Heiland heeft gesproken Schrikkelijk Vliegongeluk ■.:fl li iïJfl 'T EEN EN 5Ï ANDER Een juweliers*! geplunderd buitenland 0eg©isiten«2e jaargang ia' 2ES Vrijdag 10 Ostofcer IS!3 - ÉSSÊÜy; H3>^- BestuurderJ. Vin Nuffel-De Qendti De zaak Néstor Wilmart IN DE BALKANEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER ii£ ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 II. 's avonds «9 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds o5> Pour toute Ia publicité corr.merciale et fmaneière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place do la Bourse, Bruxclles. BUREELEMJ TE BRUSSEL I TE flflLST rj> GODTS, BeurepJaatSi 2 I Eertcstraat, ïalefoon A 3299 I Telefoon 114. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. ieg.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aaDkon. (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel )fr. 8.00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 8,00 Commercials en financieele aankondigingen zich uitsluitoiijk te wend on a Agouco Réclame Godts, 2, Benrsplaats, Brussel. l Den 2 Juni 1912 lieeft het Bolgisch volk eono plechtige uitspraak gedaan. Op het aandringen van onze tegen strevers, werden de Kamers ontbon den en door gansch bet land hadden de algomeene kiczingen plaats. Het Belgisch volk moest bij middel vargtijnen stembrief beslissen,of het do politiek van bel kalholieklandsbesluur goedkeurde, ofwel of het partijganger was van het programma onzer tegen- strovers, dat luidt Zuiver algemeen stemrecht,verplichtend onzijdig onder wijs en hot alleman soldaat. De dag van 2 Juni 1912,tvas plech tig en beslissend. Do uitspraak was eone verplettering voor onze tegenstrevers en eene volle dige goedkeuring der gedragslijn welke de katholieke rogeering had aangonomon. De schitterende uitslag van 2 Juni 1912 is eeno aanmoediging voor onze katholieke bestuurders. Het Belgische volk betuigde luide dat hot betrouwen heelt in de katho lieke politiek, dat zij de politiek onzer -tegenstrevers verwerpen en dat het katholiek landsbestuur, hetwelk den voorspoed aan liet land geschonken heelt, gerust mag voort gaan met wet ten in liet leven te roepen, die de vrij heden en de rechten van het land en van eiken Belg waarborgen en hand haven. Laat de bladen onzer tegenstrevers maar schreeuwen over verkwezeld on derwijs, over kloosters or. christene opvoedingsgestichtenzij zijn verplicht de hevelen der vrijmetselarij uit te voeren docli hun geroep zal niet ba ten liet land heeft gesproken,do par tijgangers van oen christen onderwijs zijn in mee'rdeheid en de meerderheid zal nooit voor de minderheid het on derspit delven. Bij de bespreking over de nieuwe schoolwet, welke binnen weinige da gen zal aanvang nomen, zullen onze al' te aantijgende tegenstrevers dit sne dig antwoord ontvangen Het land heeft gesproken,het volk wil de gelijk heid aller scholen er. de vrijheid van den iiuisvader ia de keus eener school. Laat ze maar schreeuwen over de onrochtvaaidigheid van het huidige kiesstelsel. Dit stelsel" is gesteund op gewettigde gronden, welke noodza kelijk in liet toekennen van het kies recht moeten in aanmerking genomen worden. Deze die tegen het bestaande kiesstelsel uitvallen, beoogen meer hunnen eigen zak dan de zaak van deze, welke zij schijnen te verdedi gen. Tot hen zeggen wij ook Het land heeft gesproken. Het kiesstelsel blijlt in voege, omdat het land het wil. Laat ze nog maar schreeuwen over de ingevoerde legerwet en de lasten welke deze wet vergt. Moesten onze tegenstrevers aan het bewind zijn, dan zoude het er anders gaan dan ware het welhaast het alleman soldaat en de staatskas zoude gauw tot op den bo dem ledig zijn. Alhoewel zekere opofferingen aan het katholiek Belgische volk lastig vallen, buigt het nochtans gedwee he' hoofd, omdat het weet dat onze katho lieke