Onder de Ohsleralijders De Koopman Kieswet 8 gevaren van versck en al te rnalsch brood Kunst= en Letternieuws DE VOLKSSTEM Alle sledon van belang bezitten reeds «Hot Historiek hunner Gudo straten» zoo onder andere, Antwerpen, van Thys, Mecholen, van Kanunnik Van Caster, Doornijk, van Hocquet. De stad Aalst beeft tot hedon zulk werk nog niet. Ontbrak bet noodigmateriaal omdergolijk monument op te richten Geenszins. Edoch, tot nog toe deinsde elk achteruit om zoo'n Benediklijnerwerk [aan te vatton, niet al leen voor hot ondankbare der taak, den ja- rcnlangen slrooven geestesarbeid en de meestal onrechlveerdige kritiek, maar ook voor de aanzienlijke onkosten van het druk ken en uitgeven en den weinigen aftrok, die gemeenlijk werkon van geschiedkundigen aard ten deel vallen. Thans ontvangen wij hot vorblijdond nieuw», dat, zoo don schrijver de vereïschto ondorsteuning bekomt, ook onze moederstad ■woldra een nieuwe ecrozuil, do roem van haar vorleden verkondend, zal zien op rijzen. Wij noemen dit eor.e gebeurtenis in de letter- en geschiedkundige wereld, en zetten onze talrijke Lezers ten vurigste aan do verzameling van zoo een verbazenden vcelomvattenden geestesarbeid uit alle krach- ton te ondersteunen. Het deel is niet alleen verhoven om zijne onbaatzuchtig» strekking, maar hoogst loffelijk om de pogingen die worden aangewend om de stad Aalst stoeds grooter en schooner te makon hij ingezetenen en vreemdolingon. Het Historiïk der ends straten ran Aalst zal verschijnen in maandolijksche afleverin- gon van 32 bladzijden, aan den spotprijs van 1 frank, telkens in fraaien omslag gobonden. Do eerste aflevering verschijnt in de toeko mende Nieuwjaarsmaand. Het volledig werk zal 12 afloveringon bovatten en niet in den handel gebracht worden.» Do drie eerste afleveringen bevatten de topographie der Lange Zoutstraat, Sluier- straat, Sint Jorisstraat. Krommen-Ellcboog- slraat, Korto Zoutstraat en Fortuinsteeg de Keizerlijke Plaats, Boterstraat, Korte Nieuwstraat, Korte Sint Jorisstreat, Vee markt, Nieuwstraat de Keizerstraat, Vrij heidstraat, Kat, Lange Ridderstraat, Korto Ridderstraat, Pompstraatjo, Kallestraat,het Straatje zonder eindo, Peperstraat, benevens de oude sagen er faan vorbonden, en een overzicht over huizen Jen straten, openbare verlichting en roinigheid, versterkingen, muren en poorten. Wij hoptn, dat alle kunstminnende Aal- slenaars en alle liefhebbors van oude geschie denis zich deze kleine uitgaaf zullen willen getroosten en, allen zonder uitzondering, Ibanne inschrijving zullen sturen aan den schrijver, M. Petrus Van Nuffel, Houtkaai, 4, Aalst. De geheele stad Amiens wa» in droefheid gedompeld. De openbare pl«in»n warén eenzaam verlalon, do anders zoo drukke stralen achenon te zijn uitgestorven, de meeste huizon waren g»heel en al gesloten; aan alles zag men, dat er een ontzettende eclirik en vrees in de stad heérschte. Slechts l.ior en daar bewogen zich eenige gestalten. 6® Vervolg Daarbij vatte hij met zyne herkulische -«rmen zijnen zoon bij de schouders, en *ag hem in het gelaat. Misschien geld noodig, hé Neen vader, hoe komt ge daarop Dan is 'teeue liefdegeschiedenis, hé? zegde de koopman lachend. Als het zoover ware I luidde Victor's moedeloos antwoord. Is or een medeminnaar in 't sp»l Deze vraag beantwoordde Victor door som ber het voorhoofd te rimpelen. Wieis het? vroeg mijnheer Alm lako- niok. Een diplomaat met een kalen vorsten- titel. Misschien wel prins Oscar vonSendheim? Ja. De gezantschaps-attaché. En dien zoudt gij vreezen, zegde de koopman minachtend bah ge moest toch weten, dunkt me, dat er tegenwoordig geen titel boven dien van een ryk man gaat. Er zijn toch nog andersdenkenden, viel Victor in de rede. ik vrees dat een vorst in de diplomatieke loopbaan aUijd een gevaarlijke mededinger zal zijn. Dat zullen wij zien. Ook ben ik zeer be nieuwd, om uw ideaal te leoron kennen.Het zou me meer dan verdrietig zijn, wanneer gij om een meisje dat me niet -bevalt, mijn lieve lingsplan in duigen gingt werpen. Ge weet itoch wat ik bedoel Ja, gij denkt aan Selma. En wel met voorliefde, riep de koopman Mot gebukte hoofu«n scli.n.a »ij »lke ont- raceling van vrienden, Terwantee ofbekon- lieii to willen ontwijken. 