De Electriciteit te Aalst De Koopman 7» °u u 7. DE LIJKPLECHTiGHEOEN TIN M. Doktor VAN DER HAEGEN Uitgesproken door den Schatbewaarder Simons-Mllo Lijkrede van M. Frans De Ciippe 19 EN 20 OCT. 1913 DB VOLKSSTEM Binnen eenige weken zullen de electrischo leidingen, die men titans binnen do stad Aalst nan 't leggen is, in werking gestold worden. Om iedereen goed de voordeelige voorwaar den le doen kennen, waaraan de electriciteit geleverd wordt, en aan stielmannen, hande laars, herbergiers, bezondoren, enz. enz., hel groot prolijt te bewijzen, dat zij bij bet gebruik derzelve zullen doon, zullen wij bij middel van voorbeelden, het tarief der- Stad Aalst uitleggen. Eerst en vooral eenige technische aandui dingen. De uildeeling wordt gedaan onder den vorm van draaistroom (courant altornalif iriphasé) met 4 draden, (3 phasen en 1 onzrj dige) 50 perioden onder middelbare spanning van 2.17 volt. tusschen phasen (voor de weegkracht) en 1.25 volt. tusschen den on zijdige» draad en eiken draad der phasen (verlichting). Do maatschappij doet zelf geene inrich tingen binnenhuis; deze moeten door private electriciens uitgevoerd worden; doch de in richtingen moeten voldoen aan de technische verordeningen der maatschappij, die ten andere bij bet inwcrkstollen de inrichting keurt. Het is dus aan te raden, altijd te bepalen dal de inrichtingen aan de voorschriften dor Société d'Electricité du Nord de la Bel gique moeten boantwoorden, en door haar aangenomen moeten worden. De stroom zal aan de bijzonderen gelovord worden aan de volgende prijzen Verlichting. De prijs van de kilowatt uur is fr. 0,45 maximum. Deze prijs daalt tot fr. 0,40 indien het verbruik eenen duur bereikt van 45 uren gedurende de maanden November, pccombor, Januari on Februari; - 40 uren in de maanden Maart en October; 35 n r> April en September; 25 n Mei, Juni, Juli en Augusti. De meer verbruikte kilowatturen worden aan fr. 0,10 betaald. Deze prijs van fr.0,10 is maar geldig, voor •zooveel de prijs der kolen deze met de over eenkomst der Stad niet overtreft. Een kilowatt is gelijk aan 1000 watt. Bijna al do metaaldraadlampen die tegen woordig gebruikt worden, als Osram n Philips A. E. G,»Wotan, Omega enz. enz., verbruiken omtrent 1 watt per boogie licht. Eene lomp van 16 kaarsen ver bruikt dus 16 watt; eene van 32, 32 watt; 50, 50 watt. De prijzen voor de electriciteit te Aalst zijn uiterst laag. Te Oostende betaalt men tot 1,00 fr. do kilowatt, te Antwerpen tot 0,58, te Brussel tot 0,55, te Namen 0,50, te Gent 0,55, zonder de merkelijke vermin deringen zooals te Aalst, voor deze die het licht regelmatig gebruiken. Om bet verschil tusschen de gaz en de 'electriciteit- aan te loonen is het noodig eenige voorbeelden te nemen. Eerst en vooral het is gekend dat een bec 5* Vervolg Dat is te veel viel Anna in. 't Is niet te veel wanneer 'thertdaarmeê gemengd is zegde Victor op zachteren toon. Over Anna's frisch gezicht vloog als 't ware ©en heldere glans. Zij brak 't gesprek al en jsegde na eene langere poos - Papa, weet u dat prins Oscar hier ook aal komen Kom nu dat is charmant Mag ik zoo vrij zijn u te vrageö, wio deze gelukkige prins Oscar is I vroeg Victor piet zonder scherpte. Wol eigonlyk, was Anna's moedwillig antwoord, moest ik zeggen prins Oscar is prins Oscar Maar ik bob medelijden met uwe nieuwsgierighoid. Hij is een jonge ge'- zantHchaps-attaché, een prins (comme II faut) maar-eilaas, slechts een ongelukkige vorst, ©en koning zonder land Victor boog met een zuur-zoet gelaat. In dit oogonblik bemerkte hij, dat Anna tot aan de slapen blozende, haar parasol oplettend bezag en zoo aanhoudend den ivooren ring omdraaide, dat deze gevaar liep van te bre- iken. Do oorzaak dezer kleine verlegenheid stond levendig voor haar. Prins Oscar riep mijnheer vonHeusen- J>crg. Levensgroot, antwoordde