In ik Catacamlien. De Koopman VAN ALLES WAT Kiszing voor de Werkrechtersraden van Berosp ANECDOTE VAN VIBÖCO AlkGOlistri on Misdadigheid Voor de bakkers. VERBORD der HÖEIlöEBTEfIBS IC EN 17 NOV. 1913. De oerale christenen hadi'en veol over >ooi' hpnno doodon, veel moor dan de heide nen of afgodendienaars van hunnen tijd. Zij begraafden liunno ovorledenen in do onderaardspilo gangen, Catacomben go- i'aamd. Deze kQrkhovon of doodenruslplaatsen der timstenen bevonden zich ondor het grond gebied der stad Rome. Do goloovigen alleen bisten er do ingangen en do plaatsen van. Do doodo lichamen worden in kleine graf kelders of laculi die in de wanden der gan gen gegraven werden bijgezet. Do tqfaarde werd uitgehaald en nadat hot lijk er neer gelegd was sloot raon do opening met bak- of kareelsteon of nog met eene marnieren plaat. Op dat marmer beitelde men opschriften flio van het eeuwig loven gewaagder, of dio fle eeuwige verwachting der christen ziel herhinnorden. Men komt er hodon nog tegen en men kan lezen de volgende opschriften Leef in trede Deze ziel overleed of ontsliep in den Heer Binst de vervolgingen, die ge durende drie honderd jaren het christendom te'i'erdon, vergaderden do christenen in die Ondoraardsche zalen en gangen en 't was daar dal de priesters en de bisschoppen, tot zelfs de Pauzen van dien tijd, hot H. Sacri ficie der Mis opdroegen. Meest altijd werd die slachtolïering op de graven der martela ren verricht. Vandaar hot kerkelijk gebruik van eonige everblijsols van heiligen in don steen van het altaar, waarop do priester de mis doet, te bewaren. In die mijnen, want waarlijk liet was moeilijk er den weg in te kennen en thans nog gebeurt hot dat sommige bezoekers dier oude kerkhoven verloren geraken on na Tang zoeken maar wederom hunnen weg vinden en dan nog wel omdat de leidsman to opzoekt of opgezoeht heeft; in die mijnen, teg ik, diende men ook de HH. Sacramenten (oo en men communiceerde er dagelijks. Naar het voorbeeld onzer zoo vurige voor gangers in Christusleering en opvolging laat ons den eeredienst onzer afgestorvenen in D.ere houden en bewaren en dat over die reeds lang toogezegelde grafsleden of over die pas geslotene doodenkuilen ons gebed als een zegendauw nederdale opdat de zielen wiens stoffelijke overblijfsels er rusten, mogen lafenis, verkorting en zelfs volle kwijl schelding van pijnen genieten. Denkon wij dikwijls na, dat een dag zal komon, dat andoren voor ons hetzelfde zullen moeten doen en ons ook helpen tot 't beko men van 't eeuwig o licht. Laat ons nochtans Bier op aarde zoo leven dat wo verdienen later vcor eeuwig te heerschen met den Gever van alle goed. Marg. Patronaten Bij gelegenheid van een bijzonder verboor flat Z. H. Paus PIUS Xaan Z. D. II. Mgr. Gallier,bisschop van Haarlem schonk,deelde deze laaisle kerkvoogd aan den opvolger van Polrus mede dat in zijn bisdom verscheidene jongelingspatronaten waren opgericht. Toen de Paus het doel en de werking der patronaten vernomon bad, nam bij een stuk papier en schroef daarop eigenhandig DE VOLKSSTEM Hot liefdewerk der Palronaten prijzen wij ten zeersto on wij bevolen bet aan als een nnllig en voor deze tijden noodzakelijk middel, oin bot geloof en de godsvrucht in de harten der jongelingen te bewaren on aan te k wecken,... Aan alle weldoeners van dit Liefdewerk en aan do beminde jongolingen, die de Patronaten bezoeken, verleenèn Wij met de grootste liefde don Apostolieken Zo gen. Waarom Waarom willen de goddeloozen niet