«De Volksstem» Os Stastsbegrooting Buitenland T EEN EN 'I ANDER De storm op de Beigisolie kust Negentiende jaargang n' 25tJ !D^.C3- A. 3D Alwie een abonnement neemt op voor het volgende jaar, ontvangt het blad VAN HEDEN AF GRATIS TOT NIEUWJAAR. Een naklank van het vergaan van den TITANIC In de roede Fabrieken van Gent 2 CENTIEMEN WET NUMMER Wosnsdag 19 November IS 13 'ABONNEMENTEN» Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poatbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds a> 2° UiTSAAF, 7 u. 's avonds ip Pour toute Ia puWIicitó coir.inerciale et ftnancière du jouraal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, l'iacedo Ia Bourse, Bruxelles. BUREELENJ TE BRU5SEL I TE AALST GODTS, Bcursplaats, 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qeadt. AANKONDIGINGEN» KI. aank. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0.60 3* bladt. (de regel) fr. 1,00 4* bladt. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (porregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per rcgol) Tr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Comraereiale en#financieele aankondigingen zich oilsluitelijk te wenden Agencc Reclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Do Staatsbegiooting van ontvang sten en uitgaven, is door den lieer minister van geldwezen ingediend en is de vermoedelijke balans voor bet dienstjaar als volgt vast testellen Schatting der ontvangsten fr. S07.313.525,00 Schatting dor uitgaven fr. 806.754.379,92 Batig slotfr. 559.145,08 In vergelijking met de begrooting van 1913, ondergaan de ontvangsten eene vermindering van 8 millioen fr. voor bet patentrecht; 651.000 fr. voor de vaste vergelding op de mijnen SüO.OOO fr. op het aan den Staat toe komende deel in de netto opbrengst der Scbeldekaaien te Antwerpen 3 millioen voor afhouding op het fonds der plaatsvervanging, enz. In 'tgebeel 12.456.980 fr. vermindering. Docli van een andoren kant ver meerderen de ontvangsten met 62.115.855 fr.,- waarlusscbon 18 mil lioen voor dn taks op de inkomsten of winsten, verwezenlijkt door maat schappijen op aandeelon 11/2 mil lioen voor de laks op allerhande mo torrijtuigen 500.000 fr. voor de taks op kinemavoorstollingen 4.760.350 fr. voor tolontvangsten 7.307.000 frank voor accijnsen 4.100.000 fr, voor registratie en overschrijvingen 4.100.000 fr. voor erfenis en 3 mR- lioen voor zegelrechten 8.752.705 lr. voor spoorwegen, telegrafen, tele foon en posterijen 6 millioen op de winsten der Nationale Bank een half millioen op de winster, der aan- deelen van de Naaml. MaatSch. der Buurtspoorwegen, enz. ITot zuivere bedrag dor meerdere ontvangslen is dus 49.658.875 fr. Buiten de overigens onaanzienlijke vlottingen komt de verhooging der Rijkshegrooting hoofdzakelijk voort, eenerzijds uit de sedert twee jaren verwezenlijkte lotsverbeteringen voor het Staatspcrsoneel, anderzijds en vooral uit do nieuwe legeruitgavon, die voor tegenhanger hebben de on langs goslemde baten en middelen, om er in te voorzien. Het zal den lezer belang inboezemen het verhand te zien tusschen de ver meerdering van iegeruitgaven op do rijkshegrooting voorzien, en de ver meerdering van ontvangsten die men er in beraamt, ingevolge de onlangs gestemde fiscale wetten. Het ontwerp van begrooting van het ministerie van oorlog voor 1914 beloopt tot een bedrag van frank &S.S29.225. Het moet vergeleken worden aan hot ontwerp van begrooting voor 1913, zooals het in de ICamcr werd voorgedragen einde 1912 en dat be iiep tot het cijfer van 