F&^adewetten De dramas der Zee 'T EEN EN 'I ANDER visGiisieep in brand SE RAMP YAM CARDIFF Miiüenkmd Negentiende jaargang nr 243 Zaterdag 18 October 1913 ^HP 3D BestuurderJ. Van Nuffel-De Genót CONGO Eens Zesftriigsclie 2 CENTIEMEN HET NUMMER DE VO 'ABONNEMENTEN? Ze9 Kaanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 li. 's avonds cis 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds dfs Pour toute Ia publicité cornmerciale et finaneière du journal, s'adresser exclusivement a l'Affence Réclame Godts, 2, Place do Ia Bourse, Bruxclles. Aankondigingen? BUREELEN TE BRUSSEL I TE ffiflLST K3> GOOTS, BeurspIaaiSj 2 I 6. Kerkstraat,' Telefoon A 3S99 Telefoon 114. ©i KI. aanfc. (1 tot 4 tl, rog.) fr. 0,60 S* bladt. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per rogel) fr. 2,00 llecht. herstelt, (per rogel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Cornmerciale en financieale aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Den spotnaam fagadewetten wordt door onze tegenstrevers gegeven aan de voordeelige wetten op sociaal ge- hied, door onze katholieke regeering in'bet leven geroepen. Spreken wij op heden slechts van ééne dezer wetten, welke onschatbare diensten aan de Belgische werklieden oplevert Het is de wet ten voordeele der werkmanswoningen den 9 Oogst 1889 door het Staatsblad afgekon digd. Van het jaar 1889 tot 3i December 1912, heeft de spaarkas voorschotten gedaan aan de werklieden welke een huis wilden oprichten,voor eene totale som van 103.268.000 frank. Met deze som zijn S7.500 huizen gebouwd, die den volkomen eigendom van den werkman zijn en slechts alle jaren eene zekere alkorting vergen De Spaarkas had op het eind van 'tjaar 1912, nog 92.2tfe.000 frank te goed. Ziehier de verschillende voordeelhn, dio aan iederen werkman voor het bouwen van z(jn huis toegestaan zijn Is Hij krijgt krediet voor de negen tienden van de weerde van den grond en van 't gebouw. Hij moet dus maar een tiende kontant betalen hot is te zoggen dat, indien een huis 8000 fr. weerd is, hij maar 800 frank in klin kend geld moet geven. Welk is de arbeider, die deze betrekkelijk geringe som na eenigen tijd niet kan vergaderd hebben Seffens kan hij dan aan het bouwen Vallen van een huis dat tien maal zoo veel weerd is. 2* De negen tienden, waarover hij krediet krijgt, moeten maar na eenen langen tijd, die tot 25 jaren kan strek ken,teenemaal wederbetaald zijn. Alle jaren heeft hij slechts eene kleine geld- Itorting te doen, die over het algemeen niet meerder zal zijn dan zijne vorige huishuur, en die bovendien jaarlijks zal verminderen tot' aan de volledige uitbetaling zijnen schuld. 3' De intrest van het verschoten geld bedraagt nooit meer dan drie en half ol vier ten honderd. Nooit kan hij bijgevolg aan woekeraars ten prooi vallen, die somtijds 10, en nog meer, toe honderd eischen. 4° De rechten, die op het koopen van grond en op het bouwen van hui zen staan, worden mot de helft ver minderd. 5° De werkman,die een huis houwt, wordt op zijn leven verzekerd, zooda nig dat, indien hij kwam te sterven, het huis in vollen eigendom en zonder verderen last aan zijne weduween kin deren overgaaten die verzekering wordt aangegaan door het storten van een enkele premie, die hem in het be gin met al het overige verschoten wordt. Maandelijks, ofwel alle drie of zes maanden, moet hij het bedrag de- zm geleende som met kleine sommen Wedergeven, 6° Werkmanshuizen zijn vry van persoonlijke belastingen, indien zij eene zekere weerde niet te hoven gaan-. Wij kunnen de worklieden niet ge noeg aanraden van de voordeelen van deze schoone wet te genieten. Kosteloos zullen met alle bereid-, willigheid inlichtingen over dit schoon Werk gegeven Worden, door den be stuurraad der Vereeniging Eigen werd is goud-weerd, in Aalst geves tigd. Eigenaar zijn van zijn