Een nacht bij de Trappiste! 'T EEN EN 'I ANDER Buitenland Brusselsche Kiekskeas Vreeselijke spoorwegramp J25 C3" HEES _Sj s 9 IN FRANKRIJK Na eene botsing schieten de half ver brijzelde wagons in brand. Tal rijke dooden en gekwetsten. Vreeselijke tooneeien. Negentiende jssi'gang nr 253 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 7 November 12(3 "f ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. 1° UITGAAF,. 4 u. 's avonds m m i° UITGAAF, 7 u, 's avonds «Ta Pour toute la publicité coir.merciale et financière da journal, s'adresser oxclusivpmeafc a l'A^euce Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxeltes. BUREEL.EN I TE BRUSSEL I TEASLST C3. GODTS, BeurspIaatSi 2 I Kerkstraat; e« Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. AAN KON DIGI NGENi KI. aanfe. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1,00 3* blaöz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 I Recht, hcrstell. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. 't Is twee ure van den nacht. De natuur ligt in do grootste stilte gedompeld, men hoort slechts eon gewaai van den wind en de uitgestrekte abdij van Westmalle komt voor als eene onmetelijke grafzerk die de aarde bedekt, waarvan do donkere volden aan een rouwfloers gelijken. Eensklaps luidt de klok. Zij roept de reli- glousen uit hunnen korten slaap. Wij bege ven ons naar de kerk om daar getuigen te zijn van oen dier groolscho schouwspelen die op de ziel van den meusch eenen onuit- wischbaren indruk maken, want de nacht officie der Trappisten is van zulk eene groote dichterlijkheid, -dat de onverschilligste ra en sch het niet kan bijwonen zonder dat zijn hart heviger klopt en dat zijne oogen met tranon bevochtigd worden. To midden der diepe duisternis, treden de Trappisten do kerk binnen, slechts verlicht door do flauwe stralen der lamp van hol Tabernakel. Hunne groote witte mantels onderscheiden zich nauwelijks in de duister nis. Do roligieusen werpen zich op de knieijn in het gestoelte der koor, het voorhoofd naar den grond gebogen, vervolgons op het toeken van den abt, staan ze als een man op en antwoorden op een majestalischen toon op de aanroepingen der Metlenon. Wie zou zich niot bewogen gevoelen bij hot ïiooren van die zware mansstemmen welke die schoone lofzangen aanheffen, waar liet lyrism met de hoogste filosofie gepaard gaat. Heer, Gij zult mijne lippen openen En mijn mond zal uwen lof vorkonden. Wanneer ik de hemel beschouw, het werk uwor handen, de maan en de sterren roep ik mij uit Wal is do menscli opdat Gij U van hem gedenk®, of de zoon van do i> mensch opdat Gij hem bezoeket Gij hebt hem een weinig beneden de engelen geplaatst, met roem on eer bo- kroond en Gij hebt hem op de werken uwer handen gevestigd. f, God is onze toevlucht en onze macht,'tis Hij die onze hulp uitmaakt in de groote droefheden, 't Is daarvoor dat wij met geene vrees zouden bevangen zijn, moest de aarde omver geworpen worden of de m bergen in de diepto dor zee begraven.» Welke gedachten en welke samenspraak tusschen God en die nederige landbouwers, welke eenige uren later.in de velden moedig de echup of de ploeg zullen behandelen en nog tot den Almachtige het groot gebed van den arbeid zullen sturen. Onze inbeelding, aan ons, lieden van de wereld, Verminderd door de maatschappelij ke* kleinigheden, gedwarsboomd door do droefheden vin het leven, zoekt te vergeefs te zweven en zich te vorheffen in de hoogere sferen, doch die arme Trappisten die wij mot een medelijdend oog beschouwen mogen zich vrij van allen kommer aan die groolo stroomon dor godsdienstige dichter lijkheid laven, zich in do diepte dor bosschön begeven en daar altijd van de bijna gevoelige tegenwoordigheid van eenen God van liefde en van vrede genieten. Men weet dat aan Trappisten eene aan houdende stilzwijgendheid opgelegd is j bij hunnen intrek in het klooster heeft de aarde rondom hen onmiddellijk gezwegen. Doch, die stilzwijgendheid zou te doodsch geweest zijn, men moest haar doen leven met haar eene