Brasselsche Kiekskens EEN HELD UIT BRETANJE President Poinoaré in Spanje Togen de Schoolwet Brusselsck leven De untvanost te Madrid Ontvangst der Fransehe Kolonie Bezoek aan Toledo M. Polnearé Si?aanscli Akaöemiaker Hat Gastmaal Schrikkelijk Gevecht TE VREMDE Nieu wsherich ten Ukeiirhasidslaars. doelen «lat ik kol tractant van Conslanlino- pel tusschen Turk jé en Bulgorië geleek end kom tobekrachligon. Dozo aklo zal paal on perk stollen aan ailccudo geschillen en opent voor beido landen een tijdstip van vrucht karen vredo, van vertrouwen en vriendschap. Ik beh/evonals mijn gouvorncmont bezield met den vurigst on wonsch, van al te doon wat maar van ons kan afhangen, om voor de toekomst Insschcn onze landen goede en duurzame betrekkingen lo bewaren. Ik twijfel er niet aan of TIwo Majesteit on do Sublieme Porto, mijnen wonscli doelend, zullen dio verwezenlijking vooruit helpen, dewelke do basis zijn zal tol lateren voort spoed en vooruitgang. Do Sultan antwoordde Ik hob met een waar genoegen hot tele gram ontvangen waarin Uwe Majesteit mij de bekrachtiging van hot Constantinopeler- tractaat mededeelt. Ik van mijnen kant heb hel tractaat gestaafd en twijfol er niet aan of het zal do voorbodo zijn oen er toekomst vol geluk en voorspoed en zal tot basis die nen tot hot vestigen van vriendschappelijke heirekkingen lusschon de beide natiën. Uw Majesteit mag verzekerd zijn, dat ik en mijn gouvernement tot dit doel zullen streven.» Brussel, S October 1913. Do antiklerikale bladen stippen met vol doening de verzoekschriften van verzet tegen de Schoolwel aan, welke uit zekere streken Daar do Ka mor gezonden worden Hoe gering ook hel dorpje zij, vanwaar liet protest afkomstig is, toch maken zij er groot lawaai mode en drukken in groote letters Hevig protest tegen Tiet Sc.hoolönUoerp der inwoners van Een invloedrijk Kamerlid zegde mij des- aangaande Wii zullen deze verzoekschrif ten aanzien, zooals vroeger de liberale ro- geering deed, met do verzoekschriften door de katholieken gezonden, cm hunne rechten te doon gelden. Wij hadden te dien tijde meer dan 800,000 handteekens ingezameld, .wolke door de liberale rogooiing niet het minste in acht worden genomen Wij zullen hen nu met dezelfde munt betalen. Te meer dat zij nog verre zijn van do 800,000 handteekens, dewelke wij alsdan inzamelden. Wekelijks vallen diozolfde antiklerikale bladen den Minister van Arbeid aan. Dezen morgend, om meer waarschijnlijk heid aan de vrucht van hunnen verbeeldings geest te geven, kennen zij het voorzitterschap der buurtspoorwegen aan don beor Hubert 'toe. De heer Minister mag zich nog beloven dat hij niet heel en al buiten dienst gesteld wordt. De waarheid is dat de heer Hubert nooit kandidaat is gowqost voor dit voorzitter schap... Toe, jongens, ieta anders uit uwen duim gezogen voor de toekoménde week. Eikoen weet dat er in Brussel den duren tijd bestaat onder do diens meiden. Niot alleen kan men op dit oogenblik ►eeno goede meid, meer vinden, doch men vindt or zelfs hoegenaamd geene meer. Geen wonder gij zult dit gemakkelijk begrijpen na hot volgend vernomen te heb ben Ik ken een Brusselsehe bandelaar die met behulp zijner vrouw en dochters een maga zijn open houdt, dat geen groot personeel Tereischt. Dio handelaar heeft eene winkeldochter, eeno keukenmeid en eene dagloonster oen glazenmaker komt wekelijks de vitrien van jhet magazijn