De Wollenende Kiezing 'T EEN Eli 'I ANDER Aenkomst van de "IHsa&etlmüe Mmtenlmid fïegenllssada Jsargéstg n' 2?*i S3 C3- IO X3 BestuurderJ. Van Nuffet-De Gendti IN DE BALKANEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER •jSosüSss'ïJsg 9 Qeïobsï* IS S3 'ABONNEMENTEN? Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. 1" UITGAAF, 4 li. 's avonds *9 2' UITGAAF, 7 a. 's avonds el» Poor toute la publicité coir.merciale et financière du journal, s'adresser exclusivenieut a l'Ajjence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles, EUREELENs TE BnUSSEL I TE AALST EO. GODTS, Bcursplaots, a I Kerkstraat, iat Telefoon A 3299 I Telefoon 114. AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) tr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.00 3* blaaz. (de regel) tr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 8,00 4* bladx. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 I Orerlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale on financieele aankondigingen zich uitsluitelyt te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. V SS, 331 191^ Ten jare 1912, ter gelegenheid van de ontbinding der Kamers, hadden in ALLE arondissementen des lands, wetgevende kiezingen plaats. Daar den helft der leden van Kamer en Senaat alle twee jaar vernieuwd wordt, heeft men bij loting do provin ciën aangeduid, welke in 1914 in het strijdperk moeten treden. Het zijn de provinciën Oost-Vlaan- deren, Luik, Limburg on Henegou wen. Tn Oost-Vlaanderen eindigtin 1914 het mandaat van 28 kamerleden (18 katholieken, 3 socialisten, 6 liberalen en 1 demokraat. In Limburg moeten do 7 katholie ken herkozen wordou. In gansch do pfüvincie behaalde niet een liberaal noch socialist in de laatste verkiezing hot quorum. In de provincie Luik komen 8 ka tholieken en 14 liberalen en socialis ten in bet worstelperk. In Henegouwen moeten er 31 Ka- morledcn herkozen worden (10 katho lieken en 21 socialisten en liberalen. In de aanstaande kiezing moet dus het mandaat vernieuwd worden van 88 kamerleden (43 katholieken en 45 tegenstrevers). Do Kamer tolt in liet geheel 186 lo den (100 katholieken, 84 socialisten en liberalen en .2 demokraten) In 1912 werd bet kartel aangegaan, in 12 arrondissementen. Liberaleïi en socialisten streden afzonderlijk te Gent, te Borgen en te Luik. Alles doet vermoeden dat den lust der liberalen tot kartelen verre ge koeld is. Hunne verbonden niet de socialisten deed lion van eeae zeer kale reis te huis komen en na de kiezing van 1912 hebben zij gezworen hen nooit meer door do socialen te laton verschalken. De wapens welke onze tegenstrevers in de aanstaande kiezing zullen ge bruiken, zullen de volgende zijn 1. Dc nieuwe legerwet. Met veel geraas zullen zij den ako- ligen toestand afschilderen onzer zo nen, welke door do wreeds leger wet aan den liulselijken baard ontrukt wor den. Zij zullen natuurlijk verzwijgen dat dc regeering, genoodzaakt zijnde liet •leger te versterken,slechts het uiterste minimum (49 op honderd) der man schappen vraagt, daar de liberalen het alleman soldaat eischen. 2. De wet op den alkool. Waarom don druppel van den armen werkman belasten, zullen zij met eene gemaakto verontweerdiging vragen. En zij vergeten dan te zeggen dat de geuzen in 1880 bet onschuldig pijp ten tabak van den werkman belast hadden. Wij antwoorden dat onder allo do nieuw6 lasten, dit bet eenige is dat don werkman zou kunnen treffen. Daarenboven bet is den braven werkman niet, welke men wil hinde ren, door de lasten op den alkool,doch het is liet schandelijk misbruik, door den alkool veroozaakt dat men wil be teugelen. De geneverduivel is de oorzaak dat er zoo velen in staat van dronkenschap zijnde, misdaden pleegden, welke ben jaren lang in de gevangenis deden op sluiten. Eene statistiek beeft bewezen, dat op 100 gevangenen er 60 zijn op gesloten, ter oorzake van den alkool. En welke slachtoffers van dezen duiveldrank zijn er niet to vinden in de krankzinnigengestichten Hoevele kinderkens dragon er de gevolgen niet van den alkool, door bunnen vader opgeslorpt Alwie eerlijk is, moet de wetten, in alle landen ter bestrijding van den alkool gemaakt, goédkeuren. 