t m m Brusselscfae Kiekskens De drama's der lacht Negentiende jaargang n' 277 Vrijdag 28 November 1913 J B C3r P T 8 H TE AALST I I Geef ons onze Zusterkens terug!... Twee militaire vliegers gedood in Frankrijk 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 li. 's avonds m «j» 2' UITGAAF, 7 b, 's avonds dp Pour tontc la publicité commerciale et financier# du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxclies. EUREELENs TE BRUSSEL B. GODTS, BeursplaatSj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. Kerlcstraat, Telefoon 114 Van Nu ff el-De Gendt. AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 S* blads. <de regel) fr. 1,00 4* biadr. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) (t. 1.00 Gemengd nieuws per rogel) fr. 2,00 Recht, herstcll. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Wij waren nieuwsgierig liet ant woord te zien van M. Daens, op.het artikel Raak in ons blad versche nen. In zijr.o beido bladen vinden wij niet de minste logenstraffing, noch wederlegging van hetgeen wij geschre ven hebben dus alles wat wij aange haald hebben is volstrekte waarheid. Bij gebrek aan wederleggende be wijsvoering, herneemt mijnheer Daens zijn gelietd thema, en gelijk do torea dors in de stierengevechten, de woede der dieren aanhitsen, zoo draait hij ook liet schrikbeeld Woeste gedurig voor de oogen zijnor volgelingen, ten einde hunne misnoegdheid over de ongelijkheid des lots aan te vuren. Deze week komt .hij mot een schrij ven voor den dag.destijds in een Brus- solsch blad verschenen, dat van eenen Aalsterschen katholiek zoude moeten uitgaan, en waarin gezegd wordt,- dat de heer Woeste do vertegenwoordiger van zijn volk niet is. Wij zullen den heer Daens, die dat schrijven met geestdritt toejuicht on reeds honderd maal hetzelfde in zijne gazetten gedrukt heeft,met zijneeigene woorden wederleggen. Ziehier weikon lof de heer Daens aan den achtbaren Staatsminister Woeste toezwaaide in zijnen Werk man en Het Land van Aalst - van 5 Januari en II Februari 1890 M. Woeste, de groote kathoüeko hoofdman, onze geliefde en uilgelezen volksvertegenwoordiger, die geleerde en schrandere staatsminister, tot on geluk van 'tvaderland doorden koning uit het ministerie verwijderd 't arron dissement Aalst houdt veel van Mijn heer Woeste hij is en blijft do ge liefde man. Wij moeten geen spijt gevoelen van Mijnheer Woeste aango- bedriegt zich grooteüjks, indien hij van meening is, dat een wekelijkschen uitval tegen Mijnheer Woeste vol doende is om zijnen zetel te vrijwaren. Hij kan niet antwoorden op ons ar likel dat handelde over zijne eerlijk hoid en zendt als tegenspraak, zijne vergiftigde pijlen uit tegen staatsmi nister Woeste. Hoe flauw Hoe flauw IIoo eerlijk is toch zulke handel wijze Dat elkeen oordeelo nomen te hebben sedert lang beeft hij do sociale kwestie diep gepeild. Veel woorden beeft bij gesproken,veel voetstappen heelt hij gedaan,om wetten te krijgen voor de stoffelijke belangen van 't volk. Telkenmale de lieer Daens met uil treksels zal afkomen uit dagbladen, meer of min vijandig aan M. Woeste, zullen wij met zijne woorden, we derleggen hetgeen hij nu aan zijne In fers opdischt. Indien er ooit een volksvertegen woordigcr weordiglijk zijn volk heeft vertegenwoordigd, is het wel M. Woeste. Sedert bijna vijftig jaren heeft hij onophoudend de belangen van ons ar rondissement met kracht verdedigd. Koevele duizende menschen hebben bij hem hulp en ondersteuning geno ten Hoevefe werklieden heeft hij in hunne belangen immer bevoordeeligd? Als het gevraagde maar eenigzins mo gelijk w-as, spaarde hij noch tijd noch moeite, om de verlangde gunst van de hoogore overheid te kunnen bekomen. Verscheidene staatsbedienden, welke eene belangrijke verbetering in hun lot aan den beer Woeste te danken hebben, zijn verontweerdigd bij bot lozen der lago aanvallen, welke de heer Daens, uit baatzucht en eigen be