«De Volksstem» Hit Garnizoen In Aalst T EEN EN 'T ANDER Brusselsche Kiekskens buitenland Negentiende jaargang n' 271 iAID Aiwie een abonnement neemt op voor het volgende jaar, ontvangt het blad VAN HEDEN AF GRATIS TOT NIEUWJAAR. Bit nummer bevat 12 bladzijden en De ordonnancen trekken wordt verkocht aan 5 centiemen- 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 23 en Maandag 24 November 1313 DE ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postïiureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds m 2' UITGAAF, 7 d. 's avonds Tour lonte la pTiblicité coiv.merciale et fitiancière du journal, s adresscr oxclusiveineut k l'Ageuce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxclles. EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST GODTS, Beurspiaats, 2 I e, Kerkstraat, Telefoou A 3299 j Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. TEM AANKONDIGINGEN! KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.00 3* bladz. (de regel) lr. 1,00 I Geqiengd nieuws per regel) fr. 2,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 I Recht. herstel!, (perrogel) fr. 2,00 Financ. aankon, (porregei)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijlc ta wendenAgeuce Réclame Godts, 2, Beurspiaats, Brussel. lel vervolg van het artikel Schoolt'oe- lagen zal in ons nummer van Dinsdag verschijnen Bij de Volksgazet is schrijvertje geboren En heeft toupet 't teekent seffens SERJANT weer een 't ventje zoo maar Ik heb altijd gedacht dat de strepen voor de jaren niet kwanveivVNu dat TO'.tjè 'fg Voorzeker van do familie van zijne zoohaast verdwonene voorga anders, die liunne stom braken met het licht over rie Volksgazet te vragen, en die, toen zij dat licht niet zagen afkomen, ijlings verdwenen zijn in den donkeren nacht. Van do tamilio zegde ik Dal lijdt geen twijfel, want 't manneke schiet met spek, en slaat den bal mis gelijk al do anderen. Maar nu ging het toch een weinig over zijn bout En de Volksgazet die van d'eersle leugen nochtans niet is gebarsten, heeft één knaging van geweten ge- voeldizij bekent rechtuit dat 'tmannoke mis is. Ziehier 't Pas geboren serjantje is nog meer dan onderofficieren briefwis selaar, het is ook een wiskundige, on lost in één pennetrek op ITet ge wichtig rekenkundig vraagstuk aan gaande 't garnizoen van Aai,st. ITet bewijst dal éen regiment paarden volk voor do stad een jaarlijkscb ver lies van 5275 franken zou zijn, tegen over een regiment voetvolk. Nu de Volksgazet verklaart dat zij niet heel en al over de cijfers van 't ventje t'akkoord is. Zij meent dat bet verteer der soldaten en de winst grootèr zijn Dat meenen wij ook Zeggen wij dan (om de Volksgazet met haren briefwisselaar tot akkoord te stellen) 5275 (te kort) -f- 5275 (te min gerekend voor verteer 0. Dus, liet garnizoen zal aan de stad niets kosten, geen cent zoo men de veronderstelde rekening NIET AANKOERS Doch de Volksgazet, die denkt DAT HET NUTTIG EN GERAADZAAM IS, DAT ALLÉ ZIENSWIJZEN BESPROKEN WOR DEN, zal het niet kwalijk opnemen, indien wij zoo vrij zijn', de cijfers van haren jongst geboren,eens tusscben de vingers te nemen Gij zegt, Serjant dat een rui ter maar 45 franken verteertin zijne garnizoenstad, waar hij 46 weken verblijft. Allons, Serjant min dan één frank per weekMaak dat aan de schachten wijs. En die jongens trek ken niét 70 centiemen per week, maar moer dan één frank. (Gij zijt zeker bij de piotten, Serjant nog 10 franken permaand van hunne Officiers; de vrijwilligers nog 5 of 10 franken van hunne vergoeding; do werklieden, barbiers, koks, smeden, zadelmakers, schoenmakers, kleermakers, enz.,ver dienen nog buiten hunne solde. En het geld dat van huis komtVraa eensin de post watgêld wekelijks naa den troep wordt gestuurd Gij zegt nog, Serjant dat de brigadiers en onderofficiers slechts 200 fr. jaarlijks Zouden vorteeren. Allons, Serjant maak dat aan ezels wijs tig liet paardenvolk zijn do meeste onderofficieren gehuwd. En zou een huishouden kunnen leven met 200 fr.? En de huishuur, is dat geen intrest voor de stad Daar liadt gij zeker niet op gepeinsd, Serjant Gij beweert nog, Serjant», dat de officieren maar 2500 fr. zouden verteeren! Allons, Serjant, maak dat aan kiekens wijs Wat zouden de offi cieren die buiten bun garnizoen niet gaan, mot hun geld doen Als gij zult officier zijn, Serjant, zult gij een coffre- fort moeten buren voor u, in de bank. En nu, Serjant, peins ik, dat bot nuttig en geraadzaam zou zijn voor uwe Volksgazet dat ik u zegge al wat gij in uw inventaris zoo al hebt vergeten. 