Taalverdediging "T EEN EN 'I ANDER Eene terechtstelling in Spanje buitenland negentiende jaargang nr 257 Woensdag 5 November 1913 loi 23 Jh. €3- 3EB X_. IO Pegoud te Gent CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN» Zoa maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureelen Tan het land. I" UITGAAF, 4 tl. 's avonds 4® «a 2* UITGAAF, 711. 's avonds Tour 1011 te la puhlicatê coir.merciale et financière da journal, s'adresser exciusivement a l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL I TEfifiLST COOTS, Beurspiaats, 9, Kerkstraat; Telefoon A 3»9 J Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel'De Qendt. AANKONDIGINGEN» KI. sank, fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) Ir. 1.00 3* bladt. (de regel) Ir. 1.00 I Gemengd nieuws per regel; fr, ?.00 4* bladr. (de regel Ir. 0,30 I Recht, herstell. (por regel) [r. 2,00 Financ. aankon.(perregel) fr. 2,00 I Orerlijden (por regel) Ir. 2,00 Commerciale en fiiianVieele aankondigingen zich uitsUiitelyk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, lleursplaats, Brussel. Wij ontvangen het volgend schrijven Aan de redaktic der Volksstem, Ik heb met groole belangstelling do do artikels gelezen, in uw geërd blad over eenige dagen verschonen. liet is droevig dit te moeten vast stellon. doch het is maar al te waar do rechten dor Vlamingen worden voortdurond met de voeten getreden Wij, Vlamingen, kunnen in ons Viaaiusch land zelfs het postje van veldwachter niet bekleeden, zonder de kennis der Fransclie taal te bezit ten, terwijl de Walen liier in ons Vlaanderen, ongestoord de schoonste bedieningen bekleeden, zonder een enkel woord Vlaamsch te kunnen spreken tot het volk, waarmede nochtans gedurig moeten in betrek zijn. Wanneer zal het dan eindelijk eens eindigen met deze schreeuwende on rechtvaardigheid Wanneer zullen onze broeders, do Walen Belgen is onze lamilienaam eens toonon door hunne degelijke kennis der Vlnamsche taal dat zij, ter oorzake van bekrompenheid van geest of slechten wil, niet verplicht zijn hior in Vlaanderen als woekerplanten te leven, op de kosten der ontwikkelde Vlamingen,welke voor het minst twee talon machtig zijn? En het zijn do Vlamingen hier in liet hertje van Vlaanderen, die gedurig tot tolken moeten dionen der franskiljons, opdat zijn hunne vetbetaalde plaats zouden kunnen bedienen. Wio zijn de plaatsekensjagers en de hudgetvroters Door het ministerie van Spoorwe gen (het beste ministerie nog voor de Vlamingen, dank aan M. Helleputte) worden er jaarlijks aan do arme Vla mingen 800.BOD frank betaald en aan de Walen, let op één millioen 900.000 frank. Onverschillige Vlamingen zijt gij dan stekeblind Het arrondissement Aalst hooft 100.000 inwoners meer dan het amm dissement Dinant en toch 15 poslim richtingen minder West-Vlaanderen telt 850.000 inwonors en Namen slechts 350.000. Toch heelt West- Vlaanderen 1'2 postontvangerijen min der dan Namen, wijl do hoogere bestu ren Waalsch zijn. In het openbaar stapelhuis van Brussel zijn er VEERTIG onderzoe kers. Die 40 bedieningen zijn voor behouden aan do Walen, op voor waarde nochtans dat deze geen Vlaamsch kennen Van do VIJF kon- troleurs en DRIE ontvangers kent één Nederlandsch. De ontvangers van het 3" tolkan toor (invoer langs do Hollandsche grens) een ambtenaar die regelmatig Nedorlandsche brieven on doliumen ton vóór zich krijgt kont onze taal niet Sinds 1830 heeft een Vlaming het neg nooit kunnen brengen tot don graad van Algemeen Bestuurder dor Posterijen 1 Over enkele jaren werden door het ministerie van openbare werken tot -Antwerpen twee ingenieurs benoemd, welke geen gebenedijd woord Vlaamsch verstaan. En hoeveel andere miskenningen zijn er niet We worden bedrogen, uitgezogen en op den koop toe nog bespot. De Vlaming betaalt, de Waal geniet Men durft ons noemen voleurs de places en we staan niet op 1 En gij werklieden, schrijnwerkers, ijzerbewerkers, Vlaamsche