StQUteseÉp bandietsrjj Ëtuitenland T EEN EN 'T Donderdag 29 November 1913 fS X3 -£k. C3- 3E3 X-i 23 IN DE BALKANEN. ABONNEMENTEN» Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van liet land. P UITGAAF, 4 li. 's avonds 4» ss 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour joute la puhlicité coir.mcreiale fit financiers du journal, s'adresser exclusivcment a l'A^euce RéclameCiodts, 2, Placed» la Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN s TE BRUSSEL IQ. GÖBT3, EeurspiaalSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE AALST Keflcatraaat, Telefoon 114 Van Nuffel'De Qendt. Si AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 Sport (per regel) fr. 1.00 S* bladz. (de regel) fr. 1.00 I Gemengd nieuws per rega!) fr. 2.00 4»bladz. (de regel fr. 0.30 I Recht, herstcll. (perregol) fr. 2.00 Financ. aankon.(perregel)fr. 2,00 I Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale on fhiunnieole aankondigingen zicli uilsluitelijk to wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De Volksgazet orgaan der Aalsterscho liberalen, discht wekelijks aan hara lezers artikels op, welke der, godsdienst en de bedienaars van den katholieken ceredienst met modder en zwadder overladen. In baar nummer van Zondag laatst vinden wij een artikel over de Hol». Het is opmerkenswaardig dat al do gddsdienstüaters met schrik overvallen worden bij bet hooren uitspreken vap bet nare woord Hel Zij zouden willen dal or geene bel bestemde on bunco wonschen voor wezenlijkhoid nemende, besluiten zij rechtstreeks tot du gevolgtrekking Er beslaat geene llcl. Waarop steunt De Volksgazet baar. om bet bestaan dor hel te looche nen Op eenen vervalscbten tekst getrok ken uit een schrijven vanMgrMorcior, kardinaal-aartsbisschop van Mechc- len. Het is citoyen R.oyer, socialistisch kamerlid, welke daar eerst medo voor den dag kwam. Die godsdiensthater, lievige be vechter van de cbristeno onderwijsge- sticliten, alwaar bij zelf nochtans de weldaden eenor christelijke opvoeding licek genoten, wierp in de Kamer, bij gebrok aan degelijke bewijsrede nen, do kwestie der bel op het tapijt. Met zijne gewone bolklinkeudUcid b'o- wces liij dat do pijnen der bel slechts bestonden in de berooving van het Goddelijk aanschijn en niet in de pijnen van bet gevoel. De kardinaal - aartsbisschop van Mecheleu, ziende boo zijne leering gausch verkeerd werd uitgelegd, zond aan de dagbladen eenen brief, met ver zoek van opname. In dozen brief teekende bij verzot aan tegen de valsclie uitlegging zijner woorden en steunde er nogmaals klaar en duidelijk op dat do leering der H. Kerk, en diensvoigens ook de zijne, voorhield dat do pijnen der hel wezen lijk bestaan in de pijnen van schade en in do pijncr, van gevoel. DeVolksoazet weet dat citoyen Hoyer in do Kamer don bal hoeft mis geslagen. Zij is ook op do hoogte van den brief door kardinaal Mercier aan do dagbladen gezonden. Doch met bare gewone kwade trouw, veinst zij dit alles niet to weten en drukt vermotel weg Wat zullen do kwezels en pilaar bijters nu zeggen, als zij zullen verno men dat de bol een verzinsel is. Wij dagen De Volksgazet uit te bewijzen dat do Kardinaal Aartsbis schop van Mechelen ooit, 't zij door woordon of schriften geleerd heeft dat er geene liel bestaat. Indien bij in oen schrijven handelde over eene der pynen der bel, te weten, over de be rooving van God, bet