0?«-al h.-e sclito er doodscbe stilte. ËuC y=lTi«er solisM oj)Se- lieven, alle leven verdwouon. In de woningen schaarden zich de bean- stigdo familieloden om don haard. De bloeko sidderende moeder» lieten haar smartelijke blikken op de kinderen rusten, ulo mot vor- wonderin g deze droefheid zagen en luid ge ween aanhieven de vaders poogden elkaar rnood in te spreken alle inwoners loefden in hang» verwachting. Geen venster werd er geopend om de stralen der zon binnen te laten of om een vroolijk lied naar buiten to doon galmen. Slocht wanneer de sombere nacht was aangebroken, werd de deur geheimzinnig geopend en men zag hoe de lijkkisten wer- don gebracht en in de duisternis verdwenen. Niemand waagde het, de naam der ziekte uit te sj rekon, die de stad had bezocht en toch dachten armen zoowel als rijken aan haar. In hunne verhitte pliantasie zagen zij het monster aan hunne legerstede, hoe het de ontvleeschde armen naar hen uitstrekte on door schrik bevangen namon de rijkon de vlucht on de armen verborgen zich in allo mogelijke hoeken. De plaag kwam van de oevers van don Indus, had Ptr/.ië doorge trokken, in Bagdad tallooze slachtoffers ge maakt en wa» vervolgens den Tigris en den Euphraat overgestoken, 't Was do cholera. Do vreesolijke pest woedde du« in Amiens. Te vergeef» strood de wetenschap tegen hel monster. Hier baatte geen mensehelijke kunst. God alleen kon hier hulp bieden. In een verafgelegen amphitheater lagen de choleralijders en wachtten onder heTige smarten den dood Dagelijks nam do ïiekte toe en met haar, schrik en ontsteltenis. Tal loos waren de zioken, ontelbaar de offers, maar gering... het aantal helpers. Zoo kwam de 4 Juli van het jaar 1866. Daar vericheon eene vrouw dio van zeer verre kwam en niets mot zich mede bracht dan dio hemelache bloem der christelijke liefde, de bloem welker geur alle smarten lenigt, alle wonden geneest. Onder h»ar dichten sluier verborg deze vrouw een zeld- zamen moed en, voor de meesten onbekend, spoedde zij zich bij hare aankomst door de ledige straten van Amien» naar het hospitaal. Aan de deur van het groot# ziekenhui» hield de cholera de wacht. In de ruime zalen lagen de zieken klagend en weenend. De lucht wa» verpest door den vergiftig den adem der stervenden. Ontzettend tooneel. Hier werden nieuwe zieken binnen gebracht, daar lagen anderen in doodstrijd krampachtig zich kronkelend op hunne stervenssponde hier droeg men lijken naar buiten, ginds was men bezig den zieken medeeijnen to» te dienen. De vreemdelinge trad moedig over den drempel, begaf zich naar de ziekenzalen en wandelde van het eene bed naar het andere. Hier sprak zij een stervend noed in, daar troostte zij een zieltogende moeder met de belofte, dat zij voor de achterblijvende kinderen zoudon zorg dragen den arme familievader holoofde zij, dat de zoon het leger zou Terlalen, naar huis zoo terug- keeren om voor zijne moeder te zorgen. levendig; al is de gravin ook wat hoogdra vend, ze weet toch te goed, wat flinke partij hare Selma doet, met myne schoondochter te worden. Maar ik zie, dat ge wanhopige ge zichten trekt over mijne ouderwetsch© manier om een huwelijk tot stand te willen brengen. Doch het zij zoo. Ik zie voorloopig van mijne planen af, Selma is mij te lief, dan dat ik u haar