'T EEN EN 'f ANDES Eeae uieuwsaèrtige Werkstaking H! Brasselsche Kiekskens 08 moord van St. Gillis 23 A. CS- 3ÉS X-i IQ m sf f UIT ONZE KOLOME ESegasiiaasssüa jaargsssig n' 278 CENTIEMEN WET NUMMER ËsüiSerdag 27 fiiovember iSI2 F" L:Y" ABONNEMENTEN! Zes maanden franken. Een jaar 8 franköix. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF,'s avonis ®si 2* UITGAAF, 7 u, 's avonds «p Pour lonte la publicité coir.merciale et financier# du journal, s ad cesser exclusivement k l'Agence Réclame Godti, 2, Pi&ctds la Bourse, Bruxelles. ËUREELENs TE SFIUSSEL j TE P.fflLST CS. GO0TS, Beui-splaals. 2 I v.3Iicer-»:i3«i-ï5«.a«, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-Ds Gendt. AANKONDIGINGEN f KI. aank. fl tot 4 tl. re£.) fr. 0.60 I Sport (per regel) Ir. 1.0® 3* bladz. (de regel) Ir. 1.00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4« bladz. (de regel fr. 0,30 I Rechc. horstell. (per regel) fr. 2,03 Finunc. aankon, (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,03 Commercialc en financicele aankondigingen zicli uitsluitelijk te wenden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. fit ge- Men raast en babbelt al lan noeg over de nieuwe schoolwet. Dat ze zal gestomd worden, daar twijfelt niemand aan. 't Zou eene schande zijn dat bet anders ware. Daarbij wie is er de meerderheid in 't land 't ziju do katholieken. En wanneer do meerderheid eens bestaat bij ben, 't zijn niet do tegenstrevers die wellen maken en stemmen, maar wel de katholieken.. Tijd en veo! lijd verliest men tegen woordig al ie voel in de Kamers. Nog is in allo zittingen 't oud versleten antiklerikaal liedje van gewetensvrij heid,van cbristendwang en wat andere zeever, nog niet uitgefloten. 't Schijnt klaarder dan liet daglicht dat do geuzen bet onderwijs onzijdig, zonder God willen. Vandervelde en is daar niet voor onzijdig, dat woord klinkt dwaas in zijne ooren. 'k Kan 't gelooven, want wanneer mor, do vijf niet heeft verloren en zijn hoofd op hol niot laat gaan, moet men bekennen dat bet onderwijs slechts be slaat met of zonder GOü". Dat is nu eens klaarder dan 't helderste pomp- of putwater. De «Vlaamscke Gazet(is een anti katholiek geuzenblad vergeet het niet) valt uit op de liberalen die hunne kin deren naar katholieke, lagere en mid delbare scholen zenden Ilt versta dat heel goed en ziellier de reden Men kan en weet geenen weg met zijne zonen en dochters on 't en gaat niet al to wel en men komt er slecht van af met dat onzijdig en slecht onderwijs en met die nog onzijdiger en slechtere opvoeding. Kan hei anders Exporientia doca zei Angelus Haulekecte in zijnen tijd of de onder ving leert. Ik koude zoo een rijke Brusselaar ne slimmerik, nen halven katholiek, noch mossel noch viscb, enfin ne vent die rijk was geworden en die wilde no keer zijn plan trekken. Hij had tweo zwee zoons, twee brave jongens. Hij bezat ook vrienden, goede en slechte of min goede. Om iedereen content te stellon zond hij zijn oudste zoon naar eeno onzijdige of geuzen school en do jongste naar een katho liek college. Ze werden onderwezen en kregen cene rijke opvoeding. Ja maar de uit slag volgde op de inslag. De oudste werd oen fameus nietweerd, trouwde voor den dominee alleen met eene pro- testante, van wie hij sinds jaren ge scheiden leeft enz. Do tweede is nog steeds een deftig man, wiens deftige vrouw er. talrijke kroost tot eere strekt aan grootvader, die nu maar te laat voor wat den oudsten aangaat zijn 011 verstand beweent en betreurt. Hij wildo^ondervinden en hij ondervond wat dë slechte school te weeg brengt. Ten andere de tegenpartijgangers we ten het genoeg hoe het zit in hunne scholen zonder God. Zo kennen er de meestex-s en meesteressen en kunnen niet wegsteken wat goedje van volk er zijn kinders naartoe zendt. Een liberaal dio nog iets of wat deftig is houdt zijn jongens en meisjes daai-buiten. Zie