,A.D 'T EEN EN 'T ANDER Een jachtwachter door Latte moordaanslag te Gent Buitenland Waar zijn de volksvijanden?? Negentiende jaargang nr 245 Dinsdag21 October ISI3 te Bestuurder een wolf aangevallen 2 CENTIEMEN HET NUMMER 'ABONNEMENTEN! Zei maanden 4 franken. Een jaar t franke*. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I' UITGAAF, 4 's avonds 2* UITGAAF, 7 o. 's avonds «jjï Totir toiite ïa publicité commercials et financière du journal, adresser exclusivenvent a l'Agence Réclame Godti, 2, Place de la Course, BruxeUe». AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST CÖDTS, Beursplaats, t Kerkstraat, Telefoon 114. Van Nu ff el-De üendt. Telefoon A 3299 KI. aanfc. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 I* blade, (de regel) fr. 1,00 4* bladt. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregol) Ir. 2,00 fr. 1.00 j. Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commeruiale en financieele aankondigingen zich uitsluitolijk tö wenden: Ageuce Réclame Godts, l, Beursplaats, Brussel. De katholieke partij mag terecht de party der verdraagzaamheid genoemd worden. Tor. hare nadeele hoeft zij al te dik vrijls do verdraagzaamheid zoover ge dreven, dat hare handelwijze bijna flauwhertighoid scheen. Het was slechts nadat de misbruiken 'oen waar gevaar voor Onze samonle ving opleverden, dat de katholieke regeoring, na bot geduld tot de uiter ste palen to hebben gedreven.gedwon gen is gewoest to handelen. Elkeen wist, sedert langejaren, dat er in hot Belgisch leger eene grooto propaganda werd gemaakt ton voor- «eeleder vrijmetselarij. Langen tijd sloot onzo katbo- lieko regoering do oogen, voor dit schandelijk misbruik van hot gezag en het is slechts nadat bezwarende ge heimen aan het licht gekomen zijn,dat de minister gedwongen is geweest, de inlijving bij da kelscho sekte te ver bieden. Het is oen bewezen feit dat do vrij - uietselarij een groot govaar oplevert voor ons nationaal bestaan. Gedurende do kiesporiode van 1912, was in het garnizoen van Brus sel alles derwijze geschikt, dal in ge val vanopstand en do opstand moest or komen, had do socialisten-burgo meester Max verklaard da regee ring niet volkomentlijk op het leger mocht rekenen. Sedert maanden was or oene anti klerikale propaganda gemaakt, welke van do socialistenpartij uitging, en die door do vrijdenkers van 't leger stcund en bevoordeeiigd werd. Het is enkel den allerprachtigsten uitslag dor kiezing van2Juui 1912, welko zoo plechtig den wil van het Belgische volk deed kennen, welke hen weerhouden heeft den algomeenon op stand te vorwekken. Is het dan te verwonderen dat onze verdraagzaamheid in dit punt een ein de neme en dat de minister van oorlog tegen dit nationaal gevaar, verplicht is geweest ton velde te trekken Een anderon schreeuwenden toe stand heerscht in onze kolonie. Aldaar hebben de vrijmetselaars hunr.e tenten opgeslagen en zij verkla ren luid, dat het oonig doel hunner tegenwoordigheid in Kongo niets an ders is dan de katholieks missionaris sen te dwarsboomen en te bekampon Dio vrymetselaars in Kongo zijn booggeplaatsten, bodianden van fak- torijen, enz. Gedurig worden de katholieke mis sionarissen tegengekampt en bestro den zij worden beschuldigd schan- dige misdaden, aan dewelke hunne beschuldigers alleen in staat zijn zich plichtig te maken,bedreven te hebban. Jaren lang heeft men reeds onze verdraagzaamheid op de proef gesteld en geen govolg aan onze gogronde klachten gegeven. Al to verdraagzaam hebben wij ook geweest en dit sedert bijna dertig jaren, in zake van ondorwijsregeling. Deze verdraagzaamheid mag.bijna zwakheid genoemd worden, als men overweegt hoe sommige onderwijzers niet genoeg loon ontvingen, voor de opofferingon welke zij zich getroostten. En welke party, gesteund door de meerderheid des lands, zoude bijna