63.763.765 frank. Doch om de vergelijking nauwkeu rig te maken moet men van dit laatste cijfer eone som van drie millioen aftrekken, ingeschreven als buitenge woon krediet voor de kazerneering en die haar tegenhanger vond in eene eveneens buitengewone ontvangst, voortkomende van do kas der plaats vervanging. Feitelijk bedroeg dus de begrooting van oorlog in 1913 slechts 66.763.765 frank, zoodat de eigenlijke vermeer dering van uitgaven voor 1914 be draagt fp. 23.SSS.4S0. Hier zijn hij te voegen 1.577.000 fr. voor jaarlijksche uilgaven voor de kazernoering, overgedragen op de begrooting van openbare werken en 3.300.000 fr, voor lasten van intrest en uitdelging der leening voor de uit gaven van eerste instelling (totaal 75 a 80 millioen). Hctgeheele bedrag der nieuwe mili taire lasten, door do wet van 1913 noodig gemaakt, bereikt bijgevolg een bedrag van 27.942.463 ffr. Deze uitgaven worden nu in de begrooting voor 1914 gedekt door de volgende verhoogingen van bestaan de of door de volgende nieuwe inkom sten 1 millioen verhooging op het pa tentrecht van bankiers cn wisselagen- teu 8.349.000 fr. taks op do win sten der handelsvennootschappen, na aftrek van het patentrecht en van de vergoeding op de mijnen, die zij ver vangt 1.500.000 frank op motor rijtuigen '500.000 if. op de kinema voorstollingen 5.100.000 fr. regi stratie- en overschrijvingsrechten 6.600.000 fr. voor erfenisrechton 2.500.000 fr. voor zegelrechten,totaal 25.549.000 fr. Dit cijfer is 2 1/2 millioen beneden de hooger voorziene moerdero uitga ven doch 't is stellig dat die uitga ven, even min als do nieuwe fiscale beter, op 2 of 3 millioen na kunnen bepaald worden. In 'ft ffciftikaan Do jaarlijksche plechtigheid der verjaring van den H. Vader uit hoofde dor Constantijnscho feesten van 12 Augustus tot do maand Novombor ver schoven, had Zondag plaats, in do Sixt^- scho kapel van hot Valikaan. Do mis werd gezongon door Z.Exc. kardi naal Merry dol Val, dio do eerste is der leden van het H. Kollogio door den regeo renden Paus benoemd. Mgr. Riggi, prefekt dor Pausolijko plechtigheden, had uilnoodigingen gezonden aan aï degonen die tot gonoemdo plechtighe den toegelaten worden, *t is le zeggen aan de kardinaals, aartsbisschoppen, prokureurs van de Kloosterorders en geheime kamerlin gen. Na de mis heeft Zijne Heiligheid zijn zogen gegeven- Apin Vlaanderen Toen Johanna van Navarra.koningin van Frankrijk ovor 600 jaren aan Bruggo eon bezoek bracht, en dat zij der. stoet overzag die haar inhaalde riep zij vol nijd on jaloezij uit Ik meende hier alloen koningiu te zijn maar ik zie er daar 600 anderen die veel boter dan ik op koninginnen gelijken.» Zoo groot was dan de rijkdom en de voor- :poed van Vlaanderon dat dieOOOVlaamsche vrouwen zoo prachtig gekleed waren dat zij de jaloezij der Fransche koningin opwekten. Vlaanderen is altijd een rijk land geweest en 't is juist daarom dat men er zooveel om heoft geoorlogd. Nu zijn de socialisten het liedje beginnen le zingen van «Arm Vlaanderen doch alle vreemdelingen die Vlaanderen doorreizen staan verbaasd over Zijnen rijkdom, die uit schijnt in zijne steden, zijne dorpen, zijne velden, uit de woningen van heeren, burgors landbouwers en werklieden. Als de vreemdelingen Vlaanderen verge lijken bij andore stroken, dan staat Vlaande ren met België op da allereerste plaats voor rijkdom en welstand. Laat de geuzen maar zingen van «Arm Vlaanderen Ifalsohe E&Ultft Valsche munt stukken, dragend© het jaartal 1873 en do beeltenis van Loopofd II, zijn in de gemeen