Redevoering van den heer Staatsminister Woeste uitgesproken in de Kamerzitting van 5 November 1913. Elzas» Lotharingen 9 ES 10 NOV. 1913 DE VOLKSSTEM Da heer WOESTE, (verslaggever). In den loop van dit dobat was ik om zoo te zeggen een soort van mikpunt. De schichten door do linkerzijde afgeschoten, hebben mij echter niet getroffen, want, wat het school- vraagstuk betreft, was mijne gedragslijn, gansch mijn leven door, volkomen één. Op dit afschieten van pijlen, pas ik de woorden toe van den Latijnsclien dichter telum im- belle sine ictu. Mon had ons gozegd Jat dit dobat weldra zou overslaan tot een draaikolk, waarin wij zouden worden meegesleept. |Nu, d6 opposi- .tie 13 klaarblijkelijk zonder geestdrift en zonder hoop. Waarom? Laat mij toe het u te zeggon: 't is dat gij het te ver drijft. Zulk ongovalletje is reeds de liberale partij over' komen. Zoo deze partij, in 1879, de begïnselon ?an hot middelbaar onderwijs had ^overge bracht in het lager onderwijs, dan rou zij misschien duurzaam werk hebben verricht, Doch, zij is te ver gegaan en mislukt. Trou wens, de liberale partij loopt de eene misre kening na do andere op. Door hare lioudin, in hot kicsvraagstuk, hooft zij tal van hare natuurlijke aanhangers verloren. Zij heeft aldus velen liaror voorstaanders misnoegd in den handel, in de nijverheid de vrijo boroepon. En met de huidige be spreking zien wij do liberale linkerzijde, na genoeg h.ot volkomen oens met do socialisti sche linkerzijde, hare aanvallen richten tegen den godsdienst. Do heer L. IIUYSMANS. Neen, neen! Do lieer WOESTE. Ik neem nota van ..we afzonderlijke proto3lalio. (Opspraak links). Do lieer HYMANS. Wij zijn het allen oens. De heer FERON, Wij randen den gedsdionst niet aan. Do heor WOESTE. Uwe protostatiën vermogen niots tegen do feiten. Iedereen zal uwe rodovoeringon kunnen lezen. Vele huisvaders blijven voor u stemmen; maar wannoer het de belangen hunner kin ders op schoolgebied betrof t, weigoren zij u te volgen. Rolin, een der uwen, zegde in 1S50 i De naam godsdienst zal onze beschor- #i rmng zijn; hij worde geschreven op den hoofdgevel van onze athenaea en van onzo coliegies; bij verkondige aan allen dat ook wij den godsdienst erkennen, zijne hoogebe- adi langrijkhcid, de noodzakelijkheid van dit bi ginsel, liet eerste, hot meest behoudsgezinde ran alle, do echtste waarborg voor do maat schappelijke ordo, to behoudon en te ver sterken zoozeer hot in onze macht is. lil Waar zijn dan in uwe rangen de opvolgers van Rolin, Rogier, Hendrik de Brouckère Hel b mi do liboralo vertogonwoordigers niet allen de rodevoeringen van de socialistische verlegenwoordigers toegejuicht? Heeft men ons goene boleedigingon naar hot hoofd go- slingord De lieer Vandervelde zegde dat ij liever het geld zien dan de hostie, en do lie>>r Masson zegde dat do godsdienst nog onkel eeno zaak van gewoonte is. Hoe zult gij dan kunnen ontkennon, dat gij tegen den godsdienst gekant zijt Overal vaar gij rnoosler zijt, sluit gij de katholieko buiten do rangen van hot onderwijzend per soneel. Onderbrekingenlinks). Relenaars van de linkerzijde liebbeu be- 'kb treurddat het afwisselen vande partijen aan hol bowind in ons land [niet meer geschiedt. Dio gedachte ware verwezenlijkt in feito, indion gij gematigde mannon waart; dat zijt gij echter niet, on daarom heeft (het land u Bodert 1884 van het bewind verstoken ge- houdon. Onderbrekingenlinks). Do