bestuurders slechts Onder den drang der noodzakelijkheid hebben gehandeld, en alles derwijze geschild hebben dat het Belgische volk onein dig min lasten te dragen heeft dan het 'olk der naburige Staten. Het land heeft gesproken en heeft Waarblijkend aan gansch de wereld getoond, dat zelfs in netelige omstandigheden het zijn vertrouwen aan de regeering niet ontrekt. Sterk door de uitspraak welke het kiezerskorps op 2 Juni 1912 gedaan heeft, mogen onze katholieke hoofd mannen gerust op den ingeslagen weg voortgaan. Dat hen niets weerhoude om de be geerten van de meerderheid van bet land te verwezenlijken. Het volk vraagt van U, en dit sedert bijna dertig jaren, eene schoolwet van gelijkheid en vrijheid. Schenkt ze dus, zonder aarzelen en zonder U te be kreunen met het getier en gehuil van vrijmetselaars, welke hun ordewoord uit de helscke krocht der loge ontvan gen hebben. Allo macht komt uit bot volk. Het volk heeft gesproken. Vox Populi, vox Dei.De uiting van bet volksgevoelen in bet algemeen, is ook de uitdrukking ran den wil van God. Het volk eiscbt in zake van onder wijs zijn heilig recht, on al het goweld en den tegenstand der tegenstrevers, zullen den wil van het volk, in do laat ste wetgevende kiezing zoo klaar uit gedrukt, niet kunnen verijdelen. Pi*ijS KOISÏO U0OB* de muzieÜC Do afkondiging dor uilslagen van den wedstrijd voor den prijs van Rome voor do muziek had WoenSdag namiddag in hot Paleis dor Akadomies, te Brussel plaats. Het is M. Loon Jongon van Luik wion den eersten prijs toegekend werd hij bekwam al de stemmen van den jury. M. Alfred Mahy, van Brussel, muziek meester van het regiment carabiniers, hoeft den tweeden prijs behaald M. Toussaint- Do Sutter, van Gent een 2° tweede prijs on M. Brumagne, van Namen een 3° tweede prijs. Eene eervolle molding werd toegekend aan Mej. De Guchtenaore, van Gent en aan M. Floris, van Manage. Er waren zevon mededingers. De laureaat werd door zijne vrienden, tal rijk van Luik gekomen, in triomf gedragen. M. Leon Jongen had reeds ia vroegere prijskampen, twee2® prijzen bekomen. Hij is 28 jaar oud en de broeder van M. Joseph Jongen, die over eenige jaren, ook den prijs van Rome won. Van As*Sevjelde»c2sg Heden 12 October wordt Jacob van Arnevelde opge voerd, het kunstwerk van onzen Vlaamschen Shaltespaere, Cyriol Verschaeve. Het puik der Vlaamsche strijders zal daar aanwezig zijn. De vertooning vangt aan te 3 uur in Patria 23 Broekstraat, dat is de 2° straat rechts op de Kruidtuinlaan aan het Noorderstation, te Brussel. Mocht de opvoering schitterend gelukken, dan zal deze eerste voorstelling het begin zijn van een triomftocht door hot heele Vlaarnsche land. Wij wenschen het van harte. Aan den ingang der zaal zullen ook nog kaarten verkrijgbaar zijn. Da kolonie telegrafisch ver bonden met het moederland. Over eenige maanden Lobben wij de aan dacht geroepon op de proefnemingen die M_. Goldschmidt van uit den prachtigen post voor draadlooze telegrafie te La eken had ondernomen, ten einde met Con*o in reclit- streoksche betrekking te kO'meiT. M. Goldschmidt, die een verduldig en methodisch m^'n ia, niets aan liet toeval overlatend, gaf zich zolven nog twee jaar tijd om het doel te bereiken. Wat nu gebeurd is, heeft zijne verwach tingen overtroffen van heden afkan België rechtstreeks seinen naar zijne kolonie en do oproepingen van don post te Laeken zijn heel duidelijk waargenomen te Boma. Het ware overbodig aan te dringen op het groote belang van dit niouws, maar alles is niet gedaan. De post te Laekon werkt voor treffelijk, die te Boma neemt zijne oproepin gen waar; nu moet de Congoloesche statie nog derwijze worden uitgerust, dat zij ook naar België kunne seinen, en het is te hopen dat dit spoedig het geval sal vrezen. Hot zou nog weleonigen tijd kunnenduren voordat do heer onderzoeksrechter