opperste en eenige goed, sluit hij daarom de pijnen van gevoel niet uit. Indien dit schrijven aanleiding kon geven tot misverstand, heeft de Kardi naal pleclitiglijk de leering der II. Kerk, in den brief over drij weken aan de dagbladen gezonden vastgesteld. Hoe oerlijk handelt do liberale Volksgazet 1 n Zij weet dit feit en zij lieeft deze protestatio gelezen en toch komt zij aan bare sullen van le zers wijsmaken dat de Kardinaal Aarts bisschop van Mechelen, aan de geloo- vigen leert, dat er geene bel bestaat. Zal De Volksgazet nu eerlijk genoeg zijn om aan hare lozers mede te deelen dat de Kardinaal Aartsbis schop verzet heeft aangeteekend tegen de hem ten laste gelegde meening Wij twijfelen er aan. Zoo dikwijls reeds hooft men De Volksgazet bij de tong gevat en nimmer beeft zij den moed en de eer lijkheid zoo ver gedreven, bare be drogene lezers, na bet ontegenspreke lijk bewijs van bet tegenovergestelde, in te lichten dat zij hen voor den aap gehouden bad met bon leugens op te dienen. In dit geval zal zij bot wederom niet doen. Let er eens op. Wij raden onze lezers aas», aandach tig, op de 3® bladzijde, de aankondiging Be man wist 385 Kwalen te lezen. Heft rcMxigcB'Stferkees» tais- sefcen SSsmsseS en Antocrpsai Hoe druk reeds, noemt dit verkeer nog allo dagen loe. Men berekent dat do aangroei 10 tot 15 t. h. 's jaars bereikt. Ook wordt do vervoerdienst met den blok trein, zooals hij thans beslaat, ontoereikend bevonden. Als maatregel wordt voorgesteld bot aan tal bloktreinen te vermeerdoren. Er zouden twee nieuwe treinen loepen, zoodat men in elke richting eene afreis zou hebben om liet half uur. Krachtiger lokomotieven zouden dan worden gebruikt, doch biertoe wordt gewacht lot het vierdubbel spoor aangelegd is tusschen Mechelen en Weerde. Be sjioorwGsj als Sftaaftsbe- (S&'ijfa In 1912 werd eene kommissie aangesteld, dio voor opdracht kreeg te on derzoeken onder welke voorwaarden de uit bating van het Belgisch spoorwognet onder yofiïi van nationaal staatsbedrijf zou kunnen gebeuren. Do zaak is van het grootsle gewicht, want alhoewel thans ook do spoorwegen door don slaat worden uitgebaat, vormen zij geen op zich zelf slaande bedrijf. Do aangestelde kommissie beeft hare werkzaamheden geëindigd en als besluit een voorontwerp van wet opgesteld. Dit werk, vorgezold van eene memorie van toelichting, is aan de ministers van spoor wegen en schatkist overgemaakt. Hei ft©kö5*t der tenftoGsisfe!- Sïssg va sa Ckaideroï- Hei verde- digingscomitoit van do aandeelhouders der tentoonstelling van Charleroi, is hij den heer Hubert, minister van {tijverheid en Arbeid ontvangen geweest, om dozon te vragen, dat het gouvernement zou lusschenkomon en hot tekort der tentoonstelling.dekken. De heer minister, sprekende in naam der regooring, hoeft niettegenstaande al de be- wocgrodonen door do afgevaardigden voor gelezen, stellig verklaard dat het gouverne ment geen gunstig gevolg kon geven aan de vraag, gedaan door hot vordedigingscomiteit der aandeelhouders. is onveB*SaeftG8*Sij&» T- Wij hebben de ijselijko moorderij meege deeld, gepleegd door notaris Ilongardy, van Verlaino. Wij hebben ons natuurlijk wel ge wacht in die moord politiek te zoeken. Doch do socialistische Pouple is zoo onbe schaamd dien notaris voor te stellen als cle- ricaal, zelfs als voorzitter dor Kalholioke Jonge Wacht, der streek, en dat gaat over