3. De seholenwet. De kreet van - Weg met de Kloos ters zal gedurende de aanstaande kiesperiode wederom weerklinken. Men zal don rijkdom der kloosters afschilderen, hunne eigendommen per aar en centiaar uitcijferen en een ver wijt aan de katholieken doen, omdat bet degelijk onderwijs door klooster lingen gc-geven, eenigzins bezoldigd wordt. Het zal niet moeilijk zijn hen te be wijzen 1° Dat do katholieke scholen het grootste getal kinderen bezitten. 2° Dat meest al de Staatstoelagen aan de offieieele scholen uitbetaald worden en de katholieke scholen slechts de brokkelingen ontvangen. 3° Dat op die wijze do katholioko ouders verplicht zijn tweemaal bet on derwijs te bekostigen. Vooroerst liet officieel onderwijs alwaar zij in bet algemeen hunne kin deren in geweten niet kunnen zenden, en dan bet christen onderwijs, dat zij voor alles aan hunne kinderon willen verleenen. 4" Dat deze, welke liet deftigst de kinderen opvoeden en daardoor het meest verdienen, hot minst ontvangen. Dat er ten minste moet golijkheid zijn onder al dozen die dezelfde dionsten aan do samenleving bewijzen. -x - Laat den vijand maar komen wij staan ten strijd gegord door gansch het land zullen onze vrienden zich be ijveren om de helscho strijdplannon onzer tegenstrevers te verijdelen om in 1914, eene nieuwe schittereudo zege praal te behalen. Ifocs* eSo ocSas-raIjt.ers Ter gelegenheid der aanstaande bespreking van hot schoolwetsontwerp, veroorloven wij ons de aandacht van liet Staatsbestuur te trek ken op het lot der onderwijzers, welke oj) het punt zijn hunno aftreding te moeten vragen. Dio zoo verdienstelijke ambtenaren zijn driemaal benadeeld 1.altijd hebben zij eono geringe jaarwedde getrokken 2. weinig of niet zullon zij gonicten van de weddeverhoo- gingen door do nieuwe schoolwet voorzien 3. hun pensioen voor basis hebbende do ge middelde jaarwedde der vijf laatste dienst jaren, zal niet berekend worden op de cijfers van het nieuw barema. Het zou dan rechtvaardig zijn voor hen, ten titel van scliadovergooding, de jaarwed de van het laatste dionstjaar tot basis van het pensioen te doen dionen. Indien de heer minister dezen billijken maatregel wil verwezenlijken, zal bij recht hebben op de vurigste erkentelijkheid van heel het ondcrwijzerskorps. uasi LeopcSd Ei. Het is aan den schilder Servais Delilleux dat het maken van het officioelo portret is toevertrouwd, wolk bestemd is voor de zit tingzaal van don Senaat. Sc^aespsweï'ye??.Er zijn in Ne derland 194 scheepswerven. In de scheeps bouw zijn aldaar, volgens de laatsto gege vens, in totaal werkzaam 21,432 arbeiders; hiervan waren 525 arbeiders werkzaam in 10 scheepsbouwslooperijen, oudijzerbrokerijen en zinksmelterijen. Buiter.iandscbe handei in paarden, GedurendeAugusti werden 2246 paarden en 572 veulens uitgevoerd en 1940 dienstpaarden, 1078 slachtpaarden on 187 veulens ingevoerd. Over de Oostelijko grens gingen ongeveer 1300 paardon en voulons. Naar Amerika via Antwerpen werdon 194 paarden verzonden. Oude S©2üi8dpad Het Gentral Park is in de Yereenigdo Staten een dieren tuin die eonig is in zijne soort en do bewon dering wekt van al do reizigers. Daarin komt eene schildpad geplaatst te worden welke doorgaat voor de oudste der wereld zij zou namelijk 800 jaren tellen. Hoe kan men dat weten zult ge vragen 't Is eenvoudig genoeg Het schild dat haren rug bedekt bestaat uit achthoekige schelpen, welke