huis niet aan den willekeur van eenen huis meester onderworpen zijn, is eone on schatbare weldaad, waarvan men den Prijs slechts kan schatten, wanneer men mag gerust zeggen Ik bewoon mijnen eigendom. Dank aan de katholieke regaering, bezitten reeds omtrent 60.000 werk lieden dit geluk. Zeker, heeren tegenstrevers, dit is eene ware fagadewot, welke omtrent 60.000 FAgADEN of voorgevels van huizen, ten voordeele van den werk man, uit den grond heeft doen op rijzen. Vlsamsche scheurafmanakken. Onze prachtige scheuralmanakkenblok Huisvriend twee kanten gedrukt, van 1914 zijn verschenen, en zijn van nu af bij al onze verkoopers te verkrijgen. Niet goad voor tien dienst. Volgens de Littoral zou bij de laatste proef vaart, welke onder toezicht van een aan tal commandanten en vreemde inge nieurs met de Oostendscke maalboot Stad Antwerpen heeft plaats gehad, gebleken zijn, dat dit nieuwe vaartuig aan de gestelde eischen niet voldoet. Door den zonderlingen vorm van den achtersteven werken de schroeven slecht en neemt het schip veel water over, zoo dat men het bij slecht weer aan dek niet uithouden kan, terwijl het vaartuig, evenals bij zijne vorige reizen geweldig naar eene zijde overhelt, ondanks de verbeteringen, die men er aan heeft toe gebracht. Bovengenoemd blad is dan ook van gevoelen, dat het verkeerd zou wezen zulk een vaartuig in dienst te stellen. Daar ook de Ville de Liège ne dezelfde plannen gebouwd is, mag men verwachten, dat ook dit schip niet door den Staat zal worden aangenomen. Bot?eer dor Staatsspoorwegen. Het spoprwegbeheer komt voor te schrijven dat de vervallen abonnementskaarten ongeschonden moeten ingeleverd wor den, om terugbetaling van den waar borg te bekomen. Do portretten die er op aangeplakt zijn, mogen dus niet meer afgerukt of onkenbaar gemaakt worden. De abonnenten die verlangen terug in bezit van dit portret te komen, moeten er schriftelijk aanvraag van indienen bij het inleveren van de kaart. O© klas van 1912. Het gerucht is omloop dat de klas van 1912 den 20 November, in plaats van den 31 De cember aanstaande terug naar huis zal gezonden worden. Dit gerucht is on nauwkeurig. De klas van 1912 zal de vijftien maanden uitdoen, die door de Legerwet vastgesteld zijn. Groot® hengsten keuringen. De pro vinciale keuringen in Oost-Vlaand, ge schieden te Gent, 13 October Eecloo, 20 October Sint-Nikolaas, 22 October Geeraardsbergen, 25 OctoberNinove, 27 October Oudenaerde, 29 October. Voor de premie van 6.000 fr., zal er wed strijd zijn te Gent-, den 11 November. Hunne cantenü! Gezel de Brou- ckère, de tegenhanger van gezel Van de Velde, heeft in het rood orgaan van Brussel, een artikel geschreven tegen het school wetsontwerp Poullet. Dat artikel eindigt met een volzin, welke dient onthouden te worden, na melijk Met welk recht nemen de katho lieken onze centen P t Een of 't anderhij heeft willen zeggen de centen van alle belasting- icbuldigen, en dan mogen de katholieke scholen er zoo wel van deelen als de officieele ofwel heeft hij willen zeggen de centen der socialistische en liberale belastingschuldigen en dan mogen de katholieke belastingschuldigen, die ver re uit het talrijkst zijn, toch ook- wel eischen dat hunne centen wat ten goede kamen aan de katholieke scholen. Waren er belgcn onder de bemanning? Het oordeel uan onzen Minister van Zes wezen. Wij meldden gisteren het schrijven, dóór den Belgischen Zeemansbond aan minister Segers gezonden, en een onder zoek nopens de_ nationaliteit der beman ning aanvragende, om te protesteeren tegen de bewering van sommige bladen, dat de Belgische leden der bemanning zich op laffe wijze zouden gedragen heb ben. Een konfrater, gisteren M. Segers, minister van Zeewezen,ontmoetende^ beeft zijne stoute schoenen aangetrok ken en gevraagd wat er van de zaak is. M. Segers antwoordde nagenoeg