«De Volksstem» Bb Lijkenverbranding T EEN EN 'T ANDER Buitenland 13 €3r 13 jLj Jrk. X3 Alwie een abonnement neemt op voor het volgende jaar, ontvangt het blad VAN HEDEN AF GRATIS TOT NIEUWJAAR. IN DE BALKANEN Negentiende jaargang a' 2SS 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 15 November IS S3 DE VO ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 b. 's avonds tót «j» 2' UITGAAF, 7 o. 's avonds Tour toute la publicité corr.merfiialc et financière da journal, s'aflrcsser exclusi vement i l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST mGODTS, Beurspiaats, 2 I O, merlcstraat, Öf Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuftel-De Qendti AANKONDIGINGEN I KI. aank. (1 tot i kl. reg;.) fr. 0,60 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladx. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) f*. 1,05 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercialo en financieele aankondigingen xicli uitsluitelijk ta wenden Agcncc Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. Sedeït eenigo jaren heeft men in België, evenals in de andere landen, eene hevigo propaganda gemaakt ten voordeele der lijkenverbrandir.g. Nog niet lang geleden is ei' to Ant werpen eene maatschappij ingericht om die propaganda meer uit to brei den. Er word zelts op 5 Februari laatst een wetsvoorstel in de Kamers neergelegd, gefeekend door de heeron Buisset d'IIauwer, Fnrnémont.Royer, Janson en Franck om de lijken ver branding too te laten. Het zal bijgevolg niet van onpas zijn, liier in aigemeane trekken na te gaan, boe en wanneer deze beweging ontstond en welbe houding wij, katho lieken, tegenover deze strekking moe ten nemen. Do eerste sporen van lijkenvorbran- diiig vinden wij bij de Egyptenaron, bij do Babyloniërs, Grieken en Pio- meinen, alwaar de hoornen gevonden worden, do asscbe der verbrande lij ken bevattende. Bij do Israëlieten was dit goen gebruik. Inganschdogewijdo geschiedenis vindt men er geen spoor van de overledenen werden door dit volk altijd ter aarde besteld. De katholieke Kerk, van don be ginne af, gebruikto enkel en alleen do begraving, niet alleen omdat zulks bij do joden algemeen gepleegd werd, maar onder den invloed van bare leer, zooals verder blijken zal. Wel viel bet soms lastig, de bekeerde heidenen do christelijke lijkplecktigUeden te doen aannemen, maar in allo landen van Europa werd eindelijk toch do ver branding afgeschaft, en- zelfs buiten Europa werd de begraving bijna uit- sluilond gebezigd bij de volken die van de christelijke beschaving werden doordrongen. liet was ton tijde der Fransehe Revolutie, dat er opnieuw van iijken- vorbranding werd gesproken, en nog bepaalde zulks zich bij cenigo wen- schon, "die nooit werden ten uitvoer gebracht. Slechts in de tweedo helft der XIX" eeuw vindt men warme voor standers van lijkenverbranding, vooral in Duitscliland, waaronder Grimm, Moloscliolt. Truser en Richter. Andere landen volgen weldra die beweging, en te Milaan, in 187-4, wordt do eerste lijkovon opgericht de eerste verbranding heeft er plaats twee jaar later, den 22 Jar.uari 1876. Sedert dien zijn de lijkovens tel in go- tal gestegen het wetsvoorstel Biiisset geeft er voor Duitschland 34, voor Frankrijk 5 en voor Zwitserland 10 op. Dit bewijst echter .niet dat de lij kenverbranding in de zeden van het volk is doorgedrongen, want slechts ééc goval op 23 geschiodt in Frank rijk, op bet verlangen der afgestor venen of van hunne bloedverwanten, de overige, bijna 70.000 op 73.330, die voorkwamen van