elke uit zestien lagen bestaat, de eene boven de andere gelogen. Elke laag heeft 50 jaar noodig voor hare vorming, zestien lagen is 16 maal 50 of 800 jaren De PasassSaJfce nuncius Mgr. Tacci, is voor eon gezondheidsverlof naar Italië vertrokken. Do auditor, Mgr. Sazzona zal do diensten gedurende dien tijd waarne men. ?o$inëicS?finf! dep peiziyers De Minister van Spoorwegen heeft naar de slalie-overslen en hunne ondergeschikten onderrichtingen gezonden, hen gelastende te zorgen dat er reeds voldoende personeel in de spoorhallen aanwezig zij,om bij aankomst en vertrek de reizigers en het publiek do noodige inlichtingen le verschaften. Hot bestuur eischt dat al de bedienden nauwgezot hunne plichten vervullen, willen zij zich niet aan strenge berispingen bloot stellen, Gisteren morgend, ten 8 1/2 uro, is de Belgisohe stoomboot Elisabethvillevan Congo hier aangokomen met 38 passagiers van 1° klas, 43 van tweede en 2 van derde klas. De Elisabethville heeft eono voorspoedige reis gehad. Onder de terugkeerenden bevon den zich de eorw. pators Yan don Kerckho- von en Braocq, vau de missie van Scheut; Aubert,van do orde van bot II. Hart; Marckx van do pators Jesuieten, en Fulgence, van de paters Capucieneu. Belangrijk nieuws werd ons gegeven over do missie van Bgï a«;-Oubangbi, dio, naar ons verzekerd wordt, eene sclioono inrichting hooft om do grootste geesel onzer kolonie, de slaapziekte, te bestrijden. Deze missie heeft tweo laboratoriums, dio alle vijf dagen, wanneor het visiet is, door 800 inlan ders, door slaapziekte aangetast, bezocht worden. Tot hiertoe is men or nog niet in gelukt een radikaal geneesmiddel voor dozo vreese- iijke ziukte te vinden. Wel zijn we er reeds in gelukt, zegde ons een kloeke missionaris, de voortzetting der ziekte te ^bestrijden door inspuitingen. We zullen nu niet alles zeggen, tomeer daar een thuis gekomen missionaris eene voordracht zal houden, uilsluilond over de slaapziekte. Deze voordracht zal plaats bobben op 26 October, in de zaal van den Koninklijken Burgorkring te Antwerpen. De post van Bolo, in het gebiod van Equa- teur, is door inlanders van don stam der Gombays aangevallen geworden. Do geheelo post, met al wat de agenten Cornelia, van do S. A. B. ou Moreau van de Foreninière, bezaten, werd leeggeroofd. Gelukkig be paalde het zich daarbij en vielen er geono slachtoffers. Eene expeditio is ter plaatse ge zonden, om dat roofzuchtig volkjo wat tot ander® gevoelens te doen overgaan. <S> FRANKRIJK Bestolen door den zoon van een Senator. De Liberie deelt mede dat M. H. Dumas, kunstschilder te Parijs, eene klacht heeft neergelegd bij hot parket tegen tweo jongelingen, waarbij de zoon van'M. Del- pecli, senator van Ariège. M. Dumas beves tigt datbciden in donlaatsten tijd zijn vertrek hebben leeggeplunderd, en verscheidene ju- weelon moenamen. De Liberté voegt erbij dat de zoon van don senator de omwentelaarsgedachten aan kleeft. Een krankzinnige in het Elyseum.Dins dag morgend bood zich rzekeren Charles Mi chel, elcctricien, wonende St Denysstrast te Parijs, in het Elyseum aan. Hij beweerde dat president Poincaró kwam te (overlijden en hij zich als plaatsvervanger voorstelde. Do ongelukkige, die krankzinnig gewor den was, is naar een gesticht overgebracht. Noodlottige onvoorzichtigheid. Maan dag avond, rond 8 ure, wilde de genaamde C. Dubar, 2S jaar oud, op de Monilmontant- laan in een tram stappenvooraleer deze stond. De onvoorzichtige werd onder het rij tuig geslingerd en had de boido beonen ver morzeld. Hij werd stervend naar het hospi taal overgebracht, DUITSCHLAND Door eene Leeuwin gebeten Uit Bros- lau wordt geseind dat een waker uit den dierentuin der stad vreeselijk is gebeten ge worden door eene leeuwin. De ongelukkige is in hopeloozen toestand naar het hospitaal