zijn bout. Hougardy streed openlijk, tijdens de laat ste provinciale kiezingen, voor den sociali- stjscbeu candidaat, hij reed met hem rond in zijn ejgen rijtuig, Een dagblad woel zelf3 te melden, dat de notaris bet noodige geld zou verschoten hebben voor het bouwen van eon Volkshuis te Sur-lo Bois. Nu komt er nog wat bij Hougardy heeft een socialistisch gemeente- en provincie raadslid als verdediger genomen. De Peuple had dus in zijn eigen be lang, wel gedaan den mond te stoppen. Heft &slize»:e§©n van draad!" Booze ftijdsolsieas. Te Parijs is do tweodo Weroldkonforcnlie voor standaard- tijd of eenvormig uur bijoen zij wordt voor gezeten door den bestendigen sekretaris der Akademio van Wetenschappen le Parijs, Gaston Darboux. Do standaardtijd zal ran uit Parijs worden gegeven. Toestellen op don Eiffeltoren, die werken tot 1/100 sec. nauwkeurig zullen langs draadloozen weg de tijdseinon geven. Parijs geeft don lijd to middernacht en om 10 uur 's ochtends. Ofschoon do toestellen op den Eiffeltor-m bij de uiterste zorg op 1/100 sec. nauw lu ;i rig werken, is voor de praktijk een nauw keurigheid van 1/4 on 1/10 sec. ruimschoots voldoende. Voor het nazicht der lengte op zee, en dus van deji juisten gang der tijd mo tors aan boord, zullen d© uurseinen van den Eiffeltoren van groot nut wezen. De konferentie, die thans gehouden wordt, beoogtde desbetreffende besluiten te be krachtigen, op oen vorigo weroldkonferentio genomen. Kieuw wetsanftwerp De Katholieke Landbouw groep der Kamer maakt een wetsontwerp gereed, waardoor do invoerders van vreemde eieren verplicht worden de eieren te merken met een herken- iiingslsekon, alcorons ze in het land te bren gen. liet ontwerp is ingegeven door 1° de bezorgdheid om de nationale voortbrengers to beschermen tegen do vreemde mededin ging 2° om de openbare gezondheid te be schermen tegen den invoer van vreemde eieren,dieop on?o markten als vorsch ver kocht worden. D® bazide! in BsBgaë De bij zondere handelsstatistiek van België voor do tion eerste maandon van 1913, toont een ge- voolige verbetering aan tegen dezelfde maandon van 1912. Onze invoer is van 3,999,492,000 fr. in 1912, geklommen op 4,205,720,000 fr. 't zij 206.223,000 frank of 27 p. h. moer. Do uitvoer die in 1912 3,127,735,000 fr. bedroeg is gedaald op 2,9S.O,SS5,000 frank, 't zij 128,860.000 fr. of 4.4 p. h. minder. De tolontvangsten zijn vermeerderd met 1,971,582 fr. 't zij 3.3 per honderd moor dan in 1912. De zeevaartbo- wegingwas als volgt: invoer, 14,011,955 ton, of 398,408 ton meer dan in 1912 uit voer, 14,076,952 ton, tegen 13,607,697 ton in 1912, T zij 4G9,255 ton meer of 3.4 p. h. TE ANTWERPEN 300.009 fr. diamanten gesloten in eene slijperij. Eon waiter aangevallen en gebonden in klaren dag. Hij wordt aangehouden. Bene zonderlinge zaak brengt op dit OogouUUk lieel do Antwerpsche polioie te been. In do Van Leruiostraat,bevindt tieb in een achtergebouw de diamantslijperij van M. Klipper. 18 werklieden worden er gebezigd. 