1° Gij zegt niet, Serjant, hoeveel ouders, vrienden én kennissen onze soldaten zullen komen bezoeken, en hoeveel zij in onze stad zullen laten. Ten 2° gij verzwijgt, Serjant, dat de kleine vivers zooals gij zegt in de stad worden aangekocht er. dat, voor do andere koopen,onzo winkeliers aan de aanbestedingen mogen deel nemen, en daar zij minder onkosten zullen hebben dan vreemde leveranciors, hunne prijzen voordeeliger kunnen zet- tën. Ten 3' gij vergeet, Serjant, dat aan eeno kazerne veel moot geworkt wor den voor den onderhoud en dat onze Aalstersebe smeden, schrijnwerkers, witters en metsers er monigo daghuren zullen kunnen verdienen. Ten 4* gij weet niet.Serjant,dat elke verandering van officieren veel werk verschaft aan behangers, stoffeerders, verwers, enz. Ten 5s gij verliest uit bet zicht, Serjant, dat ieder officier, zelfs zoo hij, gelijk gij zegt, buiten zijn garnizoen verblijft, toch zijne woon moeten heb ben in dé stad en verplicht is er een huis of een kwartier te huren. Ten G° Serjant, maar 't zou te lang zijn voor dor. eersten keer. 't Zou kunnen te zwaar op uwo maag' liggen en u allen lust van te herbeginnen ontnemen en gij zoudt ook weer ver dwijnen in don donkeren nacht gelijk uwe familieleden. Luister, Serjant, één goeden raad In uwe plaats zou ik met de cijfers niet meor goochelen. Toen we klein Waren en toen wo dingen, die boven ons macht waren, wilden uitsteken dan zei Vadorzaliger Schoenmaker blijft bij uwen leest. Wij wisten wat dat wou zeggen. Serjant ontvang en volg ook dezon raad van IKKE. Wij raden onze lezers aan, aandach tig', op de 3®. bladzijde, de aankondiging De man mst 365 kwalen te lezen Voor de paardenartsen. Overwe gende dat het noodig is maatregelen te nemen om de aanwerving der militaire paardenartsen te vergemakkelijken, werd volgend koninklijk besluit geno men Het technisch" personeel van de sek tie der ziekenstallen begrijpt eene nieu we kategorie, genoemd: stage-doende paardenartsen. Die paardenartsen worden aangewor ven onder de jongelingen, min daii 30 jaar oud, (fragers van het diploma van geneesheer-paardenarts, die zich ver binden bij het werkdadig leger of bij de reserve te dienen. De stage-doende paardenartsen zijn gelijkgesteld inet de adjudanten zij dragen de- kleederen der hulpbedienden van den dienst der paardenartsen met onderscheidingsteekens die de minister van oorlog zal vaststellen. Lees op de 4* bladzijde, de zeer be langrijke aankondiging a Stomoxy- gène b. Eene neerlaag voor de socialisten. Bij de gemeenteraadsverkiezingen to Jena (Pruisen), waar de invloed van 'de sociaal-dcmokraten zeer groot is, heb ben dezen een yolledign nederlaag gele den. De partij heeft er zeven mandaten verspeeld. De oprlogsbegrootlng In Portugal. De blijvende qitgaven voor 1914 zijn van 680 millioeh tot 764 gestegen. De buitengewone uitgaven voor eenmaal worden geraamd op 304 millioen mark togen 521 millioen voor 1913. Van do buitengewone uitgaven is een bedrag van 114 millioen voor den bouw van ka zernen bestemd. Ds nieuwe iegorscholen. De vol gende véranderingen zullen, te begin nen met aanstaande jaar, in werking treden. De militaire rijschool wordt afge schaft en vervangen door eene ruiterij- school. De schietschool der artillerie en de kommissie van proefneming, werkzaam bij deze school, worden afgeschaft. Er ordt, te Brasschaet, eene artillerie- school in het leven geroepen. Er wordt ook eene <r school der ge nie onderverdeeld in bijzondere scho len, in 't leven geroepen, hebbende voor doel a) de praktijk der veelvuldigste diensten van het wapen te onderwijzen aan de onlangs benoemde officieren en aan de kandidaten onderofficieren der genie b) officieren- en onderofficieren- onderwijzers to vormen, die geschikt zijn om bij de troepen der genie eenvor mige werkmethoden te verspreiden c) in bijkomende orde, deel te nemen aan de proefnemingen betrekkelijk de bij zondere werktuigen of het bijzonder ge reedschap van de troepen der genie. Voor de ouderdomspensioenen. De Staat heeft in den loop van het laatste dienstjaar, aan premiën, eene toelage gegeven aan 673.355 aangesloten leden, de som van 4.703.647 fr. 30, en aan de 675.145 mutualisten en militairen, 4.701.285 fr. 10. Aan 210 aangeslotenen die ten persoonlijken titel storten, heeft hij 2.362 fr. 20 tolage gegeven. 