Onze kinderjaren T EEN EN 'T Besluiten en Bsnoeniinp Muüenïand Het kantoor van eenen notaris geplunderd IN DE BALKANEN IO^C3- ^.33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qsndt. DE ALBANEESCHE KWESTIE fëëcjsntiende Jaargang n? 237 jgB'IJMJIUI HUI IWBM—I I ilM— IM» O— S CENTIEMEN HEX NUMMER Zaterdag I I Ocfffifoes* 1313 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds f» V UITGAAF, 7 o. 's avonds Pour touje Ia publicité commercials et financier® du journal, s'adresser excIusiYement a l'A&ence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN1 TE BRUSSEL TE AALST GODTS, Beursplaats, 2 I KeT^atraat," Telefoon A 3299 I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reff.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1,00 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per rogol) fr. 2,00 4* bladz. (de regel £r. 0,30 I Recht. liersteU. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregol)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Comraerciale en financieels aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. 't Ging er anders naartoe als we nog kinderen waren. Zoo spreken vele bejaarde doorbrave christenen en inderdaad, iedereen moet rechtuit be kennen dat bet waarheid is. Tn onzen tijd leerde moeder hare kinderkens bidden, wees op schoone cn zedige manieren, wijdde ze toe aan Maria en daarom werden ze in een blauw en wit pak gestoken. Ik zal bet nooit vergeten hoe de schoenmaker omneedoogend moest te werk gaan (en moeder wilde anders niet, 'twas eene belofte) om dat blauw vorlakleer voor do laarsjes en do schoentjes van do kleinen onder de zeven jaren zich aan te schaffen. Ze waren nog te «kleintjes* om de mis bij te wonen, zo zouden dan tegen woordig zijn in bet lof. 't Was al iets om ze godvruebtigte maken en eerbied voor God, de kerk on de priesters in te boezemen. In tegenwoordigheid der kinderen werd nooit een half woordje gezegd of gesproken, gezongen ol geuit dat 't een of 't ander van hunne onschuld koude schenden. Te voorzichtig, meende eene buur vrouw, die voorzeker op diezelfde ma nier niet te werk ging. Doch moeder kwam er gauw tussclien en met een woord sloot zo den mond der dwazo Kijk naar uwe nakomelingen en zie toe hoe ze te werk gaan tot schande, schade cn oneer van familie en maat schappij. I) Vader insgelijks lotte op zijn spre ken en zeggen gaf doorslaande be wijzen van deugdzaamheid, eerlijkheid pu godsdienstigheid, 't Is waar, het slecht zat in de familie nog niet, toch moet men zich dan nog somtijds ge weld aandoen onderopzicht van reebt- veerdigheid on zuiverheid; immers de driften zijn zoo hevig en gauw gewekt er. spelen somtijds zulke vieze toeren. 't Wierd welhaast tijd en stond om op school te gaan. Vader nam inlich tingen en moeder leidde er ons henen. Dezusterkens ontvingen ons met opene armen, verzorgden ons als tweede moeders en hestelden ons niet alleen lijk wat rekenen en cijferen, lezen en schrijven, teekencn en zingen en wat weet ik nog maar eerst en vooral eene doorslaande, eene weldoende, eene voortreffelijke en christelijke op voeding. Wo wierden ook al eens gestraft in de school maar denkt ge dan dat kilos suiker en zeem mag zijn en dat we zoo stil konden zitten als iuuize- kens. Verre van daar, we leefden in de wijde wereld en dus wat wispel turigheid, ongerustheid moesten er tusschcn komen. Maar toen we lliuis kwamen stond vader reeds gereed met de grootepalm van zijne hand om ons wat lijfstraf bij de zusterstraf toe te dienen, en onze wijze moeder, in plaats van dat kastij den af te keuren, zooals er te vele ouders tegenwoordig slecht handelen, gaf zij vader moed om met strengheid ons eens ferm toe te takelen. Zoo kweekt men kinderen en an ders niet wist vader aan andere ouders voor te houden. Ge zult wel zien later, dat