Sclrooltoelagen T EEN EN 'T ANDER diamantendiefte Qs liandietorij ts Linth Muitenlimd TE ANTWERPEN Negentiende jaargang n' 272 Mil III, .lil... 1.1 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 22 November 1313 'abonnementen; Zes maanden franken. Een jaar 6 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds ifp 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour Foute la publicité coir.merciale ct financière du journal, s'adresser exclusivement A l'Ajjence Réclame Godts, 2, Placade la Bourse, Bruicelies. BUREELEN: TE AALST TE BRUSSEL GODTSj BcursplaatSj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. JOKertsitraat, Telefoon 114 Van Nutfel-De Qendt. aankondigingen; KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* blaöz. (de regel) fr. 1.00 4* bladx. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per rogcl) fr. 2,00 Hecht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieefe aankondigingen zich uitshiitelgk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Een paar weken geleden bad in den provincialen raad van Brabant eene stemming plaats, welke voor vele onzer lezers misschien ongemerkt is voorbijgegaan, maar waarop wij wel eventjes willen terugkeeran Wij weten genoeg, dat de liberal# bladen niet gaarne booren spreken over die stemming, maar die hou ding schijnt ons eene reden te meer om er eons goed de aandacht op te trokken. In don provincialen raad van Bra- brant wei d dan eene toelage gevraagd van 25.000 fr. voor de vrije liberale hoogeschool van Brussel. Heel natuur lijk stelde een katholiek raadslid voor, do som te brengen op 30.000 fr., en (laarvan do eene helft te schenken aan do vrije liberale boogescbool van Brussol en de andere helft aan de vrije katholieke hoogeschool van Leu ven. Iederoen van ons zal zeggen dat spreekt lijk een boek. Als er, in eene provincie, twoe vrije hoogescholen zijn, en men aan de eerste eene toelage schenkt,dan moot men,als men logisch wil zijn, aan de tweede dezeifdo toe lage verleenen,vermits bet geld, waar mede die toelagen betaald worden, zoowel gestort worden door katholie ken als door liberalen. Ja, zoo zouden wij maar do liberale logiek laat zulke redoneoring niet too. Zij spreken als volgt Wij weten wel, dat het geld waarover wij beschikken, gestort wordt door katholieken en liberaler, en toch zal de katholieke hoogeschool van Leuven geenen cent krijgen. Om recht to hebben op toelagen, moet men liberaal zijn en zoo de mannen van Leuven niets krijgen, moeten zij bot zich zelve maar verwijten zij hoeven maar niet katholiek te zijn 1 Dit laatsto werd natuurlijk in zulke klare bewoordingen niet gezegd, maar wij deelen den grond der gedachten medo en bekommeren ons maar weinig om den vorm. Een zoo ging het dan ook. De 25.000 franken werden gestemd voor de liberale hoogeschool van Brussel en dc katholieke hoogeschool van Leuven kreeg geen enkelen cent. Men bad scboon te doen opmerken dat Leuven thans bij de 3000 studenten telt, waar van rond de 600 uit de provieio Bra bant niets te doen zij is katholiek en dus geen centiem uit de provinciale kas van Brabant. Onzo lezers zullen ons misschien af vragen, boe de liberale meerderheid van Brabant zulker. maatregel kon verdedigen. Wel, heel eenvoudig een der kopstukken van die meerder heid eene onbekende beroemdheid uit een der Brusselscbe voorsteden kwam, zonder lachen, verklaren dat do Leuvensche hoogeschool geene sub sidie kon krijgen, omdat zij de school is van de klerikale partij, terwijl men de hoogeschool van Brussel mocht be- voordeeligen, omdat zij wezenlijk eene nationale school is, waar iedereen zijne kinderen kan doen opvoeden Onz9 lezers zullen ons waarschijn lijk tegenwerpen, dat zulke onnoo- zele bewering onmogelijk kan gehou den zijn, in eene ernstige vergade ring. En toch is hot zoo. Dat zij de beraadslagingen lezen van do verga deringen van den Brabantscben gouw- raad, en zij zullen er de bewering in vinden, die wij zooëven aanhaalden. 