«De Volksstem» liieiimeUe De Leetitvsroyerisg Oodsgelesrden Buitenland 'T EEN EN 'T ANDER Negentiende jaargang nr J3 CS- S X_a J3 Aiwie een abonnement neemt op voor het volgende jaar, ontvangt het blad VA SS! HEDEN AF GRATIS TOT NIEUWJAAR. h Geheimzinnige misdaad nabij Rijsei Het lijk van een vermoord chauffeur .ranm—g—acaMMafwil Mi..j^»—.ry..1.J.,„r- ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds t# m 2" UITGAAF, 7 u, 's avonds éjt Pour toute Ia publicité coir.meroiale et financière du journal, s'adi esser exclusivement a TAgeuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST Ë3. CGDTS, Beurspfaats, 2 I Kerirstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuf fel-De Qendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3* biadz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijdon (per regel) fr. 2,00 Commerciale en fiuancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. ITet is zoer opmerkenswaardig alle de karpeisprongon in acht to nemen, welke onzo tegenstrevers in de Kamer maken, om toch hot schooi wetsontwerp te kunnen bevechten. Zij stellen zich aan als godsgeleer- den zij hebben do boeken van gods- geleerdheid,de dekreten en herderlijke brieven van kardinaals en bisschoppen doorsnuffeld, om toch iels in hun voordeel te kunnen vinden. Na citoyen Royer, die de leering van den aartsbisschop van Mechelen verkeerd uitlegde, komt M. Masson de getuigenis van den Paus zeiyen ter zijner hulp roepen. Zinspelende op het woord VRIJ on derwijs, komt hij met eonen pauselij ken brief voor den dag, waarin de Heilige Vader de al tegrooto vrijheid laakt, 't is te zeggen de al te groote vrijheid, welke voor niets geene palen noch teugels meer kent en welke be staat in bet losbandig verkrachton van alle kerkelijke en burgerlijke wetten. Het is der Pauzen plicht de gevaren van eene grenzolooze vrijheid aan dé geioovigen bekend to maken. Do ge beurtenissen bewijzen maar al te dik wijls aan deze die do pauzelijko ver maningen versmaden, dat zij groot on gelijk hadden don raad van bet Hoofd tier H. Kerk niet te volgen. De Pauzen geven bet bewijs van een schrander doorzicht met do gevaren eoner al te groote vrijheid te doen ken nen, doch men mag hieruit niet be sluiten, zooals M. Masson het doet, dat zij de vijanden der vrijheid zijn. M. Masson is liberaal. Het woord liberaal wil zogen vriend der vrij heid. Ziet nu tol hoever de vrijheidsliefde vau deze zoo vrijzinnige liberalen gaat. Zij bekampen hot vrij onderwijs. Zij willen de vrijheid van den huisvader in ae keus eener school fnuiken en volledig ontnemen door oen streng verplichtend onderwijs. Zij zouden wederom den dwang wil len zien invoeren, dien zij van 1879 tot 1884, tegenover de Staatsbeamb ten uitoefendon. Zij beknibbelen nu de al te groote vrijheden die mon in Belgiö geniet en zij steunen zich ten onrechte op de woorden van eenen Paus, om de be staande vrijheden te bekampen. O die vrijzinnige liberalen En dit alles om aan onzo kindoren de wolda den van eene godsdienstige opvoeding te onttrekken. De achtbare Staatsminister zegde bot ben vlakaf in de Kamerzit ting van 5 November laatst ■"Wij, zegde de beer Woeste, heb ben slechts een enkel doel, te weten, bet goede te plegen en de zielen onzer kinderen te redden, doch gij wilt eene tegen-Kork oprichten, waarvan de on zijdige school den grondslag zoude zijn. Nimmer zullen wij zulk helscb