ge- looven dat er een God bestaat, die de zondo straft? Omdat zij in zondo loven, in zonde willen blijven levon, en do gedachte aan den rechtvaardigo God hen foltert en kwelt. Waarom zijn er goddeloozen, en onder de geleerden, die toch zooveel kennis bezitten Omdat or onder die geleerden zooveel zijn, die volstrekt Diets van God en Godsdienst weten; omdat zij geleord in aardsciie weten schappon, dikwijls volslagen onwetend zijn in bovennatuurlijke kennissen; omdat zij dikwijls hoovaardig zijn en 't verstand en de wetenschap, wolke Gaven zijn van God, aan zichzoTven toeschrijven; omdat er onder hen al to dikwijls zijn, die een schandelijk leven leiden en do dierlijke monsch weet niet wat Godes is. zegt do H. Geest. Opmcrkensweerdige rekening. Ik drink slechts één borreltje gonever daags zei een 'werkman; 't is toch bitter weinig, hé Doch, uw dagelijksch druppeltje kost u jaarlijks 36 fr. En welhaast zult ge 2, 3 en dan 4 borreltjes pakken, on als go dat alte- male samonzot,komt dat op 150 fr. 's jaars! antwoordde eon vriend. Nu, 150 fr. op intrest geplaatst, zoudöB u opbrengen op 10 jaar 1S72 fr. op 20 jaar 4649 fr. op 30 jaar 8749 fr. op 40 jaar 14,814 tnJl 't ia'to zeggen eene rente van 500 fr. per jaar. Laat hot genoverdrinken, zoo zult ge uwe gezondheid bewaren en uw inkomen ver meerderen. Men zou dezelfde redeneering voor hon derd andere kleine nüttelooze uitgaver. mo gen houden 1 Di*aad!ooze teïegs*aav. Indien do schipbreukelingen van 't onlangs door brand vernield zeeschip Vollurno niet allen zijn omgekomen, is 't wederom toe te schrijven aan de draadlooze telegraaf. Nu die uitvinding is te danken aan een Fransche geloerde. Alhoewel de Amerikanen en de Engel- schen die uitvinding meest van al bezigen en ze in den handel hebben gebracht, mag nochtans de beer Branly, leeraar aan de Katholieke Hoogeschool van Parijs, er op roemen er de eerste uitvinder en gebruiker van te zijn. Dat vraagt bolooning zoo eene levensred dende uitvinding dio zooveel goed aan het menechdom verschafte en nog zal bezorgen. Doch de heer Branly een ware christen wacht slechts op de eeuwige belooning voor 't goed dat hij te wege bracht. 8® Vervolg Niets Maar moed en geduld moet gij lebben, nog slechts korten tijd. Houd u aan J lot geloof, dat er oek ouder de tooneel-inten- lenten bij uitzondering menschen zijn die op Sé plaats van bun liert geene ledige papierrol lebben. Eugeen verliet den intondent ditmaal met «en verhelderd gelaat, ofschoon hij door de halve aanwijzingen die als beloften klonken jelcweld werd. Aan do deur van het kabinet dat hij voorbij moest, ontmoette bij Helena. Snol sloeg zij de oogen ncêr en sloop verward boon, hij haalde diepen adem en oogde haar in zoete beklemming na. Eindelijk vlood bet zacht over zijne lippen eindelijk een blik uit die mijmerende oogen, die slechts mi' geschonken werddat is het licht voor voce lange duisteruis, heerlijke glans voor menig treurig uur Helena kwam bij haren vader terug. Er ,ag eene wonderbare schittering op haar ge laat. Op do wang was nog het donker purper siclitbaar, in 't oog straalde nog het vluchtig geluk, in do snelle benauwde ademhaling trilde nog zacht de matige ontroering des her ten. Zlcb over liaars vaders leuningstool buigen- do, zegde ze. Papa, ge hebt me eene rol toogodaclit en moer dan eene; want ge kunt zonder mij uwe planen niet uitvoeren. Helena, ge hebt geluisterd Ja. Geluisterd en begrepen. Vergeef mij. 