kuisschou. Eliwel, die beer die op het punt is in failiet verklaard te worden betaalt zijne dienstboden niet... Onnoodig er meer over te zeggen. Harold. (3® Vervolg.) Hij was reep.snijder van beroep, werd jyöor half gek genomen, en bad zijn be jaarden vader niet kunnen onderhouden, zonder de liefdadige hulp van den heer Je la Tremlaye. Hij had toegang tot de keukens van het kasteel omdat de gastvrijheid der 'Bretagners dezelfde was voor menschen, 'bedelaars en dieren maar slechts met moeite kreeg hij een plaatske bij het vuur, en het kostte hem véle bokke- eprongen om bij de uitdeeling van le vensmiddelen de kwaadwilligheid van 'den hofmeester te ontwapenen. Achteruit en blijf wachten, ellen- 'dig wit konijn 6nauwde 't opperhoofd der bedienden hem toe. Denkt gij, dat een 6tuk basterdwild als een christen mensch wordt behandeld. Naarmate de luim waarin hij zich be vond, barstte Jan dan in gelach uit, of sloeg droevig zijne oogen neder. Som tijds scheen eene flikkering van veront waardiging en gevoel van menschen- waarde in zijn verstand te schemeren, en dan verscheen er eene roode plek op zijne krijtwitte wang maar dit duurde slechts een oogenblik. 'De rijknecht trok doorgaans partij voor den armen Albino, die spoedig zij ne gramschap vergat en weer in zijne onverschilligheid verzonk. Wees een beetje menschelijker, meester Alain, zegde Jacques wel eens. Jean Blanc is de zoon van een man die de Tremlaye trouw gediend heeft. Mijn- Dinsdag morgend om 10 1/2 ure liep do presidontioele trein de statie van Madrid bin nen. De voorzitter der Franscbe Republiek werd bitgroot door den koning, do infanten don Fernando on don Alfonso, degouvorneraents- leden, de leden van hetFransch gezantschap en verscheidone andere afvaardigingen. De voorzitlor werd geestdriftig toegejuicht door eene ontzaggolijko menigte. Om 10 ure 55 kwam hij, vergezeld van don koning in het koninklijk paleis aan. Eene divisie ruiterij had post gevat op de Spanje-plaats. Al de troepen stonden onder het hevel van don Carlos, 's konings schoon broeder. Om 4 ure 's namiddag ontvangt voorzitter Poincarè do Fransehe kolonie van Madrid, dewolko hij hartelijk gelukwenscbt van do handelsbetrekkingen met hot schoono Spanje uit te breiden. 's Anderendaags zijn koning on president per automobiel naar de statie gereden, waar zij met den trein van 9 ure r.aar Toledo ver trokken. Evenals te Madrid, zijn hier huizen en straten versierd. De koning en de voorzitlor worden met .geestdrift toegejuicht. Het oerste bezoek in de stad wórdt voorbehouden aan do gekende wapenfabriek, van waar de voorzitter een schoone.degon meeneemt. Generaal Lu an toy, uil Marokko gekomen wordt door don koning verzocht hem een sabel te kiezen. M. Poincarè wordt aan de hoofdkerk van Toledo ontvangen door jïen bisschop, die zich in het midden van hel kapilel bevindt. 'De Koning en do Voorzitter keerden Zonder incidenten om 6 1/2 naar Madrid terug. De akademie van wetgeving en rechtsge leerdheid van Madrid heeft aan den voorzit ter den titel geschonken van oore akaöemio- ker met het recht do medaillie to dragen. Tot hiertoe werd deze hoogê onderscheiding slechts aan den kroonprins van Duilschland geschonken. M. Garcia Pietro, voorzitter der akadomio zond dien titel aan M. Poincarè en voegde er nog een warm woordje bij. De voorzitter der Republiek gastmaalde Woensdag avond in de intimiteit