derligjaren wachten, vooraleer zijne rechten te eiscben in het gewichtig punt van het openbaar onderwjs Da liberale regeering had nauwe lijks oenige maanden het bewind in handen,toen zij de hateljke gouzenwet van 1879, welke stroomea tranen heeft doen vergioten.tegen wil en dank van het land invoerde. Op dit punt ook is onze verdraag zaamheid ten einde. Al te groote goed heid mag nooit tot flauwhartigheid overslaan. Onze al te lange jaren miskende rechten zullen welhaast doordenieuwe schoolwet, tot voldoening van alle eerlijke lieden, hersteld worden. Tot slot drukken wij den wensch uit dat onze regeerders, bij het zien van sommige misbruiken, nooit de verdraagzaamheid al te ver zouden drijven, doch dat zij met krachtdadig heid zouden opstaan tegen allo de po gingen van den helschen vijand,welko onzen godsdienst, de nationale wel vaart, ot hot familieleven zouden be dreigen. Invoer van geslacht vse. Sedert eenigen tijd worden over de grens ge slachte Fransche ossen naar België uit gevoerd, in de voorwaarden door de re geering opgelegd, namelijk mr»t de lon gen van het dier nog aanklevend. De vrees wordt uitgedrukt dat de mi nister van landbouw, op verzoek der vetleggers, dezen invoer zou verbieden, indien hij een»ge uitbreiding kwam te nemen, Eene halfambtelijke nota maakt nu bekend, dat dergelijke invoer van wege de regeering aan geene verbodsmaatre gelen zal onderhevig staan. Boeren In Belgisch Congo. Te Bin- da (Kwango), op ongeveer twintig kilo meters van de Portugeesche grens, heb ben zich een zestigtal huisgezinnen van Traüsvaalsch© Boeren gevestigd, die hun vaderland verlaten hebben, sinds het te rug onder het Engelsch juk gevallen is. De streek waar zij zich neergezet heb ben is zeer vruchtbaar. De negerbe vol king der streek leef t in de beste verstandhouding met de Boe ren en spreekt, reeds de Nederlandsche taal, die zij van de Transvalere geleerd hoeft. De Congoleezen schijnen dus veel ver- tandiger te zijn dan het soort van Wa len, die beweeren dat zij geen Vlaamsch kunnen leeren. Een nieuw oorlogsmachten. De bla den te New-York melden, dat de Ameri- kaansche regeering proefnemingen deed met eene uitvinding van den ingenieur Gibbon, welke mogelijk maakt kruit magazijnen en mijnen op verren afstand door ultraviolette stralen tot ontplof fing te brengen. Het toestel bestaat, naar men zegt, uit booglamplicht, twee quarzlenzen en «even gekleurde schijven. De proeven moeten tot bruikbare uitslagen goleid hebben. Eon oud schip I Men meldt uit Montreal de aankomst van de Convict- Ship-Suocès die wol het oudste vaar tuig van geheel de wereld moet zijn. daar het in 1799 opgetimmerd werd, en dus den gezegende» ouderdom van 114 jaar bereikt heeft De a Gonvict-Sliip-Succès legde zij ne eerste groote overvaart, in 1804 van Portsmouth tot Melbourne af. Een aan tal kwaaddoeners, die tot verbanning in eene overeeesche strafkolonie veroor deeld waren, hadden op het schip plaats jenomen doch de meesten onder hen ma weken tijdens de zeereis. Het schip is oen laatste overblijfsel der Engelsche koninklijke straf galeien. De huidige bezitter ervan, kapitein Smith, beeft de boot aangekocht om er een soort van museum op in te richten met ziet er oude straftuigen, ijzeren halsbandon, zware boeien en bedden met nagels, die men tot. de foltering der En gelsche veroordeelden gebruikte. Do zeehonden in de Scheldemenden. Naar men uit Zeeland meldt, vermin dert het aantal zeehonden op de banken in de Zeeuwsche stroomen merkbaar en alleen op de minder toegankelijke zand platen in de monden der Schelde is hun getal nog aanzienlijk dit is te danken en voor de botvisschers wordt het woord danken hier te recht gebruikt aan de voortdurende vervolging met het geweer en van zeehondenvangers met de netten. De nieuwe vangwijze die in het Noorden reeds