Oe Nieuwe Sohoolwef Oe dramas der Zee 'T EEN EN 'T ANDER Het lijk van Qr Diesel teruggevonden Buitenland SZegestisiida jaargsng nr 24i disensdag 15 October 1513 ABONNEMENTEN! DAGBLAD Bestuurder t J. Van Nuttel-De Qendt. IN DE BALKANEN 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zot maanden 4 franken. Een jaar I Iranken, Inschrijving in alle postbureelen Tan het land. I' UITGAAF, 41. 's avonds tfo e~» 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour touts Ia publicité coir.merciale et financier® du Journal, s'adressor exclusivement a. l'Aseuoe Réclame Godta, 3, Place de la Bourse, Bruxellei. BUREELEN r TE BRUSSEL I TE AALST ODTS, BcurapiaatSi Z I 3:erlc«traat, Qj Telefoon A 3299 Telefoon 114. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,® I Sport (per rafiel) fr. 1.00 bladi. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 4* blads. (de regel Ir. 0,90 j Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Finane. aankon, (per regel) Ir. t.00 I Overladen (per regel) fr. 2,00 Commerciale on financieete aankondigingen zich uitsluitelyk tt) wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beucsplaats, Brussel. Hot beslissend oogenblik, do lang verwachte dag is eindelijk daar Het besproken eener nieuwe schoolwet,die voldoening moet geven aan de groote meerderhoid van bet Belgische volk, gaat beginnen Wanneer zal zij ein digen en welke zal de uitslag zijn Ba katholieke ministers on verte genwoordigers van het volk staan, ge laarsd en gespoord, ten strijde ge reed. Maar ook de bekampers der heilige vrijheid, blauwe en roodo, van verre gevolgd door de groene lusschen-twee- waters-zwemmers, hebben bun boog gespannen, bun pijlen gescherpt. En waarom die strijd, die hevige strijd 2 Allen toch zijn 't akkoord over ver plichting, over inrichting van een vier den graad, over verbetering van 's on derwijzers loon, over algemeen ge maakte kosteloosheid. Ja, waarom dan gansche emmers inkt vermorst, waarom tong en pen zoo fijn en hij de tegenstrevers zoo venijnig gescherpt, terwijl in don grond alleman de hervormingen gone- gen is. Waarom Luistert De nieuwe schoolwet gaat het schreeuwendste onrecht herstellen dal eigen kinderen in hun eigen huis ooit werd aange daan. De ministers, 't zijn onze golco- zonen do volksvertegenwoordigers en senators wij zonden ze op de kus sens om onze rechten te verdedigen, on wij, katholieke kiezers en huisva ders, wij kregen tot hiertoe zelfs de voldoening niet om onze kinderen te doen onderwijzen en opvoeden volgons onze overtuiging eti ons geweten. Is 't gelooflijk 'tWas onuitstaan baar, zoo onuitstaanbaar dat groot en klein, en man en vrouw, en rijk en arm aan 't cisolien zijn gegaan om een voldoende waarborg voor d'opvoeding van hun kroost. Toon op 2 Juni 1912 de liberalen en socialisten en... andere naapersmet do strijdleus van onzijdige school ten lciesvelde trokken, dan bobben do katholieke kiezers hun een schoentje gepast, dat heden nog zoodanig nijpt, dat de eksteroogen standvastig aan 't bloeden gaan. En nu, nu eindelijk, na langejaren ongeduldig wachten, nu gaan de kris- tene ouders voldoening krijgen. Onze gekozenen zijn vast besloten van aan de ouders die opvoeding voor hun kin deren te verzekeren, die zij verlangen. Willen zij onzijdig onderwijs, zij zul len 't hebben Maar willen zij oen on derwijs van godsdienstige zedenleer doordrorfgen, zij zullen hot ook heb- bon. Is dat redelijk en rechtvaardig ol niet Of moeten misschien de katho lieke ouders het onderwijs voor de geuzen helper, blijven betalen, en dan nog uitsluitelijk hun eigen onderwijs daarbij. Zegt, katholieke huisvaders, blijft gij daarmede tevreden 2 En zoo wij enkel ons zuiver recht eischon, wat Wil dan al wat geus is tegen ons recht in 't harnas springen I Of zijn ons rechten misschien niet zoo heilig als de hunne 2 Ook, weest verzekerd dat de man nen van