EEN HELD üiT BBETAHJE lêmlenkiml Ds toestand ia Mexico Nie u wsberichten 2 te geven, zou het hardnekkige van den kies strijd verdwijnen, en zou de woordigheid en onafhankelijkheid der mandatarissen veel winnen. Terzelfdertijd zou de jacht achter zetels begrensd worden. Hopen wij dat het zoo geschiede. Vooraleer te eindigen vraag ik u eene bijzondere ovatie yoor onze vrienden, naar Congo vertrokken, ©m er het Geloof en de beschaving te ver spreiden. Zij hebben hunne ouders, familie en vrienden verlaten, om onze heidensche broeders tot God terug te brengen. Niets kan hunnen moed doen falen ver moeinissen, gevaren, klimaat, alles trotsee- ren zij. >X'ij moeten hen bewonderen. Wij, katholiek land, eischen voor hen een krach tige steun en eene werkdadige bescherming van het gouvernement en wij roepen uit. Leve de Missionarissen I Leve Pater Cambier 1 Ik eindig, Mijne Heeren, nogmaals aan on ze achtbare heeren Volksvertegenwoordigers •n Senators de verzekering van ons vertrou wen aanbiedende en ik bid u. Mijne Heeren, ©p hunne gezondheid te drinken 1 (Langdu rige toejuichingen.) Redevoering van M. WOESTE, Staatsminister. (Eene langdurige ovatie begroet den lieer Woeste, toen hij rechtstaat om het .woord te nemen.) De achtbare ouderling drukt zich nagenoeg als volgt uit Mijne Vrienden, Ik dank u uit den grond des harten voor uwe wenschen en ik dank u bijzonderlijk omdat gij M. D'Hondt de taak hebt opgedra gen, den heildronk in uwen naam voor te dragen. Uwe verkleefdheid verheugt mij en Ik ben er zeer door getroffen. Ik ook heb niet vergeten, dat in sommige mistige dagen, gij mij steeds getrouw bleeft en steeds op het voorplan waart om mij te steunen. In dagen van triomf waart gij ook aan mijne zijde. Nogmaals dank voor uwe onwrikbare ver kleefdheid 1 Ik verheug mij, omdat ik nu, naast dege nen die 40 jaar reeds met mij strijden, nu ©ok jongeren aan 't werk zie, die de goede stappen dier ouderen volgen willen. M. D'Hondt heeft daar gesproken, van het deel dat ik genomen heb aan de bespreking der schoolwet. De algemeene bespreking is zoo goed als geëindigd, zij sterft uit, doch, de bespreking der artikelen zal nog moeilijk- laeden bijbrengen. Wij moeten voorzichtig en tevens krachtdadig te werk gaan. Ik ben zeer gelukkig geweest op bet einde mijner dagen, openlijk mijn vast geloof in Jezus-Christus te rnogen belijden hebben. (Geestdrifte toejuichingen.) Evenwel is er daar voor mij geen verdienste. Het was mijn ■plicht als christene.... Velen in ons land vroegen dringend naar eene schoolwet, doch zij wisten niet, of lie ver gaven zich ge eh rekenschap, welk be langrijk vraagstuk zij opwierpen. Wij moes- Jen eene nieuwe schoolwet maken, welke, nochtans de verorderingen dev wetten van 1S84 en 1895 niet omverwierp. Zonder in alle bijzonderheden te treden, zijn er twee groote moeilijkheden welke moesten opgelost wor den. Wij konden onmogelijk het openhaar ©nderwijs afschaffen. Wat is het openbaar onderwijs Het open baar onderwijs is bet beeld van het land. Vroeger werd algemeen herkend dat de ba- 3is van het onderwijs moest godsdienstig zijn, doch thans zijn er in het land twee te genover elkander staande partijengeloovi- gen en ongeloovigen, chirstenen en godde- ioozen. Het mag bijna een mirakel heeten, dat eene schoolwet kon gevonden worden welke het godsdienstig onderwijs voor basis zou heb ben. De tweede