Een liberaal, voorstaande! kt Schoolwetsontwerp 'T EEN Eli '1 AMBER Tegen het Sdioolwetsontwerp Dramatische jachtpartij Kegeniisnfle jaargang n' 237 V#aensdag 10 December 1131$ X3 CS- X3 A IQ Bestuurder: J. Van Nuffel-De Gendt. )e dubbele misdaad te Eelliagen-Jiij-Ea! Eene hetooning te Gent. Erg Spoorwegongeluk te esaÊüÉE M.CamiUe Jenatzy, ds gekende Brusselsche sportman gedood 2 CENTIEMEN HET NUMMER AANKONDIGINGEN! KI. aank. fl tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) tr. I 99 3-bladr. (de regel) tr. 1,00 J Gemengd nieuws per regel) fr. 2.00 blaar, (de regel tr. 0,30 I Keclit. bersccll. (per regel) tr. 2,00 Finsnc. sankon. (perregel) Ir. 2,00 I Overlijden (por regel) tr. 2.0» Commercials en financieels aankondigingen rich uitsluitelijls U wenden Ageuce Réclame Godts, 2, lïeursplaats, Brussel. ABONNEMENTEN? Zes maanden franken. Een jaar 8 ikanken. Inschrijving in alle postbureelen van bet land. I" UITGAAF, 4 c. 's avonds ij» «f» 2' UITGAAF, 7 n. 's avonds «p Pouf toute la publicité cominerciale et financière ëu journal, s'adresser oxclusivement a l'Atfeuce Réclame G»4t«, 2, Placo de I a Bourso, Bruxelles. Oï BUREELEN TE BRUSSEL TE AALST ES, EBQTS, Beursplaats, 2 J e, Kerlsstrsrat,' Telefoon A 3299 Telefoon 114 ■V es, 331 Die liberaal, welke rechtzinnig bet schoolwetsontwerp goedkeurt, is do neer Servais, gemeenteraadslid, van Glienëa. Daar de gamoontoovorbeid dozer plaats, evenals zoovele andero, op bet bevel der vrijmetselarij, een dagorde wilde stemmen, om tegen liet wetsont werp verzet aan te teekenen, heeft de beer Servais mot kracht en klem bot nieuw schoolwetsontwerp in den ge meenteraad verdedigd als zijndo eeno wet van vrede, van verzoening en van rechtvaardigheid. Geerne zouden wij ganscli de redevoering van den heer Sorvais doorweven door verscheidene onder brekingen, hier nedersckrijven, doch plaatsgebrek dwingt ons er slechts de bijzonderste trekken van te geven Ik bon partijganger van het nieuw wetsontwerp, verklaarde de heer Ser vais, omdat dio wet gesteund is op do gezonde rede en juist op liaren tijd komt. Immers de onderwijzer heelt eene veel hoogcre zending to vervullen dan bet eenvouig aanleeron vrn het a.b Hij moot den geost van het kind vor men en terzelvertijd in 't hert de deug den inplanten, die het kind later,groot geworden, zuilen moeten golciden langs zijne levenshaan. Dat is de ware rol welke elke on derwijzer, 't zij hij aan eene wereld lijke, 't- zij hij aan eene christelijke school belmore, to vervullen heeft. Ik vraag het u. Is deze zware taak in de officieele scholen altijd begrepen geweest Waren er geene ouders welke redenon van klagen hadden, omdat hunne kinderen, welke zij aan bet. officieel onderwijs hadden toever trouwd, niet opgekweekt werden in den zin welke zij betrachtten Ik houd grootolijksaan mijne eigene vrijheid, doch ik hen niet afgunstig van de vrijheid van anderen. Dit is een ontegensprekelijk feit. Do meerderheid van het land wil dat do jeugd godsdienstig opgevoed zij. Dit was ook den uitdrukkelijker) wil ^n onze voorouders, welke onze grondwet op touw zetten en in 1842 werd het godsdienstig onderwijs aan het hoofd van de nieuwe schoolwet geschreven. Die wet werd alsdan voorgedragen door een liberaal ministerie en word door al de liheralekamerleden gestemd. De priester kwam in de school, de catechismus werd in de school aange leerd en do jeugd genoot eene gods dienstige opvoeding. Doch gij wilt van dit alles niet meer en nochtans, nooit heeft België glo rierijker tijdperk genoten, dan gedu rende die jaren dat het godsdienstig onderwijs in eere werd gehouden. Da heer burgemeester verwijt mi de eenige liberaal te zijn, die zulke taal durft voeren en dus de katholieke partij steunt. Do heer burgemeester bedriegt zich Dat hij zich den 2 Juni 1912 horinnere. Alsdan hebben duizende gematigde