ne keer naar Burgemeester Braun van Gent, 't is toch zoo ne zoete kluchtspeler in en buiten de vrij metselaarsloge, zoodanig dat hij eens in nen soepketel of eene soeptrien is gevallen eix verdronk en nochtans hij zond zijne kinderen naar katholieke masoeurkenssckolen Zo zouden 't land eenen dans leeren moesten za hoven zwemmen, doch weest gerust met do aanstaande kie- zingor, krijgen zo nog non fermen dop waarmeê ze in de diepten der diepten zullen verzinken en blijven vergaan. Dat zegt en beweert zonder profeet te zijn.., Marc. Roepers en tuiters zijn in de kamers gelijk de duivels in de helle die nog bestaat en zal blijven duren, al die Avmkerblauwe en bloedroode kerels. PrSstses ven Heheftzollern. Prinses von Kohenzollern, schoonzuster van wijlen de gravin van Vlaanderen, is uit München Dinsdag morgend te Brussel toegekomen en werd in de statie door den koning afgewacht. Dö katC'3!;sf:i85S. 'Als bijzonderste oorzaken der crises, die voor gevolg had den dat de werkdagen verminderen, zou de Balkan-oorlog mogen aangestipt worden alsook de vermeerdering der vervoerkosten, de prijsverhooging in alles wat tot fabriekatie dient en de loonsver hooging. liet blijkt ook dat de grondstof te genwoordig zeer duur is. In Oostelijk- Airika bij voorbeeld heeft de katoen- oogst oneindig te lijden gehad van de droogte. In andere streken was de oogst maar voldoende. In 1811 kostte het katoen 66 fr. de 50 kilos, mi wordt het aan 93 fr. en meer verkocht. Een wondsrfóaar werktuig. Een ieder weet dat het hart, bij de minste ontroering, veel sneller aan 't kloppen gaat. Weet men wel wat elk van deze hart kloppingen vertegenwoordigt Feitelijk moet het hart aanschouwd worden als een zuigpomp van 15 centi meter hoogte op 10 centimeter breedte. Deze pomp werkt 70 maal per minuut, 4200 maal per uur, 100.000 maal per dag, 36 miLïioen 792.000 maal per ja^r en 2 milliard 575 miliioen 440.000 maal in zeventig jaren. Bij elke klopping wordt gemiddeld zoowat 100 gram bloed door de aderen gejaagd, 7 liter per minuut, 420 liter per uur en 10 ton per dag. Al het. bloed, zoowat 28 liter, gaat om twee of drie minuten door gansch het li chaam. Da landverhuizing ever Antwerpen. Gedurende de maand October laatst vertrokken er uit Antwerpen 5.805 land verhuizers, waarvan 1.112 naar Canada en 4.693 haar de Vereenigde Staten. Se dert 1 Januari gingen er hier scheep in 't geheel 90,066 tegen 67,161 in het zelfde tijdvak van het vorige jaar. De huistiicronkweftk. De paarden van verscheidene rassen houden zich iu Congo zeer gezond. Ver-, scheidene proefnemingen in Katanga hebben ook voldoende uitslagen opge leverd. voorttelen de dieren van eerste kwaliteit, uit de kudden van den staat. De geit en het schaap zijn ook min gevoelig aan de vlieg tsc-tsé dan de runddieren. De varkenskweek gaat goed vooruit. Voor wat de vog'elteelt betrèft,. doet men bijzondere proefnemingen niet de broeikassen, alsook worden kruisingen bewerkt van inlandeche rassen met de Europeesche voorttelers. Er worden ook naarstig middelen gezocht tegen zekere ziekten, in Congo aan de kiekens eigen. In Katanga heeft men reeds goede rassen leghoenders. Daar alle Europea nen zich gemakkelijk op de kieken- kweek kunnen toeleggen, is deze in Congo van groot belang. Men gaat voort met het tam maken van olifanten en het gebruiken derzeive als lastdieren, doch de kudden groeien weinig aan. Er is spraak van den tammen Aziati- sclien olifant tot de vangst van wilde olifanten te gebruiken. De poneys uit den Senegal bevinden zich goed bij het klimaat van den Ne- der-Congo. Poneys van het ras Sandel- wood, uit Java worden ingevoerd en ver blijven in de statie van Zambi. Deze proefnemingen zijn zeer belang wekkend. De ezel- cn muilezelkweek lieeft ver schillende uitslagen gegeven. De Senegaleesche ezel verdraagt nog al goed het klimaat van den Lagen-Con- go, doch