groote moeilijkheid is de kwes tie der toelagen. Het vrije onderwijs moet hulpgelden genieten, doch het is niet vol doende te kómen zeggen: Hier is eene school, geef ons hulpgelden I Neen, er moeten waar borgen, zijn. Daar ook zullen er moeilijkheden ontstaan tn vooral in de bespreking der artikelen-en (41,u Vervolg.) Dit gezegde veroorzaakte een alge- gelacli Stilte! vervolgde de grijsaard. XJwe complimenten kunt gij besparen. Maar spreek ronduit wat gaat ons ge tond verstand of onze armoede u aan Ik wil mij wreken, antwoordde de Vaunoy. Hebt gij op la Tremlays uwe ge wone moordenaars niet? Genoeg gepraat! viel de Vaunoy bierop in, met een ongeduld dat hem nu zeer te pas kwam. Laten wij als man- oen spieken, en tot de zaak komen Wilt gij vijf maal honderd duizend kronen winnen? Vijf maal honderd duizend kronen was bet algemeen gemompel. Vijf honderd inillioên leugens en bedrogriep Yaumi, uit den hoop te voorschijn komende. Luister niet, va der Toussaint, naar hetgeen die ellen deling zegt. Gij kent hem. En boven dien, zoolang de meester niet hier is, kunt gij niets beslissen. J)e Vaunoy schrikte toen hij 't woord meester hoorde. Het scheen wederom eene moeilijkheid aan te duiden, waar op bij niet gerekend had. Vader Toussaint schudde onverge noegd zijn hoofd, en zegde -Vriend Yaumi, de meester is de meester, maai wij zijn toch ook iets. Vijf maal honderd duizend livres, vindt men niet alle dagen tusschen de distels amendementen, zal daar heel wat over ge sproken worden. Ik heb al mijne krachten aangewend, om in het wetsontwerp de hoofd gedachte te houden dat de vader moet vrij zijn in de keus eener school voor zijne kin deren. (Geestdriftige toejuichingen.) In de middenafdeeling lieb ik die vrijheid verdedigd met M. Poullet, minister van Kun sten en Wetenschappen. Met hem hoop ik ook, dat wij zulks zullen kunnen behouden. Daarvoor wil ik wel uwen lof aannemen. M. D'Hondt heeft ook eenige treurnis laten hooren, namelijk over de militaire kwestie. Wij verstaan zulks, doch ik moet doen op merken, dat wij niet altijd doen wat wij wil len. Ik heb zoovele malen de krijgslasten be streden, gij weet het wel. In dien tijd was België's onafhankelijkheid ernstig gewaar borgd, doch voor degenen die ziende, niet blind zijn, is het duidelijk, dat de groote mogendheden welke ons omringen thans als door eene koorts aangegrepen zijn en dat België gevaar loopt in dien kolk gesleept te worden. Dan is het uit met onze onafhanke lijkheid. Degenen die de verantwoordelijkheid dra- 'gen oyer 's lands bestuur, hebben zulks be grepen en geoordeeld dat bet noodig was ons leger derwijze te versterken, dat het toch het hoofd kon bieden aan de eerste aanval len. Men schijnt overal voor den vrede te werken, doch er is toch nog steeds zekere vrees. Diensvolgens hebben de politieke leiders noodig geoordeeld bun deel te nemen in de verantwoordelijkeid. Wij moesten waarborg geven van onzen goeden wil. Ik had gedacht dat er oppositie zou geweest zijn, doch de omstandigheden overheerschten den toe stand. Eene nieuwe moeilijkheid daagde weldra op. Eens de militaire wet gestemd, moesten de kosten natuurlijk betaald worden. Men verzocht mij deel te maken van de middenafdeeling. Wij hebben er tien lange zittingen aan besteed om toch-de nieuwe las ten aanneembaar te maken. Met genoegen heb ik kunnen vaststellen, dat het gouvernement de w