T EEN EN 'T Brusselsche Kiekskeiis De vreeselijke spoorwegramp C ID J\. CS-13 L 3D en de Naar onze Kolonie Eene misdaad te St. Gillis-Brussel SegenfisBds Jaargang nT 2153 CENTIEMEN HET NUMMER Saïerdr.g 8 Ploverclscp SS S3 h ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving Jn ane postbureelen van het land. 1° UIT6AAF, 4 u. 's avonds 2" UiTGAAF. 7 u. 's avonds e[3 Pour toute Ia puhlicité commerciële et financiêre du journal, s'adresscr esclusivement a l'A;,reiice Réclame Godts, 2, l'lace de la Bourse, Bruxclles. BUREEL. EN TE BHUSSES. Ê3, GODTS, BeurspSaalSj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AALST KZerJcstrsiat," Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN- KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 1.00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2.U0 Sport (por regel) fr. 1.03 Gemengd nieuws per regel) fr. 2 00 l'echc. herstel 1. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerdale en financieolo aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden: A gen cc Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. JkSbldL 033.SS0 Do tweede aflevering- onzer Volksverhalen is verschenen en onze ▼Gikoopers hebben ze reeds vandaag bij onze lezers besteld. Wij durven verboten, dat niet een onzer lozers zal weigerende 20 centiemen per week te betalen.-Voor sommig-en is het 5 centiemen meer per week, doch liet groot aantal hebben 5 centiem, vermindering. Om onzo dankbaarheid te betuigen, zullen wij al doen wat in onze macht is, om voor onze lezers liet nuttige bij hot aangename te paren, en ons geïllustreerd nummer, dat van eerst af zooveel bijval genoot, neg meer en meer te verboteren. Zoo deolen wij deze wook in ons geïllustreerd nnmmer prachtige af beeldsels mede, van de ingestorte villa te Erembodegcm met de portret ten der twee' werklieden in deze ramp gedood-Pégou-d te Gent, De blijde intrede van den hertog en hertogin van Cumberland te Bruns- iojh,Een zichl op de static van Hamburg, waar Koning Albert onlangs op bezook was, M. Ilelleputte, die binnen kort zijn zitVoren jubelfeest als volksvertegenwoordiger viort, De nieuwe koning van Beieren M. Felix Diaz, de pretendent naar hot voorzitterschap van Moxiko, die zoo wonderbaar ontsnapte aan zijno tegenstrevers die hem wilden door den kop schieten, De voorzitter der republiek van Venezuelaenz.enz. Aan onzo oude on nieuwo lezors, gevon wij toekomende maand, als premie, eest prachtig Kes'slniintinsi*) acht bladzijden druk, met schoone gravuren. Gisteren ontmoetten wij eenen per soon, die der. heer Daens tamelijk goed kent, on vroegen hem wat zijne meening was over de laatste redevoe ring door M. Daens uitgesproken in do Kamers? Na eene wijl nagedacht te hebben sprak die persoon nagenoeg in dezen zin Alles wat M. Daens doet, is uit eigenbelang. Dat moet. gij reeds dikwijls bemerkt hebben; anderen vóór mij bobben bot gezegd on go- sclircveu M. Daens zoekt alleenlijk stemmen to winnen bij de kiezing; een eigenlijk programma bezit bij niet. M. Daens zal VOOR do Schoolwet niet stemmen; bij zal er niet TEGEN stemmen, bij zal zich ONTlföUDEN. Luister wel Hij zal VOOR de schoolwet niet stemmen. Ziehier waarom Den 6 Juli 11. was bet te Gent vergadering van hot middenbestuur vande kristene Volkspartij. Daar is beslist met alge meenheid van stemmen (ook de stem van M. Daens), dat do lagere scholen voor jongens geen toelago kunnen ge- nicton, indien niet ton minste 2/3 der onderwijzers wereldlijken zijn. In an dere woorden beteekent dit, dat de broedersscholen niet meer mogen be staan. (Do Volksstem schreef daar reeds over. Nota der redaktie). En nogthans M. Daens met zijn collega M. Font-eyno heelt reeds ver- scbillige