de voortteling gaat traag. Dat kan zijne oorzaak vinden in de onge paste voeding en in de klimaatsvoor- waarden. Het nut van ezels en muilezels in Congo voor het dragen van lasten is on betwistbaar. Goede uitslagen werden bekomen te Zambi, door het kruisen van vee uit An gola met Europeesche runddieren, voor namelijk voor wat de melk betreft. Het klein Bretonsch vee, gekend voor zijne soberheid, werd in 1912 ingevoerd, en schijnt zich goed te houden. De runddierenkweek, zoowel in Ne- der-Congo als in Katanga, en de andere streken der kolonie, schijnt bijzonder lijk in verband met de verbetering der natuurlijke weiden, en de voortbrenging van kunstmatig voeder. Erzijn geene bijzondere ziekten onder het vee aan te stippen. Wat de schapen- en geitenlcweek be treft, hier bekomt men aanmerkelijk be tere uitslagen dan met het runderras, bijzonder in de evenaarstreken der ko lonie, waar het gansch het jaar door, re gelmatig regent. De zendingen en de inlanders kregen t Ziet er hem tegenwoordig lief uit iu de hersenpan van sommige leden der linkerzijde, ten' gevolge der schoolwet besprekingen. Straks zal men waarlijk gaan moeten gelooven dat er in de oppositie eene hecle troep is, die alch bereid maakt om naar de kolonie van Gheel uit te wijken. De Journal de Mons.» schreef het (!ier dagen nog Zoowel de eenen als de anderen, le den der oppositie, /rijn.-van oordeel, dat de wet er toch zal komen, doch terwijl de eenen willen, dat men het komedie spel in de Kamer zou staken, daar er toch niet aan te praten valt, en de rech terzijde toch niet zal toegeven, willen de anderen kost wat kost de debatten en pleidooien voortzetten. Dat wij meetings, vergaderin gen, betoogingen houden is uitmuntend. Men mag echter niet uit het oog verlie zen dat onze.oproepen steeds gericht zijn tot onze vrienden, tot degenen die onze gedachten reeds aankleven. Wij moeten niet hopen, een enkele klerikaal te doen keeren tegen het gou vernement. Zulk3 hopen ware eene dwaasheid en vergeten wat het verleden ons leerde. Wij hebben het nog onder vonden na den kiesstrijd van 1912, waar al ons werken vruchteloos bleef. Geen hersenschimmen meer! Laat ons praktisch zijn En waarin denkt men dat het prak tisch zijn voor de oppositie verscholen zit? De uitleg wordt ons spoedig gege ven De Kamer verlaten en er niet meer terugkeeren, zoolang het klerikaal gou vernement de schoolwet niet intrekt.... Die vakantie zou voor de leden der linkerzijde nog al lang kunnen duren, want om de linkerzijde plezier te doen, zal de rechterzijde van dc schoolwet niet afzien. Het. orgaan van gezel Destrée heeft zelfs een heel plan vooruitgezet om de werkstaking der Luiksche Kamerleden te doen lukken. De volksvertegenwoordigers der op positie zouden tweemaal per week ver gadering houden te Brussel en daar de zelfde punten bespreken als in de Ka mer. Een verslag zou aan de bladen ge zonden worden en het land zou derwijze kunnen oordcelen waar er ernstig werk afgelegd wordtin de Kamer of in de vergadering der oppositie. Men zou dus twee Parlementen hebben één voor de wetgeving en één omte lachen. De liberale Journal de Liège slaat echter het ontwerp van gezel Destrée onmiddellijk iri den hoek en verklaart, etet mc?n niet mag vergeten, dat do rech terzijde ever ze-sttsü* stemmdn meerdor* heid bssefcikt en zij dus al kan doen wat zij wil, indien tósze nieuwsoortige werk staking uitbraakt. dat geen enkel lid der middenafdeeiing had willen aanvaarden een verslag op te maken. Het blad is slecht ingelicht ge weest, antwoordde mij M. du Bus de Warnaffe. Ziehier wat er gebeurd is. In de vergadering der middenafdeeiing, waren wij slechts met vier aanwezig MM. Schollaert, Mechelynck, Bertrand en ik. M. Tibbaut was met den minister van Openbare Werken, naar de Schelde- dijken gaan zien en MM. Woeste en Yan Cauwelaert waren op het Paleis van Jus- licie