de jonge vorst torwyl hij mot een gelukkig lachje voor. de dames boog, dat een weerglans op Anna's ge coat te voorschijn riep. Ilij was juist niet schoon, maar gedinstin- ^juoord door oen aangeboren adel od de be- Auer ten minste fr. 0.02 per uur verbruikt on met censkens of stuivergaz zelfs fr. 0.03. Een boe Aüer wordt doorgaans vervangen door 32 kaarsen in werkhuizen en door 50 in de magazijnen. Nemen wij b. v. een klein fabriek of ate lier, waar men 20 lampen zou plaatsen van 32 bougiën, die in de maand December de eeno door de andere 100 uren zouden branden welk zal het verbruik zijn Het verbruik do 45 uren bereikende, zoo zal men de 45 eerste uren betalen aan fr. 0.40, het overige aan fr. 0.10. 20 lampen van 32 bougiën 0.640 kw. Op 100 uren zal men dus een verbruik reiken van 64 kw. De 45^erste uren of 0.640 X 45=28.800 kw. zal men betalen aan fr. 0.40 of 11.52 fr, de overige 35.200 kw. aan fr. 0.10 of fr 3.52 of te zaraen 11.52 3.52 fr. 15.04. Dus dat de 20 lampen van 32 bougiën die 100 uren zouden gebrand hebben, voor fr. 15.04 electriciteit zonden verbruikt heb ben of 0,0075 zegge veel minder dan 1 cent. per uur en per lamp. Met 20 Auerbekken aan fr. 0.02 per bek en per uur had men 40 fr. bereikt of 25 fr meer. Had men 20 lampen van 50 bougiën ge bruikt, die zouden 100 kw. verbrand heb ben, waarvan 45 kw. aan fr. 0.40 of 18.00 fr. en 55 aan 0.10 fr. of 5.50 fr. te zamen 23,50 fr. of 0.01175 por uur en per lamp 1.1. z. 16.50 fr. minder dan mei gaz. Deze vergelijking zou een evenredig voor deel opgeleverd hebben, zoo mon eene klei nere inrichting of kleinere lampei als voor beeld genomen had. Particuliere huizon en inrichtingen met zeer gering verbruik zullen er eveneens alle voordeel bij hebben de electriciteit als ver lichting te gebruiken. Inderdaad, deze verlichting is de gemak kelijkste, de zuiverste, de gezondste, en zoo men ter oorzako van een zeer gering ver bruik de bovenvermelde verminderingen niet kan beroiken, zullen de volgende cijfers ge noegzaam bewijzen dat bet verbruik aan 0.45 fr. de kw. nog uiterst voordeolig is. Inderdaad aan fr. 0.45 gerekend, ver bruikt eene lamp van 50 kaarsen (eetkamers enz. 0.022 ,p. u. 32 n 0.015 25 (kleine plaatsen O.Oli 16 (kelders, slaapkam. 0.007 10 0.005 Verdere onkosten van verbruik beeft men niet daar de meeste metaaldraadlampen 2 jaren duron. Beweegkracht.De prijs van den stroom voor beweegkracht is fr. 0.20 de kilowatt uur op voorwaarde dat het verbruik 180 uren 's jaars bereike. Voor 300 uren 5 op den prijs van fr. 0.20, zoo komt de kilowattuur aan fr. 0.19. Voor 600 uren. 10 °k aan fr. 0 18 900 0 15 0 0 0,17 1.200 0 20 °U 0 0 0 16 1.500 0 30 0 0 0 14 D 1.800 0 35 0 0 13 0 2.100 0 10 0 0 012 0 3.000 0 50 0 0 0.10 minnelijkste natuurlijkheid. Geestig, door dringend was zijn helder oog, buigzaam 't orgaan en de gostalte de echte stempel van een diplomaat. De geheimraad stelde den luitenant voor. Tusschen den zoon der pratici^rs, 'den waar schijnlijke» erfgenaam van een half miljoen en den onbomiddelden afstammeling van vroegere vorsten vormde zich een onzichtba re slagboom, waaruit In het vervolg een flinke muur ontstaan kon de stoffe daartoe bestond aan de eene zyde uit klinkende metaalstukken, aan de andere uit masivo stamboomen;' Victor zag Anna met argwaan aan. Haar gezicht schitterde. Die eenvoudige prinsen- titel dacht bij toornig. Er bleef hom echter geen tijd meer over, om zijne gedachten vor der te vervolgen. Do onrustige geheimraad noodigde de jonge lioden uit om een partijtje voor den namiddag te bepalen. Prins Oscar, riep Anna, doe gij het voor stel. Wij zijn bet in de residentie gewoon, om de ziel der conversatie in u te zien. Be schik dit naar uwen zin. De prins boog half gestreeld, en hall van de hand wijzende. Ik stem voor FrauensteiD, zegde hij met een blik, die