amendementen aan bet wets ontwerp voorgesteld. Al die amendementen hebben eene en dezelfde strekking het katholiek vrij onderwijs tc boeien, ja zelfs in derf grond te boren. Oordeel 1. De heeren Daens en Fonteyne stollen voor als amendement aan art. 28, dat al de in dienst zijnde ouderwij zers en onderwijzeressen die geen dip loma bezitten, bet binnen de vijl jaar zullen moeten bekomen. Er zijn thans in da vrije scholen 440 onderwijzers en 2247 onderwijzeressen zonder diploma. Vele andere geven los sedert twintig en meer jaren tot iederoens voldoening. Zij zijn neerstig en bekwaam en zij zouden er zich thans moeten op toeleggen een diploma te bekomen op stral van verlies van alle staatstöelage, al gaven zij slechts bet onderwijs in de laagste klassen. 2. Aan art. 24 stellen zij voor, dat om toelago van den staat te bekomen, de vrije scholen, aangenomene en aan neembare zullen ten minste gedurende bet winterseizoen de scboolsoep moe ten inrichten. Dc schoolsoop is zeker eene schoone inrichting, maar ze verplichtend ma ken voor de vrije scholen is eene on mogelijkheid, daar deze thans reeds onder do lasten bezwijken: Do besturen der vrije scholen moe ten op eigen kosten zonder tusscben- komst van den Staat in al de gebouwen voorzien. Do toelage die de aanneem bare scholen genieten zijn ontoereikend om de onderwijzers voluit te betalen. Kosten van prijsdeelitig, kosten van verlichting en verwarming, kosten van onderhoud vallen bun ten laste on M. Daans wil bun nog op straf van verlies van toelage jaarlijks duizende franks uilgaven op den rug leggen zonder vergelding. Hot ware de dood van bet vrij onderwijs. In Antwerpen bijvoorbeeld kost het vrij onderwijs aan do katholieken meer dan 200,000 Ir. Iloevele scholen zou den er niet verdwijnen moest bet amendement Daens-Fonïeyne door de Kamers gestemd wordon. AL Daens zal tegen de Schoolwet niet stemmen. Een zeker getal kiezers, die hunne stem aan M. Daens geven, vervullen nog hunne kristelijke plich ten zijn do broeders en vooral de zusters genegen, en zouden moeilijk verdragon dat men hun te kort doe of ze vervolge. Zij willen een christelijk onderwijs voor liunne kinderen. Daar om beeft M. Daens in zijne laatste re devoering In do Kamers, de naam van broedersscholon cn zustorsscbolen niet vernoemd, om geenon enkele zijner kiezers in zijn gevoel te kwetsen. Hij neemt zelfs den schijn aan, alle welin gerichte scholen te willen verdedigen. Dat is de reden waarom bij niet TEGEN de Schoolwet zal stemmen, des te moer er volgens M. Daens veel goods in zit. Er blijft hem dus niets over dan zich te ONTHOUDEN. Ge ziet dus hoe echt christelijk die volksvertegenwoordigers zijn. Zij spre ken met aandoening van bet christelijk onderwijs, riiaar ondertusschcn bren gen zij het in gevaar en dat gevaar is des to grooter daar liet vergift in eenen vergulden beker straalt. Ziedaar mijn gedacht, sprak do per soon en daarop zette hij don weg voort. minister van koloniën aan den Heiligen Intoel eene verrechtvaardigende memo rie zijner handelingen hebben doen toe' komen. De laatste paardenmarkt. De acht ste en laatste paardenmarkt van 't jaar zal te Brussel plaats hebben op de Zuid laan, op Donderdag, 1-3 November. Een bio3S8op op den Ludor.i der zee. De Amerikanen hebben een nieuw gebied ontdekt voor de bioscoop niets minder dan de. geheimzinnige diepten der zee zullen zij verfilmen Een dui ker gaat wel is waar niet tot op zeer groote diepten, maar hij kan zijn appa raat laten zakken en het dan nog be dienen. Groote electrische lampen ver langen het daglicht en trekken de zee- bewoners aan, zoodat het op de film krioelt van vissc.hen en andere dieren. Voor dierenkundigen zijn deze