'T EEN EN 'T ANDER Buitenland Woensdag 3 December 1913 3 3D^C3-BIL,AD Eene öandietensfreek te Amsterdam Eene stoutmoedige sciiurkensireek De misdaad van Opprebaitf Dief en moordenaar Negentiende jaargang n 281 2 CENTIEMEN HET NUMMER abonnementen; Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Insclirijting in alle postbureelen van het land. 1" UITGAAF, 4 u. 's avonds «I» «9 2* UITGAAF, 7 a. 's avonds Pour loiita Ia public!té eorr.mereïale et financière da journal, s'adrosser exclusirement a l'Ageiice Réclame Godt«, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. bureelen TE BRUSSEL I TE AALST E. COOTS, Beursplaats, 2 I Kerftatraat, 3, Telefoon A 3299 Telefoon 114 BestuurderJ. Van NuffeBDe Gendt. AANKONDIGINGEN! II. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1,08 blade, (de regel) fr. 1.00 I Gemengd nieuws per rogel)fr. 2,00 4' blade, {de regel fr. 0.30 I Recln. hentell. (per regel) fr. J.001 Finunc. aankon, (per regel) fr. 2.00 I Orerlijden (per regel) Ic. 2,'JJ Commereiale on flnaneieele aankondigingen rich uitsluitatijk te wenden Ageuco Réclame Qodls, 2, Bsursplaals, Brussel. Het is reeds eenigen tijd geleden, dat wij onze lezers niet meer gespro ken hebben, over de gebeurtenissen in bet Balkaanschiereiland voorgevallen. Dit was niet zonder reden. Do voorna- mo teilen waren vrij zeldzaam, daarbij nog do berichten daaroverzoo verward en clkandor, zoo tegensprekend, d... er waarlijk niet wijs uit te worden was en het in allo geval zeer moeilijk was, het ware van hef onware te onderscheiden. Daar do vrede thans bepaaldelijk schijnt gesloten to zijn, en de meeste punten in een juist daglicht geplaatst willen wij eens eventjes terugkomen, op de gebeurtenissen, welke in hel laalsto jaar het Balkanschiereiland hebben beroerd en do aandacht van ganscli Europa hebben gaande gehou den. Wij weten met welken geestdrift do Bulgaren, de Grieken, do Serviërs en de Montenegrijnon bet zwaard togen on ton strijde trokkon togen den erf vijand, den geliaten Turk. Deze langs vier zijden to gelijk overvallen, werd overal acbleruitgeslagenen.na weinige weken bezat de arme Turk niets meer dan Constan'inopel met de omgeving De cene nederlaag volgde de andere op Saloniki werd door de Grieken bemachtigd, alsmede Janinade •Serviërsen deMontenegrijnen maakten zich meester van Skoolari; Andrinopel werd stormenderhand ingenomen en de Bulgaren bedreigden zelis de hoofd stad Constant!nope!. Goede raad was duur. De Turken richtten zich tot de Groote Mogendhe den en dezer gevolmachtigden kwa men te Londen bijeen.Indeconferentie van Londen werdbeslistdat de Turken al hun grondgebied in Europa zouden afstaan, behalve Constantiuopel en eeno smalle strook land, zich uilstrek- kende van de Egeesche tot aan de Zwarte zee, de zegepralende bondge- nooton zouden onder elkander Mace donië mogen verdeelon terwijl er op de kusten der Adriatisclie zee eon nieuwen staaf, namelijk Albanië, zou in 't loven geroepen worden, om do Serviërs en do Grieken te beletten, de kust van de Adriatische zee in bezit ie nemen Het stichten van dien nieuwen staat floor Oostenrijk en Italië geëischt en door de zwakheid der andere mogendheden mogelijk gemaakt, is een klaar be wijs dat Oostenrijk en Italië ook bun deel eisebter. van den buit.doorTurkyë achtergelaten. Albanië is inderdaad een broeiuostvan oproeren en moeilijk heden, en moet in da toekomst do Sostenrijkers en Italianen toelaten, zich mat da zakon der Balkans te bemoeien en aldus een deel van dat land bij bet hunne in to lijven. Zoo stonden da zaken tot op bet einde der maand Juni, toen Bnlgariö eeno onvergeeflijks fout beging. Het verklaarde den oorlog aan zijne vroe- gero bondgenooten, on het verbaasde Europa vernam opeens, dat