alles met ben zal wel afloopen en zij meer eerbied en meer liefde voor mij zullen over hebben. Inderdaad, de voorzegging of beter de ondervinding 't was immers altijd zoo moest in den goeden zin uitval len. De straat dat is de grootste vijan din der kinderen, meende vader, flaar komt ge nooit omtrent, want daar ge raakt go bedorven on bestoven. En vader had meor dan duizend keeren gelijk. We worden er af gehou den en konden zoo weerstaan, zonder veel strijd aan slechte klap,aan kwade aanlokkingen en bekoringen, aan ver derfelijke voorbeelden. Gehoorzaamheid en onderdanigheid waren ook van onzen tand, 't kon niet anders, 't was van moeten. Stiptheid en welgemanierdheid niet min dan beleefdheid en voorkomendheid wer den ook door ons als kind onderhou den. We wisten immers dat 't er op was als we misliepen, misdeden, mis zegden, mispikkelden. 'tis vast en zekor, strenge ouders zijn er veel te weinig op onze dagen. Men durft niet, men volgt uit nien- scbelijk opzicht, 't slechte praktijk van andere misopvoeders van kinderen op. Men laat zich de oogen uitsteken ofwel men nijpt ze toe en hoe min ze gewoon zijn te kijken, hoe min de ouders gade slaan en op 't einde van 't spel, ja zelfs daarlaten to zien en te verbieden alles wat hunne kindoren tegen deugd, eer en recht uitzetten. Is bet niet betreurenswaardig, niet droevig en onaangenaam voor familie en maatschappij Waarom niet meer goede wil ge bruikt Waarom niet meer vooruit zicht aan den dag gelegd Waarom niet beter onze kinderen vooruitgeste- ken op den rechten weg der christelijk heid,der eerlijkheid en der deftigheid MARC. Uit 'de Zuiderzee waren aangevoerd een hoeveelheid volwassen mosselen van het Breezand. Deze werden verkocht tegen 1 gulden a 1,10 gulden per ton. Ongeveer 600 ton echt Zceuwsch zaad werden verhandeld tegen 1,40 g. a 1,50 gulden per ton van 100 kg. 775 ton broed uit de Zuiderzee brachten op 65 a 75 c. per ton. Garnalen golden 2,25 a 2,60 gulden per mand. Er werden 22 manden naar het buitenland verzonden. Nog waren aangevoerd 250 kilos bot, die aan Bel gische venters verkocht werden tegen 30 a 32 centen per kilo. De vorige week .zijn eenige banken in de Zeeuwscke wateren opengesteld voor het balen van mosselzaad. Verschillige visschers zijn met hunne vaartuigen er naar toe, want er is nog steeds gebrek aan echt Zeeuwse-li broed doch de vangst valt, naar wij vernemen, niet meê. Da afschaffing des- burgerwacht. Nopens de afschaffing der burgerwacht is er nog niets stellig beslist. Doch bet schijnt zeker dat de burgerwacht ver dwijnen zal. Inderdaad, nu dat bijna iedereen moet soldaat worden zal bijna alleman van de burgerwacht optslagen zijn deze zal nog enkel kunnen aangeworven worden tusschen het klein getal ontslagenen van het leger, en door vrijwillige dienstne ming. Binnen dertien jaar zullen de laat ste van de tegenwoordige burgerwach ten hunnen diensttijd geëindigd heb ben, en dan zal de burgerwacht afge schaft zijn, ten ware zij vroeger door eene wet afgeschaft wordt. Doch daar voor is eene grondwetherziening noodig. De koning!» wan Gsiokenlancl, komen de van Londen, is met de «Jan Brey- del te Oostende aangekomen en onmid dellijk met den sneltrein over Keulen naar Griekenland vertrokken. Oostende-Dover. In do maand Sep tember laatstleden hebben de postboo- ten van de lijn Oostende-Dover 35,752 reizigers vervoerd, tegen 25,111 gedu rende de maand September 1912. Gedurende de negen eerste maanden van 't loopend jaar bereikte het getal passagiers 227,063 tegen 169,134 in het zelfde tijdverloop van 1912. Eene werkvrouw dia 1 1/2 ntSllloen mark erft. Eene oude dame, die over eenigen tijd te Wiesbaden gestorven is, beeft haar vermogen uit anderhalf mil- lioen mark bestaande, aan de vrouw van den schrijnwerkersgezel Gibner ver maakt, welke vrouw jaren