plan goedkeuren.» Deze enkele woorden, welke door de rechterzijde geestdriftig werden toegojuiebt,stellen den juister, toestand vast. Het is do strijd tusscben het ge loof en hot ongeloof, tusscbenden dwang en de vrijheid, tusscben God en den duivel. Reeds gedurende vier weken booren wij de drogreden? der tegenstrevers en en zien wij ze optreden als wijsgeeren en godsgeleerdeD, die beter de Kerke lijke wetten en de bepalingen willen kennen dan de Paus en de bisschoppen zelve. Het volk beeft er genoeg van en verlangt vurig dat aan die uitzinnige en nuttelooze besprekingen een einde gesteld worde en dat de wet zoo gauw mogelijk gestemd zij. op- op brengst 4 1/5 millioen zakken. Men acht den oogst voldoende. In Limburg 11,000 hectaren brengst 2 millioen zaklïcn. In Henegouw 9,500 hectaren brengst 1 millioen 900.000 zakken. In Hamen: 8.200 hectaren; opbrengst anderhalf millioen zakken. De opbrengst per hectaar is dus Lu xemburg, 210 zakken Antwerpen, 2-33; West-Vlaar,deren 218; Oost-Ylaanderen 210; Luik 209 Henegouw 204 Namen 183 Limburg 181; Brabant 173. Een gedenlsteeken. Wij vernemen dat, op voorstel der maatschappij Ami cale des Officiers de réserve de Belgi- quo een komiteit in vorming is, met het doel de noodige gelden te verzamelen om een denkmaal op te richten ter na gedachtenis van den heer kapitein Flo- rent Cassart, den 25 October 1913 in Congo overleden. Bohaor der Staatsspoorweg and October hebben 'de _;en. In den loop der maand maal booten der lijn Oostende-Dover 13,636 reizigers vervoerd (10,442 in Oc tober 1912). Gedurende de eerste tien maanden van het loopend jaar bereikte het aan tal vervoerde reizigers 240,699 tegen 179,576 in het overeenstemmend tijd stip van 1912. Aardappel kweek In België. In Bel gië worden 158.000 hectaren met aar appelen beplant. De opbrengst is 34 millioen zakken van 100 kilos of 3.400 millioen kilos. In de provincie Oost-Ylaanderen wor den 38.000 hectaren met aardappelen bebouwd zij geven 8 millioen zakken opbrengst. De kantons die het meest opbrengen zijn Aalst, Kruishouten®, Oudenaarde, Eecloo, Oosterzeel e, Zomergem, St-Gil- lis-Waas en Dendermonde. In de provincie Brabant 26,000 hecta ren aardappelen opbrengst 4 1/2 mil lioen zakken. Dit jaar wordt aanzien als een slecht jaar. In Brabant teelt men vooral de soort genaamd Parmentier de meest opbren gende kantons zijn Leuven, Haacht, VilvoordeWolvertliem, Assclie, Aar schot, Geldenaken en Diest. In West-Vlaanderen bijna 26.000 hectaren opbrengst 5 1/2 millioen zak- ken. Meest opbrengende kantons: Brug ge, IJperen, Thourout, Dixmuide, Pas- schendaele, Cistel en Veurne. Provincie Antwerpen 23.500 hecta ren opbrengst 5 1/2 millioen zakken meestopbrengende kantons Heist-op- den-Berg, Duffel, .Westerloo, Moll en Herenthals. In Luxemburg! 17.500 hectaren pp- Pégoud te Brussel Zooals voorzien was, beeft zich" Zater dag en Zondag eene ontelbare menigte naar het vliegpleyi van Berchem-Ste- Agatha begeven, om de stoute toeren van den vlieger Pégoud te bewonderen. Het was voor de twee dagen hetzelfde: Duizenden auto's reden er heen langs den Vlaamschen Steenweg, duizenden menscheh vertrokken per tram en trein duizenden trokken er te Voet naartoe, om er zeker te geraken, 't Verkeer op de steenwegen, die naar het vliegplein leiden, was zoo druk, dat het soms on mogelijk was er zich een weg door te banen. Niet alleen op het vliegplein