Ouderdomspensioenen Gevallen ep liet veld van eer Msi d9 deed eindigt alles voor ons üe mogelijke terugkeer vanBuIgsrië iot tie Katholieke Kerk VOOR KIND EN KRUIS Menschen van het jaar 1848. KUNST- EN LETTERNIEUWS COMGO 16 EN 17 NOV. 1913 Is do mönsoïi tot niets meer bestemd, dan ti hij ook niets meer dan het dier. Alleen do gedaante, de uitwendige vorm, zou in dit geval nog eenig verschil tusschen hen uit maken. i Den mensch op gelijken voet stellen met het dier, is hem ineens hot gevoelen zijner persoonlijke waardigheid ontnemen. Maar hoe komt het dan, dat de mensch denkt, overweegt; dat hij zaken aan hot licht brengt, die tot dan ongekend waren; dat hij immer vooruitstreeft op don weg van fcoschaving, kunst, wetenschap; dat"hij aan de natuur haro geheimste krachten ontrukt Doet hot dier zulks ook? Neen, voorwaar Do mensch moet dus in zich iets bevitten, dat het dior niet heeft; iots dat hem oneindig verheft bovon het redeloozo dier; en dat iets is hot verstand, de gedachte. Maar kan J-dio gedachto wel voortgebraoht worden door do hersenen Kan een stuk vleesch denken Voorzeker noen 1 't Is de ziel, die aan den mensch de overwogingakracht schenkt; 't is do ziel, die hem dio geestosvermogens mode- deelt, welke hem doen begrijpen, dat hij verantwoordelijk is voor goed en kwaad; dat hij zal geloond of gestraft worden volgens zijne werken. En daartoe heeft God zich de eeuwigheid voorbehouden. IIoo troostvol is het, bij het afsterven van een duurbaar wezen te mogen denken, dat niot alles dood is, dat het edelsto wal in hem bestond,zijne ziel, eens zal hereenigd worden met het lichaam, en dat wij aan de andere zijde des grafs ouzo bolrourde afgestorvenen zullon wedervinden Maar voor hen die geen geloof hebben, hoe schrikkelijk moet de gedachte zijn, dat van dio beminde bloedverwanten en vrienden niets meer overblijft dan een handvol nietig stof O neen met de dood is alios niet gedaan; want wij bobben oone ziel, cene onsterfelijke ziol, die ons doet verstaan dat wij eens zui len moeton rekening geven over de minste onzer godachten, onzer woorden, onzer wer ken. DE VOLKSSTEM Eene wereldgebeurtenis Deze allergewichtigste gebeurtenis, van oen ontzettend belang voor de christene be schaving, slaat op liet punt afgespeeld to worden. Er is van niot minder spraak dan van den mogelijken overgang van oen ge heel Balkanvolk tot de Katholieke Kerk. Zulk feit is van onschatbaar belang, vooral voor do katholieke wereld. In Bulgarië is dit dan ook de brandende kwestie van den dag. De voornaamste dag bladen van Sofia hebben sinds weken oen vrije tribuun opengostold, om do verschil lende meeningen desaangaande te kennen. In Sofia beslaat er een komitoit van de 70 voornaamste ingezotenen, dat zich bezig houdt met de studio van dit zoo belangrijke vraagpunt, en er zich op voorboreidt door gansch hot land eene machtige propaganda, ten gunste van do aansluiting met Rome te bewerken. Verleden week werd eone indruk- wekkondo vergadering belegd. Duizenden waren aanwozig. De invloedrijkste Bulgaar- 6che woordvoerders en volksleiders spraken er tot de menigte, en allen verklaarden zich voor eene vereeniging mot hot katholieke Rome. Het volk blijft niet enversohillig. Hoewel hot de gewichtigheid der zaak niet begrijpt en niet begrijpen kan, toch wordt er overal over geaprokon. Waarom wil Bulgaria die vereeniging Bij het volk ligt het leidmotief in de zucht om eeno vreedzame maar geduchte weer wraak te nemen op Rusland. Bij de intellectuëelen en de Staatslieden gelden veel zwaardere redonon. Dezen zijn er van doordrongen dat oen volk zonder go- loof