praal, zou ik liever don Duitschen en Zwit- serschen bouwirant volgen. Daar vernieuwt ir.en in ciment. dal veel goedkoopor ie dan arduin en de versierselen zijn ruim zoo schoon. Wat do duurzaamheid en stevigheid betreft, de brug van Schaarbeek, waar zoovele treinen overrijden is een bewijs wat men er mag van verwachten. 'tis in dien zin dat ik zou-willen spreken. Het is zekerlijk beter, prachtwerken op te richten, doch de middelen moeten er eerst zijn. Het ware voorzeker belamelijker en waardiger, docli het mag toch niet steeds en steeds prachtiger zijn. Er ware dan ook nog niets verloren, vermits er toch nog genoeg plaats zou over blijven, voor prach(gebouwen. Kan dat plan uitgevoerd worden M. De Windt beweert dat het patentrecht veel meer zal opbrengen dan voorzien wordt. In dien overschot zal toch wel wat geld go- vonden worden. M. DE WINDT. Alles M. DE NAEYER. Aan de grond ont eigeningen rond de kazerne zal er ook mis schien geld kunnen gewonnen worden. Hoe lang zal de uitstel duren Mk hoop zoo kort mogelijk. Er zijn ook nog andere werken bepaald, zooals park, boulevards,enz. De zaak is dus: Wat is het dringendste Naar mijn oordeel is de schouwburg veel dringender dan park on boulevard. Waarom nu boulevards maken als ze nog niet noodzakelijk zijn Mijn in nigste wenscb is, garnizoen on schouwburg, wjmtookde soldaten zouden een deftig ver maak vinden in den schouwburg en dus in de stad wat geld laten. Ik vraag niet dal mijn ontwerp onmidde- lijk zou uitgevoerd worden. Ik vraag enkel aan alleman, of het waardig is onderzocht te worden. Kan er iemand wat beters vinden, ik zal gaarne toestemmen. Ik vraag, dal de raad zou beslissen het te onderzoeken, en indien het goedgekeurd wordt, dat het zou uitgevoerd worden in den kortst mogelijken tijd. Ik vraag ook, dat de stad zich daarop zou verbinden. Wij hebben ons reeds verbonden voor den Schouwburg. Is die verbinding morgen on- houubaur, wij verzaken er aan. De verbin ding blijft slechts zoo lang zij goed en moge lijk is. Ik ben ter uwer beschikking voor de noo- dige uitleggingen. Ik heb gedacht dat het noodig was te handelen voor liet belang der stad, om tevens garnizoen en schouwburg te bekomen. M. DÈ WINDT. M. Do Naeyer hoeft de kwestie van de opbrengst der patentrech ten aangeroerd. Hij heeft ook do hoop uit gedrukt, dat deze genoeg zullen opbrengen, om tevens garnizoen en schouwburg te kun nen bekomen. Ik heb eene berekening ge maakt en daar het te lang zou duren 0111 hier al deze cijfers af te lezen, heb ik ze op eenige afdruksels getrokken om ze u te laten be- oordeelen. (Spreker deelt de afdruksels zijner berekeningen uil). Er zijn misschien opwer pingen, doch mijne cijfers zullen nagenoeg op hetzelfde neerkomen. Spreker wijdl nu in lange beschouwingen uit en tracht te bewijzen, met zijne bereke ningen, dat het mogelijk zou zijn de-kosten van liet garnizoen te dragen, en tevens ge noegzaam te hebben,0111 ook aan den schouw burg de hand te kunnen slaan. Indien de plannen van den lieer De Naeyer onderzoent worden en uitvoerbaar zijn, dan zal er spoedig kunnen begonnen worden. M. DE NAEYER. Ik vraag dat mijn voorstel door vakmannen zou onderzocht worden, niet door een enkele, dio gelast zou zijn ja of neen te zeggen, maar liet niet hem te bespreken. Ik ben bereid het te diskutee- reu, voet voor voet en steen voorsteen. M. DE WINDT Ik blijf nog onder de waarheid, wanneer ik zeg dat wij voor 1913 alleen 30,000 fr. méér zullen