hoer HYMANS. In 1895 waren de gematigde mannen,1; welke gij aanhaalt, ook liior, on toch bostroedt gij hen met evenveel drift. Do hoer WOESTE. Sedert 1857 is er «en ommekeer geschiedt in de gelederen dor liberale partij. Hot nagejaagde doel is hot invoeren van de onzijdige school overal, en de heer Van der Velde klaagde gisteren erover, dat er 'an God was gesproken in do schoolboeken der officieel© scholen. De heer Vanderveldo heeft het niet voor bet woord - onzijdig Hij heeft liever te «eggen de wereldlijke school onafhankelijk orijtan om 'teven welke Kérk. Voor ons ko tten de twee opvattingen op hetzelfde noer SJ want wij verstaan enkel de school als ge- iek Bleund op godsdienstige opvoeding en onder- 'ijs. Ik heb roods gezegd dat de onzijdighe'J ónmogelijk is, on lot staving beroep ik mij op het getuigenis van Jules Simon. Zooals Jules Simon zoowel zegde, onder wijst men op allerlei wijze door middel van gesprekken, door middel van boeken welke meu de kinderen in handen geeft, door mid del van de plichten welke men Iinn voor houdt. Dat is zoo klaar als de zon. Heeft do heer Viviani zelf niet verklaard, dat de on zijdige school nooit iets anders is geweest dan oene diplomatische leugen en eene hui chelarij, voor de omstandigheden uitgevon den, om de bezwaren der kleinmoedigen in slaap te wiegen Goedkeurend gelach rechts De onzijdig© school wordt slechts onder steund door de socialisten, wier ontwerpen en strekkingen gekend zijn, en door de vrij denkers. Ah, de vrijdenkers Gelachaan de uiterste linkerzijde). Zijn wij dan niet vrij Ziet men geen katholieken schitteren in de kunsten, de wetenschappen en de let teren Men beweert dat wij niet meer vrij zijn sedert do onfaalbaarheid van den Paus werd afgekondigd. Doch, reeds voordat deze onfaalbaarheid werd afgekondigd, werd dezo grief [tegen ons reeds uitgebracht. Ongetwijfeld, zijn onderdanige zonen der Kerk, doch ook zijn wij aan ons land verkleefde burgers, zonder nevenbedoeling noch voorbehoud. Rechts zeerwel.) De onfeilbaarheid van don Paus betreft slechts hot geloof, en wij zijn van oordooi dat er geeno strijdigheid hoegenaamd bestaat tusschen het geloof en do rede, ver mits het geloof do laatste stap is van de rede. Herhaalde goedkeuring op dezelfde banken) Zégt mij dan toch, gij dio u vrijdenkers heet, wat heet gij vrijo gedachte Leest de rodevoering van den heer Mas son-, 't is een aaneenschakeling van onzeker heden, twijfolingen, loocheningen waarmode men geen kinderkarakter vormen kan. Aan de uiterste linkerzijde Ziedaar hoe gij de vrijheid opvat De heer WOESTE. En vele onderwij zers ondergaan misvorming onder do omge ving welke op hen haren invloed uitoefent. Tal van onderwijzers te Gent sluiten zich aan hij do socialistische partij on werpen zich in do politiek. Hier heb ik een omzendbrief uit Seraing van 1912, betreffende het instellen van socia listische syndicaten van onderwijzers, en dezer tusscbenkomst in de kwestie van het algemeen kiesrecht. En gij 'verwondert er u over, dat de huisvaders geen vertrouwen stellen in dergelijke meesters, en dat wij de noodzakelijkheid hevroedou vrijo scholen te stichten Opnieuw licht ik een oproep tot hen en ik twijfel er niet aan, of deze huisva ders zullen ons hun steun verleenen. Zeer toel, zeer wolrechts). "Welko leerlingen zult gij fonder deze om standigheden vormen De heer Lucien Des- caves, dio voorzeker geen clericaal