Augustus 1880 tot December 1904, waren doodgebo ren kinderen of stukgesneden lijken in do gasthuizen. Welke is de houding der katho lieken tegenover dezo bewoging Wat legt do Kerk ben op in deze zaak De katholieken hebben van eerst af bot invoeren der lijkverbranding be streden, en zijn hierin goedgekeurd on gesteund geweest door hunne geeste- lijko overheid. Sómmigen hebben beweerd dat die tegenkanting voortkwam uit loutere kleingeestigheid. De Chroniquo bij voorbeeld, schrijft op 7 Juli 1910 Zoodus, omdat de beidenen, of lie ver de Romeinen, die beidenen waren, hunne dooden verbrandden, weigeren de Christenen ze na te volgen, onder den invloed van een kinderachtige lust naar tegenspraak. Daar slaan zij den bal even mis want mocht do vrijmetselarij iets goeds teweegbrengen,zouden de katholieken niet aarzelen er nut uit te trekken, ge lijk ook do vrijmetselaars zich niet schamen (en zo zouden ongelijk heb ben) de ontdekkingen en instellingen, dio wij aan de Kork lo danken hebben, te benuttigen. Nochtans, do lijkenver branding strijd niet met de christelijke leering: dat do doodo lichamen worden begraven of tot asch vergaan, zal de Goddelijke Almacht niet beletton ze ten laatsten dage te doen verrijzen. Do II. Kerk, beeft haar gedacht klaar uitgedrukt door de Congregatie van het H. Officie, op 19 Mei 1886 Deze verklaart, ten eerste, dat het niet toegelaten is zich te laten opschrijven in maatschappijen die voor doel heb ben de lijkenverbranding te bevorde ren, en dat, indien do maatschappijen tot de vrijmetslarij belmoren, men da straffen oploopt, die daartegen zijn uitgeschreven geweestten tweedo, dat bet niet is toegelaten voor zich zei ven of voor anderen do lijkenverbran ding te vragen. GeSangHjke uiMmdimg Wirth, een Beiersch onderwijzer, beweert een toostol te hebben uitgevonden, om spoorwegongelukkon door middel van een draadlooze telografie te voorkomen.Tusschen Neurenberg 011 Grafenberg zijn er proeven mee genomen, die bevredigende uitslagen hebben opgeleverd. In 'tlTatikaan Z. H. do Paus, heeft Woensdag in do troonzaal van het Vatikaan, 150 matrozen van Amerikaansche schepen, te Napels geankerd, in plechtij gehoor ontvangen. De BrusseBsche Paarden marktenHet was gisteren 10 jaar geleden, dat op voorstel van schepope Lepage het scliepenkollegia een komiteit aanstelde om de vroegere zoo druk bezochte Paardenmarkten van Brussel herop te bou- ren. Een krodiet van 8000 frank, om rucht baarheid aan de zaak te geven, werd ver leend en roeds bet volgende jaar mocht men zich ia oen goeden uitslag verheugen. Er werden omstreek* 5000 paarden te koop ge steld. In 1913 zijn 8000 paarden te koop gesteld en do vorhandelingcn bereikten 10 millioen franken. Men hoopt aanslaande jaar nog een boter uilslag te boroikeu. Do Paardenmarkten ill 1914 zijn Vastge steld op volgende'dagen Vrijdag 13 Feb.; Vrijdag 13 MaartMaandag 13 April Woensdag 13 Mei Zatordag 13 Juni Maandag 14 September; Dinsdag 13 October en Vrijdag 13 November. Steenkolen woop den Staat Het spoor weghes tuur heeft zijne kontrak ten hernieuwd voorde levering der noodige steenkolen. Ziehier aan welke prijzen Halfvette kolen (gruis), typo IV, 16 fr. type III, 15 fr.; magere kolen (gruis), type II, 13,75 fr. Do oude prijzen waren opvol gen tlijk 18,-17 en 16 fr. zoodat er nu een afslag is van 2 fr. en van 2,25 fr. Do Staat zal zijne briketten 2 fr. por ton minder heb ben dan vroeger. De prijzen zijn bepaald op 23 fr. voor type I-en op 21 fr. voor type II. Eera Beetwopteltje TeNavaugle- Buissonvillo, eene