EEN SNEEUWSTORM OVER N30RD-AMERIKA. der Middelandsche zee ZONDAG 23 NOVEMBER !9I3 De nieuwe Gouverneur van den Staat New-York Dood van een Turksch Staatsman Drij paren en een. Eene Handelsuniversiteit in Holland- Ds Iialiaansche vloot De luchtverovering Pegoud en zijne navolgers. SSSgsBSrr—— Uit Constantinopel meldt men het overlijden van M. Kiamil Pasja. Kiamil Pasja werd in 1827 op Cyprus geboren. Hij was een man van algemee- ne Westersche ontwikkeling, die een groot aantal Europeesclie talen sprak, docli vooral de Engelsche beschaving genegen was. In Engeland, immers, had hij zijne jeugd doorgebracht en zijn le ven lang vrienden gehad. Onder sultan Abdoel Humid is hij driemaal groot-vizier geweest, eerst in 1891, toen vier jaar later en eindelijk Holland heeft nu zijne handelshooge- :hool, die dezer dagen te Rotterdam erd geopend, onder de hooge bescher- iing van het gouvernement. De voor- andneming van eenige mannen uit den root-liandel heeft tot het oprichting an de universiteit gedreven. Onze plioto toont de plechtige ope ningszitting aan, onder liet voorzitter schap van den minister-voorzitter Cort Mandei-linden, Links bemerken wij den heer Zimmerman, burgemeester van Rotterdam en M. Treurb, minister van handal en nijverheid. Gij hebt twee ooien maar één mond Dat vriend zij u een teeken Om veel te hooren en niet te veel Te spreken. Gij hebt twee oogen maar één mond Bedenk dat, u ten zegen Meel moet gij zien en zeer veel dient Gezwegen.: Gij hebt twee banden - maar één mond Den zin boort gij te weten Twee zijn er voor het wérk, maar een Om te eten. De Engelsche vlieger H U C H S, die Zondag op het vliegplein van Buc al Pégoud's toeren nadeed. Wat te voorzien was is gebeurd. Pas heeft Pégoud met zijne vliegtoeren be roemdheid en wat fortuin verworven, of igs alle kanten komen er vliegers voor den dag die hem nadoen, wie weet, misschien nog belangrijker toeren zul len doen, dan hij uitrichtte. Zoo hadden de nieuwsgierigen, die zich Zondag laatst op het vliegplein van Buc-bij-Versaille8 bevonden, het genoe gen, twee vliegers, de Engelschman Huchs en de Eranschman Hanouille, achtereenvolgens te zien opstijgen en heel de serie toeren, tuimelperten, zwenkingen, enz., van Pégoud te zien nadoen, om ten slotte in eene prachtige reeks loopings the loop of dooden- kringen naar te dalen. Zoodat daar ook reeds de konkurren tie zich weldra zal doen gevoelen11 die driemaal tot de hooge waardigheid van groot-vizier benoemd werd. tijdens de Jong-Turksche revolutie van Augustus 1908 tot Februari 1909. Noch- tans was er geen staatsman dien Abdoel Hamid meer haatte, en minder ver trouwde dan juist Kiamil. De eerste maal, in 1891, werd aan zijn eerste Ministerschap een einde gesteld, toen Kiamil, die geen Jong-Turk was, maar altijd een hervormingsgezinde Turk is geweest, den sultan de on houdbaarheid der omstandigheden voor oogen hield. Het antwoord van Abdoel Hamid was Kiamil's ontslag en tevens zijne gevangenneming. Aan Engeland's inmenging had de gevangene toen zijne in vrijheidstelling te danken. Ook zijn tweede bewindvoering, waarbij hij te vergeefs de Armenische moeilijkheden trachtte op te lossen, ein digde met ongenade en verbanning. De derde maal werd hij met het be wind belast, toen de sultan hem noodig had, om de moeilijkheden met Oosten rijk in zake de aanhechting van Bosnië uit den weg te ruimen. Nauwelijks was dit gelukt, of Kiamil werd opnieuw af gedankt. Doch weinige weken latei- werd ook de sultan zelf als staatsgevan gene naar de villa Allatini gebracht. In October 1912, in 't begin van den oorlog, trad de toen 85-jarige Kiamil nogmaals als groot-vizier op, baslotaa om, in weerwil van alle moeilijkhede», den voor Turkije