is, schreef op 11 Octobor 11. in Le Journaldat de afhankolijke zodenleer in de school aan de opvooding van hot kind niet den nieuwen teugel had gegeven dienoodig is. Voorzeker bestaat de beteugeling volgens het Strafwet boek; doch zij is van geeno waarde, zoo er geene zedelijke beteugeling is die invloed uitoefent op de ziolon en op de harten. Ha zult gij zeggon, gij gaat spreken van do hol! Gewis, doze vergadering heeft zich niet be zig to houden met theologische vraagpunten; doch wanneer men onze geloofsleeringen ontaardt en aanrandt, dan moeten wij ze Terdedigon. Wij gelooven dat het aardscho leven ons erd geschonken om oene keus te doen tus schen het goede en liet kwade; en daar, wat ons betreft, het geloof de volstrekte waar heid is en het opperste goed, atreven wij er naar om het onder de mensohon- le versprei den. Do heer II. Robert, een der beroemdheden van de Parijsclio balie, doet in eene voor dracht over de misdaden gepleegd door kin deren, welke voordracht werd gehouden in de Ecolo doHautes-Etudos hot volgende opmerken Terwijl or in 1907, 23,000 kinderen voor de rechtbank werden gedaagd, steeg dat eijfer in 1908 tot 27,000. Ovor de laatste jaren, voogt de heer Robert er aan toe, zijn do cijfers nog niot gekend, doch alles laat donken dat zij schrikbarend moeten zijn. Op de 2,570 bolicliten die, in 1909, voor het Hof van assisen verschonen, waren er 533 minderjarigen, dat is 1 minderjarige op 5 betiottvD. Volgens een officieel verslag, door den minister Barthou in't licht gegeven, worden op 100 misdaden er 23 door jongelieden be dreven. Voor de misdrijven zijn de cijfers en de toeneming daarvan even bedroevend. In 1905 werden or 9,515 misdrijven ge pleegd door minderjarigen. In 1907, 12,504; in 1909, 11,535. En de heer Henri Robert voegde erbij dat de godsdienstigogedaolite een onontbeerlijke teugel is. Maar, zegt men, het getal misda den in België is grooter dan in Frankrijk. Die'zoo sprookt, vergeet dat in Frankrijk liet getal misdaden voor dewelke geen vervol ging plaats heeft, aanzienlijk is. Men heeft gesproken van 't Vlaamscho land, en doen uitsohijnen dat het getal misdrijven er groo ter is dan in't Walenland. Iedoroen weet dat hot Vlaamsche volk v*n overouds fceen strij dersvolk is, en dat er ongelukkiglijk voel jvordt gevochten. Maar om over de zedelijk heid van een volk to oordeelen, moet men niet enkel letton op de misdrijven. Do heer VANDER VELDE. Waarom dan niot ook zoo gehandeld voor Frankrijk De heer WOESTE. Om te oordeelen over de zedelijkheid, moet men letten op 't getal [echtbreuken, echtscheidingen, zelf moorden, onechtelijko kinderen, vruchtaf- drijvingsn en soortgelijke misbruiken. Welnu op dat gebied bekleedt het Vlaamsche land eene uitzonderlijke plaats. In 1910 zijn er 1,089 echtscheidingen ge weest, waarvan 872 in Brabant, Henegouw en Luik, en slechts 217 in de andere provin ciën. In de groote steden alleen zijn er 340 echtscheidingen geweest, of het derde van het gansche getal voor 't land. Ook voor do onechtelijke kindoren zijn de statistieken be teekenisvol. Onderbrekingen vanwege de uiterste linkerzijde.) Beroep doende op het geweten van oen zeker aantal mijnor tegenstrevers, vraag ik hen, of zij kunnen botwiston dat de gods dienst, door zijne zedelijke leering, een teu gel is f De hoer DESTREE. Geenszins De heor WOESTE. Ongetwijfeld is hij geen algemeen geneesmiddel; doch, onbe twijfelbaar is