Heiena's toestemming scheen te vragen,daar deheele werold naar Sonnenberg trekt, zullen wy zoo uitsluitend zyu, om er niet heen te gaan. O, ik heb er vrede meê, merkte Helena QP, ginds is ten minste nog wat natuur en oudheid. Ja, en wat ruïnen en maneschijn, wierp de oude baron or lachend tusschen. Ik heb van den beroemden Frauenstei- ner lindeboom gehoord, zegde Victor Alm hebben wij kans om daar kennis meê te JDakon Voor de beweegkracht is hel tamelijk in gewikkeld, met voorbeelden het verbruik op voorhand aan le wijzen, daar ieder gebruik een geval op zichzolve daarstolt, en om daar over juiste inlichtingen te hebben, zal men best doen zich tot den handelsagent der maat schappij te wenden. Hot verbruik der beweegkracht hangt in derdaad af van vaje omstandigheden, daar een electrieke motor, in tegenstelling met andere motoren, ijpaar juist de kracht ver bruikt, door het werktuig zelf gevraegd. Zoo men b. v. eèn motor heeft van 5 paar denkracht, die 2 uren lang 2 paardenkracht, 2 uren 3 H.P. en 2 uren 4 H.P. ontwikkelt, zoo zal die motor niet 6 uren lang voor 5 H.P. verbruikt hebben, maar wel in evenre digheid van ieder verbruik, 1.1. z. kvoor 6 uren arbeid aan 3 H.P. En dit levert een machtig voordeel op voor de ambachtslieden, wiens machienen onre gelmatig draaien. Zeggen wij dus dat het gebruik der electriciteit als beweegkracht onvergelijk baar is. De electrischemotoren zijn inderdaad zeor klein en vragen dus bitter weinig plaats; zeer goedkoop, zij kosten doorgaans maar het vijfde van eenen anderen motor; zeer ge makkelijk, daar zij bij het eenvoudig sluiten van den sleutol en aanzetten van den weer stand onmiddelijk in volle beweging zijn en van den anderen kant onmiddelijk kunnen stilgelegd worden, èn bovenal zeer voordoe- lig in verbruik. Door het gebruik der electrische beweeg kracht, kan men alle transmissiën afschaffen en ieder werktuig door een afzonderlijke kleine motor doen in beweging brengen. De tentoonstelling van Gent heeft door de algemeene tpopassjng der electriciteit als beweegkracht volledig hare overtreffelijkheid bewezen. Een laatste bewijs weze nog de stad Sint Nikolaaa, stad van hetzelfde belang als Aalst en waar op 2 jaren tijds, 150 nij veraars en ambachtslieden zich met de electriciteit heb ben ingericht. Ruim 50 motoren aller soort, als stadsgaz,- gaz pauvre, benzine, stoom, enz., zijn erop dit tijdstip door de electri citeit vervangen. Te Mecbelen werken 500 en te Leuven 350 personen met de electriciteit. Wij denken met deze kleine studie, aan dë bevolking volledig bewezen te hebben dat zij er alle belang bij heeft zich mot de electri citeit in te riclïten, eh wij raden iedereen aan, de aanvraag tot verbinding zoohaast moge lijk te doen, daar de aanvragen vóór den 30 November, inderdaad kosteloos zulleii verbonden worden. Na dien datum zullen dio aangerekend worden, overeonkomslig bet tarief, voorzien in het vergunningskontrakt der stad Aalst. f Ongetwijfeld hernam von Ileusenberg dus afgesproken De dag is schoon. Laten we dus ons badleven met de romantiek be- ginncn. Hoe verveleüd, zegde Anna een weiDig knorrig. Op een anderen dag behoudt ge uwe rechten, troostte M./von Heusenberg haar.De eerste de beste bijeenkomst in do koerzaal zal u verzoenen. De namiddag was bekoorlijk. De heldere herfstlucht liet het uitzicht op de bergketen van don Taunus in bet lieflijkste blauw schemeren. De wouden kregen bier en daar reeds de roodkleurige bladeren, die liet af scheid des zomers verkondigde. In 't ver schiet lagen de heerlijke dalen en bergen van den Ryn, in eenen nevel gehuld, en alsof ze iedereen geheimzinnig wenkten Het klein gezelschap klom vroolyk in de rijtuigen. De prins vervulde met gratie en vlugheid de rol van cavalier der beide dames. M. von Heusenberg had zich aan Victor's hoede toevertrouwd, die