lang, wekelijks in zijne gazetten doet, Doch de olie zwemt toch altijd bo ven bet water. De valschheid, het be drog en de arglistighoid kan wol eeni- gen tijd duren, maar, noodzakelijk moet de waarheid do bovenhand be komen. Een wat vroeger een wat later toch, zal do dag eens aanbreken dat het bedrogen volk de oogen zal openen en de lage handelwijze van de volksver leiders naar verdienste zal straffen. Ons volk is nog zoo eenvoudig niet als Mijnheer Daons wel denkt en hij Een nseurêe 3gSi©38 vsop Soe- komsnde ©fficie^ets. Do onder officieren van liet voetvolk, die zich hebben wolonf'to onderscheiden, zullen binnen kort in eene nieuwe school worden aangenomen, waar zij tot officieren zullen worden voorbe reid. Do nipuwe school zal in do kazjjrne der rabiniers op de Daily plaats ingericht wor- dou en door «en 200tal leerlingen go vol; worden. Uitvoer vsn gros^ten, fruit, gevotjeSie, enz. Zooals mén weet is Engeland sinds jaren de beste kalant vat onzo 'kooplieden in groenten, fruit, g-evo eltei enz. Men vroeg zich soms af hoe het mogelijk was dat doEngelschon alles konden opeten wat or uit België .opgestuurd wordt, als men nagaat dat er. daar locü ook allorlei groenten en fruit gewonnen on gevogelte ge kweekt warden. Nu is, dank aan èan onder zoek 't welk gedaan werd door oenigon onzer bijzondoisto voortbrengers, do aap uit do mouw gokomon. De engolsche opkoopers sturen do waren niet naar het binnenland, maar wel naar do havens-waar zij onmiddel lijk aan boord gebracht worden van schepen, in bestemming voor de Voroonigde-Staten. Dit geschiedde in hot geheim en de engel- schèn gebaardon alsof al wat zij opstuurden in hun land gewonnen on geboren was. Zoo worden de rouzonkonrjnen uit de Vlaanderon in Amerika beschouwd als zijnde herkomstig uit Engeland, en zo worden er dan ook engolsche hazen gelieeten. Nu dat onzo voortbrengers op de hoogte zijn, zullen ze wel zorgon rechtstreeks met do Vereenigdo- Staten handel le drijven. UGiag?c2de8*i©g waa het dei* féames*. Hét bureel dor Kamer kwam heden te 1 uur bijeen, ondor voor zitterschap van M. Schollaert. Men ging eerst over tot benoeming van oen Ylaamscli sionograaf. Werd gekozen M. Linard. Daarna ging men over tot do benoomiu van eou redacteur van hot Vlaamsch beknopt verslag. Do heer Dr Ernst Claes, van Ant werpen, van hot kalhoiiek Vlaamsch sokre- tariaat werd benoemd. Do twee andere plaatsen dio te vergunnen zijn, zullon binnen vier weken eerst een titularis krijgen. Intusschontijd zal men de geheele herin richting van don dienst der Vlaamsche ver taling ter studio leggen, ten oindo tot eene volledige coördinatie te komen dor teksten, in gebruik in het parlomont en dor teksten, geleverd door do verschillende ministeries. Eindelijk besloot het bureel ten buiton- gewonen titel verliooging toe to slaan aan lieol hot personeel dor Kamer, wegens don langen duur der zittingen van den laatste» zittijd. Er werden toen nog huishoudelijke kwes ties besproken on do zitting werd toen ver daagd tot binnen ceno maand. Geaaie- Bij gebrek aan officieren in hot gemowapon, heeft de minister van oor log, oen beroep gedaan op do luitenanten en onderluitonanten van het voetvolk. Diogeno ondor deze officieren welke in het geniewapen willen overgaan, zullen in hot regiment de leergangen volgen, om op de hoogte to komen der kennissen, noodig om oeno eenheid genie aan le voeren. Do stoffen van een af te leggen exaam zul len bijzonder een praktisch karakter hebben en van dezelfde orde zijn als die welke men in de nijverheidsscholen aanwerft, ton einde do in do genie aangenomen officieren too to laten met bevoegdheid het bevel le voeren over eeno compagnie. Het getal mijnwerkers, Ziehier hel getal mijnwerkers in België in 1912 Streek van Bergen, 25.150 in het Center, 15.037 kolenbekken van Char leroi, 33.503 in het Naamsche, 3.574 in het Lniksohe, 28.052. Te zamen 105.324 mijnwerkers. Dit getal