01" die redevoering van dien held op toejuichingen onthaald werd, hebben wij vergoten. Eene nationale onpartijdige school dus, de hoogeschool van Brussel, ge sticht door de loges, waar al de pro fessoren, zonder onderscheid, vrij mot selaars zijn, waar nooit de naam van God wordt uitgesproken, waar men sedert hare stichting de grootste vij anden en de hardnekkigste aanval Iers van onzen godsdienst heeft opge kweekt Nationaal en onpartijdig dus de school, waarvan de studenten bekooren tot de grootste schreeuwers tegen al wat katholiek is. Zij zijn bet, die de eerste plaats bekleeden in de liberale meeting zy zijn het, welke immer aan bet hooid staan van alle liberale manifestaties zij zijn het die gaan builen rond de Ivamers, om te trach ten onze katholieke voormannen af te schrikken door hunne spotternijen en beleedigingen zij zijn hot, welke zich wel zouden wachten eenon voet in de kerk te zetten, maar er fier op zijn in aanbidding te vallen voor den anar chist Ferrer, wiens walgelijk stand beeld een der openbare plaatsen van Brussel ontsiert. En dat zou de nationale school hij uitmuntendheid zijn, volgens de libe rale profeten van den Brabantschen gouwraadZouden ze misschien de lagere scholen van ganscli België op denzelfden leest willen schoeien en door nationale school verstaan, oene school, waarvan allo onderwijzers volbloedige liberalen zijn en waar van allo leerlingen tot liberale voor redeneeren, J vechters worden opgeleid 't Is wel mogelijk. Morgen vervolg en slot). Het getal kiezers in Seigië. Er zijn in België, op de kiezerslijsten van 1913-1914, 1,761,779 personen inge schreven, als kiezers voor de Kamer dor Volksvertegenwoordigers. Zij brengen samen 2,854,105 stommen uit. Er zijn 1,005,502 kiezers met ééne stem 420,228 kiezers met twee stem men, en 336,049 kiezers met 3 stemmen. De kuiperijen togen Pater Cambier. Ontslag van den Staatsprocurepr Munch. Uit Congo komt eene tijding toe, geroepen om heel wat opschudding te verwekken. M. Munch, de Staatsprocureur van Lusambo, dezelfde die zicli eene gemak kelijke doch weinig benijdenswaardige vermaardheid heeft bezorgd in de kwes tie der laffe kuiperijen gesmeed tegen pater Cambier, heeft zijn ontslag gege ven in de Congoleesche magistratuur. De zaak is door minister Renkin voor de tuohtkamor verzonden. M. Munch heeft de uitspraak niet af gewacht en gemeend best te doen er maar algauw van onder te trekken. Wat er ook van kome, wij wenschen de missionarissen, en hier vooral pater Cambier en met hen de wakkere hoofd mannen van den Bond tot verdediging der Missionarissen van harte geluk om den bekomen uitslag. Deze bewijst zeer klaar hoe noodzakelijk hunne beweging tot bescherming onzer geliefde missio narissen is geweest. Een nieuwe volkstam. De ontdek kingsreiziger Albert, Lang, die in op dracht van de Braziliaansche regeering eene onderzoekingstocht uitvoert in het grondgebied van de Amazone, hoeft con nieuwen Indianen stam ontdekt. Deze lieden leven tusschen de Cairary-rivier en de Mo ju-rivier, ongeveer 1500 kilo meters van de naaste vestingen der be schaving verwijderd. Zij zijn volslagen onbekend met het gebruik van het ijzer. Ook kennen zij geen schrift. Wel be werken zij het katoen, maar zelf gaan zij naakt. Zeer vaardig, daarentegen, zijn zij in het gebruik van pijl en boog. i&t het leges*. Bij koninklijk besluit Donderdag in het Staatsblad verschenen worden afgeschaft De schietschool der artillerie cn de kommissie van proefneming werkzaam bij deze school De rijschool; Bij zelfde besluit worden ingericht Eene artillerieschool te Brasschaet Eene ruiterijschool; Eene school der genie, onderverdeeld in bijzondere scholen. Ontvangsten op tfe spoorwegen. De ontvangsten der maand October op de Belgische Staatsspoorwegen beliepen