ijzigingen van de middenafdeeling aangenomen heeft. Ik dank er het gouvernement om. En nu nog is alles niet gezegd. Er blijft nu nog de nieuwe kies wet. M. D'Hondt heeft daarover gesproken, met het gedacht dat ik zou gezegd hebben wat mijne meening was. (Gelach.) Ik zal het niet verbergen en onmiddellijk antwoorden, dat bij het aan de dagblad schrijvers moet gaan vragen. Die weten tocli alles. (Gelach.) Zij zullen hem alles zeggen I Er is dus eene kommissie der XXXI. Men zegde mij dat de heeren Van der Velde en Kymans er ook deel van maakten en mijne plaats in die Kommissie dus aangewezen was. Ik heb dan ook aanvaard er deel van te maken. De kwestie is daar heel ingewik keld en wij doen het mogelijke om.... tijd te winnen.... Niemand he'eft tot hiertoe een plan op vaste grondslagen berustende. Het land is tegen eene nieuwe omverwerping der der grondwet. Er zijn echter tn het land, zelfs onder onze partijleden, die zeggen men moet toch iets doen. Ik meen echter, zonder daarover eene ver bintenis aan te gaan, dat het tot geene her ziening komen zal. Ik zal al doen wat ik kan om eene herziening te voorkomen, want alle kiesstelsels,, 't is gelijk dewelke, moeten on vermijdelijk tot het Zuiver Algemeen Stem recht komen. Doet men iets, dan is het de algeheele om verwerping onzer instellingen. Volgens mij heeft men ongelijk gehad de Kommissie der XXXI samen te stellen, doch men liad zc aan gekondigd en dus moest men ze maar aan 't werk stellen. Het gouvernement kort niet verder. Wij zullen ons beste doen, doch nogmaals, wij weten niet in welke richting. Waar wij vooral moeten voor zorgen, ïs, dat de opvoeding onzer kinderen ons niet ontsnappe. Alle arrondissementen eischen nu ook be langrijke werken. Die werken doen handel en nijverheid vooruitgaan. Het kan niet zijn, die werken uit te voeren, en de doornen. Het is wel weerd er eens over te denken. Maar, hij liegt Een ontevreden gemompel kwam uit den drom men had zich reeds door de gedachte aan zulk eene groote winst laten innemen. Vriend Yaumi, hervatte Toussaint. met meer vastheid, nu bij op bijval re kende, laat ons maar begaan De mees ter zal tevreden zijn. En als hij niet tevreden is? vroeg Yaumi. Niemand sprak een woord, en de oude man scheen van zijn stuk te geraken. Hij zal tevreden zijn, antwoordde hij eindelijk. Niemand is meer gezind om den meester te gehoorzamen, dan ik. Maar Maar gij wilt het er op wagen, om ongehoorzaam te zijn. Luister! Ik weet dat. de meester het beste van zijn bloed zon willen geven, om dezen man levend in onze macht te zien. De Vaunoy sidderde. Ik weet, vervolgde Yaumi, dat hij met dien man eene lange rekening heeft af te doen. Ik zal den meester gaan ha len. Waar zult gij hem vinden? Ik zal het beproeven, wacht op mij Onmogelijk, viel de Vaunoy hier op in, door wanhoop stout wordende. Als ik niet binnen twee uren op la Trem lays terug ben, is alles verloren. Twee uren zijn mij genoeg, zegde Yaumi. De ouden hielden #aad .De gezagheb ber, dien men de meester noemde, 6cheen een bijzonder groot aanzien te bezitten want, in spijt van hun yerlan- i.