mmm Mmmm De zending van den Onderwijzer Mgr. Moreler te Parijs Buitenland 'T EEN EN 'T ANDER Voor onze Kopplanters Do Geheimzinnige Misdaad Woensdag S2 November IS33 0> y"N *T-"Z OT-; J X £!>v Twee personen Verstikt Ksfgéröiende isargang si' 2S3 2 CENTIEMEN HEIT NUMMER ABONNEMENTeNi" Zes maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in' alle postbureeien van het land. I* UITGAAF, 4 u, 's avoBiis m ï]a 2" UITGAAF, 7 u, 's avonds ea Pour toute Ia publicité ooir.niereiale et financière au journal, s'ftdrësser exclusivemeut a I'A^ence Réclame Godta, 2, Place de la Bourse, B'ruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL COSTS, Ccurspiaais, 2 TE AfiLST OEHerlratraat» Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffsl-De Gendt. AANKONDIGINGEN} KI. sank. (1 tot 4 hl. reg.) fr. 0.60 3* blaar., (de regel) Ir. 1.00 4* biaaz. (de regel fr. 0.30 l'inanc. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 8,00 Recht, horstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per rogel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Agouce lléelame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Op het oogenblik dat in de Kamer de katholieke volksvertegenwoordigers de vrije scholen en do ckristcno onder, wijzers moedig verdedigen, 'zal hot niet van onpas zijn de woorden te herinneren, wclko de Eerweerdo Pater PiUttcn onlangs te Gent, op do ver gadering dei- onderwijzers, heeft uit gesproken Elkeen, zegde do welsprekende kloosterling, heeft in dit leven plich ten ta vervullen en is gehouden de weldaden van geest en hart aan ande ren mede te doelen. Do onderwijzer inzonderheid is ver plicht stilaan de jeugd derwijze te vor men, dat zij terzelvcrtijd goede bur gers en voorbeoldige christenen wor den. Zelfs indien hot plan van onzijdig onderwijs door eiken ernsligen mensch niet verworpen werd, zoude voorna mentlijk de onderwijzer dit stolsel moeten verfoeien, omdat het onzijdig onderwijs geheel en gansch in strijd is met de weerdigbeid van eiken on derwijzer. Immers 'aan den opvoeder der jeugd verbieden aan zijne loerlin- gen zijno eigene overtuiging mede te deelen, welke hen de beste levensrich ting zoude schenken, is van den on derwijzer eono slaafscho onderwerping vragen, dio hem slechts als een werk tuig zoude doen aanzien. Wat meer is het doel van ons be staan op aarde is dat wij eens veilig aanlanden in do haven van het'eeuwig leven. Het springt dus,voor elkeen in het. oog, dat alles in dit leven derwijze geschikt moet zijn, om als middel tc liienen, om eens het gelukkig eeuwig leven to bézitten. Do godsdienst is eenlicht en schenkt aan den mensch kracht en troost in dit leven. Het onderwijs en tevens do on derwijzer moeten er van doordrongen zijn, want zooals de beer Van Cauwo- laert hot in de Kamer zegde,clo onder wijzer moet liet werk van den vader des huisgezins in de school voortzetten en volledigenDaartoe heeft do vader den onderwijzer verkozen en oisebt van hem, dat hij deze verhevene zen ding weerdiglijk uitoelenè. Hot stelsel van een onzijdig onder wijs zoude de werking van den on derwijzer verlammen, en hom den gloed ontnemen welke zijne eigene overtuiging aan een degelijk onderwijs schenkt.» Deze woorden van den beroemden pater Ruiten zijn zeer gegrond. Vol gens de voorsta anders van het onzij dig onderwijs zoude do opvoeder der jeugd den geest moeten overladen mot kennissen, dóch hot hert en de goede gevoelens van het kind geheel moeten verwaarloozen. Alhoewel do onderwijzer den plicht heeft den geest met kennissen en het hort met deugden to versieren, zoudo hij zijno taak maar den helft mogen Vervullen. Hij zoude zijno persoonlijke gevoe lens van genegenheid voor het goede en het ware moeten doen zwijgen, om alleenlijk maar te spreken ovor reken kunde, aardrijkskunde, geschiedenis, enz. Is dit