5.744 maatschappijen ontvingen voor stortingen van minstens 3 fr., de toe lage van 2 fr. per boekje, en die toelage beliep de totale scm van 1.255.840 fr. De 9 provinciën ondersteunden de lijfrentkassen, in 1911, met de som van 479.169 fr. 30. De lijfrentkas wint, ieder jaar, in be lang en tot bewijs kunnen wij de vol gende uitslagen mededeelen In 1911 werden er 289.731 nieuwe in schrijvingen gedaan er werden 2.338 duizend 891 stortingen verrichthet be drag dezer stortingen beliep 20.140.362 'frank 50 centiemen; het getal "aangeslo ten. leden bedraagt 1.5Ö0.000 en het ge zamenlijk rentbedrag is geklommen tot de som van 208 millioen en half. 't Is een prachtige uitslag. Ontslag csöi* Antwerpscbe Beurseom missie. Het maakt nogal gerucht op de Antwerpsche Beurs en in de stad, dat de leden der Fondsencommissie der Beurs, bestaande grootendeels uit libe ralen, gezamenlijk hun ontslag aan het schepencollege gezonden hebben. De oorzaak er van is, dat het stadhuis het reglement, betreffende de Beurscommis- sie veranderd heeft, zonder dit lichaam de verandering eerst voor te leggen, al hoewel die veranderingen tegen de noo- dige onafhankelijkheid van de commis sie indruischen. Soldatenbrood. - Heer de Broque- ville, minister van oorlog, heeft beslo ten dat het munitiebrood voor de solda ten voortaan zal gemaakt worden met tarwebloem, gezift op 20% in plaats van op 10% zooals het tot nu toe het ge val is. Bijgevolg is den halven grijze afge schaft. Ook een belangrijke maatregel is ge nomen voor wat aangaat de uitdeeling van het brood men heeft besloten het nu zoo te regelen dat de soldaten allen te zamen aan tafel komen, in plaats van ieder soldaat zijn ratioen te geven voor heel den dag. Men zal het brood nu be waren in de eetplaats de soldaat, die gelast is met de bewaking dier plaats, zal er verantwoordelijk voor zijn. Het brood zal op tafel komen op de maaltij den, gesneden in boterhammen, en de soldaten zullen mogen smullen naar be liefte. Een vrijmetselaar aan 't werk. Hun ne bs-wijzen. Een geestige zeU Een kwakkel. Een© vergadering ctar rechterzijde. Men schrijft ons Brussel, 21 November. Gij hebt gezien, dat de antiklerika len, ziende dat hun openbare haat tegen den Godsdienst verre van voordeelig is voor hunne kiespropagande, in de Ka mer beweerd hebben, dat zij niet tegen den godsdienst zijn en de .gevoelens der katholieken willen eerbiedigen. Men vertelt mij over die kluchtspelers eene aardige historie, welke onder het ministerie Malou is gebeurd. M. Malou had de gewoonte, alle da gen de mis te gaan hooien in de Sint- Jozefskerk, Frère Orbanpark. De amb tenaars van zijn departement wisten zulks en verscheidene hunner verzuim den nooit zich op hetzelfde uur in de kerk te bevinden. M. Malou kreeg eindelijk' in 't zicht, dat een hoog ambtenaar dagelijks eeni- ge stoelen voor hem kwam zitten, en zeer godvruchtig zijn rozenkrans scheen te bidden. M. Malou deed in 't geheim eens on derzoeken, hoe het gesteld was met de politieke gedachten van dien ambtenaar en vernam dat het een.... vrijmetselaar was.1 Daags nadien zorgde M. Malou, dat hij juist terz'elfdertijd als den schijnhei lige de kerk verliët, sprak hem aan en zegde hem - Ik weet dat gij hier niet komt om God te bidden, maar opdat ik u zou zien. Ik zal u dus doen opmerken, dat zulks mij geen genoegen doet en dat gij be- teT zondet thuis blijven. De vrijmetselaar hield het zich voor gézegd en zette nooit den voet meer in de kerk. Terwagne antwoordde, 'dat hef ongen twijfeld 'de socialisten geweest wai ren en hij praatte dan van wat am ders Zijne redevoering sluitende, wist hij nog te vertellen, dat de godsdienst steeds vijandig was aan de wetenschap. Gij maakt u belachelijk, zegdaf hem M. Briffaut. In plaats van hier zuï- ken zeever te vertellen, vergenoeg u meti nog wat te verdikken De dikke Terwagne had het beet