mot den koning, do koningin en de koninklijke fami lie. Daatna begaf men zich naar het konink lijk theater waar een koncort Ier eere vain M. Poincarè gegeven werd. Graaf Romano- iies gaf den zelfden avond een maal ter eere van M, Pichon. Op het gehucht Vremdshoeve, te Vremde staan niet ver van elkander drie groot© pachthoven, alle drio bewoond door naam- genoolen het eerste door do weduwe Geuppens het tweede door Floront Ceup- pens, zoon der weduwe en het dorde door Karei Couppens di© geen familielid is van de twee eersten. In de drie boeven draaiden de zaken heel goed. doch de goburen leefden in vijandschap. De onoenighoid die tussohe» de familie van Karei Keuppens er. deze van Florent Geuppens heerscht, dagteokent van over zeer langen tijd. In het dorp weotzolfa niemand te zeggen welke do oorzaak der vijandschap is. Wat er ook van zij, beide landbouwers konden elkander niet lijden en meermaals kwam het tusschen ben tot ruzie die soms heel hoog opliep en deed vreezen voor zeer erge gevolgen heer verstaat het niét, dat men de lie den van het hosch zoo behandelt. Jacques sprak de waarheid de la Tremlays wa9 goed voor zijne onderhoo- rigen. Maar hoe góed de meester ook zij, grofheid, de gewone kwaal der dienst boden, weet zich nog altijd in de keuken te nestelen. Alain sneed dan brommend een stuk brood voor Jean Blanc, en deze ging ver volgens, naar het scheen, zonder eenig wrok te behouden, zijne soep eten. Als hij daarmee gedaan had, gaf merr hem nog eene zekere hoeveelheid, om naar zijnen vader, Mathieu Blanc, den ouden mandenmaker, bij den Wolven- kuil, te brengen. Was die onverschillige bedaardheid van Jean Blanc echt of geveinsd? Door hen, die hom kenden, werd deze vraag verschillend beantwoord. Men stemde daarin overeen dat het in zijn hoofd niet heel helder was maar het bleef de vraag, of hij daarom inderdaad krankzinnig kon heeten. Over dag liep hij langs de wegen, of zat in de toppen der kastanjeboomen zijne gekke liedjes te zingen, en in de Vespers trok hij zulke gekke gezichten, dat zelfs de koster er mee moest glim lachen, en toch paste hij zijn ouden va der met zooveel zorgvuldigheid op, als men slechts van eene liefhebbende doch ter zou verwachten. Als de oude Mathieu medecijnen noo- dig had, werkte Jean harder eu langer dan anders, om ze hem te verschaften, en meer dan één boer verzekerde, dat hij hem 's avonds, bij het bed van den slapenden grijsaard, op zijne knieën had zien bidden. DE VOLKSSTEM - In den laatsten tijd was de toestand tus schen heide familien nog meer gespannen dan ooit, en zulks door* hot volgendo feit Een meisje van Heyst-op-den-Berg, Virginie Wuyst, was over twoe"jaar in dienst gelre den bij Karei Geuppens. Over een paar maanden had do meid moeilijkheden gehad met hare meesters en liet kwam zoover dat zij hare dienst bij Ka réi Geuppons opzegde, om ovor te loopon bij -dezes vijand, Florent Ccuppens. Er waren over do meid allo zon derlinge geruchten in omloop. Zondag morgend waren Florent Ceuppens en do knecht van Karei Geuppens, na do hoogmis in de herberg van Jozef Block gekomen. Hot duurde niot lang of zij begonnon te twisten. Het bleef er ditmaal niet bij woor den. De twee mannen werden handgemeen doch eenige verbruikers gelukten er in hun te scheiden. 