DE DRAMAS DER ZEE T EEN EN 'I ANDER He iiicidsnton van Savern (ESzas) ISuitenfand w&smssm 33 €3r ZEE» X_i HO BestuurderJ. Van ISluffel-Ds Qendt. Esn flrleaaster gezon'aen.'ll dooöen Twintig schepea tijden scfeiplsreuk De Internationals Zeevaaricenferencie Schoone Vooruitzichten PJsgentsestda jaargassg ra' 2S5 2 CENTIEMEN HEIT NUMMER Vrijdag S 4 fSrawesrafees* S O S 3 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureeien van het land. 1" Ü1T6AAF, 4 u, 's avonds c% «9 2° UITGAAF, 7 y. 's avonds eis Pour toutc la pubtieité coir.merciale et financière du journal, s'adi esser exclusivcment a l'Agenee Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. EUREELEN1 TE EbbSJSSEL TE AALST U. GOOT5, BeurspIaatSj 2 Kerkstraat, Telefoon A 3299 j Telefoon 114. AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaaz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Fiaanc. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commeroiale en financieole aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. •f'Do Volksgazet,, hesfi (n) IETS gevonden In haar nummer van 26 October 11. roste I)e Volksgazet in één ponne- trek bet gewichtig vraagstuk op, dat sinds weken en weken aan de bespre kingen der Kamers is onderworpen. Noch min noch meer En daarom is rij voorstaandsler, der Nationale School Dat is voor ben, liberalen, zulke inlichting, waar alle Belgische kinde ren, zonder onderscheid van geloofs belijdenissen, hun eerste onderwijs verkrijgen, zonder dat een Belgische familievader zich in zijn geweten kun ne gekrenkt voelen Zulke school hebben wij, katholie ken, zooals gij, liberalen, steeds on- zijdigo school geheeten. Gij heet ze nu nationale dat is volkomen us recht, doch hekent rechtuit, en uwe uitleggingen geven ons overschot van gelijk, dat gij daar slechts eene leen spreuk gebruikt, eene figuur en dat volgens u do oplossing van de huidige bespreking op de onzijdige school be rust, Hoe geniaal gevonden Vergeet gij dan, dat uwe zoogezegde onzijdig heid juist den afgrond delft tusschen u ou ons, en dat ons Belgisch volk er niet, er HOEGENAAMD NIET wil van weten. De bewijzen daarvan legt M.Woeste ons klaar en duidelijk voor, in zijne prachtige redevoering van 17 October 1° Tijdens de jaren 1879-1884 werd ook veel gesproken en geschreven over onzijdig ouderwijs, en do liberalen verklaarden toen insgelijks dat alle Belgische huisvaders het eens waren, om een onzijdig onderwijs te eischen voor hunne kinders. Welnu, aan al de gemeenten van hot land werden in lichtingen g-evraagd, on op enkel eeni- ge uitzonderingen na, beteekenden allen dat zij don godsdienst in hot pro gramma der scholen wilden behouden. Wij zijn gereed dezelfde proef te hor- nemen en zeker zijn we eene groote, eene allergrootste meerderheid van onzen kant te hebben. 2° Hoeveel kinderen telt men niet die in onze katholieke en vrije scholen worden opgevoed en onderwezen Hot getal leerlingen die in 1895 onze scho len bezocht, beliep 37 ter totaio schoolbevolking dat getal klom in 1911 tot 45 0/. en volgens M. Royer zelf (zitting van 16° October) neemt nog jaarlijks aan. Zijn zulke cijfers, afiet welsprekend en getuigen zij niet genoegzaam van den wil der Belgische huisvaders 3" Sedert eenige jaren is een huis vader vrij zijn kind van den leergang van godsdienst te ontslaan. Slechts 34.000 maken van die vrijheid ge bruik een klein getal dus als men aanmerkt dat volgens de jongste sta tistieken het getal schoolkinderen 420.179 beloopt. 