Fransehe gemeente,heeft man eonen beetwortel uitgestoken die 80 centimeters in omvang had en 14 kilo woog. Se WijROoyst in EBuiisclnEazad Men verhaalt treurige bijzonderheden over den wijnoogst van dit jaar langs den Rijn. Do Sauerworm heeft do meeste drui ven opgeëten. In dit jaar schat men de op brengst bijvoorbeeld te Ilallgarton op 1/60 van een goeden oogst te Assmaunshauson op 1/251/30 enz. Hot dichst komt de tegenwoordigen (logst bij dien van 1898 toen 6695 hectoliters 'wijn of 1/13 1/14 van een goeden oogst gewonnen werden.Enkele wijngaarden maken slechts eene uitzonde ring. Dat zijn die waar men de trossen mot papieren zakjes beschermd heeft of den wijn stok met een nieuw middel, het Hochlioimer middel dat uit zeepsop met tabaksaftreksel beslaat, besproeid hoeft. Te Hochheim heeft men hier nog kopervitriool tegon de peronospora aan toegevoegd. Het moet nog blijken, of de wijn den tabaksmaak niet overgenomen hooft. Do nieuwe eeuw hoeft nog maar driebe- vrodigoude oogsten gebracht 1904, 1905 en 1911. Misschien dat nu op do misoogst weer een goed jaar volgt, zooals 1911 op hot slechte jaar 1910 is gevolgd. Het is de eonige hoop van een met ondergang bedreig de wijngaardeniers. Eene zonderlinge viscli- v«asigst De dagbladen van Bremen, deelen eene bijna ongelooflijke geschiedenis mode, waarvan de hoeveknecht uit den omtrek do hold is, Dozo bood zich onlangs in een gasthuis dor stad aan en leed zichtbair, ,Op de vraag dor goiieesheeren wat hem scheelde antwoordde hij Ik heb een lintworm entoen ik zulks aan een gezel zegde, raade deze mij aan, een stuk spek aan een vischhaak vast to maken en dit bij middel van een koordje in do maa; to laten zinken. Ik deed zulks, doch toen ik 24 uren later den haak wilde ophalen, denkende dat do lintworm zou bijlen bleof de liaak aan mij no maag haperen De genoesheeren waren eerst geneigd luiden lacli Iqs to barsten, doch ziende dat de man lievige pijnen doorstond onderzoek ton zij hom bij middel van do X alralon en bevonden dat hij waarheid gesproken had. Men zal den knecht nu moeten opereeren om den haak on mogelijks ook den lintworm to verwijderen. FRANKRIJK Belg aangehouden. Donderdag morgend werd te Parijs door veilig heidsopzichters zekeren Felix Bots, ci- mentbewerker, aangehouden, die geene vaste woonst had en zonder werk was Op 8 October laatstleden drong hij in de villa van M. Charretier te Chelles in het departement van Seine-en-Mar- np, en maakte er 12.000 frank buit. Bots is ter beschikking van 't parket van Meaux opgesloten. Poging tot zelfmoord. Donderdag werd de Bastilleplaats te Parijs in op schudding gebracht door eene schrikke lijke zelfmoord. Eene ouderlinge, met naam Tkourenot, sneed er zich bij mid del van een scheermes de keel door aan den voet der gedenkzuil. De wanhopige is naar het hospitaal St-Antoine overgebracht. Een handelaar door bandieten aange vallen. M. Et. Armds, een Pool, te Montreuil in de St-Mandéstraat een ijzerwinkel houdende, wilde Woensdag zijn winkel sluiten toen hij het bezoek kreeg van twee jongelieden, die nagels wenschten te koopen. Gekomen in het magazijn vielen de twee koopers Armds te lijve en ontnamen hem al zijn geld. De ongelukkige winkelier kon zich los rukken en riep om liulp. Daarop namen de twee schurken de vlucht, doch wer den kort daarna reeds aangehouden. Beide bandieten maakten deel uit eener bende nachtdieven. Een maatregel. De Parijzer poli- cieprefekt komt een besluit te nemen, volgens hetwelk het vanaf 1 Juli 1915 verboden wordt, in openbare zalen cine