niet kan bestaan. Do dionst dor Bulga ren voldoet niemand. Hij is verworpen door Rome; de Phanar beschouwt hom als schis matiek en de H. Synode van Rusland heeft de Russische priesters verboden te zamen1 met Bulgaarsche priesters de H. Mis op te dragen. De Staatslieden hebben het Oosten met het Westen vergeleken. Zij besluiten dat do Staten, die in gemeenschap met Rome leven, een veel hoogero mate van ontwikkeling, vrijheid en welvaart bereikt hebben dan dio welke don Grieltschen patriarch als hun geestelijk opperhoofd erkennen. Do scherp- zinnigen onder de Bulgaren zien met ieder echt ontwikkelden mensch, hot verval van Portugal en Frankrijk, sinds deze landen met Rome hebben afgebroken. Bulgarië ziet anderzijds hoe bet Rumeen- Bche volk eveneens begint te verzuchlon om met Rome ééns te worden. Zelfs in het zoo hevige antikatholieke Servië is het begin zulker strekking waar te nemen. Bulgarië verlangt de leiding in deze bewe ging te nemen; het wil 't oerste zijn om don grooten stap te doen en aldus een merkclij- ken voorsprong op zijnen weg to behalen. Gunstige vooruitzichten. Moest ooit Bulgarië ertoe verzoeken zich met Rome aan te sluiten, dan zou de es- carch in naam van de gehoele natie zich naar Rome moeten begeven, om den Paus de onderwerping van de nalio aan tebioden. Nu de tegenwoordige escarch is Mgr Jo seph. Deze beeft thans zijn zetel van "Con- stantinopel naar Sofia verplaatst. Die ver plaatsing kan voor deze godsdienstige bewe ging van overwegend belang worden. In 1860 was Mgr Joseph de eerste om zich aan Rome te onderwerpen, en zich met den Paus to verzoenen. Later trok hij zich torug ora utilitoitsredenen en werd escarch van Bulgarië. Mgr Joseph is zoor Romeinsohgezind en heeft reeds meermaals verklaard gaarne de eerste le willen zijn om zich te ondorwerpen aan den Paus. Van do bisaclvoppen is meer verzet te verwachten; maar do hevigste te genstander heeft nu reeds zijn ontslag als bisschop ingediend* Do geestelijkheid en liet volk zal op enkele uitzonderingen na, gewillig meegaan. Beiden boschouwen zich nu reeds één met de Roorn- sohe Kerk, en meenen enkel in vijandschap te leven met de Grieksohe Kerk. Do Sobranje, de Bulgaarsche Kamer, is zeer gunstig gestemd tegenover Rome. Als voorbeeld kan dit feit dienen Daags na de nieuwe pauselijke regeling, betreffende de feestdagen, slemdo do Sobranjo eene wet, waarbij juist deze'fdo feesten, wolke Rome had behouden, ook in Bolgarië wollig wer don verklaard. Het Koninklijk Hof is niet minder voordeelig gezind tegenover do Ka tholieke Kerk. Czaar Ferdinand,hoewel hij lielRoomsche geloof van zijn oudsten zoon om slaalsreden heeft geofferd, geeft'aan zijuo overige kinde ren een diop-godsdiensligo en katholieke opvoeding.De kroonprins is officioel Grieksch- katholiek, maar neigt fel over tot de Room- soho Kerk. De koningin is protestant, doch eeer godsdienstig. Zij is torons oone groote vereerster der H. Maagd. Wat het Bulgaarsche volk betreft, dit zal, zooals hooger gezegd werd, gewillig volgen. Wel beslaat er in sommige kringen eenigen af koor legende onfeilbaarheid van den Paus, doch dit komt voornamelijk hiordoor, dat dio onfeilbaarheid slecht is begrepen, juist zoo als ze in België, door onzo tegenstrovers, zoo deraverkeord wordt begrepen en uitge- legd. Rome en Parijs liggen op loer. Bij zulke hoogslb«langrijke bewoging, blijven de betrokken lauden natuurlijk niet onverschillig. To Parijs on te Rome is mên gewis volko men op do hoogte van den toestand in Sofia. Frankrijk geldt in het naaste Oosten als do reddende engel der katholieken. Bulga- Zangwijze: DE