ten Elsene en Sint-Gillis in omloop gebracht. Opgepast dus Os PaapdesssnapScft te SSpusseB Do Paardenmarkt van Zaterdag is, niet tegenstaande hot slecht weder, zoor goed gelukt. Hot getal lei koop gestelde paarden ovortrof dit van verleden jaar (1313 Legen 1313). De verkoop vooral was belangrijker (1082 poorden verkocht tegen 861).Er waren 126 trekpaarden, waarvan 102 lcoopers vonden tegen 800a 1450 fr. Verleden jaar waren er 104 en werden er 83 verkocht aan 800 tot 1300 fr. Op 1080 veulens vonden er 864 koopers aan 700 tot 1150 fr. tegen 1093 in 1912, waarvan er 702 verkocht werden aan 750 tot 1126 fr. Do merrieveu lens waren ten getaile van 137 verkocht 116. Do prijzon bedroogen 175 lot 675 fr. Verleden jaar werden er 117 te koop gestold waarvan er 76 verkocht werden aan 375 tot 525 fr. Op de rairkt van Zaterdag werden je muilezols verkocht aan 150 en 225 fr. en twee ezels aan-60 en 70 fr. Cf perkamen^papisp ge vaarlijk is. Het perkamentpapier, dat in onza samenleving hij- hot verpakken an eetwaren onvleeach, en bij hot inpakken van leeggie zoo'n grooto rol spoelt, on dat moo4er-do-vrouw gebruikt, wannoer de inmaakflesschen moeten worden afgesloten, datzelfde porkamentpapier, dat in eon paar tientallen jaron zoo populair werd, is voor do gezondheid even gevaarlijk als het onhy giënische gazotpapior, wanneer dat voor do verpakking van levensmiddelen gebruikt wordt. Do bekende Duitsche Dr Hugo Kiilil ves tigt daar in de Umschau da aandacht op. Hij vertelt, hoe hot porkamentpapier ver vaardigd wordt. Het hoofdmateriaal wordt gevormd door lompon en hout. Dan komen er editor allorlei chemicaliën bij te pas. Dik wijls bevat hot ook ijzer. Om het perkamentpapior een mooi kleurtje to geven, wordt liet behandeld motglycerino. Dikwijls is glycerine echter te duur en dan komen er weer andere hulpmiddelen bij te pss. Dr Kühl is dan ook do mooning toego- daan, dat hol bedorven van boter en marga rine in vole gevallen moot worden toege- schroven aan hot porkamentpapier. In do toekomst, meent do Duitsche hygië nist, zal aan de vervaardiging van porka mentpapier moer zorg moeten worden bo- stood. Da Üïlïüplaazj. Er zijn in do laatste veertien dagen geene nieuwe govallen van mui)plaag waargenomen. Do toestand verbetert voortdurend, vooral nu liet vee do weiden verlaten heeft. Drio provincies wer den van do plaag gevrijwaard. Er zijn thans, alles to zamen, nog 218 besmette plaatsen, met 2000 zieke hoorn' oosten. Provincieraadsleden ver- VoBgsSn Vervolging zal worden ingo- spannen tegen verscheidene provincieraads leden van Henegouw, dio, ofschoon de zittijd gesloten was verklaard, voortgingen met beraadslagen, on zelfs eone dagorde slemden. M. do gouverneur hooft onmiddellijk pro ces-verbaal opgemaakt enaan den procureur- generaal bij bet beroepshof verzonden. Do wet bedreigt zulke gevallen met gevan genisstraffen van 6 uiaandon tot 2 jaar on uitsluiting uit don raad gedurende een tijd verloop van hoogstens 9 jaar. Het Amerikaansch blad Morning Star - van Niouw-Orloans, kondigt de volgende zonderlinge tijding mede. over het vergaan van den Titanic Volgens het blad zou de scheepsbouwer die gelast was met het bouwen van don rousachtigen stoomer, op de romp van liet schip onder de waterlijn, de woorden Noch God, nooh Paus, doen graveeren heb ben. Natuurlijk had men zulks niet bemerkt, toon bet schip te water gelaten werd, doch zdoals men weet, is na de botsing mot den ijsberg, het schip met don voorboeg hoog uil do zee geschoten en dan kon men dio woorden duidelijk