Devos, met zijn dossier zal gereed zijn. Het zou nu uitgemaakt zijn dat Nestor maar met enkele honderde franks op de vlucht sloeg. Van do verschillige beschuldigingen, die in het begin van hot onderzoek op Nestor wogen, blijft er niet voel moer over. Alleen nog do betichting van schriftvervalsching en die van aftroggolarij. Al het overige, zelfs hot bedrieglijk bankroet, is verwijderd. Wat de obligaties dor spoorwegmaatschappij Gent-Terneuzen betreft, daarvoor dient er nog vastgesteld te worden of er namaking en uitgifte van openbare titels in 't spel is, of- wol eenvoudige aftroggelarij. Volgons Nestor beweert, mogen de titels niet als valsch beschouwd worden, omdat zij do echte handteokens dragen van den beheerraad der maatschappij. Men schat dat do valsche titels maar eeno som van zeven miljoen hebben opgebracht. Daarvan bleef de helft aan de vingors van Nestor's tusschenpersonen plakken, de an dore helft zou in do kas van Gent-Torneuzen zijn. Deze Uvee punten zijn echter nog niet gansch ondorzocht. O ISRTJSSSlIj TALRIJKE KOSTBAARHEDEN GESTOLEN Woensdag morgend, rond vijf uur, stelde een politieagent, van dienst op de Ilenegouw- laan, to Brussel vast, dat de spiegelruit van don juweelhandol Lesage, nr 156 dier laan, met oen straatsteen was verbrijzeld gewor den. In do uitstalling lag alles dooreen. Mevr. Lesage, welke haar bijzondere woonst in de Zuidslraat heeft, werd verwit tigd, snelde too en zag dat de dieven ver scheidene rijke halssnoeren, velo ringen met diamanton on parelën versierd, gouden uur werken en eon groote hoeveelheid andere juwoolen haddon gestolon.De uurwerk-toon- kassen werden ook geplunderd. Hot bedrag van den diefstal moet aanzienlijk zijn, zoo was de eerste gedachte. De dieven poogden eerst langs do deur binnen to breken, wat hot onderzoek uitge- wezon heeft; doch daar dit niet lukte, hebben zij de spiegelruit vernield. Men denkt dat de n slag lussclion drie ön vier uur 's mor gens werd gepleegd. Hot onderzoek door do policio gedaan, heeft bewezen dat de diefstal zoo belangrijk niet is als mon in den beginne beweerde. De dieven, welke in hun werk gestoord werden,hebben slechts voor eenige lionderdo frank jnweelen meegenomen. De politie heeft de hand gelegd op een persoon, van don diefstal verdacht. FRANKRIJK Moordenaar veroordeeld. Het assisen hof van Longwy heeft Woensdag den ge- naamden Jos. Bretto tot 20 jaar dwangarbeid verwezen. Do kerel, dio in Maart 11. den go- naamdon P. Roth, beenhouwer te Villerupt (Mourthe-en-Mo'ezel) vermoordde, werd in het Gr. H. Luxemburg aangehouden. De Fransche Marine in de Middelland- sche Zee. Het tweedo eskader van hot zoelogor is Woensdag morgend, Dm 10 ure, uit Brest vertrokken om torog post te vatton in de Middellandsche zee. Het eskader zal Gadix, Tanger, Mersel-Kebir, Alger, Bizerte bezoeken en aal vervolgens naar Toulon te- rugkeerer., waar hèt in do eerste dagen van NoyodiW zal aankomen. Een vlot weggespoeld. Uit Toulon wordt gemeld dat de vlotbrug Nature», die langsheen do vernielde Iéna die nog steeds in do breedte van het eiland Boc^e- relles ligt, gemeerd lag, Dinsdag nachtrWor een geweldige rukwind weggespoeld is. Het vlot, waarop zich drie personen bevonden, werd gedurende 12 uren opzeerondgezwalpt. Te Toulon heeft men onmiddelijk oen slee per uitgezonden om het le redden. DUITSCHLAND De mijnongelukken. Woensdag hadden in de Westfaalsche mijnen twee pijnlijke ongelukken plaats.In de mijnBaldur werden drij werklieden onder eone instorting begra ven. Twee bunnor werden gedood, de andere is zwaar gewond. In do mijn Friedrich-Alfred zijn oen werk tuigkundige en een stoker door eene loko- molief vermorzeld geworden. Beiden waren op den elag dood. Een uitkijktoren omgeworpen. Een uitkijktoren van 42 meters hoogte, die het gat van Belfort beheerschte en die door