's Middags gaan do werklieden naar buis eten. De diamanten welke in de kopjes staan om geslepen te Worden, worden op de tafels gelaten, tor wijl de anderen in «ene kas ge borgen worden. liet scheen onnoodig meer voorzorgen to nemen, daar de slijperij onder de hoede ge laten wordt van een waker. Dinsdag middag, rond 1 ure, kwam de werkman Van P/aot aan 't werk en vond do deur der slijperij open. Hij trad binnon en vond den waker met het hoofd onder oen hoop werkkielen liggen. Eene sterke koord was hem rond de knieën gestropt, terwijl ook do handen mot eon dun koordje op den rug gebonden waren. Van Praet verloste den waker - een echte horkuul en daar deze zegde dat er dieven binnengedrongen waren en hem haddon aan gevallen, werd de policie verwittigd. Een vluchtig onderzoek deed weldra uit schijnen, dat al de diamanten welke zich in do slijperij bevonden, verdwenen waren. M. Klipper was ook weldra ter plaats on schatte dat or voor rond do 300.000 frank diamanten verdwenen waren. Do wakor word door de policie onder vraagd. Hij beweerde dat bij in een zetel, staande in ©en klein bureel, ingeslapen was, toen bij door een kioin gerucht gewekt werd. Alsdan bemerkte hij twee kerels, de eene gewapend met een revolver en do an dere met een scheermes, zij dreigden hern to zullen dooden, indien hij do minsle bewoging maakte, waarna zij hom bonden en hom het hoofd bedekten mot de werkleederen der slijpers. Toen do bandieten vertrokken, na al de diamanten gestolen te hebben, bleef de wa ker ten gronde liggen. Do magistraten die hem ondervroegen, schenen met zijn uitleg weinig tevreden. Ook leverden zij oen aanhoudingsmandaat tegen hem af en de man word in het gevang op gesloten. Dekoorden, waarmede hij gebonden was, werden aangeslagen. Eeno bijzondorheid welke hier dient in aanmerking genomen te worden, is deze, dat do wakor 's Zondags en 's Maandags als buitengooier» dienst doet in eene danszaal, 't is to zeggon dat hij do twisters aan do deur moet zetten. Hij is dus van geen klein gerucht vervaard. Het ondbrzock wordt naarstig voortgezet. Nog een diamantendiefte. Ook in do slijperij van M. 't Selt, Loos straat, is oen diamantendiefstal geploegd. Daar werden uit een kofforkon, dat niot ge sloten geworden was, voor 4650 fr. diaman ten gestolen. Men hoeft niet het minste spoor dor daders. Onnoodig to zeggen, dat dese dieflcn in de diamantslijperswerèld eene groote opschud ding verwekt hebben en druk besproken worden. FRANKRIJK E#n Belg aangehouden te Rijsel. Krachtens een aanhoudingsmandaat van don heer onderzoeksrechter Gobert, heeft de RijaeTsche politie zekeren J. Thirion, 26 jaar oud, Belgisch onderdaan, aangehouden onder beschuldiging den chauffeur Delaharre, vermoord te hebben. Thirion woonde in Rijsel. Drama der jalosrschheid. To Puteaux, beeft zekere dame Delalande, wonende in de Aragostraat, ten gevolge van een twist met haar man, op dezen laatsten een revolver schot gelost. M. Delalande werd zwaar ge wond aan hot hoofd. Do moordenares wierp zich vervolgens door het venster en is met eene gevaarlijke wonde opgenomen. Do twee gokwetston zijn in het hospitaal vorzorgd. Do twist is aan jaloerschheid toe to schrij ven. Een bedrieger aangehouden. M. Gail, onderzoeksrechter, dood sinds drie maandon eon genaamde Nicolas Commango, 45 jaar oud, opzoeken. De kerel gaf zich uit als zijnde een copist on gelukte erin zich schrijfma- chienon te doen toevertrouwen. Hij kwam ze echtor naar België verkoopen. M. Benezec, commissaris bij do gerech te rlijke afvaardigingen, beeft hem aange houden in do Nicolas Gharletstraot, te Pa rijs. De bedrieger had reeds voor 25.000 fr. machienen afgetruggeld. Een drama der krankzinnigheid. Uit La-Tour-du Pin, doelt men medo dat zich ter plaats een pijnlijk drama