overgebracht. Graaf Wedel trekt zich terug De «Post» zegt uit vaste to weten en dit niettegenstaan de de offieieele logenstraffingen dat graaf Wedel zich gaat terugtrekken en dat do hertog van Brünswijck Jan-Albert als stad houder van Elzas-Lorreinnon gaat benoemd worden. ENGELAND Da Stemrechtdamen stichten brand De Stemrechtdamen hebben Dinsdagmorgend ta Bedford twee groote buizen in brand ge- stokon. De schade is niet zeor aanzienlijk.De stemrechtdamen dreigen onlusten te doen ontstaan tijdens de groote meeting van Bod ford dio Zaterdag gaat gehouden worden. Lloyd George zal eene belangrijke redevoe ring houden over de politiek van het gouver nement. De Stakingen De mijnwerkersfederatie die te Scarborough eene conferencie heeft gehouden heeft besloten wekelijks lOOOpond sterling te storten om de stakers te onder- steanen. Twee lijken in eene kamer. In een huis der Shawfieldstraat te Chelsea hoeft men Dinsdag morgend twee lijkon ontdekt, deze van een genaamde Wilson, 62 jaar oud en van zijn 6jarige zoon; zij lagen in de badka mer en waren de keel overgesneden. Vol gens alle vormoedens zou het hier eone moord door zolfmoord gevolgd.gelden. Wil son, een weduwenaar, was sinds eenige we ken zonder werk. Een vliegmachien In zee. Uit Sunder land, (graafschap Durham) is naar Londen een snelbericht gezonden, volgens lietwolk een vliegtoestel in do zee zou verloren zijn. De genaamde Georges Mitchell, meester gast aan de werven van Austins Son zag Dinsdag morgend, rond 8 1/2 uro, boven de zee op 3 a 4 mijlen van de kust een vlieg machien zweven. Hot tuig richtte zich zuid waarts. Opeens keordo het met de punt ro- gclrecht naar beneden en stortte in de zee. De getuige die het vliogtoeslol enkele oogon- blikken op de oppervlakte zag drijven, hooft niets kunnen bemorkon aangaande den vlie ger. Het vliegtoestel is volgons zijne verkla ringen eon eendekker. TURKIJE Oorlogswerven ontworpen De Porte bestudeerd het inrichten van werven voor het bouwon van Oorlogschepen. Zij zal hierom vreemde deskundigen in dienst nemen. ZWBTSERLAND Zwitserland erkent de Chineesche Repu bliek De voorzitter der Zwitserscho confederatie heeft aan president Yuan Schi Kaï volgend telegram gezonden. De federale raad van Zwitserland ver klaart de Chineesche Republiek to erkennen en wenscht haar hot beste voor hare toe komst en voorspoed ITALIË Kiaswoelingen in het land Uit vor- schilligo streken van hot koninkrijk maakt men eenige incidenten bekend dio uit den kiesstrijd zijn ontstaan- Te Messina waren de agenten verplicht de menigte te ehargceren. Te Portici is een kandidaat door een messteek getroffen ter wijl hij tot do menigte sprak. In Florenciê werden verscheidene oproerlingen aango- houdon. Te Gatana wend een man gedood. De policie van Napels wisselde revolver schoten met de talrijke betoogers. De Markies Cusani, gezant van Washing- ion vervangen Graaf Macchi Cellero komt gezant te Washington benoemd to worden in vorvanging van den markies Cusani die op zijne vraag zijnen post ver laat. JAPAN De ziekte van prins Catsura. Een amb telijk bullelijn deolt mede dat prins Kalsura erg ziek is. Wanneer hij in September laatst le Tokio terugkeordo, werd bij door krach teloosheid aangodaan. CHINA Li-Yuan-Heng onderpresident. Door 610 stemmen op 719 kiezers isLi-Yuan-Heng tot ondervoorzittor der republiek gekozen. VEREENICDE-STATEN Eene stad van Alaska verwoest. Do stad Nomen, in Alaska, is bijna goheol vorwoest geworden door een tempeest;500 huizen zijn ingestort. De schade wordt op 1 1/2 millioen dollars geschat. Yole inwoners zijn nu zon der dak. Men vreest dat zij veol to verduren zullen hebben, daar de winter nakend is. MEXICO Omwerkingen In het kabinet. De alge meen© omwerking in het kabinet heeft voor gevolg gehad het ministerie geheel