TANDPIJNEN JEBEENTERAADZSTTlNö o oer, i?i» STAD AALST van Dinsdag 7 Oktober ~r— HET GARNIZOEN MARKTPRIJZEN DEWTIKTOL Een talrijk publiek was Dinsdag avond op- 'ekomen, om de zitting van den gemeente raad bij te wonen. Zulks had eene dubbele eden. Dekoratiën werden uitgedeeld voor jaden van moed en zelfopoffering en.... de 'jelangrijke kwestie van het garnizoen zou .en berde komen. De zitting wordt om 5 1/4 geopend. M. Bauwens, schepene, en M. de Béthune -.ijn afwezig, doch komen weldra hunne jlaats innemen. M. de Burgemeester geeft lezing van de diplomas toegekend aan de personen die zich loor daden van moed en zelfopoffering on- lerscheidden. Schepene De Hert spelt de dekoratiën vast. >e vereerden worden toegejuicht. Daarna leest de sekretaris het verslag dei- voorga ande zitting. ORDEMOTiE. M. De Windt klaagt dat de automobielen nog steeds met groote snelheid door Aalst bollen. Zoo had er op 28 Juni eene automo- bielkoers plaats en er reden autos door de ^;tad, welke, gezien de uitslagen met meer lan 100 kilometers per uur hadden gereden. Het waren als duivels die hem in de Pont straat voorbij\logen. M. Daens. 't Zijn doodrijders! M. De Windh Ik hoop dat de stadsover heid aan de policie strenge bevelen zal ge ven, om de wet te doen toepassen en de over tredingen vast te stellen. Wanneer men te genkwam, wat ik tegenkwam een kind van M. De Windt werd aan het strand door een auto verpletterd en gedood mag men met hennis van zaken spreken. (Algemeene in stemming.) M. Daens dringt ook aan op de beteugeling en voegt er bij, dat er Zondag aan de Lange Zeutstraat nog eene automobielbotsing plaats had. Spreker zegt maar niet te kunnen begrij pen, hoe katholieke volksvertegenwoordigers, den Minister van Openbare Werken kunnen bédanken, omdat hij straten deed verbree- den. Men zou beter de Bisschopstraat en de Ste-Annabrug verbreeden, waar er dagelijks óngelukken tc vreezen zijn. M. de Béthune. M. Daens schijnt het op mij gemunt te hebben. Ik heb den Minister hlet bedankt, omdat door de afbraak der hui ten aan de Kerkstraat de automobielen snel ler zullen kunnen rijden, maar wel, omdat het uitzicht der stad er mede verfraait en dat liet gevaar verminderd is. M. Daens. Gij hebt mij slecht verstaan. IK heb gezegd dat de Bisschopstraat te smal is. JM. Eeman. De Kerkstraat aan den draai was ook te smal. Zij moest dus ook ver breed worden. Wij hebben dat gevraagd al- vórehs gij hier izat. M. Daehs. Als ik hier niet sjat kon ik ftiet spreken ook. (Gelach.) M, üs Burgemeester. Het is het gouver nement dat betere maatregelen zou moeten nemen. Ook zouden de automobilisten kun nen gedwongen worden een toestel in hunne rijtuigen te plaatsen, aanduidende met wel ke shelheid zij gereden hebben. M. De Blieck. In afwachting kan toch wfel Iets gedaan worden. M. Moyersoen. Er is een wet, dus kun nen polioiemaatregelcn genomen- worden. Wat de kwestie der Bisschopstraat betreft, dat is geene Staatsbaan en dus zou de Staat in dë verbreeding niet tusschenkomen. De Bruseelsche straat is eene Staatsbaan en dus oüoet de Staat daar tusschenkomen. Er was ïlaar gevaar en dat moest vermeden worden. M. Daens. Maar de Ste-Annabrug? De wet is wel goed opgesteld, doch zij wordt niet toegepast. Dikwijls ziet men automobi listen, die lang bleven uitzitten, bedronken, en in volle vaart rijden. Dat zijne echte moordenaars M. De Windt. Ik hoop nogmaals dat er maatregelen zullen genomen worden en houd mij met de verklaring van den heer Burge meester tevreden. ORDEMOTIE. M. de