het Bul- gaarscbe leger de vereenigde Serviërs en Grieken had aangevallen. Wie was de schuld van dien vermelelen «n onbegrijpelijke!! aanval Was het de Czaar Ferdinand welke die onge hoorde fout had begaan Was het°de oppergeneraal Savoff, welke uit eigen beweging, zijne legers had doen op rukken tegen Grieken en Serviërs Waron bet de ministers, welke om oen moeilijk te raden doel, dien broederstrijd hadden doen losbersten Wat er ook van zij, de Bulgaren moesten hunne fout duur bekoopen. Overal word het Bulgaarsche leger door de zegepralende Serviërs en Grieken achteruit gedreven de Roemeenen welke zich tot dan toe hadden stilge houden, trokken den Donau over en rukten op naar Sofia de Turk maakte van de gelegenheid gebruik, om van achter zijne verschansingen van Tsja- taldja vooruit te rukkenen Andrinopel terug in bezit te nomen. Arme Bulgaren 1 Langs vier kan ten tegelijk aangevallen, bleef er hun niets over, dan maar alles af te geven wat men eischto. Als men het mes op de kcsl voelt, is hot oogenblik voorbij, dat men redetwist over den losprijs, wolke men afdwingt. Bulgariö moest dus ii alles toestemmen de Turken behiel den Andrinopel de Roemeenen kwa men in bezit van eeno schoono brok Bulgaarseken grond tusscher. den Donau en de Zwarte Zee de Grieken kregen voor goed Salonika en Cavalla met oene uitgestrekte kust van den Archipelde Serviërs ontvingen het grootste gedeelte van Macedonië, door hunne legers op de roekeloozo Bulgaren veroverd. Met alles too te geven," had dus Bulgnrië do vrede kunnen sluiten met al zijne naburen, en thans treurt het over den dood van duizenden zijner zonen, wier heldhaftige zelfopofFerinf door die onbegrijpelijke oorlogsver klaring van einde Juni, ganscli nutte loos geworden was. Het was vooral Roemenië dat cene groote rol gespeeld had, in het sluiten van den vrede tusschen Bulgariö en de overige Balknnstaten. Roemenië is duchtig ingericht en zijn leger op oorlogsvoet, telt niet minder dan 500,000 welgeoefende soldaten. Het waren dan ook de Roemeensche afge- 'aardigden, welke to Bucharest de Bulgaren dwongen, de voorwaarden der Serviërs en der Grieken aan te nemen. Diezelfde rol heeft Rcemenië onlangs gespeeld tusschen Griekenland en Turkyë Beide landen onderhandeion om een vrodestractaat te sluiten, maar het duurde en bleef duren. Als men op het punt was tot akkoord te geraken kwamen de Turken met nieuwe eiscben af, en ieder voelde duidelijk dat do Turken de zaken op de lange haan wilden schuiven, en waarschijn lijk aangehitst door de Bulgaren, goesting hadden de Griskon afzonderlijk op het lijf te vallen en hun te ontnemen wat zij veroverd hadden. De zaken namen eeno andere wen ding, toen de Roemeensche minister Jooesko zich ermede bemoeide. Hij begaf zich naar Constantinopel en doed waarschijnlijk den sultan ver slaan, dat de Grieken niet alieen zou den staan, in geval zij door de Tur ken werden aangevallen. Wat er eigenlijk verteld is, weet niemand, maar zeker is het dat, na bezoek van den Roemeer.scken minister to Con stantinopel, do zaken als op rollekens afliepen. Wat vroeger maanden had gevraagd, was nu op ocnige da jen klaar en het vredestraktaat tus schen Turkye en Griekenland kwam tot stand. Zoo zal de vrede wellicht gesloten worden tusschen de overige Balkan- staten, en het is te hopen, dat er voor eenigen tijd rust huerschen zal in de streken, waar het kanon zoolang heeft gedonderd en zoovele duizenden moedige soldaten ophot slachtveld zijn gevallen. meenen Europeescken oorlog te ver wekken. Do groote reden daarvan was, dat hunne aandacht getrokken was op Kfein- Azië, waar zij bezig zijn met brcede riemen uit het Turksche leder te snij den. Rusland in Armenië on langs de Perzische grens Duitschland