4° Een groot getal kinderen van liberalen en zelfe van godsdienst- halende familiën wonen onze katho lieke scholen bij on ontvangen er eene christelijke opvoeding. Als men deze bewijzen naast de be vestiging der «Volksgazet stelt, zal men zonder moeite besluiten dat hunne liberale oplossing ver van eene algemeene goedkeuring behaalt. Neen het Katholiek België wil van uwe onzijdige school niet Daarbij de onzijdige school is een ijdi» ®eord dat hebben wij meer dan eens, en siet bijval, bewezen wij zul len 't hier niet meer herhalen, doch kunnen wij niet nalaten hier te schrij ven wat gezel Lorand diens aangaande reeds over jaren verklaardo Onzijdig onderwijs bestaat niet 1 Is onzijdigheid mogelijk als hot ge schiedenis, economische politiek, of sommige andero wetenschappen geldt enz. enz.. (30 Oct. 1892). Laat ons niet denken dat M. Lorand van gedachte heeft veranderd Wol neen! Op 24 October 11. verklaarde hij in volle Kamers, dat hij niets ver anderde aan zijno vorige verklaringen tijdens de besproking van het stolsel Lorancl-de Harlez. Dat alles weten onze Belgische huis vaders Het woord onzijdig hoeft voor hen geleefd en daarom, Volks gazet schrikt gij het uwe lezers nog opto dienen, daarom vervangt gij het door een ander, door een ronkend woord om het volk te verblinden. Wij waren dus te geduldig als wij hooger van leenspreuk en van figuur spraken... Om uwe onzijdigheid te verstaan, hoeven wij slechts uwe bladen te ope- sen, uwe redevoeringen te lezen. Gij eischt dat niemands geweten gekrenkt worde en uw artikel zelf is eone aan eenschakeling van spotternijen en las teringen jegens onzen godsdionst. Of weet gij soms niet dat een christen geweten zich kan gekrenkt voelen als men zijnen godsdienst aanvalt of be spot Zoudt gij, schrijver der Natio nale School ongevoelig blijven, zoó men uwe moeder met smaad cn hoon moest overladen Dat onze lezers niet peinzen dat gij alléén zijtdie vraagt dat niemand in zijn geweten gekrenkt worde en dio er behagen in vindt duizende enduizende huisvaders in hunne innigste gevoe lens te krenken. In zijne redevoering (24 October) zegt M. Lorand dat hij nooit iets zou willen schrijven of zeggen om iemands gevoelen te krenken. En eenige rege len verder spuwt hij al zijn venijn uit tegen godsdienst en priesters of tegen wat godsdienst on priesters aangaat Dat booten zij onzijdigheid, en die onzijdigheid moet, volgens hen, hol vaderland redden van den onvermij- delijken ondorgang die hot sedert dertigjaren bedreigt. Neen, Volksgazet gij meendet iels gevonden te hebben, doch uwe Nationale School is geene oplos sing, 't is oogenverblinding, 't is schijnheiligheid, anders niets Dat zeg IKKE. Nota Bene. Tussclien haaltjes gezegd, de Volksgazet heeft niets gevonden, om do reden dat hier hoven staande oplossing slechts oen knipje is uit de redevoering, 5 dagen te voren, in de Kamers uitgesproken door den hoer Var. do Walle. Doch dat doet niets ter zake, en volgaarne staan wij toe, dat de briefwisselaar der «Volks gazet vermelde redevoering zelfs niet bad gelezen. I. Wij sE3eSosi onze lezeressen on ook onze lozers, die zinnens zijn oen nuttig ge schenk lo doen, aan, eens aandachtig do aankondiging Prachtpelterijen, welke op do 4° bladzijde van ons blad verschijnt, te lezen. De groote keus en de prachtige volmaakt heid dezer pelterijen, ©enig in hunnen aard, alsook de buitengewoon voordeelige voor waarden waarin zij lekoop gesteld zijn, laten iedereen toe er profijt uit te trekken. Hel is voldoende, liet inschrijvingsbulletijn, dat in de aankondiging prijkt, in te vullen en op to zenden. Spoorweg en Posterijen De beheeren dezer twee departementen komen eindelijk een lang verwacht besluit to nomen. Voortaan zal eon bediende, dio ten govolge van een wedstrijd tot een hoo- geron graad wordt benoemd dan doze dion hij bekleedt, eene jaarwedde genieten dio ten minste gelijk staat met deze van zijn oudon graad, vermeerderd mot eene som die gelijkt aan do helft der jaarwedde die hij zou bereikt hebbon, ware hij in zijn graad bevor derd geworden. Deze maatregel zal terugwerkende kracht hebben let 30 December 1902. Da achterstallige betalingen verschuldigd voorliet tijdperk, 30 December 1902 tot 30 Decomber 1911, bereiken moer dan 200,000 franken. In denzelfden gedaclitengang zullen de ordeklorkcn dor Posterijen die mislukten in de bovorderingsexamons onder bet stelsel van 1892 tol 1898, doch die hot aanvullend examen van 1912 doorstonden, liunue be noeming tot klorlc ontvangen gedagteekend op 30 December. 