Béthune herinnert dat M. Hubert De Vjrlder, laureaat van den Hoogeschoolwed- atrijd is uitgeroepen. Zulke gebeurtenissen aijn te zeldzaam om ze ongemerkt te laten véorbijgaan. Zondag aanstaande zullen de diplomas uitgereikt worden. Zou het stads bestuur ter dier gelegenheid den laureaat niet kunnen officieel ontvangen en geluk- wènschen. M. De Vylder is wel een katholiek Aqch hier komt geen politiek van pas. JA. De Windt. Zooals vroeger? M. dc Béthune. Ik hoop dat wij allen 'takkoord zijn. M. Daens. Ja I ja I M. De Hert. Wij hadden er reeds in het Séhepenkollege over gesproken. Wij zijn het eens, het voorstel bij te treden. M. De Blieck. Wij hopen dat er voortaan géén onderscheid meer zal gemaakt worden in zake politieke gevoelens. M. Bauwens. Als geneesheer sluit ik mij bijzonderlijk aan hij het voorstel van M. de Béthune. ORDEMOTIE. M. De Blieck vraagt of er voldoende inlich tingen zullen gegeven worden over de punten *élke aan de dagorde staan. Er zou eerst in de kommissiën moeten gesproken worden oVer deze punten. M, de Burgemeester. Gij zult al weten wat gij verlangt te weten en dus voldaan worden. Eindelijk wordt DE DAGORDE aangevangen. Het eerste punt is de Gemeentebegrooting van 1914. M. Moyersoen geeft eenigen uitleg over de •tadskas. Alles is in de kommissie goedge keurd. Het is dus niet noodig, daar lang op aan te dringen. Punt 2 Aflossing ecner grondrente, wordt goedgekeurd. Punt 3Gemeentebelastingena) Vervan ging van den taks op cinemavoorstcllingen b) Idem der bijvoeglijke centiemen op het patentrecht. M. Moyersoen geeft uitleg over de toepas sing der nieuwe belastingwet. Vroeger was er een taks op de cinemas van 20 fr. per dag dat er vertooning geven werd. Door de nieu we wet betalen de cinemas veel minder. Voor de steden is er geen verlies^ vermits de Staat moet bijleggen wat er minder ont vangen wordt door den nieuwen taks. De Schepene van Financen geeft ook uit leg over het patentrecht op de naamlooze maatschappijen. M. De Windt. Wij hebben dat patentrecht enkel aangenomen, op voorwaarde dat de op brengst zou dienen voor den nieuwen schouwburg. Wij houden ons daarbij en ho pen dat de Katholieken hun gegeven woord niet zullen" verbreken. M. Moyersoen. Volgens de oude wet kon den taks toegepast worden op de uitgedeelde winsten en op de ammortissementen of jaar- doodingen. Met de nieuwe wet worden enkel de uitge deelde winsten en de gewone reserve getrof fen. Volgens de oude wet worden niet enkel de inrichtingen te Aalst zelf, maar ook deze behoorende tot de maatschappij en buiten Aalst staande, getroffen. Zoo bijvoorbeeld, voor de fabrieken Roos, Geerinckx en De Naeyer en voor de Banque de la Dendre. Wij konden den taks trekken, niet alleenlijk voor de inrichtingen binnen Aalst, maar ook voor die van builen de stad Volgens de nieuwe wet hebben wij daar geen recht meer aan. M. D3 Windt. 't Akkoord I M. Moyersoen. De cijfers zullen mis-: schien wel grooter zijn, doch 't ware gevaar lijk de opcentiemen te verminderen. M. Be Windt. M. de Schepene zegt, dat de cijfers niet vast zijn. De nijverheid gaat nochtanc gedurig vooruit. Wat hij min heeftj van Roos. Geerinckx en De Naeyer en van d<» Banque de la Dendre, zal hij vinden in dej caoutchouxfabriek. M. Eeman. 