Prins Wilhelm von Een. waardig Aalstenaar ZONDAG 19 OCTOBER 1913 In de Fransche koloniën Eene vreeselijke zeeramp President Poincaré in Spanje ft» tijm?-omreis in De pretendent tot den Albaneeschen Troon. Voorzitter te Madrid. Fernando, don Alfonso en talrijke leden van het Fransche gezantschap. Onze pliqto .toont de eerste magistraat van frankrijk, op het oogenblik dat hij aan de statie met koning Alfonso plaats neemt in het koninklijk landau. Het bezoek van den Voorzitter, die vergezeld was van den Minister van Bui- tenlandsche Zaken, en generaal Lyau- tey, is zeer gewichtig voor de betrek kingen tusschen Spanje en Frankrijk, in Europa en in Afrika. Een Witte Pater doet catechismus les in Soudan. Hubert De Veylder, te Aalst in 1888 ■boren, verloor in 1893 zijne moeder in 1896 zijn vader, maar werd met leerdan vaderlijke zorg opgevoed door jn oom, Michel De Veylder. Van de lames van Maria, waar hij de kinder- hool bezocht, trok hij naar ons St-Jo- kkollege, waar hij de drie voorberei- en de zes Latijnsche klassen door- aakte, tot hij, in 1907, onder het ge ide van P. Ev. Bauwens, zijn rheto- a eindigde. letterkundig en wetenschappelijk prboreid, liet hij zijn naam schrijven de lijst der medische studenten der ogescliool te Gent. Zijn gemak om tot t volk te spreken en zijne gedachten aar on bondig uit te drukken, hebben [en kunnen bewonderen op menige-' leting of op de zittingen van de hooge- woluitbreiding.Te Gent trok zijn on- rzaadbare werklust en rijke begaaf'd- iJ voor positieve studiën weldra de ndacht der professoren. Ook werd hij 1911 tot hulp voorbereider van Pro- Lahousse en in 1912 tot intern der rgerlijke Hospitalen benoemd. Geen nder dus dat hij, in 1911, de tweede lef voor candidaat en, in 1912, de eer- proef' voor doctor in geneeskunde met lote onderscheiding doorstond, ïekte kluisterde hem op het lijdens- I gedurende den winter van 1913, iir was niet in staat zijn moed te tem- De Wedstrijd voor Biologische iidiën (1911-1913) stond open. Hij liet li inschrijven, werkte onverdroten, der de leiding van zijn geleerden pro- M. HUBERT OE VEYLDER, laureaat In den wedstrijd voor biolo gische studiën. fessor Lahousse, behaalde negentig pun ten op honderd en werd tot Laureaat uitgeroepen Zijn triomf is eene eer voor hem en zijne familie, voor zijne Gentsche pro fessoren, voor ons St-Jozefscollege en voor-zijn geboortestad. Ook heeft dc stad Aalst, met het ge meentebestuur aan 't hoofd, haren waar- digen zoon Maandag laatst gehuldigd. De heer Hubert De Veylder werd.ten zijnënt afgehaald door Burgemeester en Schepenen en voorafgegaan door de ste delijke Harmonie naar het stadhuis overgebracht. Op zijn doortocht langs dc straten werd de laureaat flink toege juicht. Teil stadhuize werd M. De Veylder of ficieel geluk gewenscht, door M. De Hert, Schepene van Onderwijs en Schoone Kunsten, die hem namens de stad eene bloemenschoof en een hoogst nuttig geschenk, het groot medisch woordenboek van Dr Bauwens, aanbood. Bij dat huldebetoog, sloten de heeren Bauwens, als vriend en geneesheer, de Béthune, in naam der rechterzijde, als ook de linkerzijde zich ten volle aan. M. De Veylder, diep ontroerd, dankte, en verklaarde de hulde on deu lof te aanvaarden, omdat ze meest zijne mees ters en professors eerden... Ook DE VOLKSSTEM voegt hare gelukwenschen bij de vele welke de laureaat er reeds ontving, en hoopt voor hem eene lange en prachtvolle loopbaan. De Aankomst van den M. Poincaré," voorzitter der Fransche republiek, die op Zondag, 5 October 11. ait Parijs naar Spanje vertrok, komt Spauje te eindigen.' Wanneer de president]eele trein op Spaanschen bodem stilhield, ontving M. Poincaré van Z. M. Alfonso XIII een verwelkomend telegram. Den Dinsdag, 7 October, om 10 1/2 u. kwam de Voorzitter te Madrid aan. In de statie werd hij begroet door ko- ning Alfonso XIII, infanten don weet dat liet Fransch gouverne- alle betrekking met het Vatikaan hebbende, het den Fran- geestelijken, zoo broeders als zus verboden werd voortaan in hunne nog les te geven. Zelfs geheel aan gebed, zie- ouderlingen en weesverpleging moesten weg. gebeurde natuurlijk niet, zon- hier of daar tegenstand ontmoet van wege de bevolking, die maar ?oed den weldoenden invloed der ^gemeenten ondervonden had. bt Franaek geaTernemeat ech ter geen verbod legde, was in de dorre koloniën, waar de dappere Fransche leudelingen, onder liet moordend kli maat zich aan de beschaving der inboor lingen mogen wijden. Zij mogen er aan de inboorlingen de godsdienst en de lief de voor den evennaaste, voor het Vader land en de Fransche bescherming on derwijzen, doch... op eigen kosten. Gelukkiglij k worden de moedige zen delingen, het puik van Frankrijk's zo nen en dochters flink gesteund door de beschaafde christenen en hebben zij de hulp van hun vaderland niet hrood noo- dig. De Oostenrijksche prins Wilhelm von vVied, die als kandidaat voor den Alba- aeescken troon in het staatkundig Eu ropa gekend is legde in de laatste tijd menig bezoek af bij de Oostenrijksche en Italiaansche gouvernementen. Op 7 October laatstleden kwam hij te Weenen aan, na te Francfort-op-den- Mein vertoefd te hebben, en had er met graaf Berchtold een 1 ang onderhoud. Prins Wilhelm reisde daarna af naar Rome ten einde zich den eteun ran Italië ia zij De zaak tc verzakerei. FRANK INCK, kapitein van de Volturnó de transatlantieker, onlangs In vollen oceaan door brand vernield. Wij hebben onze lezers op de hoogte gehouden van de vreeselijkc ramp met den stoomer a Volturno voorgevallen. Hierboven geven wij het portret van den bevelhebber van de boot, M. Frank Inch. Deze, een Engelschman, rond de 35 jaar oud, woont te New-York, 't Ia daar dat zijae vreaw Saterdag aveid vaa de Compagnie waartoe baar man behoort een telegram kreeg meldende dat kapi tein Inch gered was. De vrouw wist toen nog niets van de ramp. 's Anderendaags kreeg zij een ander telegram, meldende Gered op Kroonland, Frank. •it stelde de vreaw geraat.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1