ontvangen door lint patentrecht. Voor de volgende jaren zal dal tol 50.000 fr. klimmen. Met de wetgeving van vroeger kwam het bij lange zoo ver niet. M. BOSTEELS 't Is spijtig dat wij uwe cijfers niet kunnen nazien. Nu weten wij niet wie er gelijk heeft, gij of M. de Schepenu. M. DE WINDT Voor wat de gronden ro:id de kazerne betreft, men zal daar glad weg kunnen verkoopen, misschien wel aan ÏOUO fr. de aar. Ik reken dat er 50,000 fr. meer zal opge bracht worden door het patentrecht. Zoo ge nomen dat er maar op 40.000 fr. geschat is dan heb ik nog een verschil van 10,000 fr en dal is veel. Daar zal nog overschot in zijn en men zal al de kosten kunnen dekken. M. MOYERSOEN. Ik moet eerst en vooral een antwoord geven aan M. Daens. Ik ben verwonderd over zijne redevoering. I11 een debat, wanneer hij ziet dal liberalen en katholieken willen overeenkomen in hel be lang der stad, komt hij met eone politieke redevoering voor den dag. Over enkele weken, toen hij vernam dat er spraak was van een garnizoen in onze stad, schreef li ij een artikel, waarin hij de aangewende pogingen om hier een garnizoen te verkrijgen goedkeurde en toejuichte. M. DAENS. Dat zeg ik nu nog. M. MOYERSOEN. Uwe woorden zijn de uitdrukking niet uwer gedachten. M. DAENS. Ik verbied u te zeggen dat ik valseli ben. M. MOYERSOEN. M. Daens hoeft ons verwelen dal wij de legerwet gestemd heb ben. Hadden wij enkel een politiek oogpunt in 't zicht gehad, M. de Bethune en ik zou den ze niet gestemd hebben. Indien wij 7.e gestemd hebben, is het omdat wij onzen plicht wildon doen als vaderlanders, om te beletten dat ons land eens of morgen het loo- neel zou worden van bloedige veldslagen. Wij zullen liever onze politieke loopbaan prijs geven, dan aan onzen plicht te kort te blijven. (Bravo). M. BOSTEELS. Leve de vaderlands liefde I Weg met de volksverraders 1 M. MOYERSOEN. - In de laatste zitting heb ik in volle rechtzinnigheid gezegd wat er van de zaak was 011 bewezen dat het niet mogelijk was, garnizoen en schouwburg gelijktijdig aan te vatten, doch dat men deze beide groote werken moet rangschikken volgens de noodzakelijkheid. Een dezer wer ken moet onmiddelijk vervolg hebben. Het andere kan nog uitgesteld worden. Men steunt wel is waar op de bespreking van verleden jaar over het patentrecht, doch laat mij toe Ued. te doen bemerken dat er dan slechts spraak was eenersoin van300.000 fr. aan den schouwburg te besteden. Evenwel is de scliouwbu'g-commissie veel verder gegaan en ondanks mijne opmerkingen bad zij reeds voorloopig een plan goedgekeurd dat lot eene uitgave van meer clan 500.000 fr. aanleiding zou hebben gegeven. Ik heb dan geaarzeld. Reeds tweemaal sinds ik schepene van financiën werd, heb ik de belastingen moeten vermeerderen de eerste maal toen ik pas schepene was en verleden jaar. Nu wil ik niet meer lasten, of anders laat ik mijn sclinpenzetel staan. Ik bovind mij dus voor 800.000 fr. nieuwe uitgaven voor 't garnizoen. Ik heb gezegd, dal wanneer die uitgaven gedaan waren, dat ik dan zou zien om allen voldoening te kunnen g«»ven. Men zegt mij, er is middel om oen klein werk te verrichten. Met gonoegen heb ik gehoord dat men voor die groote praalge- bouwen niet meer is. Ik ben volstrekt niet legen een onderzoek, maar gij moet in 't oog houden dat ik zeker heid wil hebben, in 1916 aan mijne ver plichtingen te kunnen voldoen en de kosten te kunnen dekken der werken welke aan genomen zijn. Ik zeg dus-dat ik geene