het volgende Ik ben hoogst verontwaardigd over de mededeelingen door zekere bladen ge daan, zooveel te meer, daar ik overtuigd ben, dat de beschuldigingen welke zij bevatten, op geene ernstige grondslagen berusten. In alle geval heb ik niet gewacht, tot de Zeemansbond er mij toe uitnoo- digde, om de noodige inlichtingen in te winnen en een onderzoek te bevelen.Een mijner ambtenaars bevindt zich reeds te Rotterdam, ten einde de lijst der beman ning van de Volturno te bekomen en de overlevenden te ondervragen. Ik zou mij liever tot kapitein Inch gewend hebben, doch, zooals gij weet, is hij op weg naar New-York. Ik heb ernstige r edenen om te den ken dat de bemanning van de Vol turno niet uit Belgen was samenge steld. Integenstelling van betgeen men beweerd, hebben onze landgenooten zichl zeer moedig gedragen tijdens de ramp, want, men vergete het niet, 't is de Kroonland een Belgische stoomer, die het grootste getal schipbreukelingen heeft opgenomen. Dat alles verklaart, dat de bladen •slecht ingelicht geweest zijn. Ik hoop weldra bij machte te zijn, om do eer on zer Belgische matrozen van alle smet te ontlasten. Gelukwensche» des Konings. Koning Albert heeft van zijnen kant aan den bestuurder der Red-Star-Line, eigenaars van de Kroonland volgend telegram gestuurd Het schoon en moedig gedrag be wonderende van den kapitein, de offi cieren en de matrozen van de Kroon land tijdens de redding der passagiers van de Volturno bid ik u, aan allen mijne rechtzinnige gelukweuschen aan te bieden. v get. ALBERT. 't Is het beste antwoord op de aanval len tegen onze matrozen gericht. Do oorzaak der ramp. De Duitscher, Friedrich Badtke, een der geredden die met de Tourraine te Le Havre zijn aangekomen, houdt staan dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een sigaret door een Russischen tusschendekpassagier. Het rooken was tusschendeks streng verbo den er stond eene boete op van 5 dol lars, maar toch lieten de Russen het niet. Als er een officier kwam werden de brandende sigaretten op den vloer ge worpen. In dien vloer waren wijde sple ten, waar eene sigaret gemakkelijk door kon en daaronder lag het' reisgoed der tussckendekpassagiers. Daar was aller lei brandstof bijToen Badtke den Don derdag morgend rook door den vloer zag komen, ging hij in de' bagageruimte kij ken en zag dat die al in volle vlam stond. Eene hulde aan de bemanning van de Volturno De stoomer Grosser-Kurfürst is te New-York aangekomen, met een deel der geredden. Deze loven eensgezind het moedig gedrag van de bemanning van de Volturno De New-York Herald liet groot Amerikaansch blad, teekent krachtig verzet aan tegen het artikel van een En- jelsck blad, dat de Belgische en Duit- sche zeelieden als lafaards afschilderde. Nog aanstaande vertrekken. Schepen zich Zaterdag middag ook in aan boord der Elisabethville MM. Eontier, bestuurder van de A.P C.; de Eerw. Paters Kuck, Guth en Fas- senbender, der missiën van Falls de Eerw. Pater Ferry en Broeder Gonza- gue, der Paters van den H. Geest; Zwei fel, van de firma Kreglinger Dansey, bijzondere; D. Cappedge, der Éngelsche missiën; Peeters en Buetinner, bijzon deren Filbry, van de N. A. H. V. Grodroobl, van de Comp. frangaise du Bas-Congo; Schadde, bijz.; Tilquin, der Chantiers navals du Stanley-Pool; Re ding, der Huileries du Congo Tayart de Borms, van de Comfina Mertens en Fretal, van de Coloniale beige Godart, Voutral, Cloudet, Féron en Coupez, der Huileries du Congo Smeilers, bijz. Serdel en De Vries, van de N. A. H. V.; Cook, der Huileries du CongoDewari- cbet, van de Foreminière. De visscheraloep nr 9 der haven van Zeebrugge, reeder M. Dumon, had Woensdag namiddag de haven van Oost ende verlaten. Donderdag morgend, toen zij zich ter plaats der vischvangst be vond, ontplof te de motor waardoor brand ontstond. Onmiddellijk wierp 