ontrold lieoft. Do landbouwer Margoud, 26 jaar oud, die op eens krankzinnig werd hoeft zes scholen ge lost op don veldwachter Murit deze werd aan het hoofd gekwetst. Op bet gerucht dor losbrandingen kwam de moedor toegoloopon, maar deze viel oogenblikkelijk ten gronde door een kogel in den buik geraakt. De ongelukkige Mergoud maakte vervol gens zijn slachtoffer af, met den kolf van zijn geweer eu sslfmoordde zich daarop. DUITSCHLAND Ontaarde zoon Maandag nacht werd een groothandelaar van Keulen wakker op tiet oogenblik dat zijn zoon, zijne ruststede inet benzine had overgoten om vervolgens liet vuun aen te steken. De vader sprong rochl maar zijn zoon stak hem oogenblikke lijk een revolver onder den nous. Door een krachtige stoot werd hij echter ontwapend. Hot jonge monster heeft op hondse he wijze bekend dat hij zijn vader had willen dooden daar hij hem over zijne levenswijze wist te berispen. Zes kinderen gewond Te Ilalle in Saxen komt een pijnlijk ongeluk te ren. De paarden eenor brouwerskar, raakten op hol en stormden midden in een groep kinderen in, die zich bijtijds niet had den kunnen weg maken. Zes hunner worden omgeworpen en gewond waarvan twee in levensgevaar vorkeeren. Men hoopt do vier andere slachtoffers te redden. Schrikkelijke zelfmoorden Twee beenhouwers der omstreken van Ileidolberg komen zich op schrikkelijke manier to zelf moorden. Beide wanhopigen plaatsten zich hot slachttoostel voor ossen op het hoofd on trokken het schot af. De projectiel, een stang ijzor van 15 centimeters drong door de horsenen en de zelfmoordenaars stortten dood neder. Eoni- ge dagon geleden stierf oen beenhouwer van Furlhwangon op dezelfde mauior. Twee dagen later bracht zich een ander beenbou wer van Ettenheim naar de wijze van con frater om. Geneesheer aangehouden Een genees heer specialist voor vrouwenziekten dio zeer wel bekend staat te Dussolaorf is Dinsdag aangehouden geworden onder beschuldiging van orgo feilen. De Overstroomingen Uit Bingen a/Rijn wordt medegedeeld dat de Lahn en hare bij rivieren steeds klimmen en op verscheidene plaatsen groote overstroomingen veroorza ken. Nabij Diez zijn do dijken doorgebroken en staan do velden onder water. Een werkman en een kind zijn door liet water medegevoerd geworden en verdronken. Aanhouding van een AdjudantMaandag avond is te Mariënburg in Oostolijk-Pruisen op bevel van den krijgsraad der 41° legeraf deling een adjudant aangehouden. De officier wordt van spionneerderij beschuldigd. ENGELAND Do lersche kwestie. Do Standaard meent te mogen geloven dat do parlementaire oppositie on do leiders der beweging van Ulster bereid zijn do Ulslerscho kwestie te bespreken op do basis van lijdelijko uitslui ting van Ulster bij het «home ruio ontwerp». OOSTEN RIJK-HONCARIE Een 11jarige moordenaar. Voor het tribunaal van Glarus (Tyrol) is een lijarige knaap J. Priotli, verschenen onder beschul diging zijn schoonvader vermoord te hebben. Beidon wachten liet vee in hot gebergte, In don nacht van den 7 tot 8 September laatst maakte de jonge Prietli, zijn slachtoffer mot bijlslagen af. daar bij naar zijne verklarin gen eiken morgend om 4 1/2 ure moest op staan om hot voo drinken voor te zeiten. De kleine moordenaar word met zijne moe der bij Martin Ruepp ingenomen. liet tri bunaal heeft do knaap in een vorbeterings- gestiebt doen opsluiten. RUSLAND In de Douma. Dj progressisten