> DE VOLKSSTEM indien men wil, dat de Staat over geene in komsten zou beschikken. Een sterke band vereenigt ons, 't is de godsdienst. Ik zou willen, dat gij allen ook steeds de oogen naar God gericht hebt. Ik hoop, dat het ook uwe gids zal zijn, in den strijd van vandaag, morgen en later. En ver geet het niet, weldra zullen weer de kiezin gen voor"de deur staan. Na de laatste kiezin gen zegde men Wij zijn te laat begonnen, anders wonnen wij een zetel. Welnu, die woorden mogen nu niet herhaald worden. In het arrondissement Aalst zijn er gemeenten die niet gaven wat wij er van mochten ver wachten. Daar aan 't werk dus Ik vraag aan allen, die belang stellen in onze partij, zich aan 't werk te stellen. Het is niet zeker dat wij onze stellingen in Lim burg kunnen houden, en dus moet er ge zorgd worden, dat Oost-Vlaanderen een zetel winne. Men sprak zooëven van de Missionarissen. Ik zou willen dat gij allen ook de rol van missionaris opnaamt, en riiet de heidenen, maar de goddeloozeh van het arrondisse ment hekeerdet. Ieder van u kan daar ook zielen oogsten. Breng die verlorenen tot ons terug. Het zal voor ons allen een# schitte rende zegepraal zijn.' Mijne loopbaan is weldra ten einde en ik koester den wensch dat het arrondissement Aalst, waaraan ik zooveel verschuldigd ben, onze vijanden moge verdrijven. 't Is mijn eenige wensch welke ik u laat. Ik hoop dat ieder van u het besluit zal ne men, zich onverpoosd aan 't werk te stellen. En nu, nogmaals dank aan u allen, en bij zonderlijk aan M.D'Hondt, voor zijne welwil lende woorden. Zij zullen in mijn geheugen geprent blijven. (Langdurige toejuichingen. Heel de zaal brengt JVl- Woeste eene schitte rende ovatie.) M. Cheeraerdts, Voorzitter bracht dan nogmaals eene welgemeende hul de aan M. Lenssens, bestuurder der Harmo nie, herinnerde aan de puike uitvoering dei- muziekstukken 's morgends in het Landhuis en drukte de hoop uit, dat de Harmonie op den ingeslagen weg zou voortgaan. Nadien nam M. "ené Lanssefls nog het woord, om den lof, hem toegezwaaid door den heer Voorzitter, over te maken aan de muzikanten. Hij drukte de hoop uit, dat dezen steeds meer en meer hun beste zouden doen, en verklaarde zich overtuigd, dat zoo doende de Harmonie niet alleen den eersten rang zou blijven houden, maar nog meer en meer vooruitgang doen. Daarmede was dë'officieele kant van het feest afgeloopen, doch, nog lang, werd bij muziek en. symphonie het ge zellig bijeenzijn voortgezet, met den hesten wensch, binnen enkele jaren, den honderdsten verjaardag der maatschap pij met weergaloozon luister te vieren. x Toen M. Woeste de zaal verliet, om tiaar Brussel terug Ié keeieu, werd hem nogmaals eene geestdriftige hulde ge bracht. De achtbare staatsminister dankte geroerd om deze tallooze eerbe wijzen. FRANKRIJK Docdeiijk ongeluk op de Concordeplaats te Parijs. Een vetorijder, do genaamd# Herminont, kwam Zondag op do Concorde plaats, to Parijs, in vojllo vaart op een auto mobiel goreden. Do on^olukkige stortte dood neder. Twee Belgen aangehouden. Zaterdag nacht werden op do Vilottelaan, te Parijs, tweo kerels, de genaamde V. de Villors, en Ed. Gillurd, Delgen, aangehouden. Zij droe gen elk en haal waafvan zij de herkomst weigerden te doen k&nuen. Beiden zijn in liet gevang opgesloten'! Proefnemingen mét een onderzeëor. In weorwil met het slechte weder, heeft do gen naar de Anjf maal honderd duizend livres, vielen de meeste aanwezigen het voorstel van Yaumi in. Ga dan, zegde Toussaint eindelijk maar als gij binnen twee uren niet terug zijt, dan doen wij wat ons goeddunkt. Yaumi liet zich niet van zijn stuk brengen. - Eerst moet ik alles weten wat die man hebben wil, antwoordde hij. Gij hebt gelijk, zegde Toussaint. Spreek op, Hervé de Vaunoy. De bedoelde vijf maal honderd duizend kronen, ze£de de Vaunoy, zijn de opbrengst der belasting, die den in- tendent naar Parijs tvil zenden. Dat geld zal een nacht op het kasteel blijven. Dat is genoeg. Dat dunkt mij, antwoordde Tous saint. Wat den man. betreft, dien ik uit de wereld wil hebben, hij is zoowel uw vijand als de mijnede nieuwe kapitein der gendarmen. 