de Duilsche genie op den Sutel, bij de grens werd gebouwd, is omgeworpen geworden door onbekende kerels, die do steunbalken hadden afgezaagd. Eene afschuwelijke moord. Dinsdag nacht werd tusschen Kuyl en Esch °/Alzette eeno afschuwelijke moord gepleegd. De slotmaker Colliug van Kayl, werd er over vallen van eenige- schurken, die hem ten gronde wierpen on met stokslagen afmaak ten. De ongelukkige werd vreesolijkverminkt opgenomen en naar het hospitaal overge bracht. Colling, die 29 jaar oud was, laat eene weduwe met tweo kinderen achter. ENGELAND Botsing tusschen een Torpedoboot en een Pantserschip. De nieuwe torpedoboot Jackal n is tijdens de zeemanceuvors in de Noordzoe in botsing gekomen met den Dreadnought «Tlmnderer»». Het pantserschip werd onder on boven de vlootlijn doorboord. De torpedoboot werd gelekt. Hij werd slechts met de grootste moeite naar Dundee gebracht. VliegongelukDe vlieger Ilawker, die in Augustus laatst gepoogd heeft den prijs van den Daily Mail met eone vlucht rond Engeland te winnen, is Woensdag het slachtoffer van een ongeluk te Brookland geworden. Zijn toestel is van 15 meters hoog neerge stort. Do vlieger werd zwaar aan den rug gewond. Het vliegtoestel is ook beschadigd. De Stakingen De werkstaking der ver- voerlieden van Leeds breidt zich uit. 5000 voerlieden staken. De policio begeleid sinds Maandag al de wagens die door niet gesyn- dikeerde werkers geleid worden. Woensdag morgend word de policie handgemeen met 1500 stakers. Zij moest verschoidene malen chargeeren. Talrijke werkstakers zijn gekwetst geworden. RUSLAND Twee jonge dochters verwurgd. De dochter van hot hoofd der gendarmerie van Kischineff is mot hare vriendin tijdens eone wandeling verwurgd geworden. Men gelooft mot eeno wraak van omwen- telaars te doen te hebben. Veertig roovers plunderen een juweel winkel Eene bende van 40 roovers heeft Dinsdag nacht te Vladicaucasus, een juweel- winkel die in het midden der stad golegoii was, leeggeplunderd. Zij doodden met revolverschoten twee policieagenton en wondden een polici8officier eon agent en den -juwelier. Zij brachten do gestolen voorwerpen in een rijtuig dat de wacht hield, en gelukten erin de vlucht te nemen. TURKIJË Fethi boy minister te Sofia Komman- dant Fothi bey algemeen geheimschrijver van 't komiteit Eendracht en Vooruitgang en oud militair geatacheerde te Parijs is tot den post van minister te Sofia benoemd gewor den. BULGARIË Het verbod van Graanultvoer opgeheven Het verbod van Graanuitvoer dat sinds een jaar toegepast word komt nu opgeheven te worden. 6PANJE Nieuwe staking te Barcelona De be dienden van do ijzerenwogen van Manresa en Berga hebben Diusdag do werkstaking uitgeroepen. Het vorkeer der treinen wordt door het hooger personeel vorzekerd. ARCENTIJNSCHE REPUBLIEK Dood van een oud-Minister De oud- Minister van landbouw, M. Pedro Ezcurra is overleden. COLOMBIË De nieuwe minister van 'tblnnenland. M. Clodomir Ramirez Cano, is minister van binnenlandsche zaken benoemd. MEXICO Eone zegpraal der opstandelingen Een telegram uil El Paso zegt dat de komman- dant der federale troepen Torreon aan de op standelingen heeft moeten afslaan. Na oen gevecht van 4 uren vielen de om wentelaars in de stad zij bemachtigdon tal rijke wapene en de schutterij van de gouver nementstroepen. Langs beide zijden werden groote verliezen geleden. Dinsdag werden generaal Alvarez, dezes staf en 125 soldaten te Torreon op hevel van generaal Francisco Stilla terechtgesteld. CHINA Japan en Rusland erkennen de Chineesche Republiek. Het Japaansch staatsbestuur heeft de Chineesche reptfftliek een kwart uurs na de kiezing van den president,erkend. Wanneer de Russische minister door de wai-wou-pou kwam te vernemen dat China do verplichtingen erkent die uit de tractalen voortspruiten, berichtte liij zelf aan do