hebben tor Douma oen wetsvoorstel neergelegd vol gens hetwelk do volksvertegenwoordiger# niot verantwoorden moeten voor do redevoe ringen welke zij in de uitvoering van Iiuq parlementair mandaat uitspreken. De toegevoegde bij don minister van het gerecht, hoeft eone uitspraak gedaan ton gunste van het behoud van hot huidig ro- giom. BULGARIË Een9 verklaring van Generaal Savof. Generaal Savof maakt een open brief be kend, uitleggende dat do ongelukkon van Bulgarië niet alleenlijk toe te schrijven zijn aan de handeling van 29 Juni, maar ook aaa andere oorzaken die roeds voor dezou datum bestonden. Om deze oorzaken bekend te ma ken zou men ovenwei vele staatsgeheimen moeten onder bet volk brengen. Ook raadt do generaal aan do wederzijdsche beschuldi gingen te slaken en zicli onledig to houdon met de nationale restauratie, want do Bul- gaarsehe ster werd door de laalsto gobeur« tenissen niot vernietigd. Het nationaal ideaal mag niot sterven TURKIJE In de Yemen. Luidens snelbentfitea uit den Yemen wordt de toestand van den beruchten om wentelaar Seïd Idriss mot den dag bedenkelijker. Eon aanzienlijk gedeelto zijner mannen bobben- hem in de laatste tijden verlaten en onderwierpen xich aan de lokale overheid. Andere partijgangers van Idriss wachten ook een gunstig oogenblik af. Het is den om- wentelaar onmogelijk geworden, nog langs de kusten van de Yemen voorraad en munitie op te doen. Voor eenige dagen is Kedjeb bej, gou verneur van Hodoïda en de kommandant Rifaat bey mot aanzienlijke legermachten de eilanden Tersan gaan bozetten en ontmoette er geen tegenstand. De fonclionnarissen der eilanden die zich te Hodoïda ophielden heb ben bevel gekregen bunnen post te hervat ten. Men merke op dat ds eilanden Tersan door Seïd Idriss waren ingenomen gewor den, tijdens den Italo-Turkschen veldtocht, met den steun der Italiaanscho troepen, CHINA Chineesche troepen aangevallen. Men bericht dat het stroopershoofd Malanga, met zijne bende, naar Kalzarr oprukt na do Chi neesche troepen te hobhen aangetast dio 400 soldaten verloren. De kolonie vraagt de aan houding van Malanga die oen Engelsch ba- diende der posterijen vormoordde. SPANJE Een stier in eene kerk. Te Saragossa is een stier die ontsnapt was in eene kerlc binnengestormd. Twee personen wordoa zwaar gewond tijdens do paniek. De stier is door eon geweerschot afgo- maakt geworden. Een hospitaal ingestort. Het hospitaal van Zalanca is gedeeltelijk ingestort. Ver scheidene zieken liggen onder do puinen ba- graven. Een grijsaard word op den slag ge dood, een andere is levensgevaarlijk ge wond. ZUID-AFRIKA Onlusten te Ladysmith. Dinsdag mor gend zijn to Ladysmith (Natal) onlusten los gebroken na eene toespraak dor magistraten aan een duizendtal inboorlingen, die voor het gereohtshof verzameld waren. Do oproerlin gen werden door do politieagenten uileon gedreven. De opgewondenheid wordt als gevaarlijk aanzien, wat tot de bowapening der policio on do versterking van hol leger zou kunnen dwingen. De houding van Rumenië. Een voornaam Rumeensch diplomatieker onderzoekt in de Universel de betrek kingen van Rumonië met de naburige landen. Hij beslatigt dat de aangewende pogingen om Rumenië in een drieverbond te doen tre den steeds vrucl.loloos waron. Hij voegt er bij dat Rumonië bet werktuig der andere, stalen niet wouscht te worden om hunne

De Volksstem | 1913 | | pagina 1