1911 en eene jaarwedde ge nieten berekend naar hun buitengewoner! toestand. Ook op hen zal het besluit nopens de agenten die van dienslkader veranderen van toepassing zijn. Bevoi*deo*ing - Joseph Droeven, de mulat in Congo geboren on die bnlangs ingelijfd werd bij het regiment dor grena diers to Brussel, is tot korporaal bevorderd na hot afleggen van een exaam waarin hij de vijfde kwam op zeven-en-twintig. De koning heeft aan Droeven oen pensioen van 300 fr. verleend gedurende vijf jaar, ten aanzien der diensten bewezen doorzijn vader, een gewe zen Congoambtonaar. S3e fceSefoosra ïm el© gpocte sieaSstra New-York heeft moer geabo- neordéB aan don telefoon dan de drie grootste stedon van Europa te zam-en, namelijk 550,000 terwijl Londen er 235,008, Berlijn 210,000 en Parijs er slechts 92,000 bezitten. Men zal ook het groot verschil opmerken tussohen Berlijn en parijs. Piefsrskepk De St. Pioters-: kerk to Rome is do Basiliek van hot Valikaan do grafkork van den H. Petrus, den eersten Paus. Van do .tegenwoordige St. Pieters kerk maakte Bramante in 1506 het plan, zij werd voltooid in 166T. De kostoB van dit kunstwerk aller tijden worden geschat op 260 m'ljoen franken. Zij is 187 motors lang. (De Dom of hoofd kerk van Keulen is slechts 132 meters) do Koepel is 177 meters hoog, de breedte van hot middenschip bedraagt 25 meters er slaan 748 kolommen en 390 heelden in. Inde St. Pieterskerk rusten 13 Pauzen, martelaars en 22 Pauzoti-belijders de lichamen van den H. Petras, der apostelen Simon en Judas, do hoofden van den II. Joannes don Dooper, H. Andreas, II.Marcus on liet gebeente v6lor Heiligen. De Italiaansehe drieinastor Elvo, van Ge nua, eene lading hout vervoerendo, is op de kusten van Odemira geloopen en zonk ter plaatse. Het schip had do goede baan verloren mot voor een sloomer af to wijkon. Van de bemanning dio uit 14 koppen be stond, zijn er slechts drie kunnen gored wor den. Het zijn do genaamden Sfozotkouski (Rus), John Clasel (Kaliforniër) en Edward Navarreli (Mexikaan). De elf anderen zijn door de zee verzwolgen geworden. Luidens een snel bericht aan de Ottawa Free Press gezonden, zouden 20 koopvaar dijschepen dor Groote Meren ten gevolge vau het schrikkelijk tempeest dat dezer dagen over de plaats dor ramp woedde, gezonken zijn. Hel telegram zogt dat men minstens eene week zal to werken hebbon om de geleden schade te kennen. Men heeft op de kust van Goderick (Otario) overblijfsels gevonden van het grootste scjiip der Meren, do James Canuthevs. Een honderdtal personen zijn verdronken. De internationale Zeevaarlconferencie voor de veiligheid ter zee, werd Woensdag te Lon den geopend. De voorzitter van den Board of Trade heeft do gedelegeerden gegroet in naam van liet Engolsch gouvernement. Hij drukte de hoop uit, dat de werkzaamheden der con- feroncie mot welgolukken zoudon bekroond worden. Al do groote mogendheden zijn op do con- fereucie vertegenwoordigd. M. Borryer, minister van Binnenlandsclie Zaken, heeft Zondag te Verviers eene rede voering uitgesproken, waarin hij onder meer zi'gde Wij moeten niet vreezen dat wij oen zetel zullen verliezen. Er is geen gevaar voor ons en onze tegenstrevers zouden waar lijk allen in blok moeton strijden om liier of daar een onzer mandaten af te nemen. Bolialve do plaatsen waar onze tegen strevers gevaar