't Is zooveel te beter! M. De Windt. Volgens de wet is de také 4% op vastgestelde winst. Dat kan niet ern-i stig zijn. M. Moyersoen. Het staaat in de wet. Eene maatschappij, welke bij voorbeeld, een milf lioen winst verwezentlijkt, stort daarvan 5 in de reserve en gebruikt de rest als jaary dooding. Welnu, 't is enkel op die 5 dat er taks kan gelegd worden. M. Do Windt. De minister heeft geld nooj dig. Ik kan niet aannemen, dat gij, M. d Schepene, dat zult stemmen. M. Bo3teels. Maar M. De Windt, al wat gij er over zegt kan er toch mets aan veranj- deren. M. De Windt. Het is niet ernstig. M. Moyersoen. En zoó genomen dat d maatschappij alles aan jaard'oodingen ge bruikt, zoudt gij denken dat de aandeelhou ders hiéi zullen reklapneeren Gij moet my toch gèlijk geven. j M. De Naeyer. De maatschappijen heb ben hét recht aan jaardoodiiVgën zoovéél tb. bestedëh "als zij -willen. Zulké gaat niefri&n(l aan. Eens dat het kapitaal afgelost is, is dje uitslag dan tóch dezelfde. M. De Windt. 't Eene slaat dan 't dere M. Bosteels. Diensvolgens is de wet nop zoo dom niet. M. De Windt. M. Moyersoen kan zulkb wet niet stemmen. Zoodus, Mijnheeren (M. De Blieck vezelt iets in 't oor en hip verandert van gedacht.) Ik zal er niet verder op aandringen;; doch ik heb eene studie gemaakt. De gemeen teraad heeft beslist dat dé opbrengst van het patentrecht voor den schouwburg moest diei- nen. Ik heb nu echter reeds gehoord dat ei- geen schouwburg komt. Waar rook is, is eij- vuur. M. Eeman. Dat is herbergpraat M. Daens. Herbergpraat? 't Is in een? herberg zoo deftig als hier. Of het in eenè heiberg gezegd wordt of hier, dat blijft toch 't zelfde. M. Eeman. Zeg wat gij wilt, 't is heii- bergpraat M. Daens. Maak u niet kwaad. M. Eeman. Van 's gelijken.... M. Bosteels. Er is toch verschil tusschen herbergpraat en onze zitting. M. De Windt. Het katholiek orgaan «De Volksstemheeft het ook gezégd, dat het pa tentrecht voor den schouwburg zou dienen Spreker meent lezing te geven van een arti kel uit «De Volksstem». MM. de Burgemeester, Moyersoen en De Wolf. Maar dat zal zoo zijn. M. De Windt. Dan vraag ik dat de wer ken nog dit jaar zouden beginnen, zooals be loofd was. M. Eeman. Maar 't jaar is bijna uit. M. Daens. De werkman mag niet belast worden. Gij hebt eene goudmijn in handen gehad, namelijk de gas. M. Bosteels. En gij hebt de regie der electriciteit gestemd. M. de Burgemeester. Ga voort M. Daens. M. Daens. De gas kon u overgroote win sten opbrengen en gij hebt ze niet gewild. M. Bosteels onderbreekt. M. Daens. Er zitten hier weer twee bur gemeesters. (Gelach.) M. Daens zegt iets over d'Hooge Vesten. M. Eeman. Ik woon op d'Hooge Vesten. Wat weet gij er van te zeggen Er woont daar zulk deftig volk als in d'Achterstraat. .Gij hebt het recht niet de inwoners der Hooge Vesten te vernederen. Onbeleefderik I M. Daens gaat voort met zagen. M. de Burgemeester. Ik geef u geen ant woord. Waarover gij spreekt staat niet op de dagorde. M. De Blieck. De kwestie van het patent recht dient nader besproken te worden. M. Bosteels. Dan zou men le.i minste DE VOLKSSTEM moeten zwijgen om den uitleg van M. de Schepene te hooren. (Bijtreding.) Punt 4 Vernïewing der slaehlhuisrechten. M. Moyersoen. De taks op het slachten is van 1,50 fr. op 1 fr. gebracht. Alles is even wel nog niet geheel en al in regel. Punt 5 Grondafsiand op het Kerkhof. (Goedgekeurd.) Punt 6: Lager onderwijs: Vernieuwing der aanneming van de scliolen van Mijlfceke. M. De Hert leest de aannemingsvoorwaar- de. M. de Burgemeester. Is er verzet tegen? (Niemand antwoordende, wordt de vernieu wing goedgekeurd.) Punt 7: I M. Moyersoen. Sedjert lang werd in Aalst een garnizoen gevraagd. (M. Daens lacht.) Over eenige weken werd er vernomen, dat er verscheidene steden ook