Zijde - wollige Pane - Pane - Pelterijen Een belangrijk vonnis NIEUWSTRAAT MAANDAG 13 OCTOBER I BRUSSEL Zedelooslieid en zedelijklielfl Geen moed verloren Gezondheidsleer Wetenschap en geldgéwin Briefwisseling JONG BLOED x x L 12 EN 13 OCT. 1913 IU DE* VOLKSSTEM ami MA R CHE VAXELAIRE-CLAES Zedeloosheid ziet, vindt en komt mon togen .bijna overal on bijzonderlijk in do steden. Is daar alles dan toegelaten Zedelijkheid is tegenwoordig aan den bui ten nog eigen, gelukkïglijk, alhoowol men nochtans op volo plaalson achteruit deinst. Koopt en verkoopt geen gemeene, licht zinnige, geile zichtkaarten. Ontzegt u vuile, .wulpsche gazetion en tijdschriften en lel liier op zooicel vlaamsche als fransche. Woest op uwe hoede voor allon wie in of uit uw huis, uwe herberg, uwe bijeenkomst, uw gezelschap treedt. Ge stelt betrouwen en ook al te veel he ilagen in dion man, in dat schepselLet op 'i zul uw ongeluk, uw verderf en zielendood wezon. Go ziet naar niets uit om te keer to gaan wat u zeiven veel kan schaden, beste, ja zoor voeluwe kinderen zoo lief en lieftal lig uwe echtgenoote zou getrouw en acht baar kunnen zo op den verkeerden weg hel pen. Ziet go dan niet uit uwe oogen Men werpt u de wulpschheid vóór. Men is er op uit u te vangen in netton die alhoewel slor dig en bemorst toch voor inenschenkrank- lieitl zokero door do wereld en door 't bedor ven vloesch aangenaamheden meebrengen, 'k weet liet wel. dat duurt niet, dat dijt niot, dat vorwarmt niet maar verarmt, verspert, vernestolt on... verhoest. Laat het zoo ver niet komen. Steekt uwe bandon uit de mouwen Aan 't werk met nieuwen moed en volle betrouwen. Een man van eer cn deugd wordt alloen door God en de menschen hoog geprezen. Zedelijkheid Schrijft ze fier op uwe strijd- banier houdt ze lang en hoog in de ruimte wcest voorbeeldig en voorzichtig gaat vor der en verder, hooger en hooger, moediger on moediger, voor 't bewaren onzer vlaam- scho on clnistone zeden. Marc. 'l Wordt stilaan tijd de aandacht der land bouwers andormaal to vestigen op de meer dere winst die nog kan vorwozenlijkt wov- doi» door nog meor doelmatige wintervoeding van het melkvoo. Sedert vele jaren reeds werd in die richting goijrerd door hot Mi- tiislorie van Landbouw. Jaarlijks werden en worden erop 's rijkskosten bij vele landbou- wors voederingsproeven ingericht, die als betoogproeven kunnen goldon. Verslagen over meer wetenschappelijke» of lechnischen arbeid hooren hier niet 't huis: Wogens het geldelijk belang van do zaak wez9 hot nochtans toegelaten eens met cij fers aan te toonon welke verbazende winst do toepassing dor wetenschap bij voeding der huisdieren nog kan afwerpen. Wij be palen ons, om do eenvoudigheid, tot mede- deeliiig dor uitslagen voor cone enkelo koei, dio echter niet do beste was der vier proef dieren. Dio koei, mot levend gewicht van 600 k., ontving als gewoon rantsoen 20 lc. pulpe, 8 k. hooi, 2 k. strooi, 3 k. roggemeel en 1/2 k. lijnmeel. Dit rantsoen bevat, naar de maten van Kellner, 13 k.. droge stof 0.800 {feilo, verteerbaar eiwit 0.160 k. verteer baar vet en 6 k. zetmoelwaarde. Do prijs van dit rantsoen bedroeg 1.52 fr. Mot dit gowoon rantsoen werd eene op brengst verkregen van gemiddeld 16 kilgr. 540 melk per dag het gemiddeld vetge halte bodroeg 3.7 ten honderd. De opbrengst van boter, gerekend tegen 3.30 fr. den kilo, bedroog 2.15 fr.; de opbrengst aan afgo. roomde melk, gerekend 0.03 fr. den kilo 0.41 fr. Dit maakt oene gezamenlijke op brengst van 2.56 fr. aan botor ®n afge roomde melk. Dit gowoon rantsoen, dat zelf reeds zoo'n fiinko opbrengst gaf, werd door berekening gewijzigd, dermate dat de inhoud aan eiwit oir vet meer ovoroenkwam met de maten vap ivo'lncr. Het gowijzigd rantsoen bestond dan uil 20 k. pulpo, 6 k. hooi, 5 k. strooi, 1 k. katoonmcel^ anderhalven kilo aardnqotkoek, een halvea kilo lijnmoel. Die veranderingen geschieden natuurlijk trapsgewijze, zoodal bij voorbeeld het roggemeel bij de proef