nieuwe belastin gen wil. Dat is geenszins tegen den schouw burg zijn, doch de voorzichtigheid gebied mij zoo te handelen. Dal is handelen met vooruitzicht. Wij zouden de so;n, beschikt voor den schouwburg, in handen houden onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat er geen gebruik zal van geifiaakt worden, zoo lang wij niet al onze kosten hebben gedekt. Dat is voorzichtig zijn en ik ben overtuigd dat heel de bovolking van Aalst, zelfs de voorstaander3 van den nieuwen schouwburg, dat zullen aannemen. Ik ben ook overtuigd, dat ik iu korten lijd iedereen zal kunnen voldoening geven. Waarom nu beginnen met al die groote uitgaven in eens? De vooruitzichten van M. De Windt zijn heel schoon.doch ze zijn zoo onzeker daar do opbrengst van liet patentrecht onzokor is. Hel is voldoende dat de winsten der maatschappijen verminderen 0111 de opbrengst van het pa ten trecli t veel te doen dalen. Dat kan soms vele duizende verschillen. Als men dat ernstig wil overwegen, moet mer. wel wijs 011 voorzichtig handelen. Ik belöof u voldoening te geven en ik vraag u mij te volgen. Het geldt den voorspoed van Aalst. M. DE WOLF. Ik heb liet woord ge vraagd, om een klein antwoord te geven aan Mijnheer De Naeyer. Ik mag niet zwij gen, indien ik zweeg zou iedereen overtuigd zijn, 11a de redevoering van Mijnheer Do Naeyer, dat er maar iemand is, die voor de schouwburg gewerkt heeft, dal er maar iemand in den Gemeenteraad is, die zijn plicht gedaan heeft, en dat het Mijnheer De Naeyer is. Integendeel, liet Schepenkollegie, do Kommissie van den Schouwburg, de Sche pen van Openbare Werken hebben hun met niets bezig gehouden, en bijgevolg hunnen plicht niet gedaan. M. DE NAEYER. Ik heb dit niet ge zegd. M. DE WOLF. Gelief de goedheid Ie hebben, Mijnheer De Naeyer, mij niet te on derbreken, ik heb het ook Diet gedaan voor U. Ziehier, Mijnheeren, in korte woorden, welk hel gedrag geweest is van het Schopen- kollegie. Wanneer de Schouwburg gestemd geweest is door den Gemeenteraad, heeft het onmiddelijk eene kommissie benoemd, die samengesteld was van eenige leden dei- rechterzijde, van Mijnheer Do Blieck en Mij 11 lieer Verhaegen der linkerzijde. Ik heb vergeten te zeggen, dat Mijnbeer De Naeyer er ook deel van maakte. M. DE NAEYER Ik heli nooit iets ontvangen om de bijeenkomst bij te wonen. M.DE WOLF.Het is onmogelijk te onder zoeken,ofgij debijeenroepingontvangen hebt maar wat ik U verzekeren mag, is, dat zij zijn vei zonden geweest. Mijnheeren, het Schepencollogie is naar de Schouwbur gen gaan zien in Je verschillende sleden, onder andere, in Kortrijk, Brussel, Antwer pen, Vilvoorde, Gent en liet heeft aan den Bouwmeester der stad de orders gegeven een plan op te maken. Het plan is nagezien ge weest en onderzocht iu de kommissie, waar men goed heeft gevonden, er verschillende veranderingen aan tetrengen en welk einde lijk doorgansch de kommissie goedgekeurd geweest is. Mijnheer De Naeyer heeft lang gesproken van een plan dat hij heeft voor eenen nieu wen Schouwburg, plan welke men niet wil onderzoeken, zegt hij. Het bestaat hierin het oud gebouw to laten bestaan, en op den grond van het huis Van Varenberg, de scène- te brengen en op de Hopmarkt do plaats van hot publiek. Maar, Mijnheeren, laat mij toe te zoggen aan M. De Naeyer, dal liet zijn plan niet is, maar wel het plan van onzen achtbaren heer Burgemeester, en ziehier dit plan. Het is yedagleekeiid van 19U8, en het wiord nog hetzelfde