in het midden, op de boorden van den Eufraat en Tigris Frankrijk en En geland meer in 't Zuiden, 't is te zeg gen in Syrië al die landen doen al wat mogelijk is, om een deel van het schoono Klein-Azië in te palmen. Dit gaat langzaam, ongemerkt, on der den vorm van leeningen en ijzeren wegen, maar do tijd is aanstaande, dat de Turken zullen overtuigd zijn, dal hunne rol is ten eindo geloopen en zij opgeslorpt zijn geworden door het onver- zaadbare Europa, dat zij zoo dikwijls voor hun krom zwaard hebben doen ba- ven. De Europeesche Staten, behalve Oostenrijk en Italië, welke Albanië hebben doen ontstaan, hebben zich maar weinig met do kleine Balkan- staten bemoeid en hebben al gedaan wat mogelijk is om verdere verwikke lingen te vermijden en geenen alge- Voor 't Waezeithuis van Yvoir. "Wij bevelen onze leners de tombola aan ten voordeele van het Weezenhuis van Yvoir, een werk, hetwelk iïi de Naam- sche gouw hoogst noodig is. De l3,e prijs is eene sclioonè villa te Mariakerke- Oostende; daar zi jn nog* voor 10 duizend frank bijkomende prijzen. De trekking zal plaats hebben op 31 December aan staande. Loten zijn- te bekomen op ons bureel, aan 1 frertk per Sot. Pos&imixMr mei tiet psïtret van Z. H. Pit?S X. Voor de teerste maal, in de geschiedenis van de postzegels, zal men er hebben waarop de eerbiedweerdige trekken van Z. H. .den Paris zullen afge beeld zijn. De Paus had vroeger, in den tijd van Z. H. Pius IX, geldstukken met zijne beeltenis, maar nooit postze gels. Op deze waren, in den tijd der Eo- meinsche Staten en van liet tijdelijk ge zag, enkel de tiaar en de sleutels van St-Pieter afgebeeld, gedrukt iu 't zwart op kleuren. Nu gaat men in Oostenrijk- Hongarië eene nieuwe uitgifte doen van postzegels. Op een dezer zal men de beeltenis drukken van den Heiligen Ya der Z. H. Pi us X die eigenhandig Z. M. Frans-Josepk, keizer en koning, kroont. Die postzegel zal voorzeker bij val hebben en door verzamelaars zeer ge zocht worden. Do cDraaiiiGoze telegrafie aan boord der zeeschepen. Op het. wereldkon- gres voor de veiligheid ter zee, thans te Londen vergaderd, werd besloten dat elk zeeschip, waarop minstens vijftig opvarenden zijn, bemanning inbegre pen, van een post van draadlooze tele grafie moet voorzien zijn. In uitzonderlijke gevallen slechts, zal van deze verplichting mogen afge weken worden, wanneer het staatsbe stuur acht dat de voorwaarden der zee reis het gebruik van de Marconigraaf niet noodig maken. De toegetreden landen zullen even wel slechts ontslag van verplichting moeten verleeren in deze drie gevallen 1° Wanneer het schip reizen onder neemt van minder dan 200 mijlen tus schen twee aanleghavens. 2° Wanneer het aantal koppen aan boord door omstandigheden onafhanke lijk van den wil des kapiteins of om niet voorziene redens is vermeerderd. 3' Wanneer het schip voorloopig een talrijker personeel dan gewoonlijk moet aan boord nemen. De aangenomen tekst werd voorge steld door de afgevaardigden van Enge land, Duitschland, Frankrijk en Italië. Krafebenvssscherfj. Deze visscherij werd vroeger als een tak van bedrijf in de Scheldestroomen uitgeoefend, doch dit is nu niet meer het geval. Wel wor den er nog een aantal gevangen in de kreetenkorven gedurende de openstel ling der kreeften visscherij, alsook in de netten der garnalenvisscherij, doch zooveel als vroeger worden er niet meer aangevoerd. Merkwaardig is, dat die schaaldieren meest naar België werden verzonden, waar ze de kreeft vermijdt, terwijl ze in Zeeland zelf maar weinig gewild wordt. In het loger. Het spoorwegbes tuur heeft de nieuwe prijslijst doen afkondi gen van de reisbiljetten, afgeleverd aan soldaten die in Zondagverlof gaan. Krachtens eene ministerieele beslissing betalen de