zou willen opdringen, wanneer ik zie, dat gij goed gekozen hebt. Victor haalde adem. Het alles beheer- schende geloof aan do macht van 't geld greep hem met angst aan. Reeds van verre brak mijnheer von Heusen- berg by 't zien van den koopman in een geestvervoeren den uitroep uit Het wonder, 't wondor de naam Alm is eene beschikking voor mij. Eene bijzondere ster brengt de de leden uwer familie do een na de andere tot my, mijnheor Alm De goheimraad was op het punt Eugeen te noemen, doch een smeekende blik van Victor hield hem terug. Hoe ongerijmddacht hij bij zich zeiven; ik geloof dat zy zich over hem schamen De koopman wist zich tegenover dames op eene beschaafde wijze uit te drukken,dio hem zeer goed stond. De snelle, vlugge bewegin gen zyner struische gedaante stemdon vol maakt met do uitdrukking de rondheid in de wat grof gevormde, maar rogelmatige trek ken van hem overeen. Hot vollo, blondo haar, hot vroolijk oog, alles paste voortreffelijk bij het wat onopgeschikte toilet, waarvan hij bij uitnomendheid het losse op prijs stelde. Om don mond lag iets van do oorspronkelijke, on- beteugolde hertstochteüjkheid van het gestel met don zelfbewuston trots van den rijkdom gepaard, die bij zich zeiven denktde wereld behoort aan mij. Spoedig ook liet zij op bedekte wijze gouo in do handen van do bohoeftigen glijden, nu eens hield zij haar'armen onder het hoofd van een stervondej: om hem zijn dood ge makkelijker te maken, dan weder droogde zij do tranen van een verlatene of wees bij do stervenden mol de hand naar den hemel. Aan hare zijd» schreed de Inspecteur van hot hospitaal, oen waardig grijsaard mot het Kruis van Verdiensten op de borst en begeleidde haar van kribbe tot kribbe. Zoo kwam zij ook hij eene ziek» arbeidster wier oogen krampachtig waren gosloten. Medelijdend hoog de vreemdolinge zich over de kranke en fluisterde haar eenige woorden in het oor, die alleen de zieke kon verstaan. Heb dank, Zuster lispelde nauwe lijks hoorbaar do arheidstor. Het is geen Zuster sprak diep be wogen de Inspecteur tot de zieke, uw hoofd rust in de armen van Keizerin Eugenie Neen, mijnheer «prak de Keizerin (want zij was het werkelijk) laat mij den naam Zuster hij is hier alleen van pas Nooit, zegt e u Fraaseh blad, was keizerin Eugenie verhevenor, en bewonde renswaardiger, dan teen zij to Amiens ver plegend on troostend onder de choleralijders zich bowoog. En voorzeker zal ook de on- verzoonlijkste vijand der ongelukkige voratin met deze waardeerende woorden sympathi- seeren. Keizerin Eugenie zelve kan onge twijfeld nog heden met voldoening op deze treffende gebeurtenis terug zien. Het is ongelooflijk aan hooveel gevaren do menigvuldige liefhebbers van versch brood bloot slaan. Meest alle menschen ver kiezen een stuk versch brood boven eene oudbakken korst. Nochtans is dit laatste onschadelijk en het eerste daarentegen on gezond. Niet alleen is het versch nauwelijks ge bakken brood moeilijk verteerbaar, 't wordt bovendien nog onvoldoende gekauwd, waar door 't dus ongenoegzaam gemengeld wordt met het speeksel en de maagsappen, die on ontbeerlijk zijn voor zijne afscheiding. Door het feit zelfs echter dat het onvolledig werd doorbakken, bevat het allerlei schadelijke kiemen immers 't water dat voor zijne be reiding noodig was, kan onzuiver zijn, over laden met tering, typhus-bacillen, of die zelfs koliek veroorzaken kunnen, daar de warm tegraad voor het hakken van 't zachte brood slechts 60 graden boreikt. En deze warmte vernietigt geenszins de besmeltingsmicroben. Daarbij voedt vertel) brood niet cn dit laat zich gemakkelijk uitleggenEen pond zeer versch cn weinig doorbakken brood dat met genoegon en haastigheid wordt geëten, «topt onmiddelijk de maag en hij die or van