ZWARTE LEEUW. Hoort, hoe verwoede stommen huilen In ons geliefde Vaderland Zij doornen op uit lielscho kuilen, Men hoort ze lieren hand in hand Aan ons, aan ons de ziel der kioinon En weg met 't oude Christi kruis l Aan ons de herton en de breinen, Uw God moot weg uit school en huis Voorwaar, we zijn gereed te lijden Te govon 't laatste goed en bloed, Ora onze kiudren te bovrijden, Van godloosheid en helsch gebroed. Het kruis kon men hier nooit ontrukken. Eer stierf men voor dien lioilgen pand, En nimmer ook zal het hun lukken. Want 't ia in s' Vhwnings hert geplant. Al kost het geld ep zweet en zorgen Die strijd voor kinderziel en Kerk, Wq wachton niet t&t overmorgen, Maar gaan vandaag met moed aan 't werk. Zoo Blijft hot kruis in Vlaamsche gouwen. Ons ldndren christoen, vrij en sterk Dank Vlaamsche mannen, Vlaamsclie vrouwen Die moedig strijdt voor God en Kerk. Opgepast 1 Gij zijt 65 jaar geworden in den loop van 1913, of ge gaat het worden voor 1 Januari 1914. Weet wel, dat gij 18fr. storten moot voor 1 Doceml>9r van dit jaar, of dat gij het pen sioen van 65 fr. niet bekomen kunt. Wacht dus niet meer om te storten, of gij verliest een jaar pensioen. En de menschen van 1849 dan T Volgens de bestaande wet kannen die het pensioen van 65 fr. niet meer trekken, zelfs al hadden zij 18 fr. gestort. Doch eene nieuwe wet ligt gereed en moet in de Kamers besproken wordon. Volgens die wet zullen do personen dio in 1849-1850-1851 en later geboren zijn, allo jaren 6 fr. moetón storten; zij zullen ten minste 18 fr. moeton gestort hebben om hot pensioen van 65 fr. te bekomen. Dus die van 1849 kunnen nog 6 fr. storten dit jaar en 12 fr. toekomend jaar; in 1914 vragen zij dan hot pensioen van 65 fr., dat hun zal uit betaald worden voor de eerste maal in 1915. Dio van 1850 moeton dit jaar 6 fr. storten, toekomend jaar 6 fr. en in 1915 nog eens 6 fr.; in 1915 vragen zij dan bet pensioen aan, dat zij voor do eerste maal trokken zullon in 1916. Dat alles staat in het nieuwe wetsvoorstel, maar hot is nog geene wet; dus kunnen wij niot verzekeren dat die wet juist zoo zal wezen. Doch, dit is zeker, MINDER zal men toch niet doen; en in olk geval zal men ten min ste 18 fr. moeten storten. Alle porsouen rië, eens met Rome Tcroenigd, sal in Frank- j 18«. 1850 en later _geboran, 1,ebben er dus alle belang bij, onmiddellijk hunne stortin gen te beginnen, willen zij niet te laaf komon rijk om voorlichting, om wetenschap, om scholen, om hospitaion, om geleerden, om missionarissen en om zustors vragon. Daar uit zou Frankrijk ontzaggelijk stoffelijk en eldelijk voordeel trekkon. Doch, ora dit voordeel te kunnen genieten, sou Parijs het een9 moeten wordon mot het Vaticaan, en het Vaticaan bestaat niet moor voor do staatsmannen van Parijs. Zoo heeft Frank rijk door zijn haat tegen Romo, eens te meer zijn eigen aehtoruitgang en verval be werkt. Rusland is de vijand. Het hoofdbezwaar van den ovorgang dor Bulgaarsche kerk tot Rome ligt in Rusland. Dit land zal nooit de eenmaking gedoogen, en alles in 't werk stollen om zulks te vorij- dolen. Doch in de katholieke Korkzijn won- dorschoono geboden voor do eenheid der Kerk. Over gansch de wereld zou er thans vooral moeten gebeden wordon em Bulgarië vrij te krijgen, uit do zware keten, waarin het althans nog geboeid ligt. ■F? EEN BUITENKANSJB. In allo blad.n werd reeds Verschaevo's prachtig tooneel stuk Jacob Van Artevclde besproken ei telkens met lof gowaagd ever de eerste opvoering, waarop do moest bekende Vla mingeu aanwezig waren. Degenen die de eerste vertooniug niet kondon bijwonen, zullon ongetwijfeld