ten nieuwe AAN ONZE LEZERS In 't kamp van Beverloo kosteloos, in fraaien omslag ingebonden Kerk van Siat Martiaus aROOTE JUBILEE LEEST EN HERLEEST TOULAN DE. GETROUWE, VOLKSVERHALEN DER VOLKSSTEM ZsaSag 26 October en volgende dagen- OPEN BRIEF Zijn laatste goed werk DAT ONTHOUDEN WE. 26 EN 27 OCT. J913 'Onze lezers, geabonneerd op de wekelijksche afleveringen yan NAPOLEON, in Antwerpen gedrukt en door onze yerkoo- pers verkocht aan 0,10 centiemen per aflevering, deden ons klachten nopens de duurte van dit werk. Wij hebben aan die lezers laten weten, dat wij zelf ons gingen gelasten met de uitgaaf eener goede, gezonde lectuur, goedkoope boeken, in wekelijksche afleveringen, een echte wolksuitgaaf. Het werk NAPOLEON ten einde zijnde, kunnen we thans aan dih belofte voldoen te beginnen van de toekomende week dus zal de prachtige reeks der Volksverhalen der Volks stem geopend worden met een der boeiendste werken onzer Nationale letterkunde, hetwelk voor titel draagt: in wekelijksche afleveringen van 1S kladzijden, schoone druk, gesatineerd papier, groot formaat^ tan den spotprijs van 0,0E5 in plaats van 10 centiemen. BOVE1VDIE2V worden al de afleveringen, elk jaar, in vier of vijf boekdoe len, door onze zorgen, zoodat binnen een klein tijdsbestek, al de lezers der Volksstem zullen beschikken over eene puike bibliotheek, opgevuld met boeken van innerlijke waarde, gezonde Vlaamsche kost voor hart en geest Wij hopen dat al onze lezers, zonder uitzondering, de groote opofferingen welke wij ons getroosten, zullen waardeeren en dus ook getrouw blijven. Alle lezers zullen dus in 't vervolg 0,20 centiemen per week betalen. De eerste aflevering gratis. LEEST EN VERSPREIDT! Elk leze de aantrekkelijke en de bestkoopste 7', E. H. Deken van Aalst beeft aan al jjne parochianen, volgenden omzendbrief wondon t ST&D AALST van 191S Aalst, 20 October 1913. Beminde Parochianen, Z. H, de Paus Pius X noodigt ons it, dit jaar het plechtige jubelfeest te teren der zestienhonderdste verjaring an het vermaard edikt van Keizer Con- lantinns. Dit Edikt is eeno der belangrijkste ebeurtenisson van de geschieden der Kerk bet heeÜ een einde gesteld an de bloedige vervolgingen der eer eeuwen aan den katholieken Gods- ienst vrijheid en vrede geschonken, de kerk een rustig tijdperk van loei geopend. Ter gelegenheid dezerheuglijke ver- iring heeft de Paus een buitengewonen ibilée afgekondigd voor gansch de kistgne wereld. öm den jubilée te verdienen, zijn de plgendo voorwaarden vereischt I. Zesmaal da parochiekerk bezoeken, telkens bidden ter intentie van den aas. Deze kerkbezoeken mogen op ken dag ofwel op verschillende ge- Weden. Zieke menschen en andere, die om tostigo redenen de kerk niet kunnen Weken, kunnen daarvoor van den teebtvader verwisseling met andere afemngèn bekomen. II. Eene aalmoes geven, elk volgens zijn irmogen. Daartoe zal in de kerk een offerblok !plaatst worden met opschrift Aal- toezen voor den Jubilée. III. Te biechten en te Communie gaan. Deze 3 'eclft en communie moeten gescbie- met het inzicht den Jubilée-aflaat terdienen. De Jubilée is eene uitstekende wel daad van den Heer 't is een tijd van bekeering en zaligheid. De stichtende geestdrift, niet dewel ke gij verleden jaar de Groote Zending hebt bijgewoond, verzekert ons dat gij nu wederom met denzelfdon iever aan onzen oproep zult beantwoorden. Vader en Moeders, Oversten en Meesters, zorgt dat niemand uwer onderhoorigon deze buitengewone gunst verwaarlooze. Dat iedereen op zijn post weze, Zon dag aanslaande, 26 October, ie 4 ure namiddagin Sint-Martensherh. Aanveerdt