op 30,890,000 fr., in plaats van 30,583 duizend frank in October 1912. Er is dus eene vermeerdering van 307,000 fr. Voor de tien eerste maanden van het loopend jaar beliepen de ontvangsten op rond de 287,929,000 fr., tegen 275,129 duizend frank voor dezelfde maanden 1912. Dus eene vermeerdering van 12 millioen 800.000 fr. voor 1913. Steenkoolgruis. Het steenkool- gruis en de kolen van slechte hoedanig heid vonden tot hiertoe maar weinig af trek, of werden verkocht aan spotprij zen. Er zal daar donkelijk eene groote verandering in komen, en weldra zullen die soorten van kolen, welke men schier niet gebruikte in de nijverheid, een goe den uitweg vinden. In de werkhuizen is men er in gelukt, dank aan een gebre- veteerd stelsel, de steenkolen en gruis ran slechte kwaliteit te gebruiken voor de stoomketels. Reeds werken er te An- gleur negen van die ketels en tegen de maand Februari zullen er veertien zijn an dan af zal de maatschappij niets an ders meer koopen dan dit soort kolen voor welke men tot nu toe schier geenen uitweg vond. Het getal mijnwerkers. Ziehier het getal mijnwerkers in België in 1912: Streek van Bergen 25,158 in het Cen ter, 15,037; kolenbekken van Charleroi, 33,503; in het Naamsche, 3,574; in liet Luiksche, 28,052. Te zamen 105,324 mijnwerkers. Dit getal geldt enkel en alleen voor de werklieden, arbeidende op den bodem van de mijnen. Er waren daarenboven nog 40,346 werklieden die aan de oppervlakte van de putten gebe zigd worden. In 1912 groeide het leger mijnwerkers aan met 1,387 eenheden. Het getal vrouwen, die nog in en om de mijnen werk vonden, is in 1912 van op 3 gedaald, en weldra zal er geene enkele meer zijn, daar men artikel 33 der wet van 5 Juni 1911 zal toepassen. Een auto-lijkwagen, In de straten van Brussel heeft men Woensdag een auto-doodenwageh zien rondrijden, wel ke overal veel belangstelling uitlokte. Het is eene Brusselsche firma, die deze nieuwigheid bedacht voor het lijken ver voer van stad tot stad, wat aan de be proefde familiën de lange en pijnlijke formaliteiten van het vervoer eener lijk kist per spoor zal besparen. De auto-lijkwagen is zeer eenvoudig, doch smaakvol opgevat en beantwoordt volkomen aan de gestelde eischen. De aangehouden waker en het parket in de slijperij Klipper. Do bewijzen tegen den waker. Het parket, vergezeld van den waker Bruneel, onder geleide van twee gendar men, is gisteren namiddag voor de twee de maal in de diamantslijperij van M. Klipper afgestapt. Al degenen die in de zen opkefmakenden diefstal betrokken zijn, waren eveneens tegenwoordig, om met meer juistheid de verschillende ge tuigenissen te kunnen nagaan. Vooreerst werd de waker Bruneel ten gronde gelegd en gebonden, zooals hij door den werkman en vrocgeren waker Van Praet in het wachtkamertje was gevonden Toen hij gebonden lag, zooals Van Praet hem gevonden had, vroeg de on derzoeksrechter hem, of hij zich niet kon bewegen. B..., den buitengooier, beweerde zich hoegenaamd niet te kun nen bewegen. Alsdan werd Bruneel van zijne bind- >ls bevrijd, doch werd Van Praet in de zelfde houding en op dezelfde manier gebonden. In tegenstelling met Bruneel, kon Van Praet zich gemakkelijk bewegen, zelfs opstaan en eenige sprongen doen Bruneel wist daar natuurlijk niet veel op te zeggen en toen de onderzoeksrech ter zijne verwondering uitdrukte, mom pelde hij enkel wat tussclien de tanden. Daarna werd hij gekonfronteerd met den leerjongen van Van Praet. Bruneel had beweerd, dat do deur der slijperij open moest gebleven zijn na het vertrek der werklieden. De ldeine beweerde ech ter dat hij de deur met zooveel geweld had toegetrokken, dat Van Praet er hem zelfs eene bemerking had overge maakt. Toen men aandachtig den vloer nazag, nabij de deur, bemerkte men, dat er door het geweldig sluiten schel- fers van den muur gevallen waren Daarna werd door het parket eene Hongaarsclie