geldt onkel en alleen voor do werklieden, arbeidende op den bo- dom der mijnen. Er waren daarenboven nog 40.346 werklieden die aan de oppervlakte van do putton gebozigd worden. In 1912 groóide hot leger mijnwerkers aan mot 1387 eenheden. Het getal vrouwen die nog in om do mijnen work vonden, is in 1912 van 5 op 3 gedaald, en weldra zal or geeno enkole meer zijn,;daar rnon artikol 33 der wet van 5 Juni 193,4 zal toepassen. Eies*en« Volgens eeno statistiek, op gemaakt door liet inlichlingshureel van het Handolsmusoum, bedroeg do invoer van eieren in België in 1912 niet minder dan 244.768.677, voor eene: weerde van 19 mil joen 392 duizend 469 fr. I)o uitvoer bedroeg 140.-338.120 eieren, vqor oene weerdo van 12.981.276 fr. De invoer overtreft dus don uitvoer met 104.450.f®7 eieren, vertogen woordigende eene weerde van 6 1/2 miljoen. SS&saüera des* Cossefcasstagrasc'ue Feestere. Don 13 December, feestdag der Onbevlekte Maagd Maria, eindigen to Rome do feestelijkheden van hot Coustan- tijuscli jubel. Het eerste programma der feeslelijkliedon boholsdö lot slot eene groote plechtigheid in St-Piotitakork, voor te zitten door den Paus. Maar ten gevolge der ziekte ran Pius X, tijdons do laatste lonïe, is dit punt van de dagorde geschrapt geworden men schrikte terug voor de gevolgolj een er langdurige lastigo plechtigheid, die do II.Vader moeilijk zou kunnen dragen hebben. Niet dat de ge zondheid van den Paus thans bekommering mco brengt, wol in tegendeel,maar aanstaan de jaar zal do H. Vader zijn tachtigste jaar beginnen, on die ouderdom vereischt voor zichtigheid. Na gedurende zes maanden den strijd vol gehouden en hunne weerstaudskas geheel leeggemaakt te hebben, moeten de werklie den dii3 terug aan den arbeid, wel te ver- staan,-indien or nog plaats voor hen is in de werkhuizen. Anders moeten zij maar uitwij ken, naar den -vreemde trekken, volgens raad van Le People. De kolossale doktor Terwagne gaf giste ren eene kleine voordracht over eene ver mageringskuur. Ik zegde in mij zelve, dat hij daarvan moest op do hoogte zijn en zette eens mijne ooren open. 't Was niot veel hetgeen ik hoorde. Er was alleen spraak van - massceren en ge zel Terwagne zegdo dat M. Warocqué op die wijze van zijn overtollig vet afgeraakte. 't Verwondert mij evenwel, dat do dikke doktor er ook eens geen masseorder op zet vóór zich zolveii. Hij weegt de bagatel van 142 kgr. en kan dus eeno proefneming doen, zonder to moeten vreezen geheel wog to smelten. Harold, Een onverwacht bondgenoot. 0e socialis tische syndikaten lijden eene nieuwe nederlaag. Boktor Zooyeel te beter. Men schrijft ons Btfussci 26 November. De vergadering der rechterzijde waarvan verloden week spraak geweest was, is ver vangen geworden door eene vergadering van het bureel dor Kamer. Daar er enkel spraak was van het sluiten der algemeen bespreking van liet school- wotsontworp, en do rechterzijJo toch 't ak koord was, dat dio bespreking zoo spoedig mogelijk kon gesloten worden, had men be sloten, daar hot bureel dor Kamer maar te laten over beslissen. De grooto gebeurtenis van den dag was echter de houding van gezel Pepin. Mou was wol overtuigd, dat het sluitingsvoorstel zou anngonomon worden, rechterzijde tegon lin kerzijde. doch gezel Pepin kwam do rech terzijde nog oen handje toesteken. Do oppositie had er zich tegon verzet, Woensdag of ten laatste Donderdag do alge- meene bespreking to sluiten on daar kwam gezel Pepin met don olijftak in handen to voorschijn.... Ik s ol voor, om onze verzoeningsgezind heid to beloonen, do algemeene bespreking Vrijdag te sluiten, zogdo hij Neen Neen riep men links. Ik houd mijn voorstel staan, ant woordde gezol Popin. M. Schollaert aanvaarddo het voorstel van den Waal.schen volksvertegenwoordiger en dan zag men doze onverwachte gebeurtenis, dat gezel Pepin met heel do rechterzijde le gen zijne politieke vrienden stemdo. Waarom hebben uwe vrïonden u