ZIJ WETEN 'T IESÏ m 'T EEN EN 'T ANDER Doodelijk automobielongelisk Brusselscke Kiekskens Muilenland Negentiende Jaargang nT 253 Qasiderdag G November- I5S3 -Ët da" r a T S Vreeselijke Treinbotsing 4e CHEHËE-bij-LUIK Treinontriggeling te Terdonk 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zss maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 's avonds c'fe M 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds jjji Pour toiite la publicité coir.merciale et flnaneière du journal, s'adresser exclusivcment a l'Ageuce Réclame Godts, 2, l'lace de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE SRUSSEL I TEAftLST El. GODTS, Beursplaats, 2 I Kerkstraat," Telefoon A 3299 Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstcll. (perrogcl) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Cojnmerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta •wenden: Agence Réclame Godts, 2Beursplaats, Brussel. Hoe menigmaal hoort men niet, op onze dagen van licht en van vooruit gang, lussclien pot en kan, tusscken smet en zuur of bitter, redetwisten over zaken van belang, ovor princiepen en grondbeginsels van gedachten en le vonswijze, over godsdienst en zedeleer. over boeken en Lijdsclii-ifton en dag bladen, met één woord over zoo wat alles en, dat zoo vaak met kennis en bevoegdheid, doch, helaas, zoo dik wijls ook, met volslagens onwetend heid of met opgezette kwaadwillig heid. Eene mooi kleine zaak, strookt zo met hur.no opinie, wordt verdraaid of vergrootmoest men,och God toch wie kan daar beenen in vinden moest men een braaf kind, dat, op school, een passend antwoord geeft op eeno kinder- eenvoudige vraag, een beoldeken geven 't Is te veel... 't en is niet wel. Het inzicht welk zulke daad regeert... do hand welke zulk souvonirhen uitsteekt 't is al kwaad, ongeregeld inzicht...'t is eene vleiende, eene bezoedelde hand, want, wie weet, wordt niet daardoor het ge weten van vader gekrenkt, do opinie van vader bespot. O die suffers. Wordt oen priester geroepen om, bij zijne stervensstonden, een zieke te helpen en bij te staan, wat zal 't nu zijn Vrienden, bloedverwanten, men- sclien met verstand en menschon met geweten, hooron de zieke de hulp in roepen van der. godsdienst waijïxu hij opgekweekt is, maar denwelken hij, helaas, verlaten, verworpenen bespot beeft en tot denwelken hij nu wil we derkomen dat zijn altemaal leugens, dat is dwang, dat is fanatism, dwoepe domperij. Zij weten 't best Laat die stervende, in volle geestes- bewustzijn, verklaren, volop, volko men vrij, dat hij do handen wil ver ken welke hem voeger hadden gebon den, wie weet onder welken dwang, wie weet onder welke dwingelandij Dat is niet waar, dat kan niet, een man blijft man, en verwijft niet op zijn sterfbed, zoo immers bleef bij geen man en zijn laatste wil, zijn gebon den wil, moet hij Louden, mag hij niet Verbreken, dat kan niet... dat gebeurt iliet Zij weten 't nog eens best En de zioko biecht, spreekt eeno goede en rechtzinnige biecht eeno ware bekentenis van de gepleegde schuld, gepaard meteen goed leedwe zen,al kwam hot laatste maar uit vrees van God, uit vrees van de straf en van de pijnen om de zonden verdiend, dat, o dat, is ten minsto niet ernstig dat en is geene bokoering, dat en is geen weerkeeren naar bet goede. En, wederom, zij welen 't best Zij kennen, o toch zoo wel, de kleine vra gen en antwoorden van den kleinsten, van den eonvoudigsten catechismus I Voorwaar, groote verstanden on daarom ook, wie niet instemt mot hen, o, 't is een domper dat, een klein geestige dat, een fanatieke dat, een klein bekrompen verstand dat Zij weten 't best En moest een priester, in gansch bij zondere omstandigheden, onkel de geldigheid van een huwelijk verklaren aan den voet van het autaar, waar hij geroepen is het in te zegenen, en, aan het geweten van een der partijen de