'de bemanning noodseinen uit, doch daar zich geen en kel vaartuig in de nabijheid bevond, bleven deze seinen onbemerkt en daagde geene hulp op. Daar de brand in hevigheid toenam, stapte de bemanning in de reddingsboot welke zich op de sloep bevond en liet deze aan haar lot over. De sloep, die aan het 'drijven ging, raakte de grond en een lek ontstond waardoor het vuur werd uitgedoofd. Garnaalvisschere van Oostende, wier aandacht getrokken was door de klaarte des brands, stapten aan boord en bij middel van een sleeper kon de sloep naar Oofelendè gebracht worden. De schade aan de sloep toegebracht, die 45.000 fr, gekost heeft, is zeer be langrijk. Da toestand der reddingswerken. Nog steeds staat de mijn jn brand. Na schier bovenmenschelijke pogingen, zijn twee ploegen redders er nu toch in ge lukt een groot deel puinen uit den weg te ruimen. Men hoopte Donderdag avond de plaats te bereiken, waar de ongeluk kige slachtoffers ingesloten zijn De algemeene opzichter der mijnen Is van oordeel, dat men nog enkel lijken vinden zal. Verscheidene ingenieurs be weren echter, dat ten gevolge der luckt- tochten welke gedurig in de mijn ge dreven werden, het heel goed mogelijk is, dat op een drietal plaatsen nog leven den aangetroffen worden. Evenwel denkt men, dat indien zulks het geval ware, deze toch reeds zouden getraeht hebben, eenig teeken van leven te gev^n. Donderdag wérd gemeld, dat 'de red ders er in gelukt waren den brand voor bij te komen, doch dat zij daar erge moeilijkheden ontmoetten, ten gevolge der instortingen. Verscheidene redders dwaalden van den goeden weg af en an deren moesten reeds half verstikt naar boven gebracht worden. Men zal nu trachten, ook langs 'den noordkant, redders in de diepte te zen den. Da slachtoffers. Indien er geene nieuwe overlevenden gevonden worden, zal liet getal dooden 426 beloopen. Het is dus de grootste ramp welke zich ooit in Engeland voor deed. In 1866 had in Yorkshire ook ccne ramp plaats, waarbij 388 mijnwerkers- het leven lieten. Donderdag avond werd in den omtrek der mijn waar de ramp voorviel eene nieuwe ontploffing gehoord. Men weet nog niet wat er gebeurd is'. FRANKRIJK Een 17»jarlga moordenaar aangehou den. Woensdag avond werd te Nantes eene schrikkelijke moord ontdekt. Mej. Val. Bregen, 47 jaar oud, dienstmeid bij M. Viaud, oud-notaris, wonende in de Rue de Earis, werd dood in hare kamer gevonden. Diefstal is de drijfveer der misdaad geweest. De moordenaar, een 17-jarige elektri cien, Paul Forissou, werd Donderdag morgend aangehouden en legde volledi ge bekentenissen af. Da luchtpostdienst. De Fransche minister van posterijen heeft verklaard, dat hij twee regelmatigwerkende lucht postdiensten zal inrichten, tusschen Pa rijs-Bordeaux en Parijs-Nice. De voorbereidende tocht tusschen Pa rijs-Nice zal eerstdaags door den vlieger Gilbert beproefd worden. Vertrek van generaal Eydoux naar Griekenland.— Generaal Eydoux, hoofd der Fransche militaire zending te Athe- nen, is Donderdag namiddag uit Mar seille naar Pirea vertrokken. Diefstal bij een Prins. Prins Ou- roussoff, wonende Avenue des Champs- Elysées, werd Donderdag hot slachtof fer van eenen belangrijken dief stal. Vier duizend frank in geld en verscheidene kunstvoorwerpen van groote waarde werden ontvreemd. Men heeft een der knechten, een ne ger, Leon Sam genaamd, 28 jaay- 0ud aangehouden. Hij werd QP/iervraagd door M. Nagaud, policiekommi^saris, doch loochende beslist r\e dader te zijn. 