films van zeer groot belang. Kaar het kiocster. Een te Parijs welbekende figuur, de koningsgezinde graaf Castillon de St-Victor, een be kend lid van de Aéro-Club, zelf vlieger met graaf de La Yauix deed hij eeui- ge jaren geleden vluchten, die toen ter tijd record-vluchten waren heeft zich niet slechts uit liet hooger leven der aristocratische kringen te Parijs, maar uit heel het wereldlijke leven terugge trokken. Graaf Castillon de St-Victor is in een Jezuïetenklooster getreden. Conga-spoorweg. Een telegram uit Matadi, heden ontvangen, meldt dat de ontvangsten, gedurende de maand Octo ber 1913, beliepen tot de som van fr. 1,126,000. De ontvangsten in dezelf de maand van verleden jaar bedroegen fr. 1,052,007.99. De ontvangsten der vier eerste maan den van het dienstjaar 1912-1913 be droegen fr. 4,401,641.89 de ontvang sten van de vier eerste maanden van bet dienstjaar 1913-1914 zijn ongeveer fr. 4,464,000. Er is des eene vermeerde- ing voor het dienstjaar 1913-1914 van ongeveer fr. 62,500. Loss op do 4" bladzijde, 'de zeer be langrijke aankondiging z Stomosy- gèue Vertrek dor Anvcrsvêile Behalve de reeds aangekondigde ver- trekkenden, zullen ziek nog inschepen MM. Carlo Nova, overste van ket kuis Carlo Nova C'°, en De Bie, van dezelfde firma Van xler Yeken, der T. S. F.; Melsen, de Lyons en Nielsen de planter Jacques, bijzonder E. P. Deriex, der Premens treilen Daumery, der Belgische prolestantseke missiën Gilbert, der Huileries du Congo; 8mith, Gooding en Joynes, bijzoaderen; Miss Colett, Mevr. Longland, de dominees Morisson, Lambutk, Mongiem, Stock- well en zijne vrouw, Busch en zijne vrouw, Mumpower, zijne vrouw en kind, der Engclsche missiën Heuer, bijzondere Lavy de Hugo Knoblock C* Maesman en Van Qort, der N. A. H. V.; Kissling, van den Congo-spoor- weg Jansson-Tage, der Intertropical; Servais, der C. B. M. C. Dupont, bij zondere De Coninck, van de Sociëteit Jesu Stoek, Louvry, Rollenson, Qui- gley en Weickler, der Huileries du Con go Meurde, Plesemeeckers en Arnoldy, van de Spoorwegmaatschappij Deprez, id.; Albertazzi, id.; Wagner, bijzondere. Wij raden onze lezers aan, aandach tig, op de 3C bladzijde, de aankondiging Hot lijden der zenuwachtige men- schor» te lezen. Minister Renkfit en de H. Stoei. Na eenige maanden geleden aan den ko ning, den kardinaal-aartsbisschop en M. de Broqueville, een vertrouwelijk schrijven te hebben gezonden, zou M. de Helklinkend» woorden. De dagorde dor Kamer. In öo tritonen der Ka mer. Men schrijft ons Brussel, 6 November. M. Woeste heeft Woensdag van zijn recht als verslaggever gebruik gemaakt, om op de redevoering van M. Van dei- Velde te antwoorden. Het recht van den verslaggever bestaat hier in, dat hij het woord mag nemen, wanneer hij zulks noodig oordeelt. Evenals altijd, was het antwoord van M. Woeste krachtig, zonder omwegen en doeltreffend. Ook vond M. Hymans liet gepast, vandaag nog hulde te bren gen aan de dappere welsprekendheid van den katholieken leider. Met zekere nieuwsgierigheid ver wachtte men de rede van den gekend- sten liberalen leider. Men wilde weten, v/at hij nog zou zeggen over eene kwes tie welke om zoo t'e zeggen door en door besproken was. M. Hymans bewees, dat de oppositie geeue gegronde middelen ten haren dienste heeft, om zich ernstig tegen de schoolwet te verzetten. Ook vond M. Hoyois bet gepaste woord de vorm is goed, docÏÏ er steekt, niets in En M. du Bus de Warnaffe, die ik na de zitting ontmoette zegde het mij ook Schoone zinnen, doch zonder gedach ten. Het was schoon om hooren, doch er blijft niets yan over. Het schijnt wel, dat na de bespreking van vandaag, er over het 6choolwetsont werp mets meer te zeggen valt, ten min ste toch in de algemeene bespreking niet. 