zijn eigen rytuig met een paar prachtige peerden had. v Doze verdeeling viel den luitenant tegen. Hy zag er misnoegd uit. Het slechts uit weinige burgtruïnen be staande FraueDstein ^bevindt zich bij eon schilderachtig gelegen dorp, voor welks een voudig kerkje de beroemde lindeboom staat. Een oude boom, dién viermannen nauwelijks kondon omvatten. Men heeft hem van zyne vroegere jeugd af reeds tegen zijn natuur ge leid. Zijne leege takken strekken zich hori zontaal uit de vormen daardoor een opper vlak. dat in vroegere tijden met planken be legd en als verzamelplaats voor de hierko- mende gemeenten gebruikt werd. Het onder ste gedeelte biedt piet bet vlakke loof- ep Op aanvraag van talrijke lezers en vrien den, deelen wij hier de lijkraden mede, aan het graf van M. Van der Haegen uitgespro ken door M. Simons in naam der Kerkfabriek en door M. Fr. De Clippel, in naam van den Katholieken Volkskring. Mijnheeren en achtbare Medeburgers tls nog onder den pijnlijken indruk der ver pletterende mare, die ons liet schrikkelijk nieuws aanbracht van het plotselinge overlijden van den lieer Dokter Van der Haegen, dat ik in naam van het kerkfabriek, waarvan onze achtbare afge storvene het ambt van Voorzitter bekleedde, aan zijne laatste overblijfsels eene welverdiende hulde kom betuigen. Die akelige mare heeft als een loopend vuur de gansche stad in rep en roer gesteld, en met verbaasdheid geslagen. Immers, dat zijn van die *en die alle gemoederen treffen. Zij geven krachtdadige getuigenis van de broosheid cn do nietigheid van den mensch. Die schielijke verdwijning van onzen diepbe- treurden vriend, ik herhaal het, is hiervan het ontegensprekelijk bewijs .Hoe manhaftig hij ook was, in vollen bloei, op acht-en-veertigjarigen leeftijd, alswanneer hij om zoo te zeggen slechts begon televen, komt de onverbiddelijke dood en valt zij hem, even als een roofvogel verraderlijk te lijve, en sleurt hem ongenadig voor den Op perrechter. Hoezeer ie het toch waar, wat er geschreven staat, dat de dood ons kon overkomen als wij ze t minste.vreezen. Onze achtbare vriend zal voor zekerbij het verlaten zijner woning, niot gedacht hebben, dat de reis welke hij ging aanvangen, de laatste zijns levens, de reis naar de eeuwig heid zou zijn. Wat zou het voor hem verschrik kelijk en voor ons droevig zijn, indien hij onbe reid dien weg ware ingeslagen. Maar wezen wij daarover teenemaal gerust. Heeft de ongenadige dood onzen vriend schielijk getroffen, zij heelt hem niet onvoorziens geraakt; want, zeggen wij het maar met luider stemmezijn onberispelijk leven, zijne schitterende deugden, zijne onver breekbare gehechtheid aan God en Kerk, geven ons de volle verzekering dat hij deze wereld heeft verlaten, rein en zuiver van geweten, aangenaam aan God en aan de menschen. Immers, Mijnheeren, wie was er vuriger in het volbrengen zijner plichten jegens God en den evenmensch Wie had er meer kristene overtui ging Wie was er meer beijverd voor het goede van allen aard Wie ook was milddadiger Te recht mogen wij zeggen, dat bij het toonbeeld was van de verlievenste deugden. Onze stad verliest in hem een harcr deftigste burgers, de katholieke partij een haver vroomste en bijzonderste mannen, de werklieden een goe den geleider, een kostbaren raadgever, de armen een milden beschermer, een ware steup, en wij, Mijnheeren, ons Kerkfabriek, ik zeg het met diepe aandoening, wij verliezen in bem een waar dige Voorzitter,een verkleefd en duurbaar ambt- ;enoot. Maar, blijven wij gelaten bij dit smartelijk verlies, troosten wij ons bij de gedachte, dat hij tot loon zijner goede werken reeds in het genot is getreden van den onwaardeerbaren schoonen Hemel. t Is bezield met dit gedacht, dat ik hem, naam van het kerkfabriek en van al zijne vrien den, uit ganscher harte toeroep Rust nu in den sehoot der