de verzekering mijner innigste verkleefdheid. Uw toegenegen Herder, KANUNNIK ROELANDTS, PASTOOR-DEKEN. Orde der Oefeningen I. De Jubilée zal aangekondigd wor den Zaterdag 25 October, te 7 ure 's avonds, door het luiden der klokken van al de Kerken en Kapellen der Stad. II. Zondag 26 October, te 4 ure, plech tig Lof met Openingssermoen. III. Maandag, Dijnsdag, Woensdag, Donderdag, Te 5 1/2 ure. Mis waarna kort Ser moen. Te 8 ure 's avonds, gezang door het Volk en Groot Sermoen. IV. Vrijdag, geen sermoen. Biechtdag. V. Zaterdag (Allerheiligen), te 4 ure, solemneel Lof en groot Sermoen. VI. Zondag 2 November, te 4 ure. Lot en Sluitingssermoen. Al de sermoenen door E. P. De Smytcre, Redemptorist in 't klooster vanBcauplatcau De Gezangen zullen uitgedeeld worden aan de deur der lterk, Maandag 27 October, on, 8 uro avonds. DE VOLKSSTEM De Vlamingen uit de openbare bedieningen goweerd De Waïonisanten schreeuwen het overal uit, dat zij beroofd worden van hun geld, ▼an hunne vrijheid, van hunne vette plaats ken s en dies meer, door de vraatzuchtige Vlamingen, die alles in België opslokken. De Waalschgezindo hanen wetten hun sporen en steken don bloedrooden kam recht om hoog, gereed om oproer te kraaien, zoo het Vlaamsche kieken niet voortgaat zich levend te laten pluimen. En dat de Vlaming nog altijd gopluimd wordt, daarvan hebben wij weer het beste bewijs in de benoeming van den nieuwen prefekt aan het Mechelsch Athenaeum. Ofschoon reeds 15 atherïtes op de 20 door Walon bestuurd worden en uit stekende Vlaamsche kandidaten op rang stonden, toch is men in het Ministerie van Onderwijs er in gelukt, weer een Waal bin nen te smokkelen te Mechelen, zoodat de statistiek, die vroeger reeds in de Vlaamsche bladen verscheen en welke getrokken is uit de Annnaire de l'Enseignement Moyen Officiol, blz. 13, moot gowijzigd worden als volgt A. Prefokten der 10 Alhenaes in Waalsch-België 1. Waal pref. Alhoneum te Hoei 2. m n m Verviers 3. m 0 m 0 Luik 4. 0 m Charleroi 5. 0 0 Doornik 6. 0 Aarlen 7. 0 m Namen 8. 0 0 b 0 Bergen 9. 0 m b Chimay 10. 00 m m Atll D. Prefekten der 10 Athenaeums in Vlaamsch-Bolgiê 11. Waal pref. Athenaeum te Brussel 12. 0 0 b Elseno 13. 0 »,0 Bruggo 14. bb mn Hasselt 15. bb »0 Tongeren 16. »b bb Mechelen 17. Vlaming m Leuven 18. 00 00 Gent 19. 00 o m Oostende 20. o m 00 Antwerpen Er zijn dus op dit oogenblik 16 Walen en 4 Vlamingea. Wij hebben volstrekt niets persoonlijks tegen dio Waalsehe prefekten or.dor hen bevindt er zich zelfs een Waal die liet belang der VLbaiitóohe beweging in ziet on het door daden bewezen heeft. Zoo deze tabel Lier verschijnt, dan is het om nogmaals to laten uitschijnen, hoe schaamteloos de Waalsehe bevolking bodro gen wordt, wanneer men haar tracht wijs temaken, dat do Walen benadeeld worden, wat de openbare bedieningen betreft. Hot tegendeel is waar. Drie jaar geleden stond de plaats te Mechelen ook open er was toen eveneens spraak een Vlaamschon- kundigen Waal als prefekt te benoemen. Op het laatste oogenblik, en onder don drang van hevig verzot, werd door den minister toegegeven. Nu is de waalsehe kandidaat langs een zijpoortje binnengeslopen men heeft zoo do waakzaamheid van de Vlaamsch- gezinden verschalkt. Wat moeten de franskiljons uit het minis terie thans in hun vuist lachen. Er blijft nu ie bezien of zij wel laatst zullen lachen, en of het Vlaamsche volk zich zoo straffeloos kaakslag op kaakslag zal blijven laten too- dienon. VW Uit het HANDELSBLAD aan Oud-Collega BUYLthans Volksvertegenwoordiger, Mijnheer Gij zijt oen oud-ondorwijzor. Waarom gij afgetreden