en bij do tegenproei, eerst na 12 dagen totaal vervangen was. Mot dit gewijzigd rantsoen gaf dezelfde koei gemiddeld 18 kg. 210 melk per dag hol gemiddeld vetgehalte steeg tot 4.2 ton honderd. Do opbrengst aan boter bedroeg dan per dag 2.72 fr.de opbrengst aan af geroomde melk 0.4ö fr.; tq samen 3.18 fr. Da meerwinst, die verkregen werd door toepassing dor wetenschap, bedroog bijge volg fr. 3.18 mi»» 2.56 fr. of 0.62 fr. Bij die meerwinst zou des gewenscht nog kun nen gevoegd worden eone besparing van 9 •entiomen op don prijs van het rantsoen. De totale meerwinst bedraagt in dit geval 0.71 fr. por dag. Dio ontzaglijke meerwinst van 0.71 fr. dio wij mot getuigon kunnen bevestigen, be wijst boter dan alle beschouwingen dat toe passing der wetenschap bij de voeding van melkvee zooveel wonders kan verwezenlij ken als zij het gewoonlijk doet bij dus ge kaamde voodiog der gewassen. J. S. Hoe hebt ge het op dan Ge vindt men schen wanneer er hun 't minste tegen kan telt moenen ze dat alles wat ze hebbon of doen, zal om zeep gaan. Zo maken van oen vliogsohup neu Donderslag en de wereld springt op krukken en er is niets meer aan te doen en om bet smeer lokt do kat de kan- doleer. De moed is bij volen rap en gauw in do schoenen gezonken en nochtans is hot wel van noode zoo onbormhertig liotj op te geven. Ons nooit of nooit ootmoedigon, maar immer vooruit op God betrouwende en ons eigen en andere menschen wantrouwende. Hendrik Lasserre do gekende Fransche schrijver der geschiedenis van O. L. Vrouw van Lourdes, kwam eons spreken aan de Belgische Katholieken, dan wanneer zij in een politiek doodsgevaar verkeerden, alhoe wel er goep moed te verliezen was en hij verhaalde Een graankorroltjo viel eens uit do hand van oen zaaier op oenen verseh geploegdon akker. E»* kwam aarde boven on 't meende zich vorloron. Levend Begraven Weini gen r<jd nadien besproeide men den grond Dat is voor do pest te krijgen, nu bon ik vergeven moende het graantje. Do winter kwam aan mot sneeuw, liagol on porst Geen zon, geen licht, geen warmt® moer zuchtte de gevangene. Weinige weken nadion verloor hot graantje zijn huitenkorstjo, 't viol af. Nu is 't er zeker moe gedaan, ik smolt, 't is do verrotting en de dood Maar in do daarop volgende lente schoot het graantje on een nieuw loven ontstond. Eon atengoDjo vormde zich, drong door de aardo, ging hooger on hooger op en werd welhaast bekroond met een opmerkens waardig kcornhaar dat goudgeel opschoot on rijpte onder de glooiende Julizon. En Hendrik Lasserre voegde er bitsig bij Gij allon zijt graankorrolljos en waarom dan getwijfeld aan de warme, lichtende on opruimende zon van den goeden God Maro, HEER OPSTELLER van het dagblad Db Volksstem, Wij vinden in uw geërd blad nuttige en zeer praktische artikols, over alles wat den mensch maar vqordoelig kan wezen. Sedert eenige dagon heb ik het in mijn hoofd ge kregen, om ook eens een artikel op to stol len. Ik kan wel is waar boter de naald dan de pen behandelen en als jonge dochter moet ik van allo werken doen, die in een huishou den te pas komon, maar ik ga toch beproe ven dezen briof te schrijven, die gericht is tot allo de verstandige jonkmans. Die mij om mijnon hoed pakken wil, als ook om do tint van mijn vol, of om den glans van mijn haar, dion begeer ik niet. liet vol verschiet, liet haar verdroogt en valt uit e» de hoed ligt gansch de week in do kas. Op jongens die met zulke prulion te vre- den zijn, maak ik niet voel slaat, maar ik schat zeer hoog een joukman, die mij zou vragen of ik naaien, mazen en stoppen kan, of ik den kookpot kan doen draaien en of ik beter den weg ken uaar de kerk dan naar den schouwburg. Dat is serieus en daar zien de jonkmans niet genoeg naar. Zij zien moer naar do schoonheid dan naar de deugd en noehtans het spreekwoord zegt De schoonheid is maar een pelleko De deugd zit onder 't velleke En schoouheid zonder deugd is niet Dan lokaas tot schande en verdriet. Dat do jonkmans zich niet laten verblinden door wat klatergoud, doch dat zij voor eeuwig indachtig zijn dat de ware deugd altijd het schoonste sieraad van hunne vrouw zal zijn. Aanvoerd, Heer Opsteller, met mijnen dank, mijne boste groeten. Maria. Te Koririjk, te Koririjk, al in Bersaques poort®, daar hebben meiskes blij van gee3t, plaisir van alle soorten 1 Jong blood, is dat niet goed i Plaisir van alle soorten!' P—X— Zo werken, ze werken, van 's nuohtens vóór den dage, zoodanig, als de weke uit is, dat moeder niet zal klagen j Jong bloed, is dat niet goed Dat moedor niet zal klagen f x.