blij zijn te vernemen dal heden Maandag, 17 November, De Zonne bloem eene tweede maal J. Van Artevelde zal voorstellen te Brussel in de groote zaal Patria (Brookstraat). Om plaats te vinden, moet me:i tijdi; komon. Burocl to 6 1]2 uro. Genummerde kaarten van 5,25 3,25, 2,25 tn 1,25 ir., zijn nog aan ingang verkrijgbaar. Do gevierde pastoor, de Z. E. II. Hugo Verriest, zal de vertooning bijwonon. Wij zetten onze lezers aan gebruik to malcon van kot buitenkansje om Jacob Van Artevelde nog eens te gaan zien* en zichzelven geen schade doen. Er is meer. Zonder iels te verzekeren, kannen wij nochtans verklaren dat hot nieuwe wetsontwerp geen pensioen meor geven zal van 65 fr., maar een hooger pensioen, mis schien wel van 120 fr.. Doch, daarvoor zal moeten gestort worden op de wijze zooals wij hebben aangeduid, 't is te zeggen 6 fr, por jaar en ten minste 18 fr. in 't geheel. De officier lag in de schaduw van zijn tent op een alfa-mat uitgestrekt en schreef ijverig aan zijn rapport. Roods moer dan twee maanden kampeerde men midden in do Sahara, om aan do Ma- rokkaanscho grenzen de duistere bewegin gen der opstaudelingen in 't oog te houden on de invallen der roofzuchtige Toearegben- den af te slaan. Hot was oen trooatleoze, droevige, einde- looze woestenij, een aanhoudende gloed straalde van den hemel uit, als bevond men zich in de voorzaal van de hel. Een eenvou dig, eonzaam, ledig leven in de ontzenu wende afwachting van den komenden dag, in ongeduld naar gebeurtenissen, die nooit komen... Hier heerschte de drukkende onbeweeg lijkheid dor verveling on eenzaamheid, die slechts hot luide schetteren der tiompetop de bepaalde uren onderbreekt, wanneer de plicht tot de dagolijksche oofeningen en w erkzaamheden roept. Plotseling komt Moktar, oen geboren Spahi, do tont binnen, gaat mot vlugge schreden op den officier toe, bleef op drie pas voor bom staan, groot met mechanisch gebaar en zegt, lor wijl hij met eon goed moedig lachje, zijne witte landen laat zien Kapitein, wilt ge een kleinen leeuw Onderwijl had hij zijn boernoes geopend en liet op bet roodö dook oen kléin gele massa, een soort van jongen hond met groote klauwen zien, die met zijn groote vorwon- dorde oogen nieuwsgierig rondzag. Kleine leeuw is eene maand oud, kapi tein. Wanneer u goeddunkt, wij hem bij ons houden. Ik hem mot de melkilesch groot maken... of kan ook geitenmelk krijgen... Heelemaal zooals kapitein wil, heb liet maar te zoggen... Dat gedacht beviel den kapitein deze zoo onverwacht opduikonde medegezel zou ten minste oon weinig vroolykheid in deze gru welijke verveling brengen. Hij herinnerde zich dat men in een Duitsoho regiment oene ekstor, in een ander eon regiraentshond bo- zat in een Scliotsch korps was de lieveling der soldaten en officieren een geitenhok. De Spain's zouden een prachtigen, grootmoedi gen leeuw krijgen, dat was hot zinne beeld van kracht en moed. En hoe zouden zich allen verheugen, wanneer zij dio zeld- zamo nieuwsjes aan zijne kameraden in het garnizoen vertelde. Leeuwentommer der woestijn dat was cea titel dio op miju visietkaartjo niet slecht zou staan. Waar hebt go toch dat kereltje gevon den, Moktar Is het jong van de leeawin, die we van dozen nacht met Achmod en Ben-Amahdoe hebben gedood, had het jong in den muil, kapitein... Goed, in orde.,, dan zullen wij hem Sidi Quarba (heer leeuw) noemen, en hij zal van af lieden tot het derde peloton behooren. Rechtsomkeer, marsch De Spahi verliet zeer vergenoegd de tent, en van dezen dag af behoordo Sidi Quarba inderdaad tot hot derde peloton ja, hij werd zolfs volgens de voorschriften