Godheid, o vrome ziele I Smaak daar de onuitsprekelijke genuchten van zaligheid, dia nooit sterveling heeft beseftDrink met volle teugen aan de bron der eeuwige wellusten Maar toch, herdenk 'uwe teergeliefde Echtgenoote, herdenk uwe duurbare Kinderen, herdenk uwe verknochte vrienden, die uwe gedachtenis altijd in eere zullen houden. Vaarwel,béste vriend 1 vaarwel I tot wederziensl takkendak eene schuilplaats voor regen en storm aan. Kent juffrouw Helena 't sprookje van dezen lindoboom vraagde prins Oscar. Neen. O, vertel dit eens Dat ook nog riep Anna spottend hebt ge aan de idylle niet genoeg Do prins liot zich niet van de wijs brengen. De volksoverlevering deelt het volgende meê Deze boom werd door een burgjonk vrouw geplant, wier vader op deze plek haar beminde gedood had. Do geliefde moet don boom in 't bloed van den vermoorde gedoopt on daarop in een klooster hare smert begra ven hebben, doch de lindeboom heeft.zoolang de treurende den dood beweende, uit olkeu afgebroken tak bloedige tranen vergoten. Dat is poëtisch, zegde Helena ernstig. Ja, 't is zoo geheel uit dien tyd, toen de ridderjuffers slechts dan gelukkig werden, wanneer zij de beminden, die in den vuist kamp moedig gevallen wareD, mochten be- weenen, zoo spotte Anna. Maar wat eene wreed© natuur, merkte Helena aan. Deze boom kon als een eerweer- dig gedonkteeken van eeuwenlange groei kracht tot den homol reiken, terwijl men hem do gedwongen heeft, zijne armen in eene richting uit te strekken die geheel tegen de natuurwetten strijdig is. Gij hebt gelijk, mejuffrouw, zegde Victor maar wat willen boomen zich beklagen Iets dergelijks wedervaart den mensch zoo dik wijls En se worden- er oud bij, voegde de prins er tusschen, op hun gewelddadig neêr- gobogen rug trant nu vroolijk een jong ge slacht. Helena sloeg voor, om den kleinen toren to beklimmen, welke tegenover de linde boom gelegen, tot gezichtpunt dient. Eon poortje dat naar de burgt leidde is, benevens Mijnheereti en geachte Omstaanders Indien er een pijnlijke plicht bestaat dan het wel deze van te spreken bij een graf, doek die plicht dringt zich op daar waar men te be treuren heeft het afsterven van eenen vriend daar waar men te betreuren heeft het verlies van eenen weldoener Hoe pijnlijk het mij ook valt, heb ik de droeve taak op mij genomen, om, in naam van onzen Katholieken Volkskring, eeno afscheidshulda brengen aan onzen betreurden en alom geachten Voorzitter, den heer Dr Aug. Van der Haegen. Ik weet dat mijn woord onmachtig is om dit met een zeker welslagen te doen, de taak is hoven mijne krachten, doch gij zult toegevend zijn in uwe harten datgene bijdragen wat mijne sten» onbekwaam is weer te geven. Alhoewel bevoegder en welsprekender tale mij hierin is voorgegaan, toch houd ik er aan bij deze treurige plechtigheid te herinneren welks kloekmoedigheid de betreurde aflijvij gedurende acht jaren, in onzen Gemeenteraad dj belangen zijner medeburgers heeft behartigd, hoe machtig veel hij heeft bijgedragen om van gezegden raad de vernieuwing te bekomen der aanneming onzer vrije katholieke scholen. Onder de talrijke deugden die onzen geliefden Voorzitter kenmerkten, dient voornamelijk aan- gestipt te worden zijne buitengewone mildadig. heid. Het is van algemeene bekendheid hoe hij door milde giften zijnen steun verleende aan gods. dienstige-, katholieke- cn liefdadigheidswerken, hoe hij in breede mate kosteloos geneeskundige zorgen toediende aan de arme zieken. Minder het bekend in welk overgroot getal hij bedektfr lijk de ougelukkigcn heeft getroost en hoeveel smarten hij heeft gelenigd. Zijne volksgezinde gevoelens gaven aantrek tot minzamen omgang met de minderenook was het met ieders voldoening dat hij over slechts twee jaren tot Voorzitter van onzen Kring werd aangesteld, hy was daar de rechte man op d» rechte