Liefde tot Land en Taal T EEN EN !T ANDER De dramas der Zee buitenland Negentiende jaargang n' 249 Zaterdag 25 October 1913 33 Gr 33 X_, 13 Van Nuffel-De Qendt. Legernieuws Dè bandieterij van Kester CENTIEMEN HET NUMMER Abonnementen» Zes maanden 4 franken. Een jaar t> franken. Inschrijving in alle postbureelen Tan het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds ei* ®j» 2* UITGAAF, 7 u. 's avonds «ft Pour touts la pubticitê commerciale et financière du journal, s'jtdresser exclusivement k i'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxellcs. BUREELENs TE BRUSSEL J TE AALST GODTS, BeursplaatSi Telefoon A 3299 BestuurderJ. AAN KON DIGI NQENi G, Kerlrstraat Telefoon 114 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladi. (de regel) fr. 1,00 4* biadr. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) ff. 1.00 Gemengd nieuws per regel) Tr. 2,00 Recht, herstelt, (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 8,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De liefde tot bet Land is op de in nigste wijze mot de liefde tot de moe dertaal verbonden. Indien elkeen nog gaarne de plek grond wederziot.waar oens zijn wiegje stond, ovon gaarno boort en spreekt bij do taal. welke zijne moeder hem leerde en welk by in het ouderlijk buis tprak. Do moedertaal, do geboortegrond, wasemen om zoo to zeggen eenen geur uit. welke ecne zonderlinge aan trekkingskracht bezit. Wat ziet mon bij or.zo studenten Deze, welke uit dezelfde streek af komstig zijn, Tereenigen zich in gildon cn kringen. Te Gent bestaat de veree- niging der Waalsche studenten. Te Leuven zijn de Wrest-Vlaamsche, de Waalsche, do Brabantsche, de Lim- burgsclio, do Antwerpscbo en de Oost- Vlaamscho studenten in verschillende broederkringen vereenigd. In onze groole sleden, alwaar, zoo als wij bet eergisteren zegden, do bui tenlieden aangelokt worden, vindt men ook kringen, waar de personen uit dezelfde streek herkomstig, bijeen komen om in dezelfde gewestspraak, over de gebeurtenissen in hunne streek voorgevallen, over de aangelegenhe èen on personen hunner kennis, aldaar nog verblijvende, te kunnen onder handelen. Bij elksndor voelen zij zich meer tehuis, meer in familieleven, en bet samenzijn met landstreekgenooten le vert oeno zekero afwisseling op, voor diegenon welke dan strijd voor bet le ven, naar de groole steden beeft go- dreven In onze kostscholen en collegiën ziet men de leerlingen derzelfde streek elkander insdnktmatig opzoeken. Het is omdat zij, verplaatst uit hunne ge liefde geboortestreek, toch nog iels willen vinden dat ben meer hun ge west en bunnen geliefden lebuis herin nert. Bewijst dit niot dat elkeen aan zijn Land en aan zijne Taal verkleefd is. Wij Vlamingen, wij beminnen onze taal en wij aanzien bet als eeno ver krachting van onze dierbaarste rech ten, telkonmalc dat wij onze moeder taal voor uithoemscb gezwets miskend zisn. Geen rijker kroon,dan eigen schoon, zingt dichter Ledeganck. Do rechten der Vlaamscho taal zijn langon tijd met de voeten getreden, doch er zijn mannen opgesprongen, welke do ongerijmdheid van 't gedrag van deze die eeno vreemde taal aan de hunne verkozen en tevens het gevaar van zulken toestand hebben doen uit schijnen. Welke vaderlandsliefde kan er in de horton huizon van deze ontaarde lie den, die de taal van een naburig land voelen in zijn eigen land, juist gelijk hij zich te buis gevoelt in zijnen ge westelijken kring dan zal bij zijnen vromen landaard, zijnen godsdienst en zijne zedon zuiver en ongeschonden be- waron dan zal het wuftig Frankrijk zijnon zielsverschroeionden adem over onze frisscho gouwen nren kunnen af zeilden en zullen do Vlamingen de manhaftige telgen blijven van deze, welke onverschrokken streden voor autaaren beerd. De herinrichting van