De Koopman fMerdoffisgsiisioesieii Maria, Moeder der lijdende zielen Menschen van het jaar 1848. De Zuiderzee. FEESTWIJZER 2a EN 24 NOV. 1913, herinneringen, zijne armzaligheden,ook al heeft het zich aan den dienst dor armoede gewijd. Do H. Vincenlius a Paulo heeft het menschelijk hert gekend. En hoe spreekt hij lot zijne geestelijke dochters, do Zuitera ran Liefde? Als gij voelt, dat hij de herinno- yfng aan Uw geboorteplaats, de natuur zich verheft en togen do genade strijdt, en als gij u gedrongen gavoolt, het huis dor armoede on smarten to verlaten, uwe roeping ontrouw te worden, o, ijlt dan naar do II. Com munie 1 q de H. Communie de H. Commu nie I En als God zich aan u, arme, gegeven heeft, dan blijft ook gij den armen trouw en schenkt u zelf den armen. V/sy met do Priesters Toen verleden jaar de cholera in Borzoli ^provincie Ggdu) uitbrak, zijn de burgemees ters en de ambtenaren lafherlig gevlucht. De zorg voor 't gemeentebestuur en de gezond heidsvoorzorgen werden binst die vlucht door den grijzen aartspriester Ardissone waarge nomen, Hij hoeft zich van zijne taak zoo goed gekweteD, dat de ambtenaars zelvon hem de grootste erkentelijkheid hebben betuigd, daar men het aan hem alleen moest danken, dat de voorzetting der ziekte tegengehouden werd. Te Lingueghella, waar de overheden insgolijks hot hazenpad gekozen hadden, bleef al wederom de pastoor alleen ovor, om de ziokon te verplegen en bij to staan, en om do orde te handhaven. Vorder waron in vole 'and<*ro gemeenten do ziekenverpleging en do ontsmetlingsdienst in handen der geeste lijken,daar niemand anders zich ertoe durfde leenen. Toch schreeuwt men in Ilaliö na tuurlijk al even hard als in Portugaal en wel dikwijls ook in BelgiëWog met de Priesters I DeSeeftS. Veertien dagen geloden werd te Liverpool eene botooging gehouden tegen de Home rule De optocht kwam ook langs eene katholieke hork, Juist kwamen twee Zusters van Liefdo uit de kindormis, waar zij do kiuders haddon heengeleid, en wilden do straat oversteken. Onmiddellijk hield de optocht stand om de Zu3terkens gelegenheid te £even ongehin- dord op don overkant der straat te geraken. Doze hoogst beleefde handelwijze van raen- echen, dio een geheel andere richting op godsdienstig en sta'athuishoudskundig gebied waren toegezeid, maakten op alle aanwezigen den heston indruk. Hierin België, hot vrije katholieke België, zou liet er waarschijnlijk geheel anders naar toegaan. Daaruit zou men nochtans niet mogeu be sluiten dat onze liberalen en socialisten tegen den godsdienst zijn..., en dat..., ware lasteren 1 daarom men tegen de kloosterlingen is Den 28 April 1906 sprak de protestantsche Baron von Cramer Kielt in de vergadering dor Eerste Kamer van Beieren Ziehier de oorzaken van den haat regen da kloosters Eerstens zijn zij een bolwerk tegen hen die alle gezag ondermijnen en niets moer weten dan het zingenot. Vervolgens is 't leren der kloosterlingen de weerlegging van al dege- non die togen den godsdienst en zijn leerstel lingen zijn Is 't zoo niet Dat is rtcht en rondnit gesproken. 9° Vervolg llij, dio maanden lang Helena van verre had bemind, zag haar nu dagelijks, baadde zich in 't geluk van met haar den geest zijner rollon te doordringen. Hunne oogen ontmoet- 'ton elkander, hunne zielen bogropen elkaar ideehgeen woord van liefde was er gespro ken. ©p zekeren morgend trad l)ij onaangemeld, gelijk altijd, het kabinet van don inteudent binnen. Doch ditmaal bevond zich de oude hoer niet op zijne plaats. Van zijne ziekte be vrijd, had de intoudeut zich gehaast, om per soonlijk den gang der zaken na te gsan en hij bevond zich nu