meermalen is toegepast, on die zich kenmerkt door groote wreed heid, wordt in Zeeland nog niet gebe zigd. Bij deze vangwijze worden name lijk balken of planken met zeer scherpe ijzeren pennen gelegd op de randen van de bapken waar de zeehonden bij ebbe gemeenlijk rustenmen jaagt de dieren er over en ze blijven daar inhaken, na tuurlijk zeer ernstig verwond. TE .WONDELCEM Zaterdag, tegen avond, was de jacht wachter, Emiel De Taeye, in dienst van M. E. de Hemptinne, van Geut, met een wolf op wandel. Gewoonlijk was het dier nog al tam, en gehoorzaamde aan De Taeye, doch Zaterdag was het wilde beest niet al te wel in zijn schik en eensklaps sprong het op den jachtwachter en bracht hem verscheidene erge beten toe. Op het hulpgeroep van den jachtwach ter snelde een genaamde Edmond Van Laere toe. Deze wierp zich moedig op den wolf, doch kon er niet in gelukken, het wilde dier zijne prooi te doen los sen. Alsdan greep hij het geweer, dat den jachtwachter in de worsteling had laten vallen en loste rakelings een schot op den wolf, die dood ten gronde stortte. Spoedig werd De Taeye in eene nabu rige woning gebracht, waar doktor Ciè- ters hem kwam verzorgen. Daarna kon hij naar zijne woning terugkeeren. Iedereen looft het moedig gedrag van Van Laere. Deze was pas eenige dagen geleden uit het gevang ontslagen, waar hij opgesloten was geworden wegens eene overtreding voor jachtmisdrijf. Hij was dan door jachtwachter De Taye be trapt geworden. Jwm gebroeders door messteken getroffen. Een doods en een erg gekwetste. Een verschrikkelijk drama heeft zich Zondag nacht, rond 1 ure, voorgedaan op de Bijlokevest. De gebroeders Garcet Emiel, 23 jaSr oud, metser, en Maurice, 25 jaar oud wachter in de Tentoonstelling, woonach tig wederzijds in de nummers 176 en 206 der Bijlokevest, keerden vreedzaam huiswaarts, toen zij op een gegeven mo ment een gevaarlijk oud-veroordeelde ontmoetten, zekeren Martin Thienpont, blikslager, wonende Saliestraat. Thienpont, die vroeger nog twist liad met de gebroeders Garcet, begon hen uit te schelden, trok een mes uit den zak en, als een wild beest, sprong hij op Emiel Garcet ,en plofte hem het wapen in den onderhuik, bij zoover dat de ingewan den uit eene groote wonde puilden. Terwijl het slachtoffer ten gronde viel, waar het weldra den laatsten adem uitblies, sprong de moordenaar op Mau rice Garcet en bracht hem een geweldi gen steek in de lies toe. Op de noodkreten van Maurice kwam de nachtwaker Wyckaert toegeloopen die den moordenaar moest ten gronde werpen ten einde hem te kunnen over meesteren. Het lijk van Emiel Garcet werd naar het doodenhuis der Bijloke overgebracht terwijl zijn broeder Emiel, wiens wonde zijn leven in gevaar brengt, bij hoog dringendheid naar het hospitaal werd overgebracht. De heqr policiekommissaris Venneman begaf zich aanstonds ter plaats van het drama en na Thienpont, die niet het minste berouw aan den dag legde, een eerste onderhoor te hebben doen onder gaan, deed hij hem opsluiten. Het parket is Zondag morgend ter plaats geweest. Het schijnt dat Thien pont reeds sedert lang de misdaad had beraamd. Emiel Garcet laat eene weduwe met twee minderjarige kinders achter. FRANKRIJK Moordenaar ontsnapt. Fit Arles wordt aan het parket van Marseille ge meld dat de genaamde Labeille, die op 21 September zijne vrouw vermoordde uit het gasthuis ontvlucht is. De moor denaar had zich na de moord naar Saint- Martin-de-Craux begeven met het in zicht zijn zoontje om te brengen die daar bij eene familie uitbesteed was. De mo biele policie liield hem gelukkiglijk aan. De moordenaar trachtte zich dan te zelf moorden door rich do keel over te snij den. Hij werd in liet hospitaal van Arles verzorgd. Labeille is erin gelukt de vlucht te nemen langs het venster waar aan liij de beddelakens had vast gebon den. De policie