jaar afgekeurd door Mijnheer de Burgemeester zelf, bijzonderlijk om twee redens De eerste, omdat men 18 meters van de Hopmarkt moest nemen, en ten tweede, omdat men alsdan ten hoogste 550 personen kan plaatsen, 't is te zeggen, maar vijftig meer dan heden, en dat het niet noo dig is, voor zulke kleine verbetering 150 A 200,000 franken uil te geven. Ik eindig, Mijnheeren, met te vragen aan Mijnheer De Naeyer, wanneer de kommissie nog bijeenkomt,hotgene ik hoop in 'tkort zal gebeuren, hij dan zou tegenwoordig zijn, om er al te samen te werken ten voor- deele van onzen Schouwburg. M. DE NAEYER. Het is nooit in mijn gedacht gekomen, te willen beweren, dat ik alleen gewerkt heb voor den schouwburg. Ik heb gedaan wat ik kon en men moot geen genius zijn, om liet plan te vinden dat ik ver dedig. Men wilde echter van niets hooren. Ik klopte aan doovemansdeur. Het Evangelie zegt wel Klop en u zal opengedaan worden, doch ik klopte en bleef kloppen, maar alles was toe. M. De Wolf zegt dal mijn ontwerp het vroeger plan is van den heer burgemeester. I)at komt er weinig op aan de vraag is al leenlijk deze, of lmt kan uitgevoerd worden. Ik vraag geene plannen, geene berekenin gen, maar eene schets, en naarmate men iets vindt, dat men het ons zoude zeggen, om te zien of het zijn kost waard is. Men zegt dat men naar vreemde schouw burgen is gaan zien. Spijtig dat ik daar niet bij was. Het plan van den heer burgemeester werd - naar het schijnt afgekeurd, omdat er maar 50 plaatsen bij kwamen, 't Is weinig dat is waar, doch de winst in zekerheid, gerust heid zou veel grooter geweest zijn. Dat is de grootste kwestie. Het leven van onze mede burgers moet ons allen aanbelangen. Ik hoop in 't vervolg verwittigd te worden wanneer de schouwburg commissie verga deren zal. Ik beloof er te zullen naar toe komen al had ik maar een of zelfs geen been meer. (gelach) M. BAUWENS Men moet op zijne hoede zijn tegeu do welsprekendheid. Het gejubol na de stemming van den schouw burg kwam uit de gevoelens( van het volk. Ik zeg ook Haast en spoed is zelden goed en liever stemde ik tegen, dan te zien dat men van den schouwburg een misbaksel zou maken. M. DE NAEYER. Er kan hier geen spraak zijn van misbaksel. Er is hier enkel kwestie van te onderzoeken welke hervor mingen er kunnen verwezentlijkt worden. Kan het 1.iel zijn, wij laten 't ontwerp vlot ten. M-DE BURGEMEESTER. Mijn her vormingsplan werd afgekeurd, omdat men liet niet noodig achtte zulke groote kosten te doen voor de kleine voordeelen welke liet kon opbrengen. Wilt gij mijn werk verder onderzoeken, ik heb er niets tegen, integen deel. Wij moeten ekonomiën doen. M. Daens heeft daar straks het garnizoen bokiiibbeid. De meerderheid heeft echter besloten de kosten te aanvaarden. Is M. Daens daartegen, dat hij er dan tegen stemme. Hij moet liet welen. .Ik heb de cijfers van M. De Windt eens overloopen en moet bekennen dat zij heel onvast zijn. Voor wat betreft de kosten van het garni zoen, het zal misschien meer zijn dan M. De Windt zich voorstelt, doch't zal ook wel min zijn dan 800,000 fr. Wat betreft aan den minister te gaan vra gen, oin er 150.000 ff. aan af te doen, het gaat daar niet zooals bij een beenhouwer. Er valt daar niet te kappen. M. DE BLIEGK. Iedereen heeft nu zijn gedacht gezegd en aan alles moet een einde komen. Wat is nu de gevolgtrekking? Mij dunkt wij zijn allen 't akkoord over het princiep. Ik zou w illen denzelfdeii genoeg lijken avond