lozen. En terwijl men die tergende woorden las, waren do passagiers voor wio alle hoop op redding verloron was bezig met godsdienstige liederen te zingen, namelijk hot zoo aandoenlijke Dichter bij U, o Mijn Gód Allo kommentaar is hier wel overbodig. De Waarheidorgaan dor afgescheurde socialisten, gaat voort mot feiten openbaar te makonvan loonsvermindering enopjagerij in bot roode paradijspardon, slaven- fabriekon. Zo gaven 2 centiemen opslag, maar 4 hekelaars moes!on 't werk doen van 5; 't is alzoo gemakkelijk opslag geven, en zelve meor op zak steken. Sprekende over do continuesmeisjos, zegt De Waarheid: Twee vrouwen beste gaaiïnnen kwamen daar werken. Wat vreugde en plezier hadden zij Ze kwamen in hunne fabriek werken, onder een goed werk regiem en bij de beste meesters Zo werkten do week door; do dag dor be taling was daar, en welgezind gingen zij om de próe. Men telde en telde nog eons, lot men kwam aan fr. 16,^3. Beteuterd bleven zij staan, moenonde dat or nog bij ging komen, maar do betaler legde niets meer. Es dat al, rr.enheerej? vroeg eon meisje. Zeker, meisje, meer hebt gij niet gewon nen. Al zuchtend gingen ze heen, maar zo be sloten naar het bureel te gaan, wat zij ook deden. Daar echter vernamen zij datdo andere continuesmeisjcs ook niet meer betaald wer den en zij diensvolgens ook voor dat loon moesten werkon. Wél, zogde er oene.in de Lys, Gantoise enz., betaald men fr. 22,50. Hot is hier 5,97 min dan elders, alzoo kan dat niet zijn Daar ze zich beriepen op hun lidmaatschap en dat van gelieol hunne familie, wildo men toch iets doon. Men xou hun een bijleg gevenmaar niet in het bureel. De concierge zou [hun den bijleg in de handen stoppen cnzoo gezegd oo gedaan. En de andere werksters moeten voort werken voor fr. 16,35. I)at is geene uitbuiting, goen loondiofstal, niet waar, lezer Allo, Vooruituit uw kot Zijt gij do verdedigor van do werkende, werkendo, werkende klasse, ja of noen Of zijt go soms eon ellendige kruiper voor de roode kapitalisten Sinds eenige dagen woedt op de Belgische kuslon een verschrikkelijke storm, welke het den zeelieden hooi wat moeilijk maakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam voor de haven van Oostende do Noorsche drie master Erik geladen mot hout ankeren. Tengevolge van hot stormweder, moest de opperlast ovor dek geworpen worden. 's Morgens kwamen volo dor over boord geslagen planken op hot strand aangespoeld hetgeen dadelijk door de werkersbevolking opgemerkt werd. Een strijd viel aan om er lint moest op te pikken. Volen ploeterden gedurende tweo en drie uren tot ovor do lendon on zolfs tot aan den halsin 't zeewater om do aandrijvende stuks te gemoot to gaan. Rond 11 ure geleek de zeodijk aan eon houtmarkt on men zag op het aangezicht dor werklieden on bootsjouwors vreugdestralen ovor do goede daghuur waarmede hunne moeite zou beloond worden. Ongelukkig hadden zij zonderden waard gerekend want do douaniers daagden op en legden beslag op al dat bout. Bij hoogtij wou het zeeschip, dat voor anker was blijven liggen, in de liaven bin- uenvaren. Eon sloopboot word uitgezonden, doch de zee stond te hol en hot schip kon niet bo- reikt worden. Door eigen middel vond de driemaster den weg naar den vaargeul doch een rukwind wierp de boot tegen het staket sel, dat op een twintigtal meters lengte word vernield. Eindelijk kon een sleepboot den driemaster op touw nemen en in de haven brengen. Een talrijke menigte woonde dit augst- wekkend schouwspel bij. Te Blankenborge is men sedert Vrijdag om zoo te zeggen gedurig bozig met kolders leeg te pompen. De zoo staat ongemeen hol. De Staatsreddingdienst is onafgebroken op post. Gelukkig waren al de sloepen in tijds ie de haven, zoodat men niet van zeerampen ge hoord heeft. De hevige draaiwindon hebben ontelbare pannen van de dakkeu gerukt, vole lantaarns zijn verbrijzeld cn do houten schut sels van de gesloten villa's hebben erg gele den. De visseherij is natuurlijk verplicht aan land te blijven. 