liberalen de katholieke regeering gesteund. Door gansch het land, van Oostende tot Aarlen en dit zelfs in de kleinste arrondissementen, heelt men gematigde liberalen gevon den, dewelke klaar in den toestand zagen. Alhoewel de liberale partij zich door het kartel aan de socialisten had vastgekend, alhoewel al onze liberale bladen op alle toonen schreeuwden dat netland moest gered worden door don val van het katholiek ministerie, is do katholieke meerderheid zeer versterkt, omdat de katholieko partij de eenige nationale partij is, de eenige partij welke onze burgerlijke en godsdien stige vrijheden waarborgt en kracht dadig verdedigt. De gematigde liberalen weten zeer goed dat de groolo vijand, do vijand van ons vaderland en van onze instel lingen niet do katholieke partij is, maar wel het socinlismus. En zie daar de groole fout welke de liberalen bedreven hebben met het kartel met de socialisten te sluiten. Zij slachtofferden aan hunnen poli tieken haat de welvaart en do toekoms van ons dierbaar vaderland En deze laagheid met rouw in het korte beschouwende, hebben vele ge matigde liberalen zich hij de katho lieke partij aangesloten. Deze afwijking der liberalen ten voordeele der katholieken heeft sedert 2 Juni nog toegenomen, bijzonderlijk sedert wij de verklaringen in do Kamer en elders gehoord hebben van sommi ge liberalo vooruitsirevers, welke be zield met godsdiensthaat, niet met rechtschapenheid kunnen handelen. Iiommentariën overbodig, Leest op de 3° foSjsdzsfeSe liet artikel Vondst eener gelukkige Voor de briefdragers. M. Segers, minister van posterijen en zeewezen' Leeft besloten dat vanaf 1914 de brief dragers en kandidaten-briefdragers een centiem zullen ontvangen op elke ont vangst of betaling welke door hunne tusscbenkomst zal geschieden. Uitzon dering is evenwel gemaakt voor de stor tingen op de Spaarkas en op den ver koop van frankeer weerden. De alzoo verkregen bijverdienste zal de 200 fr. Der hoofd niet mogen te boven gaan. Die maatregel zal den Staat ieder jaar 90.000 fr. kosten. De vergoeding van 5 centiemen, thans verleend op het innen van handelseffektcn, is afgeschaft. Dg Blan&c bevolking in Congo, Op 1 Januari 1912 verbleven er in Congo, 3.307 Belgen, 50-5 Engelschen, 303 Por- tugeezen, 278 Italianen, 177 Zweden, 150 Duitschers, 129 Nederlanders 117 Russen, 102 Grieken, 91 Pranschen, 69 Zwitsers, 39 Turken, 33 No ven, 30 De nen, 27 Luxemburgers, 19 Oostenrij kers, 1£ Aziaten, 11 Roemenen, 9 Span jaards, 2 Brazilianen, I Bulgaar en 1 Egyptenaar. Te zamen 5.465 Blanken, waaronder 377 vrouwen. Katanga telde op denzelfden datum .704 Blanken, waaronder 2.400 Belgen, 298 Noyen, 163 Zweden, 160 Italianen, 160 Duitschers, lit Nederlanders, 72 Franschen, 67 Duitschers, 60 Zwitsers, 49 Russen, 36 Amerikanen, 30 Luxem burgers, 26 Oostenrijkers, 29 Denen, 22 Grieken, 12 Aziaten, 6 Turken, 6 Span jaards, 2 Brazilianen cn*l Bulgaar. Alleman vlieger. Men meldt uit Dayton (Ohio) dat Orville Wright in 't :eheiui een vliegtuig heeft uitgevonden, at. zoo weinig ingewikkeld en zoo een voudig1 is, dat iemand die niet kan vlie- geD, alleenlijk het stijgen en dalen hoeft aan te leeren en binnen 20 minuten kan liegen. Overlijden van een Volksvertegen woordiger. De heer Jos. Grafie, libe rale VVolksvertegenwoordiger van het arrondissement Namen is Maandag om 30 ure 's morgends aldaar overleden. De ööcijnsresht'?!!. Krachtens een koninklijk besluit heeft de minister van fmancen toelating verleend om de ac- cijnsrechter per post te betalen, bij mid del van kredietbrieven, van wissels of an bons. Dezen moeten al de voorwaar den vereenigen, vereischt door hdt post- best,uur. De brouwers zijn gemachtigd hunne werkopgaven aan den ontvanger an de omschrijving te doen per post. -ij die de rechten komptant betalen, mogen het bedrag in postmandaat bij de opgaven voegen. Al