De Volksstem» HET LEVEN, EEN FILM Legernieuws 'T EEN EN 'I ANGER De geheimzinnige misdaa Eene kolossale verduisteringszaak Unite land ZaSes-füag 29 November 1913 - 23 AG-BÏ Alwie een abonnement neemt op voor het volgende jaar, ontvangt het blad VAN HEDEN AF GRATIS TOT NIEUWJAAR. yan VyYü-Capelle-Jiij'Brugge Slsgentienda jasrpng n' 273 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds ijk 2° UITGAAF, 7 's avonds es Tour toute la pablicité coir.merciale et financière du journal s adresser exclusi vement 4 l'Agence Réclame Godts, 2. Place dé Ia Bourse, Bruxelles. BUREELENI TE EHUSSEL I TE AALST GODTS, BeurspIaaSs, 2 I S3. Kerkstraat, Sj TaleVoou A 3299 j Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Gendt. AAN KON DIGI NGEN i KI. aank. (1 tot 4 tl. reg.) fr. 0.60 3* blads. (de regel) fr. 1,00 4* bladt. (de regel fr. 0,30 Financ. aauiion. (por regel) fr. 2.00 Sport (per regel) fr. I 00 Gemengd nieuws por rogel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitoüjk ta wenden: A gen cc Réclame Godts, 2, üeurspiaats, Brussel. Wij hopen ons niet aan onduidelijk heid schuldig te maken, wanneer wij dit beeld gebruiken. Komt niet de moderne uitvinding der bioscoop tegenwoordig op do kleinste dorpen Wordt niet boe langer hoe meer de jeugd met bioscoop-voorstellingen ondorwezen Mogen wij dus niet als bekend ver onderstellen dat dia lange reeks ontel bare fotografiën, welke achter elkan der voor lens en licht worden afge draaid, film boeten. Men spreekt al naar gelang bet voorwerp der opname van een scuool- film, een film naar do natuur, enz. enz., ook van een film naar bot leven. Dit laatste, 't is klaar als do daö, keeren we om en we zeggen liet le ven van den monsch is als een film. Do vergelijking ligt immers voor de hand en hare uitwerking dringt zich zoo geheel van zelf op aan eenie der die op haar voor een oogenblik maar zijne goddelijke gave van den ken vastlegt. In al zijn uitingen en in al zijn we zen, in al zijn verschijnselen en in al zijn omstandigheden zien we het leven op do film weergegeven. Daar is de vreugde en het geluk.de bli jdschap en het lachen. Jaar zijn de droefheid en bet onge luk, do jammer en de tranen. Daar is de zonneschijn van het succes en de donkerte van het wan boffen. Daar is de duivelsclie opzet van het kwaad, daar is de zwarte ellende der boosheid, die in schijn veelal triom feert Daar is ook de duldzamo lijd zaamheid van liet goede, van de deugd die lachen doet bij de vervolging, hij ae verdrukking zeker als ze is dat baareerste geluk gegrondvest staat in de granietvastheid van Gods waarach tigheid. Den onderlingen strijd der rnen- sclien, den inwendigen strijd van het individu geeft de film ons weer. Zij vertoont ons de werkelijkheid uit hot loven, maar ook de komedie, ja vooral veel komedie, veel onechts, veel valsclie dagen, veel bedrog en sluwheid en listen. Heele histories van menschenlevens _seft ae film, geheele geschiedenissen van naties toont ze ons, ja de wereld gebeurtenissen zullen eerlang geene betere vertolking bezitten dan die beelden zijn van 't bioscoopdoek. Wat echter vooral een der hoofd punten van onze vergelijking voor den gezonddenkenden mensch moot uit makon, 't is de snelheid waarmede beide voorbijgaan. Zie en bewonder hierbij het mon- scheiijk vernuft en de hooge volmaakt heid onzer techniek, zie mot welke niet bij te houden snelheid defilm haar duizende fotografische opnamen voort- sleurt langs do machine. Eeno bewoging, denk 't u in be staat uit zoo tallooze elkaar opvolgen de momenten, maar den overgang van 'teen op 't ander moogt ge niet kunnen waarnemen vraag U zelf dan af. of ge één speldenkop kuilt steken tus- schen do reeks van oogenblikken die uw leven vormen van wieg tot graf. Haltzoudt ge uw levensfilm wil len toeroepen, voor een oogonblik ten minste om te zien, te denken, te liooren.te spreken van wat er geweest is, om te gissen wat er komen zal. Maar gaande uw blik en gedachte, ondor het scherpen ran uw gehoor, bij 't uitbrengen van uw woord, filmt zich Uw leven verder en verder in dui zelingwekkende vaart. En daar klink nu en dan, bij cenig vreeselijk gebeuren of hij dagen van heiligen ernst, of hij inwendige sehok- kingen