vele 'din gen voor is, is deze mode reeds lang in zwang. In Duitscbland en Engeland, na melijk te Dresden, Bonn, Londen, en vele andere Duitsche steden, heeft men vereenigingeü opgericht, die voor de hoedlooze drajskt ijveren. Ook te Berlijn is de vereenjtging tot verbetering van heerenkleeding begonnen om propagan da voor de hoedlooze mode te maken. Zoo kan men nu overal in Berlijn heeren zonder hoed zien wandelen. Wanneer de zon te vóel brandt, kan men een parasol gebruiken die beter te gen de zon beschermt dan een hoed. Ontdekking van öq daders. Sedert lang reeds werden in 'de ver schillende statiën en middenbureelen van den Brussélschen omtrek diefstallen gepleegd van pakken en kisten, inhou dende boter, kieerstoffen, 'kleedingstuk ken, koetbaarheden, enz. Na een langdurig, onderzoek zijn 'de bijzondere politieofficieren van den spoorwegdienst, de HH. Rauwels en Dain, er in geslaagd de daders te ont dekken twee werklieden van den Staat, die deze diefstallen pleegden met mede plichtigheid van een boterhandelaar te Brussel. Deze slaagde er in, tegen eene kleine vergoeding aan deze werklieden uitbe taald, zich goederen te doen afleveren, bestemd voor andere kooplieden te Brus sel. Hij deed de papieren en stukken van die goederen vernietigen, en zoodoende kwamen deze diefstallen eerst maanden later aan het licht. Voorts hebben de policie-ambtenaren Govaerts en Toitssaint de daders opge spoord van vele andere diefstallen en wel iemand, werkzaam in de Zuidstatie, en een vrachtvoerder van de statie Turn en Taxis. Door deze wetsdienaars werden vele stukken laken en talrijke kleeding stukken, alsmede andere koopwaren aangeslagen in de woningen 'der ver dachten. Tijdens hun onderzoek kwamen cleze policieofficieren tot de ontdekking var» het bestaan van eene belangrijke inrich ting te Laeken, waar het gestolene op gekocht werd. Aldaar is eene belang rijke hoeveelheid der geheelde goederen in beslag genomen. Êen groote vracht wagen was noodig om alles naar het po li ciebureel van Laeken te voeren. Het onderzoek duurt voort. Diefstal van 183.000 roebels. 3 poisetaaranera en een bangst gedood. Verscheiden© gekwetsten. Eenige dagen geleden, werd nabij Verchme-Oudinsk1, in Transbaïkalie, de som van 100.000 roebels gestolen ten na- deele eener bank. De policie gelukte er in de schuil plaats der bandieten te ontdekken en eene sterke policiemaclit trok er op af, om de bandieten aan te houden. Deze waren echter op hunne hoede, en pas waren de agenten het vergaderlo kaal der bandieten binnen, of een vree- selijke revolvervuur brak los. De ban dieten hadden hunne revolvers getrok ken en schoten op de agenten. Deze schoten terug. De bandieten gelukten er in langs een geheimen uitweg te vluchten, ter uitzon dering van twee hunner. Beiden waren erg gekwetst en een hunner bezweek weldra. De andere werd onder goed ge leide naar het gevang overgebracht. De agenten waren er slechter aan toe. Drie hunner waren gedood en een vierde erg gekwetst. Alle opzoekingen om weder op liet spoor der bandieten te komen zijn vruch teloos gebleven. GROOT HERTOGDOM LUXEMBURG Do handel in Blanke Slavinnen. De policie van Luxemburg komt de band te leggen op een oud-veroordeelde, een Duitscher, Franz Seewald. De kerel was te Luxemburg aangekomen in gezel schap van een 14-jarig meisje, die hij als zijne vrouw deed doorgaan. In het hotel schreef hij zich in onder den naam van Muller. In het uitwijkingsbureel nam hij twee kaartjes voor Zuid-Ame- rika. Hij bood zich aan voor zekeren Meissner met zijne dochter reizende. De policie kreeg vermoedens en hield 'deü vreemdeling aan. Het meisje, Angelina Ke&sler, is 'de dochter van een herbergier van Merscli- weiler, nabij Sarrebrück. Alvorens weg te