op de lijsten der manschappen ingeschrevon. Langzamer hand ontwende hij zich van de melkflesch en kon op zijne pooten blijven staan zes maan den later zwierf hij door het lieele kamp was, als een jonge hond, met ftlle soldaten vertrouwd en liet zich hunne liefkozingen zoo gaarne welgevallen. Hij volgde da Spahi's bij de oefeningen, sprong aan hunne zijde in de gevechtslinie on ontbrak nooit op het appel, want de klan ken dor trorapot had hij zich dadelijk eigen gemaakt. Quarba, riep de onderofficier, wanneer hij mot zijn peloton was aangetreden on oen geknor antwoordde Hier Na verloop van een half jaar had mon den kleinen post nog niet opgeheven, maar Sibi Quarba was een prachtige jonge leeuw geworden, die men olken morgend zijn half schaap moest geven. Zekeren nacht, toen alles nog in diepe ust lag, kwam plotseling een dof geknetter een kogelbui op den tenten neer. Godureude den nacht hadden do Toearegs do voorposten heimelijk omsingeld on be gonnen na, in hot zand verborgen, voorzich tig op een afstand den aanval. Ijlings werd alarm geblazen. Do plotseling uit hun slaap- opgewekle Spahi's sprongen, don sabel tus schen de tanden, builen de tenten. Eenigen knoopten nog, terwijl ze stolling namen hunne uniformen dicht. Dat is goed, sprak Maktor bij zich self, maar do schildwachten hadden toch eon tee kon moeten gaven... misschion slapen ze wol voor altijd... In do verte bewogen zich de witte hoer noes als een swerm meeuwen, die over de zeo trokken. Er viel niot aan te twijfelen zij naderden Men had geen tijd meer om de paarden te naderen en moest den stormaanval to voet afweren. Donders! riep de kapitein, die bruine schooiers zullen ons niot ongestraft hebben gewekt. Wij zullen hun hot antwoord op hunne brutaliteit niet schuldig blijven Noemt uwe revolvers, jongens, on wacht lot ze heel dicht bij zijn, schiet niet eerder.. Hooveel zijn er wel Vijf honderd, zes hon derd! We hebben wel hoel andere grappen beloofd... Ieder van ons heeft zes man voor zijne rekening te nemou en het zaakje is beredderd. Ondertu3schen kwam de stofwolk steeds nader en nader. Ia het licht van den aanbre- kendon dag bemerkte men hot groene vaan del van den profeet, dat als een palmenblad in gouden stralen in don wind wapperde. De Marokkanen gingen in bun zware bronzen stijgbeugels staan, stormden op de lei ten los on lieten woedend hun oorlogskreet weer klinken Ernchi I (Voorwaarts De aanval was vreeselijk en niot oen enkel man zou van het kleine troepje over zijn gebleven, hadden de Spahi's zich niot op bevel van den kapitein, bliksemsnel ten gronde laton vallen. Door niets in hun dollen ren gestuit, stormden de woeste ruiters over huuno li chamen heen. Honderd meiers verder verzamelden zij woor on koerden terug, maar dezen koc^ verwachtte men hen, beter op hunne hoedei Nu werd men handgemeen. De Spahi's grepen do paarden der Toea* regs bij de teugels, [sneden do leidsels dooiy pakten ze bij do keel en sloegen ze met dea sabel neer. Moktar, wier armen helrood gekleurd waren van bloed, sloeg als een bezetene on zich heen en legde alles tegen den grond* wat maar onder zijn bereik kwam* Vijf Toearegs, die met opengesneden bors^ het gezicht door sabelhouwen verminkt, ter aarde lagen, getuigden van zijno dapperheid* Do kapitein was overigons "met een groo ten duivel van een Marokkaan handgemeen geworden, waarmee hij het echter niet klaar kon spelen. Daar, zijn rechterarm in de plooien van zijn boernoes verward was geraakt, kon hij zijn revolver niot te voorschijn halen, em zijne soldaten waron to zeer-in hunne eigene verdediging gewikkeld, dan dat zij don pijoljjkon toestand bemerkten, waarin ban ovorste zich bevond* Hij moest liet onderspit dolven. Doch plotseling, liet gevaar had xijn hoog* ste punt bereikt, duikt er eone gedaante op* stort zich op den Toeareg, omklemt hem til verlamt hem in zijne bewegingen. Het was Quarba..