door niet verwachte oorzaak, daar klinkt nu en dan ais de stem van een explicateur var. uw eigen levens film het wat, hot van waar, het waarom en waartoe u voorhoudend de stom die indruk maakt in.de stilte van uw aandacht. Lot wel op die stem Want weten wo het ook goed bij zoovele punten van overeenkomst is er ook een punt van reusachtig verschil. Dat is dit wat de bioscoop daar voor u op het doek werpt, komt or op te staan met een ijzeren noodzakelijk heid zóó en niet anders als het is opge nomen maar van uw levensfilm zal het einde zijn zóóals gij zelf wilt, als gij zelf beslist, als gij zelf verkiest. M.C. De uitvoer van cacaopoeder en clioco- laaddeeg in 1911 beloopende tot eene som van 2.539.792 fr., bereikte in 1912 de som van 3.685.258 fr., 't zij eene ver meerdering van 1.145.466 fr. De vermeerdering van den uitvoer der produkten van de Zwïtsersche choco- laadnijverheid hoéft dus in een enkel jaar het kolossaal cijfer bereikt van 9.123.700 fr. Nog altijd prinsés Lcutza. Terwijl eenerzijds de rechter van kortgeding de uitzetting beval van prinses Louiza uit de heerenwoonst, die zij te Parijs huur de, daar de eigenaar geen borg meer be zat voor zijne huishuur, tracht men te Brussel de zaken in der minne te schik ken. De advokaten der prinses hebben een vergelijk kunnen sluiten met de meeste schuldeischers de weerspannige geld wolven zullen aanstaande week voor den rechter van kortgeding verschijnen, die uitspraak zal doen over de voorstellen tot overeenkomst. Geraakt men 't akkoord, dan zal da delijk aan de sclüjiicLrscherë eene som van 4.500.000 fr, worden afgestaan. Blijven de schuldeischers halsstarig weigeren de overeenkomst te sluiten, dan zijn de advokaten der prinses vast besloten geen enkele toegeving meer te doen en alle schuldvörderingen aan het oordeel en beslechting van het Belgisch gerecht te onderwerpen. Belgisch officier a!s scheidsrechter. De Belgische minister te Sofia heeft aan de Bulgaarsche regeering laten we ten, dat de Belgische regeering hare be williging had geschonken in zake de be noeming van een Belgisch officier tot scheidsrechter in het geschil tusschen Griekenland en Bulgarië, nopens de spoorhal te Oktsjilar. Het mond- en klauwzeer. In Bel gië zijn er, volgehè de laatste optelling, 1.830.747 rumldieVén. Oost-Ylaanderen heeft er 302.755 West-Vlaanderen, 277.594 Henegouwen, 239.607 Bra bant, 228.820 Namen, 144.699 Lim burg, 138.850. Deskundigen wijten de uitbreiding der besmetting der muilplaag aan de vliegen, die tengevolge der schoone zo merdagen van 't achterseizoen, in over vloed waren, en ook aan de vogelen die de plaag van de eene kudde en weide naar de andere overbrengen. Do krijgsdienst. Wanneer het leger werd samenge steld, volgens het stelsel van eenen zoon per familie, waren al de jongelingen die eenen broeder hadden bij dienst gesteld, voor altijd vrij. Er zijn er onder dezen die het land verlaten hebben, in de overtuiging vol komen in regel te zijn met de wet. Volgens de nieuwe miliciewet echter worden deze jongelingen nu tot den dienst opgeroepen. Velen echter dezer milicianen, kennen de wet zelfs niet, of zijn in de volstrekte onmogelijkheid zich aan te bieden diensvolgens zullen zij onder de wederspannigen gerang schikt worden. Er dienen tegenover deze jongelingen bijzondere maatregelen genomen te worden. Ook heeft M. de Broqueville, op eene vraag van M. Poncelet geantwoord dat het geval in de wet is voorzien.Wanneer zij in het land terugkeeren kunnen de belanghebbenden, nopens hunne onvrij willige tekortkoming verontschuldigd worden, door het Beroephof of door den Koning, .en met de andere milicianen gelijk gesteld. Bij do Gendarmerie. Naar het schijnt, is de Minister tfan Oorlog van plan al de onderofficieren der gendarmerie, van adjudant tot wachtmeester 2* klas, den graad van po- liciekommissaris te geven, waarvoor zij, boven hun gewoon salaris, een geringe vergoeding zullen trekken voor kleedij Bij de huiszoekingen zullen de gen darmen in het vervolg niet meer moeten vergezeld zijn noch van kommissaris noch van burgemeester. De jaarlijksche inspekties der gendar men zouden ook afgeschaft worden. N Souvve postzegels, De regeering is van zin nieuwe postzegels uit te geven, veel kunstiger gemaakt dan de thans in omloop zijnde. Men is van zin de zegels te voorzien van schilderachtige zichten uit het land, zooals men in vreemde lan den doet. 