vluchten had zij aan hare ouders 400 mark ontstolen. De moeder die per telegram werd ver wittigd, is naar Luxemburg gekomen. De Duitscke overheid heeft de uitleve ring van Seewald gevraagd. FRANKRIJK Doocteüjke val van een vifeger. De vlieger Sivel, die te Marmande geko men was ter gelegenheid der voetbal feesten, heeft den dood gevonden in eene ongelukkige landing op het terrein der Garonne. Het ongeluk is töe te schrijven aan motorbreuk. Het toestel sloeg om en de vlieger werd 30 meters ver geslingerd Hij had den schedel gebroken. Sivel had deel genomen aan den Balkanoorlog Zelfmoord wan een jockey. Zondag namiddag, rond 3 ure, heeft zich een 23-jarige jockey, de genaamde Louis Douillon, op de vestingen van Parijs ge- zelfmoord. Dé wanhopige schoot zich een kogel door het hoofd en bleef op den slag dood. Men kent de oorzaak van de zelfmoord niet. Geweldige botsing. Zondag avond, rond 7 ure, had er in de voorstad Sainl> Honoré te Parijs eene botsing plaats tusschen een autobus en een taxi-auto. De chauffeur van het laatste rijtuig wil de den autobus voorbij rijden, maar hij botste erop en de autobus bolde op het oetpad. 17 personen werden gekwetst. De minister van binnenlandsche zaken, die op de plaats van het ongeluk was, heeft aan den policie pref'ekt voorge schreven voortaan met alle strengheid het reglement op 'de snelheid der auto mobiels toe te passen. De ingezetenen van den automobiel werden nfet ge wond. ENGELAND Do behandeling der Stemrechtdamen - Zondag morgend had er in de West minster abdij te Londen, tijdens de godsdienstige oefeningen eene betooging plaats van stemrechtdamenDeze wer den buitengedreven. Mevr.'Sanders, die tijdens de incidenten van Woensdag aangehouden werd is terug in vrijheid gelaten. De beweging onder de postbedienden Het nationaal komiteit der posten en telegrafen, besloot Zaterdag tijdens zij ne zitting, aan den voorzitter van den ministerraad, de toelating te vragen eene afvaardiging bij hem te zenden, om zich te verzetten tegen het verslag van de departementale kommissie aan gaande het salaris der bedienden. Eene vermeerdering van 15% wordt ook aan gevraagd voor het salaris in alle inrich tingen die door het nationaal komiteit aangenomen zijn. Men heeft besloten het gansche land door groote vergade ringen te houden. DUÏTSGHLAND Dq aanslagen op de automobielen. De aanslagen "tegen 'de automobilisten steeds op onrustwekkende manier ver meerderende, heeft men verscheidene malen reeds, aanzienlijke premiën uitge loofd om de laffe aanranders te ontdek ken. Men bericht nu 'dat 'de Deutsche! Radfahrer Bund1000 mark premie toekent aan hem die er in gelukt de da ders van aanslagen tegen automobiel of velorijders te ontdekken. Brand bij een drogist. Zaterdag ontstond er een geweldige brand in eene drogisterij van Keulen. Eene schrikke lijke ontploffing had plaats. Verschei dene pompiers werden zwaar gewond. De schade is zeer aanzienlijk. OOSTEN RiJK-HGNG AR IE Dood vara ean prins. Prins Karei von Schwarzenberg, hoofd van de rech terzijde der Heerenkamer, komt te over lijden in het kasteel van Worlik. RUSLAND Dg kwestie vara fóanck&ourie. De Retch verneemt dat de Russisck-Chi- neescke gesprekken aangaande Mand- chourie goed vooruitgaan. China ziet van het onderhoud der troepen in Noor- delijk-Mandchourie af, alsmede van het bestuur van dit land dat eene volkomen zelfregeering bekomt. Een© werkstaking. De bakkers van Moskou zijn in werkstaking gegaan. SPANJE Tragisch einde van een luchtschipper. Op het oogenblik dat Zondag te Bar celona een luchtbal opsteeg, klampte zich een onbekend persoon aan den luchtbal vast. De luchtschipper wilde hem redden, doch hij viel van 10 meters hoogte ten gronde en bleef op den slag dood. De