daar zooevon in plan gelaten, vroeg ik hem na do zitting Omdat zij wat beslag wilden maken wegens hot voorstel van don voorzitter, ant- wcorddo hij mij zonderschromen. Eon zijner vrienden had zulks gehoord en voorspelde hom, dut hij eeno goede sigaar zou krijgen... Do socialisten komen te Brussel, opnieuw eene nederlaag te ondergaan, welke do waar dige tegenhanger is, van dngeno welke zij tijdens hot konflikt met de rijtuigmakers haddeu. Do hoedenmakers haddon ook de tanden getoond, omdat zij de tyrannic van het roode syndikaat moede waren. Zij weigerden vol strekt to blijven werken aan de tarieven op gemaakt door de patroons en het syndikaat. Zij kregen acht dagen lijd om zich te bera den, doch de gesyndikeerden weigerden alle onderwerping. Do patroons vervingen hen door onvoree- nigden, die aan den officieeion tarief wilden werken. Do stakers kostton aan hunne onderstands- kas ongeveer 3000 frs. por week en hielden het uit tot dozer dagen, doel:, nu is do kas ledig en hel syndikaat heeft aan do stakers laten weten, dat zij voorlaan maar op eigene krachten moer moeten rekenen. Wij meldden reeds, dat thans in Frankrijk een boteekonisvollo veldtocht ondernomen is, om de Zusterkens torug in de gasthuizen te bron gen. Dinsdag, nog kwam do zaak tor bespreking in eene afdeeling van den municipalen raad. Er was namolijk een smeekschrift ingezon den, do terugroeping der zusters vragende en bekleed met 167.849 handteékons. In hot betoog leost men onder meer Onze eenige wenach is, aan de zieken dio zulks wenscheu.toe te laten door eene zustor verpleegd to worden. In de Parijzer Journal die nochtans niet katholiek is. lezen wij het volgende In de laatste zes maanden hebben 52 municipaliteiten of stadsraden, alhoewel allen de republiek zeer toegedaan, gevraagd, welke formaliteiten er dienen gevolgd te worden, om wettiglijk den ziekendienst aan de zusterkens toe lo vertrouwon. Tn datzelfde tijdverloop zijn twee scho- lon voor wereldlijke ziokendienstora moeten esloten worden, omdat er geeno leerlingen waren. Deze verwereldlijking der gasthuizen lijdt dus erbarmelijk schipbreuk, allioowol zij veel woorden, pennetwist en zelfs bloed uitlokte, Zonderling mag het evenwel heeten, dat de op roi3 zijndo ministers, bijna onop houdend eoretoekens uitdeeldon aan do zus terkens welke door uitdrijving bedreigd werden. Thans is mon op zoek, niet naar éóne, maar naar oen duizendtal zusterkens, om aan de ziekenbedden do wereldlijke ziekendien sters le vervangen. Ongetwijfeld zijn er on der deze laatste eerlijke, vol toewijding zelfs,'' doch, hunne familie, hun gezin, andere ban don nog, houden hen te huis, bij den haard... Nu moet men aan de uitgedreven zus terkens zeggen Keert terug. Mevrouwen; wij dachten het zonder u to kunnen doen. Het spijt ons, te moeten bekennen dat wij mis waren... Een groot man moest vroeger reeds be kennen, dat wereldlijke verpleging niets ver mocht bij de zieken. Dio bekentenis werd gedaan door Napoleon I. 'tIs voorwaar oeno schoon© les voordo euzon die in België hetzelfde zouden willen doen met de zusterkens der gasthuizen. Een tweedekker door twee sapeurs-vlie- gors bestegen, is Woensdag namiddag rond 5 ure, lusschen Betten on Chantemerlo, op do grenslijn van de departementen der Marne en der Aube, neergeploft. Do twoe vliegors zijn onder het vliegtoestel verkoold, ten gevolge dor ontploffing van den vergaarbak. Nadere bijzonderheden Het ongeluk heeft plaats gevonden op 4 kilometers van allo bewoond center, en men bodiept zich in vergissing nopens do oorzaak van het schrikkelijk ongeval. Het zou schij nen dat de landing met geweld gebeurde waardoor de vergaarbak zou ontploft zijn. Le vliegers mouten don tijd niet gehad heb ben uit hunne zitplaats to wippen. De lijken waren onherkennelijk. Een getoekendo neus doek en een schoen schijnen aan to wijzen dat de vliegers militairen waren. Luidons de verklaring van eonige