een garnizoen zouden krijgen. Onmfddöllijk begreep het schepenkollegie dat het oogenblik gekomen was, «m ook te trachten een garnizoen in onze stad te krijgen. Wij deden dus de aan vraag, en onze vraag werd ingewilligd mits eenige voorwaarden. Indien de minderheid eenige dagen wil, om deze voorwaarden- te onderzoeken, wij zullen er irt toestemmeh. Het is onze gewoon te niet, de zaken in ijlöng door te drijven. Om een garnizoen te bekomen, moet de stad tusschenkomen in de kosten van eerste inrichting. Het is te begrijpen, dat vermits de Minister van Oorlog voordeel doet aan de stad Aalst, door er een garnizoen te leggen, ons dit voor deel wat moet kosten. Wij moeten dus tus schenkomen. Zoo komt St-Nikolaas tusschen voor zijn garnizoen ten beloope van 800.000 frank en Ath deed zelfs een voorstel van on geveer één millioen. Ook andere steden Jiebben een garnizoen gevraagd, wegens het stoffelijk voordeel, dat er aan verbonden isde kleine burgerij voor al zal er veel uit treilen, nieuwe gebouwen zouden allerwege oprijzen, enz. Indien de voorstellen van het schepenkolle gie aanvaard worden, 'iou Aalst een regiment ruiterij krijgen, bestaande uit 5 schadrons 625 man, en 40 tot 50 officieren. Dat er voor de huisvesting en huishouding dier offi cieren toch wat noodig is, zal niemand be twisten. i De stad zou den noodigen grond moeten geven voor de kazerne én voor het oefenings plein en een kost van 600.000 fr. moeten be talen. Al de werken zouden tegen 1916 moe ten in orde zijn. Alhoewel het een zware last zou zijn, aan zie ik toch de zaak aïs voordeelig voor onze stad. Moest het garnizoeij ons onttrokken wor den, dan geeft de Sta§.t ons alles terug, mits aftrok van 1/60 van al de uitgaven, gedu rende den tijd dat het garnizoen hier ge weest is. Om een roiïd' cijfer te nemen, ver onderstellen wij, dat* wij 600.000 fr. Uitgege ven hebben. Welnu, tëütlieii het garnizoen ons ontnomen wordt, tji^ien wij dié BÖO.OÖO fr. terug, mits afhouding vén 10.000 fr. voor ieder jaar, dat de troepèn hier waren. Er is hier enkel eene kwesjtie Van cijfers.' De uit gaven zullen tusscheii de 700 800.000 fr. be dragen. De gemeenteraad moet beslissen, doch ik wijs er nogmaals op,( dat het garnizoen on middellijk eene grootë uitbreiding zal geven aan den kleinen handel. Nieuwe gebouwen zullen opgericht worden en de voorziene la- men zullen onmiddelljjk nut opleveren. Nu rijst de vraag ops Kunnen wij die kos ten dekken i Ik zeg ja I en zulks^ zonder nieuwe lasten, doch op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat het opbouwen van een schouwburg voorloo- pig uitgesteld worde. (Dé Windt knikt neen en Daens grijnslacht.): Laat mij toe voort t£ gaan en vollen uitleg te geven. Het is mijn plicht als Schepene. Het ontworpen plaft van den schouwburg zou volgens raming .pene uitgave veroorza ken van ruim 500.000 Jr., waar bij te voegen, de jaarlijksche kosten van onderhoud. Nu, die cijfers kunnen lichtovertreden- worden. Te Kortrijk is men bezig aan 't bouwen van een schouwburg, hebbende nagenoeg dezelf de afmetingen als üe~ onze en daar is men reeds aan 560.000 fr. i Schouwburg en garnizoen samen zouden 1.200.000 fr. vergen en aan den huidigen prijs van 't geld is dat veel te veel. Wij zouden onmogelijk jaarlijks 60.000 fr. kunnen uitge ven. Wij. hebben over eenige maanden de nieu we lasten gestemd, qjn de kosten van den Schouwburg te dekken. Deze stemming veree- nigde de stemmen van rechterzijde en lin kerzijde. M. De Windt. En bok van de demokraten. M. Moyersoen. Zij zitten toch aan de linkerzijde. M. Daens. De linkerzijde is de kant van het hart. M. Moyersoen. Het staat den gemeente raad vrij, de bestemming dier nieuwe lasten te veranderen, want men neme het wel in achtde kwestie vanfhet al of niet aanvaar den van een garnizoen moet nu afgehandeld worden. Een werk van pracht kan nu door een werk van openbaar nut vervangen worden. Daar enboven, de nieuwe schouwburg kan zonder gevaar nog wat uitgesteld worden. Toekomende jaar is het voor het garnizoen te laat. 