't Ware een goed middel om de vreemdelingen en ook de Belgen zelf de schoonste streken van België te lee- ren kennen. De chooolaadnijverfseid in Zwitser land. Er bestaan in Zwitserland 30 chocolaadfabrieken, zoowel grooten als kleinen. ki ,was uitvoer van 5L047,147 fr. 't zij 7,376,234 fr. meer dan in 1911. Wanneer men het nationaal verbruik er bij voegt, mag de totale voortbrengst van chocolaad in Zwitserland geschat worden op 75 millioen.. Hot Icgcrkomiteit. Heden Vrijdag zal het legerkomiteit eene nieuwe vergadering houden. Naar het schijnt zullen er zeer belangrijke beslissingen genomen worden voor het leger. Die beslissingen zullen onmiddel lijk aan'de koninklijke goedkeuring on derworpea worden. Nieuwe krijgsgebouwen. De herinrichting van het leger en de veranderingen gebracht aan verschilli- ge garnizoenen, zullen, zooals men weet, het oprichten vergen van nieuwe bi'ij gsge bo u wen Eene kommissie werd samengesteld om eene type van kazernen te bepalen. Sedert dertig jaren werden door het brijgsgenie in de kazernen vele verbete ringen aangebracht. Voorheen diende dc kamer tot alles slapen, eten, uitspanning. Dat. alles werd verbeterd. Natuurlijk kosten de kazernen/op modernen voet ingericht, ook veel meer. Alzoo wordt bij voor beeld, eene ruiterijkazerne, die 4 liekt- aren beslaat, vier millioen geschat, zon der den grond. Er zal een enkele type aangenomen worden, voor elke soort van kazernen om het even waar zij opgericht worden, en alle overtollige pracht zal volkomen weggelaten worden. Militaire spoorhaüe. In de jongste tijden en namelijk ter gelegenheid der groote spiegelgevech ten, is vastgesteld dat het spoorwegsta tion van Leopoldsburg niet bij machte is met den vereischten spoed de troepen uit het kamp naar hunne bestemmings plaats te brengen. Het station is, ten andere, op een balf uur gaans van de kazernen gelegen. Deze staat van zaken heeft het beheer van t leger doen besluiten tot de op richting van eene militaire spoorhalle, waar acht sporen zouden liggen, recht streeks aangesloten op de lijn. Troepen zouden derwijze kunnen worden aange bracht uit of vervoerd naar Sint-Trui den, Hasselt, Luik, Namen, Aarlen, enz. Dose spoorhalle sou jerrijsea «ebter ae Lhazallaaa. Een kasteelheer doodgeschoten. Wij meldden gisteren in onze Laat st-e Berichten reeds den laffen moord aanslag gepleegd op M. de Thibault de Boesinghe, in de dreef van zijn kasteel te Vijve-Oapelle-bij-Brugge. Ziehier nog eenige bijzonderheden over deze vreeselijke zaak M. Ignatius de Thibault de Boesin ghe, 32 jaar oud, had Woensdag namid dag te Oostkamp aan eene klopjacht deel genomen. Zijne vrouw was den na- 'middag gaan doorbrengen bij de moe der van haren echtgenoot, in de Lange straat, te Brugge. Daar kwam haar echtgenoot haar ha len en samen namen zij den buurttram om naar hun kasteel terug te keeren. t Was rond half acht, toen zij in de dreef van hun kasteel kwamen. Daar was het zeer duister en totaal onmoge lijk iets te onderscheiden. Toen zij op ongeveer 50 meters van het woonhuis gekomen waren, weer klonk plotselings een vuurschot en M. de 1 hibault stortte ten gronde, zijne vrouw in den val medeslepende. De arme vrouw, doodelijk verschrikt, was eerst met bij machte te roepen, en het was slechts na enkele minuten, dat zij kon om hulp roepen. M. de Thibault lag huilend en ker mend van pijn ten gronde. Hij was in de linkerzijde getroffen geworden. Spoedig snelden de bedienden van het kasteel ter plaats en toen zij hun mees ter zieltogend zagen liggen, waren zij als van de hand Gods geslagen. Onder algmeen gejammer werd de on gelukkige heer opgenomen en naar zijne kamer gebracht, terwijl in allerliaast geneesheeren en gendarmen verwittigd werden. Ook de geestelijkheid van Vijve Capolle werd verwittigd. Weldra was de vreeselijke mare in de gemeente gekend en heel den omtrek was in de grootste opschudding. De geneesheeren van Moerkerke en Brugge spoedig ter plaats, onderzoch- ten het slachtoffer en vonden siin toe stand zeer bedenkelijk