vrouw onderhoord, die slechts voor eenige dagen hier bij fami lie woont. Deze vrouw was den middag, tusschen half één en kwart voor één uur, toen de diefstal gepleegd werd, naar de koer van het Café Mandell gegaan, die tus schen het 'Café en de diamantslijperij gelegen is. Nauwelijks was de vrouw op de koer of twee mannen verlieten de slijperij. De grootste liep haar nog geweldig te gen het lichaam, maar verborg zijn ge laat door zijne rechter hand. Het was iemand van rond de 28 a 30 jaar oud, gekleed van slappen bruinen hoed en groenachtigen regenmantel De tweede, die kleiner was, 'droeg een bolhoed en bruinen frak. De vrouw heeft toen ook in het werk huis gezien, waarvan de deur openstond en zag er iemand heen en weer wande len Ongetwijfeld was deze laatste Bru neel, en moet deze dus na het vertrek der twee medeplichtigen zich zelf ge bonden hebben. Zooals men ziet, zijn de vaststellingen door het parket gedaan, dus heel en al tegen Bruneel. Desniettegenstaande en ondanks het aandringen en het sineeken van M. Klipper, weigert hij volstrekt te spreken. Na het verboor werd Bruneel naar het gevang teruggevoerd. Eene konfrontatie tusschen de twee aangehoudenen. Da moordenaar bekent!!! Gisteren namiddag heeft in het kabi net van den onderzoeksrechter eene kon frontatie plaats gehad, tusschen de twee aangehouden jonge schelmen betrokken in dezen laffen moord op den. nachtwa ker Timmermans te Linth. Het heeft niet veel moeite gekost om den werkelijken moordenaar te ontdek ken. Het was wel de 17-jarige De Vis- sober, die over een paar dagen in de Middenstatie, door agenten der opspo ringsbrigade werd aangehouden. De jonge schurk had met'zijnen re volver den nachtwaker verraderlijk in 't hoofd geschoten. Ook he-eft de moor denaar bekend gemaakt waar hij met het moordtuig was gebleven. Donderdag morgend werd de ad- junkt-opziener, M. Geers, op zoek ge zonden. Het wapen werd nabij de He- renthalsche vaart, rechtover de Duif straat, een weinig in den grond gedol ven, gevonden. Daarbij lag nog eenen rooden zakdoek waarin 18 kardoezen staken. Dit, alles werd dadelijk naar het par ket overgebracht... FRANKRIJK De kening van Spanje to Parijs. De koning van Spanje heeft Donderdag namiddag te Parijs een bezoek gebracht aan het Legermuseum der Invalieden, onder de leiding vau den generaal Niox, bestuurder der inrichting. Koning Al fonso XIII bezocht vervolgens de hee- ren Loubet en FaKères, oud-voorzitters der republiek. Drie ssSiurken aangehouden. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd op de Louvrekaai te Parijs zekeren Jean Madec, pasteibakker, door drie kerels aangevallen en erg mishandeld, waarop zij de vlucht namen. Wanneer M. Madec nu uit, zijne bezwijming tot bezinning terugkwam, zette hij zich op zoek achter zijne aanranders. Hij ont dekte ze in de Hallen waar zij met het hem ontstolen geld een eetmaal hadden laten opdienen. Het slachtoffer verwit tigde de policie die de drie apachen aan hield. Pijnlijk wcrkongeluk. Eene stel ling ingestort. In de Duran-Clay- straat te Parijs stortte Donderdag eene stelling in, waardoor 3 werklieden ten gronde ploften en een hunner gedood werd. De stelling was vijf verdiepen hoog en drie metsers, de genaamde Goussy, 16 jaar, Marcc-l Pfeisser, 19 j. en Lucien Decoursy, 36 jaar werkten er op. De ongelukkigen werden ten gronde geslingerd en bleven bewusteloos lig gen. Goussy was op den slag gedood ge worden. De twee anderen zijn levens gevaarlijk gekwetst. DoodöISjk ongeluk te Escaucfcsuvres. In eene fabriek van Escaudoeuvres, nabij Kamerijk komt een werkman, de genaamde Jules Potticz, van Beloeil (België), door eene electrische stroo- ming gedood te worden. De ongelukki ge had een geleiddraad aangeraakt. Bankier aangehouden. Ten gevol ge van verscheidene klachten, heeft het parket den Parijzer bankier, Joseph Si- card, wonende in de