1 De vechtpartij was echter maar uitgesteld en deze is do oorzaak! van hot drama dat 's maandags gebeurde. Maandag namiddag, rond 4 ure, was het werkvolk van Karei Couppens, in de hoeve komen koffie drinken. Daarna 'spande de knecht een peerd in den wagen, om liet werk volk terug naar bet veld te voeren. Toen de wagen do baan opgereden was, kwam Flo rent Geuppens daar vpprbij. De knecht riep dezen too Ha zijt ge daar, nu zult gij er zoo gemakkelijk niet van af komen als Zon dag, kom maar eens a Pd De twee mannon begonnen te twisten en gingen handgemeen worden, toen do landbouwer Karei Geup pens, gewapend eene met schup, toegeloopen kwam, en Florent Geuppens inet do spade een vreeselijken slag-op hel hoofd toebracht. De echtgenoole van liet slachtoffer was ook toegesneld. Zij hielp jliaron man, die ten gronde gevallen was récht, en loidde hem naar huis. Fterent Couppens voelde hevige pijn in het hoofd en ging te bod. Zijn toe stand verergerde zoozeer, dat een geneesheer moest ontboden wordenDinsdag morgend is het slachtoffer o verleiden. Hij was 33 jaai oud, gohuwd en vader van 5 kinderen. Dinsdag namiddag is liet parket van Ant werpen ter plaats geweest. Er werden verscheidene getuigen gehoord waaronder de knecht van Karei Ceuppens,die uitlogde hoe de manslag gebeurd was. Karei Ceuppens, dié'in zijne woning door een gendarm bewaakt werd, verklaarde dat hij melde schup gezwaaid heeft,alleenlijk om het mes,waarmede Florent Ccuppens gewa pend was, af te weren. Alzoo hooft hij het slachtoffer op hot hoofd getroffen, doch zon der kwaad inzicht. De betichte werd mét den tram naar het gevang van Antwerpert gevoerd. Brussel. Bedrieger. De policie heeft Woensdag morgend een kerel aart- gehouden, die zich bij de beenhouwers ging verhuren als boodschapper en over al eenige franken wist vast te krijgen. 'Zoodra de kwaaddoener eenige sommen opgetrokken had bij de kalanten, trok hij er stillekens van onder. Het is een inwoner van den Schparbeekschen weg. Dinsdag avond/, is er brand ont staan op eene zolderkamer der Papen- vest, bewoond door één genaamden Her man D... Ondanks dë spoedige tuesehen- komst der pompiers is al wat de kamer bevatte de prooi der jammen geworden. De schade is nogal groot. Overreden. Mad. Pauline K..., 23 jaar oud, wonende Warandemarkt, wejd Woensdag morgend in de Naam- schestraat verrast ^n omvergeworpen door eenen automobiel. De ongelukkige werd erg gewond apn het hoofd. Men nam haar op en bracht haar naar het gasthuis. 0 Rij tui gon geval/ Mej. Schelf hout, Groenselstraatj werd Dinsdag, na middag op de Zuidlaan door een rijtuig, bespannen met twee'peerden, omgewor pen. Men nam bet slachtoffer op met gebroken tanden, eene erge wonde aan Bovendien wist mpn, dat zijne dank baarheid geene palen kende. Eens had hij zich tégen een wild zwijn te weer gesteld, dat op zijnen bescher mer Jacques aanliep, eh meermaals had hij den hoogen hofmüur van het kasteel overgèklommen, alleen om met tranen van blijdschap den kleinen George de hand te kussen. Zijne genegenheid voor dit kind was inderdaad eene soort Tan razernij, en zij, die niet geloofden datj Jean Blanc krank zinnig was, zegden dat hij Vaunoy daar om haatte, dewijl hij dezen als een in dringer beschouwde, die den kleinen George zijn erfgoed qacht te ontrooven. Zij zegden dit, als zij niets van meer belang te zeggen hadden, want eigen lijk was Jean Blanc hun zelden de moeite waard om van hem te spreken. Behalve Vaunoy, die als 't. ware, uit instinct bevreesd