plaats, want hij was een ware volksvriend, eenen man naar het hart van Paus Leo XIII, haar wiens wenschen en geest, in vólle overeen- komst mot de kerk, hij de grondbeginsels inden onsterfelijken wereldbrief vervat, trachtte te vei. wezenlijken. Wij hebben Mijnheeren, nog allen versch onzen geest de laatste feest in onr.en Volkskring. Wij zien nog voor onze oogen onzen beminden Voorzitter, omringd van eene schaar politiek» vrienden en 600tal leden. Wy hooren nog in de groote feestzaal van den Kring zijne stem dreunen, waar bij in zijne ge. moedelijke en openhartige taal. onder de alge meene toejuichingen der vergadering, den bloei en den toestand van onzen Volkskring uiteen zette, namelijk don gedurigen en merkelijken aangroei van het getal leden, den vooruitgang der ver schillige afdeelige instellingen zooals Pensioen kas, Zangmaatschappij, Turnclub, Tooneelbond, enz. Wij zien hem na de zitting huiswaarts keeren, opgeruimd als een man die ten volle zjjne plich ten heeft gekweten en door de eensgezinde bewij zen van verkleefdheid zijner leden aangemoedigd schijnt, om immer voort te werken tot heil ea vooruitgang van onzen Kring. Maar eilaas, slechts tien dagen zijn sinds ver- loopen en wy staan hier op dezen stillen dooden- akker, geschaard rond die nare kist die de stoffe lijke overblijfsels bevat van den man die het voorwerp was onzer diepe verkleefdheiden ouzh bijzondere achting. Op 't smartvolle oogenblik dat dit kille lijk van onzen onvergetelijkcn vriend van ons wordt af gescheiden om in den schoot der aarde de groot- sche ontwaking af te wachten, maken de treurnis onzer ziel. de trillingen en gewaardingen on- zes harten ons onbekwaam om onze innerlijke gevoelens verder te vertolken. Wij gevoelen hoe groot die ontsteltenis is doch middelerwijl bestaat er in onzen geest eene zoete herinneringwij herdenken de edelmo» digheid en de grenzelooze mildadighcid van den duurbaren afgestorvene"; wij herinneren ons hoe bij steeds onverschrokken en zonder het minste opzicht zijn christen geloof beleedhoe stichtend hij met eene uiterste nauwgezetheid zijne chris telijke plichten volbracht; hoe voorbeeldig hij was als echtgenoot cn als familievader, en als.lai gesterkt door onze goddelijke leering, bekome» wij de vaste overtuiging dat de Almogende hem alreeds do belooning zijner goéde werken heeft geschonken. Dat zulks een troost weze voor zijne diepb* proefde echtgenoote, kinderen en'familie, voor zijne talrijke vrienden cn kennissen, die hem on- ringen, om hem een laatste woord van dank ei vaarwel toe te roepen. En nu, waarde Voorzitter, gij zijl uit ons mii den verdwenen, maar uit ons hart zal uw dier- baar aandenken nooit worden gerukt, dit liell ven wy u hier plechtig. Vaarwel, beste vriend, rust zachtf onder d« schaduwe van het kruis en tot in een beter vadfl- land. enkele overblijfselen van eenen ringmuur, alles wat de tijd als berinneringsteeken liel staan. IleleDa beklom den toren met den prins Victor, die de steile trappen moest mijder. bleef bij Anna achter, die verzekerde, dat niet van alles moest hebben, en zy van d» sage roeds genoeg had dat overigens de bfr oefening der romantiek haar Diet zoo na aan t hert lag, dat zij daarom haar kleed aan dl dorens en puntige hooken wilde blootstellen- Ik ben overtuigd, dat prins Oscar de ge* heele geschiedenis van dit vervallen nest het hoofd heeft, merkte zij spottende op. Victor ving den vergramden blik op, waar» meê zij den prins nazag. Dit prikkelde hen). Hij gaf ziel» alle moeite, haar door zijn woor den te hoeieu, dat wil zeggen, om zich naar hare invallende loimen te schikken, haat door goestige opmerkingen te doen lachen ei) door eDkele los daarheen geworpen fuDt vleierijen to doen blozen. Het oogeoMilj scheen gunstig. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1913 | | pagina 6