cte (burgerwacht. M. de Broqueville, minister van oor log, heeft een wetsontwerp van herin richting der burgerwacht gereed ge maakt het zal evenwel eerst binnen twee of drie jaar neergelegd worden Zoolang de nieuwe legerwet niet gedeel telijk hare uitwerksels gehad heeft is, inderdaad, eene heiinrichting der bur gerwacht onmogelijk. Belgische duivsn naar Frankrijk. Door het grensstation van Toerkonje zijn in den loop van het tweede kwar taal, van 1 April tot 30 Juni ingevoerd, 855,371 reisduiven verzonden in 24,008 manden en 48,303 duiven voor de braad pan bestemd. Tijdens het derde kwartaal van 1 Juli tot 30 September werden ingevoerd 550 duizend 960 reisduiven in 15,283 man den en 24,142 duiven bestemd voor de pan. Dit maakt te zamen voor de zes maan den een totaal van l^millioen 503,776 duiven, waaronder 1,406,331 reisduiven en 97,445 andere duiven. Do llberalo leiders schijnen niet juist te weten waar naar toe. Zij hebben tegen Vrijdag alweer eene algemeene vergadering belegd voor de liberale linkerzijden van Senaat en Ka mer. Da Marconigraaf te huis. Vele per sonen te Brussel en voorsteden hebben reeds te hunnent een post van draadloo- zen telegrafie opgericht en vinden er genoegen in, de uitgezonden marconi- grammen op te vangen. Daar zulks schadelijk kan worden voor de openbare zaak, heeft de Minis ter van Posterijen en Telegrafen ter on- derteekening aan den Koning een be sluit voorgelegd, waarbij de voorwaar den worden geregeld waarin een marco- nigraaf te huis mag worden opgesteld. Voor elke oprichting moet vooraf gaandelijk machtiging worden aange vraagd en de redens der wetenschappe lijke of andere aard opgegeven, die ten voordeele der vergunning pleiten. Overigens zal het koninklijk besluit de voorwaarden beschrijven, waarin de draadlooze telegraafpost ten huize mag worden gebruikt. De koninklijke familie zal in de aan staande lente de hertogin van Luxem burg een tegenbezoek brengen. Kledderen uit aluminium. In de Duitsche Textilarbeiter vinden wij een van alles wat dat belangrijk ge noeg is om het over te nemen, al geloo- ven wij er niet alles van. Het stukje luidt In 't algemeen kan gezegd worden, dat tegenwoordig alles wat vezelig is, geweven of gesponnen wordt. Thans maakt men prachtige struisveeren uit celluloid en er worden wonderschoone hoven de hunno verkiezen Wellicht weefsels gefabrikeerd uit papier.^ Zelfs voeden zij in hun binnenste de hoop dit naburig' land, waarvan zij da taal op den voorrang stellen, wel eens over onze streken to zien heerschen. Sedert eenigo jaren heeft men aan onze rechtmatige klachten meergelroor gegeven, doch do Vlaamscho taal be kleedt tot biertoe nog den rang niet, welke haar toekomt. Al te dikwijls worden de Vlamingen in het toekennen van sommige plaatsen nog over het hoofd gezien. Ook wordt in vele openbare besturen ik tg altijd het Fransch voor het Vlaamsch ver kozen. Wij herhalen het, wy beminnen ons Land en wij hebben onze moedor taal lief. Dat men onze taal eerbiedige en baar recht laten wedervaren dan zal do Vlaming zich oprecht to huis ge- is hot de moderne textielindustrie ge lukt eene bres te schieten in het rijk der delfstoffen, want men weeft nu ook stee- nen Men kan inderdaad uit het amiant (een soort asbest) niet slechts huizen houwen, maar er wordt ook een weefsel uit vervaardigd, dat zoo fijn is, dat men er 12.000-14.000 meters van noodig Ireeft, om een stuk te hebben van een kilogram gewicht. Uit dit amiant weeft men ook verwarmbare tapijten, door er tusschen de voor- en achterzijde koper draad doorheen te werken, dat in ver binding staat met elektrische akkumu- latoren. De mooiste overwinning staat echter tc wachten van het aluminium, dat ook geweven wordt. Uit de jongste onder de metalen bereidt men reeds zeer fijne weefsels; ze