5» Al was hij nog iets ergers, Hervé de Vaunoy, antwoordde Toussaint ern stig maar niet zonder eenige spijt, ver wacht de hulp van onze wapens niet. De Wolven zijn geene moordenaars. De Wolven moeten slechts de kas aanvallen, en het geld medenemen zij zullen al de winst hebben. Ik zal het overige doen. Deze schikking scheen den ouden man zeer te bevallen. Dat kan men aannemen, zegde hij. Dat kan men met een gerust geweten aannemen. Welnu, vriend Yaumi, weet gij genoeg Ik gax antwoordde deze, deed sijn ooderzeëer Turie het anker gelicht voor eene vaart van 800 duizend mijlen, op ©en bepaalde afstand, onder andere de omreis van Corsika behelzende. Geheimzinnig;© zelfmoord. In den nacht van Vrijdag-Zaterdag poogde zich een wel gekleed heer, op de Charonneslaan, te Pa rijs, te zelfmoorden. Hij school zich een ko gel door hel hoofd. De wanhopige werd door agonten opgenomon en naar liet hospitaal Tenon overgebracht. Zijn toestand is hope loos. Men heeft op. den zelf moorder geene iden titeitspapieren gevonden. Eene loods Ingestort. Een doodc. Zaterdag avond, rond 6 ure, waren eenige soldaten van hot 18® balailjon der jagers te voet, te Longuyon, werkzaam onder eene loods, toen deze instorUo. Een soldaat werd gedood, en 14 andore zijn gewond. Een treurspel per automobiel. Uit Reims komt do volgende nieuwstijding Do abbé Qohlon, zijne moeder en zijno zuster, Mevr. Rousseau en de drie kinderen dezer laatste, keerden van eene wandeling terug. De autovoerder die door de dnislernis mis leid werd, liep met zijn rijtuig in hel ka naal. Onmiddellijk daagde er hulp op en de abbé. Qo lil en en zijne moeder konden gered woiden, maar Mevr. Rousseau en har# kin deren verdronken. De ongelukkige Qohlen, heeft hij dit schrikkelijk ongeluk het ver stand verloren. DUÏTSCHLAND Soldaten vergiftigd. 104 soldaten van het 124® linieregiment te Weingarten, in Westfalen, zijn ziek gevallen, met de ken- teekena van vergiftiging. De oorzaak dezer besmetting is nog niet gekend. Vijf werklieden onder eene Instorting be dolven. Tijdens de aardewerken die nabij Frankfort verricht worden, had eene instor ting plaats, waaronder 5 werklieden hegra ven werden. Twee hunner werden dood bo vengehaald en twee anderen zijn levensge vaarlijk gewond. De vijfde werkman is echter buiten gevaar. Een gevangene ontsnapt. Voor eeni- 'gen tijd word do Russische student Wyczyns- ki te Schwetz, in Silezië aangehouden onder beschuldiging van bespieding. Hij werd in hot gevang van Granddfiz opgesloten. Zaterdag bracht men hem terug naar Schwetz over. De student slaagdo er in zich aan de blikken dor bewakers lo onttrekken en nam de vlucht. Allo pogingen om hem le ontdokken bleven vruchteloos. Eene terdoodveroordeeling. De jury van Wurzburg, heeft na een debat van 4 da gen den koetsier Weiss6nweg ter dood ver oordeeld, wegens moord op eene jonge doch ter. welke hij erg mishandeld had. Verleiding van fonctionarissen