wai- wou-pou, dat Rusland de nieuwe regeering erkende. nabij WEW-YGRK Twee dooden Twee erg gekwetsten Men bericht uit New-York dat de vlieger Lincoln Peaphey de vliegtoeren van Pégoud Woensdag op het vliegplein van Pach nabij New-York wilde beproeven. Eene talrijke menigte was naar het vlieg plein getrokken om don vlieger te zien op« stijgen. Lincoln Peaphey deed zich in zijn toestel vastbinden en vloog op. Wanneer hij tot op eene zekere hoogte gekomen was deed hij zijn tuig mot de punt naar omlaag koeren, daarna trachtte hij het in de nor male richting te doen terugkeeren. Lincoln gelukte hierin niet en hot vliegtoestel wen telde om waarna het in het midden der toeschouwers neerstortte. De vliogmachien werd verbrijzeld. Men snelde onmiddellijk de slachtoffers ter hulp. De vlieger werd licht gewond van onder da puinen gehaald. Twoe damen die door het vliegtoestel getroffen werden bleven op don slag dood. Ook twee zeeofficiers werden vroesolijk ge wond naar het hospitaal overgebracht. Turkye en Griekenland Sprekende over de Grieksch-Turksche be trekkingen, zoo verklaart de Terdjumai Hakikat Zoolang do kwesties van Albanië en Mace donië niet zullen opgolost zijn, zoo kan de vrede tusschen Griekonland en Turkye niet als gesloten aan aanzien worden. Turkye dio geen deel nam aan de confe rence van Bucharest is geenszins door de besluiten door haar genomen, verbonden. Hetzelfde blad voegt er bij, dat gezien het Londoner tractaat allo waarde verloren heeft, Griekenland slechts op eigen macht zal slaat te maken hebbe voor de oplossing der eilandenkwestie. De koning van Griekenland te Salonika De koning van Griekenland zal waarschijn lijk vandaag naar Salonika vertrekken, Ilij zal vergezeld zijn van zijnen staf. De rei3 gaat een twaalftal dagen duren,indien geene onvoorziene gevallen zich voordoen. M. Repaulis is sinds Woensdag naar Salo nika vertrokken, waar hij vocrloopig de functies van algemeen gouverneur van Ma cedonië, als gevolg op het ontslag van M, Dragoumis, zal waarjiemen. De Grieksch-Turksche onderhandelingen Een snelbericht uit Athene deelt mede dat van lieden af de ministerraad verscheidene zittingen zal wijden aan het ernstig onder zoek van het Turksöh tegenvoorstel. Hij zal vervolgens de bepaalde besluiten aan de Ottomanscke gevolmachtigden laten kennen. Dio bestudeering van hot Turksche tegen voorstel laat zich gevoelen, daar het ver scheidene punten, welke men reeds geregeld waande, geheel wijzigt. M. Gryparis, oud-minister to Constantno- pel, zal waarschijnlijk deel nemen aan da onderhandelingen, die naar men oordeelt zoer lang gaan duren daar do Turksche afge* vaardigden slechts eeno beperkte volmacht hebben. Het gevecht van Koichana gelogenstraft Te Belgrado wordt uit bovoegdo bron be kend gemaakt, dat het nieuws, volgens hot- welk oetio sterke Bulgaarsche bende rond Koichana in Servië zou gerukt zijn, en met de Servische troepen handgemeen werd, vaa allen grond odlbloot is. Oostenrijk levert wapens aan Bulgarië Zeven schepen, mot wapens en munitie van Oostenrijksche herkomst, geladen? zijn Dinsdag Belgrado voorbijgevaren. Zij namen stroomafwaarts de richting van Bulgarië. DE ALBANEESCHE KWESTIE De Serviërs zijn den toestand meester De Serviërs zijn den oproer geheel mees ter in Albanië. Daar de rust als hersteld aanzien wordt, zoo begint men de Albanoa- sche bevolking to ontwapenen. Montenegrijnsche Zegepraal Ho1- Monlenegrijnsch gouvernement dtolt mede dat generaal Vachovilch over de Al- baneezon in do streok van Diakova komt te zegepralen. De Montenegrijnsche iroopeu hebben slechts eenige verliezen geleden. Het Turksch-Bulgaarsch vredestractaat, Officieele telegrammen. De koning van Bulgarië heeft volgend te legram aan don Sultan van Turkye gezou- den «Ik verhaast mij Uwe Majesteit mode

De Volksstem | 1913 | | pagina 1