schuld overlaten, der mogelijk te be drijven heiligschenderij, o dan, de Kerk en heeft geen wetten meer. Zij rekt ze waar zij het wil, schort ze waar zij het goedvindt en, 'l is toch allemaal maar geestelijke winkel. Nog eens, zij weten 't best O ja, zij willen alles best weten, en over alles schrijven, en over alles mee praten lijk de blinden over de kleu ren Zij toch, o, zij weten 't best, en hunne kennissen moeten de gaaien maar slikken. O sukkelaars, wat zijt gij te bekla gen. Maar neen, gij bestweters, wat zoudt gij beter zwijgen. Beproeft bet, zoo gij kur.t, gij zult er wel mede varen. II. Wij raden onze lezers aan, aandach tig, op de 3° bladzijde, de aankondiging Het lijden der zenuwachtige msrf- sehen te lezen. De Beigen in den ureentde. Door verscheidene vreemde regeeringen word er beroop gedaan op de Belgen, voor de inrichting of herinrichting van hun hooger onderwijs. Melden wij nog de namen der Iieeren A. De Bray, H. Laureys en Lechten, door het Kanadeesch gouvernement geroepen tot de ambten van bestuurder en leeraars bij de hoogere handelsschool le Montréal. Pit is eeno groote eer voor ons land en ook voor do hoogeschool van Leuven. He£ Ë85?sssïsfeos4 iran Prinses -Je BousshowS. Dins dag was 't het patroonfeest van prinses Charlotte. Te dier gelegenheid waron bloe men in overvloed aan do ongelukkige we duwe van Keizer Maximiliaan gezonden go- worden. Een gebruik is 't dien dag al de kamers der prinses met bloemen to vorsieren, wat haar een groote vreugde baart, 's Morgens ont vangt zij de waardighoidsbekleoders van haar huis, dan haar dienstboden die haar komen gelukwenschon en bloemen aanbie den. Niettegenstaande haar hooge leeftijd,blijft de gezondheid der prinses goed. De krisissen die haar gestel vroeger soms schokten, komen nog heel zelden voor. Vier- en dertig jaar bewoont zij reeds liet kasteel van Bouchout, door wijlen Leopold II aangekocht na don brand van 't kasteel van Ter vuren, vroogere verblijfplaats der gewezen Keizerin van Mexico. Prinses Charlotte is thans 74 jaar oud. Zij werd op 7 Juni 1840 ten kasteele van Laken geboren. Eene aankondiging. - Uit de roode gazot van Charleroi, do volgende aan kondiging Nieuw 1 Het zakmes van don proletariër, in zuiver staal, 1° kwaliteit gewaarborgd met het in gelegd portret van Jules Destrée, Ansoele, Vandervelde, Smoels, naar keuze, fr. 1.45 stuk. Vrachtvrij per aanbevolen post tegen fr. 1.G0, gestuurd aan M- X,.., te Charlo- roi. Wat dunkt u Onze ^es*E?a9eai Het is dus morgen dat het tweede nummer onzer Volksverhalen aau onze lezers zal besteld worden. Do lezers welke onze Volksverhalen niet zouden bogeeren, gelieven er dus onze ver- koopers van te berichten. Wij duwen even wol verhopen, dat onzo lezers evenals zij ons getrouw bleven, toen wij hen do kleine prijsverhoogiug vroegen, wegens hot uitgeven van ons geïllustreerd bijvoegsel, ons nu ook niet in den steek zullen laten, en lozers onzer Volksverhalen zullen worden, 't Is slechts 5 centiemen meer per week, welke dan nog terugbetaald worden, door de gratis-inbinding der ver halen. Drie dooden. Verscheidene erg gekwetsten Dinsdag nacht had te Chenèe-bij-Luik, een vreeselijk spoorwegongeluk plaats waarbij drie ijzorenwegbediendon het leven verloren en verscheidene andere zeor erg gekwetst werden. Een koopwarontroin stond in de statie te wachten, tot de baan vrij was, om zijne reis te kunnen voortzetten. Eensklaps kwam uit de tegenovergestelde richting een andere koopwarentrein in snelle vaart opgedaagen. De remmen werkten niet en tot overmaat van ongeluk was hij juist op hetzelfde spoor waar de eerste trein stond te wachten. Eene botsing was onvermijdelijk. Ook was zij zeer geweldig. De beide lokomolieven werden vernield en de trein welke de botsing veroorzaakte ontriggeide. Talrijke waggons sloegen om en worden verbrijzeld. Van den