't Is dus waarschijnlijk dat morgen, Vrijdag, de algemeene bespreking en meteen, den buiten ge wonen zittijd zal gesloten verklaard worden. Dinsdag begint de gewone zittijd. De bespreking van het schoolwetsontwerp zal wel moeten geschorst worden, voor het kiezen van het bureel, de openings rede van den Voorzitter en de vergade ring der afdeelingen, voor het onderzoek der begrootingen. De rechterzijde is van oordeel, dat de oppositie zich niet zal verzetten tegen het heropenen van het schooldebat, voor de bespreking der artikelen. Iu alle geval moet de stemming voor 8 December plaats hebben, want Idan moet de bespreking der koloniale be grooting beginnen, daar deze voor den 1 Januari aan den Koning moet onder worpen worden. Er is thans spraak, de zittingen van den Dinsdag namiddag af te schaffen, daar zij bijna door niemand gevolgd worden, en deze zitting den Donderdag morgend te houden. Eeu voorstel m dien zin wordt door het bureel voorbereid. Ik ben eens op inlichtingen uitgegaan en heb vernomen, dat het voorstel kans hoeft, aangenomen te worden, daar al de volkvertegenwoordigers der provin ciën er voor zijn. Om de oppositie te vol doen, zou men dan ook den Donderdag morgend mogen stemmen. Men zal bekennen, dat de volksver tegenwoordigers, die vier maal per week, don namiddag te Brussel moeten gaan doorbrengen, bitter weinig tijd hebben om zich met hunne persoonlijke zaken bezig te houden, en men kan toch niet eischen, dat een volksvertegen woordiger genoeg inkomsten hebben zou, om alléén volksvertegenwoordiger te zijn, L'Etoile Beige schreef dezen mor- geud, dat dc tribunen der Kamer opge propt waren met geestelijken, en dat er geen plaats meer was voor de burgers. Ik heb er vandaag eens opgelet, en heb bemerkt, dat het grootste deel der aanwezigen damen waren. Zouden er hier ook suffragetten ofte stemrechtda- men aan 't worden zijn God beware ons daarvan, indien zij het bij ons zouden willen doen zooals in Engeland. HAROLD. Eeno blinde herbergierster vermoord. In het nummer 36 der Jozef Claes- straat, te St-Gillis, bij Brussel, werd eene kleine herberg open gehouden door eene blinde vrouw. Donderdag tegen avond, werd de ongelukkige gebonden en vermoord gevonden. Het slachtoffer, Mevr. Anna-Cathari- na Offorman, geboren te Simerath, in Rusland, den 3 Januari 1857, weduwe Galopin, was in tweede huwelijk getre den met een genaamden Karei Levacq, mecanicien, waarvan zij sedert een tien tal jaren gescheiden leeft. Ten gevolge eener ziekte werd zij blind en samen met eene dienstmeid, hield zij het klein koffiehuis Monico open, wiens klienteel nog al wat te wen- sohen liel. Een verwer, August Bataille., Woont in de herberg op eene kamer. Donderdag morgend had de herber gierster «ene nieuwe meid in dienst ge nomen. Toen 'de brouwersgast, Frans Yer- cammen, tegen avond eene ton bier bracht, vond hij niemand in de herberg- zaal. Hij trad in eene tweede plaats waar hij de herbergierster vond liggen met gebonden armen en beenen. Eene andere koord was dicht rond den hals gesnoerd. Zij droeg ook eene groote wonde aan het voorhoofd, .waaruit het bloed overvloedig stroomde. De meid was verdwenen. Yercammen liep de policie verwitti gen die aanstonds ter plaats snelde. Om 5 ure 30 kwam het parket toe, vergezeld van een wetsdoktoor. De misdaad moet rond 4 ure, bij het ontbijt gepleegd zijn. Inderdaad, in de herberg, op eene tafel, bevonden, eich nog twee tassen, 'de helft met koffie ge« vuld, een halven boterham en een stulg kaas. Het onderzoek" wees ook* uit dat d<* moordenaars Mevr. Offerman, bij mid-* del van een stomp tuig, een grooten «lagj op het hoofd hadden toegebracht. De schuiflade was geledigd