Eene gruwelijke mi Onthulling van het standbeeld Verdi te Milaan. "OosjuyA ,-f, - ■- ZONDAG 26 OCTOBER 1953 Giuseppe Verdi Zij zullen haar niet hebben. De Honderdjarige van Kerkxken. M. POULLET 1813- M. OOM I EN Wij schrijven Zondag, 26 October, en 1 Kerkxken is in feest, 't Is vandaag t het eeuwfeest van M. Domien Me- nck g-evierd wordt. Dat iedereen het zijne bijbrengt om o eeuweling' te feesten en te eeren t zich begrijpen. Vader Meganck is nog een van den ouden stempel, van kloeke Vlamingen, steeds op de bres or 't Geloof en 't goed, steeds min im en behulpzaam. 't Is dank aan hem en aan den E. H. nHoyenissen, dat Kerkxken thans de mgekende weverijen kreeg, welke oveel welstand in de parochie bracli- Vader Meganck huwde in 1840 en zes 9 lua MEGANCK. kinderen kwamen zijn echt zegenen. Op hunne beurt tellen deze 14 kinderen en 27 kleinkinderen. Dat allen den doorluehtigen ouder ling vereeren, hoeft nauwelijks gezegd te worden. Het is de eerste maal niet dat Kerkx ken een eeuweling te vieren heeft in 1887 vierde men Maria-Joanna Schoup- pe en in 1904 Berlindis De Saedeleer. Nu echter beloven de feesten al te over treffen wat men er reeds te zien kreeg. 't Is te hopen, dat het weder zich goed houde dan zal het te Kerkxken aan geen volk ontbreken, dat, evenals wij, vader Meganck nog menig gelukkig jaar zal toewenschen. Het volk verdringt zich rond ^ze lezers zullen zich nog de vreese- ramp herinneren, welke eenige da- L geleden in de mijnen van Cardiff ats had waar meer dan 400 mijn tere iu den put begraven bleven. nog is men er niet in gelukt, de sen dezer ongelukkigen terug te vin- D> daar de redders met allerlei tegen een en overgroote moeilijkheden af ^kenen hadden. opals men weet ig deze ramp weeral Vlten aan het zoo gevreesde grauw- ür' t Schijnt zelfs dat de mijn, waar ramp zich voordeed, als ccnc der gc- fcujkste van heel Engeland bekend mijnwerkers, in de halve duister- arbeidende, slaan met hun houweel len put, waar de ramp voorviel. op een zoo genaamden grauwvuurzak. Het grauwvuur verspreid zich schielijk en veroorzaakt eene ontploffing, welke niet zelden talrijke menschenlevens ver- eisclit. De zwaarste mijnramp welke bekend staat is tot nog toe deze van Courrières, in Frankrijk, welke eenige jaren gele den plaats had, en ruim 1,300 slachtof fers maakte. Zooals men weet kwamen een twin tigtal dagen na de ramp, nog verschei dene ontsnapten levend uit de mijn te voorschijn. Voor cle ramp van Cardiff, is ook deze hoop verloren, daar men om zoo te zeg- fen zeker is, nooit iets van de ongeluk- igen meer terug te zien. (Gedicht door den E. H. Vlerick in 1879) Wijze De Vlaamsche Leeuw. 1. Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Ondanks de helsche listen Van 't geusche schrikbewind, Zoolang Gods lieve zonne Op Vlaanderen nederblinkt, Zoolang er in ons gordel Een koperen penning blinkt Refrein Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van 't kind, Zoolang men in ons Vlaandren Een enkel Vlaming vindt 2. De hel is uitgebroken De school is 't worstelperk. Zij willen de ziel der kleinen Ontrukken aan Gods Kerk Wij, katholieke Vlamen, Wij dulden nooit dien roof, Wij zijn nog 't kroost der helden, Die stierven voor 't Geloof 3. Laat 't geusgebroed maar komen, Wij staan ten strijd gegord Wij willen niet dat Vlaandren Een nest van roovers wordt, Wij willen dat ons kinderen, Getrouw aan Kerk en God, Geen nagels voor ons doodkist, Geen aas zijn voor 't schavot. 4. Wij willen 't leven derven, Maar staan 't Geloof niet af Wij roepen nog bij 't sterven En oii den boord van 't graf Ons kindren in geen scholen Waar 't kruis niet meer en blinkt Ons kindren in geen moordkuil Waar Godes woord nooit klinkt Bijv de honderste verjaring van den toon dichter 1813 October 1913 Het is voorzeker een oigenaardig samen treffen dat het groote gedenkjaar van den bevrijdingsoorlog met den Leipziger voïke- renslag, hetwelke ons liet eeuwfeest der ge boorte van Ricbard Wagner, den meester van bet muziekdrama, bracht, ons tevens de honderdste verjaring komt brengen van Giu seppe Verdi, den Italiaanschen meester die onder de toondichters van zijnen tijd, wel licht liet meest onder den invloed van Ri cbard Wagner stond, ten