matografische films in celluloid te ge bruiken. Deze films staan bekend als uiterst ontvlambaar. Eene ontploffing nabij Rouaan. Donderdag morgend, rond 7 ure, greep eene geweldige ontploffing plaats in de celluloïdfabriek van Morville nabij Rouaan. Drie werklieden werden ge wond. Twee hunner verkeeren in een on- ustwekkenden toestand. Na de ont ploffing was er brand ontstaan die spoe dig kon uitgedoofd worden. Hevige brand te Toulon. Uit Tou lon wordt bericht dat een hevige brand. Woensdag nacht, de mekanieke zagerij en de groote houtstapelplaatsen der firma Arfurand vernield heeft. Ten ge volge der ramp zullen tal van werklie den gedwongen werkeloos blijven. De oorzaak der ramp is nog niet ge kend. DUITSCHLAND Naklank van esn drama. Eenigen tijd geleden doodde de Berlijnsche schil- der-leeraar Maas, bij middel van revol verschoten den reserve-kapitein von Westernhagen, op het oogenblik dat beiden voor een militairen eereraad ver schenen. TTit het onderzoek, over deze zaak gedaan, is gebleken dat Maas zich in staat van wettige verdediging be vond. Schrikkelijk ongeluk in eene kerk. Eene stelling ingestort. Eene stel ling, opgetimmerd in het koor der kerk van Obertsort, is schielijk ingestort, en vijf metsers met den bouwkundige stortten beneden. Twee werkers werden op deu slag gedood. De drie andere die gevaarlijk gekwetst zijn, verkeeren in stervensgevaar. De bouwkundige be kwam slechts lichte kneuzingen. Eeno cersto veroordeel tog van don giftmenger Hcpf. De giftmenger Hopf, van Frankfort, is Donderdag voor liet tribunaal dezer stad verschenen. Hij moest er verantwoorden wegens mede plichtigheid in eene zedenzaak en kreeg een jaar dwangarbeid. Hopf, die forsch gebouwd is, werd door drie sterke poli- ciemannen bewaakt. Wat zijne vergiftigingen aanbelangt, daarvoor zullen de gezwoornen in bij zondere zitting moeten opgeroepen wor den, rond einde December, gezien het getal misdrijven welke hij bedreef. De overslrocmtogen. De waterloo- pen van het Zwarte-Woud en der Vo- geezen stijgen op onrustwekkende wij ze, ten gevolge der stortregens der laat ste dagen. De stroom Murge, is uit zijne bedding getreden en zet de omliggende landerijen voor het grootste gedeelte onder. De Rijn is in de laatste 24 uren 80 centimeters geklommen. Pijnlijk ongeluk in een© school. Te Koeslin in Silezië, had in eene school eene vertooning plaats met eene leeu win. De temiAer werd in zijn werk ge holpen door een neger. Daar de temmer zijne leeuwin geheel kalm dacht, werd zij uit hare kooi gelaten. De schoolkin deren, die er rond vergaderd waren, werden opeens door schrik overvallen en vluchtten weg. De leeuwin sprong ze echter na. en wierp een knaapje, door een klauwslag op het hoofd ten gronde. Metsers die in de school werkzaam wa ren, snelden op het hulpgeroep der kin deren toe en dreven de leeuwin terug in de kooi. Het knaapje is met eene ge vaarlijke wonde naar het hospitaal ge voerd. BULCARIË De leeningen. M. Tontcheft', mi nister van financiën, heeft verklaard, tijdens een onderhoud, dat hij uiterst tevreden was over zijne reis naar Parijs, waar hij liet terrein had voorbereid voor eene Bulgaarsche leeniug. Die leening kan evenwel niet voor het einde van dit jaar gesloten worden. Het gouverne ment zal vooreerst eene leening aan* gaan van 250 tot 300 millioen frank, die zal aangewend worden tot het leggen der spoorbaan Haskovo naar Porto-La- ;os, tot de betaling der opeischingen ea .e Ottomanscbe schuld. GRIEKENLAND Heropening van liet Parlement. D« parlementaire zitting