'js moest in de nabijheid blijven, toen ik den naam van Palm hoorde, het klonk als Alm En voorts toen ik wist dat hij den schrijver van dat stuk was, dat mij zoo diep getroffen had, was ik aan mijne plaats vastgenageld. Papa, dat is geen gewoon dichter, geen alle- daagsch tooneelspeler Ik heb u begrepen. Ge hebt plan om hem de loopbaan te openen die liU nu eenmaal, naar 't schijnt onherroep- pelijk betreden heeft. Mijnheer von Heusenberg meende uit deze opmerking zekere teleurstelling te vernemen Hij zag zijne dochter scherp aan en zegde toen tusschen scherts on ernst. Ei,ik ontdek geheel nieuwe talent in u Wat een profetesse Welnu vertel me mjju plan dan eens ik ben heel nieuwsgierig om mijne gedachten te haoren uitleggen. Helena, die nu reeds bedaard was, nam op haar vaders voetbank plaats. U wil, zegde zij, eene liefhebberij voor stelling op touw zotten. Do gravin Helmwerth de tante van mijnheer Eugeen Alm, meet als boudgenoote voor een uitgezocht huistooneel gewonnen worden, waar mijnheer Palm dan debuteert, uitmunt en geluktDe hertog moet natuurlijk daarmeê verrast wordeu, op zij non geboortedag bijvoorbeold, die niet ver af meer is. Nu kan ik raden Heks! zegde de intendent, laat mij u eens in de oogen zien Is dat mijne érnstige Helena maar die ongehoorde scherpzinnig heid moot eene geheime oorzaak hebben. Ook ik ben daarmee niet zoo stiefmoederlijk be gaafd. ge interesseert u niet eerst sedert heden, voor dezen jongman, hé? Ja, zegde nolena, den doordringenden blik baars vaders vrijmoedig beantwoorden de. Sedert weken zag ik hem olken avond op dokomodio, op dezelfde plaats. Metgleeiende blik volgde hij het tooneel, verbleekte, Do katholieke Kandidaten voor dezen raad hebben volgende omzendbrief aan de kiezers rondgestuurd Zondag morgond, 16 November 1913, heeft do kiozing plaats voor de samenstelling der Beroepsraden, door do wet van 15 Mei 1910 gevoegd bij de Werkrcchtersraden. Het gebied van den Beroepsraad van Oost- Vlaanderen bevat do volgende raden Aalst, Audenaarde, Dendermonde, Eekloo, Gee-! raardsborgen, Gent, Lokeren, Ronsse en St Nikolaas. Daar het kiezerskorps samengosteld is uil de werkende en plaatsvervangende leden dezer 9 radon, moeten dus AL deze kiezers naar GENT gaan kiezeU. Door de zuivere evenredige vertegenwoor diging die op deze kiezing toegepast wordt, on tengevolge van do samenstelling dor 9 raden, hebben dekalhoÖeke werklieden recht op twee werkelijke eh twee plaatsvervan gende mandaten; de liberale en socialistischo werklieden, één werkelijk en één plaatsver vangend mandjjit. Deze toestand is bepaald gekend, en deed voorzien dat do kiezing bij middel eenor on derlinge overeenkomst zou vermeden wor den. Ook gr.von al de vertegenwoordigers der katholieke leden der negen radon op eene bijzondere vergadering te Gent gehouden op Zondag 2 November, hunne volledige toe stemming om in oene bijeenkomst, door do socialisten gevraagd, tot eene overeenkomst te komen. Als gevolg dezer bijeenkomst hebben de socialisten beslist overeen to komen nopens het aanduiden der plaatsen, maar niettemin eene volledige lijst aan te bieden om dezen gokenden uitslag te bekomen. Ziodaar hunne beslissing Overeenkomen en vechten. Door dit dwaas en onaaneenhangend be sluit der socialisten, moéten nu 120 werklie den naar Gent gaan kieken. De voorges'.etdo kandidaten wier namen hieronder volgen, doen dus een boroop op u, ora morgen uwe stem ten hunnen voordoele uit te brengen. Do inrichting van den Beroepsraad van Oost-Vlaanderen is van algemeen