voor hem was, en Jac ques en zijn ouden 'meester, die zich somtijds vervaardigden, om hem eenige woorden toe te voegen, waren er wei nigen, die op den armen Albino acht sloegen. Men verwonderde zich slechts over zijne verbazende vlugheid, gelijk die van eene geit zou verwonderd hebben zijne krankzinnigheid gaf hem zelfs dat ge heimzinnig belangwekkende niet, dat deze zielziekte anders in de oogen van onbeschaafde menschen bezit, want men twijfelde of zij wél echt was. Voor de vrouwen was Jean Blanc een voorwerp van afkeer!en spot te gelijk. Zij lachten, als zij in de verte zijn melk kleurig gezicht zagen, en beefden daar entegen, als hij hen van nabij met zijne bloedroode oogen aanstaarde. het kaaksbeen en talrijke kneuzingen. De juffer werd naar het St-Pieter6gast- huis geleid. Lijk opgevisebt. /Werklieden der gazfabriek van Brussel hebben uit de Willebroecksche vaart het lijk ge trokken van een arbeider, schijnende 30 jaren oud. In een der zakken van zijn vest, stak een ledig koff'iestoopken. Het lichaam schijnt een 8-tal dagen in het water gelegen te hebben. Men denkt dat het hier een ongeval geldt. -Eene goede snaid zal altijd plaats vinden, indien zij haren koffie maakt met de Chicorei der Trappisten Vincart. 1500 Y Laeken. El-ge brand. Dinsdag avond, rond 9 ure, is een hevige brand ontstaan in de maalderij van M. Bal- caen, Pannenhuisstraat, 14-16 en 18, te Laeken. Aan de straat, bezit M. Balcaen een magazijn van koloniale waren en zijn woonhuis. Achter de binnenplaats van dit gebouw, strekt, zich een ander uit dienend tot maalderij, bakkerij, stallin gen en voedermagazijn, 't Is in dit laat ste gebouw dat bet vuur uitbrak. De vlammen sloegen hoog op en verlichtten heel de wijk. De pompiers moesten er zich bij bepalen de aanpalende huizen, ernstig bedreigd; van het vuur te bevrij den. Van het achtergebouw, blijven enkel de naakte muren recht. De pompiers konden vier paarden redden welke nog in den stal stonden. Verscheidene wa gens werden de prooi der vlammen. De s<?bade is zeer aanzienlijk. Men kent de oorzaak van den brand niet. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Eerst om 10 ure van den avond kon den de pompiers het tooneel der ramp verlaten, wanneer alle verder gevaar verdwenen was. EiSèttO. Erg ongeluk. Woensdag morgend had ih eene beenbouwerij van den Waverschen steenweg een erg on geluk plaats. De gast, Emiel De Bruyn, gleed in den winkel uit en viel zoo on gelukkig dat bet stuk staal, waarvan de beenhouwers zich bedienen om hunne ïhessen te slijpen," hem in de bil drong. De jongeling bloedde overvloedig. Een doktoor moest ontboden worden om het bloed te stelpen. EppegheïïS. Schandelijke aanran ding. Woensdag morgend is bet par ket van Brussel alhier afgestapt om een onderzoek te doen over eene ongehoorde schurkenstreek, die ganech de gemeente heeft in opschudding gebracht.Tusschen IJppeghem en Weerde, nabij de brug over de Zenne, staat eene boerderij, be- w.oond door de echtgenooten Carlier en hunne vier kinders. Het oudste, Anna, 1,5 1/2 jaaj: oud, bevond zich Dinsdag npmiildag op den weg, die nabij de ou derlijke hóeve loopt, toen een bestel lingsauto naderde. De auto, die aan een handelaar van Brussel toehoort, denkt iqpn, stopte nabij het meisje. De gelei der en de ker^l, die hem vergezelde voer den eëu praatje met haar. Zij babbelden zoolang tot Anna er in toestemde in