averrecktscho vrijheid, ge lijkheid en broederlijkheid ditmaal van eene kale reis zullen thuis komen. Liberalen en socialisten entutti-quanti mogen op hunnen poot spelen zooveel zij willen wij weten hetzij kunnen roepen en schelden, spuwen en slaan, maar de wet geven, dat niet. De meer derheid geeft de wet, maar de minder heid niet. Katholieke gekozenen staat pal on kwijt onbevreesd uwen plicht. Do Tentoonstelling van Charleroi. De Tentoonstelling van Charleroi laat een tekort achter, men zegt van 2 mil- lioen. De aandeelhouders die slechts een vierde hunner inschrijving gestort hadden, hebben nu aanzegging gekre gen dat zij de overige drie vierden moe ten bij betalen. Dat is eene averrecht- 6cke winst Voor de bescherming dor negers. De oversten der katholieke missie» in Congo, te Kisantu vereenigd om de ver schillende kwesties te bespreken die do missies aanbelangen, hebben aan graaf Hypoliet d'Ursel, voorzitter, en aan de leden van den Bond tot bescherming en evangelisatie der negers, te Brussel, een brief gezonden waarin zij hen bedanken voor de onschatbare diensten door het Werk aan de beschaving in Congo be wezen, met de belangen der negers te verdedigen en deze, alsook hunne mis sionarissen te beschermen. Men kan lid worden van dezen verdienstelijken bond met zich per brief te laten inschrijven bij graaf Henri de la Barre d'Erquelin- nes, 164, Louizalei, Brussel. Winnen ©n verliezen. Het socialis tenblad Le Peuple b slelt vast dat in de provinciën Brabaud, Oost-Vlaande- ren cn Henegouw, het getal der veree- nigden verminderd is in de socialisti sche syndikaten. Maar dat is do schuld niet der Alge- meene Werkstaking, zegt het roode blad. Deze 'die het op de algemeene werk staking steken, zegt het, houden geene rekening van de leden die men gewon nen heeft gedurende de 9 maanden voor bereiding die den 14 April zijn voorafge gaan, noch van het getal leden welke men zou verloren hebben indien de partij hare onmacht had laten blijken met aan de werkstaking te verzaken, noch van den stilstand die altijd op eene groote beweging volgt, noch vooral van de eco nomische krisis die de beginnende oor zaak is van de kwaal welke men aan duidt. Zou men niet zeggen clat de 'Alge meene Werkstaking werd belegd vooral om leden te winnen Men zegt het non1 niet rechtuit maar het scheelt niet veel. Volk ta weistig In Congo. Het be stuur der Kolonie klaagt bitter over de moeilijkheden die het ontmoet voor het aanwerven van personeel. Voor 't hoofdbestuur te Brussel, zijn er liefhebbers genoeg, doch voor het be heer in Congo worden goede beambten zeldzaam. Ook zal men al de beambten die hun termijn voltooien, aanzetten zes maand langer in de Kolonie te verblij ven. Zoo zij na die zes maand er in toe stemmen hun verblijf in Congo te ver lengen, hebben zij recht op een© tege moetkoming van 500 fr. voor elke zes maand bijgevoegden dienst, Zullen op 18 October ook nog met 'de stoomboot Elisabethville r naar Congo vertrekken Yoor 't ministerie van koloniën (laat ste lijst) MM. Tornblom, werktuigkun dige tweede klas, 2® vertrok Bornoz, territoriale agent eerste klas, 3® vertrek; Kappinen, werktuigkundige eerste klas, 3' vertrek; Kerckhove, luitenant bij de openbare macht, 5" vertrek, met zijne vrouw, naar Katanga via Boma; Fager- strcem, scheepskapitein derde klas, 3® v.; Yleminckx, werktuigkundige-stoker, 3® vertrek; Rosen, krijgsagent-, 2® vertrek; Longwaux, baanlegger, 2® vert.; Wilse, kapit.