vak- en stielmannen, denkt gij in ons Vlaande ren, in uw eigen land ter gelegenheid van de nïenwe nijverheid, schoone postjes to krijgen Neen... ofwel gij moet tijd, geld en moeite opofferen om eerst en vooral Fransch te leeren Welnu als gij dat doet, ik ben er niet tegen maar laat u toch niet lan ger verdrukken en eiscli <rin Vlaande ren Vlaamsch opdat gij u en uwe kinderen stillekens aan de moeite en het geld, noodig om Fransch te leeren, zoudt kunnen sparen. Gij,ontwikkelde Vlamingen,schaam u niet in Vlaanderen Vlaamsch te spreken on te eischen zooals gij ziet hebt gij er alles bij te winnen en bo vendion, liet is uw plicht, het lot van don minderen te verbeteren en den batelijken klassenstrijd tegen te gaan maar dat kunt gij niet zonder de taal van uw volk te spreken. Mochte eens de dag aanbreken dat op het gebied der verdiensten,alle Bel gen gelijk willen zijn voor do wet. De volledige kennis der beide talen moet slipt vereischt worden van eiken Belg, welke in de openbare besturen begeert aangenomen te worden. Dat men van Waal en Vlaming de echte bekwaamheid eischa welke zijne bediening vereischt cn dat men de rechten van niemand miskenno. Ziedaar, Ileeren, wat ik hij middel van uw veel gelezen blad aan ons Vlaamsche volk wilde diets maken. Ik dank U omdat De Volksstem hare kolommen zoo bereidwillig ten dienste stelt, Ier verdediging der rechten aller Vlamingen on ik bid U, mijne beste groeton te willen aanveerden. Uw getrouwe lezer, KLAUWAERT. De vastendagen. De toelating ▼an vleeschelen op de Vrijdagen en de vas tendagen in do hotols en spijshuizen van Gont, Lodeborg, St. Amandsberg en Gontbrugge, godurendo de Wereldtentoon stelling, is van gisteren, Maandag dag der sluiting der Tentoonstelling, ingolrokkon. Ket SSpusseisch Stadhuis. Het komitoit van oud Brussel heoft do aan dacht van liet gemeentebestuur govostigd op liet dak van 't stadhuis, dat afsteekt tegen het m'orkwaardig gebouw. De zoldervensters zijn zeer armzalig van maaksel en de keper beantwoordt niet aan do bouwkundige op valling van hot geheol. Plannon zijn dan ook opgemaakt omgansch het bovengedeelte to verbouwen. Men zou er een dak aanbrongen in den aard van liet dak van 't Broodhuis. Hot gebouw zou er veel bij winnon. Loonsverlaging in den Bori na ge. opschudding lieorscht er thans do wereld dor mijnwerkers nopens de medodeeliug dat hot loon eerlang met 10 per honderd zou wordon verlaagd, daar do prijzon dor kolen dalen on do voorraad brandstof steeds aangroeit. Do arbeiders bogrijpen den toestand. Zij hadden gevraagd de Ioontaks te behouden doch een dag por week to verletten, voor stel dat niet gunstig is onthaald geworden. Zij halon aan dat de aangekondigde loons verlaging voor zekere arboidors 12 011 15 p. zal bedragen, tengevolge van zokero wij- zigingon, aan de workvoorwaarden toego bracht. Het vraagstuk van een dag werkver- let in do week zal Zaterdag to Brussel in het Nationaal Werkerscongres worden ondor- zocht. Antwerpen esi R©$4er,dl2ïtï.Ziehier de cijfors dor havonbeweging van de 3 groote havens van liet vasteland, voor de 10 eerste maanden van 1913 en 1912 1913. Hamburg 15715 schepen 12.160,098 ton 1912. 15088 11,468,672 Verschil; +627 691,425 1913. Antwerp11 5857 schepen 11,731,931 ton 1912. 5801 11.4S1,651 Verschil+50 253,280 1913.Itotterdam 8827 schepen 11,006,769 ton 1912. 