bij een teugel. De hoer DESTREE. Dat betwisten wij. De heer TERWAGNE. Neem een bre- vot voor dien teugel I De heer WOESTE. Gij wilt onzijdige scholen en onzijdige meesters. Er zijn er geene en er kunnen er geeno zijn. En zoo er waren, 't ware oen gevaar, want de kinderen hebben eeno leiding en oen richting noodig. Gij verlangs dat do onzijdige school de school voor do toekomst weze, en "gij ver langt dat zij in handen zij van meesters die in onzijdige normaalscholen zijn gevormd. Dat was uwo opvatting in 1879, en hot land heeft zo veroordeeld. Wannoer men onzo tegenstrevers opwerpt dat er vrije scholen bestaan en dat zij ver dienen toelagen to bekomen, orkont de heer Vandervelde dat de toelagen niet geheel kunnen afgeschaft worden, doch dat er waar borgen dienen vereischt, te weten, dofeito- lijke afschaffing van do vrijheid. Ziedaar uw programma Doch dit piogramma vindt geene ondersteuning bij het. volk, en, dit bevroed hobbonde, zijt gij aan 't dreigen 'gaan. Op de meeting van 16 Octobor hoeft de heer Royor gezegd, dat er slechts twee uit komsten waren de doodslaap of do toyoIu- tio..,\ Do heer ROYER. - Ja zoo de open bare denkwijze niet tot bezinning kwam 1 De heer WOESTE. ....ziodaar waartoe mon ons wil brongen Gij zult ons op uwen wog ontmoeten als dit uwe plannen zijn. De heer L. HUYSMANS. - Gij zult ons niet op dozen weg ontmoeten. Wij zullen slechts onzo toevluclilon nemen tot de mid delen welko de Grondwot zelf te onzer be- sohikking stelt tot hare verdediging. Reqüts Zog dal aan den heer Roy er Do lieer WOESTE. He wend mij tot de eerlijke liodon en ik zog hun Wilt gij dat het geloof uwer kindoron gevrijwaard weze, steunt ons dan Do bestaande wet brengt het onderricht van godsdienst en zedonloer op het program ma, en do openbaro school mag godsdienstig zijn, wanneer do huisvaders het daarover eens zijn. Doch zij is hot niot langer, wan noer er al ware 't maar eeneenkeleonslaging voorkomt. Is dit niet het bewijs dat de meerderheid gemaiigd is 1 Volgens ons," moeten de hoofdzakelijke godsdienstige en zodelijko waarhedon tot grondslag van het onderwijs dienen. De lin kerzijde beklaagt er zich over, dat men de openbare scholen,scholen zonder God noemt. Toen de heer Masson deze klacht uitbracht vroeg ik hem of hij aannam dat het gods dienstig en zedelijk onderricht tot grondslag van dit openbaar onderwijs zou dienen. Hij zegde mij «Ik zal u antwoorden». Hij heeft niet geantwoord en zal het ook niet doen. Ingeval dus de openbaro school dit karak ter niet heeft, wat is zij dan anders dan de rationalistische school De lieer Masson zegde ons dat wij onge lijk hadden, voorbeelden te zoeken in Frankrijk, vermits wij in België de scholen van 1879 lot 1884 tot voorbeeld hadden. Zonderling voorbeeld als is dit laatste, ver mits tegen dezo scholen gansch het land in opstand is gekomen I En de wet van 1884 werd ingegeven door dit denkbeeld, dat liet onderricht van gods dienst en zedenleer overal diende te worden heringevoerd. Feitelijk kunnen er echter nog lieden ten dage afwijkingen voorkomen 't is namelijk liet geval met de steden waar do onderwijzers stelselmatig worden goko. zon onder de vrijdenkers en, zooals te Gent en te Seraing, zich in den politiekon strijd werpen. Daarom ook moeten de ouders die bezorgd zijn om het geloof liuunor kinderen deze enkel toevertrouwen aan do vrije scholen en aan de officinale scholen waar het godsdion. stig