anderen trein braken de ketens en de waggons door den schok in beweging gebracht, daalden in snelle vaart de helling naar Luik af. Gelukkiglijk had een wissolwachter de tegenwoordigheid van geost, de waggons op een zijspoor te sturen, waar zij ook ontrig- elden. Iutusschen was het personeel der statie van Chenée do bedienden der twee treinen tor hulp gesneld. Eèn dor stokers werd met ingedrukte borst van onder de puinen eoner lokomotief gehaald. De ongelukkige, zeke ren Nicolas Bolley, had reeds opgehouden te loven. Tweo reruslinters, Pecqueur en Michiels genaamd, werden ook dood in hun remhokjo aangetroffen. Boiden waren vree- selijk verpletterd. Een der machinisten werd door een stuk ijzer de rechterhand afgeslagen. De man, Detftey genaamd, werd in bedenkelijlcen toestand naar het gasthuis gevoerd. Ook al do andere bedienden der twee trei nen zijn min of meer erg gekwetst, en moes ten naar het gasthuis overgebracht worden. Het spoorwegverkeer is totaal onmoge lijk op de-baan en de schade zeer aanzienlijk. Een onderzoek is geopend. Woensdag morgend vroeg was het parket reeds ter plaats. Hoo spijtig is het niet, te moeten vaststel len, dat hij na die eervolle rechtzinnigheid, Vandervelde zegde dat die beweging diepe huishoudkundige redenen heeft. Een schoon voorbeeld dat zij niet tegen den godsdienst zijn. Oh noen l HAROLD. TEJ JXJ1PIT iT «E Een meisje doodgepletterd. Een tweede levensgevaarlijk gekwetst Dinsdag avond werd Jupille door oen schrikkelijk automobielongeluk in opschud ding gebracht. Een auto, waarin zich M. Gustaaf Trasen- ster, bestuurder der werkhuizen van Ougrée- Marihaye bevond, reed door de Visóstraat. In tegenovergestelde richting kwamen twee wielrijders afgereden. Deze reden mid den de straat, zoodat de auto, om ze te ver mijden, moest zwenken. Deze was echter zoo schielijk, dat do auto op het voetpad sprong, Juist op dat oogenblik stapten twee der tienjarige meisjes, de kleinen Paulina Cuvel- lier en Jeanne Stas, voorbij. De kindoren werden door den auto omgeworpen en Pau lina Gavelier verdween onder het zware voertuig. Men moest den auto oplichten om er het slachtoffer onder uit te halen. De arme kleine was de borst verpletterd geworden en had reeds opgehouden te loven. Het andere meisje was zwaar gewond aan hoofd, borst en beenen en moest in hope- loozen toestand naar het gasthuis gevoerd worden. Hot parket is verwittigd en heeft een on- dorzook geopend. De wielrijders worden opgezocht» Verscheidene gekwetsten Hawenbewesaitg fa Aatjes*- peel Gedurende do maand October 1913, werd onze haven bezocht door 606 schepen metende to zamen 1,177,229 ton tegen 612 schepen metendo samen 1,161,957 in Oct. 1912, zijnde dus voor Oct. 1913 eeno vermindering van G schepen en eeno ver meerdering van 15 272 ton. Mauessfeeraeging isi Kofcisip- daesï. De haven van Rotterdam ontving in October, hot bezoek van 886 schepen me tende 1.125.647 ton, tegen 931 schepen me tende 1.143.623 ton in October 1912, zijnde voor Oct. 1913, ccne vermindoring van 45 schepen en eene vermindering van 17.976 t. ISavenbewesing van frSasi?- fouë'Cg. In de haven van Hamburg zijn in October binnengekomen 1694 schepen, melende 1.325.269 ton, tegen 1636 schepen, metende 1.223.701 ton in October 1912, zijnde eeno vermeerdering van 58 schepen en 101.508 ton. Nog een fiasco De socialisten zijn tegen den Godsdienst niet Woorden welke dienen onthouden te worden Men sohrijft ons Brussol 4 Nov. 1913 De fiasco's volgen elkander op en gelijken elkander, bij do tegenstrevers van het wets ontwerp Poullet. Getuige er van do bijval, gisteren nog behaald door de betooging te Brussel dooi de socialisten ingericht tegen hetschoolwets- ontworp. Er waren geon 2000 betoogers en dan reken ik nog de kleine jongens mede en of er velen waron in hunnen stoet Weikon geestdriftige stormloop En zulks na maandon