'Sam is ter beschikking van het gerecht gesteld. Heldhaftige Bood van een onder-offi cier. Het ministerie van Koloniëu komt een kablogram te ontvangen iden' dood meldende van den wachtmeester de Grammont, in een gevecht op li et- grondgebied van den Tchad omgeko men. De onder-officier deed eene ronde met 19 Senegaleesche schutters. Verno men hebbende dat er in Zuid-Ouadaï 250 schuimers uit Borkou aangekomen waren, trok hij er met zijn kleine troep op af. Een gevecht ontstond. De plunder raars leden verschrikkelijke verliezen. De Franschen hadden buiten den wacht meester nog den dood te betreuren van een inboorlingen-sergeant en zes schut-? ters. In de militaire kringen rijn reeds schikkingen genomen om de bandietei* te vervolgen en te straffen. Eens vrouw verwurgd te Parijs. Donderdag werd in de St-Maurstraat, te Parijs, een ijselijke moord ontdekt. Vrouw Albaux, moeder van 6 kinderen, is in hare kamer met overgesneden keel gevonden. Rond 111/2 ure kwam 'de oudste zoon' thuis om te middagmalen. Op het eerste Verdiep zag hij eene vrouw in een bloedt plas op het trapportaal liggen. Hij snel de onmiddellijk ter hulp en bestatigda met angst dat het zijne moeder was. Met behulp van den portier werd de ongeluk kige naar het hospitaal overgebracht. Haar toestand was hopeloos. M. Vais- - sière, onderzoeksrechter, begaf zich naar 't hospitaal, doch het slachtoffer kon niet ondervraagd worden. De zaak blijft zeer geheimzinnig; men! weet enkel dat rond 10 ure een kerel, die M. Albaux moest kennen, naar deze ka mer is gegaan. Niemand zag hem terug vertrekken. Diefstal is wellicht de drijfveer dec misdaad geweest. Een blo9dlg toon eel. In den nacht van Woensdag tot Donderdag werd de rue du Ckateau-d'eau te P.arijs in op schudding gebracht door een dramatisch tooneel. Sinds verscheidene jaren Woonden daar de genaamden Ed. Segard, 57 jaar, oud, en Louise Rudet, 41 jaar oud, sa men. Woensdag nacht kwam Mej. Rudeü rond 1 ure thuis. Segard wachtte op haar. Eenigen tijd naaien weerklonken drie revolverschoten. Mej. Rudet, door drie kogels getroffen vluchtte weg en verschool zich op de kamer eener buur vrouw. Middelerwijl kwamen de twee dochters, 18 en 17 jaar oud, toegeloo- pen. Op het zicht der meisjes schoot Se gard zich een kogel door het hoofd en stortte ten gronde. Op het hulpgeroep der jonge dochters snelde men ter hulp. Agenten brachten de twee gekwetsterj naar het hospitaal van "St-Louis over. DUITSCHLAND Een matroos voor den krijgsraad. De krijgsraad van Kiel begaf zich Don derdag naar Schweidnitz om er den sto ker Roerick van den kruiser Blücher te oordeelen. De matroos werd aange* houden, door zijn eigen vader, onder be schuldiging van op 12 Juli laatstleden,; eene jonge dochter vermoord te hebben. De moordenaar werd bewaakt door: twee matrozen, gewapend met geladen geweer. Wanneer 'de vader en de moeder van de vermoorde de zaal binnentraden gre-. jen er aandoenlijke tooneelen plaats* De krijgsraad begaf zich vervolgen^ naar de plaats der moord. Soldaten aangevallen te Metz. Da aanslagen op de soldaten van Metz heb-i ben eene groote uitbreiding genomen. Een dezer nachten werd een onder-offi cier door onbekenden in den Moezel ge- worpen. Als gevolg daarop komt men nu buitengewone nachtwachten in te rich ten. De soldaten der patroeljies zijn van geladen geweren voorzien. Schrikkelijke botsing tusschen inbre kers ©n policleagenten. Donderdag werd te Berna, nabij Leipzig, een ver woed gevecht geleverd tusschen werk lieden uit Galicië en policieagenten- De werklieden werden tijdens eene inbraak betrapt. Tijdens het rsvolvervuur werd een policieagent gedóod. Een der inbre kers verloor ook. het leven. De moordt naar van dori agent is aangehouden. Een vs^ttnfêft doodt vrouw en kind. Eeo afschuwelijk familiedrama ontrold» zich Donderdag te Bockum. Een werk man, Christian, doodde zijne vrouw bij middel van hamerslagen op het hoofd. Het wichtje dat zij in hare armen hield werd ook vrëeselijk verminkt. De moor denaar poogde zich vervolgens te zelf moorden en opende zich een slagader aan den pols. Hij werd in hopeloozen toe stand naar het hospitaal overgebracht*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1