't Is nu te nemen of te laten. Nu moet er over beslist worden. De nieuwe schouwburg is er wel noodig, doch hij kan toch nog wat uitgesteld worden. Wilt gij hem onmiddellijk, dan metet gij het garnizoen la ten varen. Wij kunnen onmogelijk de beide kosten samen dekken. De jaarlijksche uitgave van 60.000 fr. is te zwaar voor onze kas. Eene der twee werken kan onmiddellijk uitgevoerd worden. Het antwoord moet echter zoo spoe dig mogelijk gegeven- worden. M. de Schepene geeft yeryolgens lezing van een artikel, verschenen in De Volks gazet waarin deze de zaak van het garni zoen wil voorstellen als eene politieke kwes tie. Het artikel van De Volksgazet is betreu renswaardig, eerst en vooral omdat er een persoon in zake gebracht wordt, die zich nooit met gemeentezaken bemoeidetwee- dens, omdat er in gezegd wordt, dat het schepenkollegie zijn woord zou verbreken. Er is hier enkel spraak, voordeel te doen aan de stad. Gij hebt maar te kiezen en ik ben ovetuigd, dat gij zult toestemmen. De nieuwe lasten in Februari gestemd zul len ongeveer 20.000 fr. geven. De jaardooding voor de kazerne zal ongeveer 35.000 fr. be dragen. M. De Windt. Wij zijn overtuigd dat gij ze zult moeten gaan ontleenen. M. Moyersoen. Wij moeten ernstig te werk gaan, zoolang wij met zeker zijn over de som welke wij zullen ontvangen.Wij moe ten -voorzichtig zijn en eerst zien hoever wij komen. Ik hoop ten spoedigste aan M. De Blieck voldoening te zullen kunnen geven. Door de uitbreiding der stad, ten gevolge der te bouwen woningen voor de officieren, zal de opbrengst der tegenwoordige opcentiemen genoegzaam vermeerderen, om ons toe te la ten, zonder nieuwe lasten, onze uitgaven te dekken. M. De Windt. M. de Schepene doet de Volksgazetveel eer aan Deze maakt noch tans geen deel van den gemeenteraad, dus moeten wij er niet over spreken. De Volks gazet» heeft de soldaten goedgekeurd. Wat betreft de woordverbreking, herinnert u het manifest van 1907, onderteekend door den katholieke schepene, die verklaarde geene nieuwe lasten te zullen heffen. Sinds dan zijn de 6% en de opcentiemen ingevoerd en dat is woordverbreking. Dat heet men de kiezers bedriegen. M. De Somer. Men kan zich niet verbin den voor het leven. M. De Windt. De schepene heeft het on derteekend. M. Moyersoen. Ik was dan geen sche pene. M. De Windt. Dan was het M. Leo de Béthune. Waart gij het niet, dan was het uw broeder.... Dus wij krijgen een garnizoen, dank aan de voetstappen van het schepenkollegie en bijzonderlijk van M. Moyersoen. Dat is wel, zij hebben hunnen plicht gedaan, want be kent het maar, dat Aalst stiefmoederlijk be handeld wordt door de klerikale regeering geene rechtbank, slechte koopwarenstatie, Brussel-Gent-St-Pieters, ver van de stad I Eindelijk dus een garnizoenWij zeggen Welkom Maar waarom ruiterij en geen voet volk De kosten zullen nu dubbel zijn en voor de tweede stad van de provincie moch ten wij wel wat beter bedeeld zijn. Nu krij gen wij soldaten zonder muziek, en soldaten- muziek