onbekende steeg hooger op en landde in de beste voorwaarden op eeni ge kilometers van Barcelona. De ongelukkige lucktscliipper laat eene weduwe met 5 kinderen achter. BRAZILIË Eene ramp. Tijdens de botsing van 3 October laatstleden, tusschen een slee per en een stoomboot zijn 32 personen verdronken. VEREENBGD E-ST ATEN In- en uitvoer van goud en zit ver* Dit New-York wordt gemeld dat er tijdens de verloopen week voor 214.000 dollars zilver en voor 607.000 dollar® goud ingevoerd werd. De uitvoer van zilver bedroeg 843.000 dollars. JAPAN Eeno overeenkomst met Amerika. Het nieuwsblad Jiji Sliimpo beves tigt het gerucht volgens hetwelk Japan met de Vereenigde-Staten eene nieuwe overeenkomst gaat sluiten. Het blad zegt dat de minister van buitenlandsclie zaken een nieuw akkoord voorstelt daar het zeer moeilijk is voor de Jfvpansche onderdanen de naturalisatie in California te bekomen. Daardoor zou de Califor- niaanseke kwestie in den grond geregeld zijn. De ernstige gesprekken zijn nog al tijd verschoven daar de overbid ran Washington nog steeds de hanrfen vol heeft met de Mexikaanscke kwestie, en het ontwerp der douanentarieven deze zullen eerstdaags geregeld worden. Op het oefeningsplein te Mechelea verblijven thans verscheidene fcorerei- zigers in hunne rolwagens. Zaterdag avond ontstond twist tusschen 2 hun ner, beiden van Duischen oorsprong. Een der twisters trok zijn revolver en loste twee schoten op zijn tegenstrever, die in de borst getroffen, ten grond© plofte. Nu ontstond een algemeen gevecht, tusschen de foorereizigers, daar de eenen partij trokken voor den moordenaar en de anderen voor het slachtoffer. De policie kwam tusschen, doch 't was slechts met de grootste moeite dat do vechtpartij kon gestaakt worden. Vruchteloos poogde men ook den da der der moordpoging te vinden. De policie keerde naar het bureel te rug, om hulp te halen en ook de mede* werking der gendarmen in te roepen. Intusschen waren echter vier rolwa gens in aller haast vertrokken. De poli- cieagenten sprongen in een automobiel en de gendarmen te paard of per rijwiel1 en allen achtervolgden de vluchtelingen. Het was slechts te Putte, dat 'de ge vluchte foorereizigers, waaronder zich de revolverheld bevcyld, konden aange houden worden. Allen werden terug naar Mechelen ge bracht. Het parket is verwittigd en heeft een onderzoek geopend. De SVIoratenegrijnsche mobilisatie. De gedeeltelijke mobilisatie van Mon tenegro zal 10.000 soldaten onder de wa pens brengen. Zij zijn bestemd om da garnizoenen van Plevja, ïpek, Diakovo en Gussinia te versterken, daar men nog altijd de invallen der Albaneesche ben den in die streken vreest. Het nieuw Buigaarsch kabinet. Het huidig ministerie zou, naar ge zegd wordt, vervangen worden door een kabinet waarin de Stambouloviaten As- postoloff en Debri-Petrof met den radoj slavist Christopopoff zouden zetelen. D© Bulgaria orgaan van M. Da* nef, die sinds den val van M. Danef niet meer uitkwam, is Zondag terug versche nen. De Albaneesche kwestie. Be neaeriaag der Aibarasezen. De nieuwsberichten uit Prizrend aan gekomen bevestigen dat de Albaneezen teruggeslagen zijn. Het Servische leger drijft de Albanee- sche troepen naar de grens. Men wacht nadere inlichtingen af over de gevechten voor Prizrend geleverd. Een incident. Dagbladschrijvers zijn naar Monastir vertrokken om de afgevaardigden der groote mogendheden te ondervragen aagaande de begrenzing van Albanië.De afgevaardigden weigerden hen te ont vangen en deden geene verklaringen Deze houding verontrust de bevolking van Goritza, die vreest volgens belang hebbenden invloed geoordeeld te wor den. Die weigering aan de pers werd door de Oostenrijksche en Italiaansch^

De Volksstem | 1913 | | pagina 1