de beschikkin gen, door het koninklijk besluit voor zien, zijn ook toepasselijk op de betaling der accijnsrechten, verschuldigd door de tabakfabriekanten voor den inlandschcn droogen tabak dien ze verwerken. De Bond der Katholieko dagblad schrijvers hield Zondag in Patria »f te Brussel^ zijne 17' jaarvergadering, on der voorzitterschap van den heer Albert De Moor, hoofdopsteller-bestuurder van Le Bien Public Aan de he eren Alfons Van Overbeke (Fondsenblad, Gent), P. De Mey en N. Winkeler (ïïandeleblad, Antwerpen), Victor Delvaux (l'Ami de l'Ordre, Na men), werd do jubelmedalie als min stens 25 jaar dagbladschrijver, plechtig overhandigd. Met algemeene stemmen en bij toe juichingen, koos de vergadering den heer Neuray, hoofdopsteller von a Le XX8 Siècle tot voorzitter in vervan ging van M. Albert De Moor, niet-her- kiesbaar. Werden verder nog aangesteld On der-voorzitter M. Dorchy (Patriote) schatbewaarster Juffrouw De Muyte- naere (NiemVs van den Dag) leden MM. (iobbe (Pays Wallon) en Demar- teau (Gazette de Liège). Na een overzicht van den toestand der maatschappij verlieten de katholie ke dagbladschrijvers a Patria om zich weer te vinden in het restaurant a de la Monnaie waar, bij het opdienen van een lekker maal, vereerd werden MM. C. Cauckie, A. Thomas, J. Van Menton, Emiel Busson, en Daniël Tiré, de drie ersten om hunne verheffing tot ridders van het St-Gregoriusorder, de twee laatsten als gedecoreerden met liet kruis Pro ecclesia et Pbntif'ice De dieren en da zeeziekte. Buiten de ijsberen, die gewoon zijn aan het over en weer schommelen der ijssckollen, hebben de dieren, die aan boord van de schepen gebracht worden, allen min of meer last van de zeeziekte. De os blijft er schier ongevoelig aan; de giraf ook wreet er heel weinig van. Het peerd is evenwel zoo gelukkig niet, en krijgt de zeeziekte in zoo eigen graad dat het er kan van sterven. De aap*lijdt ook hevig op zee, maar men kan hem spoedig ge nezen, met hem éen ajuin te knabbelen te geven. Het geval van de-n tijger is zonderlingdat beest lijdt erger dan gelijk welk ander dier aan de zeeziekte lij kreunt op hartverscheurende!! toon, wrijft voortdurend met zijn reusachtig lootje over den buik, terwijl het water ïem voortdurend uit de oogen vloeit. De olifant is ook onderhevig aan de zee ziekte de kerel laat zich dan behande len als een kind. Men laat hem dan een paar liters whisky opslurpen en kort na dien is meester tromp zoo frisck als een bietje. Maandag arond was hot alechlor gosteld to Cliêuée. Do oxpresstroin 654, welke rond 6 ure 25 ▼oorbij do alatio van Chénóo snelt, is aan heb wissalspoor der lij nor» van Hervo en Verviers ontriggold, De lokomoliof, de lender de fourgon en vijf rijtuigen, vlogen ait do rig- gols. Twoe der rijtuigen opgepropt mot rei tigers kantoiden om. Uit do rijtuigen stegen schrikwekkende hulpkreten op en gedurende oetiigo miuuten heorschte er een vreoselijke paniek. Hot personeel dor statie golukte er even wel in, do kalmto lo herstellen en nu kon tot de reddingswerken overgegaan wordon Uit de omgekanteld© wagons werden een 30tal min of moor org gekwetsten lo voor schijn gehaald. Al do slachtoffers zijp. lieden van Verviers, Theux, Spa, Pepinstor, of don omtrok. Do ergst gekwotste is M.David, makelaar wonendo te Verviers. Deze moest bij hoogdringendheid naar het gasthuis over gebracht worden. Ook de stoker en de machinist zijn ge kwetst. Eon onderzoek werdonmiddelijk geopend Do juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet gekend, doch men voronderstelt, dat een samenloop van do ongelukkige omstan digheden de ramp veroorzaakte. De stoffe lijke schade is zeer aanzienlijk. De lijkschouwing. De wetsdoktorn De Rechter en Hoger- Gilbert hebben in het doodenhuïs van Bal- linghen de lijken der twee slachtoffers ge schouwd. Daaruit is gebleken, dat benevens