geno men heoft, voelt zich dadelijk verzadigd door deze vaste massa, die als «en klomp zijne maag vult on bowaaft, en «en uur later, in dien hij geen maagontstelteni» heeft opge daan, is hij weer hongerig. Goed doorbakken broed heeft geen dezor nadeelon immors daar de korst dik i», blij ven er niet voel malsche deelen meer over en daar er om de korst te bakken eeno warmte van 120 lot 130 graden noodig was, zijn do meesto kiemen die zich in het water, de bloem of don deeg bevonden, geheel ver nietigd. Als het daarbij nog lang wordt ge kauwd, mengelt liet zich rijkelijk met speek sel, men kan het dan gemakkelijk doorslik ken en in do maag wordt het, verro van oeno zware dichte massa te vormon, onmiddelijk doordrongen van de maagsappen die liet ge makkelijk verteeren en volkomen ontledon. De eenigermato onsamenhangend© wijze van uitdrukken des koopmans behoorde ook tot zijne eigendommelijkheden. Gelijk alle heerschzuchtigen, iotwat despotieke karak ters, beminde hij bij de vrouwen vooral het zachte, teêr gedwee, van die eigenschappen was er bij Anna geene aanwezig. Daarom stiet zij hem op hare luide, luimige, bijna ovorheerschende wijze veeleer af, terwijl Helena bij 'teerste gezicht zyne symphatie won. Waarom is het deze niet dacht hij, en dadelijk wendde hij zich ook mot zijne hoffe lijkheden tot Helena, eene teleurstellende waarneming voor deü onrustig opmerkzamen Victor. Toen de prins zich vertoonde, kon hij voor zijne verwondering,Over dit aangroeien van 't gezelschap geen woorden vinden en zijne gedachte, waarmeê hij 't zonderling vor- schend oog van den koopman ontmoette, was welk een Goliath heeft onze kleine David daar opgevischt De koopman bezag den jongman ietwat uit de hoogte, boog bij de woderkeerige voorstel ling geen troepje lager, dan voor ieder ander sterveling. Wat had ik, zegde hy later tot Victor, dien vertegenwoordiger van lang vergane voorouders geerne eene poets willen spelen. Maar het is do moeite niet weerd. Gij zij t in 't net eenor corvette gevallen, geloof ik. Gij zoudt wel doen met tot mijne vlag over te komen. Wat eischt gij van mij, vader Bah, ik eisch niéts, ik stel rnaar voor, zegde Mijnheer Alm listig lachende gij zult zelf tot mijne plannen toetreden, als gij eerst goed van uwe dwaasheden zult genezen zyn Vader brak Victor los, hij schynt mij Bij gelijk gewicht levert' het doorbakken brood eens zooveel voeding op als hot VQrscho brood en het veroorzaakt bovendien nooit maagontstelteni», die dikwijls het ge volg is eener al te snelle inzwelging van hei brood en vooral van het halfbakken brood. 't Is vooral op de kinderen dat de moeders met do meesto oplettendheid moeten waken bij hot gebruiken van versch brood. Dit brood, geweekt in sausen, molk, koffie, vleeschsoep, enz. is een der bijzonderste oor zaken dor brakingen, afgang en kolieken en zelfs ran die chronische maagontsteltenissen, die men eiken dag aantreft, terwijl integen deel de broodkorsten zelfs hij do kleinste zuigelingen geen de minste stoornis in de spijsverteering loweeg brengen. In Engeland eet men maar weinig brood en 't is dan nog zeer doorbakken. Het is dan ook zeer zeldzaam dat de maagontstel- tenis voortkomt bij onze overzeesche gebu- ren, dio nochtans oene beduidende hoeveel heid voedstl gebruiken en 4 tot 5 eetmalen per dag nemen. Men kan dus nooit to waakzaam zijn op de juiste navolging van een der moest noodza kelijke grondregels der gezondheidsleer. 