den auto te stappen om een eindje mee te njden. Onderweg hadden walgelijke tooneelen plaats die verscheidene uren duurden. Om 9 ure 's avonds kwam de auto te Eppeghem terug. De twee ellen delingen legden het meisje op den boord van den weg. Met moeite sleepte het slachtoffer dezer oplichting en schande lijke aanranding zich voort tot aan de wpning zijner ouders waar het 't be wustzijn verloor. Na krachtdadige zor gen kwam het terug tot bezinning. Anna wjens kleederen gansch verscheurd wa rén, vertelde dan wat er voorgevallen was. De gendarmerie werd over het ge-r beurde ingelicht en verwittigde het par ket. Dilbeok. Brandstichting. Het parket van Brussel is Woensdag alhier afgestapt om een onderzoek te doen over eëne brandstichting, die er Dinsdag Doch wij moeten tot den ouden de la Tremlays terugkeeren, die, nadat hij tot na middernacht bij het bed van zijnen kleinzoon in gepeins was blijven zitten, eindelijk opstond, en de lamp, die bij hem stond te branden, in de hand nam. Zijn gezicht stond donker, maar het verraadde geene vrees of twijfel. Vaunoy is niet in staat om mij te verraden, mompelde hij. Maar mijn ver trouwen mag mij niet onvoorzichtig ma ken God alleen ziet het hart van den mensch. Ik zal voorzorgen nemen. De la Tremlays ging den trap af en door de gangen richtte hij zich naar de groote zaal, waar Jacques op hem wachtte, gaf dezen een teeken om hem te volgen, en begaf zich toen weder naar boven door verscheidene gangen, naar een afgelegen vertrekje. Zoodra zij beiden binnen getreden waren, wees de la Tremlays zijnen be diende eenen stoel aan, en sloot daarop de deur met 6lot en grendels. Jacques zette een verwonderd ge zicht op, en scheen zijnen meester te willen vragen, wat dit moest beteeke- nen; maar deze gaf hem eenen wenk om te zwijgen, en opende eene kas in den muur waaruit hij een ijzeren kistje te voorschijn haalde, dat hij op de tafel zette. Vervolgens haalde hij uit dezelfde kas eenige zakken met gouden munt en be gon het te tellen en op stapels in het kistje te schikken. Dit werk duurde lang, want hij telde tot honderd duizend livres en toen deze som wel geteld was sloot hij zijn kistje met een hangslot, en nam plaats op eenen stoel tegenover Jacques, die zijne 10 OCT. I9i nacht gepleegd werd. Een ongekende kwaaddoener heeft drie mijten, op 15' meiers afstand van elkander en niet ver der hoeve Veekman gelegen, in brand1 gestoken. Ondanks al de pogingen der, toegesnelde dorpelingen zijn de drie mij ten geheel afgebrand. de officieele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den alkool. Ledt?. Veldschuimers. Sedefï eenige dagen is er ten nadeele van Mau rice Maerschalk, handelaar en herber gier, meer dan eene kar beeten en loof gestolen geweest. Eene klacht is bij de policie ingediend. WanzeSe. Het parket. Donder dag heeft de gendarmerie een streng on derzoek komen doen in onze gemeente nopens kwaadsprekerij over een persoon van Lede. Otl©yg€/ïïi. Diefstal. Woensdag nacht zijn dieven binnegebroken bij J.