juist bij de gravin. Eugeen werd door Helena's zoete stem begroet. Eon zalig lachje verjoeg den somberen trek van zyne lippen. Ik zocht Zijne Excellentio, zegde bij eea weinig ontsteld. Helena vooldo, dat dit oogenblik, het eerste dat zij alleen tegenover elkander stonden, vanbeteekonis kon worden. Zij las in Eugecn's sprekende blikken, zy wenschte en vreesde te gelykor tijd, om daarin to lozen. Ik heb daar juist eens alleen gerepe- teord, zegde ze verlogen, het zal wel gaan. Mijn geheugen zal mij uiet in den steek lateu. Eugeen zag haar diep, innig, met een zweem van treurigheid aan. Gij zyt als geschapen voor deze rol, sprak hij de eerste verlichameïijking, die mijn ideaal ten deel valt, overtreft mijne stoutste droomen. Ik kan mij dit karakter piet meer afgescheiden vau uw persooü den- Die 't schoentje past trekt hot hem aan. Zouden de vuilklappers nu nog niet zwij gen als ze zulk botorhammeke op de maag krijgen. Ge ondeptjsng der aarde. Wij hebben daar belang in Buffon zegt, dat de aarde zal ten ondergaan door te be vriezen, hetgeen na 90C00 jaron zal plaats hebben. Guuithuisen verzekert, dat do aarde door hitte zal verdelgd worden. In 50000 jaren, zegt hij, zal er geen druppel water meer voorhanden zijn. Dan geraakt do aarde in brand, loopt braudonde een millioen jaron om do zon en stort eindelijk afgebrand en :opgebrand neder... waarschijnlijk in den kolk der eeuwigheid. Oblbrs voorspelt dat do aarde zal ver drinken.Dit moet zoowat over de 220 miljoen jaren plaats vindon. Dus nog eon beetje geduld,als 't n belieft Do tijd zal die leugens wol uitmeten. MissieontSepsisuningn De zendingen en zendolingen moeten on dersteund worden, dat spreekt van zelfs. Nu de wederlandsche goede werken van de Voortplanting des Geloofs in 1872 gesticht en der II. Kindsheid in 1843 tot stand ge komen, alsook de nader bij anlislavernij- vereenigingon werpen ongeloofbare vruch ten af en brengon oneindig veel goeds te wego. In de 19° eeuw werd naar schatting, uitsluitend door officieele giften moor dan 1S00 millioen frs. aan de missies geschon ken, tegenwoordig ongeveer 20 millioen 's jaars. 't Kan nooit te veel en te wel zijn om God te dienen en zielen voor Hem te winnen. Gulden beslissing* De bisschoppeii-conferencle te Fulda heeft dit jaar het cinema-vraagstuk besproken en daarbij volgens de Koeln. Volkszeitung de volgende besluilen genomen 1) De leerplichtige jougd moet van het bezoek van openbare cinema-voorstollingen teruggehouden worden. 2) Bijzondero voorstollingen voor leer plichtigen moeten slechts zelden gegeven worden en onder loeziHit van den leeraar en het godsdienstonderwijs slaan. 3) Kinderen boneden d© 6 jaren, voor zoo verre niet leerplichtig, moeten vooral van alle voorstellingen verwijderd gehouden wordon. 4) De pastoors moeten toezicht houden op de cinomas met inachtneming van de terug houdendheid aan hun stand betamend en in overleg met do plaatselijke- en schoolautori- tëiten. 5) In kerk en school moeten volwassenen en kinderen krachtig op het cinema-gevaar wordon gewezen, Efciüesi. Van wanneer dagteekenl het gebruik der brillen Dat is eene kwestie welke moeilijk kan uitgemaakt wordon. Brilglazen bestaan, zooals men weet uit lenzen of stukken glas, die bolvormig of bolvormig geslopen zijn. Het slijpen van zulke glazen was reeds ge kend van in de 11° eeuw, maar men paste die uitvinding niet toe om brillen te maken. De menschen verrichtten dan zooveel gees- tenwerk niet, de edelen en rijken roem- ken, ik smelt in mijne gedachten de zoetklin kende namen van Helena en Magdalena te zamen. Ik kan dat heel goed begrijpen, ant woordde zy met