te Keulen. Het zou 6chijnen dat zich lo Keulen een proces voorbereidt aangaande de verleiding van fonctionarissen. De Rheinisché Zeitung had een artikel laten verschijnen waarin bevestigd word dat hoog-policiebeambten der ondergeschikte agenten talrijke geschenken aanvaarden door eigenaars van brouwerijen en restau- ranlhoudors.die dan door vergunningen ver goed werden. De policieprofekluur deed oorst en vooral eene huiszoeking doen bij den hoofdopsteller en in de bureelen van bet dagblad, die even wel geen uitslag opleverde en de hoofdop steller weigerde kortaf den persoon te noe men die hem de noodige inlichtingen bezorg de om het artikel op te stellen. Anderzijds zijn talrijke agenten der krimi- neole policie onderhoord geworden. Men sleldo hen de vraag Naamt gij geschen ken aan of niet Allen weigerden een antwoord te geven. DENEMARKEN De drama's der zae. De Doenscho stoo- mer - Kong Helg die te Kristiansand aangekomen is.met zware averij, heeft Zon dag inorgend tijdens zijne reis ten Noorden masker aan, en verdween in de duister- nis. De Vaunoy ging zitten. Men gaf hem een glas brandewijn, dat hij even aan zijn mond zette. Twee urendacht hij, vol angst. Twee urenEn zoo die man binnen de twee terugkomt, wat zal dan mijn lot zijn De Wolven gingen weêr aan het drin ken want die ongelukkigen, voorheen vlijtige en nuchtere werklieden, hadden nu zij uit hun gewonen kring waren ge- stooten, reeds de ondeugden aangeno men, die een werkeloos, door oneerlijke middelen onderhouden leven mede brengt. De Vaunoy had zijn uurwerk uitge haald en telde de minuten. Van tijd tot tijd brak Toussaint zijn gepeins af, door nadere ophelderingen aangaande den tijd en de wijze van den voorgeno men aanslag te vragen. Dit was waarlijk een geluk voor den heer van la Tremlays, want zonder deze verstrooiing zou hij van schrik gestor ven zijn. Traag sloop de minuutwijzer twee maal rond. Eindelijk waren de twee uren om en de Vaunoy stond op. Het is waar, zegde Toussaint, Her vé de Vaunoy is in zijn recht.. Een eer lijk man heeft maar één woord, wij heb ben hfm het onze gegeven, en wij zijn eerlijke lieden. Allen gaven hem gelijk. Gij kunt dan heengaan. Uw eigen belang is ons borg dat gij uw woord zult houden. Morgen, een uur na zons ondergang, zullen wij op de afgeepro- kene plaats zijn. Tot nioigtn dan, zegde de Vaunoy 25 NOV. 1913 dor Feroë-eilanden met een hevig tempeest te worstelen gehad. De baren hebben den kapitein, do oersto hulp-loods en een hulp- loods in zee geworpen. Allen zijn verdronken. ITALIË Bloedig drama aan boord^van een stoo- mer. Aan boord van don stoomer «Callia- rina waarop cun expediliokorps voor Tri- politanie was ingescheept, ontrolde zicli eea drama dor krankzinnigheid. Een der soldalen die opeens krankzinnig word, burrikadeerde zich in zijno kahion en schot op do soldaten die hem wilden onscha delijk maken. Een hunner stortte dood ne der en vijf anderen zijn levensgevaarlijk ge wond. Nu de vreeselijke slachting zelfmoord- de de ongelukkige zich. Het kon gres Vrijdag vereenigde zich liet kongres. Na de naamafroeping verklaarde de voor zitter dat hot quorum niet behaald was, wat geone enkelo belooging uil lokte. Hel kongres zou 's Zaterdags bijeenkomen. Zokere leden zien in die dagvaardiging hot inzicht een einde aan het kongres le stellen. Inderdaad, volgons do wet, wordt de ka mer, op drie