zoekt hem ieverig op. Dramatische verdwijning. Over eenigen tijd verdween te St-Pierre rd'Al- levard de kleine Henri Baffin, 2 jaar oud, in zeer geheimzinnige omstandig heden. Nu komt er een weinig licht over 3e zaak geworpen te worden. Eene dame, Célina Agape, iüe op het toppunt van den berg kampernoelien was gaan pluk ken, vond er een menschenschedel waar aan nog een weinig vleesch kleefde. Men zocht geheel het gebergte af, en yond nog eene borstkas. Dokter Boël, onderzocht 3e overblijf sels en bestatigde dat zij van een kind voortkwamen, naar alle waarschijnlijk heid van den kleinen H. Baffin. Diplomaat gowend. M. Alexander Fleurosco, geattacheerde aan het Ru- meensch gezantschap te Parijs en offi cier van het Eere-legioen, is Zaterdag per auto-taxi met een andere automobiel in botsing gekomen. M. Fleurosco, Werd, zwaar gewond. Hij is naar zijne woning in de Rue de Lille overgebracht. Eene overeenkomst met het Vatikaan. De c Lanterne deelt een brief uit Rome mede volgens dewelke eene ge heime overéénkomst tusschen het vati kaan en het Fransch gouvernement zou gesloten zijn. De H. Stoel zou Frankrijk in Klein- Azië steunen, en de Fransche geestelij ke orden zouden binnen kort inde plaats der Spaansche orden in Marokko worden geplaatst. Als gevolg daarop zouden verschei dene geestelijke scholen in Frankrijk terug geopend worden. Betooger gestraft. -— Zaterdag trok op den rechter over van de Yoltairelaan te Parijs, een regiment soldaten voorbij Op een voorbijrijdende tram bevond zich een kerel die het wagen durfde Weg met het Leger te roepen. De menigte omsingelde liet rijtuig en de kerel werd erg toegetakeld. Hij werd daarna naar het kommissariaat overgebracht. DUITSCHLAND De matroos Roehrich veroordeeld. De matroos Roehrich, van den kruiser Blücher beschuldigd eene jonge dochter vermoord te hebben, is Zaterdag door den krijgsraad van Kiel tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij wordt te vens uit de marine verjaagd. Alleen de beschuldiging van slagen welke den dood veroorzaakten werd tegen hem be houden. Eeno mijnramp. Nabij Gleintz, in Silezië, ontstond Zaterdag brand in eene gaanderij der mijn Kastellen. 2 mijn werkers werden gedood. Hunne lijken waren vreeselijk verkoold. Een tiental andere werklieden werden zwaar ge wond. Twee mijnwerkers worden nog vermist. Men vreest ook dat de reddings troep, die niets meer van zich laat hoo ren, zou verloren zijn. ENGELAND Ontploffing in eeno mijn. Fit Lon den meldt men aan den Excelsior dat eene geweldige ontploffing ontstaan is in ©ene mijn van Wallis, terwijl 150 mijnwerkers in den put nedergedaald waren. Acht mijnwerkers zijn tijdens de reddingswerken zwaar gewond gewor den. Dramatische poging tot zelfmoord. Zaterdag morgend ontdekte men in een Londener hotel eene vrouw en een man uitgestrekt in een bloedplas liggen. Bei den droegen eene diepe wonde iaan de borst. Fit een eerste onderzoek blijkt dat het paar van Italiaanschen oor sprong is. De man schijnt 25 jaar en de vrouw blijkt niot ouder dan 20 jaar te zijn. Een bijgeroepen geneesheer besta tigde dat de wonden niet doodelijk zijn. De wanhopige» zijn naar een gasthuis overgebracht. OOSTENRIJK-HONCARIË De vliegtoeren van Pégoud. Zon dag namiddag verrichtte de Fransche vlieger Pégoud, op het. vliegplein van Aspern, in tegenwoordigheid van 40.000 toeschouwers, zijne opschuddingswek kende vliegtoeren. Hij vloog geruimen tijd met het hoofd omlaag en volbracht den looping the loop met goed ge volg te midden yan eene geestdriftige ovatie. RU8LAND Moord en zelfmoord. Een 3eur- waarder der Douma, de genaamde Har- ber, heeft na zijne vrouw vermoord te bobben, zelfmoord gepleegd. SPANJE Dood van M. Alex. Pidal. M. 