zijn licht, zacht, buig zaam en tegen lucht en zuren bestand en leenen zich voortreffelijk als stof voor ceinturen, dassen, linten, pompadourja- ponnen en mantels met een zeer bijzon deren weerschijn. En al deze dingen zijn niet dupr. Eon schip fn brand in vollen Oceaan Do bemanning gered dank aan don draadloozen telegraaf. De overzeesche stoomboot Temple- moore x» vaarde met eene lading van 6.340 ton van Amerika naar Liverpool Toen het in volle zee vaarde; brak er aan boord brand uit. Het vuur nam dadelijk eene groote uitbreiding, zoodat er aan geen blusschen te denken viel en de draadlooze telegraaf de noodseinen ^noest uitsturen. Deze werden opgevan gen door de Arcadia die 50 mijlen van het brandend schip verwijderd was De Arcadia stoomde in volle vaart naar de a Templemoore Intusschen woedde de brand maar altijd geweldig voort, en de bemanning was verplicht de reddingsbooten in zee te laten. De zee was gelukkig ditmaal door geen tempeest geschud en de booten konden met de geredden wegvaren. De Area dia was nogal spoedig ter plaats en nam de schipbreukelingen aan boord. De kapitein van de Arcadia be vestigt dat hij den brand op 20 mijlen kon bespeuren. De schipbreukelingen zijn te Liverpool ontscheept. De draadlooze telegraaf heeft dus hier weeral groote diensten bewezen. Een S teenier gezonken. Verscheidene slachtoffers Een snelbericht uit Helsingfors meldt dat de Finlandsche stoomer Vestkus- ten nabij Vara strandde en lek gesla gen werd. Het schip zonk met de gan- sche bemanning. Volgens het telegram waren er 20 koppen der bemanning en 25 passagiers aan boord. Een telegram van Hernoesand' (Zwe den), deelt het volgende mede De stoomboot Carl von Linne is Don derdag avond toegekomen met den eeni- gen overlevende van den Vestkusten De geredde is zekeren Henriksen, bees tenkoopman te Sundvall. De kapitein van den Carl von Lin ne verklaarde dat hij Woensdag, bij het verlaten van Wasa, overvallen werd door een tempeest. De Vestkusten stoomde voort de zee in terwijl ik mijn schip onder anker liet leggen. Wanneer mijne boot rond liet krieken van den da^ in gereedheid gebracht werd ontdekten mijne manschappen in het water twee masten. Daarop werd onmiddellijk eene reddingsboot uitgezonden die M. Hen riksen opnam. De schipbreukeling hield zich sinds Woensdag avond, rond 6 ure, anhopig aan eene schanskleeding vast. Ten einde krachten werd hij aan boord gebracht. Volgens de verklaringen van den ge redde bestond de bemanning uit 22 kop pen en waren er 7 passagiers op het ver zonken schip. Bevorderingen. De koning heeft een besluit geteekend regelende de toepassing der wet van 16 Juni 1816 op de wijze van bevorde ring in liet leger. Dit besluit is, onder militair oogpunt zeer belangrijk. In grondbegin worden 'de tweede !£a- riteins tot den graad van kapitein-bevel- ïebber benoemd na 17 jaren graad als officier en voor zooveel zij de vereischte hoedanigheden bezitten voor het bevél- hebberscliap of liet ambt. De majoors worden aangeworven -na 24 jaren graad als officier en minder dan 52-jarigen ouderdom.' De luitenant-kolonels moeten minder dan 56 jaar zijn en 4 of 5 jaar graad hebben als majoor, Generaal-majoor worden 'de kolonels van minder dan 58 jaar en 4 of 5 jaar graad. FRANKRIJK Nog de schrikkelijke zelfmoord. Woensdag vischte men te Parijs uit 'de Seine, aan den Debillykaai, het lijk op van de derde dochter van M. Brucker, wiens 4 kinderen, naar men weet, zich in eene vlaag van wanhoop zelfmoorden. Donderdag morgend heeft men het lijk van het zoontje opgetrokken aan de Almabrug. De vader werd verwittigd en herkende zijn kind. Geheimzinnige zaak. [Woensdag nacht, rond 2 ure, ontdekte men op het voetpad der Philippe-'de-Girardstraat, te Parijs, een jongeling, Louis Marion ge naamd, 18 jaar