ZONDAG 12 OCTOBER 1913 De uitvoering geschiedt met veel brio en dichter en toonkundige moeten tevreden zijn geweest, want koor en orkest brachten hun werk tot zijn volle recht. Wanneer de mannen den zang aanheffen En toen hij 't ijvervolle land te nauw begrensd zag, wees zijn hand naar overzeesche streken, waar onder vaderlandsche vlag en kruis een luister volle dag door 't heidendom zou breken, en tegm afgunst en geweld won hij zijn volk te weer gesteld... valt het doek van het gedenkteeken, een meesterwerk van beeldhouwer graaf de Lalaing. 't Verbeeldt een fontein, in 't kostbaarste wit mar-? mer gehouwen. Te midden der groep verheft zich het borstbeeld van graaf Hendrik de Merode rechts van hem rijst een zinnebeeldigo figuur, het Geloof voor stellende, links een ander vrouwenbeeld, de Wet ver persoonlijkende. Op de achterzijde staat in gulden letters gegrift Aan Hendrik Graaf dc Merode Westerloo, Minister van Staat, Voorzitter van den Senaat, Burgemeester van Westerloo werd dit gedenkteeken opgericht door zijne erkentelijke medeburgers en zijne trouwe vrienden. In name van gravin de Merode, zijne moeder, van al zijne familieleden en in zijn eigen naam, dankt graaf Karei, in beide talen, de redenaars, alsook het nationaal en plaatselijk comiteit, graaf Lalaing, den schepper van het gedenkteeken, in één woord, allen die bijdroegen tot het verheerlijken der nagedachtenis van zijn diepbetreurdon vader. Nog een dreunende Brabangonne daarmee is de plechtigheid afgeloopen. Tot laat in den avond heerschen er nog beleefde drukte en blijde stemming in de Perel der Kempen en etne verlichting sluit den schoonen dag, waar in de gansche streek nog lang zal van gesproken worden. len jaar of vijf reeds rust die edele man bij zijne [eren. 't Was een zwaar verlies voor België toen de irhem tot zich riep. Hij was nog in den bloei zijner en: pas de vijftig over. Lang worstelde hij tegen de lerbiddelijke ziekte, en toen de wetenschap al'e jp opgaf, toog de vrome Christen naar Lourdrs adedal ondag was Westerloo in volle feest. De Kempen, o, het heele land bracht de hulde zijner dank- irheid en vereering aan de nagedachtenis van den mweerdigen staatsman en volksvriend. 'rams brengen uit alle richtingen betoogers aan, en [dra dreunt de breede, wijde Markt van muziek en m één ure worden de genoodigden tangen, door gravin de Merode Westerloo en graaf al de Merode, omringd van de leden der hoogge- an familie. (Duurt nog een goed half uur voordat het ouwe en we Kempenland, voordat de kloeke afstammelin- van de helden uit den Boerenkrijg voorbij de fami jeatapt zijn, die insgelijks helden leverde die hun id ten offer brachten op den outer des vaderlands. DE ONTHULLING p een groote tribuun nemen plaats de leden der lelijke familie, waaronder gravin Jeanne, de zuster den gevierden staatsman, Zijne Eminencie, de in der Regeering en de andere voorname genoo aar heft een machtig gemengd koor, begeleid door uitmuntend orkest, een cantate aan, opzittelijk t de gelegenheid geschreven door den E. H. De jil, onderpastoor te Westerloo, en getoonzet door heer Firmin Swinnen. De Fransche vlieger door de Engelsohen in triomf gedragen Op Donderdag 25 September laatst, zou de gekende vlieger Pégoud op het vliegplein van Brookland zijne stoutmoedige vliegtoeren, die in Frankrijk zooveel verwondering verwekten hernemen. Een overgroote menigte was er heengetrokken. Rond vier ure van den namiddag steeg Pégoud op in een een dekker tot op 1000 meters hoogte. Daar beschreef hij eene ontzaglijke S en zweefde geruimen tijd met het hoofd naar omlaag. De toeschouwers brachten hem eene geostdriltige ovatie, waarna de vlieger eene ronde per auto in de pist deed. Later steeg hij opnieuw op en hernieuwde het manoeuver. De vlieger Verrier steeg met een photograaf op om verschillende oogwenken van zijn collega te nemen. Hierboven geven wij een geestig kijkje weer van den gevierden vlieger die door de Engelschen rond gedragen wordt. Bovenstaande gravuur geeft een gedacht van de manier waarop men het caoutchouc verzamelt Men maakt in den stam van den boom eene insnijding en men vangt het sap op. Deze vloeistof stolt en vormt dan de rekgom. De ruwe stof wordt langs de haven van Manaos uitgevoerd. Inde laatste tijden had de prijsdaling van de gomelastiek hier ook hare weerklank, bij zooverre dat men voor onlusten vreezende door de politie de openbare gebouwen heeft moeten doen bewaken.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1