ziel te geven en de ziel der stilzwijgend heid is het gezongen gebed of den psalmzang. Men hoeft aan de Monniken alle betrekking met de wereld afgesloten men moet ze er eene andere van den kant van den Hemel openen, langs de welke zij kunnen ademen en herleven. Men hééft lmn de gesprekken met de schepsels ontnomen, men moet ze vervangen door gesprokken met don Schoner, 't Is de zang van het officie, die met deze goddelijke zending is gelast. Aan de wulpache nachten der wereldgenie- Iers verzet La Trappo de heilige waak zaamheid zijner religieusen, zij gaan den Heer smeeken de builende wolven te verwij deren nog gevaarlijker in de duisternis. En dit openbaar gebed der Trappisten hoeft voortgeduurd van jaar tot jaar, van eeuw tot eeuw en sedert zevenhonderd jaren verheft hot zich alle nachten in de abdijen van dit orde, altijd hetzelfde Do dood zelf heeft die gestoelten niet kunnen ledigen waar zich altijd dezelfde monikken schijnen te plaatsen. De revolution zijn gekomen maar hebben de opofferingen niet kunnen onderbreken van dio edele zielen noch een woord in hunne lofzangen veranderd. Hot zijn de schildwachten geplaatst op de muren ran Jerusalem, en die noch in bij den avond noch bij den nacht zwijgen. En zoo verstaat men dat de wereld, bedekt met zoovele misdaden nog uren van rust kan vindon dat do maatschappij waar degods- diensllastering en het zedenbederf zege praalt, lange jaren leven kan, vrij van ram pen. Zonder dit tcgengewicht die het even wicht herstelt tusschen de hemel en do aarde zou ons maatschappelijk leven gedurig ge plaagd zijn door do wraaknemende bezoe ken der homolsche kastijdingen. Ik geloof, zegt Donoso Cortes, dat dego- non die bidden, meer doen voor de wereld, dan degenen die vechten en dat n indien do wereld slechter wordt er moer gevechten zijn dan gebeden Do zang van den Trappist bestaat bijna uitsluitend in de psalmen. De psalmen van David zijn inderdaad, ua drie-duizend jaren bijna do ©enigste taal der Katholieke Ktrk in de gebeden van het officio. Zij maken de bewondering uit der verhevenste geesten,het voedsel van al do ziolen die de liefde voor do hoogo deugden bezitten. Geen boek bovat zooveel filosofie en zoovoel kennis van bet menschelijk hart dan den psalmboek, ach tenswaardig boek waarvan eene nieuwe uit legging ons eiken dag wordt gemaakt door oone nieuwe ondervinding van het leven. Sedert zoovele eeuwen, na zoovele verschil lende gevoelens te hebben uitgedrukt tjjn deze onsterfelijke gezangen even zoo nieuw en zoo verrukkend, als den dag waarop David ze voor de eerste maal op zjjno gouden harp zong. VerandeHngvan garnizoen Ziehier de bijzonderste troepenbeweging die in December aanstaande zullen plaats hebben Eon bataljon en do oppèrslaf van het 1® linieregiment zal to Ath garnizoon gaan hou den; de twee andere bataljons van dit korps zullen later bet eerste bataljon vervoegen. Do twee regimenten carabiuiers zullon in do Boudowijnkazorne, to Schaarbeek, blij ven; liet bataljon van het 3® jagers te voet zal Voorloopig to Laekon garnizoen blijven houden, en. in December, met de artillerie van de 8® brigade versterkt worden. Het 9® linieregiment zal, zooals men weet, Brussel verlaten en garnizoen te St Trniden nemen, zoodra do kazerne daar in orde zal iijrt; gemeld regiment zal, in de hoofdstad, door hot 8® linie vervangen worden. Voor loopig zal het 9® linie twee bataljons ia do kazerne van 't Kasteeltje behouden en een bataljon te Laeken. Een bataljon van het 8® linie zal naar Vil voorde komen, en do twee andere bataljons, met de staf, zullen te Antwerpen blijven, totdat hol 9® naar St Truiden zal vertrokken zijn. Te Leuven zullen vier regimentscholen ingericht worden. Er worden, naar men ver zekert, nog andere veranderingen verwacht. Tegen de grauivvutsnent- loffisigen Geheimraad Ilabor en r. Leiser, leden van een jaar geloden ge stichte Keizerlijk Wetenschappelijk Insti tuut te Berlijn, hebben een toestel uitge dacht dat in steenkoolmijnen de aanwezig heid van ontplofbare en vergiftigde gassen