-bevelhebber bij de openb. macht, met zijne vrouw; dokter Houssiau, ge neesheer eerste klas, 3® vertrek; E. J. G. Batz, gelast met zending; F. L. Magne tic, onder-bestuurder van de ontdek kingstatie, 5® vertrek A. des Hays de Gassart, bijgevoegd rechter van eersten aanleg, 4® vertrek; F. Tessaroli, substi tuut bij den procureur des konings, 4® vertrek Yan de Kercbove, bijgevoegd rechter bij den eersten aanleg, 3® ver trek V. Walrand, rechterlijk agent, 2® vertrek P. Janssens, landbouwoverste eerste klas, 2® vertrek; Mazuir, landme ter tweede klas, 3® vertrek. Voor den spoorweg der Groote Meren: MM. Vervloet, hoofd-sectieoverste, 5® vertrek; Ramaeckers, onder-sectieover ste, 3° vertrek De Mulder, toezichter van werken; Yan Loo, adjunkt-schceps- kapitein; Nilsson, baanlegger, 3° vertr.; Nicolay, id.; De Vreese, paawerker-ma- chinistFraikin, id.; CoosemansA tim merman,. 2® yertrek. Yoor <3e Spoorwegmaatschappij: MM. Ernest Van den Daele, overste-klerk Gust. Wadeleux. klerk-boekhouder-dac- tylograafL. Thonus, klerk-boekhou der. Voor de S. A. B. M. J, Tanner, a'd- junkt handelsagent. Yoor de Compagnie ïïes Produits M. Marot, hoofd-agent. Naar Katanga. Zullen vertrekken op 18 October aan staande van Southampton via Kaapstad naar Katanga MM. Genier, toezichter van werken, 2* vertrek, en Lambert, id., 1® vertrek. Een tiental dagen geleden meldden wij de verdwijning van den Duitschen ingenieur en uitvinder M. Diesel. Hij was te Antwerpen op een Harwichboot scheep gegaan voor Engeland. Tijdens de overvaart verdween hij plotselings. Hij was op een avond op het dek gaan wandelen en men denkt dat hij dan in zee gevallen is. Zondag zag de bemanning van 'de loodsboot van Vlissingen in den Room pot een lijk op 't water drijven. Het was dit van een man, heel fijn gekleed met blauw kostuum, grijzen overjas, gele bottienen en grijze handschoenen. Het gelaat was glad geschoren'. Dit signale ment kwam volkomen overeen met dat van M. Diesel. Dezes zoon werd verwit tigd en kwam ter. plaats. Hij heeft in den verdronkene inderdaad eijn vader herkend. Het schijnt dat M. Diesel gansch zijne fortuin in eene nijverheidsonderneming verloren had. Eon ander vsrJ*agl vasi een ooggetuige. In. een radiotelegram, Zondag avond laat ontvangen, zendt M. Spurgeon, be stuurder van een uitgevershuis, passa gier aan boord van de Carmania het verhaal van eenen Duitscher, gered uit de ramp van de Volturno De schip breukeling vertelt Het was 6 ure Donderdag morgend toen men het noodsein gaf. Iedereen werd gewekt en kreeg eene reddings boei. Te 10 ure werd er bevel gegeven de booten in zee te laten. Dat was een oogenblik van verwarring en paniek^. De Engelsche officieren hielden zich prachtig zij gaven bevelen tot de red ding, eerst vrouwen en kinderen, maar de bemanning gedroeg zich zeer slecht. Aldus waren in de eerste boot, die in zee gelaten werd, de leden der beman ning in meerderheid. De stokers snelden op het dek en weigerden terug naar be neden te gaan, maar de kapitein dwong ze er to8 met den revolver in de band. Spoedig evenwel maakten de vlammen het onmogelijk om langer beneden te blijven. Op 't oogenblik dat de eerste boot het water ging bereiken, werd zij tegen het schip geslagen en verbrijzeld. Al degenen die er in zaten verdronken. Een tweede boot, waarin ook de le den der bemanning in meerderheid wa ren, onderging hetzelfde lot. Drie an dere booten werden in dezelfde omstan digheden verbrijzeld. De kapitein deed dan de takels van de andere booten af snijden om te beletten dat men ze zou uitzetten. Geen enkele boot gelukte er in 3e Yolturno te verlaten. Toen men de Carmania in 't zicht kreeg deed de kapitein van de Volturno de vrou wen en kinderen langs den eenen kant plaatsen en de mannen langs den ande ren kant. Rond 6 ure 's avonds werd het ach terdek warmer en warmer. De zolen van mijne schoenen waren half verbrand, doch ik herinner mij niet er iets van ge voeld te hebben. 