Maubeugestraat, doen aanhouden. De eerste bediende vau Sicard, H. Marentet genaamd, is ook aangehouden. Deze had een bijkantoor geopend en vischte er de kliënten dia Sicard verlieten, op. De bankier wordt beschuldigd van oneerlijkheden in de beursverhandelingen DUITSCHLAND Levend verbrand In een treinkompar- timent. Een droevig voorval komt zich voor te doen in de statie van Kron- tal nabij Stuttgart. Een jongeling, die eene flesch benzine in den zak droeg, had niet opgemerkt dat het stopsel der flesch afgevallen was, en het vocht had zich over zijne kleederen verspreid. Tij dens het stilstaan te Krontal stak een andere reiziger eene sigaar aan. Bijna onmiddellijk schoten de kleederen van den armen jongen in brand, zoodat hij eene levende toorts geleek. De ongeluk kige werd spoedig uit het rijtuig ge holpen en men rolde hem over de kaaien om de vlammen te dooven, doch dc on* gelukkige was reed3 zoo schrikkelijk verbrand geworden, dat hij stervend naar het hospitaal werd overgebi>«cht. De Keizer ziek. Om reden van een» lichte verkoudheid, waaraan keizer Wil lem II lijdt, heeft hij aan het bozoelt dat hij te doen had aan graaf Maltzahn, te Militch, verzaakt. Deserteurs en verraders veroordeeld. - De krijgsraad van de Ist* vloot in- pectie te Kiel, heeft den matroos van eerste klas Zopf, van den kanonneer boot Panther tot drie jaar vesting straf, de degradatie en de uitsluiting van het leger veroordeeld, wegens weg- loopen en verraad van militaire gehei men. Zopf had te Cap een dokument op den oorlogsbodem geroofd om het aaa Engeland te verkoopen. De matroos Evers, die op de hoogte der zaak was, maar den verrader niet bekend maakte en tevens ook wegliep krijgt zes maand gevangzitting. Ee» tweede medeplichtige, de matrooa Schülz wordt ook tot 6 maand gevang verwezen. ENGELAND Do zaak van het halssnoer. Ver scheidene bankbedienden hebben Don derdag verklaringen afgelegd aangaan de de inkasseering der Fransche bank briefjes door M. Spanier in betaling ge geven der twee parels, alsmede nopen» het geld dat in het bezit der beschul digden ontdekt is geworden. De beweging ep Ierland. Eene ver klaring van M. Connelly. Tijdens de redevoering Woensdag door M. Connel ly, leider der werkstakers uitgesproken te Dublijn, heeft hij zijn inzicht laten kennen om een vrijwilligersleger in tn richten, onder het bevelhebberschap van den kapitein Waite, zoon van den overleden veldmaarschalk sir George» Waite. M. Connelly heeft verklaard, dat al wie deel wil uitmaken der werkera- vereenigingen moet bereid zijn dienst to nemen in het burgersleger. De Daily Chronicle schrijft dat de beweging, waarvan M. Conneïlv gewag maakte het begin is eener Ierlandscho nationale macht, die de kroon en het gouvernement van Ierland zou verdedi gen. Het blad maakt ook bekend dat Roger Casement met kapitein Waite sa menwerkt en de nationalisten uitno»- digt zich in te lijven in deze macht waar van dc Werkstakers de kern zullen zij». RUSLAND De Werkstakingen. De werksta kers der haven van Riga hebben liet werk hernomen. SPANJE Da staking van den Rio-TInto. Da toestand wordt opnieuw bedenkelijk. Groepen stakers hebben het werk stit gelegd en hebben zelfs partijgenoote» gevonden in de drukkerijen. De dagbla den zijn Donderdag avond niet versche- n. De stakersincidenten te Barcelona. Het verkeer is hersteld op de tramlij» vai) Sorria naar Barcelona. De tramrij- tuigen worden door de stakers op uit- jouwingen en steenworpen onthaald. Da wijken der stad waar do incidenten, plaats vonden zijn door de troepen be zet. Verscheidene botoogers zijn door sabelslagen gewond geworden. De op stand neemt een bedenkelijk karakter, aan. Botsingen te Barcelona. - Studen ten tegen policie.— Erge botsingen sijn te Baroelana ontstaan tusschen de stu» denten en de policie geholpen door de gendarmen^ De studenten vielen dn

De Volksstem | 1913 | | pagina 1