doet nochtans veel genoegen. Wij zullen het garnizoen heel liefhebben, en keuren de voetstappen van het, schepen kollegie goedHet princiep moet gestemd werden. Ik. heb maar garde-civielc geweest en heb dus niet veel kennis van militaire zaken. Rechts, —r De groote manceuvers niet mee gedaan I M. Da Windt. Men beeft mij gezegd dat een oefeningsplein van 35 hektaren te klein is en men er een van 70 hektaren zal noodig hebben. Ik vraag echter, dat het stadsbestuur voor de aankoopen van den grond voor de ka zerne zou overgaan tot eene onteigening in blok, bij voorbeeld, tot 8 hektaren om te be letten, dat er rond de kazerne verdachte kroegjes zouden komen. Gij zoudt daar dan den baas zijn. M. de Burgemeester. Het is ons princiep geweest. M. De Windt. Er is daar voor de stad veel winst te doen. De patenten zullen veel meer opbrengen en er zal ons veel overblij ven. M. de Burgemeester. En gij zoudt in eens alles willen.... M. Moyersoen. Ik zou moeten M. De Windt bedanken. Hij is gewoon altijd te zeg gen Gij hebt te kortgij hebt te kort I eh nu zouden wij in eens veel te veel hebben. Onze kas zou zoo wel voorzien zijn dat wij niet zouden weten wat met ons geld aangevan gen. M. De Windt. Gij hebt de belastingen op geslagen ook. M. Moyersoen. Ik heb reeds dikwijls be wezen dat M. De Windt ongelijk had. 't Is te hopen, dat hij nu gelijk heeft en ik on gelijk, met te zeggen dat men voorzichtig moet zijn. M. De Windt heeft gevraagd in een6 een blok van circa 8 hektaren te onteigenen voor de kazerne. Wij weten nog niet waar, dus is dat tot nu toe onmogelijk. Wij hebben wel reeds wat rondgezien, doch 't is zooals een plaatselijk blad schreef; 't zal op Schaarbeek zijn als 't op Mijlbeek niet is, of op St-Job als 't in den Osbroeck niet is. Er is nog niets beslist en zulks zal afhan gen van de prijzen welke men zou vragen. Voor wat het oefeningsplein betreft, wij heb ben onze oogen gevestigd op de gronden ein de de Meldersche dreef, grondgebied Aalst. Het zijn zandachtige gronden van kleine waarden en waarvan ongeveer 7 1/2 hektaren de godshuizen toebehooren. Wij zouden dus de godshuizen kunnen bevoordeeligen. Wij kunnen eene onmiddellijke uitgave van' 35.000 fr. onderstaan, indien gij ze wilt stem men, zonder nieuwe belastingen te moeten heffen. M. Eeman. Dat is het voornaamste; M. Moyersoen. Er is echter geen middel om 60.000 fr. uit te geven, door tevens den' schouwburg aan te pakken. Eerst den schouwburg nemen, is het garnizoen verlo-i ren, Stemt gij het garnizoen, de schouwburgi komt er toch ook. Vernieuwt gij de lasten* alles zal spoedig terecht komen. M. Eeman. Bravo I M. Moyersoen. M. De Windt heeft ge* wezen op de maatregelen betrekkelijk de ver-» dachte kroegjes. Wij weten wel, dat er ronfl de kazernen steeds gevaar is, doch, ik hoop, op aller medewerking te mogen rekenen, om tegen hen ten strijde te gaan. M. De Windt heeft ook gevraagd, waarom r ruiterij komt en geen voetvolk. Mijn dun- kens, is er meer'uit te geven door de ruiterijl dan door het voetvolk. Gewoonlijk behooren de officieren tot rijker familiën, enz. Voon wat de muziek betreft, het is niet gezegd, dat het besluit van M. de Broqueville, betrekke-, lijk de muzieken der ruiterij regimenten, on* wederroepelijk is. M. De Windt. Ik zou toch liever 1500 sol* daten zien, dan 750 soldaten en 750 paarden* M. de Burgemeester. De kosten blijven toch dezelfde. M. Daens vraagt dat er nu nog geen be-» slissing zou genomen worden. Wij weten en nog niet genoeg van. M. Eeman. Er