lang werk ster bij haar geweest was. Het testament is volgens de rechtsgeleerden, die het onderzocht liehben, onbetwistbaar. De broeder van de overleden dame heeft 300.000 mark van de werkvroi/w ontvan gen die bij met blijdschap aangenomen hééft. Logenstraffing. Verscheidene bla den hebben eene inlichting genomen als zou M. Hubert, minister van arbeid, het voornemen hebben af te treden, om voorzitter te worden van de Nationale Maatschappij der Buurtspoorwegen. Deze inlichting is van allen grond ont bloot. Het goederen ver veer op het Staats spoor. Gedurende de vier weken, van den 3 tot den 31 Augustus 1913, werden er te zamen 494,876 wagens geladen. In hetzelfde tijdperk van het voorgaande dienstjaar waren er 512,416. Die getal len begrijpen de bevrachte goederen aan steenkool en icokes 102,065 wagens in 1913, tegen 110,621 in 1912, en ver der 328,921 wagens in 1913 tegen 338 duizend 558 in 1912. De ontvangsten voor het goederen vervoer in Augustus, vergeleken met die in dezelfde maand van verleden jaar, vermeerderden met 442,000 fr., dit is 2,3%. Do Zeeuwssho mosselhanöel. In de laatste dagen was de aanvoer van mos selen in de haven van Philipine nogal van eenige beteekenis. Aangevoerd wer den ruim 3.000 balen mosselen, waarvan 2475 balen per spoor moesten naar de gewone afnemers in België en Frankrijk worden gezonden. Ook werden per as een 200 balen naar Gent vervoerd. De prijs bedroeg 4,25 fr. a 4,75 fr. per baal van 90 kg. an de haven werden door Neder land** he en Belgische koopers opge kocht ongeveer 1000 ton mosselen tegen 2,25 fr. 2,75 fr. per ton van 60 kilos. Bij koninklijk besluit is de Heer Ver- straeten T., Provinciaal raadslid, tot burgemeester benoemd der gemeente Y lierzei e. Onze beste gelukwenschen. x Een koninklijk besluit verleent toela gen aan verschillende gemeenten der provincie Oost-Vlaandoren tot uitvoe ring van werken voor het verbeteren der buurtwegen, te weten Beveren-Waas en Polder van Beveren, 1,330 fr. Basel, 1,307 fr. Segelsem, 3,149 fr.; Heldergem, 15.000 fr.; Loke ren, 22,500 fr. Wet teren, 6,086 fr. Erembodegem, 12,000 fr. Exaarde, 25,000 fr.; Polder van Beveren te Beve ren-Waas, 20.000 fr.; Caprycke, 4,450 fr.; Audenhove-Sint-Maria, 10,000 fr. Loóchnsty, 5,000 fr. Nieukerken, 25.000 fr.; Welden, 20.000 fr.; Dender leeuw, 1,489 fr. FRANKRIJK Een onbakentóa werpt zïoh §n het wa ter. Een onbekend manspersoon, 45 jaar oud schijnende, wierp zich Donder dag morgend, ter hoogte van de Pont- au-Change, te Parijs, in de Seine. On middellijk snelde men toe om den wan hopige te redden, doch alles bleef vruch teloos. M. Beaurain, policiekommissaris, heeft bevelen gegeven het lijk op te vis- schen. Eon Italiaan vermoord. Donderdag avond werd te Parijs, in de Laffestraat, een Italiaan, Azzerban genaamd, door revolverschoten gedood. Het lijk werd naar het St-Antoniusgasthuis gevoerd. De moordenaar die onder den bijnaam van Petit blondgekend is, maakt deel van het garnizoen van Toul. De po- licie zoekt den plichtige op. Een drama In do Noordzee. De Fransche sleeper Gaulois van Boulo- gne-aan-Zee is in de Noordzee in botsing gekomen met den Noorweegschen drie master Kongsverre van Eragero, die naar Londen zeilde. De zeilboot werd lek geslagen. Twee matrozen verdron ken. Het overige der bemanning be staande uit 10 koppen, werd gered en naar Boulogne overgebracht. Co&da vangst. Opzichters der Pa- rijzer policie hebben een Oostenrijker, Herman Schlitner, geboren in 1893, aan gehouden. De kerel, die na talrijke af- truggelarijen gepleegd te hebben, voort vluchtig was, werd op bevel der Oosten- rijksche opsporingsbrigade opgezocht. De betrekkingen met dsn H. Sfost. M. Francois Deloncl© geeft in de <r Pa ris-Journal een belangrijk artikel uit, waarin hij duidelijk bewijst dat de noodwendigheid voor het