zijt weten wij niet. In alle geval heden zijt gij schepene in eone Waalsehe voorstad van Brussel en Volksvertegenwoor diger van eene Vlaamsche omschrijving. Wij weten ook niot in welke normaal school gij gestudeerd hebt. Doch wat wij weten is wel dat gij voor de zooveelste maal do onderwijzers die hunne studiën voltrok ken in eene katholieko normaalschool, uit gemaakt hebt, op eone meeting te Antwer pen, voor ezels, stommerikken en dies meer. Ik vind nochtans, Meneer Buyl, dat woorden geen oorden zijn en dat ijdele beweringen op geene vaste gronden steunen. Eonige ver- lelsoltjes uit den tijd van Maria-Thoresïa of lachedingetjes uit een of anderen almanak geknipt stukjes die moeten dienen om uw publiek to vormalcon ten koste der leerlin gen uit de aangonoraene normaalsoholen passen best in den mond van kwakzalvers en uiet in den mond van menschen die willen aanspraak makoa op don titel van ernstig man. Ons besluit dat Moneer Buyl eeneti dub belen wedstrijd inricht eerstens tusschen leerlingen uit bisschoppelijke en andere nor maalscholen die pas hun diploma verwier ven tweedens tusschen leerlingen uit bis schoppelijke en andere* normaalscholen die gedurende ten minste tien jaar werkzaam waren in het onderwijs. Eeno onpartijdige jury zal oordeelon. Wij stellen slechts eene dubbele voor waarde. I6 Meneer Buyl mag geen deel uitmaken van de jury, want alhoewel hoogstwaar schijnlijk oud-leerling van eene niet bis schoppelijke normaalschool ontkennen wij hem de uoodige bevoegdheid 2® Aan den tweeden wedstrijd wenschen wij do mededinging van Meneor Buyl en willen wij die van ambtsbroeder Gnudde, on derwijzer te Synghem. Meneer Buyl, het woord is aan U. G. DE CLERCQ, onderwijzer, oud-leerling van eene klerikale onderwqzersfabriek. Hey-Kruis, 15 Oktober 1913. Doktor, is er nog hoop Bittor weinig, mevrouw. Spreek er geen woord van aan don zieke. Wees gerust. 't Is onnoodig hem dit droevig nieuws bekend te maken, niet waar? Laat ons 'uen goeden Vaderons bidden en ons aan Gods wil overleveren. Doch in de naastbij gelegen ziekenkamer verheft zich eene zwakke stervende stem Heeft men dezen morgen voor mij het II. Sacrificie opgedragen bidt men voort, voor 't geen me goed en zalig is zijn al onze kinderen verwittigd nopens mijnon slechton toestand Laat ons geheel en gansch gelaten zijn!... Vermits niets ge beurt jjuiten den aanbiddelijken wil des Hoe ren Ik heb zooveel geleden en gestreden in mijn leven, en toch ben ik immer gelukkig geweestOok, onthoudt het, beste vrouw en lieve kindoren die mij omringt, ik sterf gerust gelijk ik geleefd heb,.. Bemint de zendolingen en de priesters... Vergeet de Paus en de Kerk nooit.... Voor Pius IX trad ik in dienst en voor Pauze's recht streed ik als 'no leeuw... Ooh,dat doet deugd als men dat zoo alles eens kan herdenken... Ik loed ▼oor het recht der H. Kerk met fierheid en hoogmoed.... 't Was dan toch toegelaten zeker.... Vergeet de goede werken nooit... Zij beurden me op bij teleurstelling en on dankbaarheid... Nadert dikwijls tot de HH. Sacramenten... Och, 't was me toch zoo zoet mijn God en mijn al dagelijks in mijn hart te ontvangen, Hem te aanbidden, en het. on bloedig sacrificie van Calvarië, tweemaal tot driemaal daags toe, bij te wonen... Herin nert u dikwijls de bestaande genootschappen der parochie en vau't bisdom, waar ik mocht dool van maken of aan 't hoofd van staan... Ik was er fier op en nog... 0 Geeft, geeft veel aan don 'arme en met een goed hert; dat uw linker hand niet rade wat uw reeliler wegschenkt... 