't Is bijgevolg zoer goed gebakken en uiterst droog brood, dat ons voedsel moet uitmaken, te nullen, en enkel dit mag ge bruikt worden door kinderen en ouderlingen. Zelfs zonder tandon kan men liet harde brood heter kauwen dan het versche, en dit vooroordeel moot men trachten uit to roeien in dio middens waar soms die oude valsche meening blijft voortbestaan. Dr. M. De kommissie der XXXI, die gelast is met een onderzoek te doen nopens een nieuw stelsel van kieswet voor provincie en ge meente, heeft reeds verscheido zittingen ge houden. Daar lekt niet veel uit vanhetgene in hare zittingen wordt besproken, maar toch is men het volgende te weten gekomen w Eon lid, M. Prins, hoeft een nieuw kies- stolsel voorgebracht, dat hij uitgedacht heeft. Die heorzou de kiezers van ©lke gemeente verdoelen in vier klassen, en elke van die vier klassen zou het vierde der gemeente raadsleden kiezen. De verdeeling zou geschieden volgons het bedrag der belastingen welke zij betalen; en ook volgens den graad van geleerdheid wel ke zij bezitten. In dat stelsel zou elkeen maar eene stem bezitten. We weten niet of de evenredige vertegen woordiging zou toepasselijk zijn op deze gedeeltelijke kiezingen. Wij zouden voor dio toepassing zijn. Over hot stelsel zeiven kunnen wij nog on» gedacht niet zeggen. We kennen het nog te weinig in zijn ge heel en in zijne bijzonderheden en kunnen ons nog geen gedacht maken van de moei lijkheden welke hot zou teweegbrengen. We meenen echter dat deze moeilijkheden zeer groot zouden zijn, en als de evenredige vertegenwoordiging niet zou toegepast wor den, zou de kiesstrijd in alle gomeeuten|veel verhevigen, want hij zou langsom meer een persoonlijk karakter krijgen. Veronderstel dal de eerste klasse van kie zers zou bestaan uit dezo die ten minste 100 of 50 frank grondbelastingen betalen. Hot zou kunnen gebeuren dat or maar vijf, tien, vijftien kiezers zijn en nog minder, die voor éen onnoozelon jongon te houden. Koppige jongon Begint ge my ook tegen te sprekon t zal ik mij ook bij u in nieuwe grondregels moeten oefenen Het is voldoende geloof ik, wanneer een zoon mij dwingtdoch zwijgen wij daarvan stil Gij zijt tot alle berekening onbekwaam, omdat go verliefd zijtloop dan maar een blauwtje; maar vertoon u dan niet meer voor myne oogen. Uwe oppositie zegde Victor trotsch, be- wyst mij slechts, dat gij den prins voor een lastigen mededinger houdt én juist dat hin dert mij. Ja, ik zal om Anna's hand vragen, om mij met hem te nieten. Gij doet groot on recht, met zoo over Anna te denken, en ik hoop, dat gij niet zoo ver gaat, om mij dwang op te leggen. Aan mij is 't u eene dochter voor te stellen, niet aan u, my de bruid op te dringen Do koopman onderdrukte met geweld zyne gramschap. Alleen aan 't medelijden met uwe dwaas heid, zegde hy barsch,hebt ge het te danken, dat ik niet streng te werk ga. Myne voorzog- ging neem ik echter niet terug. Ge loopt een blauwtjo, zeg ik, en daarmeö heb ik voor ditmaal afgehandeld VH. Helena, mijn kind, ge zoudt mij zeer ver plichten, wanneer ge me nu alleen liet zegde Mijnheer von Heusenberg uit de dichte versehanwngen van kussens ©n pelsen waar achter zijn© kleine gedaante in den zachten zetel bijna verdween. Holona, die haren vader gezelschap hield, lachte stil en antwoordde Waarom stuurt ge mij weg? Ik ben im mers heel stil Wat zijt ge dan van plna Iets te doen wat ik niet laDger kan aan de voorwaarde voldoen die zouden mei hun klein getal beschikken over het vierdj der gemeenteraadsleden. Die gemeenteraadsleden zouden bijna altijd oiider hen zeiven moeten gevonden wordeo, Men ziet dus welken hovigen strijd tug, schen zes of zeven man 1 Indien de evenredige vertegenwoordiging zou toegepast worden, dan zou het meestal uitloopen op eene overeenkomst. Veronderstel dat die eerste klas over (vree zetels beschikte. De twee tegenstrevers zoq. den zich t'akkoord stellen om tegen elkander op te komen, mot elk een telhout bij en zg zouden bijna altijd allo twee gekozen zijn. Zonder Evenredigheid ware het een strijd op leven en dood. Als