belanghebbenden nog slechts het vierde van den koepon. Die reisbil jetten jrordeu alleen afgeleverd aan de brigadiers, Korporaals en soldaten in uniform, op vertoon van eene bijzondere toelating, getcekend door den bevel hebber en aoor de ouders of voogden. Zij zijn enkel en alleen geldig voor de reis in derde klas. De aflevering ge schiedt slechts daags voor de Zondagen of voor een wettelijken feestdag. De geldigheidsduur eindigt den avond van den Zondag of den wettelijken feestdag voor den welke die biljetten afgeleverc werden. Zij geven geen recht op eene bijkaart voor verandering van klas, van lijn of van bestemming. Havanbewegïng t© Antwerpen. Gedurende de maand November 1913 werd onze haven bezocht door 596 sche pen metende te zamen 1,192,120 ton tegen 551 schepen metende te zamen 1,093,122 ton in Nov. 1912, zijnde dus voor Nov. 1913 eene vermeerdering van 45 schepen en eene .vermeerdering van 98,998 ton. Voor de 11 maanden van liet jaar be droeg de totale beweging 6.453 schepen, metende 12,925,333 ton, tegen 6.352 schepen, nietende 12,574,773 ton in 1912, zijnde in vergelijking met verle den jaar, eene vermeerdering van 101 schepen en eene vermeerdering van 350.560 ton. De Stad Antwerpen De nieuwe paketboot met turbienen Stad Ant werpen waaraan door de bouwers ze kere veranderingen werden toegebracht, is. terug in dienst gesteld, den Maandag, 24 November, voor de afreis uit Oost ende, te 10.37 u. Tot nader onderrichting zal 'de boot bestemd zijn om den overzetdienst waar te nemen bij de eerste afreis 's morgens uit Oostende, met terugkeer uit Dover te 16.15 u. Uit de afdoende vaartproeven met de Stad Antwerpen genomen, met zware zee, zou gebleken zijn dat de nieuwe maalboot dezelfde zeewaardigheid bezit als de beste onder de andere paketboo- ten der lijn Oostende-Dover. Eene diamantslijperij geplunderd. De bewaker vermoord. Het parket van Antwerpen heeft Zon dag bericht gekregen van een drama, dat Zaterdag namiddag in eene diamant slijperij te Amsterdam is voorgevallen. Het gebeurde in de fabriek van M. Eweg, op de Overtoom. Men ontdekte het om 6 lire 's avonds. De inbrekers zijn te werk gegaan op dezelfde manier als veertien dagen geleden die te Ant werpen, met dit verschil evenwel dat de inbrekers, in plaats van den bewaker te binden, zij hem vermoord hebben. De bandieten hebben voor twee- tot drie honderdduizend frank diamant gestolen. De diefstal werd gepleegd ten nadeele van verschillende kooplieden. De gelij kenis van de twee misdaden, heeft de Hollandsche justicie aangezet het par ket van Antwerpen te verwittigen. Eene aanhouding te Antwerpen.. In verband met deze gruwelijke mis daad, werd heden morgend te Antwer pen een diamantbewerker van Holland- schen oorsprong aangehouden. De man, die sinds jaren in onze stad verblijft, lieeft een alibi kunnen opgeven, dat juist werd bevonden, waarop hij ook in vrijheid werd gesteld. te CHARLEROI Een© som van 30.909 frank gestolen in vollen dag. M. Alexander Maquet, van Ghlin, was Maandag morgend in gezelschap zijner nicht, Mev. wed. Guyot, naar Charleroi gekomen. Deze moest in de Nationale Bank eene som van 14.000 fr. ontvangen. Het geld werd in een teschje geborgen, waarin reeds eene som van 15.000 fr. in bankbriefjes, een gouden ketting en eenige familiepapieren sta ken. Daarna begaven de twee personen zich bij een apotheker der Marcinelle- straat. Zij hadden niet bemerkt, dat zij opgevolgd werden door drie kerels die met hen de apothekerij binnentraden. Terwijl men baar bediende, plaatste Mev. Guyot haar teschje op do toon bank. Toen zij het eenigen tijd later wil de terugnemen, was het verdwenen, evenals de drie kerels. Onmiddellijk gaf de bestolene het alarm. Alle pogingen om de dieven