oud. Hij had het bewust zijn verloren en droeg eene gevaarlijke wonde aan den rechter arm. De gewon de werd naar 't hospitaal overgebracht, doch kon er niet ondervraagd worden. Eene jonge vrouw die zich bij 't slacht offer bevond werd aangehouden en naar het kommissariaat overgebracht. Zij verklaarde J. Legomme te heeten, 19 jaar oud, en wonende in de Univer siteitstraat. Zij weigerde te verklaren in welke omstandigheden L. Marion zoo gestoken -Werd. Dubbele zelfmoord. Woensdag nacht hebben de echtgenooten Laurent, 72 en 76 jaar oud, zich door verstikking gezelfmoord in hun appartement, rue de la Chapelle. M. Laurent werd onlangs door zijn patroon doorgezonden. Men denkt dat de oudjes de dood boven de ellende zullen verkozen hebben. Eeno horvorming in de marine. M. Baudin, Fransche minister van zeewe zen, is zinnens het korps der kommissa- rissen van de marine te wijzigen met hen dezelfde bevoegdheid en functies op te leggen als aan de militaire intenden- ten. DUITSCHLAND De bespiedingszaak van Sarrelouis. Uit Sarrelouis meldt men aan den Lo- kal Anzeiger dat het onderzoek over de aangehoudenen van Woensdag heeft doen uitschijnen dat de vier personen geen Franscken zijn, zooals eerst werd gedacht, maar wel Duitschers. Het vier tal is dan ook in vrijheid gelaten. Tknapen veroordeeld. Twee knapen, 12 en 15 jaar oud, verschenen Donderdag voor de rechtbank van Bam berg onder besehuldiging van geldaf persing. Zij hadden eene oude dame be dreigd om haar 25.000 frank af te trug gelen. Een der schurken werd tot een maand gevang verwezen. De andere is in vrijheid gelaten. Sohrikkei3j k automobleiongelu k Twos dooden. Woensdag nacht ge beurde er, niet ver van Kaiserlautern, een schrikkelijk ongeluk. Een automo biel, geleid door dokter Ludwig Stein, is in volle vaart tegen eene grenspaal gebotst met het ongelukkig gevolg dat de ingezetenen op de straatsteenen ge slingerd werden. De raadsheer van het jouvernement, M. Feiertag, en profes sor Seuffert,werden op den slag gedood. Twee andere reizigers zijn zwaar gewond geworden. Dokter Stein en zijn chauf feur zijn ongedeerd. Zonderling ongeval. Een zonder ling ongeval had plaats tijdens eene her tenjacht in het woud van Hoenbach, na bij Kassei. Een 16-jarige opdrijver werd door een hert aangevallen, dat hem met zijn gewei vatte en tegen een boom wierp. Het slachtoffer werd met open- gesckeurden buik opgenomen en stierf eenige oogenblikken nadien in de ijse lijkste pijnen. ENGELAND De Staat en de spoorwegmaatschap- Jijen. Eene koninklijke kommissie comt samengesteld te worden om een onderzoek te openen, aangaande de be trekkingen van den Staat met de spoor wegmaatschappijen, en op te zoeken welke wijzigingen er zouden moeten ge daan worden. Incidenten te Dubtijn. Donderdag avond vergaderde te Dublijn, op de aan legplaats, eene groote menigte, om het vervoer der stakerskinderen naar Enge land te beletten. Naar men gemeld had zouden 50 kinderen ingescheept worden. Wanneer de pakotboot zonder de klei nen het anker lichtte, zong het volk het lied Het Geloof onzer Vaderen In de stad poogden de werkstakers eene processie tegen te houden de poli- cie kwam tusschen en de menigte riep Leve de Aartsbisschop p Mevr. Montefiore, eene Engelsche uitgeefster, die eene belangrijke rol in^ het werk van hulp aan de stakerskinde ren speelde, is Donderdag avond ook aangehouden, onder beschuldiging van kinderdiefte. BULCARIË Wie zijn de schuldigen? De pers varv Sofia gaat voort met de schuldigen van de ramp aan Bulgarië overgekomen op te zoeken. Zware beschuldigingen worden door de verschillende politieke ;>artijen gewisseld. De partijen van M. Gueschof en Danef werpen de verant woordelijkheid op den algemeenen staf. SERVIË De leening. De skoupchtina heeft bij de eerste lezing