- Aan wolke beweegredenen "mocht het dief wel hebben gehoor gegeven Had het den toestand begrepen Om het even, do zaak kreeg door deze onverwachte hulp oon go- heel ander aanzien. De kapitein slaagde erin van zijn tegenstander los te komen, greep eijn revolver en legde zijn vijand neer. Deze had echter nog voor zijn val, tijd gohad den jongen leeuw zijne lans in het lb» chaam te boren. Deze brulde luide van pijn en viel plotse ling als oen zware zak om. 9 Do Marokkanen zijn gevlucht, de groof® uitgebreide vlakte ligt weer eenzaam on ver- laten.- Quarba ligt op zijde en uit zijno wonde stroomt in dikke stralen het bloed, door het li.eete woestijnzand gretig opgezo gen... In oon hoek van het kamp wordt appel gehouden. Quarba I roept thans de onderofficier mechanisch, zooals hij steeds gewoon wai te doon. Nu heft do kapitein, die naast zijn redder is neergeknield, en met tranen in do oogen de laatste stuiptrekkingen van zijnen dood strijd gadeslaat, het hoofd op en antwoordt op vasten toon Gevallen op hetvddjwi» TERUGKEER DER ALBERTV1LLÈ De stoomboot Albertvïlle wordt Dins dag aanstaande te Antwerpen verwacht. Bevinden zieh aan boord Van de paters Jesuielen de oerw. pal» Pirsoul. Van de Missie van Scheutde imw. pa ters Chappel, Dovos en Flameing. Van de G. G. G. MM. Van Wageningei», Eggermont, Mortier, Delvaux, Dobru, Meet- dag en Goene. Van doGommeroiale et Miniére du Cengec MM. Frilay, Delandsheer en Deraey. Van de Produits Vógétaux du Haut-Ka- saïW. Darlier. Van do Lomani MM. Baggergaard, Mas- sard en Debatly. Van de S. A. B.MM. Dederioh en Di- manche. Vando ijzeren wegmaatsobappij van Congo MM. Vanderplasse, Bernard, Lormitte, For* raris, Crocci, Lange en Petit. Van de Belgica M. Hedberg. Van de Compagnie du Kasaï MM. Do Vos, Grooimans, Roeder, Vanderkercken, Herroweghe, Kaekolberghs, Jadoul, Mare- chal en Lameich. Van do N. A. H. V. MM. Devries, Lafont on Monsaingeon. Van do Commerciaio et Financière Afri- caino W. Naets. Van het ministerie van koloniën MM. G. André, kapitein; O. Aubroy, sectieoversti 2° klas;M. Ballet, klerk, 2eklas; L.Bou2it, id. 1 lc I a 8E. Boyton, luitenant; V. Brouhoi», klerk, lMclas, financiën; L. Grombez, ho- heoragent 3° klas; A. Ciercx, onderluitenant; O. Calonne, geneesheer 2" klas, in Katanga; C. Demoulin, afdeelingsoverste 2* klas; R. Devrieze, rechterlijk beheeragent; A. Geor- gery, overste veekweoker; J. Ilawotle, onderofficier; H. Lemaire, landbouwoverste 2® klas; K. Lundgren, krijgsagent; tJ. Mar- lior, landmeter van het kadaster 1® klas; P. Migeon, onderofficier; G. MeyvisJ id. O. gezegd L. Persson, krijgsagent; E. Paqaap, ondorofficier; O. Ryckaert, id. in ^Katanga; O. Sanlonecelso, geneesheer 2® klas; R. Saudemont, bijgevoegd postontvanger; E. Trontesaux, seclorovorste 2e klas; C. Thujs- baort; scctoroverste in Katanga; F. Van dea Ejude, beheoragent 3® klas; A. Vanhaj, lorritoriale agent 2® klas; R. Vincent, klerk 2° klas financiën; M. Vanderkoulen, territ. agent 2® klas; P. Vanhaverboke, onderofl- clo; lt. Wauters, territoriale agent 2® klas. Van do spoorwegen der Groote Meren MM. L. Blommaert, worktoezichter; J. De Muyer, id.; P. Leemans, paswerker-mon- teerder; J. Micliiels, metser; G. Nilason, baanlegger; F. Van Hooy, timmerman; M. Rouina, timmerwerfoYersto.

De Volksstem | 1913 | | pagina 5