— Ze lozen, ze^ lezen, des Zondags al tp gador en binst do weke van op zijn tijd een braven onze-Vador Jong bloed, is dat niet goed f Een braven onzo-Vader I x Ze bidden, ze bidden, om onze Vrouw te dienon, al op hot work on deur den dag, een wees gegroet of tiono Jong bloed, is dat niet goed Een wees-gegroet of lion® Zo zingen, ze zingen, den Zondag achternoen! veol liedjes, oude en nieuwe wel, maar slechte... niet te doene Jong bloed, is dat niet goed? Maar rechte niet te doene 2e dansen, ze dansen, eenieder mag hot weten, want zedigheid in hunnen daas en wordt er niet vorgeten Jong bloed, is dat niet goed En wordt er niet vergeten t Ze klappen, zo klappen, met reden en manieren, want al die wel verstaan wilt zijn en moet niet luie tieren Jong bloed, is dat niet goed En moet niet luie tieren x Ze zwijgen, ze zwijgen, van elk endo oor.s gebreken en horken, volgens oud gebruik, als groote menschen Jong bloed, is dat niet goed Als grooto menschen sprekeo 8 x Ze slapen, ze slapen, zo slapen zonder wiegen, en die we] slaapt dien zal voorwaar de vijaud niet bedriegen Jong blond, is dat niot good De vijand niot bedriegen l En Sinte Kalhrine dat is hun palroonesse, zij wón ook op het wiel de kroon van maagd en martelaresse 1 Jong bloed, is dat niet goed? Van maagd on martelaresse I xi In waken, in slapen, in werkon en in spelen, zij zal hun altijd geren zien en elk aan God bevolen Jong bloed, is dat niet goed En elk aan God bevelen x Zoo zingen en springen en werken ze al te zamen, tot dat zij rusten eens, voor goed, in 't eeuwig leven. Amen. Jong bloed, is dat niot goed In 't eeuwig loven. Amen 1 Cuido GEZELLE. Hebben de beambten van het gemeente bestuur het recht hunne ledige uren te gebruiken om boventallig werk te verrichten on zicli aldus bijwinsten te verzekeren Alsdus gesteld is hot antwoord op dc vraag niet twijfelachtig, op voorwaarde evenwol dat de bedienden geen gebruik ma ken van do voordeelen van hun officieel ambt, om alzoo oen ovorwicht op hunne con currenten te winnen. Over eenige dagen nu had eon gemeente- bediende een aannemer voor de rechtbank gedaagd, in betaling eener geldsom voor... buitengewoon werk. En de vrederechter van het tweede kanton van Antwerpen volde het volgende veolzeggond vonnis Aangezien klager do betaling eischt 1. Eener som van 150 fr. voor het opma ken van verschillende grondplannen en hot opstellen van een verzoekschrift aan het ge meentebestuur van Antwerpen, volledigd door twoe kadastrale-en twee grondplannen, ten einde machtiging te bekomen tot liet op richten eener Stapelplaats van kalkoarbuur, oliën, brandstoffen, alsook eener stalling 2. Eenor som van 100 fr. voor opstellen eener reeks verzoekschriften aan het ge meentebestuur van Antwerpen, ten einde toelating te bekomen om een huis te bouwen in een en uitbatiugsweg, tusschen de Looi- broekstraat en het Schipperadok, en ook om inlichtingen genomen en opzoekingen gedaan te hebben voor het opstellen van een veFtoog strekkende tot het bewijs, dat de eigenaren van gezegden uitbatingsweg het recht hadden daar tb bouwen Aangezien klager gemeenteambtenaar is eerstaanwezend conducteur van gemeente werken Aangezien hij, in voormelde hoedanigheid loontrekker der gemeente zijnde, de lasten- betalers moot bedienen, die zich krachtons de wet tot de stad Antwerpen to richten hobbon, naar aanleiding der bouwwerken, die