'Alex, Pidalj oud-voorzitter van liet Senaat, voorzitter van verschillende wetenschap pelijke maatschappijen cn der Spaansche akamedie, is Zondag namiddag te Ma-, drid overleden. MAROKKO Do Franschen in Marokko. tTifi Moulin wordt gemeld dat 40 soldaten van het 13* schadron van den trein en 20 vrijwilligers der artillerie, Zondag voor Marokko vertrokken zijn. De kom- mandant richtte hen eene vaderlandsche aanspraak toe. Anderzijds deelt men uit Bordeaux mede dat 600 soldaten van verschillende wapens op twee stoomers voor Marokko ingescheept zijn. NOORD-AM ERIKA Aanslag op ean Prelaat. Fit Sint-* Jan, op Nieuw-Land, wordt medege deeld dat, terwijl de bieschop March heb misoffer opdroeg, te Harbor-Grace, een kerel, Jack genaamd, op hem twee re volverschoten loste. De prelaat werd door een kogel aan het hoofd getroffen en bekwam eeno vreeselijke wonde. De kerel, die krankzinnig schijnt te zijn, is kunnen aangehouden worden. MEXICO De kwestie der tussclionkomst van Frankrijk en Engeland. - De t Figa- zegt dat de Mexikaansche staats mannen voetstappen aangewend hebben bij de Fransche en Engelsche gouver nementen, ten einde hunne aandacht tö trekken op de noodwendigheid, de Ver-. eenigde-Staten niet ullecn te laten tus- sclienkomen. Er werd aan de Mexikaan sche staatsmannen geantwoord dat eene voorzichtige handeling van Frankrijk haar aanzien in het Latijnsch-Amerika- zou vermeerderen, en medewerken zou aan het behoud der Fransche belangen in Mexico. Eene vriendelijke tussckenkomst van Engeland en Frankrijk zou verrecht* vaardigd worden in den grootsten eer bied der souvereiniteit van de Mexikaan- sche Republiek. Japan zou een kruiser zenden. Fib Tokio bericht men aan den Matin S Japan bereidt zich een kruiser in de Me xikaansche waters te zenden ten einde do handelwijze der Vereenigde-Staten to bewaken. CHINA Verklaring van Yuan-Chi-Kat. De korrespondent van den Temps heeft den voorzitter Yuan-Chi-Kaï onder vraagd. Deze verklaarde onder meer dat men zijn vaderland en zijn volk moest beminnen. Hij voegde er bij dat China eene leening had aangegaan met den vreemde omdat het onontbeerlijk' was* maar Yuan-Ohi-Kaï is vijandig aan deze financieele middelen. Hij wenscht ove rigens den steun der vreemde mogend heden voor de nijverheid6ontwikkeling van het land* Vele liberalen zien er van af, ten strij de te trekken tegen het wetsontwerp van het gouvernement, dat de schoolkwestie zou regelen. Do socialistische leiders hebben het echter anders op. Zij roepen en tieren en schrijven om de werklieden te doen geloovcn, dat de katholieken een partijslag w-illeu wagen en zich eens te meer de vijanden der werkende klas toonen. Die slechte herders hebben waarlijlc al te veel toupet om zoo maar do waarheid moedwillig te verdraaien. Is het waar of niet, dat wij niets vra gen voor onze middelbare scholen Dat onderwijs is bijzonderlijk het onderwijs der burgerij, en wij vragen niet dat de Staat het zou betalen. Wij vragen enkel1 de toelagen van den Staat voor het lager onderwijs, omdat dat het onderwijs is der werklieden cn onvermogenden en dat wij willen, dat alle huisvaders hun ne kinderen zouden kunnen zenden naar de school hunner keuze. Is het waar of niet, dat indien de toe lagen geweigerd worden, er aan de werklieden Slechts 'de keus zal overgela ten worden, ofwel hunne kinderen naar scholen te zenden welke hen afkeer in boezemen en hen in hunne overtuiging kwetsen, of wol van de rijke katholieken de aalmoes te zullen moeten ontvangen van een onderwijs dat hunne overtuiging eerbiedigt Wij willen dat de arme werklieden idat onderwijs bekomen, omdat zij daar als Belgen recht aan hebben en zulks zon der aalmoezen te moeten aanvaarden. En omdat de katholieke werklieden dat vragen, zijn zii de volksvijanden Wie zijn de volksvijanden, dezen dia het met den werkman goed meenen, oê dezen die den werkman bedriegen en Verloochenen f

De Volksstem | 1913 | | pagina 1