eerst eens op slapen? M. de Burgemeester. Ik kan niet meefi inlichtingen geven dan ik zelf weet. M. De Blieck vraagt ook uitstel. Hij zout eens willen onderzoeken, of het niet moge-» lijk ware, tevens den schouwburg en het gam nizoen aan te vatten. M. Eeman. Dat men den schouwburgi toch niet te lang uitstelle. M. de Burgemeester. Dat het mogelijk! ware, wij zouden alleman voldoen. M. De Naeyer. Ik heb reeds dikwijls ge* wezen op den gevaarlijken toestand van den ouden schouwburg en zou nu eens willen weten, wat er mede zal gedaan worden. Eens of anders zullen wij hooren, dat er tijdens eene vertooning brand uitbreekt en dan zal; er misschien geene familie zijn, welke nie| in rouw gedompeld is. Ik beken het, dat ik naar geene vertoonlngj durf gaan. Mijne kinderen mogen niet. Oni gelukken dreigen daar en maatregelen zijn noodig. M. De Wolf. Ik geloof dat het lang ge-., leden is, dat M. De Naeyer in den schouwburg* geweest is. Er zijn nu reeds drie uitgangen», voor geval er soms brand zou zijn. Maar ils betwist niet, dat niettegenstaande deze ver* anderingen er soms toch nog gevaar zou kun* nen zijn. M. De Blieck. Er mag geen gevaar zijnv M. De Wolf. Ik heb tot hiertoe nog geen schouwburg gezien, waar, in geval van brand, geene ongelukken zouden plaats heb-> ben, zelfs in geene cinemazalen, want het i» gewoonlijk wanneer er een paniek, ontstak onder het volk en allen gelijk willen vluch ten, dat er groote ongelukken te betreuren zijn. M. De Naeyer; 'Intusschen mag er toeïi wel een onderzoek gedaan worden. 1 Is al zoo lang, dat ik het vraag. M. Do Wolf. Er zijn reeds veranderingen' gedaan en bijaldien de nieuwe schouwburgi voorloopig moest verdaagd worden, dan zul len er nog alle mogelijke verbeteringen aan den ouden schouwburg gedaan worden. M. Moyersoen. Mag ik voorloopig aan den Minister van Oorlog laten weten of wijl 't akkoord zijn over de garnizoenkwestie M. De Blieck. Wanneer kunnen wij dan samenkomen om te stemmen M. Moyersoen. 't Zou toch zoo spoedig mogelijk moeten zijn. M. Eeman. Zaterdag M. De Windt. Neen, dan zijn wij belef* M. de Burgemeester. Maandag avondi dan. (Bijtreding.) De openbare zitting wordt om 7 ure 16 ge* heven. Aalst. 8 oct. Hopmarkt kalmer, pryzen in afslag, 1912 besch. fr. 140, 1913 oct-nov. 165. Anderlecht, 30 sept. Verkcnsmarkt.te koop 3512, prijs per kilo op voet 0,91 al,11. NKnave. 7 oct. Tarwo 18 a 20 rogge 17.00 haver i7 a 18 gerst 00 a 00; koolzaad 00 a 00 boonen 00; aardappels 5,00 a 6,0G boter 3,25 3,35 eieren 3.75 a 4,00 viggens 00 a 00. Sottenem 7 oct. Tarwe 22,25. masteluift 18,00. rogge 18.00. haver 22,00. boonen 22,00 aardappelen, 7,00 konynen 3,00 a kiekens 3 a 6; boter 3,20, eieren 3,40. viggens 20 a 55. Assche. 7 oct. Tarwe 20,GO a 21,00 rogge 16.00 a 17.00 haver 18,00 a 19.00 aardap* pelen 5,50 a 6,00 boter 3.25 a 3,35 eieren 3,50 a 0,1)0 kiekens 2,75 a 3,75 konypen 2,00 a 2,50; hesp 0,00; viggens 35 a 45, hop 170 a 200. nnriTl/C\T Waterbreuken, Aderbreuk BREUKblN «en, DrV. BASTIN, van Fontaine-l'Evêque, nu te BRUSSEL, avenus Besme, 83. Doktor BASTIN is de eerst» br6uk-speoialist op heden, 23 jaren onder vinding en 12.450 genezingen •chriftelljk, betuigd,altijd op slechts 8 dagen geen bandj nooit meer. Boekje kosteloos gezonden. Indien gij u in een minuut van de schrikkelijkste tandpijn wilt ont lasten, gebruikt dan den beroomden door al de Vlamingen gobczigd en die nooit gebruikt werd zonder te genezon. Eischt don echten fl fr. 25 in alle apotheken.

De Volksstem | 1913 | | pagina 3