te veran deren. Bij uitzondering van den minister vau oorlog, hebben hot grootste gedeelte der mi nisters hunne portefeuilles verwisseld. M. Querido Mohena is minister van buitenland* sche zaken benoemd. Wreedheden. Volgens een snelbericht uit Vera-Gruz hebben mijnwerkers, die van Durango gekomen zijn, medegedeeld dat de federalen nog mot meer wreedheid te werk gaan dan do opstandelingen. Zij beworen ook dat de federalen van hotzuidon vanVora Gruz bevel hebben ontvangen gecne krijgs gevangenen te maken. Turkye gaat demobiliseeren Volgens inlichtingen uit Andrinopel ont vangen gaat men in Turlcye met de demobi lisatie beginnen. Eon deel der werkende troepen zullon binnon kort naar huis gezon den worden. Buigarië en Turkye Men deelt mede dat met de wisseling der Turksche en Bulgaarsche krijgsgevangenen reeds aangevangen is. Het Turksch-Bulgaarsch Handelsverdrag De Bulgaarsche en Turksche afgevaardig den te Constantinopol vergaderd, hebben Dinsdag gesproken over de to nemen maat- regolon aangaande een handelstractaat tu83chen de beide landen. De eersto zitting voor de onderhandelingen zou op 20 Oct. a. s. plaats hebben. Da Grieksche-Turksche onderhandelingen To Athene wordt beweerd dat het Otto- maansch tegenvoorstel de kwestie der eilan den niet opwerpt. Het vraagt ochtor wijzi ging aan de regeling der vakouwen- en inboorlingenkwestie. Hot gouvernement bestudeert voor liet oogenblik die hola. Do Nea Emera zegt dat zij de onge rustheden verwijdert die ontstaan waren over don gang der gesprekken. Horanto boy Abro hooft zooals hij liet meldde den vrede medegebracht. Men zal zekerlijk een terroin tot overeen komst vindon. De Bulgaarsche inzichten Uit Sofia boricht men aan de Gorrespon- dance politique van Weenen dat er eone groote beweging ontslaan is ten gunste eoner werkondo politiek van Buigarië in geval van Grieksch-Turksche verwikkolingen. De gou vernementsmiddens verzetten zich nochtans tegen oono nicuwo handeling. Hot Staatsbestuur zal trachten om langs diplomatischen weg de herziening van liet tractaat van Bucharest te bekomen. Men bericht uit Bucharest, dat Rumeniê voor het gerucht der geheime bewapening van Buigarië laten hooren hooft dat het niet lijden gaat dat men andermaal liet Balkaansch evenwicht zou breken. De Albaneesche Kwestie Co Servische opmarsch Do Serviërs hebben na de Arnaulen totaal verslagen te hebben Lioumhoula en Doucha- nof-Mosk bezot. De Albaneesche Troon De kandidaat tot den Albaneeschen troon, prins Wilhelm vonWied is Dinsdag morgend lo Weenen aangekomen. De prins kwam uit Frankfurt-aan-de-Mein. ffluitarijen bij de Grieken. Het dagblad Jong-Turk goeft nadere bijzonderheden over de muiterijen onder de Grieksche soldaten. Op5September ontstond er opstand te Kilkiteh; eene geheele divisie vanDoiran spande met de muiters samen. Zij beval aan een lokomotiefdrijver van zo allen naar Salonika te voeren. Wanneer de troin te Salonika aankwam, stapten 900 man af. Vole soldatonvan hotgarnizoon vhn Salonika vervoegden de muilors.De plaatselijke over heid wildon ze kinnen inde statie lioudon, maar de officieren werden op geweervuur onthaald, en do troepen riepon aanhoudend: Dood Venizelos Dood den Koning Men seinde onmiddelijk naar den minister van oorlog te Athene, 's Anderdaags kwam reeds het bovel, dat men de muiters zou in vrijheid stellon. Dagelijks ziot men door de straten van Salonika groepen soldalen trek ken, die do handen op don rug gebonden hebben. Zij worden voor eene onbekende bestemming ingescheept. Een Gevecht. Eene sterke Bulgaarsche bende is nabij Kolchana op Servisch grondgebied gedron- gon; de Servische troopon vervolgden de indringers en oen verwood gevecht ontstond. Meu kent er echter den uitslag nog uiet van.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1