8554 10.142,807 Verschil +273 863,962 ton Ket oeidephoud der gevan gene De opslag der eetwaren heeft het rediot voor het.onderhoud dor gevangenen deelmakend van het hudjet van juslicie, met 25,000 frank doen vermoerdoren. Het kre diet voor 1911 beloopt 1,325,000 frank. Zijne vlucht van Maandag namiddag. Wij zegden gisteren reeds, dat de menigte welke zich 's morgends in den omtrek van St. Denysplein verdrong, gerust op 100.000 man mocht geschat worden. Welnu 's na middags was doze menigte nog verdubbeld, Wij hebben ter plaats verscheidens onzor lezers en Aalsterscho vrienden ontmoet, en die zullen het kunnen getuigen, dat er min stons 200.000 man open rond St.Denysplein waren om Pegoud aan 't werk to zien. Volen waren ter plaats gebleven, en had den or voor gezorgd iels uit do vuist to kun nen verrobboren. Anderen hadden er op go rokend in don omtrok iets te knabbolen t( zullen krijgen, doch dien Voorraad was spoe dig uitgeput en dan moesten zij wel, voetj voor vootjo tot in don omtrok der tentoon stelling gaan om daar lo trachten aan eten te geraken. Wij zeggen voolje voor voetje, en zulks is niét overdreven, want slecht met de grootste moeite goraakto men vooruit. Autos, rijtuigen, motos en rijwielen zijn al niet beter gesteld. Zij ook moeten om zoo te zoggen voortdrijven.... En liet gewoel vermeerdert nog op den Korlrijkschen steenweg, daar behalve dezen die r.aar eten gaan zoeken of tcrugkeoren naar huis, ook dezen di© gaarne een goed plaatsje zouden hebben reeds op weg zijn naar St. Denysplein Pegoud gaat naar omhoog. Eindelijk om 3 1/2 ure, steeg Pegoud op. Hij vliogt steeds heen en weder het plein, altijd maar klimmende. Hij klimt zoo hoog, dat hét toestel ginds boog nog enkel eon vogel gelijkt. En wan neer hij ginder, heel hoog, veel hoogor dan s morgens gekomen is, herneemt hij al de tooren die hij in don morgend reeds verricht heeft. 'lis onnoodigWgmaals de opsomming te geven der vorèohillonde luchttoeron. Do toeschouwers staan verrukt den vlie ger na te staren. Nu en dan hoort men uit do menigte een gejuich opgaan. Op andere benauwde oogenblikken is het zoo stil, maarzoo stil dat men eono muis zoude kunnen hooron loopen. Na al de vorscliillendo tooren gedaan te hebben, daalt Pégoud terug nodar juist om 4 uren 8 minuten, met zijn toestel neder- strekkeudo als een rousachligon vogel. De geestdrift, de uitzinnigo geestdrift hier weergeven is iels onmogelijks. Men moet het bijgowoond hebben om er zich oen ge dacht lo kunnen van vormen. De eoretoer per auto wordt begonnen doch kan niot voleindigd wordon, want don menschondrom rukte het plein op en wil Pégoud in triomf ronddragen, doch de auto moot vluchton.om hem er aan te onttrekken. De terugkeer naar de stad Do beweging, is het noodig hot te zeggen, ging alle gedacht (o boven. De auto's, do rijtuigen warougodwongon te wachten stedo- waarts te rijden, lot dat het meeste godrang ▼oorbij was. Wij hoorden tot hiertoe niot van moeilijk heden of ongevallen, doch het zoude niet te verwonderen zijn geweest waren ongeluk- don gebeurd. 's Avonds was er heel Gont door van niets anders spraak dan van de wonderbare tooren van Pén oud. Men kon er maar niet over uit gepraat geraken. Werk op den winkel Dat Pégoud nog werk op den winkel heeft zal duidelijk blijken uit do verbintenissen welke hij roods aangegaan heeft, of voor welke hg in ondorhandoling is. Zoo zou hij Donderdag te Rotterdam vliegen, Zaterdag en Zor.dag te Borchem- Sle-Agatha (Brussel), dan te Hamburg, Frankfort, Keuion, Munohen, Bucharest, Budaposih, Rome, Napels, Cairo, Conslan- tiuopel, en dan eene omreis beginnen in Rusland onz. De moordenaar Sanchez doodgeschoten. Zooals wij meldden, werd de genade voor Sanchez door zijne kinderen aangevraagd bij den Koning, niet verleend. Do strafuitvoering werd vastgesteld op Maandag morgend, iu het kamp van Eara- bancliez. Sanchez heeft een betrekkelijk kalmen nacht doorgebracht. Na gebiecht en de mis te hebben gehoord, word hij weggebracht. Het linieregiment der asturies en hot 4d0 regi ment hereden kanonniors, vormden hot vier kant op het oefenplein waar de strafuitvoe ring zou plaats hebben. Sanchez kwam daar aan in gesloten wagon, vergezeld door broe ders van liefde en door zijnen biechtvader. Wanneer hij uitstapte, keek hij verwilderd rond zich. Hij leunde op den arm van don priester en kuste herhaaldelijk mot koort sige bowogingon hot kruisbeeld. Men blind doekt hour, terwijl hij