Fransch gou vernement., van de betrekkingen met den H. Stoel te hernemen zich laat ge voelen,. DUITSCHLAND Automobielongeluk Twee dooden. Woensdag nacht had er te Schild au, in de omstreken van Berlijn een schrik kelijk automobielongeluk plaats. Het rijtuig liep met geweld tegen oenen boom en kantelde om. De ingezetenen, twee manspersonen en een 20-jarig meisje, werden op den grond geslingerd. Het meisje bleef op den slag dood. Een der manspersonen overleed kort nadien. Twee policiscgente*» veroordeeld. Woensdag verschenen voor de rechtbank van Karlsruhe de politieagenten Kniele en Dath, van Portzheim. Zij werden be schuldigd een 13-jarig knaapje gemar teld te hebben om hem te dwingen een niet gepleegde diefstal te erkennen. Ze keren dag zag de kleine zich door de twee agenten achtervolgd en hij sprong van schrik van eene hooge brug in het water, met het ongelukkig gevolg dat hij zich eene bil en de enkels brak. Het gerechtshof heeft de twee agenten tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. Een darma ïn den Bazel-Oostende expresstrein? Woensdag morgend ontdekte een waker der lijn Bazel- Straatsburg, nabij deze laatste stad, ne vens de riggels eene jonge vrouw die geen teeken van leven meer gaf. Zij bad twee vingeren vermorzeld en droeg op 't gansche lichaam er ge verwondingen. Men bracht haar naar het hospitaal van Straatsburg over. Na goede zorgen te hebben ontvangen keerde zij tot het be wustzijn terug. De gekwetste kloeg over inwendige pijnen. Uit papieren die men op baar gevonden heeft zou het blijken dat de reizigster eene zekere Miss Hock- weicli zijn zou, en langs den weg van Oostende naar Londen terugkeerde.Men weet nog niet ten gevolge welker om standigheden Miss Hockweich uit den trein zou gevallen zijn. ENGELAND Hevlgo stakefslncèdsnten. tEen 1000-tal werkstakers, hebben Donder dag de werklieden eener suikerraffina derij van Sattersea, ten zuiden van Lon den, aangevallen. De policie te paard heeft moeten chargeeren om de fabriek te ontzetten en een einde te stellen aan de woelingen. Een maatregel tegen cSe sfemrechtda- men. Eene mededeeling van het mi nisterie van binnenlandsche zaken be richt dat de twee stemrechtdamen die verleden week, te Hampton een huis in brand staken, niet zullen in voorloopige vrijheid gesteld worden, omdat zij wei geren te eten. Zij zullen, indien zulks noodig is met geweld gevoed worden. RUSLAND Een huis Ingestort. Verscheidene slachtoffers» Te Salianka is een liuis ingestort. 25 werklieden werden onder de puinen begraven. 5 hunner zijn ge dood, 8 andere werden zeer zwaar ge wond. RUMENIE Da cholera. Volgens de laatste sta tistieken woedt de cholera nog in 182 gemeenten. Men telt 880 choleralijders waarvan 336 in het distrikt van Dolu. BULCARBë Eene haven te Porto-Lagos. Nleu- wo verkeerwegen. Het gouvernement heeft besloten eene haven te Porto-La- gos (Egeesche zee) te doen aanleggen nieuwe kanalen-zullen gegraven worden en de Bulgaarsche spoorwegen zullen over den Donau heen met de Rumeen- •che lijnen verbonden worden. TURKIJE De domobilisatie. De Fransch. Turksche overeenkomst. Da kiezin gen. Een keizerlijk dekreet kondigt de gedeeltelijke demobilisatie van het Ottomansche leger af. De Turksche ministerraad heeft zon der opwerpingen het verslag van Dja- vid-bey, aangaande de Fransch-Turk- sche overeenkomst aangenomen. In zij ne laatste zitting heeft de ministerraad besloten tot de wetgevende kiezingen over te gaan. MEXICO Eene uitmoording te Torreon. Een •nelbericht uit Mexico zegt dat er uit bijzondere geruchten zou blijken dat de opstandelingen van Torreon de Span jaards zouden uitgemoord kebben. 