de ware zonding van eenen onderwijzer Is het op zulke manier dat men het ambt van den vader des huisgezins, welke men vervangt, waarneemt Neen, men eischt meer van eonen goeden onderwijzer. Hij moet den geest van zijne leerlin gen verrijken met kennissen, doch hij moot inzonderheid hun hert vormen on dit kan niet geschieden zonder aan de leerlingen zijne persoonlijke over tuiging mede to deelen, zonder hen te spreken over den godsdienst en over hunne plichten wélke zij ten opzichte van God, van den evenmensch en van hen zolven te vervullen hebben. Dit is de verhevene zending van den onderwijzer. Het goede zaad dat bij in de"kerten der kinderen legt,zal vruch ten dragen tot zelfs in bot verre nage slacht daar integendeel het onzij dig onderwijs van den opvoeder der jeugd een huurling zoude maken die de herten der leerlingen van dorheid zoude moeten zien vergaan. Gelukkig heelt het stelsel van het onzijdig onderwijs in ons land niet veel bijval. liet is voor alle rechtzinnige lieden zonneklaar, dat allo onderwijs, alwaar de vorming van bot bert verwaarloos wordt, eeno mislukte teelt is. Do zen ding van den onderwijzer is vaak uit- estrekter dan dat zij zich bepale bij het opeenstapelen van kennissen en wetenswaardigheden. De weerdigbeid van den onderwij zer on het belang der samenleving eiscben een onderwijs dat op den godsdienst gesteund is. Koutï VJSÏeE*- Het slecht weer begint aan lo komen dat hebbon de socia listen vorlodene week ondervonden. De kommissie dor XXXI, wolke de kies wet voor provincie en gemoontcmoot onder zoekon hield eeno zitting. Do beer De Grecf, socialist, sprak er over kiosstelsols. In zijne redevoering zegde hij allo mogelijke kwaad van bot Zuiver Al gemeen Stemrecht dat hij do kracht der domme massa noemde. Do sccialislischo bladen zwijgen dat zweoten over do rodovoeringon van den ge leerde. Dat is heel begrijpelijk Gsizg y Tï'StaH, Do koningin is Maandag uit Keulen te Brussel terugge keerd. Do koning, dio per automobiel uit Duitschlund terugkeerde, word 's avonds in de hoofdstad verwacht. ^gos* da sj;oc?r»wegwcs*kfi0- SÏGn. Do vulledigo invoering van hot nieuw stolsel van verhooging voor de spoor- wegwerklioden zal den 1 Januari 1914 plaats bobben. Do verbetoring van liet lot dezer werklieden moest in drie'tijdperken geschie den. Den 1 December 1911 ontvingen do werklieden 45 °/0 van hot verschil tusschen het huidig en het hun toegezegd ioon. Den 1 December 1912 werd do helft der 45 hot verschil uitbetaald M. do minister van spoorwegen heoft nu beslist dat don 1 Januari aanstaande hot overige der aanvullen zal uit betaald worden. Dè toepassing van dezen maatregel zou tot eene uitgavo van ruim 2.000.000 frank noodzaken. Te Decam Hot Te Doum dat Zater dag dan slaan do ton 2 uro, ter gelegenheid, van 's konings naamdag, in do hoofdkerk van Brussel zal gozongon worden, zul door H. M. do koningin on do koninklijke prinsen bijgewoond worden. Fieizie?»s*0ia]@ Kaar Congo Do Tourny Club van België .richt in den zomer van 1914 een Plezierreisje naar Congo in. I)e deelnemers zullen op 16 Juli op do Congoboot te Antwerpen inschepen en den 27 September op de Antsterpsche Kaai terug aan wal worden gezot. Na in de Kolonie den Bonedon-Congo en do Mnyombe te hebben doorloopon, zullen de reizigers per spoor naar Stanley-Pool worden gebracht. Vandaar gaat do wog por boot naar Dirna on Kasaï en denkelijk tol Goquilhatstad op don bovenstroom. "Hoeveel het reiskaartje zal kosten is nog niet borekond. Hot vierde congres van liot Evangelie liep Zondag af met een plechtigen dienst in de basiliek van bot II. Hart. Kardinaal Amotte officieerde en kardinaal Mercior sprak oene kanselrede uit, die op do duizondon en duizenden aanwozigen eenen machtigen indruk maakte. Na de sympathie en bewondering der Bel gische katholieken voor