achtereenvolgende dagvaardi- gingen, ten gevolge van het ontbreken van het quorum ontbonden. Officieren aangehouden De officieren van liet kleine garnizoen van Ixlapalapal, in de omgeving der hoofdstad, zijn aangehouden wegens medeplichtigheid in eon komplot legen het gouvornomont. De vooruitgang der opstandelingen Do omwentolaars zijn meester van Tux- palo. Zij leggen belasting op de petrool- exploitatie der streek en bijzonderlijk op dozo van een Engelsch syndikuat. Eone diplomatische conferentie Een telegram uit Mexiko aan do New-York Times gestuurd,zegt dal Duilsciie,Engelsche, Belgische en Japaansche ministers eene con- forencie gehouden bobben met den Mcxi- kaanschon minister van huilenlandsche za ken. De Engclsche minister zou gevraagd hebben de Engelsch© belangen te Tuxpan to willen beschermen, waar do opslandelingea zich aan plundering hebben plichtig ge maakt. Twee treinen door dynamiet gesprongen. Talrijke slachtoffers Naar uit El Paso (Texas) wordt geseind,, verzekert de opstandelingen-genoraal Villa, dat twee treinen, die 1500 federalen, uit Chihuahua naar Juarez ovèrbrachten, door dynamiet gesprongen zijn. Dynamiolmijnen waren op 6(3 mijlen ten zuiden der stad tusschen do riggels gelegd. Het getal dooden zou zeer aanzienlijk zijn» Brussel. Rovolverdrama.Zater dag avond viel, in den Prinsendoorgang te Brussel, een drama voor, dat geluk kig geen erge gevolgen had. De kof'fie- huisbediende, Jeroom Van H.., geboor tig van C-oudekerke (Fransch-Vlaande- ren), en wonend in de Lange Wagen straat, is geenszins do vriend van zijn» kollega, zekere Achille, Stoofstraat. Van H..., vergezeld van een anderen kollega, Adolf Lemaire, ontmoette Za terdag avond Achille. Volgens Van H... zou Achille hem hebben bedreigd, waar op de Eranschman zijn revolver trok en schoot. Achille nam de vlucht, doch zijn tegenstrever loste een tweede schot. Zijn vriend, die hem toen wou ontwape nen, kreeg den kogel in den arm. Van H..., werd alsdan aangehouden. Wat de wonde van Lemaire aangaat, zij is niet gevaarlijk. Na verpleging kon hij huis waarts keeren. en ging zijne gidsen vooruit naar den ingang der grot. Men blinddoekte hem opnieuw, en een kwartier uurs later sprong hij ver heugd op zijn peerd, dat hij aan eenen boom had vastgebonden. Alain won derhalve zijne wedding schapwant het was de Vaunoy, die, tot groote verwondering van Lapierre, de "betzaal binnentrad. Hij wierp zich hijgend op een stoel, en nep vol blijd schap uit Het is bezorgd Ik heb mijn leven op het spel gezet., en gewonnen maar ik zweer toch dat men mij niet weer zoo ver zal krijgen Zooals ik gezegd heb, mompelde Lapierre. Ik wensch kapitein Didier een zalig einde, want zijn einde is nabij. Daar, Alain, en hij gaf hem zijne gewonnen kroon. XVI. HET PLAN WORDT RIJP. Den volgenden morgend ging het geldtransport van Rennes op weg, door een troep' gendarmen en eene compa gnie voetvolk gedekt. De tocht werd door niets gestoord. Terwijl de zwaar heiaden wagens over de mulle wegen door het bosch voort reden, zou een aanval zeer gemakkelijk zijn geweest maar men zag geen en kele vijandige of verdachte gedaante, en nauwelijks kon Jacques, die achter den kapitein reed, een paar malen uit eene beweging in de takken opmaken, dat er een levend wezen tusscheü het kreupelhout verscholen was. (Wordt .voortgezet.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2