belang voor de negen raden waaruit hij samengo steld is. Ook zijn wij overtuigd in do raden die wij verlog6nwoordigen, onzen plicht als werk rechter in volle geweten vervuld te hebben. Daardoor meenen wij uw volle vortrouwtn te genieten en durven de hoop uitdrukken dat gij Zondag aanstaahde uwe stem zult geven aan de lijst der katholieke werklieden die op de kiesbulletijns"ingeschreven slaan onder nummer 2. - '-St#;V I De Clercq Fepdisaanrï, merk rechter te Gent. Van den Bromt Hendrik, werkrechter te Aalst. De Palmenaere Bomien, werkrechter te Lok eren.* Van BasteBaere Petrtis5j>laats vervanger werkrechter, St.-Nikolaas, Hooreman August, plaalsvorr. werkrechter te Rons©. Van Lieffaringsn Karei, plaatsverv. werkrochtereteGoeraardsborgen. DE KIEZING IS VERPLICHTEND De stombus is open van 8 ure 's morgends tot 1 ure 's namiddags. kleurde, liep alle graden der ontroering door dio mij 't diepe kunstbelang verrieden, dat hem bezielt. Ik aarzelde niet om eens naar hem to vragen de gravin Helmwerth ant woordde, vermoedelijk ^en tooneelspeler. Hoe schandelijk mompelde de inten dent maar verder, verder Selma, ging Helend; voort, was onrech ter. Zij fluisterde mij heimelijk in het oor het is mijn neef Eugeen, Victors broeder, maar verraadt niet dat 't weet Mijnheer von Ileusenborg zag er wat ont steld uit en liet Helena Voortgaan. Toen ik hem hier t&g vader, mag ik 't u bekennen was mijn eerste gevoel vol innige vreugde. Daarop hoorde begreep ik alles. Hij worstelt met wederweèrdigheden, bij lijdt door de gevolgen van zijn volhardend kunst- doel, hg ondergaat meer, dan hij ooit heeft kunnen droomen, want bij is in schitterende overvloed groot gebraclijt. Helena, Helena ik vrees dat g(j hem bemint Helena zag haar vader aan en kon haar blos niet verbergen. m Vertrouwt ge mg f vroeg zij. Ja mijn kind. Voor eene onbezonnen heidachtiku niet in Staat, maar evenwel kunt ge toch 't offer eener dwaling worden Bedenk dat Eugeon zeR eiken terugkeer als onmogelijk beschouwt; Door zich van zgne betrekkingen los te rukken is 't lot, dat hij zich zeiven kiest geen gewoon lot. Niemand kan hem volgen, waar zijn kunst en geest drift hem beeudrijft, mga dochter het aller minst Dat weet ik papd; zegde Helena met kalmte; ik geloof zelfs, dat ik Eugeen be min, wat het gezond verstand mij ook daar- tegen predikè, ofschooh ik hem slechts ken Op zekeren dag vervoegde zich eon rijk koopman, wien eono som van 150,000 fran ken ontvreemd was, bij Vidocq, om mot de zen to boraadslagon, wat hem in dit geval to doen stond. Vidocq vroeg Hoe oud is uw kassier Vijf en twintig jaar. Maar ik bon van hem zoo zeker als van mij zeiven. Hij is zelf bestolen geworden. Zijt gij getrouwd Ja. Hoe oud is uwe vrouw I Vier en twintig jaar. Is zij schoon Is er niets op baar te zeggen 9 O, mijne vrouw is de deugd zelve, vol eergevoel, mij geheel toegedaan, en dus bo ven alle verdenking verheven. Goed. Uw kassier is vijf on twintig jaar; is uwe vróuw mooi Als gij er zoo op slaat, dit te weten, welnu, zij is zeer schoon.... ru* Maar, maar Laat de maren maar rus ten. Gij wenscht uw geld terug te krijgen, en gij schenkt mij uw vertrouwen,niet waar? Natuurlijk, wat zou ik anders hier doen Goed. Ga naar buis, zeg dat gij op reis gaat, en breng mij heimelijk in uw huis. Dit geschiedde. De koopman reisde af en Vidocq verborg zich in een closet in de nabij heid van de kamer der huisvrouw. Het ont bijt werd opgebracht, een jong man trad binnen en mevrouw snelde hem te gemoot