uitroept Vaarwel, vader Vaarwel aan allen. Dan wordt hij voor het peloton geplaatst on hot salvovuur brandt los. Het-is juist 5.39 ure. Kapitein Sanchez stort dood ten gronde. Vijf kogels vlogen door bet lioofd drie doorboorden zijn hart. Gerechtigheid was geschied. Het lijk werd in eene kist gelegd, die met een zwart kloed was bedekt. Na dat de troepen voor hot lijk hadden gedefileerd, werd hot naar het hospitaal van Carabonchol overgebracht. trekt, is gelast met eene zeer bolangrijkö zending. Hij zal te Staiilej'ville oen nieuw gouver neur generaalschap inriclilen, zooals er eoa in Katanga beslaat en dat, mot zetel te Stan- leyslad, heel liet noordolijk en noordooste lijk deel van Congo zal omvatten. Blijkens eone door de rogeering aan da Kamer medogedeelde tabel zou het beloop der schatkistbons van Belgisch-Congo, op 22 October 1913, de som van 85 millioen 499.000 frank bedragen. Sedert 9 Juli laatstleden heeft men voor 40 millioen 448.000 fr. van deze schatkist- bons in omloop gebracht. - - De aanstaands vertrekken Er is ook nog spraak dat hij eene omreis door heel Amerika zou doeu. Daar hij slechts zelden voor 20,000 frank daags werkt en liet meest altijd oonige duizendon moer is, is hot gemakkelijk te be grijpen dat Pégoud spoedig miljoonair zal zijn... De vluchten te Brussel Pégoud verzekerde ons gisteren, dat hij ig niet geleekond had voor de vluchten Zaterdag en Zondag te doen te Brussel, 't Is echter to verwachten dat er zal overeenge komen worden. Iloe uitgestrekt liet plein van Bercliem-Sle-Agatlia ook zijn moge, is het zoo goed als zeker, dat hot de beide dagon meer dan te klein zou zijn om do menig te bevatten. Wij zullen onzo lezers op de hoogte houden. Vertrokken evonoens op 8 November mat de stoomboot Anversvtllê Voor het ministerie van koloniën (tweede lijst): MM. Felix Fuch, gouverneur-generaal 12° vertrok; Malfoyt, vice-gouverneur-gene- raai, 5® vertrek Dr. Zerbini, genees- opzichter, 5® vertrek Janssong, werkhuis- overste, 3® vertrok Lidblom, ld.; 4® vertrok De Vos, kotelmaker-monteerder, 2° vertrok; Lapierre, klerk. l°klas 2ev..- Meorschaut baanlegger,l® vertrek; Rassolet-Petitjaques, landbouwoverste 1® klas, 4® vertrek L Tessaoli, substituut bij den procureur des konings, 4® vertrok Walrand, agent bij de rechterlijke orde, 2® vertrekGoboefs, territoriale beheerder, 2® klas, 4® vertrek Wampers, letterzetter, 1® vertrek Everard, pas werker-mon teerder, lc vertrek Slraven territoriale beheerder 2® klas, 2® vertrok, naar Katanga via Horna Palto, overste klerk, 3® vertrek Gunhet, territoriale agent, klas, 3® vertrok Dufour, grondtitelsbe waarder, 5® vertrok Beulens, hoofd landmeter, 4® vertrek Foucart en A. Schmidt, verificateurs der belastingen, klas, 3® vertrek J. Bertou, M. Ledent en G. Pirson, klerk-o versterf, bij de bolastingen, 2® vertrek; M. Vouloir, klerk klas, bij id., 2® vertrok; F. Struelensv verificateur der belastingen, 2®klas; A. Grau on Z. Looocq, klerken-overste bij de belas tingen; A. Catoire, O. Englebert en L. Brainant, landmeters van 't kadaster 3® kl.; Magaist, Demoustier, G. Briard, A. Divi- vier, Jeuniaux en E. Meeus, klerken 2® kl.; bij de bolastingen; E. Jamar, postontvanger 2® klas, 2® vertrok, opnieuw met zijne vrouw Voor de Forestière et Minière MM. J. Marchant, 4® vorlrek; P. Houssiau, 3® en E. Nossont, 2e vertrek. Voor de Spoorwegmaatschappij van Con go MM. J. Roisch, werkhuisovorsle 4® v.; A. Paradis, ovorate-klerk, 3® vertrek; A, Reiscb, ketolmaker. Voor do S. A. B.MM. M. Stronck, lian- dolsageht, 3® vertrek, en G. Isenbart, id. id. Voor do Comp. des Produits t M. Jos. Teytz, beonhouwer-kweeker. Voor de sludiomissie van den spoorweg ran Beneden-Congo naar Katanga MM. Paul Mayot, Angelo Cassini en Giacoino Moro, oporatoureu rn Marius Hoven, be- heerklork. Zullon op 8 November via Southampton en Kaapstad naar Katanga vertrekken M.M. Olsson, militair hoofdboekhouder