eü zette zich neder. x La Gazette en a Le Soïr kondig-* den vandaag aan, dat M. de Broquevilla de portefeuille van oorlog aan een ge* neraal zou overlaten. rPraatjes, zegde mij een persootf die het kan weten. Sinds meer aan tien. maanden laten de bladen der oppositie allé soorten van kwakkels op. Het zou ook geen liberaal blad zijn, dat eerst zou ingelicht worden indien zulks inoest waar zijn. Dat men mij evenwel toelate hier een* kleine opmerking te doen. M. de Bro- quoville heeft enkel de portefeuille van oorlog in handen genomen, om de leger- hervormingen door te drijven. Het is ook 's Konings vrensch, dat M. de Bro-r queville geen portefeuille hebbe, opdat hij zich alleen met 's Lands politiek zo* kunnen bezig houden. Het schijnt mij dus zeker, dat M. d# Broqueville, de portefeuille aan een ge neraal zal overlaten, eens dat hij oor» deelt dat zijn werk in het ministerie van, oorlog afgeloopen is. Doch de vraag dringt zich hier op Wanneer zal zijne taak daar geëindigd zijn P x Woensdag morgend zal de rechterzij de eené vergadering houden en men zaï zich 't akkoord stellen, om denzelfde» dag nog de algemeene bespreking va» het school wetsontwerp te sluiten. Men zal dan onmiddellijk aan de be spreking der artikelen beginnen. HAROLD* Het debat over het schoolwetsont- werp was vandaag bijzonderern stig." Troclet, De Bunne en Terwagne voer den achtereenvolgens het woord, om nogmaals al de argumenten der voor gaande sprekers der oppositie op te sommen. 't. Wordt waarlijk belangwekkend en de leden der oppositie komen met den dag talrijker naar de zittingen. Weldra zullen er in de Kamer van de oppositie nog alleen de leden aanwezig zijn die verlangen het woord te nemen. Een klein incident had vandaag plaats, en bewees nogmaals hoe ernstig de bewijsvoeringen der oppositie zijn. M. Terwagne kloeg, dat een persoon, voorgevende M. Devèze te zijn inlich tingen gevraagd had aan het rationalis tisch gesticht van Vorst. M. Poncelet deed hem terecht opmer ken, dat hij het recht niet had, daarVan katholieken te yerdenken, waarop gezel NEDERLAND Eene uitroeping van da Koningin. Ter gelegenheid van de lüü-jarige ver jaardag der onafhankelijkheid der Ne derlanden heeft de koningin eene uitroe» ping laten uitgeven waarin zij bestatigt dat. het vertrouwen die op 21 November 1813, dezen bezielden die den last van 'fc gouvernement op zich namen niet ont goocheld is, daar de Nederlanden onder alle oogpunten eene groote welvaart ge nieten. Do koningin Wilhelinina heeft haar wensch tot het behoud van den vre de, de vrijheid en den voorspoed uiige, drukt, waarvan het land geniet en opdat) in de toekomst de nauwe aansluiting aller Nederlanders de vaste waarborg zou wezen der nationale onafhankelijk heid. De koningin eindigt met te beloo» ven dat zij met haar volk' medewerke* zal aan het geluk van het vaderlands FRANKRIJK Naklank der incidenten van Savern$. De Intransigeant zegt dat M, Paul de Cassagnac, bestuurder der» Autorité aan luitenant von Eoraster geschreven heeft om hem rekenschap te vragen over zijne uitdaging tegenover de Eransche kleuren. De aangeteekend* brief werd evenwel den verzender on» opengebroken teruggestuurd.M.de Ca», sagnac, heeft dan zijn schrijven per te legram aan luitenant von Eornster be vestigd. Zelfmoord van oen soldaat. Vóór eenige dagen verliet een vrijwilliger van het 13® Huzaren, te Dinan, zijn korps en kwam naar Parijs over waar hij bij een bloedverwant afstante. Hij liet er 't inzicht kennen te willen deserteeren. Men gaf hem goeden raad, en zette hem aan zijne fout te herstellen. Om niet als deserteur aangezien te worden, bracht de bloedverwant de jonge soldaat per automobiel naar de kazerne de la Pépi* nière. Wanneer de auto voor 'de poort der kazerne stilhield schoot de wanhopige zich een kogel door het hart. De soldaat is in een bedenkelijken toestand naar het hospitaal Beau jon overgebracht Oneerlijke postbediende. Vrijdag» de genaamde Stani, postbediende, op heeterdaad van diefstal van waardebrie» ven betrapt geworden in het Parijs-cen traal bureau van de Vanwykaai. De on eerlijke bediende is in het gevang opge*. sloten. Eeno terdoodveroordeling. Hit Mézière8 deelt men mede dat ket asvi».

De Volksstem | 1913 | | pagina 1