met do woorden Hij is weg, Arthur, maar ik geloof dat hij lont ruikt; wij zijn verlo ren Arthur sloot haar teeder in zijne armen en zcide Laat ons vluchten... in oen uur zijn wij op weg naar.... Op dit oogenblik trad Vidocq uit zijne schuilplaats. Nu, kinderen, weest bedaard; gij weet met wien gij te doen hebt, zeide Vidocq. Wij begrijpen malkaar, zou ik denken... Een woord nog waar is Jiet gestolen geld 1 Wij hebben nog slechts honderd dui zend franken over, antwoordde de doodelijk verschrikte vrouw. Zegt gij de waarheid 1 O, ik zweer u, dat ik...» Goed,... geef maar op.... Het geld werd gehaald, terwijl Arthur moeite had, zich op de boen te houden. Goed, mevrouw, baal uw voordeel uit deze les; spreek nooit over het gebeurde met uw man, en hij zal er nooit jets van verne men.... Wat u betreft, mijnbeer, wees zoo goed mij uw zacht handje te reiken. Hij legde hem bandboeien aan, bracht hem op een schip, dat zeilree naar Amerika lag en verliet hem met den afscheidsgroet Pak u weg, en laat u elders hangen Vidocq keerdenaarden koopman terug, overhandigde hem de 100.000 franken en sprak Uw kassier was de dief, maar hij beeft vijftig duizend franken van bet geld met eene danseres zoek gemaakt,... ik heb hem naar New-York ingescheept. Ziet gij, dat ik mijne vrouw wel beter kende, sprak de verrukte koopman, die voor taan met zijne echtgenooto eon allergeluk kigst leven leidde. gelgk men een diorbaar, liefe'ijk boeld kent. Doch ik aai nooit vergeten wat ik u en der wereld schuldig ben. Wat zal daarvan worden Helena boog 't hoofd en ondersteunde het met bare zachte hand. Ach, wist ilc slechts, of btf mij ooit zou liefhebbon zegde zij droomend. En wanneer dat zoo ware vroeg de ge heimraad onwillekeurig lachend. - Dan zou bij het tooneel wel vaarwel zeggen, papa Pas op, mijn kind wanneer hg het tooneel opgeeft, dan is hij weer Eugeen Alm de zoon van den trotschen burgerlijken mil- lionnair. Waar liefdo is wordt niet gerekend,was haar hoopvol autwoord hoe dan, papa, wan- noer ik Eugeen Alm had leeren kennen in do glans zgner positie, met het betooverende van zijnen geest, zonder op den naam van kunstenaar aanspraak te maken, zoudt gij mij dan ook voor zijnen rijkdom gewaar schuwd hebben Op deze tegenwerping moest de intendent het antwoord schuldig blijven. Hij ging tot de voor zgn doel noodige beraadslagingen over. Helona word gematigd om gravin Helm werth te overreden. Het overige zou zich wel vinden. Zeg mij eens, papa, zegde Helena ten slotte, waarom doet gij dat alles Zoudt gg het voor iedereen doen o nieuwsgierige zegde mijnheer von Heusenberg, ik weet het zelf niet recht, maar het komt mij bijna zoo voor, alsof ik dien eigenzinnige!! komediant een beetje lief heb waarachtig ik kan er mij niet tegen verzetten! VIH De gravin Helmwerth vond het denkbeeld 6 Uit do rechterlijke statistiek vau Beieren over 1910 Door de rechtbanken van Beieren werden 8,674 personen veroordeeld, dio in staat van dronkenschap waren op het oogenblik dat zij de misdaad begingen, waarvoor zij hunna veroordoeling opliepen. Daarnaast waren er 190 anderen, dio insgelijks met 't gereoht af to rekenen hadden, en wior misdaden ook terug te voeren waren aan hetgeen men noemt een gematigd alkoolgebruik. Die 8,674 veroordeelden haddon samen 10.012 strafbare handelingen begaan, waar van bijna do helft (5006) zware lichamelijke verwondingen. In 150 gevallen konden de rechters geene straf uitspreken omdat de daders, op het oogenblik dor misdaad, zin- neloos