werden de plaatsen vroeg ingenomen, doch ook er rondom, 't Weer leende er zich in alle geval niet toe. Een grijze lucht, motre gen en daarbij 'n felle wind. Doch om den wind bekreunt Pégoud zich niet. De onverschrokken man is zeker van zijn stuk. Hij bezit een wonderbare ge oefendheid in liet vliegen. Oa vlucht van Zaterdag. De helpers van Pégoud zijn uitgesla pen mannen. Ziende welke belangstel ling hun patroon inboezemt aan de over- talrijke menigte, hebben zij postkaar ten, het portret van bunnen meester weergevende, laten maken, en de mees ter zet zijn handteeken op die kaarten. Deze worden door de helpers ten hunnen profijte verkocht, en of zij goede /aken maken 't Is bij drie ure en daar gaat Pégoud, onder eene geestdriftige begroeting de hoogte in. Ondanks den hevigen wind schiet hij pijlsnel naar boven. Wanneer hij op 200 meters is geko men, schiet de eendekker zeer snel naar beneden, cn vele menschen slaken reeds een kreet van vrees voor den val; schie lijk zwenkt Let vliegtoestel, en draait gansch om, zoodat Pégoud vliegt, het hoofd omlaag, dan weer de gewone hou ding aanneemt en op sierlijke wijze voortvlicgt. Daarna stijgt Pégoud weer bliksem snel, tot 500 meters hoogte, half in de wolken waarin hij zelfs een oogenblik verdwijnt. Doch hij 'duikelt opnieuw, vliegt op een vleugel en stijgt daarna pijlrecht, den stang van zijn eendekker omlaag, en voert den doodensprong of looping the loop driemaal uit, waarna hij als in draaikolk bliksemsnel daalt, zoodat het vliegtoestel in de lucht schijut te draaien als een gekwetste vogel. Op 50 meters van den grond, rijst het vliegtoestel plots recht en gaat over tot sierlijke zwenkingen. Nog tweemaal wordt a the looping the loop uitge voerd en Pégoud daalt. Hij is 35 minuten lang in de lucht ge weest en heeft daar een schouwspel aan geboden, eenig, dat een diepen indruk nalaat. Dat hij lang werd toegejuicht en met bloemen overladen, laat zich begrijpen. De terugkeer. Voor wat de terugkeer betreft, dege nen die Zaterdag tegen avond een trein moesten hebben, welke langs Bercliem- Ste-Agatka passeert weten er van te spreken. De treinen werden letterlijk door de menigte tegengehouden en tot het laat ste plaatsje toe opgevuld. Met de trams was het al niet heter ge steld. Deze werden stormenderhand in genomen. Automobielen en rijtuigen moesten letterlijk vooruitkruipen cn do voetgan gers waren nog best van allen. Die ten minste waren zeker thuis te geraken.... De vlucht van Zondag. Zondag was de menigte, ondanks 'den regen, zoo mogelijk nog talrijker !dan Zaterdag. Pégoud wachtte tot 3 1/2 ure, hopen de dat er wat klaarte zou komen, opdat men hem goed zoude zien, doch er kwam geen klaarte, integendeel, en hij moest wel in de halve duisternis naar omhoog. Hem deed zulks niets, zegde hij, doch de menigte welke zicli verplaatst had om hem te zien, zou hem niet al te wel kunnen volgen. Op eene hoogte van 80 meters is hij reeds niet meer zichtbaar, doch hij komt spoedig weer in 't zicht. Hij scffijnt te aarzelen, daar hij liever hoog zou zijn om den fameuzen doods- kring te doen. Hij waagt het evenwel en vijfmaal achtereenvolgens beschrijft hij zijne gelief koosdste oefening. Nooit had hij zulks zoo dicht bij grond gedaan Men moest dan groote vuren aanste ken op het plein, om hem de juiste plaats aan te duiden waar hij moest landen Pégoud kwam behouden neer en in auto deed hij