noodzakelijken vrede met zijn naam te dekken. De roemlooze val van zijn ministerie volgde, naar men zich herinneren zal, door de Jong-Turk sche samenzweerders met Enver-Bey aan het hoofd. Kiamil Pasja trok zich daarop geheel terug en is thans als ambteloos burgar gestorven, in het stadje waar hij kat le venslicht zag. DE HERTOG VAN ABRUZZEN, opperbevelhebber. Ten gevolge der overwinning, door de Italiaansclie legermacht op de Tur ken behaald in den Italiaansch-Turk- schen oorlog, heeft Italië zijne bezittin gen in de Middelandsche Zee, en aan de overzijde, op Affrikaanschen bodem merkelijk vergroot. Daaruit volgde onvermijdelijk, dat om de orde te handhaven en hunne re geering te bevestigen, de Italianen ge dwongen zijn hunne vloot te vermeerde ren, ten einde er een deel van te kun nen bestendig in den omtrek der nieuwe veroverde landstreken houden. Zoo ligt nu reeds een heel smaldeel in de buurt van het eiland Rhodes, terwijl andere oorlogsbodems langs de Tripoli- taansche kusten kruisen. Deze afdeeling der Italiaansche vloot staat onder het opperbevel van den her tog van Abruzzen. De hertog van Abruzzen is de neef van den koning van Italië. Hij heeft zich reeds naam gemaakt op allerlei gebied, bijzonderlijk op gebied van ontdekkin gen en van... huwelijksbeloften. Velen onzer lezers zullen zich onge twijfeld herinneren, hoe de hertog van Abruzzen ongeveer een vijftigtal malen zijne verloving liet afkondigen met de dochter van een Amerikaanschen schat rijken senator. Altijd kwam er het een of het ander tusschen, zoodat men ten slotte niet juist meer wist wat er nu van den huwe lijksbeloften gekomen is. Een vreeselijke sneeuwstorm heeft ezer dagen over Noord-Amerika ge- óed en. er voor ruim 25 millioen frank chade aangericht. Het distrilct Ohio en vooral de hoofd- tad Cleveland hadden het hard te ver uren. Daar lag de sneeuw op sommige laatsen ruim een hal ven meter dik. De stremming in het verkeer maaki et bijna onmogelijk aan het begraven er dooden ta beginnen, men zal ze moe- en laten liggen, totdat kat waar varba- erd ia. De levering van kruidenierswaren, ©ter, melk, brood en brandstoffen Hoest gestaakt worden. Een brand heeft daarbij eene schade «ngericht van 100.000 dollars. Het stoomschip J. G. Garrner liep labij Lorain Harbor, aan 't Eric-meer, >*n dan grond. Raddingsbootan maei- ten mnchtalooa toezian, daar da golven veel te woest waren om ze te trotseeren. Aan boord van het stoomschip bevond rich, behalve de kapitein, eene beman ning van 22 personen. Een lichtschip met zes man aan boord is, naar men ver moedt, in het Eric-meer vergaan. Op het Huron-meer zijn drie schepen yergaan en hun bemanning, minstens i0 man sterk, zijn hoogstwaarschijnlijk allen omgekomen. Een onbekend# stoo- mer verging bij Detroit. Men denkt, dat da gekaele bemanning is omgekomen. Aan de oevers van het Huron-meer, Eric-meer en Michigan-meer hebben overstroomingen groote schade aange richt in de steden langs het water ge legen. Het totale aantal slachtoffers in het geheele gebied, waar de stórm woedde, is nog niat ta sohatte». Sommige berich ten spreken v&n 120. M. MITCHELL, de opvolger van den oud-gouverneur M. Sulzer. Onze lezers zullen zich nog herinne ren, dat de oud-gouverneur van New- York, M. Sulzer, door de rechtbank van New-York uit zijn ambt ontslagen werd wegens geldverduistering. Wan neer de nieuwe gouverneur zou gekozen worden liet M. Sulzer hooren dat hij zijn post niet verliet, en hij voelde zich in zijn verzet door zijne partijgangers gesteund. Zulks kon echter niet lang du ren, en hij maakte dan ook plaats voor zijn opvolger M. Mitchell. CLEVELAND, een der meest geteisterde steden.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1