't Was een vreeselijk oogenblik toen de vlammen door het. dek sloegen. Eeni- ge vrouwen en zelfs mannen gingen wanhopig te werk, maar de anderen ble ven kalm. Na de ontploffing besloot ik in zee te springen, want, ik kan goed zwemmen en de hitte was verstikkend. Ik bemerkte overigens dat het heelo schip zou springen. Slechts een ander passagier en een matroos volgden mij, maar ik zag ze niet meer terug. Ik zwom meer dau één uur, om hulp roepende. Ik werd half bewusteloos. Eindelijk zag men mij, dank aan de projectors van de Carmania In den loop van Sen dag zijn vijf matrozen en een steward in de vlammen gevallen en omgekomen. t, De oorzaak der ramp. Men seint uit New-York aan 'de Ti mes Volgens de radiotelegrammen over de ramp der Volturno zou de brand veroorzaakt zijn door eene ont ploffing, maar volgens een ander ver haal was het ingevolge het heet loopen van de schroefas. Belgische redders. Het Belgisch schip, dat op 8e plaats der ramp gevaren was, is de Kroon land van de Red Star Line. De be manning bestaat grootendeels uit Belgi sche matrozen. Onze landgenooten heb ben wonderen van moed verricht tijdens de reddingswerken. De Kroonland w as een der eersten ter plaats, en zoodra de redding mogelijk was, gingen de ma trozen moedig aan 't werk. Zij redden niet min dan 90 personen, het grootste getal na de Grosser-Kurfürst en de Czar Het eerste redde 105 en het tweede 102 personen. De a Kroonland en 3e Grosser- Kurfürst zijn met hunne geredden op weg naar New-York. La Tourraine Fransche stoomboot, heeft 42 geredden aan boord en vaart ermede naar Le Ha vre, waar men Dinsdag het schip ver wacht. De verschillende leden van geredde families zijn niet op hetzelfde scnip op genomen. De eenen worden naar eene haven van Europa, de anderen naar Amerika overgebracht. Velen van hen kunnen natuurlijk niet weten of hunne bloedverwanten gered of omgekomen zijn. 'Aankomst der Carmania De <r Carmania is Maandag namid dag de Engelsche haven van Fishguard binnengevaren. Op zoek naar de lijken. New-York, 13 October. De stoom vaartmaatschappij Uranium heeft aan haar agent te Halifax bevel gegeven twee stoomschepen uit te zenden, om de lijken op de plaats der ramp te gaan zoeken. FRANKRIJK Treinbotsing. Twqo dooden. Een reizigerstrein uit Béziers komende is Maandag in de statie van Banassac op een koopwarentrein gebotst. Men meldt dat twee personen gedood werden. Drie anderen werden gewond. Een muur ingestort. Te Thaon-Iez- Vosges, nabij Epinal, is Maandag een muur van 8 meters hoog op 10 meters lang ingestort. Het ongeluk had plaats in eene in opbouw zijnde feestzaal. Tien werklieden werden gekwetst, waaronder drie zeer erg. Poging tot zelfmoord. Een Duitsch student, Wenzel genaamd, 19 jaar oud en wonende nr 133, Faubourg St-Denis, te Parijs, is aan de Pont-d'Arcole in de Seine gesprongen. Schippers konden hem bij tijds red den. Na de eerste zorgen te hebben ont vangen verklaarde hij dat do ellende de drijfveer zijner wanhopige daad was. Êen Belgisch aftruggaiaar aangehou den. Op aanvraag van M. Guichar- don, onderzoeksrechter, werd Maandag een zaakwaarnemer, geboortig van Doornijk, aangehouden. Hij wordt be schuldigd van een groothandelaar 'der omstreken van Rijsel 50.ÜÖ0 fr. afge truggeld te hebben. Te zijnent, op de Operalaan, werd on middellijk eene huiszoeking gedaan en de boekhouding aangeslagen. Na onder- hoord te zijn werd de af truggelaar in het gevang opgesloten. Geweldige trambotsing. Maandag morgend, rond 7 1/2 ure, had er op de tramlijn St-Denijs-Asnières, te St-De- nijs, Parijzer voorstad, eene geweldige botsing plaats tusschen twee stoom trams. De reizigers werden ten gronde geslingerd en al de vensterruiten vlogen aan stukken. Onmiddellijk snelde men de ongelukkigen ter hulp. 18 personen werden zwaar gekwetst opgenomen. DUITSCHLAND Botsing op de Elbe. Nabij Magde burg is Maandag op de Elbe een stoo- mer in botsing gekomen met een vaar tuig met 5000 ton graan geladen. De twee schepen zitten vast onder de boog der brug. De vaardienst wordt daardoor belemmerd. Men vreest dat de 2 vaartui gen door bet geweld van het water zul len doorbreken en zinken. Een apache doodgeschoten. Te Bruhl, nabij Keulen, werd Maandag een drankslijter door eene