die van Frankrijk te hebben uitgedrukt, maakte Z. Em. eono scherpe kritiek van do wijsbegeerlo. van Kant en van de stelsels, waartoe zij aanlei ding gegevon beeft. Hij wees hoe hel Bvangelio de waarheden beval, door het bevestigen van hot bestaan van oen noodzakelijk goed, naar hetwelk al onze pogingen moeten strekken. Het oordeel van een Parijzer dagblad De Figaro sprekend over de kansolredo van kardinaal Moreler op Montmartro, zogt Kardinaal Merci er is niet minder eminent door zijne wetenschap dan door zijn hoogen rang en door zijn goschrovon work dat zeer aanzienlijk is. Pas 61 jaar oud, is hij een der jongste leden van het Heilig College. Zijn werk is vooral aan de wijsbegeerte gewijd, doch ook als theoloog is hij worold- beroemd. Moest ooit eon conclaaf gohoudon worden wat overigens niet als nakend wordt be schouwd, zouden die kardinalen, wolke oen Paus buiten Italië willen kiezen, op zijnen naam hunne stemmen uitbrengen. FRANKRIJK Woeling,aan de Grens. TJit Longwv wordt geseind dat er'in de vorige riacht eeno botsing plaats gehad heeft te Piennes tus schen vreemdelingen on do plaatselijke poli- cio. Een agent dio door een der schurken bedreigd werd antwoordde mot zijno revölver. Do toestand van deti gekwetste is zeer be denkelijk. Een nal^nlc der Bende Bonnet Naar men weet bleef de modepliclitigo in do bende Bonnot, zekeren Godorowski, lot terzet tor tot hiertoe onvindbaar. Het Assisenhof der Soino komt hem bij verstek lot 10 jaar ge vang te voroordoclon. Een Bankier aangehouden De hoer Pamart, rechter te Parijs heeft Maandag namiddag zekeren P. J. iliriart laton aan houden. Hiriarl was de bestuurder dor Batik Iliriart on Cie, wier zetel in de rue St. Marc, 17, te Parijs is. Do bank werd gesticht mot een kapitaal van 800,000 frank. liet Passief bedaaagt 1 millioen zinder actiof. Een klient alleen verliest 400 duizend frank on een wissel- agent 4 duizend. Vijftien bedienden zijn ontslagen gewor den. Iliriart spekuleerdo op eeno Russische waarde. Een landlooper horkend Op 4Novomb. hielden de gercchterlijko opzichters een kerel aan voor landloopcrij. Ilij verklaarde Henri Iloger te beaten on goboron to Parijs in 1871. Daar do verklaringen van don opgesïoteno achterdocht verwekten doed men opzoekin gen die uitwezen'dat hij een valscben naam had opgogoveti. Do kerel heet in werkelijk heid Alfred Ponsot, geboren te Parijs in 1864. In 1894 word hij door hot Assisenhof lot 10 jaar dwangarbeid en tot 20 jaar vor bod van verblijf verwezen. Ilij was er echter in golukt in December laatst de galleien var. Guyane te ontvluehlon. Een machienkuiseher levend verbrand. Maandag ontplofte or in eon kelder der gasmaatschappij, gelogen aan den hoek dor Ruo de Vaugirard, en do Rue Bassctte, to Parijs, een vergaarbak benzol. Er ontstond brand. Zekeron Aug. Macron, 36 jaar oud, die zich in den kelder bevond werd vreoselijk verbrand. Naar hot hospitaal der Liefdadig heid overgebracht, bezweek do ongelukkige na vreesolijke pijnon. Hot vuur werd spoedig door de pompires gedoofd. DU1T5CHLAND Twee-lijken in de Spree. De opschud ding te Berlijn ontstaan door het opvissclien van het lijk een er aan stukken gesneden vrouw, is nog niet geweken cf roods vindt men twee nieuwe vrouwen lijken in don stroom. Tot hiertoe weet men nog niet of het hier eone duhbelo moord of zelfmoord geldt. Het onderzoek der policio-wordt ioverig voort gezet. Eene brandramp te Dingelstadt. Een rouzenbrand hooft te Dingolstadt in Hanover 10 eigendommen verwoest. Allo afhankelijk heden, oogst, vee en macliienen zijn door do vlammen vernietigd geworden. Door hot instorten der gobouwon zijn allo telegrafische en lelofonische betrekkingen afgosneden. M. Kokovtzoff te Berlijn. Luidons de Lokal Anzeiger zal M. Kokovtzoff, de Russische minister-voorzitter op 26 Novem ber te Berlijn