Deêrgeslagen oogen, mij zweeft, wannoer ik u zie, altijd de gestalte van den edelaardigen Bruno von Hollenberg voor den geest wij zullen dus beide niet van onze rollen afwijken. Eugeen lachte weemoedig. -7- Er bestaat eene treurige overeenkomst tusschen dit door my geschilderd karakter en mij zeiven, zegde hij, onbewust heb ik hot beeld mij nor eigeno tookomst geschetst, in •enen tyd, toen ik zelf nog tusschen wensch en besluit stond. Ge hebt weêr een gedeelte van uw ver trouwen verloren, viel Helena in de rede, en waarom Twijfelt gij er aan, of mijn vader 't juiste middel wel gekozen heeft om u eene loopbaan te openen Ik heb een voorgevoel, antwoordde Eu geen somber, dat 't een of 't ander my van den eerst boklommen trap naar beneden zal slingeren niets is ontmoedigonder dan met onzichtbare, geheimzinnige hindernissen te moeten worstelen ik verkeer in dien toe stand. De eene moeilijkheid na de andere, kabaal en kabaal, ja bedreiging op bedreiging, wordon mij in den weg geworpen. Als een heimelijk vergif worken de2e samenzwerin gen van een onbekenden vijand op mij. Nu eens is 't eon anonymo brief, die door bijten den schimp of grove bedreiging mijne rust stoort, dan weêr verontrust mon mij per soonlijk, door mij in de duistorois na te slui pen en mij op straat te beleedigen. O, wan neer zooveel laags, zooTeel kleingeestigs 't in wendig bewustzijn eens kunstenaars mag verontrusten, wanneer de dichter aan den DE VOLKSSTEM o don er op niet te kpnnen flehrijven Jaarbij komt het wellicht dat ze niet zooveel brillen noodig hadden. Het is maar in de 17® eeuw dat in Europa 't drogen van brillen min of meer opkwam. Maar een bril was eon praehtartikel dat 250 tot 300 fr. kostte en 't waren dan ook enkel rijke monschen die zich zulke pracht konden veroorloven. Het is maar sedert honderd jaar dat de brillen algemeen in gebruik kwamen. Naar 't schijnt hebben do Cnineezen over eeuwen brillen godragen en zijn ze ook daarin evenals op menig ander gebied, do Euro- poërs voor geweest. O hel is zoo zoet in 't lijden Zijnon nood te mogen klagen Aan zijn moedor En in 't Htrijden Troost en bijstand haar te vragen Want alleen oor. moederharle Weet het, wat een kind kan treden. Zij alleen weet in de smarte 't Kinderhart omhoog te heffen. Zij alleon weot nog te helpen In liet lijden, ook in 't bangste, Zij weel nog hel leed te stelpen, Ook al klopt haar 't hart van angste. O als zoo oen aardsche moeder Hare kinderen opkan beuren, Hoe moot dan wel Godes moeder Moeder zijn van hen, die treuren. Bidden wij daarom Maria Voor haar kinderen, die zoo lijden, Dat zij in den Homel weldra Eeuwig zich mot Haar verblijden. OpgepastGij zijt 65 jaar geworden in den loop van 1913, of ge gaat het wordeB voor 1 Januari 1914. Weet-wel, dat gij 18 fr. storten moet voor 1 December van dit jaar, of dat gij het pen sioen van 65 fr. niet bekomen kunt. Wacht dus niet meer om te storten, of gij verliest een jaar pensioen. En de menschen van 1849 dan Volgers do bestaande wet kunnen die hot pensioen van 65 fr. niet meer trokken, zelfs al hadden zij 18 fr. gestort. Doch eene nieuwe wet ligt gereed en moet in de Kamers besproken worden. Volgens dio wet zpllen de personen dio in 1849-1850-1851 en later geboren zijn, allo jaren 6 fr. moeten storten; zij zullon ton minste 18 fr. moeten*gestort hebben om het pensioen van 65 fr. te bekomen. Dus dio van 1849 kunnen nog 6 fr. storten dit jaar on 12 fr. toekomend jainr; in 1914 vragen zij dan liet pensioen van 65 fr., dat hun zal uit betaald worden voor de eerste maal in 1915., Die van 1850 moeten dit jaar 6 fr. storten, toekomend jaar 6 fr? en in 1915 nog