weerhouden. Tijdens de vergadering werd M. Tibbaut als verslaggever aangeduid, daar hij in de zaak meest bevoegdheid had. Toen men hem echter over die be noeming inlichtte verklaarde hij geen gevolg te kunnen geven aan die uitnoo- diging. Dan vroeg M. Schollaert mij, of ik mij zou willen gelasten met het opma ken van hot verslag. Eerst weigerde ik, daar het verslag zeer vlug moet opge maakt worden, vermits de begrooting van koloniën vóór Nieuwjaar moet ge stemd zijn. Doch, daar M. Schollaert bleef aan dringen heb ik toch aanvaard. Daar de middenafdeeiing slechts morgen, Vrij dag vergaderd, zal liet slechts dan zijn, dat de verslaggever officieel zal aange duid worden. In zekere voorwaarden is het dus waar, dat er geen verslaggever is, doch het is onjuist te zeggen, dat noch M. Woeste, noch M. "Van Cauwelaert, noch ik, verslaggever wilden zijn. Wij zijn er om zoo te zeggen niet over geraadpleegd "eworden. Ik heb dan ook het oordeel gevraagd van M. Woeste, die zooals mem hoogcr ziet, lid is van de middenafdeeiing. Het artikel van a Le Patriote is onjuist, zegde mij den achtbaren staats minister. Indien M. du Bus de Warnaf fe^ niet aanvaard had verslaggever te iijn, zou ik, ondanks mijne overtollige bezigheden, die zware taak nog op mij genomen hebben, want ik ben van oor- doel, dat het nu het oogenblik niet is, om het ministerie in moeilijkheden te brengen. HAROLD. Do verslaggever der begrooting van koloniën. Men schrijft ons Brussel, 25 November. Vrijdag avond had M. du Bus de Warnaffe mij verklaard, dat hij aan vaard had verslaggever te zijn voor de begrooting van koloniën. Ik heb dan aan den alomgeaehten en werkzamen volksvertegenwoordiger van Luxemburg gevraagd, wat men moest denkeu van een artikel, verschenen in Le Patriote en waarin gezegd werd, FRANKRIJK Een policleagent veroontealcf. De boetstraffelijke rechtbank van Parijs heeft den policieagent, Em. Bartliaud, tot 4 maand gevang veroordeeld wegens een kautendiefstal, dien hij pleegde in de Faffbourg St-Honoréstraat, wijl hij in dienst was. Pijnlijk ongeluk. Dinsdag wilde de machinist Arsène Prêtre, 58 jaar oud, aan schacht n° 7 der mijnen van Lens, te Mozinga eene valdeur toeleggen, nij viel ongelukkiglijk en stortte in een gat van 90 meters diep. De ongelukkige ma chinist werd op den slag gedood. Hevige In eeno kazerne. Dinsdag nacht, rond 1 ure, is brand ont staan in de kazerne van het 7e artillerie te Eennes. Het vuur heeft eene groote uitbreiding genomen. Om 2 ure stond eene geheele blok in brand. Schrikkelijk ongeluk. Een soldaat go- dood. De adjudant Mazot. der mili taire school van Joinville had zijn revol ver toevertrouwd aan den brigadier Le- doux om hem te kuischen, voor de naas te wapenschouwing. Iu de kamer van het. fort de la Faisanderie, zette de bri gadier zich aan het kuischen. Zonder na te gaan, dacht hij de bus geheel ledig en trok den haan herhaaldelijk open, en hield zijn vinger voor den loop. Opeens ging een schot, af en de vinger werd af gerukt. De kogel ging den soldaat H. Hoste treffen die neerzeeg. Niettegen staande de beste zorgen is de ongeluk kige eenigeu tijd nadien bezweken. DUiTSCHLAND De luitenant Tiegs voor den krijgs raad. Dinsdag zijn de debatten be gonnen van het proces ingespannen te gen luitenant Tiegs van het 6" regiment artillerie te voet, te Thionville die be schuldigd wordt van moordpoging op den luitenant Fcerster van hetzelfde re giment. Twee geneesheeren-majors ma ken deel uit van den krijgsraad. Op aanvraag van den gouvernements- kommissaris worden de debatten met gesloten deuren afgehandeld. Luidens opgedane inlichtingen loo chent Tiegs zijn collega in zijne kamer gelokt te hebben om hem af te maken. Hij houdt staande dat Foerster eicli bij onvoorzichtigheid gewond heeft. Nog een incident in eene Elzasser ka zerne, Luidens een Straatsburger, dagblad zou zich een nieuw incident