terug te vinden, hieven echter vruchteloos. Mev. Guyot kon nog enkel eene klacht gaan neerleggen. Zij kon ook slechts een zeer oppervlakkig signalement y&a een der drie kerels op geven. De moodenaar doet bekentenissen. Zn een brief, gezonden aan den proKic-t reur des Kónings, heeft Van Hees, die1 ter dood veroordeeld werd wegens moord* °P Juliette Petiguot gepleegd, than» zijne misdaad bekend. Van Hees bekent? dat hij aan de jonge vrouw eene laatste samenkomst had gevraagd, om bepaald met haar af te breken. Hij had een ha-» mer en een scheermes medegenomen^ waarom, weet hij zelf niet. Een hevige twist was ontstaan tutf- schen hem en de jonge vrouw. Deze wil de hem den hamer ontrukken en 't ig dan dat hij er haar een geweldigen alagi mede toebracht. Toen zij bewusteloos neergestort was* maakte hij haar dan verder met het scheermes af. Van Hees voegde er nog bij, dat zijili vrouw wist dat hij naar dit laatste on derhoud met Juliette Petignot ging. D» vrouw had hem zelfs willen vergezellen^ zeggende dat het meisje kost wat ko»l* moest verdwijnen. 't Is maar op aandringen van Va* Hees, dat zijne vrouw thuis bleef, ter* wijl hij de misdaad ging plegen. Een konijnentfief, door eene landbouw ster verrast, doodt haar. Maandag morgend vroeg ging vrouif; Doyen de konijnen van haren gebuur, landbouwer Bourlot, wonende te Pret- les-bij-Chatelet, voederen. Met verwondering stelde zij vast, 'datë de deur opengebroken was. Op Iietzelfd® oogenblik kwam een kerel uit het konij nenkot gesprongen. Vrouw Doyen riep om hulp, waarop de kerel een revolved uit den zak trok en drie schoten op haai* loste. Vrouw Doyen kreeg een kogel in borst en stortte doodelijk getroffen tea gronde. Op het hulpgeroep en de vuurschoten snelde Bourlot toe. Hij greep den ban diet vast en kon hem ontwapenen, doek de kerel gelukte erin zich los te rukken en de vlucht te nemen en verdween in de duisternis. Onmiddellijk liep Bourlot de naast® geburen verwittigen. Een geneesheer kwam vrouw Doyen verzorgen. Haar toestand was hopeloos en de öngeluklri- ge gaf weldra den geest. Landbouwer Bourlot had den bandiet herkend. Het was een genaamde Ernie* Fosseur, 29 jaar oud, een zeer gevaar lijke kerel. Vier jaar geleden werd hij reeds aan gehouden onder verdenking van moonl op zijn ouden oom gepleegd, doch bij gebrek aan bewijzen had men hem moe ten m vrijheid laten. Men vermoedt dat hij zich in de ho»- schen in den omtrek van Presles schuil houdt. De gendarmen en bijna heel het dorp, hebben eene klopjacht ingericht om hem in handen te krijgen, doch, tot hiertoa werd de schurk nog niet teruggevonden. Het parket van Charleroi is ter plaat-s geweest. FRANKRIJK Belangrijke aanhoudingen te Lyon. Uit Lyon bericht mon dat de veiligheid»- dienst.naar aanleiding van een aanhoudings mandaat van M. Dujardin, onderzoeksrech ter, 15 kerels aangehouden beeft, die ziek plichtig maakten aan aflruggelarijen. Onder do aangehoudenen bevind zich een» vrouw, zekere Combet. Ilaar echtgenoot, hare aanhouding vernemende, heeft zich ge- zelfmoord. Eene vrouw verwurgd. Maandag mor gend heeft men te Saint-Jeannot, arrondisse ment Grasse, op 20 kilometers van Nizza, het lijk eener vermoorde vrouw ontdekt. Het slachtoffer dat in eene schuor verborgen werd, was sinds eenigen tijd verdwenen. Het parket van Grasse wordt ter plaals ver wacht. Bankier aangehouden. Op bevel v^ het parket van Parijs, heeft men M. Chat tier, bestuurder der Aido Mutuelle we nende in de Beursstraat, te Parijs, aange houden en in het gevang opgesloten. Eene terdoodveroordeeling. Het assi senhof van Meurthe-on-Moezel,heeft bij ver stek Ch. Bill, die op 4 Mei 1912, zekere» Blauohet doodde met revolverschotea, ter dood verwet».

De Volksstem | 1913 | | pagina 1