onderwijs is gevrijwaard. In 1855, reeds zegde Thiers t Droeg ik de weldaad van hot geloof in mijne handen omsloten, ik zou die over mijn land openspreiden! Ik voor mij heb honderd maal liever een goloovend volk dan een on- geloovond volk. Een goloovig volk bezit meer begeestering wannoer het verstandelij ke workon belroft, meer heldhaftigheid- wanneer liet er om te doen is zijno grootheid te verdedigen. Frankrijk werd omwoeld door de omwen telingen. Het geloof werd uil de scholen ge weerd on Leroy-Beaullieu schreef Wat er aan de samonleving ontbreekt is een zedelijken grondslag. De samenleving hangt nagenoeg in de lucht zij steunt op geen enlcole grondvest. Zij steunde op 't Evangelie dat men haar heeft ontnomen en door niets wordt" vervangen. De vraag is of 's lands penningen niet moeten bijdragen om de vrije scholen te onderhouden, zoowel als de openbare scholen. Daarover zegde de heer Lorand.dat do drukpers vrij is en dat de dagbladen van don Staat geene toelagen ontvangen doch hij vergeet dat er geene Slaalspors bestaat, terwijl or wol Staatsscholen zijn. Kortom, volgens de tegenpartij, is de on zijdige school de nationale school. Ik ook, wil de nationale schooldoch de nationale school moot den wil weerspiegelen van huisgezinnen, ondor welko een zeer groot getal hot confessionnoel onderwijs eischen. Het betreft, zegt men, geld te schenken aan do kerk en aan do kloosters. Doch, voor wie worden er dan scholen geopend Is het voor de priesters, 't Is eono ondankbare en moeilijke taak, het hart en dou geest van onze kinderen te ordenen. 't Is in liet belang van de kinderen en van de huisgezinnen dat de onderwijzers arbei den. In een zijner koortsige onderbrekingen die sedert 2 Juni 1912 oorlogskreten zijn ge worden (gelach) riep de heer Hyraans uit Gij verscheurt het land Zoowij vorschouron het land en gij, door de onzijdige school te stichtengij verscheurt hot niet I 't Zou de oorlog zijn welken gij zoudt uitroepen, en gij zoudt vorslager. wordon I Onderbrekingen links). Zolfs dan,wanneer gij zoudt overwinnaars zijn en uw programma kunnen verwezenlij ken zou uwe overwinning van korten duur wezen, want de kerk herbegint altijd en doet nooit afstand. Links Men woet het maar al te wel z De heer WOESTE. Wii hebben slechts een dool Goed te doen aan do kindertjos, terwijl gij er op uit zijt eene legenkork te stichton waarvan de onzijdige school den grondslag zou zijn. Daarin zullen wij nooit toestemmen, en daarin vindt gij de verklaring van gansch onze houding in de schoolkwestie. {Zeer toel en toy niching en rechts), v Heel wat pennen wordon in beweging gebracht om over Elzas-Lotharingon een helder licht te doen schitteren. Doch voor» oordeel en misverstand, kleingeestigheid en engzieligheid lietensteeds veel dingen'in nevelen gehuld. Het lichtte, maar nimmer zonnehelder. Te goeder ure verschijnt thans oen korB maar zaakrijk schriftje van de hand van Domine Spieter, dio aan vriend en vijand de waarheid zegt on hierdoor een juist kiokje over da verhouding iu Elzas-Lotliaringen geeft, De rogeoring die streoft om do rijkslandon geheol te verduitschen kan hier even nuttige wenken vinden als de Franskiljons van het gehalte van Wotterló en Zislin. Beschikten wij over voldoondo plaatsruimte, dan zou den wij bijna dengehoelon zaakrijken inhoud mededoelen. Doch dit voor elders. Wij be palen ons hier slechts bij eenigo puntou. De schrijver