zoodat zij hem de laatste H. Sakramenten deden toedie nen. Ha een kalmen nacht doorgebracht te hebben, kreeg M. de Thibault Don derdag morgend eene inwendige bloed storting en bezweek weldra in de armen zijner diep bedroefde weduwe. Hst onderzoek. De gendarmen van Brugge waren ook m allerijl ter plaats gesneld. Aandach tig de plaats der misdaad onderzoeken de, vonden zij spoedig de plaats waar de moordenaar zijn slachtoffer moet af- gewacht hebben. De laffe schurk had zich verborgen op den kant van de gracht welke langs de dreef loopt, ach ter Ket kreupelhout. Hij kon 'dus zijnf slachtoffer beloeren, zonder zelf bemerkt te worden. Men heeft echter vruchteloos gezocht' naar eenig voorwerp, dat op het spoor van den ellendigen moordenaar zou kun.- nen brengen. De bewoners 'der huizen uit den om trek hadden wel het schot gehoord, docU daar er in de streek veel wildstrooper» zijn, had niemand er aandacht op gege-» ven. Wie Is da mcardenaar? Oe drijfveer der misdaad? Vruchteloos vraagt men zich af, yrw de moordenaar en wat de drijfveer flee misdaad zou mogen zijn. Men zou wellicht meenen, 'dat men hier voor eene wildstrooperszaak staat, doch, M. de Thibault alhoewel eea hartstochtelijk jager, had nooit maatre gelen genomen tegen de stroopers. Ooi? genoot hij in de streek de algemeen® achting. Indien nu echter de aanslag niet 3onp wildstroopers gepleegd is, dan heeft 4® moordenaar toch het mogelijke gedaa®„ om de vermoedens op de pensjagers t® doen vallen. Hij heeft inderdaad gesch®* ten met posten om eeker te treffen* en de posten worden gewoonlijk nieli door jagers gebruikt. Het slachtoffer, M. Ignatius de Thibault 'de Boesiai ghe was gehuwd met Mej. Stiénon d» Pré, dochter van den achtbaren heer se nator van Doornijk. Hij was vader tab twee kinderen, waarvan het oudste pa» vier jaar telt. De opschudding In de streek. Zooals te begrijpen is, de opschudding1 in de streek verwekt is overgroot, t® meer, daar de kasteelheer en zijne eoh1> genoote door hun minzaam karakter ea vriendelijken omgang, door eenieder ge* ëerd en bemind werden, 't Is dan ook t« verstaan, dat de ontroering en dc deel- neming in het rampspoedig einde r*a M. de Thibault algemeen is» IN ENGELAND Een tekort van 250 millioen. Donderdag morgend is uit DonSe* ▼olgend snelbericht ontvangen gewtn> den: a Een schandaal komt ontdekt te woc? den in het Engelsche leger. Men heeft bestatigd dat geldverduistering werdea gepleegd tijdens het aankoopen van mi» itaire benoodigkeden. In den loop va* den dag zijn meer dan 20 onderoffici®. ren, bekoorende tot verschillende regi menten der wacht, hangehouden en on- der gewapend geleide naar Londen naar Alderhot gebracht. Zij worden beschuldigd aanzienlijt kommissieloon te ontvangen van hande laars die beschadigde waar leverden. Deze zaalc, aangaande dewelke men d® grootste stilzwijgendheid bewaart, zom Aanzienlijke geldsommen betreffen. Een der bijzonderste algemeene sohat* bewaarders der vloot, M. Lowry, is ver dwenen. Zijne boekhouding geeft eet* tekort van 250 millioen frank aan. Het ministerie van oorlog had opgemerkt dat er misbruiken bestonden; zekere on* deroff'ioieren worden verdacht gewoon* lijk de handen ingesmeerd te worden. De zaak schijnt zoo geruchtmakend dat de minister van oorlog zich voorbe houdt eene openbare verklaring te doeiv als gevolg op het ingesteld onderzoek, dat voortgezet wordt. frankrijk De koningin van Spanje naar Londen. Donderdag morgend is de koningin van Spanje uit Parijs naar Londen ver- trokken. Voor ket vertrek zonden M Poiucaré en zijne echtgenoote een bloei mengarf aan Hare Majesteit. Eene Belgische hamfciskamer te Mar- senile. Te Marseille komt men eene Belgische handelskamer te openen. De konsul van België te Marseille is voor» zitter benoemd. Een jeugdig© schurk. Hit Libour- ne (Gironde), komt het nieuwsbericht dat een lo-jarige dienstbode, de ge naamde Jaffard van. St-Christrophe, zij* 13-jange makker, Villenave, met eea geweerschot heeft doodgeschoten. Het slachtoffer was een pupil der openbar» liefdadigheid. DUITSCHLAND Moorddadige ontploffing. Donfler- da"; namiddag had in eene springtuigfa- bnek jan Reinsdorff eene ontploffing

De Volksstem | 1913 | | pagina 1