getuigen, word hot vliegtuig ïn eenigo oogenblikken verteerd. Er blijft niets over dan hot ge raamte. Men heeft te vergeefs naar papieren op de lijken gezocht, ter plaats vond men nochtans uniformknoppon welke doen veronderstellen dat een der dooden een artillerie-kapitein was. Donderdag werd een onderzoek ingeslold in tegenwoordigheid der militaire overheid. Do. officier liad het gelaat besmeurd met modder en bloed. Hij droeg nog deu helm op het hoofd. Hot lijk van den sapeur was go- heel verkoold en onherkonnelijk. FRANKRIJK De moord op een chauffeur te Rijs9i De gen aamden Policat en Thieron die reeds aangehouden zijn, worden bepaald beschul digd van den moord op den chauffeur Dela- barre. De kazernebrand te Rennes Woensdag morgend rond 4 ure is men er in gelukt zich meestor te maken van den brand die in do kazorne du Colombier uitgebrolcon was. Hot derde verdiop is op eene lengte van 50 a 60 meters verwoest. Het tweede verdiep is voor do helft vernield, do slaping is geheel gered. Tot hiertoe weet mon nog niet waaraan do ramp toe te schrijven is. Staking der letterzetters In Fransch- Noorden Ten gevolge het uitroepen der Algemeene Werkstaking zijn do letterzetters uit 8 drukkerijen van Rijsel Woensdag naar het werk niet gegaan. De werkhuizen die de tarieven van het syndikaat aanvaardden zijn niet getroffe* door de beweging. To Roebaai staakt mon in -33 drukkerijen op 35. Te Toerkonje ligt liet work stil in 7 werk* huizen. Te Croix is slechts eene drukkerij stilge legd. De mijnwerkers terug aan 't werk Da mijnwerkstaking is geêindigt. Het werk ia geheel hervat geworden iu het koleubekken van Pas-de-C.alais. OUITSCHLAND Veroordeeting van den luitenant Tiegs De krijgsraad van Metz, heeft den luitenant Tiegs wegens manslag veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid en de onlrooving zijner burgerlijke rechten. Hij zal uit het leger gesloten worden. Uit het onderzoek is gebleken dat de luito- nant Tiegs drie revolverschoten loste op Foesler, mot het dool zich te ontmaken van een getuige tot last luitenant Foester had inderdaad het gesprek bijgewoond tijdens hetwelk Tiegs beproefde een andero luite nant te overhalen om eeno verklaring ten zijner gunsto te doen in de ophangende pro- ceduur nopens do valsche inlichtingen der wacht. Het tribunaal heeft niet willen aan nemen dat er nalatigheid bestond, in Leges* deel beschouwde het dat er voorbedacht heid was. Diefstal op oen trein. Dinsdag avond werd in een reizigerstrein van Brieg naar Nasso rijdende, het noodsein gotrolckon. Da trein hield stil en do bedienden onderzochten de rijtuigen. Middelerwijl zijn do rijtuigen voor het bagagevervoer geplunderd gewor den. Vijf postzakken, die meer dan 500 mark inhielden zijn verdwenen. De stoutmoedige bandieten hebben do vlucht genomen. ENGELAND Een naklank der ramp van den Votturno Wanneer de reddingsbooten der ter hulp gesnelde vaartuigen to water gelaten werden en naar den Volturno riemden, riep do kapitein van het schip den uitwijkelingen too zich in het water le werpen; deze geheel verschrikt wisten hoegenaamd niet op welkt manier zulks te doen. De kapitein beval daarop aan zijne werktuigkundigen ea matrozen den reddendon sprong lo wagen. Er bestond dus geene lafhartigheid in do gedragslinie van-het boordpersonneel. ZWITSERLAND De Bespiedingszaak De policiekorm- missaris van Geneve heeft aan don kapitein Larguier kennis gegeven van het uitdrq- vingsbesluit door den federalen raad tegen over hem genomen. De kapitein verliet daarop het gevang en keerde ten zijnent terug;hij was vergezeld van een policieagent. Het termijn welke hem verleend werd om Zwitserland te verlaten loopt op 9 December ten oindo. OOSTENRIJK-HONCARIË Schrikkelijk Spoorwegongeluk Woens dag morgend is eon omoibustrein in de slati* Franz-Jozof te Praag in botsing gekout ea met een koopwareatrein. Do lokomolief

De Volksstem | 1913 | | pagina 1