afstappen en cr zich twee da gen ophouden. Do Duilsche kanselier zal eon gastmaal tor eero van den Russischen staatsman ge ven. ENGELAND Een Mulat wordt Meier gekozen. M. Archer een mulat, is meier gekozen van Battersea, een voorname voorstad van Lon den. In eeno redevoering verklaarde do ge kozene fior te wezen dat hij een kleurling is, en dat zijne kiezing een waar historisch feit was. Hot is inderdaad de eorsto maal in do ge schiedenis van het Engelsche volk dat oen kleurling tot meier gekozen werd. BULGARIË De gemeentekiezingen. Zondag hadden in hot ganscho land door fto gemoentekiezin- gen plaats. Do bepaalde uitslagen zijn nog niet ge kend, maar volgens zekere inlichtingen bo- Iioildon de gouvernementspartijeii do meer derheid. TURKIJS Vreemde opzichters in Arm6një. Twee nieuwe gendarmorie-opzichters voor Arme nië komen benoemd te worden. Het zijn de Engelsche Hawker die belast is met het op zicht over Van, Erzeroum en Trobizondo en do Franscho opzichter Anchely, aange steld voor Khargout, Bitlis en Diakokir. Boido opzichters waren reeds in dienst van hetTurkscli gouvernement. De getalsterkte der gendarmerie is met 1000" man vermeerderd geworden. Ter eere van de Fransche Vliegers. M. Bompard. Franscho gezant te Constantino- pel bood Maandag oen gastmaal aan ter eere van de vliegers Dancourt on Roux. Talaat hoy minister van hot Binnenland", do prefect on do burgemeester woonden de plechtigheid bij. Ophot einde van het maal wenschto de Fransche gezant in oene redevoering, heide vliegors geluk. Dancourt dankte en ver haalde eenigo zijnor voorvallen. Talaat bey vatte hot woord en in eene lange redevoering bracht hij hulde aan Frankrijk en aan don moed der vliegers. De Sultan heeft zijne adjudant hij den vlieger Roux gezonden om hem geluk te wonschon on zij no groeten aan Dancourt over tomaken. De dagbladpers van Constanllnopel hooft lange artikelen gewijd aan hot bezoek der tweo vliegers. SPANJE De Gemeentekiezingen Incidenten eo Botsingen. Te Bilbao, is de stembus voor de gemeentekiezingen aan stukken goslagen waaruit botsingen ontslaan zijn tusschen de socialisten en de republikeinen. Uit Bermo bericht men dat er tor gelegen heid der kiezir.g onlusten ontstaan zijn. Botsingen hadden plaats tusschen liberalen, bewaarders on regionalisten en de gendar men moesten verscheidene malen ohargoeron Verscheidene personen worden gewond. Do policio ging tot oonige aanhoudingen ovor. PORTUGAAL In vrijheid gelaten Talrijke bommen aangeslagen De advokaat Pinto Bolho, onlangs te Lissabon aangohouden onder he sehuldiging in do voorvallen van 2 October betrokken te zijn is to Porto in vrijheid gola- ton. Mon Leeft 47 bommen aangeslagen. Deze worden verdoken gehouden in de inrichtingen van eeno visschermaalschappij. MEXICO Zéven honderd Fedoralen door de Op standelingen uitgemoord. Luidons een snolbericht uit El Paso, zijn 700 foderalon dio in oene hinderlaag gelokt waren to Sanla Clara bijna lot den laatslon too uitge moord, door 1200 opstandelingen van Sonora. VEREENIGDE-STATEM Da bedienden van het Ooster-spoorwegnet. Hot scheidsgerechlshof, belast mot do reclames der leidors en andore spoorweg bedienden, van hot Ooslernet te onder zooken, hoeft uitspraak gedaan ton gunste een or loonsvermoerdoring van 7 °/0. De noo- digo fondsen om deze nieuwe vermeerdering te dokken, zal 0 millioen dollars boroikon. TB VERVIBRiS Maandag morgend, rond 8 1/2 uro kwam M. Schniitz.molkhandolaar als naar gowoon- to aan de woning van M. E. Peltzer de Clermont, Senator, bollen, om de melk to lovoron. Hij belde vorscheidene malen, doch Mad. wed. Mourcau, poorlieres, die met haar zoon August, 40 jaar oud, in hot huis vor- blijft waren niet te zien. Zeer verwonöord ging do melkboer twee personon uit do buurt, die ook in dienst zijn van don hoer Peltzer verwittigen. Daar