ophitsing, na eenon hevigen veldtocht in hunne bladen, na al liet gezwets, waartoe Marianne's knechten hunne berouwhebbende bondgenooteu in staat zijn 1 11 't Is waarlijk om er wanhopig van te wor den... Ook was do rodovoering van M. Vander velde, Dinsdag in de Kamer uitgesproken, geenszins eene triomfrede. Evenals de andere sprekers, heeft M. Van dervelde, dio met heel en al en forme scheen, bijna drie uren lang gesproken. Hij {psgon met te verklaren, dat hij niet zocht te redetwisten over wijsbegeerte of godsdienst. Dan beweerde hij dat de staat hot onderwijs zocht te klorikuliseeren en dat de Hoo geschool van Brussel ook af to rokouon had, met de jonge fanaliokers. En dan begon hij eerst te beknibbelen... devrijdonkors zenden hunne kinderen naar de katholieke scholen M. Poullet wil de anti katholieken worgen met een zijden koordje; België zioltgetal misdadigers op onrustwek kende wijze aangroeien de liberale en so cialistische schepenen van onderwijs, moeten het gebruik van boeken verbieden, waarin gesproken wordt van de plichten jegens God. M. Van der Velde bewees dus nogmaals, niet tegen don godsdienst te zijn, al hoewel hij geen baat koesterde jegens de eloovigen. Wat er echter uit zijne redevoering moet onthouden worden, is wol do bekentenis, dat de katholieke regeering void wint. Er zijn te veel geheimen in de wereld, welke het ratio nalism onmogelijk kan uitleggen. Dinsdag heeft te Gluysen-Terdonck oen spoorwegongeval plaats gehad, dat geluk kiglijk, geene doodeiijko gevolgen zal heb- bon. Toen de reizigerstrein uit Selzaete, dio om 12,55 ure in Gluysen-Terdonk moet toeko men, een 300 tal meters vóór dezo statie ge komen was sprongen twee wagons uit de riggels door het plotseling verspringen eener wisselnaald. De wagons kwamen in botsing op een zestal watertanks waarvan er twee omge worpen worden. De wagons en de tanks waren gansch ineongedrukt. Seffens daagde hulp op. In verschillige wagons hoorde men om hulp roepen en slaakte men angstkreten. De treinwachter Firmin Van don Bulcke werd erg aan het hoofd gekwetst. Dr. Polfliet van Doornzeele en de Eerw, Heer pastoor van Doornzeele boden spoedig de eerste zorgen aan een tiental gekwetsten. Onder de nog al zwaar gewonden is ook de vrouw August Styl, van Selzaete, die erg aan de beenen gekwetst werd. Na verzor ging word zij ten harent vervoerd. De andere gekwetsten zijn Willem Lespinois, schipper te Antwerpen, gekwetst aan armen en hoofd Jan Freson, van Brussel, en Alfons De Rocker, van Gent, klagen van inwendige verwondingen Fernand Duf oar, van Hemixem, erg ge kwetst aan de knieën Gaston Jordens van Laeken, wonde aan het been August Lo thoor, van Brussel René Vernieuwe, han delsvertegenwoordiger, te Gent, kneuzin gen. Ook een tiental andere vrouwen en man nen liepen lichte kneuzingen op die niet het minste gevaar aanbieden. De ingenieurs begaven zioh onmiddellijk ter plaats der ramp. Het was rond 5 ure toen heLverkeer her steld was. FRANKRIJK Diefstal van Vliegtuigplannen Een teekenaar van hot huis Deperdussin zou cenige plannen van vliegtuigen geroofd en deze aan een Duitsch constructiohuis ver- verkocht hebben. Een onderzoek is des aangaande geopend geworden. Het gerecht heeft een huiszoeking bij den verdachte teekenaar gedaan. Botsing tusschon Tram en Automobiel. Uit St. Etienne bericht men, dat daar Maan dag avond een taxinieter in botsing is geko men mot een tramrijluig. Een persoon werd gedood en 5 zijn gekwetst geworden. De Hollandsche Bedrieger Vittof, kwaad zot Het Assisenhof der Seine moest vandaag Woensdag de Hollander Daniël Vittof, oud-portior dor barones van Zuylea van Nyevelt, oordeelon onder boschuldiging van zijne meesteres eene som van 80000 frs. geroofd te hebben. Vittof, ten prooi aan eene waanzinkrisis wierp zich op zijn advokaat wanneer deze bij zijn klient kwam. Vittof werd