talrijke hamerslagen, de twee slachtoffers ieder wel eon dertigtal messtolcen bekomen hadden. De dood is dan ook door de messteken ver oorzaakt geworden. Het onderzoek. Tot hiertoe heeft hot onderzoek nog geen spoor des moordenaars doen ontdekken. Op eenigen afstand van liet huis, langs den weg welken den moordenaar bij zijne ontvluchting moei gevolgd hebben, heeft men bloedsporen gevonden. Daaruit maakt men op, dat do kleederen van den ellende ling geheel met bloed moeten besmeurd zijn geweest, bijzooverro dat het van de kleederen afdroop. Men heeft ook in eene weide, nabij het huis der misdaad, een hamorgovonden, waar aan bloed schijnt to kleven. Waarschijnlijk is het oen dor wapens, waarmede do brutale misdaad gepleegd werd. De lijkplechtigheden der slachtoffers, Maandag morgend hadden onder een groo ten volkstoeloop, de lijkplechtigheden plaats van mevr. Brancart en hare dochter, de twee slachtoffers dor gruwelijke misdaad. De ontroering was algemeen. Maandag avond had te Gent degroolsche betooging plaats, welke door do liberalen met zooTeel beslag was aangekondigd. De opkomst moest indrukwekkend zijn, om te gen het hatelijk schoolwetsontwerp Poullet te protesteeren. De betoogers vergaderden om 7 1/2 ure op het statieplein en om 8 ure, ziende dat er tocli geen betoogers meer bijkwamen, zette men zich op weg. Do stoet tolde volgens geloofwaardige personen, 252 rangen van 3 tot 6 man. Men mag dus rekenen, dat er ongeveer 1000 tot 1200 man in den stoet was. Daar er echter vele muzieken, fakkeldragers, dragers van opschriften, en studenten in deustoet warsn mag men zonder vrees van tegenspraak zeg gen dat het flauw was. De studenten zongen natuurlijk ran A bas la Calotte. 't Is bun geliefkoosd deuntje. In den stoet bemerkte men slechts een zestal hoofdmannen der Gentsche liberalen De anderen, overtuigd dat het een flauu beestje zou geweest zijn, lietou zich bij den troep niet zien. Na de betooging had in de Beurs eene meeting plaats, waar Sam Wiener en Buyl het woord voerden en al wat pastoor, gees telijk of katholiek was, naar den bliksem wenseliten.... De fiasco was bier al zoo groot, als te Brussel, Antwerpen en elders..,. De lotgevallen der treins Brussel-Verviers Een trein ontriggeld. 30 gekwetsten Do treinen Brussel-Verviers hebben waar lijk geene kans. Na do twee dioflon verleden week, zijn nu do ontriggelingen aan de orde van den dag. Zondag morgend roods ontriggelde een trein te Cortenberg, doch hier bepaald zich alles bij stoffelijke schade eu eene aanzienlij- Jto vertraging. Zondag nacht werd heel de Brusselsche sportwereld in de opschudding gebracht,door het ontvangen eener vreeselijke tijding. M. Camille Jenatzy, de gekende aulomo bilist, overwinnaar in 1903 van den Gordon Bennettbeker en eene grooto menigte andere aulomobiolkoersen, was lijdons eone jacht partij gedood geworden. Ziehier in welke omstandigheden liet vree- solijlc ongeluk gebeurde De bosschen van Anlier, nabij Habay- la-Neuve (Prov. Luxemburg), zijn verhuurd aan een groep Brusselaars, waaronder MM. Jenatzy, Cousin, Hosselet, Wilmotte, enz. enz. De jagers hadden besloten eene klopjacht to houden op groot wild.Deze klopjacht was Zaterdag begonnen en zou slechts Maandag eindigen. Zondag avond was de duisternis reeds bijna volkomen ingevallen, toen de jagers nog op loor zaten. De gebuur van M. Jenat zy zag plotselings een hert in zijne schiet- ruimte en schoot. Hoe het komt weet men nog niet, doch M. Jenatzy kreeg de lading, een ontplofbare kogel, in de linkerbil en werd vreeselijk gewond. In allerijl word bet slachtoffer in een auto gelegd en naar den doktoor van Habay-la- Neuve gevoerd, doch bij zijne aankomst al daar, had de ongelukkige reeds opgehouden te leven. Hij was letterlijk doodgebloed. Het slachtoffer was 43 jaar tud, gehuwd en vader van een dochtertje. Het parket van