aangeeft. Het is oen cylindrische metalen fluit die in versche lucht een ononderbroken toon geeft, in bedórveu lucht trillers on zwe vingen van toon. I)e prooven in tegenwoordigheid van Keizer Wilhelm genomen, moeten do bruik baarheid vau het toestel hebben aangetoond. De fluit is hoorbaar Over een afstand van 100 meters. Da veldschutterij trekt af. De manschappen der klas van 1911, van de veldpchutlorij, zullen op 29 December met onbepaald verlof aftrekken. A propos van 't karSeï te Verscheidene bladen hebben ge meld dat te Aalst geen kartel meer zou ge maakt worden voor de Kamer en Senaat, tusschen liberalen en socialisten, en dat.M. Alfred Nicliels eerste kandidaat zou zijn op de lijst der socialisten, daar M. Alberic Do Swarle voor de «'eer bedankt bad. Die bladen bobben zulks wellicht ter goe- dor trouw medegedeeld. Wij echter kennen M. Alfred Nichels goed genoeg om te wetendat er ter gepaster tijde toch wel zal gekarteld worden. Er zal al leenlijk wat moeten onderhandeld worden FRANKRIJK Botsing tusschen een torpedoboot en een onderzeëer. Bij het terugkeeren naar zijno aanlogplaats is de lorpedobootDague» in botsing gekomen met den onderzeëer Cu ff not dio zich naar de Sabins d'Hyères begaf om er oefeningen in 't werpen van torpedo's te doen. De botsing had plaats voren Sainl-Man- drier. Er deden zich geene persoonlijko on gelukken voor. Da Dague werd lok ge slagen aan stuurboordzijde, maar hot water kon onmiddellijk buiten gehouden worden. Do Cugnot is aa'n den voeikluister bescha digd. Do twee schepen zijn naar hot arsenaal van Toulon gesleept, waar zij zullen hersteld worden. De zaak van den diefstal van vliegtuig- plannen. Het gerucht heeft de ronde gedaan dat een teekonaar van het huis De perdussin aan Duilschland plannen van.vlieg- machienon zou verkocht hebben. Uit de huiszoeking bij don teekenaar gedaan blijkt dat de plannon welke de bediende te zijnent had, van alle goheim of militair karakter ontbloot zijn. Er is niot kunnen bewezen worden dat hij met eene Duitsche firma zou ovoreeng-okomon zijn. Naar allo waarschijn lijkheid zal de zaak geene andere geTolgon hebben. 90 Duitsche soldaten rukken over de grens. Woensdag morgend, rond 3 1/2 ure, zijn 90 soldaten van hel 130° infanterie van Metz, aangovoord door eon luitenant en een sergeant-majoor, te Arnaville over de grens geschreden en rukten lot aan de brug van Dosar.cs door. Eon brigadier der douanen deed hen opmerken dat zij zich op Fransch grondgebied bevonden. De soldaten trokken zich onmiddelijk terug.' Aanhouding van een bankbreker. Men heeft Woensdag namiddag de genaamde Ph. Aug. Defbandrendien, geboren te Doornik in 1874, slotmaker en wonende teMontrouil- sous-Bois, in do Solidaiilëstraat aangehou den. Er bestond io zijnen laste een uitleve- ringvnaandaat van het Belgisch Gouverne- raont, wegens bedrieglijke bankbreuk. De aangehoudene werd opgoslóten. DUITSCHLAND Een aanslag op het spoor. Woensdag ontdekte een surveillant dor spoorwegen dat nabij Weissenthurn verscheidene wissels ontredderd waren.Hij bemerkteliet gelukkig bijtijds en kon eene ware ramp vermijden. Uit het onderzoek bleek dat de kwaaddoen nere do brandende lantaarns roofden en deze op eene hooimijt wierpen. Er ontstond brand en do hooimijt werd gansch vernield. Onder de ascli heeft men hot verkoold lijk gevon den van eon rondzwerver. Een vader doodt zijne dochters en zijne nicht en zelfmoordt zich. Woensdag morgend ontving do politieprefékt van Ber lijn eon brief, goteekend door con t>7jarig persoon, waarin deze verklaarde dat hij zich met zijne familie zou zelfmoorden. Rond 10 ure ontdekte eon werkman nabij do statie van Lubars, vier lijken in een veld. Hij voi'witligdo den statieoverste. De lijken waren deze van den photograaf Lichtenfeld, zijner tweo dochters en oone nicht. Licliten fold had eerst d« vrouwspersonen met revol verschoten afgemaakt on zich vervolgens gozelfmoord. De Typhuskoort6 in het leger. —52 solda ten van het 152® regiment voetvolk, van Marienburg (oostelijk