baron Fallon, behoeragent tweede klas, oud wuchtmoesler bij het 3® lansiers, oud amb tenaar van hot tolwezen in België en oud ontvanger der belastingen te Elisabethstad H. Do Raedt, verificatour der bolastingen. Op 15 November M. L. Genbols, voor- loopig magistraat. Op 29 November commandant De Mou- lemcesler, staatsinspectour. Nieuwe onder-gouverneur generaal. M. Malfoyt, dio Zaterdag aanstaande ver- FRANKRIJK De Groot-Hertog Alexander van Ruslancf te Parijs De groot-hertog Alexander van Rusland, vergezold van don prins Demidof* gezant van Rusland te Athenon is Maandag avond, rond 5 ure 15, te Parijs aangekomen. Een Drama Maandag had in een koffie huis van de rue d'Angoulome te Parijs oe» bloedig drama plaats. De genaamde Aug. Dugant. 32 jaar wonende in de Durisstraat, loste er verscheidene revolverschoten op zijn gowezon minnares en op haren minnaar. Dugant schoot zich vervolgens een kogel door het hoofd en stortte dood neder. Do twee gewonden zijn in oen hopeloozeu toe stand naar het hospitaal overgebracht. Een Expre?tlrein Ineen kudde schapen-* De expresstrein komende van Modano kwam do statie van Seurró binnengestoomd, op het oogenblik dat men er eene kudde schapen tooiioorende aan M. Laurent, handelaar to Dijon laadde. Elf schapen werden vermor zeld en een vreesolijk gewond zoodat moa het onmiddellijk moest afmaken. Ten gevol ge van dit ongeluk ontriggeldo het eerste rijtuig van den trein. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Doodelijk automobielongeluk Zondag kwam Mevr. Tronde, 62 jaar oud, uit hare woning, gelegen in de rue de Paris, te Pantin. Do dame word door oen auto omvei> geroden en bloef dood liggen. De autvoer— der is wegons overdróvon snelheid aange houden geworden. DUITSCHLAND Een vader verdrinkt zijne kinderen en hangt zich op. Een verwer van Dresden do genaamde Marschefler, die sinds eonigen lijd zonder werk was, hoeft twee zijnor kin deren verdronken in eenen emmer water. Hij hield do ougelukkigen er zoolang met hot hoofd ingedompeld, tot zij bezweken. Zijne twee andero kinderen ontkwamen het slechts door bun hulpgeroop. Wanneer men toesnelde, sloot de^vader zich in eeno kamer op en verhing zich. Drie gezusters zelfmoorden zich.Maan dag merkte men op dat do kunslschilderei Kurtze, wonende te Marburg, zich zelf- moordde door vergiftiging. Twee liarer zusters, de oene wonende te Marburg, de andere te Brunswick, vergiftig- ligden zich omtrent op hetzelfdo uur. Tragisch einde eener familie. Te El- berfeld heeft de handelaar Leisel,zijne vrouw en zijne twee kinderen vergiftigd en zich vervolgens gezelfmoord. Maandag morgend drong men in de woning en men ontdekte er vier lijkon. Dit schrikkelijk familiedrama is toe t« schrijven aan de wanhoop van Leisel, dit voor zijne zaken vreesde, daar hij alle beta* lingon had moeten staken. Ean anarchist poogt zich te zelfmoorden. Maandag morgend namen de bewoners van een huis uit eene noorderwijk van Ber lijn een sterkon gasrouk waar, die zich door het ganscho huis verspreidde.Do gasontsnap- ping deed zich voor in hot appartement be trokken door do familie Hoclistadts. De pompiers drongen er binnen en vonden er den man, zijno vrouw en bun kind buiten kennis. Zij worden naar hot hospitaal ge voerd en bijgebracht. Rochstadts verklaarde dat hij anarchist zijnde, niet alleen eone omwenteling kon doen losbreken, maar dat hij den moed had zijn eigen lot to wijzigen. De wanhopige ein digde met don uilroop Love de anarchie lm Hochstadt was ginds eonigen tijd zonder werk. Eene kindermoord te Hamburg. Maan dag morgend heoft men to Hamburg het lijk ontdekt van een lOjarig meisje. Do policie- prefokt heeft eene belooning van 1000 mark uitgeloofd aan hem die den afschuw el ij ken moordenaar zul ontdekken. Eene moeder doodt hare kinderen. To Lischterborg, nabij Berlijn, is een schrik kelijk draiaa outdokt gowordeu. De vrouw

De Volksstem | 1913 | | pagina 1