Aarlou is ter plaats eea onderzoek komen doen, om do Terantweor- dolijkheid vast te stellen. Roerende teaneelen. Zondag avond reeds word fde familie vafi M. Jenatzy verwittigd. Aan de ongelukkige weduwe had men de dood verzwegen. Toe» do arme vrouw Maandag bij liet lijk va» haren echtgenoot gebracht werd, bad een hoogst roerend looneol plaats. Verscheidene andero familieledon waren ook naar Habay- la-Neuve vertrokken. Maandag avond werd hot lijk gekist en naar Brussel gozonden. In do Noordstatie te Brussel, bevonden zich talrijke vrionden ou hot personeel dejr werkhuizen Jenatzy. Eon eenvoudige, doch hartroerende lijk- stoot word gevormd, om bet lijk naar do woning van mevr. Jenatzy, Stephonsoustraat to Brussel, le geleidon. FRANKRIJK Eene moord voor eeno soap. Te Ha» chetto nabij Maroilles, koml eeno schrikke lijke moord te gebeuren. Vrouw Nilson, kreeg mot haar 16jarigea zoon twist aangaande de soep, die in den smaak van den jongeling niet viel. De rriair die in hevige gramschap ontstak bracht haar zoon eon messteek toe, die dood neörstertlfi Hij werd het hart doorboord. De moordenares wilde zich vervolgens in do Samber gaan verdrinken, maar word door baar man iii de handen van het gerecht ge leverd. Belg aangehouden te Parijs. De rech terlijke policie van Parijs heeft op aanvraagt van het Belgisch gouvernement zekeren Gust. De Smets, koetsier, en wonende 1®, cité Gueneau, aangehouden. Hij word ia 1878 to St. Jans-Molenboak geboren. Eeife vergiftigingszaak. De vliegend® brigade van Rijsel, beeft de genaamde Adel- phine Q..., huishoudster, to Obrechies, nabij Maubeuge, aangehouden. Zij wordt verdacht haar gebuur, M. Demoulin, rentenier en de zes meid vergiftigd te hebben door 136 grammen arsenik in hunne soep te menge». Zij zou voor doel gehad hebben den rente nier to doen ziek vallen en zoo de moid to zien doorzonden, om hare plaal3 in te na men op liet testament van M. Demoulin. Aanhouding van een anarchist. De Pa- rijzer polioie heeft Maandag zekeren Mauritts Van Damme, gezegd Moretus gevaar lijke anarchist en bediende bij een bouw kundige aangehouden. Hij werd bij verstek tot 5 jaar gevang verwezen wegens aanzet ting tot moord en plundering. Hij hield zich schuil bij vrionden welke liij echter niet wil len doen kennen hoeft. DUITSCHLAND Pijnlijk mijnongeluk. Maandag mor gend is een put der mijn van Langendreer, vol water geschoten. Een ploegovorsle en drie mijnwerkers werden verrast. Men hoeft slechts hunne lijken bovenga» bracht. De mijnbrar.d te Kybnik. Men heef* volgende inlichtingen ontvangen aangaan^ de mijnbrand in de Emma te Kybnik. Do redders baalden 16 lijken boven, on ontdekten de drie vermiste werklieden, dia nog in leven waren. Een hunner stierf ecliter terwijl men hom naar het hospitaal overbracht. De twee an dere ongelukkige verkeeron in stervensge vaar. De beweging tegen het Vreemden Le gioen. In strijd met de inededeelingen der dagbladen nit noord Duilschland, ver klaart men uit officieele bron dat men to Straatsburg of in het ganscho land geene instelling ontdekt heeft, die mannen voor het Vreemden Legioen aanwerft. Bulgarië bestelt kanonnen. De Ga- zette de l'AUemagne du Nord verneemt uit Sofia dat een contract, voor het te leve ren oorlogsmateriaal, en bijzonderlijk veld geschut, voor oen beloop van 10 millioea frank, Maandag to Sofia zou geteekend zijn. RUSLAND De Bandietenstreek van Bogadyr Men bestatigt officieel dat de eigendom van Boga- dvr, gelegen uabij den ijzerenweg van Vlat- dikaukas, die door oene bende bandiet©» erd overvallen niet toehoort aan den gou- vorneur vail den Caucasus, maar aan eone suikermaatschappij waarvan de zoon van don gouverneur deel uit maakt. De bandieten doodden een policieageot en een bowaker, en wondde* eone vrouw. Zij maakten 153 roebels buit.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1