overmee sterd en is naar het verbandhuis van het ge vang overgevoerd. De Bulgaarsche minister van Financen te Parijs M. Tontchef, minister van Finan ciën van Bulgarië is Dinsdag morgend om 8,50 ure te Parijs aangekomen. Hij kwam van Weenen. Een Ministerieel Besluit De Parijzep Excelsior meldt dat een ministerieel be sluit aan de Fransche soldaten uit de Noordergarnizoonen verbiedt zonder toela ting naar België over te komen. Dit besluit werd genomen om den invoer van Belgische sigaren en tabak in Frankrijk te vermijden. Hevige brand. Dinsdag namiddag rond 21/2 ure, ontstond brand in den winkel van een vernishandelaar, der Grand' Rue, te No- gent s/Marne. De schade wordt op 50 duizend frank geschat. Een spoorwegongeluk. Luidens een snelbericht uit Melun, is de expresstrein n. ly Dinsdag in botsing gekomen mot een post trein, op 50 meters van de statie van Melun. Er ontstond brand onder de verbrijzelde rij tuigen. Men heeft reeds verscheideno dooden en gekwetsten van onder puinen gehaald. De reddingswerken worden ieverig voort gezet. Eene moord nabij Belfort Uit Belfort deelt men mede dat oen Duitscher Kirstet- ter genaamd, 40 jaar oud, Dinsdag morgend rond 8 ure de 20 jarige dochter van zijnen patroon heeft vermoord,met messteken.Voor eeno maand trad Kirstotter in dienst bij den heer Koening, koffiehuishouder, op de baan van Essert. Maandag werd hij echter door gezonden. Diefstal of wraak moet de drijfveer ge weest zijn. De gendarmen zoeken den moordenaar op. DUITSCHLAND Een advokaat verdwenen.Uit Karls ruhe deelt men mede dat de welgekende ad vokaat en dokter Loronf, spoorloos komt t» verdwijnen. Deze verdwijning veroorzaakt groote opschudding, daar de advokaat testa mentuitvoerder van den heer Schurth was. Anderzijds herinnert men zich nu dat een millioen van de successiegoederen verdwe nen zijn. Een chauffeur veroordeeld te Postdam.— Dinsdag verscheen voor het tribunaal van Potsdam dwautovoerder van prins Friedrich- Luitpold onder beschuldiging in te snelle vaart gereden te hebben. De chauffeur be vestigde dat hij de geregelde snelheid niet te buiten is gekomen, en hij beriep zich bij den prins en de prinses, die zich in het rijtuig bevonden. De rechter heeft hem echter tot 10 mark boet verwezen. Zelfmoord van een ordonnans.Dinsdag heeft de soldaat Noss, ordonnans van een officier van Potsdam, zich in het huis van den officier verhangen, daar hij vreesde ge straft te zullen worden. De Fransche gezant te Berlijn. Luï- dens de Taegliche Rundschau - zal do Fransche gezant te Berlijn, de heer Jules Cambon, in Januari aanslaande zijn post verlaten. Tot hiertoe is zijn opvolger nog niet aangeduid. Instorting In eene mijn. Dinsdag had in de mijn van Bruchstrasse, nabij Langea- dreer, eene instorting plaats, waaronder vier mijnwerkers begraven werden.Twee hunner zijn op don slag gedood geworden. De twee andoren werden levensgevaarlijk gewond» De brandiampen te Lübeck. Als gevolg op de talrijke brandrampen die te "Lubeck losbrakon in de laatste tijden, heeft men de belooning, om do brandstichters te ontdek ken, op 17.500 fr. gebracht. ENGELAND De bewoging in Ulster.Men bericht uit Belfast dal 7 duizend handelaars on zaak- mannon uit do provincie Ulster, zich Dinsdag in twee groote conferenciën vereenigdea tegen de home rul® bill Er wordt aangekondigd dat de handelaars en nijveraars, alleen reeds 144 millioenponti sterling kunnen verzamolon. Op voorstel van Sir Edward Garson wer den twee besluiten genomen, hot eerste ver klarende dat de nijveraars en handelaars van Ulster heftig zullen weigeren de belastingen le betalen, indien men hun een Ierlandsch gouvernement opdringt; in het tweede beves tigt men de genegenheid der vergadering jegens de omweutelaarsbeweging, alsmede hot inrichten van het vrijwilligersleger.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1