eens 6 fr.; jn 1915 vragcp zij dan het pensioen aan, dat zij voor dp eerste maal trokken zullen in 1916. Dat alles staat in het nieuwe wetsvoorstel, maar liet is nog geone wet; dus kunnen wij niet verzekeren dat die wet juist zoo zal wezen. Doch, dit is zeker,;MINDER zal men toch niet doon; en in elk geval zal men ten min ste 18 fr. moeten storten. Alle personen, in 1840, 1850 en later'geboron, hebben er dus 5,11e belang hij, onmiddellijk hunne stortin gen te beginnen, wilfon zij niet te laat komen en ziclizelven geen s^chado doen. openlijken en geheimen spot van erbarmolyko lieden is prijs gegeven, hoe zal zich dan het vertrouwen op de goede bedoeling van enke len kunnen staande houden Neen, noen, ik begin te gelooven, dat elke stap, die boven 't alledaagsche, veel betroden spoor leidt, zich op zich zolven Wreekt. Dat is oen valsch geloof, viel Helena le vendig in de rede, wanneer 't ware genie zich aan dat denkbeeld 'overgaf, zou de wereld nooit een stap voorwaarts doen, dan zou ons nooit ietsgrootsch,ipJs schoons of iets nieuws verrassen, 't Is juist het afwyken van ge baande wegen, dat do doorbraak van nieuwo gedachten gewoonlijk kenschetst en do rech ten des geestos bevestigen moot? Waar bleef de triuruf van 't groote, het buitengewone, wanneer het zonder strijd te verkrijgen ware Ziet ge, ik heb er menigmaal over nage dacht. j Gij zijt geen man voor de alledaagsche vor men, waarin honderd anderen zich goedwil lig laten kneden. Gy, hebt de bestemming om iets lioogers te zijn, dan een bloot alledaagse)) monsch, en ik heb ook do vaste overtuiging, dat gij deze bestemming zult bereiken Een heerlijk gevoel doortrilde Eugeen's go- moed. Eene zoete openbaring drong plotse ling door die schaduwen van moedolooslieid, h'y voelde dat deze warme geestdrift oen uit vloeisel was der liefdo. Hij vatte do hand van 't jonge meisje en zag haar vol zaligheid ahn. Helena, zegde.hy vurig, door uwe woor den geoft go mij den zedelijken moed weder doch schenk me nog eon hooger goed Ik heb u lief, Holona, o htfo lang, hoe inuig, hoe on beschrijilijk Mag ik in die zachte oogen het antwoord lezon Heloua zweeg. Blonk en rood wisseldon zich Dikwijls is er spraak geweest in Holland de Zuiderzee droog te maken, de landerijen die door het water der Noordzee ingenomen zijn, aan de zee te ontwoekeren en aldus op nieuw 200 duizend hectaren beste landerijen en wei- en bouwlanden bij te maken. Al van over 75 jaar, is er sprake van de Zuiderzee uit te dijken, en 't wordt berekend dat er alzoo 200.000 hoctaron vruchtbaren grond zouden te winnen zijn. aan 2.000 fr. de hectaar dit ware reeds 400 millioen fr. Doch het droog maken zou vele millioenen kosten. De Zuiderzee is volstrekt niet eeuwig in haar bestaan, zij is het gevolg van eene ramp waarvan do oudste menschen in Holland nog geheugen kunnen hebben. Zij dateert nog maar van over 89 jaar. 't Was in 1824 dat de Noordzee stormde ,en woedde, feller dan men het ooit zag. Na den storm was een merkelijk dool van Noor- land's grondgebied de zee bemachtigd waren er 72 steden en dorpen verzwolgen, en wa rén er meer dan 100.000 personen omgeko men. Wolke ramp 1 Sedert wentelt de Zuiderzee hare baren do sohepen bevaren dat wiide meer van uit de Noordzee, naar do havens Stavoren Kampe, Elburg, Hardowyck, Nykerlt, Naar- don, Muiden, Amsterdam (op het IJ), Mo- niekendom, Edam, Hoorn en Enkhuizon. De Zuiderzee heeft ook hare eilanden Urk, Schokland en Marken, dit laatste zeer aardig, door de aloudo eigonaardigo klee derdracht der bewoners. Zooals wij hierboven zegden komt het monsterachtig ontwerp van droogmaking dor zuiderzee in Holland