't Mag een recht wonder heelen, dat wij op onze kust, tijdens dit hondenweder, nog geene ramp te betreuren hadden. FRANKRIJK Dramatische aanhouding van een galef boef. De Parijzer policie komt een ge- vaarlijko kerel aan te houden, die sinds Iang^ opgezocht werd. Hot is een genaamde J. Parisot, geboren in 1870 te Esnouveaux in Haute-Marne, on die reeds verscheidene malen veroordeeld werd. In 1901 werd hij door het assisenhof der Seine tot 6 jaar dwangarbeid veroordeeld. Ilij ontvluchtte do galeien van Guyane ia 1904, en keerde bij zijne moeder terug. De policie word hiervan verwittigd en twee opzichters zouden den bandiet aanhou den. Zij vattcden post aan het huis en toen Parisot buitenkwam, violen zij op hem. De galeiboef, een storko kerol, verdedigde zich en een schrikkolijk govecht ontstond. De inspecteurs slaagden erin Parisot te binden en brachten hem naar liet gevang over. De opzichter Lamï, die tijdens do worste ling erg- gewond is, heeft zijn dienst niot kunnen hervatten. De oncterhandelingen met Duitschland. De onder-direkteur der Fransche Bank, M. Sergent on de heer Ponaot van hot minis terie van ffnaucen zijn te Berlijn aangeko men om er met do medehulp van M. J. Cam ion, Fransch gezant, hot technisch gedeelte aangaande do Auatoliaansche ijzorenwegoa af te handelen. Men weet dat do Fransche groep zijne deelname afstond in don ijzerenweg van Bagdad, en 30 millioen van do Turksoho leeuing door Djavid bey to Berlijn gesloten, in vergoeding krijgt. Een echtelijk drama. De Parijzer wijk du Val-de-Graco werd Maandag in opschud ding gebracht door een echtelijk drama. In de St-Jacquesstraat woont de familie Loroux, bestaande uit de echtgenooten en drie kinde ren. Sinds lang was er oueenigheid in liet huishouden gekomen, ten gevolge van do slechte handelwijze van den vader. Toon hij Maandag thuis kwam ontstond er opnieuw twist tusschen hem en zijno vrouw. Weinigen tijd daarna logde hij zich te bed. Vrouw Leroux had besloten hem te doo- don. Hot oogenblik benuttigende dat hare kinderen afwezig waren, sloop zij in de slaapkamer on loste een schot op haren man. Dezo deed geene enkelo beweging, zoodat do ongelukkige vrouw dacht dat hij dood was. Zij ging zich gevangen geven en nam haro tweo jongste kinderen met zich. Do policiekommissaris deed haar opslui ten en hield do tweo jongste kinderen in zijn bureel bij zioh. Een agent werd naar hot huis van het drama gezonden. Denkende dat do oudste zoon huiswaarts was gekeerd, klopte hijverscheidene malen aan do deur. Na lang wachten word zij geopend door vader Loroux, die hot aangezicht en handen mot bloed bedekt had. De gewonde is in allerhaast naar het hos pitaal overgebracht. DUITSCHLAND Twee schurken aangehouden. De Ber- lijner politie komt eone goede vangst ledoen. Tweo schurken, respectievelijk 20 en 21 jaar oud, haddon saraon oen appartement gehuurd on lokten or jonge meisjes heen. Hun hatelijk werk moet reods geruim en tijd duren, daar hunno slachtoffora niet alliid klacht dierven neorloggon.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1