bedronken warer». Wat die drinkers-misdadigers zich zeiven en de hunnen tekort doden, geeft do statistiek natuurlijk niet op. Dezo statistiek bewijst vorder, dat de ge- legenhoidsdrinkcrs in de meeste van dio strafzaken betrokken waren. Een bewijs lo meer, dat 't gelegenheidsdrinken zooveel mogelijk moet geschuwd worden. Natuur lijk, 't gewoonte-drinken nog meer. Hot Syndikaat der Meesters-Bakkors to Brussel, onder hot voorzitterschap van den den Heer V. Lebon, gemeenteraadslid to Elseno, opent Maandag aanslaande in zijn lokaal bot Bah hershuis, Priemstraat, 1, lo Brussel, zijn kosteloos plaatsingsbureel voor bakkerswerklioden en leerjongens. Men weet dat tegenwoordig dit plaatsen geschiedt zonder de minste methode. liet plaalsings- bureol zal werken op den zelfden voet van hot plaatsingsbureol van Parijs. Dezo inrich ting werd door een afgevaardigde van hot Brusselsch Syndikaat grondig bestudeerd. Dus, van lieden af kunnen do bakkersgas- ten welke werk zoeken en de jongens welko den stiel willon aanleeren, zich kosteloos doen inschrijvon in hot Bahkershuis, Priem straat, 1, te-Brussel. Deze inschrijving kan ook per briefwisseling gedaan worden. Kogelstraat, 7, BRUSSEL. Zondag 30November 1913, ton ;3 1/2 uro stipt, zal er in het lokaal van bet Verbond, Kogelstraat, 7, Brussel, eene algemeen© on v-trplichlende vergadering voor de afge- veerdigden der Hoendorsyndik'aten plaats bobben. De afgeveerdigde door ziekte of door eenig ander grondig letsel 't huis ge houden, moeten zich door een ander lid laten vervangen. Dagorde 1. Lezing van bet Verslag der laalslo algemeene vergadering 2. Vernieuwing van do helft der Bestuur leden 3. Medodcelingen der werkzaamheden van het Vorbond gedurondo hot jaar 1913. 4. Lokale Prijskamp 5. Verschillige mededeolingen. Al de leden der Syndikaton mogen deze vergadering bijwonen, de afgevaardigden alleen hebben Stemrecht. Namens het Verbond. van den intendent allerliefst. Een aristokra- tisch huistooneel, dat gaf gelegenheid om zich in menig nieuw licht te vertoonen. Het was toch eens wat anders dan een bal, none mas- karade, eone sledevaart of ec§ koncert Met geheel omgowoonon ievor trok do anders zoo langzame dame zich do zr*.k aan. De slimme intendent wist, dat zij zijne bedoe ling geraden bad. En dat was inderdaad zoo. De gravin vermoedde, welko rol haar bij 't grondvesten van Eugeen's geluk was toe bedeeld, en do vreugde, om daardoor don koophandelaar te kunnen krenken, was haar hoogst welkom als wraak voor zijne sarka- stische uitvallen over armen adel en bedelende kunst Voor de oogen der wereld duchtte zij goenen blaam. Er werd iedereen uitliet gozolschap als geheim ineêgedcold wie Eugeen Alm was, een zeker middel om van dit nieuws een wachtwoord to makon. Mon behandeld© Eugeen als de neof der gravin, doch evenwel met zekere voorbohouding. Hij heette voor allen slechts Mijnheer Palm*. Do toebcreidsolon voorde voorstelling, dio op den geboortedag des hertogs bepaald was, kwamen spoedig ingang. Bijna dagelijks waa er ten huize der gravin oen cirkel, waar de ingewijden hunne vergaderingen hielden.Ook bracht hotzelfdo doel Eugeen zeer dikwijls hij den intendent,die nog menigmaal zijne kamej moest houden. Eugeen scheen geheel veranderd. Vergeten waren de angsten, de worstelingen de offers, zelfs de droomen der toekomst verbleekten, slecht het tegenwoordige vervulde hem mol steeds nieuwe betoovering» Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1913 | | pagina 6