de ronde van het plein, onder de geestdriftigste toejuichingen yan het overtalrijk publiek. De navolger van Pégoud. Zondag namiddag verdrong zicli ook eene groote menigte op bet vliegplein van Juvisy, om te zien of Chevillard er zou in gelukken, op tweevlakker te doen wat Pégoud op eenvlakker doet. Chevillard Jukte ten volle al de oefe ningen van Pégoud en ten slotte deed hij ook vijfmaal den doodskring. Hij ook werd geestdriftig toegejuicht. Parijs-Caïro. De vlieger Daucourt, die met zijn Hel per Roux, van Parijs naar Caïro tracht te vliegen is te Constantinopel aangeko men. Hij zal ,Woensdag zijne vluclït .voort zetten Een Nederlandse lie vlieger te CentL Zaterdag morgend verliet de vlieger Van Steyu, reserve-officier van het Ne- derlandsche voetvolk, Den Haag om naar Etampes (Frankrijk), te vliegen. Ten gevolge van het slecht weder, was hij verplicht aan 't Sas van Gent te da len, waar hij zich' de noodige olie niet kon bezorgen. Men ried hem aan met zijn tweiedekker naar Gent te vliegen, wat hij deed. Van Steyn 'daalde op St-Denijsplein. Hij had het inzicht naar Frankrijk voort te vliegen. in een mesthoop gevonden. Te Lozennes-bij-Rijsel, wilde een landbouwer Zondag morgend even een mesthoop keeren, toen hij er met ver bazing een lijk in verborgen vond. Onmiddellijk werd policie en gerecht verwittigd. Weldra kon men vaststellen dat het lijk dat was van den genaamden Gaston Delabarre, taxi-chauffeur te Rij sei, 20 jaar oud. Een geneesheer werd ontboden en 'de ze stelde vast, dat de ongelukkige door vijf revolverschoten was gedood gewor den. Opzoekingen werden gedaan, naar den taxi, welke door den chauffeur ge voerd was geworden. Het rijtuig werd te Flers-bij-Roubaix teruggevonden. TJit het onderzoek bleek ook, dat een kerel 's morgends, rond 4 ure, 'den chauffeur gehuurd had, op de plaats waar hij gewoonlijk met zijn taxi stond. Men weet nog niet waarheen de onbe kende zich deed voeren. Men veronderstelt met eene smokke laarsbende te doen te hebben. Delabarre werd verdacht, onlangs een smokkelaar, die per auto eene partij ta bak wilde binnensmokkelen, verklikt te hebben. Het. onderzoek wordt naarstig voort gezet. FRANKRIJK Een postbediende aangehouden. M. Pelet, 43 jaar, postbediende, is met zijne vrouw, in hunne woning der Li- mouxtraat., te Maison-Alfort, aangehou den. Pelet wordt beschuldigd 150 post mandaten gestolen te hebben. Zijne ▼rouw zou het bedrag hiervan opgestre ken hebben. Hunne drie kinderen, 7, 5 en 2 jaar oud zijn aan de openbare lief dadigheid toevertrouwd. Een Duitsaher zelf moordt zich to Pa rijs. Zaterdag avond, om 8 ure, heeft men uit de Seine, aan de Pont d'ArcoIe',» het lijk opgevischt van een persoon, dio op zich papieren droeg onder den naam van Retlicht, geboren te Düsseldorf,, den 20 Mei 1885. Hij bad zich gezelf'i moord. Zijne familie is ingelicht gewofc* den. Geheimzinnige dooit. Uit Audi bei richt men dat men in de stad een milii tair leveraar, de genaamde Albert Brui not, 50 jaar oud, dood op zijn bed gei vonden heeft. Hij hield zijn revolver ia de hand. Het lichaam was met tweö schoten doorboord. Daar het onderzoek heeft laten uitschijnen dat hij zich nieti zelf moordde zoo zal men tot de lijki schouwing overgaan. Schrikkelijke val van een koersrijrïer* De Duitsche koersrijder Rutt is Zom dag tijdens de koersen in den Win ten velodroom van Parijs gevallen. Zijn toe* stand is