is Donderdag ge opend geworden, met de gebruikelijke plechtigheden. De koning, die geest driftig toegejuicht werd, las de troon rede. ZWEDEN De Nobelprijs voor letterkunde. De Nobelprijs voor letterkunde toob 1913 is toegekend geworden aan den Anglo-Hindouscken dichter Rabindra- nath-Tagore, MAROKKO De Europeanen te Casablanca. In het tijdstip, begrepen tusschen 1 Juli en 15 October, zijn 12,590 Europeanen te Casablanca ontscheept. Zij verdeelen zich als volgt8,325 Franschen 2,574 Spanjaards 1,331 Italianen 134 En- gelachen en 65 Dujtschers. In deze cij-» fors zijn niet inbegrepen noch de fonc- tionnarissen, noch de militairen. Schermutseling in den Spaanschen Riff. Luidens een officieel snelbe- richt uit Ceuta, zou de uiterst Spaanschf voorwacht onder geweervuur door de Marokanen aangevallen zijn. De Span jaards hadden één doode en drie ge kwetsten. De Marokanen lieten één doode en drie gekwetsten achter. CHINA De mijnen. De geheimschrijver van het bureel der internationale her vormingen heeft met den Chineesehen minister der mijnen een onderhoud ge had. Deze verklaarde nieuwe mijnregle menten in gereedheid te brengen, dia hij in December aanstaande zal laten, toepassen. Hij hoopt dat de vreemde lingen zich met de Chineezen zullen ver eenigen om de mijnen te ontwikkelen* De vreemde ministers hebben hun kre* drietbrief aan den voorzitter der repu bliek gezonden. - - - Aanslag mislukt op Yuan-Ghi-Kaï. Men beeft een genaamde Cho, aangek- houden die, gewapend met een revol ver, in het paleis der residentie van Pe king geslopen was. Hij heeft verklaard* dat hij den voorzitter Yuan-Chi-Kaï had willen dooden. Twist tusschen Japaneesche soldaten en Gtaliaanscho matrozen. Uit Peking deelt men aan den Times mede dat er tijdens een twist, die ontstaan wa# tusschen Japaneesche soldaten en Ita- liaansche matrozen, drie dezer laatsten zwaar gewond werden. D© internationale troepen te Tien» Tsin. De gemengde internationale troepen hebben Woensdag de krijgs- manceuvers geëindigd. Meer dan 7.000 soldaten waren tegenwoordig. Do in be weging gebrachte krijgsmacht bestond uit 1.200 Amerikanen, 1.500 Franschen, 300 Duitschers, 1.200 Japaneezen, 900 Russen en 1.700 Engelschen. De tweo korpsen stonden onder liet bevel, hefc eene van den generaal Cooper, bet an dere onder dat van het Fransch batail- jonhoofd Gauthier. VEREENICDE-STATEN Een trein stort van esn© brug. 20 dooden. Een trein der lijn Georgia Central is Donderdag morgend, nabij Clayton van eene brug gestort. Ei zijn 20 dooden en 250 gekwetsten. MEXICO Bloedige schermutseling. Te Muz* quiz, provincie Cohahulia, zijn 5 offi cieren en 9 soldaten gedood geworden door de opstandelingen, na zich gedu rende 24 uren heldhaftig verdedigd t© hebben. Do lijken der vermoorden di® totaal doorschoten waren werden eeni- •en tijd later door versterkingstroepen oor de federalen op de omwentelaars afgestuurd, ontdekt. PERU Nog de aardbeving. Luidens een officieel verslag uit Aynares ontvangen heeft men 25 lijken van onder de pui- nen in de vernielde stad Chalhuanca ge* haald. De Turksch-Grieksche onderhandelingen. De laatste mooilijkhedon in de onderhall* iingen zijn vereffend. DeTurksche afgevaar* digdon te Athene» hebben last gegeven doft vrede te teekenen. De grens tusschen Servië en Montenegro, De onderhandelingen aangaande de bo« paalde grens tusschen Serrië en Montenegro, zijn met oono volledige overeenkomst go* sloten. Het traktaat werd Woensdag goloe* kond in hol miuisUrio van buitouUndsoht

De Volksstem | 1913 | | pagina 1