't Spijt mij, dat ilc uiet meer mijn brave arme menschen kan bezoekon... doch zegt hun dat (ik nog bid voor en met hen en dat ze mij niet mogen vergeten voorden Heere... Mijn gezondheid laat me niet moer too ze ten huize een be zoek af te leggen, doch ziehier wat ik aan onze plaatselijke conferentie van St Vincen- tius a Paulo als laatste gifte wil schenken en hij overhandigde mot bevende en ster vende hand aan den schatbewaarder der ge noemde sociëteit een bankbriefje van 100 franken, dat hij weggestopt had onder zijn hoofdkussen. Hij sprak nog... leefde nog eenige uren., bad nog... zegde vaarwel aan zijne bedroefde vrouw en tien kinderen, die zijn sterfbed omringden... vroeg vergiffenis en schonk genade... doch zijn laatste goed werk was hot geven van dien onderstand aan zijne ge liefde St Vincentiusgenootsohap. Marc. Hel Godsdienstig Onderwijs zou niet binnen de school mogen gegeven worden. Aldus luidt du wensch, aangenomen op het Congres dor onzijdige onderwijzers, in September laatst. Als overgangsmaatregel diende 't vol- Dogomeentoraad zal het recht hebben den godsdienst voor te schrijven op het pro gramma der lagere school. Die wensch dat alle godsdionstig onder wijs buiten de school moet gebannen wor den, kwam er maar moeilijk door. Ge kunt daaruit bésluiten dat er onder die onderwijzers aan onzijdige scholen, of heter aan onze officieele scholen lieden gevonden worden, die min of meer voor 't behoud zijn van godsdienstonderricht. Inderdaad i maar dan moet ge nagaan waarom t Do geuzenbladen hebben in die dagen allen gezwegen.één enkel dierf spreken, LaChro- nique, on 't is goud waard wat we daarin te lezen kregen. In princiep waren al de heeren ouderwij zers het roerend ééns; maar ze verschilden van meening over de toepassing. Al de hin ders, zegt de Chroniquedoen hun eerste communie; en wanneer geen godsdienstles moer gegeven wordt, lean do priester weige ren voor die kiuders bijsonder onderricht te geven, 't Gevolg zon zijn dat het zou hunnen gebeuren dat er geen kinderen meer naar die school zouden gaan waar de onderwij zer weigert godsdienstonderricht te geven Dat zou geen aanwinst zijn voor de vrijdenkerij. We besluiten 1. 't Is dus ook voor liberale bladen een feit, dat de ouders godsdienstonderricht ei- schen voor hunne kiuders. 2. Dat do officieele of onzijdige echolea moeten iedereen dienen om op de hosten van alleman vrijdenkers te kweeken 3. 't Is te begrijpen dat dio menschen mil* lioenen geven om de schoolwet te bestrijden. O, nu is 't klaar 1 Laat ons eens zien, water reeds gedaan werd op stoffelijk gebied, wij zullen daar ruime stof vinden om den minister de Bra- queville, in name van 't land en bijzondor id name der ouders, le danken en te loven. 1. Do minister heeft op hot oud oefening!» plein een heele rij gebouwen doen zeilen 't zijn kantienen en mess voor de onderoffi cieren en voor de soldaten. Elk dezer bevat aelu nieuwe gebouweu keuken, wassoherij, droogplaats, warmzaal, oefeningslokaal voor wanneer 't regentverder schoone eetzalen, spreekkamer en... concertzaal. Men ziet dat de minister het den kampsoldaat tevens go- zond en aangenaam wil maken vroeger duchtten de piotjes van naar het kamp te moeten gaan woldra zullen ze nog liever in 't kamp liggen dan in onze garnizoenste den. Ha, ik ging nog vergeten, dat er ook nog eene lees- en eene boekonzaal aan elk gebouw zijn toegevoegd. De slachterij en beenhouwerij zijn ook merkelijk verbeterd beide staan onder een heel speciaal toezicht; hoe gewichtig dit laatste*punt is, laat zich gemakkelijk raden. De oude kazernen waren natuurlijk gansch onvoldoende als ge na op den