Pruisen) zijn Woens dag schielijk ziek geworden. Voorteckens ▼an typhus worden bestaligu en de soldaten zijn onmiddellijk afgozonderd. Men vreest dat de besmetting eene groote uitbreiding zou kuunen nemen, daar de soldaten ziek zijn geworden, na eeno vleeschuitdeeling, en dat de geheele compagnie ervan heeft ge kregen. Ontrouwe bediende. Voor drie dagen haalde men cone electrische spoorbaan in, tusschen Berlijn en de voorstad Dahlem ge legd. De kassier der statie an .Dai-^oj is na drie dagen dienst mei den kasrnhoud ge vlucht. Voorliet oogenblik hoeft men nog liet minsto spoor niet van don vluchteling. Afschuwelijke moord. Dinsdag vond men te Berlijn in de Spree, het bovenlijf eener vrouw. Uit oen oorsle onderzoek bad men opgemaakt dat liet lijk moest doorge-, sneden geworden zijn door de schroef van een stoomboot, en men geloofde dat de vrouw zich zelfmoordde of hot slachtoffer van eer. ongeluk werd. De wetsdokters hebben ech ter in den rug het lommer gevonden van een mes, dat mot buitengewoon geweld in het lijf moet gestoken zijn. Hot lemmer was 12 centimeters lang. Verder heeft men vastgesteld dat het lichaam in twee gesneden werd met een mes. Hot policiebeslQur heeft eeno aanzienlijke premie uitgeloofd aan hem die de moorde naars zou doen grijpen. OOSTENRIJK-HONCARIË De Koning van Bulgarië te Weenen. De koning van Bulgarië is Woensdag mor gend te Weenon aangekomen in de grootste incognito. Hij kwam uit Ebenlhal en heeft zijn intrek genomen in het paleis van Coburg. RUSLAND Een treinontriggeling, 14 dooden. Op het net van Moscou-Kazan, is een omnibus- trein dio van Nyni-Novg'oroa naar Ponca stoomde in den nacht van Dinsdag-Woensdag onlriggeld. Er zijn 14 dooden en 15 erg ge kwetsten. Men veronderstelt dat dit onge luk toe te schrijven is aan kwaadwilligheid. RUMENIË Eene brandramp te Bucharest. Een sch rilde olijke brand brak Woensdag avond, rond 5 ure, uit in de schrijnwerkerij van het arsenaal van .Bucharest. SERVIË De Servische leening en deParijzer beurs. Het n Journal dos Dêbats geeft de vol gende nota uit Het Fransch gouvernement had te Belgrado bekend gemaakt, dat het in do Parijzor beurs do Servische leening niet zou laten uitgeven, indien het Servisch gou vernement niet een deel der Ottomaansche schuld overnam, die volgens de berekeningen to Parijs op 17 p.h. kwam. Hot staatsbestuur van Belgrado heeft geantwoord dat het deze voorwaarden aanneemt, indien de andere Balkanstaten zulks ook aannemon, wanneer zij eeno loening aangaan. Het behoudt zich het recht voor, zo to doen onderzoeken door definancieele Balkankommissie, en desnoods het 17 p. h. te verminderen, dat voor hot oogenblik als een maximum aanzien moet worden. Het Fransch gouvernement heeft er op aangedrongen, dit voorbehoud niet te doen. Volgens allo waarschijnlijkheid tal het ook hierin voldoening krijgen. ITALIË Eene bom te Napels. iTijdens eene re devoering, door een nieuwen volksvertegen woordiger to Napels uitgesproken, ontplofte or onder de toehoorders eene bom. Twaalf personen werden gewond» CHINA De Mongoolsche kwestie opgelost. - Woensdag heeft men te Peking het Rus- sisch-Chineesch akkoord aangaande Mon golië geleekond. Rusland horkont de suzoreiniteit van China over Mongolië; China herkent anderzijds de zelfregeering van Mongolië en zal in liet land noch soldaat noch fonctionnaris hebben, maar eèn vertegenwoordiger te Ourga. Rusland en China zullen geene kolonisatie in Mongolië aan lo vangen hebben. Rusland zal ook geone soldaten in Mongo lië onderhouden, maar zal konsulaire-wach- ten in het land zenden. Hot zal op welke manier ook, niot tusschenkomen ia het be stuur. QCÈANIË De stakeismuiterljen. Uit Wellington deelt men mede dat de muiterijen onder de werkstakers nog immer voortduren. De po- licie word aangevallen. 