zij willen uitvoeren Aangezieu uit den aard dor zoogezegde diensten, door den klager bewezen, blijkt dat het wel als gemeentebeambte en in de uitoefening van zijn ambt is, dat hij gehan deld heeft Aangezien dat, zoo hot opstellen van ver- zoekschrilten of het levoren van vertoogfor- mulen, niet eone verplichting zijn voor ecnen soortgelijken beambte, maar van zijnentwege eene eenvoudige vriondelijkhoid, voor de welke do verweerder geen do minste vergoe ding verschuldigd is Aangezien dat, zoo het mogelijk is dat ver- weirder eene verplichting aangegaan hebbl tegenover klager, die verplichting louter ze delijk is en tot geen vervolging aanleiding goven kan Aangezien dus door de klager genomen in lichtingen en gedane opzoekingen uilturaard plichten zijn behoorend tot zijn ambt van go- meentebedionde Aangezien verder blijkt, uit de verklaring gen van partijen, uit do feiten dor zaak on uit het belang der gevraagde som, dio geens zins in verhouding is met de stoffelijkheid der bewezen diensten, dat do stappen, aan- gowend door klager om de gowenschte toe latingen te bekomen, voor eon groot deel tusschenkomen in do door hem ingediende rekening Aangezien uit dió vaststellingen on be schouwingen blijkt dat do vervolging ge steund is op eene ongeoorloofde oorzaak, die in strijd is mot do openbare orde Dat de meeste door den klager ingeroopoa diensten enkel strekten om voor den ver weerder het bekomen to vergemakkelijken eener betaling, die hij aan hot openhaar be stuur vroeg, dat alloen het openbaar bestuur zulkdanige toelating kan goven en bij hot vervullen dezer zonding over do volledigst® vrijheid moet beschikken dat geen ander® invloed dan die van liet algemeen® best op zijne beslissing mag drukken Dat hot bijgevolg in strijd is met hot al gemeen belang dat de diensten van een door het openbaar bestuur bezoldigden ambto- naar het voorworp worden van overeenkom sten, die onrechtstreeksch de beslissingen van dit bestuur zouden kunnen beïnvloeden. Om dio redenen, verworpen wij do vraag van den klager en voroordeolon hom tot d® kosten. «VW 1. Rust voor de maag. De maag, zoo wol als andere lishaamsdeelen, vraagt rust om hare krach ton te herstellen. Mon moet derhalve een zekeren tijd tusschen de eetma- ten laten voorbijgaan alvorens haar nieuw® spijzen to doen verwerken. Een te lange rust ochter put de maag uit in plaats van eo li veraterken. 2. Men moet op geregelde uren eten, want do maag wordt door onregelmatigheid in eten en drinken verzwakt, en do heole ge zondheid berust op eone goede spijsvertering. Mot de maag is het gelijk mot hot uurwerk. Wanneer het goed gcrogold is, staat het telkenmale als de groote wijzer do uurplaat is rond geweest. Indion mon gowoon is op hetzelfde uur te eten zal de honger ons ver wittigen, dat hot tijd is om aan tafel te gaan. 3. Tusschentijd. Do tijd, wolko tuJ- schen de maaltijden verloopon moet, hangt af van de gewoonte, die :non aangenomen heeft. In het algemeen zogt inon, dat er 5 tot 6 uren tusschen eiken maaltijd verloo pon moeten. Drie maaltijden zijn voldoend® voor hen, die een zittend loven leiden of geesteswerk verrichten vier moet on er ge nomen worden door hen, dio hard mooie» arbeiden. 4. Voornaamste maaltijd. Het uur waar op de voornaamste maaltijd moot genomen worden, hangt ook af van de aangenomen gewoonte. Voor arbeiders, landbouwers, onz., is de beste tijd het middaguur ook ia liet onder doze klasse»» do gewoonte, om 's middags den voornaamsten maaltijd ta houden. 5. Menschen, die veel met het verstand moeten workon, hebben in de steden, voelal de gewoonte aangenomen hot voornaamst® «etmaal na het verrichten hunner bezighodeu to gebruiken. Togen deze gewoonte ia niets in te brengen indion bun maaltijd op het zelfde uur en niot te laat gebruikt wordt. Hot is immers zeer slecht kort na het avond maal slapen te gaan nu eenen vollen maal tijd moeten dan mimlDni vior uur tijda ver- loopeo.

De Volksstem | 1913 | | pagina 5