voorgedaan hebben in de kazerne vaa Schiestadt. Een kapitein zou er hebben verklaard dat voortaan geen Elzasser zijner kompagnie nog zou verlioogen.. Een sergeant-majoor heeft eene klacht neergelegd. Een onderzoek is ingesteld. ENGELAND De za3k van het Halssnoer. De ver deel.ng der premie. Volgens de Dai ly Mail zal de uitgeloofde premie voor de ontdekking van hei parelsnoer ver deeld worden onder de heeren Brand- statter en Quadranstein. Zij zullen elk 9.000 pond sterling bekomen. De werk man Horn, die het bijna vollediege snoer vond, bekomt 500 pond. Zekere policie- manncn zullen ook eene belooning be-* komen. I)e verzekeraars zullen 30 dui«» zend pond sterling te storten hebben. ZWITSERLAND Spionnen uitgedreven. De Fede rale raad, zich steunende op een artikel der grondwet, aangaande de spionneer zaak van Geneve, heeft de drie aange houdenen Larguier, Menozzi en Rosetti uit zijn grondgebied verbannen. Eon Biuss&lsch betfrieger vcYcorctecld. De boetstraffelijke rechtbank van Geneve heeft Dinsdag don genaamde Th. Theuwissen, geboren in 1874 te St- Joost-ten-Noode, tot 2 jaar gevangenis straf en 9 jaar verbanning verwezen. Hij werd beschuldigd in 1912 eene som van 5.000 fr. afgetruggeld te hebben van zekere dame C. Breting, welke hij als kashoudster in dienst genomen had. De bediende had 5.000 fr. moeten stor ten. Met dit geld was Theuwissen ver dwenen en werd in de maand Augustus laatstleden te Parijs aangehouden. OOSTENRÏJK-HQNCARIÊ In de Oostenrijksche Kamer. De Kamer van Volksvertegenwoordigers van Oostenrijk heeft het wetsontwerp aangaande de belasting#op den alkool aangenomen en heeft de bespreking be gonnen van het ontwerp betrekkelijk de persoonlijke belasting op het inkomen» TURKIJE Rend de aanhouding van Kavali-Mus- tapha. De aanhouding van Kavali- Mustapha, -— die bij verstek voor me deplichtigheid in de moord op Mah- moud-Chefket-pacha veroordeeld werd, aan boord van den Russischen stoo- mer Groothertog Conslantijn met de toestemming van den Russischen Con sul-generaal heeft groot misnoegen ver oorzaakt. De gezant van Rusland heeft zich bij de Porte verzet aangaande de manier van aanhouden. Volgens zekere inlichtingen heeft de grootvizier beloofl den gevangene over te leveren indien het onderzoek doet uitschijnen dat de verordeningsrechten verkracht werden» PORTUCAAL Eeae verklaring van den minister van Buitenlancfeche Zaken. De minister van buitenlandsche zake"n van Portugal heeft in eene openbare vergadering de geruchten gelogenstraft aangaande in inmenging van Engoland en Duitsch- land in de Portugeesche koloniën. De minister werd door een talrijk publiek! toegejuicht. ZUiD-AFRIKA Nieuwe iblosciige botsing in Natal. Ten gevolge eener botsing met de poli- cie te Esperenza, in Natal, zijn drie In dianen gedood en een 20-tal gewond ge* worden Dagbladschrijver aangehouden. Een dagbladschrijver, sekretaris in het dagblad Indian Opinion is aange houden omdat hij eene schuilplaats ver leend had aan werkstakers. De Indiaan- sche associatie van Natal verzet zich te- geu de vervolgingen tegen de Indianen dio weigeren het werk te hervatten. AUSTRALIË Staking de? zeelteden. De staking der zeelieden duurt nog altijd voort te Sydney. Vijf groote stoomers liggen on aangeroerd in de haven. De bemanning van twee nieuw-aangekomen schepen is in werkstaking gegaan. De Engelsche uitwijkelingen voor Nieuw-Zeeland zijp verplicht te Sydney te vertoeven. HET ONDERZOEK. Do dienstmeid Elisabotli Vandenhoutto ea Raymond Micliiels, do moordenaars dor blinde herbergierster, Madame Levacq, wor den Dinsdag morgend opnieuw door den heer onderzooksreebter onderhoord. Zij vernieuw den hunne bekentenissen. Elisabeth was koffie aan het drinken mei bet slachtoffer, toen Michiels de herbergier ster een strop om den hals wierp en baar achterover trok. Daarna sprongen bij en

De Volksstem | 1913 | | pagina 1