loopen zetels te verliezen indien er niet gekarteld wordt, mogen wij nog op het volgende wijzen Te Zoningen moeton wij enkel 400 stemmen verplaatsen, om een zetel to win nen, te Gent 800 en te Verviers 1900 om den derdon zetel te behalen. Voor Verviers schijnt zulks voel,doch let wol op. Er zijn moer dan 65,000 stemmen uit te brengen. In 1894 hadden de katholieken 35 0/0 der stemmen; dan klom die verhou ding op tot 3G, 37 en 42, om in 1908 reeds 43 per honderd to bereiken. Verleden jaar ging het nog beter en onze vrienden bereik ten 47 per honderd. Er is dus nog slechts eone inspanning noodig als die vau den verleden kiesstrijd om do 50 per honderd to bereiken. Dan is de derde zetel zeker voor de katholieken 1 M. IJymans heeft het ten andere reeds be kend Wij zijn eene oppositie, onmachtig om thans ons ideaal to vorwczeniijlcen. Wij moeten ook niet hopeni weldra aan het be wind te komen Wij mogon dus goede hoop koesteren, do meerderheid in de Kamer, welke nu reeds 16 stommen bedraagt,nog to zien aangroeien 't Is zooveel te beter, doch daarom moet «r gewerkt worden 111 He! oordeel tier Duiiscfao bladen De Berlijner dagbladen die zich nog met do incidenten van Savern onledig houden,, laken de handeling van don luitenant von Fornster. Alleen de Gazelle de la Croix kiest partij voor hem. De Vossische Zeilung hoopt dat men na het sluiten van liet onderzoek aangaande het incident, niet nalaten zal den plichtigon officier wegens mangel aan takt to straffen. Do Gormania» twijfelt er aan dat de offi- cieele verklaringen voldoening zullen geven aan do bevolking en betreurt tevens dat allo berisping tegenover den luitenant van kant werd gel a ten. Do Berliner Tagoblatt is verwonderd dat in hetzelfde rapport geen woord wordt gerept over de promiën door von Fornster en zijn sergeant ingesteld. De Courrier do Hanovro acht dat men de rollen zou veranderen moest men tegen do bevolking handolen, zooals zekere orga nen hot aanprediken, terwijl zij do uitdagen de houding van den plichlige laakt. FRANKRIJK Eene moord te Avignon. Uit Avignon komt do tijding, dat de genaamde Adrian Jouffret, 20 jaar oud, een geweerschot gelost hoeft op zekeren M. Gabriel Fouquet, eon 63jarige grijsaard van Ponlol,nabij Avignon. Uit het onderzoek is gebleken, dat vader Fouquet zijne toestemming niet wiido geven in hot huwolijk zijner dochter met Jouffret. De moordenaar heeft bekentenissen afge- legd. Dood van den Venezuelaanschen gezant te Parijs. Do generaal Bernabé Blanas evolmachtigd ministor der Venezuolaansche Republiek in Frankrijk en Spanje, is Woens dag middag schielijk gestorven. Generaal Blanas werd onlangs tot ministor lo Parijs aangesteld, tengevolge van do hernomii d» r diplomatische betrekkingen tusschen Frankrijk en Venezuela. Doodelijk ongeluk. Woensdag mor- gend werd te Parijs, op den hoek der St Ce- ciliastraat en dor Klaverstraat, de genaamde Jourdain, dagbladverkoopor, 64 jaar oud, dooreen autowagen omgeworpen. Do onge- lnkkigo werd op den slag gedood. Hij was onder de loggo vracht verpletterd geworden. Een landlooper aangehouden. Woens dag werd te Parijs zekeren Alfred Ménars, aangehouden wegens landlooperij, in wiens bezit men een parel vond van 4 duizend fr waarde. De aangehoudene beweert dal xnofi het juweel in zijne kleedoren moet la ton glijdon hobben. De policie is vau oordeel dat de parel voortkomt van eon belangrijko diefstal, over drie maanden gepleegd. Een automobiel-ongeluk.Uit Versailles bericht men, dat Woensdag morgend rond 4 ure. op de haan van Rocquencourt oon taxi auto omgekanteld is. Do chauffeur werd slechts licht gewond. De ingezetene, zekera dame Marc Kuril), 22 jaar oud on te Parijs in de rue Paul-Rousseau wonende, is in on- rustwekkenden toestand naar het hospitaal overgebracht. Vliegongeluk. Dinsdag