weer meer en meer op het tapijt en wint godurig meer klevers. De Hollandsclie ingenieurs zijn op hot water gebied stoute en bekwame mannen, zij zijn gedurig bozig met berekeningen te makon, en de bewering dat de droogmaking der Zuiderzee voor Nederland eene schoone en wintsgovendo zaak zou zijn, dringt hij hel volk steeds meer en meerbinnen. Doch er is ook een tegen in het spel en de beweringen der tegenstaanders schijnen niet ijdol te zijn. De droogmaking dor Zuiderzee is nu ernstig vooruitgezet zeggen zij. Maar..., er leven 5000 familiën met do vischvangst op de Zuiderzee. De Vistchorij-Courant roept nu alle visschers op, do zouters, de rookors, de handelaars, om tegen do droog making van de Zuiderzoo op te komen. Vecht voor het brood van zooveel duizen den. Als de troonrede zegt dat de visscherij bloeit, zoo zegt zij iels wat niet waar ia. De zoutwatorvisch wordt al te weinig gevangen de visscherij van mossols en garnalen kwijnt alleen de haringvangst gaat goed en de zalmvangst redelijk. Men moest de visscherij der Zuiderzee aanmoedigen, niet de Zuider zee droog trekken, 't Is te denken dat mini ster Levy veeleer op het droog zal zitten dan de visschors van de Zuiderzee. Doch ge waakt en gezorgd 1 Zoo spreken de tegonslrever. By al dit stroven en wederstreven zal het denkon wij nogal een tijdje duren eer het ontworp der droogmaking der Zuiderzee tot verwezenlijking zal geraken. op hare wangen af, gelijk zonnestralen die op roozon spelen. Helena 1 Haar antwoord was een blik, wiens inner lijke gloed, door een vochtig waas schitterde. En evenwel sprak ze niet. Helena? Heb ik u beleedigd O wanneer al die voorteekens logen, myne stoute droomen in rook vergingen, dan was ik diep te bekla gen Neen zegde zij eindelijk, hare hand in de zijne leggende, doch het geluk heeft mij ontsteld. En gelukkig ben ik, Eugeen, omdat ik u kan zeggen ik bemin u Ja, zoo als gij mij sedert weken lief hebt, stil, diep, twijfe lend en hopend, voor altyd maar... O, nu toch geen maar Het zou oene ontheiliging van dit uur zyn riep hij uit. Dierbare Helena wat kan dit woord betee- kenen met de zekerheid uwer liefde bestaat er voor mij geen beletsel meer Ja, gewis, zegdo Helena ernstig. Dit maar, Eugeen, is uwe roeping De toekomst die gij u hebt voorgespiegeld, kan ik niet deelen, ik mag zulks niet Eugeen sloeg somber de oogen voor zich neêr, Het is waar, zegde hij dof, o waarom wordt er altijd de keus van ons verlangd tus schen twee dingen gesteld, die heiden zoo on afscheidelijk van het geluk onzes levens zijn, als de ziel van het lovend lichaam. Ik heb mot het verledene gebroken, Helena, omdat ik m'y dezo toekomt hoopto te bereiden. De ver wezenlijking mijner droomen maggeene her senschim blijven, wil ik niet boschaamü over mij zelvon, bespottelijk tegenoYor anderen staan. Bestaat er dan geen middenweg Ver trouwt myne beminde Heiena niet op de zege der kunst, trotseert au de wereld met Usry voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST 23 November. Ste-Ceciliafeest dor Konink lijke Harmonie. Mis te 11 ure, uil voering van twee nieuwo mu ziekstukken te 11 1/2 ure, tor gr. Feestzaal (Stadhuis), 's namid. te I uro Banket. Zondag 23 Novcmbor. Koninklijke Rederijk kamer o De Galharinisten Jaar-, lijksch Gatharinafee8tMis, Lof, Banket. 30 November. Groot Tooneelfoest, met op voering van twee nieuwe extra- schoone blijspelen,door doTooneel- afdeoling Langs om betor mot de medoliulp der fanfaar Wille:; is Kunnen in den Kalh. Volks kring St-Jozef, Meuleschettestraat. 