30 policieagenlen werden door sleenon gekwetst. Onder do ge kwetsten telt men 15 vrijwilligersagenten. Het School wetsontwerp en de Daensisten. Men schrijR ons Brussel 5 Nov. In zijne laatste redevoering had M.Daons, niet bepaald gezegd, of hij vóór of legen het Sohool wetsontwerp zou gestemd hebben. Ik heb dus nuttig geoordeeld hem te vra gen, wat hij zinnens was. Wij hebben nog geene vaste beslissing, zegde mij do leider derkristene demokraten. Wij zouden het school wetsontwerp willen stommen, want het bevat vele goede maat regelen, doch wij kunnen het niet stommen zooals het voorgesteld is. Er moeten wijzi gingen aan gebracht worden. In welken zin Ik licb hot in mijne redevoering gezegd. Eerstens moeten de onderwijzers door den Staat gediplomeerd worden dan moeten zij zich onthouden van politiek te maken en zij zouden ook geen handel mogen drijven, eindelijk zouden er in de vrije scholen meer wereldlijke onderwijzers moeten zijn. Dat ia ten andere ook den wensch van Z. E. Kar dinaal Morcior. Wij zouden volgaarne da nieuwe schoolwet in dien zin zien wijzigen, omdat zij goed is voor ons en omdat wij za zouden willen stommen. De ontwikkeling van liet onderwijs moet de vermindering vat» het getal misdaden na zich slepen. Wij vra gen dus uit al onze macht liet Vorplichond Onderwijs. M. Van der Volde, heeft aan gekondigd, dat hij wijzigingen zal voorstel len. Konden wij, zooals in 1842 tot een» overeenkomst geraken Indien de wet ge stemd wordt, zooals M.Woeste ze thans vor- dodigt, zal zij slechts zoolang in voege tij na als de katholieken aan het bewind blijven. Dau zullen de onderwijzers het maar moeten bezuren... Zult gij tegen liet wetsvoorstel stem men indien het niet gewijzigd wordt Neen, wat er ook moge van komen,wij zullen er niet tegenstemmen. En M. Fonteyne, zal hij u volgen Zekerlijk. Wij hebben ons 't akkoord gesteld op ons laatste Kongres. IIAROLD. Onder onze rubriek Buitenland meldden wij gisteren reeds, dat er nabij de statie van Molun (Frankrijk), eene botsing had plaats gehad tusschen een expresstrein en een post trein en dat or verscheidene dooden waron. Nadere berichten over die ramp geven ▼reeselij ke bijzondorheden Er zouden moor dan 30 dooden zïjn» Ziehier de laatste bijzonderheden over deze ramp De twee treinen De sneltrein n. 2, die in do statie Yaa Marseille gevormd wordt, had bij zijn ver trek een 150 reizigers naar Parijs meege nomen, 50 in 1® klas en 100 in tweede» Onder de reizigers waron vele Engelschea en twee Hollanders, die gisteren morgend te Marseille waren aangekomen, met de Hollandsche stoomboot «Willis» uit Neder- iatidsch Indië, en dio verkozen hadden hunne reis per spoor naar Rotterdam voort te zeN ten. Daarenboven had do trein te Tarascon een 80tal reizigers opgenomen, komende van hot Zuiden. De posttrein n. 1 van Parijs komende, t8lde 7 wagons, waarin een 50 tal bedienden aan 't werk waron. Hij roldo ia zoer snelle ▼aart naar Marseille. De botsing Aan dekabien n. 1, der statie van Molun, botste de postjrein met vreeselijk geweld op den sneltrein. De schok Werd op grooten afstand gehoord. De beide lokomotievon stonden roohfc tegen elkander op en vielen dan half ver brijzeld achterover op de volgende waggons* In Brand De gloeiende kolen violen op de dakkon en in de half vernielde waggöns" en weldra sloegen uit do puiuhoopen hooge vlammen op. De bolde treinen stonden in brand en itt don duisteren nacht was hot een vreeselijk schouwspel Allerwege hoorde men hulpkreten,hier on daar vluchtten lieden, dio slechts gewond waren, weg. De vlammen verlichtten akelig den omtrek. De hulp Spoedig werd langs allo kanten om hulp geseind. Troepen en pompiers snelden ter plaats en begonnen onmiddelijk de reddingswerken. Deze waren echter zeer moeilijk. De vlammen woedden hardnekkig, daap zij gemakkelijk voedsel vonden in de wagons» De pompiers trachtten geruimen tijd vruchte loos do wagons, waaruit voortdurend afgrij selijke hulpkreten weerklonken, te blua- scheo. Uit Corbeil kwam een bulptrein ter plaats, doch er waron geone verlichtingstoostellen medegezonden en 't was slechts bij het zwak ke licht der toortsen en don gloed der bran dende wagons, dat men do reddingswerken moest voortzetten.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1