trein vau Hasselt-Diost eens uit het raampko kijkt, dan ziet gij eone reeks vaa prachtige nieuwe kazernen en nochtans dat zijn maar de kazernen van do ruiterij dio van 't voetvolk liggen aan 't ander eind* van Leopoldsbnrg. Daar zijn zoo wat 180 blokken gebouwd om de 22.000 rekruten te herbergen deze blokken beslaan een lengte van 2000 meiera in de richting van Hechlel. Dat maakt mol de 108 oude blokken to samen 288 blokken, waarvan de Chazal-laan 't middenpunt is. Ook is sprake van 't hospitaal to vergrooton. Een zaak echter is zeer spijtig, maar ilc haast mij er bij te voegen, dat da minister daar geen schuld aan heeft, in 't kamp ont breekt het gezonde drinkbaar water doch men is druk bezig te studeeren en middelen te beramen om Leopoldsburg m6t goed wa ter te voorzien zoo is 't ook met don reinig* heidsdienst en de electrischo verlichting ge steld dat alles is ter studie. Zegde ik niet te recht, dat er onder opzicht van stoffelijk» verbetering vele redens zijn om den heer minister dank te zoggen. 2. Doch J laat ons nu ook eens zien hoe 't gesteld is onder zedelijk on godsdienstig gebied. Het is onbetwistbaar, dat het samenzijn in 't kamp van een zoo groote massa jong volle van" zelf vele gevaren met zich brengt, or moeten dus ook dos te meer maatregelen genomen worden om die gevaren trachten te koeren. Ik aarzel niet to zeggen, dat ook op dit gebied reeds veel verbeterd is gewor den ;oonige punten hierboven aangehaald, bij voorbeeld het oprichten van leeszalen, con certgebouwen. enz., bewijzen genoeg, dat het in den weg ligt van den ministor het stoffelijk en geestelijk wolzijn der soldaten tegelijk to behartigen ook mag zeker onder die puntjes wel aangehaald worden de stu die tot het aanbrengen van goed drinkwater; want is er dit eenmaal aanwezig, frisch en overvloedig, dan kan 't bier gemist worde# en zal menig soldaat niet meer kannen zeg gen als nu Wat wilt ge dat ik in 't carré blij vu ik heb dorst eu hier is 't water on drinkbaar. Tweo zaken zijn vooral noodig om den soldaat tegen de gevaren van 't kamp ta harnassen de ondorhouding zijner gods dienstige gevoelens en de zooveel mogelijke verwijdering der huizen van bekoring. Voor 't eerste ia gezorgd; al wie in het kamp zijn godsdienstige plichten wil vol brengen, .die kan het best. De minister im mers heeft onlangs bevolen dat do katho lieke soldaten, die verlangen 's Zondags naar do Mis te gaan, groepsgewijze door onderofficiers naar de kerk zoudon geleid wórden. Bravo 1 Goed christen zijn kan toch niot schaden aan 't goed soldaat zijn, veeleer het tegen deel. 3. En nu kom ik aan 't zedelijk- stand- punt; hier ook is reeds veel verbeterd het getal der vreemd® vlinders ia fel vermin derd; de kotjes mot roode gordijnen zijn bijlange niet meer zoo talrijk als vroeger. Nochtans roepen wij nog de welwillends aandacht des ministers op dit punt. In 't protestantsche Nederland mag een soldaat in tenue nooit zulk huis binnengaan; wordt hij er gepakt, dan gaat hy voor ik weet niet hoelang den bak in. Misschien wel zou ook de gemeentelijks overheid onder dit opzicht nog een goed handje kunnen bijsteken, door 't verscher pen der gemeentereglementen op de herber» gen. Beide, ministor en gemeenteoverheid, mo gen zeker zijn, dat elko maatregel dien zq zullen nemen om de zedelijkheid onzer sol daatjes in 't kamp te vrijwaren, een hartelijk applaus zal meedragen van wege al de ou- ders, evenals vauwego 't beste deel van ooft Belgisch volk. Het leger moet nu meer dan ooit worden een groote school van oerbied eu deftigheid*

De Volksstem | 1913 | | pagina 5