er Evenredigheid ij, zien we niet in dat het noodig is de kiezer) in vier klasson te verdoelen. We zijn ten andere overtuigd dat de socia. listen voorzeker van die.verdeeling in kla» sen niet zullen willen weten. Als mon toch de Evenredigheid toepagtj waarom ze dan niet toegepast op de kiezin gen zooals ze zijn, met of zonder wijziging! De nieuwo kieswet zou vooral moeten b» oogen meer vrede in de gemeenten te bren. gen het is zeker dat d© Evenredige Verte- genwoordiging kalmeerend werkt de Kamerkiezingen zijn daar om het te bewijzen. Men heeft ook haren weldadigen invloed ondervonden in do groote steden eer libera* len en socialisten gekarteld hebben om d) katholieken buiten te kegelen. Elko partij was verzekerd eene vertegen, woordiging te verkrijgen volgens hare talsterkte en de kiesstrijd werd op sletaa gevoerd. Anders is hel gesteld met de gemeentes waar het er op aankomt de volstrekte mui derheid te hekomen om do tegenpartij buits t6 houden daar is de strijd altijd zeer be vig, en hij wordt meestal gevoerd in dt herborgen, hij middel van gemeen e en lag drink- en braspartijen. Van het oogenblik dat elk weet dat bi zijn aandeel zal bekomen wordt de strijdsli en heftig. Nu is het al of niet en 't is hevig zou een ander quorum kunnen stellen in dion men bepaalde dat elke partij, die lie derde der lijststemmon meor eeno behaalt haar aandeel bekomt in het aantal zetels da ware in do meeste gomoonten de bevredigiuj voltrokken. Onze tegenstrevers vragen dó toopassioj der E. V. op al de gemeéntokiezingen. Wij zijn daar altijd voor geweest en zij ©r nog voor, maar anderen zijn daar vol strekt logen wij zooken oenen middonvre waarop men zou kunnen 't akkoord komen. Hot i» voorzeker niet billijk dat cone pari die de helft der stemmen bekomt meer één al do zetels bekomt, on dat de andcro, tli twee stemmen minder heeft, hek af is, mai als men hot dorde dor stemmen niet Ju hijeen brengen, moet mon bekennen dat d grieven tegen 't bestuur niet al te groot zijl Overigens, we herhalen het, wij zooke naar on middel van overeenkomst on vi houden niet hijzonder aan liet derde. Vk kiest mon 2/5 1/4 als quorum, of inlog» 't is ons wel maar in alle geval we vragi meer evenredigheid als bevrediging. uitstellen te lang reeds heeft men op mijd wacht. Die verwenschte jicht heeft mij va biuderd, een gegeven woord na to komti Doch nu moet ik er aan. De neêrslachtige toon dezer woorden e een deeltje met sierlijk schrift in de haridi haars vaders, gaven Helena spoedig ophelil ring. Moet ge een nieuw stuk nazien? vroeg» Ach ja, en ik ben juist zoo slecht stemd daarvoor zuchtte de intendent. Misschien beter voor een treursp scherste Helena i arme vader Ja, met recht arm Ik verzoek u mij alleen te laten, kindlief Gij meisje ko u niet stil houden, dat weet ik. O papa, ik zou u het tegendeel kunö bewijzen. Maar zoo als ge wilt Dit zeggende nam Helena haar werkmai je en ging naar de deur. Plotseling bleef in gedachten verdiept staan. Nu vroeg de baron ongeduldig, ter» hij de bladeren van het deeltje als een S| kaarten op elkaar sloeg. Ach zegde Helena peinzend, ik donk juist aan, hoe treurig zoo'n dichter er tf aan is. Zyn werk, waaraan hij ontelbare ui en dagen heeft opgeofferd, verbeidt sedi lang 't oogenblik dat het aan de kritiek o derworpen worde, die over doszelfs lot t schikt, en nu, terwijl men zich eindelyk over den arbeid erbarmen zal, geschiedt juist op 't ongunstigste oogenblik. AU schrijver l Gy zult gehekeld, veroordeel afgewezen worden, omdat uw rechter goede bui had. O, papa wie ook de schryl van dit stuk moge zyn, ik beklaag hem,»1 oorloof my eens achter de schermen der 1 tiek to zien, laat mij lozen Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1913 | | pagina 6