hebben, als hij de stemming van den nieuwen schouwburg. Is er gten middel 0111 voldoening te beko men van den heer Schepene Verleden week zegde hij Kiest tusschen de twee. Ik heb gevraagd wal te mogen wachten en nu is M. De Naeyer voor den dag gekomen met een voorstel dal ons aanneem baar sehijnt. Toen M, Do Naeyer mij zijn plan nauw keurig uitlegde, heb ik moeten bekennen dat daar iets kon gedaan worden. Laat óns dus meepakken wat wij krijgen kunnen. Wal vragen wij Dat het plan van M. De Naeyer onderzocht worde en zien of er daar niets kan gedaan worden. Ik neem do gelegenheid te baat, hulde te brengen aan den schepene, wegens zijn voor zichtig handelen. Men moet vooruitzien. Maar de heer schepene zegt ons niet,wan neer de kosten zullen uitbetaald zijn. Daar is hij onbepaald. Hel kan in 1925 zijn ook. Mogen wij dus vragen, wanneer wij over do 200,000 fr. voor den schouwburg mogen beschikken. Indien de kommissie zich zou bezig, houden mei een plan en iels goeds vindt, zouden wij dan binnen 3 jaar over de som mogen beschikken M. MOYERSOEN. De uitleg die ik gegeven heb is klaar en duidelijk. Volgens kou Iraki moeten de kosten voor het garni zoen in 1916 al gedekt zijn, en wij zullen ze kunnel)9talen en eens dat betaald, kunnen wij vooruit. De gemeenteraad is ten andere vrij zijne beslissingen te veranderen. De schouwburg, kan nu ernstig bestudeerd wor den. Ik heb rechtzinnig gesproken. M. DAENS. M. de Burgemeester wil ons tusschen boom en schors zetten, doch het mag niet zijn. Ik geef u de verzekering... M. EEMAN. Gij hebt al 25 koeren verzekerd. M. DAENS. Laat het dan nu den 26® keer zijn. M. DE WINDT. M. de schepene wil mijne cijfers betwisten. Ik blijf bij de over tuiging, dat zij de waarheid nabij komen. M. De Blieck heeft gevraagd wanneer de kosten zullen betaald zijn. Indien onze cijfers ten naaste bij juist zijn, zult gij dan binnen 3 jaar de 200,000 fr. ter beschikking der kommissie stellen M. MOYERSOEN. Er is hier geen kwestie van uitstel, maar van voorzichtig heid. Wanneer de 500,000 fr. uit de voeten zijn, zijn wij vrij. Maar M. De Windt, indien gij overtuigd zijt van de waarheid uwer cijfers, waarom zijt gij dan tegen mijn voor stel. M. DE WINDT. Omdat gij een deel der patenten zoudt kunnen gebruiken voor uwe algemeene rekeningen. M. MOYERSOEN. Ik zeg nogmaals dat ik geene nieuwe belastingen dulden zal. M. DE WINDT. Gij zult wel moeten. Nu ontstaat eene lange betwisting tus schen de heeren Burgemeester, Moyersoen, De Windt, Dn Blieck en De Naeyer.^ovel den opstel van de beslissing, waardoor de gemeenteraad de opbrengst van het patent recht voorloopig niet voor den schouwburg bestemd. M. MOYERSOEN. Ik kan de ver- schillige voorstellen welke gedaan worden, niet -aanvaarden. Wat zal er gebeuren Do 200,000 fr. zijn ingeschreven en ook de in trosten zijn voorzien. Dat zal het geval zijn voor de jaren 1913, 14 011 15. Op financieel gebied beschikt men dus over de noodige gelden. Mèn moet wachten tot de uitgaven van 25,000 fr. gedaan zijn en zeer voorzich tig te werk gaan. M. DE BLIEGK. Ik begin te twijfel an ofgij nog den schouwburg wilt. M. MOYERSOEN. Gij kunt mij op financieel gebied niet weerleggen. De som men staan in de budgetten. M. DE WINDT. Maar gij geeft ze niet uil. Voeg bij uw voorstel binnen drie jaar. M. DE BLIECK. Wij hebben bewijzen gegeven, dat wij de stadsfinanciën niet wil len in gevaar brengen. M. DE SOMER. Wat zal er gebeuren, indien het onderzoek