minste voor die scheppingen waaraan bij vooral zijne we reldfaam is verschuldigd en dio ook van aard zijn om in de toekomst zijn roem als toon dichter boog te houden. Hel rè immer aan de zooveel belasterde toekomstmuziek dat dan ten slotte wer kelijk do toekomst zal belmoren, aan die geheirnnisvolle organische verbinding van loonuitbeelding en handeling, van muziek en drama, waaraan wij het muziekdrama van Richard Wagner, den Gerniaanschen reus, verschuldigd zijn. Deze heeft de zegepraal van zijn streven, dat hern ten slotte den krans der onsterfe lijkheid bracht duur betaald lange en bange jaren van durven en kampen moest hij door worstelen zonder de hulp van zijnen vorsle- lijken beschermer, koning Ludwig II van Beieren, zou bij misschien wel nooit liet doel bereikt hebben. Want zelfs het vernuft hij Gods genade moet uitdroogen, wanneer liet stoffelijken ondergrond mist. Anders is het gestaan en gelegen geweest bij Giuseppe Verdi, die in gelukkige uiter lijke omstandigheden leefde en die op eene geëffende baan zijn naar omhoog voerend levenspad opstappen mocht. Geboren op 10 October 1813 te Roncole, bij Bussoto (Parma), ontving hij zijne eerste toonkundige opleiding van Lavigna, den beroemden meester der Scala, van Milaan, het gekende ten jare 1778 voor 3600 toe schouwers gebouwde Operahuis. Op 26jarigen ouderdom bracht Verdi zijn eerste zangspel voor het voetlicht het heette Oberto, conté di San Bonifazio, doch liet had geen doorstaand resultaat dit was eerst het geval met zijn derde, opera u Nabucoo, verkorting van Nabucliodono- zor, dat hem in de eerste rij der Italiaansche meesters plaatste. Nog meer was dit liet geval met «Ernani in 1844, Rigoletto in 1851, IlTrova- tore (Le Trouvère) in 1853 en vooral La Traviata (1853) die zijne faam over de ge- lieele muzieklievende wereld verspreidde. Minder bijval had Verdi met oene reeks daarop volgonde zangspolen, waarlusschen wij zullen noemen La forza del Destino, in 1862 geloondicht. Bijzonder voor Parijs schreef hij Les Vêpros sicilliennos (1855) en Don Carlos 1867). Doch ook deze operas behaalden den bijval zijner vroegere niet en beteekenden, in vergelijking met die vroegere, achteruitgang. Doch het is in zijne drie laatste operas dat Verdi de volle maat van zijn talent te oor- deelen laat het zijn Aïdu, Othello en Falstaff. Aïda schiep hij naar aanleiding der inhuldiging van hel Suez-kanaal op 19 No vember 1869, in tegenwoordigheid van kei zerin Eugenie, kroonprins (later keizer) Fro- derik van Pruisen, en het stuk brengt daarom een en door Oostersch-Egyptisch koloriet op de [danken. Otliollo en Falstaff werden respec tievelijk in 1887 en 1S93 voleindigd en iiet geheim van den bijval dezer drie laatste ope ras hebben wij reeds liooger doen kennen zij staan geheel onder Wagner's invloed en hebben met de kunst van den Duitscben meester hunnen zegetocht door de muziekale wereld gemaakt. Ook door zijn onsterfelijk Requiem in 1874 geloondicht ter nagedachtenis van den dichter Manzoni verwierf hij niet minder faam. Het is weinig gekend dat Verdi ook heeft meêgedaan aan politiek. Een tijd lang maakte hij deel van de Kamer en in 1872 werd hij senator van'liet koninkrijk benoemd. Verdi bracht zijne laatste levensjaren door op zijn landgoed te Busseto, 's winters te Genua en stierf, den ouderdom van 88 jaren bereikt hebbend, le Milaan, daar waar hij zijne eerste opleiding kreeg en zijne eerste zegepralen behaalde, op 22 Januari 1901. Vatten wij nu ons oordeel over den Ita liaanschen meester samen, zoo durven wij vooropstellen, dat hij eene uitzonderlijke be gaafdheid voor het dramatisch reëele bezat en daarom best te vergelijken is met de Duitsclie meesters. Aan melodie ontbreekt het in geen enkele zijnor werken, dooli hij hecht le veel gewicht aan het uiterlijk effect. Dat lag blijkbaar aan zijne natuur, waarin het zuidelijke bloed zich begrijpelijk niet verloochenen kon. Minister van Wetenschappen en Schoone Kunsten de vader van het schoolwetsontwerp, dat aan de Katholieke werklieden het recht en de vrijheid zal waarborgen, hunne kinderen naar de school hunner keuze te zenden en zoodoende hunne zielen te bewaren.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1