maakt een onderscheid tus schen do Franskiljons Bourgeois, voor wio de inlijving bij Frankrijk hoofd- en einddoel is en de volgelingen van Wetterlé, dio meenen dat van de oudste dochter der Kerk» de toekomst vau hot katholicisme nog altijd komen moot. Hot getal priesters echter dat deze zienswijze bijtreedt, is niot overgroot, nochtans lezen vele priestora Wetterlé's lijforgaan Le Nouvelliste al leggen zij zelf dit blad bijna dagelijks weg mot de uitroepingen De Nouvelliste is gek, is do kluts kwijt.» Velen hebben eilaas den moed niet hun abonnement de deur uit te smijton, evenals zoovele Flaminganten op Fransclie bladen inschrijven, allo kappen om kerven deze ook in 't geniep en in het open baar op al wat het Ylaamsch wezen heilig om lief is. Hoogst beteekenïsvol fs het feit dat d® protestantsche schrijver de meening toege daan, is dat Wetterlé en Cie, door hun aaa- heulen met Frankrijk vele schade aan liet katholicisraus berokkenen. Geen wondar zelfs dat de geestelijken do Wetterlé's poli tiek verantwoordelijk maken voor den ach teruitgang der katholieke gedachte. Want velen zijn uit de katholieke partij gaan loe pen, wijl zij meenden dat Wetterlé's politiek toonaangevend was. Do schijn was or* Wetterlé's gedurig hitsen en bitsen maakte de gansche partij in Elzas-Lotliaringen meer dan eens verdacht. Vroegor wezen wij in een artikel op de verprotestantsching van Elzas-Lotliaringoa zonder daarom dieper naar de oorzaken te vorschen. Doch wat zou men van een voor zichtige regeering moeten verwachten indien zij enkel beambten zoude noemen, die van den morgen tot den avond, openlijk en tn 't geheim dezelfde regeering zonden afbre ken Door het giften en hot wrokken tegen de regeering hebben Wetterlé en zijn volge» lingen de partij en het volk,dat deze politiek veroordeelde, veel schade geleden. Alhoewel protestant stolt de schrijver lie^ katholicisme niet verantwoordelijk. Wel iu. tegendeel, hij botreuri de houding va* eenige heethoofden, die hun eigen partq oneer en schande aandoen en verhoopt betere lij Jon door dieper inzicht in de Volksziel. Hij gaat zelfs zoover dat hij den draak steekt met de vetbetaalde domino's betrekkingen en de kleine jaarwedde der katholieke geeste lijkheid. Geen enkel katholieke schrijver de hier zoo striemend de verprete- stantsche Regeering. De schrijver hoopt ïn een natuurlijken op bloei van het Elzas-Lotliaringsche volk als mede op eene verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland, een waarborg voor dot wereldvrede. Een volk moet zijn eigen wor den, moet een zelfdenkend volk worden.Dit zal hot Elzas-Lolharingsche volk worden door zich aan te sluiten bij de hoogeDuitscho kuituur, die niet afkoerig is van hot goed® bij andere volken. Geen opslorping, geen verdrukking maar degelijke, broede opvoo ding door do moedertaal 1 Als eonmaal liet Elzas-Lolharingsche volk een zelfdenkend volk zal geworden zijn, las zullen de oudo veoton snel vergeten zij», dan zullen chauvinimus en kleingeostighoii geen aanhangers meor vinden. Het boekje van Spieser, niet naar Wetter lé's chauvinitische opvatting geschreven, is geroepen veel heil te stichten niot alleen im Duitschland maar ook op Belgischen bodem, waar zoovolo valsoho mooningon over Elzas- Lotharingen klinkendo munt zijn. Rn voor ons Vlamingen is liet heel ho- b.ngrijk, wat wij oldors zullen betoogea. J. B. JT-*-

De Volksstem | 1913 | | pagina 5