-B. Van Ghysegbem, schoolmeester. De dieven hebben een gouden zakuur werk en den spaarpot van een der kin deren mede genomen. Alvorens te ver-j trekken hebben de dieven, die naar alta- waarschijnlijkheid met twee of drie zijn geweest, koffie gedronken, want 's mof-, gends stonden er nog drie ledige kopjea koffie op de tafel. Aanranding. Over eenigen tijd werd de genaamde Alfons De Bock, in den nacht, rechtover de woning van den veldwachter, aangevallen en zijn geld beugel met 105 fr. ontvreemd. Ten ge volge van het groof aantal slagen moest hij verzorgd worden door den doktor Crommelinck en was verplicht 14 dagen te bed te blijven. Vermoedens vielen op drie jongelin gen welke dezelfde herberg als De Boei; rond middernacht verlaten hadden. Woensdag morgend werden de ver dachten, inwoners van Ottergem, bij den heer onderzoeksrechter ontboden, al waar zij elkander beschuldigden, en ein delijk bekentenissen aflegden. Zekere D... verklaarde dat de genaamde R. S... de slagen heeft toegebracht en den geld beugel van De Bock 'heeft afgenomen. Zij hebben den buit gedeeld, waarna zij de vlucht namen. Het onderzoek wordt ieverig voort gezet. f'deire. Dieven op ronde. Dieven hebben alhier hunnen toer gedaan. Ter gelegenheid der kermis waren er ver scheidene landbouwers welke bun var-r ken hadden geslacht. Bij Frans Van Impe, op de «Broek» hebben zij een gansch geslacht varken gestolen, alsook boter, eieren en smout. Denzelfden nacht hebben zij té Kes- schen het varken gestolen van den ge naamde Baptist Melckëiibeek, voerman,; alsook een tobben boter. Denzelfden avond werd er ingebroken bij M. D'Herde, schrijn werker, woon achtig in de Magerstraat. Deze was bij*, zijne zuster gegaan en toen hij thuis kwam bestatigde hij de inbraak. Do die ven hadden zijn koffer opengebroken en eene som van 300 fr. buitgemaakt. Naar het schijnt heeft men hier met eene wel ingerichte dievenbende af to rekenen. Gevecht. Ruzie was ontstaan in eene danszaal der gemeente tusschen verscheidene jongelingen. De genaamde Jef Keymeulcn bekwam eene messteek in den buik, doch werd gelukkiglijk en kel licht gekwetst. De dader is onbekend. Dender monde. Diefstal. In den nacht van Woensdag tot Donderdag is alhier, in de fabriek van Le Termon- doiseen stoutmoedige diefstal ge pleegd. Toe.n de poortierster Donderdag morgend, rond 6 ure, op de koer kwam,, bemerkte zij dat de deur van bet bureel openstond en bij nader onderzoek stelde zij vast dat deze opengebroken was. On middellijk verwittigde zij M. Van Steen- hersens vruchteloos pijnigde om de re den voor dit zonderlinge nachtwerk te vinden. Morgen vroeg, zegde de oude man, op eenen bedaarden toon, moet gij dit kistje op uw beste paard binden, en er, meê naar den Wolvenkuil rijden, om mij daar te wachten. Jacques knikte. Maar vooraleer gij heenrijdt, ver volgde de la Tremlays, moet gij mijnen' neef, mijnheer de Vaunoy, verzoeken om terstond bij mij te komen. Jacques ging naar de deur. Wacht eens hervatte zijn meester. Neem morgen alles meê, wat men noo- dig heeft, als men in langen tijd niet weer te huis komt, en zorg dat gij goed! gewapend zijt. Neem afscheid van al len, die gij liefhebt, en maak uw testa ment indien gij zulks noodig oordeelt^ want, wij moeten een gevaarlijken tochfc ondernemen. Jacques boog slechts, ten teeken van' blinde gehoorzaamheid, en ging met heb kistje henen. III. DE KOOPBRIEF. Eer de dag aanbrak boorde men op het voorplein de boef slagen van 't paard1 van Jacques, en bijna te gelijkertijd klopte Kervé de Vaunoy aon de kamer deur van den ouden de la Tremlays. De Vaunoy had thans zulk een nede rig en beschroomd uitzicht niet meer,; als toen bij voor de eerste maal op het kasteel kwam. [(Wordt voortgezet.)/

De Volksstem | 1913 | | pagina 2