de poort langs binnen gesloten was drong de melkboer langs achterop don koer en door oen openstaande venster golukto Lij er in, in de kouken te dringen. Onmiddelijlc werd l>ij een hevige gasreuk go- waar en hij moest zich haasten om do poort te openen, daar Lij dreigde te verslikken. Do tweo bedienden van M. Peltzer dron gen nu ook binnen, zorgvuldig alle deurou en venstors opon latend. Zij liepen naar de slaapkamersder weduwe Moureau cn haar zoon on vonden boiden verslikt to bod liggen. Spoedig waren ge- neesheoren tor plaats, die do Slachtoffers verzorgden. T Was slechts na verscheidene uren onafgebroken zorgen, dat men er kon in gelukken beiden tot het lovon torug te roepen. Hun toestand is evenwel zoo gevaarlijk dat do genooshceren wanhopen bon in het leven te kunnen bondon. Een onderzoek is geopend om de oorzaak van het ongeval vast te stellen. De Hopboeron dié dit jaar een oog in t zeil hielden om duchtig het zwart on het schimmel to bekampen, en die daarenboven eone goede en oordeelkundige bemesting toepasten, hebbon ocno schoono opbrengst bekomen en bobben tevens ook wel geld ontvangen, want de hop is duur inderdaad zij wordt heden ten dage gemiddeld 150 fr. de 50 kgr. verkocht. Jammer dat er nog oo velen zijn dio niet willen luisteren on maar altijd den oudon sleur volgen. 'lis evenwel te hopen dat zij oons hunne belangen zullen begrijpen, om vastberaden den wog van vooruitgang op te gaan. Is or op dit oogonblik iets aan de hoppevelden lo verrichten Voorzeker Onze boeren mogen niet na- laton voor don winter do mincralo meststof fen loo to passen en ook eon doel Zwavel zuur Ammoniak. Dezo vetten zijn volstrekt noodzakelijk voor do groolo opbrengst maar tevens ook voor do goede hoedanig heid der hop. Telkenjaro stollon wij rast dat de hop- plan Iers die naar onzen raad luistoron grooto winsten verwezenlijken. Ter gelegenheid dus van liet aankuilon of hot oprijden der hoppevelden, zal mon per hecUro do volgende schoikundigo mest stoffen aanwendon 75 100 kgr. Zwavelzuur Ammoniak 500 600 kgr. Superfosfaat 150 200 kgr. Zwavolzuro Potasch, Na den winter, oinde Februari of begin Maart, als het weder gunstig is, zal mon nog 100 150 kgr. Zwavolzuur Ammoniak strooien on duchtig ineggon. Wie dezo beraëslingswijze volgt, zal voor zeker goede en winstgevende opbrengsten kekomen, Daarenboven mógen do hoppeboeren 's zomers niet nalaten de hop te besprooien met Tabaksap waarin bruine zeep is opge lost, en dit zoodra de eerst vliogskens zich vertoon en. Deze bewerking moet meerma len herhaald worden, en tot zoolang er bloedluizen lo bespeuren zijn. Tegen het schimmel dor hop is hot bestui ven dor geheele plant met Soiferbloem oea middel dat goede uitslagen geeft. Derhalve radon wij aan hiervan goedo nota te houden on deze bestrijdingsmiddelen toe te passen. WILLY. TE RIJSEL. Het Ondsrzoek Hot onderzoek nopens deze geheimzinnige misdaad wordt naarstig voortgozot. Mon hoeft reeds bevonden, dat do chauffeur Delabarro, rond 3 3/4 uro 's morgends, op da Slatieplaats te Rijsel in huur gonoinou werd door een onbekende persoon. Deze nam naast den chauffeur plaats in don auto reed weg in do richting der Marktplaats. Ongetwijfeld werd dan vordor nog een tweede persoon opgoladon. De misdaad moest goed voorbereid zijn en de moordenaars hadden van te voren beslist, waar zij hun slachtoffer zouden ombrongon. Zij wisten juist waar de mes (hoop on lagen en dat deze daar soms maanden en maandoiT onaangeroerd bloven liggen. Zoo was het mogelijk, dat do misdaad slechts binnen maanden zou ontdekt worden. Op de bepaalde plaals gekomen, stapten de twee kerels af. De cbanffoar d-ei het zelfde en 't is als lan dat hij vermoord werd. Do ellendolingon wilden hun slachtoffer niet in don auto dan vallen, om goene sporen achten

De Volksstem | 1913 | | pagina 1