en in 'da> zakken van het slachtoffer vond1 men/ geen enkelen cent. Versckillige meu* bels waren doorsnuffeld. De buit der misdadigers zal zeer kleiiï zijn geweest. De meid, die 27 jaar oud moet zijn,-, van Ylaamsche afkomst, wordt ieverigi opgezocht. VAN MELUN Nog een doods. Een handelsbediende, M. Jules-Loui» Robert, 30 jaar oud, die in de ramp van Melun zwaar gekwetst werd is ii* een gasthuis overleden. Het getal docden. Tot hiertoe zijn 27 lijken kunnen Kor* kend worden. Deze zijn door de familitf opgeëischt geworden en zullen dus naar hunne wederzijdschc woonplaatsen ge voerd worden. Nog elf lijken zijn niefc' kunnen herkend worden. Van den deren kant worden nog 10 personen al» vermist opgegeven. Waarschijnlijk be* vinden deze zich tusschen de lijken wel* ke niet herkend werden. Men denkt du» dat er 39 of 40 dooden moeten zijn. Een verhaal der ramp. Een postbeambte, die zich in een dei; treinen bevond, vertelt de ramp op yot« gende wijze c Onze trein was eenige minuten nafl negen ure uit Parijs vertrokken en be stond uit acht post waggons, 't Was du» een posttrein waarin een twintigtal be* dienden aan 't. werk waren. Nabij Melun vertraagde de snelhei# van onzen trein een beetje en reed met eene snelheid van ongeveer 40 kilome ters per uur, toen de waggon waarin iltf mij bevond verbrijzeld en ik op een ven* ster geslingerd werd. Onze waggon sprong uit de riggel» en helde een paar minuten op zij. Ikj viel echter niet. Een weinig later lag ik op de kaai tusschen de sporen, zonde® te weten hoe ik daar gpraakt was. Op 59 meters afstand van mij zag ik een man beweegloos tusschen de brandende stuk* ken hout liggen. Ik hoorde vervolgens twee ontplof fingen. Ik zag ook dat een der postwag- gons onder eene lokomotief gevat was* Hij was het eerste in brand geschoten. Ik denk dat mijne gezellen die er zich! in bevonden, moeten omgekomen zijn.» De verantwcordciijkheid van den machinist. Zooals wij meldden, heeft de macki* nist Dumaine bekend, dat hij de signa* len voorbijgereden was, alhoewel zij op stoppen wezen en is hij dien ten gevolg» aangehouden geworden. 't Schijnt dat 'die aanhouding echte® niet zal behouden blijven, want dat ds Bond yan Stokers en Machinisten, do verdedigiugvan Dumaine op zich' neemt. De Bond beweert namelijk', dat dal machinisten reeds dikwijls hebben ge vraagd, om 'de signalen te verplaatsen* nabij de statie van Melun. Zooals de si gnalen thans staan, is het onmogelijk van op zekeren afstand te zien, of zij voor den eenen, of voor den andere» trein bestemd zijn. Men kan het slecht» bemerken, wanneer men er vlak bij i». Met de oude lokomotieven, die slecht» 80 kim. per uur maximum snelheid had den, was er dan nog middel de vaart veel te vortragen, doch met de nieuwe, eene snelheid van 115 kim. per uur hebben de, is zulks niet mogelijk. Yan den an deren kant hebben de postbedienden*, die gewoonlijk den dienst doen in dei posttrein verklaard, dat zulke ramp reeds lang verwacht, werd. Tusschen de twee treinen, 'die elkan der in rechten hoek moeten kruisen, ia slechts een verschil van zes minuten. Wanneer dus do eerste trein eenige ver traging heeft, moeten beiden bijna ge lijktijdig aan het kruispunt komen. De ze bedienden hebben gevraagd dat de uurwijzer zou veranderd worden, doek' de Compagnie weigerde. Er bestaat ten andere nog een dergelijk gevaarlijk kruispunt, namelijk te Villeneuve-=St- Georges, waar de posttrein een koopwa- rentrein moet kruisen. Daar is het yer* schil slechts een tweetal minuten. In die omstandigheden ligt de ver antwoordelijkheid natuurlijk zooveel aan de Compagnie als aan den machinist en, misschien nog meer...,.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1