schurken- bende overvallen, en bedreigden hem met hunne dolkmessen. De herbergier greep 'daarop zijn ge weer en schoot op zijne aanvallers. Een hunner stortte 3oo3 neHer. Drie andereK werden doodelijk gekwetst. Gevecht tusschen soldaten. In een openbaar bal te Luisenhayn, nabij Po- sen, ontstond er twist tusschen soldaten. De twistzoekers werden buiten gezet.Op de straat leverden zij een geregeld ge vecht. Een genie-soldaat stortte dood neder. Hij had een bajonetsteek aan het hart bekomen. Twee soldaten der infan- terie konden aangehouden worden. Ontploffing In eene stokerij. ïnr eene stokerij van Muckal, nabij Leip zig, heeft, er eene geweldige ontploffing- plaats gehad. Twee verdiepingen wer- den vernield. Tien werklieden zijn min of meer zwaar gewond. Schrikkelijke dood eener meid. In een groot huis van^ Berlijn had er Maan dag een.schrikkelijk ongeluk plaats rae^ een ophaler. Eene meid, die twee kinde ren met zich had wilde uit den ophaler stappen. Het, tuig werd ongelukkiglijk! te vroegtijdig in gang gebracht. Het arme meisje werd het hoofd letterlijk vermorzeld. ENGELAND Een 19-jarig meisje poogt zich te zelf* moorden. Maandag morgend gelukte een Londener policieagent erin de 19- jarige Nellie Robertson te beletten zich' in liet water te werpen. De wetsdienaap leidde de wanhopige naar het policies bureel. Onder weg poogde zij zich lot twe« maal toe te verwurgenVervolgen» slikte zij haarspelden en schoenknoppen in. Zij gelukte er evenwel niet in zich van het leven te berooven. Het meisje werd in een geneeshuis van de Church Army opgenomen. Do stemrechtdamen. De stemreckt- damen zetten voor Woensdag, tijdens de huwelijksplechtigheid van den prins van Connaught, eene groote betooging op touw, om zich te verzetten tegen de slechte behandeling der gevangen stem- rechtdamen. Annie Kenny is terug in voorloopige yrijheid gesteld. Zij is erg ziek. ZWEDEN Aanslag gelogenstraft. Het ge rucht aangaande een aanslag op het le ven van prins Willem van Zweden, van allen grond ontbloot. GULGARIË In het Parlement. Een dekreet vol gens hetwelk de Sobranié ontboden wordt zal vandaag verschijnen. De par tijen die het bestuur in handen hebben zeggen zeker te zijn hunner meerderheid bij de nieuwe kiezingen. TURKIJE Een voorschot der Ottomansche bank» De Ottomansche bank heeft aan do Porte een voorschot van 350 duizend Turksche ponden toegestaan. Zij heeft als waarborg de overschot op de oorloga- belasting. ITALIË Nieuwe Senators. De Vita zegb dat de ministerraad zich vandaag zal be zighouden met het opmaken van de lijst van 20 nieuwe Senators, die aan den ko ning ter goedkeuring zal voorgelegd worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen twee dagbladschrijvers naar het senaal gezonden worden. SPANJE Dreiging tot staking ta Madrid. Volgens de Imparcial verergert bet werkliedenkonflikt in de koofdstad. Het Volkshuis is door de policie geslo* ten geworden. Men vreest dat de algemeene werksta> king tal uitgeroepen worden. De gou« verneur heeft voorzorgsmaatregelen ge-, nomen. MEXICO Een Duitsch oorlogschip naar Mexico, De t Gazette de Cologne deelt medo dat, gezien de dreigende toestand in, Mexico, het Duitsch gouvernement be sloten heeft een oorlogschip in de Mexin kaansche wateren te zenden. Een telegram van Essad-pacha. Het Albaneesch voorloopig bestuur heeft van Essad-pacha een telegram ont vangen, waarin hij vraagt, indien Du- razzo niet als zetel van 't bestuur wordt» gekozen, van ten minste toch Yalona te verlaten. Naar alle waarschijnlijkheid zou Essad-pacha dan Elbassan voorui^ zetten. Griekenland twljfeit aan de Turksche demobilisatie, Volgens 'de verklaringen van passa giers uit Constantinopel komende is de Turksche demobilisatie geenszins be paald. De transportschepen die tot het vee voer der afgedankte soldaten waren uit.-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1