met 67 stemmen te gen 52 het wetsontwerp aangaande de leening van 250 millioen dinars aange- GRIEKENLAND De terugkeer van generaal Eydoux. De Athener drukpers begroet mot ge negenheid den terugkeer van generaal Eydoux en der leden der Fransche zen ding, die met iever en bereidwilligheid hun verdienstelijk werk' hervatten. ITALIË Zeeliedenstaking te Venetië. Don derdag is te Venetië eene staking ouder, de zeelieden uitgebroken. Een nieuw termijn werd aan de maatschappijen, verleend om de vragen door de beman- ningen voor 4 maanden gedaan to be* antwoorden. Men verwachtte het antwoord der maatschappij, aangaande de vermeerde ring van het salaris en het ikontrakt der officieren yoor 20 October. SPANJE Spar,ia en de Portugeesche politieke toestand, De Spaansche ministerraad vergaderde Donderdag morgend in het paleis. De voorzitter herhaalde, dat er tijdens de onderhandelingen van Cartha- ffena geenszins spraak was van den po- itieken toestand van Portugaal betrek-, kelijk de aardrijkskundige ligging van Spanje. MAROKKO Eon drama. Een telegram uit Co» lom-Beckar deelt mede dat een legioen soldaat der bereden kompagnie van Bel- hadi, verscheidene geweerschoten loste op den post waardoor een korporaal ge dood werd. De moordenaar zocht vervol gens de kapitein-bevelhebber der kom pagnie op. Hij drong in de kamer van den luitenant. Deze schoot den woest- aard met een revolverschot neder. Da moordenaar was op den slag dood. ZANZIBAR Uit Zanzibar wordt gemeld 'dat het gerucht de ronde doet volgens hetwelk Zanzibar aan Duitschland zou worden afgestaan, tegen verwisseling van au-, dere Afrikaanscke grondgebieden. MEXICO Fransch verzet. De Fransche mis nister to Mexico, heeft zich officieel ver zet bij de Merikaansche overheden tegen, de vermeerdering van 50% inkomreck- ten op de vreemde waren, die laatst af-, gekondigd werd. VEREENICDE-STATEN Gewdtffg tempeest In Louisiana. Een geweldig tempeest heeft Zuidelijk Louisiana verwoest. Groote stoffelijke schade werd aangericht. Op verschillen de plaatsen .werden de telefoondraden, afgebroken. 9 personen werden gedood. Hot onderzoek. De ondervraging van Hamenne. Het parket van Brussel, samengesteld uit de heeren De Vos, onderzoeksrecliM ter, Santini, substituut van den proku- reur des konings, en Devylder, griffier,, heeft zich Donderdag morgend naar het gasthuis van Halle begeven, om er Jean Hamenne, de gekwetste bandiet, te on- der vragen. D« toestand van den gekwetste ia nog steeds zeer bedenkelijk en de genees- keeren hebben alle hoop verloren hem t« redden. Hij had evenwel het bewustzijn teruggekregen en de geneesheeren lieten toe hem eenige vragen te stellen. Hamenne loochent de opstoker 3er misdaad geweest te zijn. Volgens hem is het Vermoesen, die heel het plan had bedacht en hem zelfs het wapen zou ten hand gesteld hebben. Ondervraagd over de dramatische ge beurtenis in het huis van Mevrouw De- larbre, bekent Hamenne, dat liii dè ver maning van den bevelhebber der gen darmen goed gehoord heeft. Hij voegt er bij, dat hij zoozeer verrast was, plot selings in de duistenis die stem te hoo- ren, dat hij niet wist wat hij deed, en zoo de hand in den zak stak waar zijn revolver geborgen was. Toen de bevelhebber voor 'de tweed* maal riep Handen op I had hij er den tijd niet toe, want onmiddellijk weerklonken de vuurschoten. Do ondervraging van Tasteleer. Ook de aangehoudene bandiet Taster* leer is in het gevang ondervraagd ge* worden. Deze logenstraft ten stelligste de bewering van Hamenne, als zou Ver moesen heel het plan der bandieterij op gemaakt hebben. Het is wel Hamenne, die aan hem en aan Vermoesen voorstel de het huis van Mev. Delarbre te plua* 1 deren, en desnoods de oude rentenier* ster en haren knecht to vermoorde*!

De Volksstem | 1913 | | pagina 1