namiddag Jeed de vliegor-kapitoin Lagarde le Villacoublay een doodelijken val. Het ongeluk gebourde op het oogenblik dat de vlieger ging neerko men. Op nauwelijks 5 meters van dan grond word het vliegtuig loodrecht ten gronde go- slingerd. De ongelukkige vlieger werd on der de motor verpletterd. DUITSGHLAND Gruwelijke moord te Berlijn. In do voorlaatste nacht werd le Berlijn eene gru welijke moord gepleegd. Do koolsier Bogati hooft zijne minnares, zekere Prusseit het hoofd ingeslagen en verwurgde vervolgens zijn driejarig dochterken. (De moordenaar wondde daarna eene lijarige dochter zijner minnares. De ellendeling is aangehouden. Zes personen vergiftigd. Te Otlowied, in Beieren, zijn zes personen, die zich voor eene regeling van eon erfdeel vereenigd had don, schielijk ziek gevallen, ita samen het maal genomen te hobben. Allen waren ver giftigd geworden. Eenige uren later telde men slechts lijken. Men weet niet of hot hier ne moord of ongeluk geldt. Een luitenant-moordenaar aangehouden. Eonigen lijd geleden werd do leerling- officier Foerster, door den luitenant Tiogö van Diedonhoffon levensgevaarlijk gekwetst door revolverschoten. Men dacht oerst dat de officier Foerster hot slachtoffer geworden was van eon ongeluk. Do luitenant Tioga komt nu aangehouden t6 worden, onder be schuldiging van moordpoging. ENGELAND D® zaak van het Halssnoer. Maandag aanstaande zal hot geding der vier personen, dio in de zaak van het halssnoer beticht zijn, voor de rechtbank van Old Bailey to Londen opgeroepen worden. Deze dag is vastgesteld dóór M. Muir, kroon-advokaat, die wenscht de debatten zoo gauw mogelijk Ito zien aan vangen. Alzoo zullen do Fransche getuigen en do Fransche postbediendon, die door liet gouvernement van Parijs naar Londen zijn gezonden, van alle moeilijkheden ontslagen zijn. De werkstaking In de haven van Dublijn. Als gevolg op de aankomst uit Liverpool van niet-veroonigde werklieden, bobhen do zeesyndikaten van Dublijn aan hunne leden bevel gegeven onmiddellijk alle work in do haven to staken. Het vervoer tusschen Enge land en Ierland is geheel onderbroken, bij uitzondering van bet overbrengen der reizi gers voor Holly-IIead. Er zijn reeds een honderdtal niot-gesyndikeerde werklieden aangekomen, om de graauschtpen to ontla den. ITALIË Een scheepsagent verdwenen. Luidens do Tribuua - zijn 400 Amerikaansche zee lieden die met hunne booten te Villafranca gomeord liggen, niet tot Rome kunnen gera ken,daar do agent die mot de reis belast was, met oono som van 20.000 frank verdwenon Woensdag zijn 150 zeelieden der Ameri kaansche schepen, te Napels verblijvend, door den Paus ontvangen geworden. De* aanhouding van Menozzi. - Da Giornale d'Ilalia boweert dat het beves tigd werd dat Monozzi, die Dinsdag avond aangehouden werd, zich aan spionneerderij plichlig maakte voor rekening van eon vreemdeling die hij to Geneve ontmoette. Een sergeant, bediende in den staf van dea Royal Piomont, in de kazerne Monaco, ta Rome,is aangohouden als medeplichtige van Menozzi, op het oogenblik dat hij zich naar eene overeengekomen plaats begaf. De ser geant zou bekentenissen afgelegd hebben. Menozzi werd vroeger door het tribunaal van MilaneD voroordeold wegens diefto e» wegloopen uit het ioger. Hij kwam ui| Geneve. Sinds Mei laatst begaf hij zich go- regeld twee maal in de week van Rome naar Geneve. Zijn medeplichtige is oen sergeant-majoor der kavalerie, met naam Petriglio Romai®. Deze onderofficier verduisterde zoor be langrijke dokumonten, waarvan Menozzi dai\ do luchttoekening nam. Daarna werden d® stukken aan den sergeant teruggeven. Menozzi heeft bekend voor eene geheim® maatschappij uit Zwitserland le werken. I®. hot huis van Menozzi heeft men talrijk®

De Volksstem | 1913 | | pagina 1