van het voorstel De I Naéyer bewijst dat er niet 200.000 fr. niets te doen is. M. DE BLIEGK. Zij blijven staan. M. MOYERSOEN stelt ten slotte te stem men over het volgende "besluit De gemeenteraad beslist de som van 200.000 fr. ingeschreven voor den schouw burg, te behouden, doch. van die leening geen gebruik te maken, zoolang de noodige kapitalen voor liet garnizoen niet verzekerd zijn. (MM. Daens, De Blieck en De Windt on derhouden zich eenige oogenblikken samen en heslu'ten dat te aanvaarden.) M. BOSTEELS. M. Daens consulteert zijn eigen mannen niet. M. MOYERSOEN geeft lezing van het kontrakt met den Staat, dat volgenderwijze opgesteld is De Staat verbindt zich in de stad Aaïst te leggen een regiment ruiterij van vijf esca- drons. Het stadsbestuur verplicht zich voor het oprichten van de kazerne, aan het krijgsbe- heer te leveren den grond hiertoe noodig tot 3 1/2 Ha. uitgestrektheid en na de volledige ophouwing de som van 500.000 fr. De stad zal "Ier beschikking van het krijgsbeheer een oefeningsplein van s'min stens 30 Ha. stellen. Al de werken en verbintenissen zullen uitgevoerd en voltroklcoj) zijn uiterlijk den 30 Sept. 1916. Moest het garnizoen aan de stad onttrok ken worden, de staat verbindt zicli aan de stad terug te keeren al de uilgaven die zij zal gedaan hebben volgens deze overeen komst, dit zonder interesten, maar mits af houding van 1/60 deel van de algeheele uitgaaf, voor elk jaar dat het garnizoen be houden is geweest. De gehouwen der kazerne zullen met den grond aan de stad blijven behouden. M. DE WINDT vraagt nu of het niet mo gelijk is infanterie te krijgen in plaats van ruiterij. Men zou bijvoorbeeld kunnen vra gen, dat liet regiment voetvolk, dat door Audenaarde niet aanvaard is, naar Aalst zou komen. De gekozenen van Aalst, met M. Woeste aan 't hoofd, zouden in dien zin voetstappen kunnen aanwenden. M. EEMAN. Gij hebt verleden week nog gezegd, dat M. Woeste niets te zeggen had. M. DE WINDT. Het zou toch beter zijn 14 lot 1500 soldaten en 65 officieren, die meest allen in Aalst zouden wonen, terwijl de ruitorijoffinieron hier misschien slechts een appartement zouden huren, 't Zou voor- deeliger zijn voor allen. M. MOYERSOEN. Hel is nu bepaald in het kontrakt dat er ruiterij zou komen. M. DE WINDT. Kunt gij niet nog eens voetstappen aanwenden? M. DE BURGEMEESTER. Wij heb ben er al zoo veel gedaan. M. DE WINDT.. 't Is zooveel lebeter. Maar als de soldaten onzer bezetting naar de grens moeten trekken en hier enkel eene wacht overblijft M. EEMAN. Ik vraagde stemming. M. DE BURGEMEESTER. Wij zullen dus stemmen over het volgende besluit: De gemeenteraad heslist de som van 200,000 fr.. ingeschreven voor den schouw burg, te behouden, doch van die leening geen gebruik te maken, zoolang de noodige kapitalen voor liet garnizoen niet verzekerd Zijn. I Desekretaris doel de naamafroeping. Al len antwoorden ja M. Daens die zat te klappen met de andere gekozenen zijner partij, hoort niet dat men zijn naam afroept. Zijne gezellen maken er hem opmerkzaam op en nu antwoordt hij haastig JA JA (Algemeen gelach") Vervolgens wordt er gestemd over het kontrakt zelf. M DE BURGEMEESTER. Is* er nu nog verzet legen de aanneming Niemand het woord nemende, wordt het ook met al gemeene stemmen aanvaard. M. DE BURGEMEESTER. - De zit ting is geheven en ik beloof u dat er zoo gauw mogelijk zal gezorgd worden voor... het garnizoen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 4