175 Spaansche uitwijkelingen zouden omge bracht zijn geworden. De Vreemdelingen te Torreon.Men bericht uit Mexico dat M. Hanna, alge meen konsul der Voreenigde-Staten te Montery een geruststellend telegram over 't lot der vreemden-kolonie te Tor reon aan zijn gouvernement heeft ge zonden. Hij voegt erbij dat sinds veer tien dagen 300 personen, van verschil lende nationaliteit, Torreon verlaten kebben. 100.0C0 fr. weerden verdwenen. In den nacht van Woensdag tot Don'* derdag, zijn dieven ingebroken in de woning van den heer notaris Velge, te Lennick-Sint-Quintijn Zij hebben de brandkas opengebroken en eene som van 100.000 frank in titels geroofd. Zij hebben ook eene som van 3.000 fr.. in goudstukken en bankbrieven buit ge* maakt. Het is slechts Donderdag morgend, dat den diefstal bestatigd werd. Het parket van Brussel, in aller haast verwittigd, heeft de indrukken der vin gers opgenomen. Nadere bijzonderheden. De 'dieven hebben de luiken eener ven'- ster, uitgevende langs den steenweg, af genomen en na eene ruit verbrijzeld te hebben, zijn zij in de bureelen gedron gen. Rond het slot van de brandkas Kek* ben de dieven drie openingen geboord*, die ben toelieten het slot te doen wer- ken. De titels bestaan in aktiën, obligatiëa en inschrijvingen op het Groot boek der- Openbare Schuld. Eenige juweelen zijn, insgelijks hunne prooi geworden. De dieven ziju vertrokken langs waar, zij gekomen waren, zonder in liet min ste te zijn verontrust geweest. Zelfs de honden hebben zich niet laten hooren. Toen de knecht van den notaris Don derdag morgend in het bureel kwam, vond hij alles overhoop en verwittigd» aanstonds zijnen meester. De Turksch-Servlsche onderhandelingen De Turksche ministerraad heeft beslo ten de vredesonderhandelingen met den Servischen afgevaardigden Popovitch ta hernemen. De CrioKsch-Turkscha onderhandelingen Een snelbericlit uit Constantinopei meldt dat volgens inlichtingen uit vast® bron de kwestie der eilanden van nu af; in de onderhandelingen van de hand zou. gewezen zijn. De diplomatische kringen hebben vertrouwen in den toestand Het Grieksche leger. De toebereidselen tot de onderverdee ling van het Grieksche leger worden goed vooruitgedreven. In oorlogstijd zal het leger uit 450 tot 500 duizend man bestaan en zal verdeeld zijn in 6 leger korpsen of 18 divisie's. In vredestijd zullen 54 regimenten onder de wapen» zijn. Elke divisie zal over drie batterijen bergartillerie beschikken. De veldartil lerie die onder het bevel van den opper generaal staat zal samengesteld zijn uit 12 regimenten met zes batterijen. De Turksch-Bulgaarsche handel. Het bandelstractaat dat reeds yoop den oorlog bestond komt voor een jaar, te tellen van 29 September, hernieuwd te worden. De waren van Turksche her komst zijn belast volgens het voorzien regiem door het tractaat van 1911. Het proces van een Bulgaarsch kolonel. Woensdag is de krijgsraad, te Sofiai zetelende, met het proces begonnen van den kolonel Petef. Deze officier voerd® het bevel over de brigade die te Lahna tegen de Grieken streed. Hij wordt be schuldigd zijnen post verlaten te hebben tijdens liet gevecht en alzoo wanord® onder zijne troepen veroorzaakt, te hebt ben die daardoor verslagen werden. Het Bulgaarsch exarchaat. Door gemeenschappelijke overeen komst tusschen de twee gouvernemen ten is besloten geworden het Bulgaarsch! exarchaat van Constantinopei naar So4 fia over te brengen. Aan de Albano-Montenegrijnsche grens Tijdens de laatste botsingen met da Albaneesche benden verloren de Monte- negrijnsche troepen 7 flooden en 20 get kwetsten. Het MontenegrijnscK gouvernement heeft aan de troepen bevel gegeven da grenslijn door de conferencie der gezant ten bepaald, niet over te trekken. In Eplrfs. Men verklaart in de omgeving van den minister van landbouw, Hassan- bey, dat de inlichtingen volgens dewel ke Hassan-bey oorzaak zou zijn van den opstand, tegenstrijdig zijn met de we^-, kelijkheidfc

De Volksstem | 1913 | | pagina 1