30 November. S® Ceciliafeest der Koormaat schappij De Ware Vlamingen 7 December. Vermakelijk Avondfeest, aan do ouders en Familie der leden van do verscliillige afdeelingcn van den Katholieken Volkskring Sint- Jozef kosteloos aangeboden. 7 December. Sl® Ceciliafeest van de muziek maatschappij Werk en Vreugd en hot Tooneel Arbeid en Kunst» beide gevestigd in den Kalh.Werk manskring. Om 11 ure, Mis. daar na kleine uitstap.Om 1 uur Banket, 's Anderdaags avonds, om 8 ure, uitstap rond de stad. Maandag 8 December. 47® jaarlijksch feest der Bokkenrijders, 's Morgends om II ure, mis in St-Martinuskerk, 's avonds om 7 ure Avondmaal. 14 December. Ceciliafeest der Fanfaar «Wil len is Kunnen muziokafdeeling van den Katholieken Volkskring St-Jozef, met Volksbanket voor muziekanten .bestuur- en eereleden. 14 December. 3® Vertooning van het Ko ninklijk Gezelschap 't Land van Riem». Odie Cinemas blijspel in 3 bedrijven, het hodendaagsclie lachsucces.Vooraf Levensdwang dramalischo eonakter, 21 December. Ceciliafeest der Fanfaren- maatschappij De Jonge Aalsto- naars. Om 11 ure mis in Sl-Mar- tinuakerk. Zondag 28 Dec. Rederijkkamer De Catha- rinisten in dagvertooning - De Qoudboeitooneelspel doorBirsch Pfoifer. Om Laura te krijgen blijspol door Lod. Vliobergh. Maandag 29 December, 's avonds, zelfde vertooning als 28® December. 25 Januari. 4C Vertooning van het Konink lijk Gezelschap «'tLand van Riem 15 Februari 1914. Rodei'ijkkamfr De Calliarinisten3*1 Kunstfeest. Oproering vanVader Pluimsteen van Miry, zangspel; HetZieitsersch Huisje,zangspel met gemengd koor en groot orkest, van Adam. 8 Maart. 5® Vertooning van het Koninklijk Gezelschap 't Land van Riem 12 Maart.llederijkkamcr «De Catharinisten» 4e Vertooning. Weduwe Hanssen beroemd blijspel. "De Genadeslag eenaktet door Top Naeff. NINOVE 30 November. Opvoering van een nieuw Bij belspel - Joseph door zijne broe ders verkocht door do looneel- gildo van Hofstade.Begin om 4 ure. N. B. De katholieke Maatschappijen van de Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht de datum's hunner feesten zoohaast mogelijk aan 't beheer van ons blad mede te deden. vooroordeelen niet Uwe Hofde zal voor mij eene bezielende banier worden, waarmeê ik ''stout alios te boven kom wat mij in den weg staat! Luister eens, weerde Eugeen, zegde He lena innig, er is op aarde niets, wat eeno vrouw niet voor hare liefde zou kunnen op offeren. Maar deze offers hebben zekere gren zen, welke het gevaarlijk is te overschrijden. Maar al te dikwijls ontstaat daaruit de prik kei voor de toekomst. Ge moogt om my geen levensdoel wegwerpen, waaraan gij reeds zoo veel hebt opgeofferd voor gij m'y kendet. Ik geloof dat de dorst naar onderscheiding bij den man zoo groot is, dat niets hem voor blfr tere smart bewaart, wanneer die ongeleschl blijft. Eene vrouw moet nooit de macht zyn die hem daarvan afleidt En toch zegdet gij mij, dat ge mij üei hadt viel hij haar somber in de rede. Het zou treurig zijn, wanneer gij mij verkeerd begrepen badfc, hernam zij teeder, Misschien heb ik u valsch beoordeeld, Eugeen; maar ik dacht, dat gy, met den twyfel in de ziel, u slechts met halve kracht aan uwe roeping als dichter en kunstenaar moest over geven. Daarom beleed ik u zoo openhertig myne liefdo laat my zulks niet berouwen Eene stille, doch geweldige strijd had er ia Eugeen's gemoed plaats. De nieuwe betoovo- ring dezer kostbare zekerheid bracht als hel ware zijne vroegere besluiten in de war. Doch spoedig zegevierde de krachtige wil bovei 't hert. Hij dacht aan al de bittere, smartolijke tooncelen, die zyne losscheuring van het va derlijk huis waren voorafgegaan, en zegde bij zich zelveu de terugkeer ie onmogelijk I

De Volksstem | 1913 | | pagina 6