bedenkelijk. De geneesheere* vreezen eene hersenschudding. Eene bedriegerij. Als gevolg op het onderzoek der opzichters van het) 1* distrikt zijn 10 bedienden van een groote Parijzer bazar aangehou den, on« der beschuldiging van diefstal. Deze kefr» reis gelukten er sinds 15 maanden in,, dagelijks voor 1500 frank waren te ont* futselen welke zij dan aan verhelers ven kochten. Het grootste gedeelte dezer, medeplichtigen zijn gekend. Zij wordeiï naarstig opgezocht. DUITSCHLAND Eene ganschs familie vergiftigd. Te Bochum komt zich eene schrikkelijk ke vergiftigingszaak voor te doen. Eene gansche familie, samengesteld uit elf personen is schielijk ziek geworden, n<fc vleescbsoep geëten te hebben. Een 9-jarig dochterken komt te be-* zwijken. Men yreest dat allen zullen} sterven. Een meisje door eon automobiel ver» morzeld. Zaterdag werd te Postdam een 4-jarig meisje vermorzeld door de automobiel van prins Friedrich-Luife. pold. Het ongeluk had plaats op het oogenblik dat de autovoerder eene zwen king deed om een rijtuig te vermijden. Het slachtoffer dat naar het hospitaal is overgebracht, bezweek er bijna on middellijk. Volgens de verklaringen van ooggetuigen is de chauffeur niet verantw oordelijk. Het kind zou voor den au»» tomobiel komen loopen zijn. Een gevecht tusscben soldaten en esn policieagent. Uit Karlsruhe berichfi men dat twee soldaten van het 169° linie regiment, in garnizoen te Lahr, naao Karlsruhe waren gekomen waar zij in een proces moesten getuigen. Te Karls ruhe kregen zij twist. Een policieagent kwam tusschen. Doch slecht bekwam het hem. Een der soldaten trok daarop zijne bajonet en viel den agent aan* Deze antwoordde met zijn revolver tö gebruiken en loste verscheidene schoten waardoor twee soldaten aan de hand ge kwetst werden. Beiden konden aange* houden worden. Zij zijn ter beschikking van de militaire overheid gehouden. Het bcspledmgsproces van Leipzig. Het gerechtshof van Leipzig lieeffi uitspraak gedaan ia het bespiedingspro* ces. De beschuldigde Morkowsky is tot/ 3 jaar dwangarbeid verwezen geworden f Wobleski tot 2 1/2 jaar en de beschul digde WoUmann tot 2 jaar derzelfde straf. Zij verliezen daarbij hunne bun gerlijke rechten gedurend vijf jaren. ENGELAND Eon incictent lit Whifechapel. M. Masterman, onder-staatssekretarjs aan) het binnenland, zou eene niet-politiekö redevoering in Whitechapel uitspreken. Eene gelieele bende syndikalisten wad ter plaats gekomen en vroegen waarom Lerkin, hoofd der syndikalisten va» Dublijn, steeds gevangen gehouden wordt. De policie moest tusschenkomen om de woelmakers te verdrijven. De on- der-staatssekretaris vervolgde zijne re devoering zonder verdere incidenten. ITALIË Een drama. Eene gravin doodt eten ordonnans van haren echtgenoot. D» gravin Tiepolo, vrouw van den kapitein Oggioni, in garnizoen te San-Remo, heeft den ordonnans van haren echtge noot., tijdens dezes afwezigheid, met eea revolverschot gedood. Men kent voor het oogenblik 'de oor zaak van het drama niet. De» gravin ia ter beschikking gehouden van het ge- echt. De Italianen In Tripolitanlë. D(j c Corriere d'Icalja roept de aandacht op den opmarsch der Frauscbe trekpen naar Tibesti. Het dagblad zegt. dat het bezit van den Tibesti, het interland van Tripolianië, noodig -v. aan Italië om zij ne belangen te verdedigen, vermits op daar twee groote k&ravaanlijnen elkans

De Volksstem | 1913 | | pagina 1