Ds laffe aanslag van Neder-over-Heembeek incidenten van Saverne OP GODS GENADE IN HET LAND DER PYRAMIEDEN De pastorij. In de medaljons: De E. H. DE CREEF cn zijne meld. Omdat de E. H. De Greef, pastoor in Neder-over-Heembeek, weigerde een lijkstoet achter de roode vlag te appen, vond een socialist, zekere Yan en Abeele, het goed den pastoor in jne woning te gaan aanvallen en een svolverschot op hem te lossen. Ook de meid van den pastoor, die op it gerucht der losbrandingen kwam en wat er gaande was, werd door een ivolverschot getroffen. Gelukkiglij k werden beiden slechts cht getroffen en zullen zij er met.-eeni- rust van af zijn. Zulks neemt evenwel niet weg, dat de inslag waaraan Yan den Abeele zich ichtig maakte, de verontwaardiging in alle deftige lieden verdient. De socialisten namen de gelegenheid )r lijkplechtigheden van een hunner 'ienden te baat, om eene betooging te mden, met de roode vlag aan 't hoofd, e E. II. pastoor deed hen opmerken, it zijne waardigheid als priester hem irbood in den lijkstoet te gaan waarin roode vlag gedragen werd. Yruchte- os trachtten de veldwachter en andere gezetenen der gemeente, de socialis- n het onkiesche hunner handelwijze doen inzien. Daar zij bij hun gedacht even, de roode vlag in den lijkstoet dragen, las de pastoor de laatste ge lden aan de deur der kerk. Denzelfden avond besloot Van den Abeele, het incident op zijne manier met den pastoor te regelen. Wij zeggen op zijne manier, doch beter ware het te zeggen op socialistische manier... De kerel betreurt zijne misdaad niet: verre van daarHij weet dat hij schan de en oneer aan zijne vrouw en kinde ren berokkend heeft maar zijn gods diensthaat is te groot, en kost wat kost heeft hij zijnen wraaklust willen koelen. Moest hij meester zijn in het land, dan zou hij ongetwijfeld de geestelijken op doodstraf dwingen achter de roode vlag te loopenWij zijn overtuigd dat hij zich zei ven ten andere, als een onschul dig slachtoffer der priesters beschouwt, en dat de E. II. Pastoor, dien hij schik te te vermoorden en inderdaad gekwets' heeft, in zijne oogen de schuld van al les draagt. Mogelijks krijgt hij ook een: naast Ferrer een standbeeld te Brussel. De roode leiders weten liet maar al te wel, dat al de schuld der zaak op hen terugvalt, want reeds zijn zij aan lie* schermen Yan den Abeele was geen lid meer der socialistische partij, enz. enz. Dat hij echter nog steeds dezelfde princiepen verdedigde en er naar han delde, is zeker. Meer moet er niet over gezegd worden. M. VON BETHMANN-HOLLWEC, rijkskanselier, en kolonel VON RE UTTER, korpsoverste van Saverne. Graaf VON WEDEL, Staathouder van Elzas-Lorrelnen, die heit gedrag der officieren afkeurde. Voorloopig schijnt de zaak van Sa verne dus opgelost. Het regiment waartoe luitenant von Forstner behoorde, wordt uit Saverne naar een onderrichtingskamp gezonden. Dat die oplossing er verre af is, de jemoederen tot bedaren te brengen is verstaanbaar. De soldaten brachten toch leven en verteer in het kleine stadje en nu laat men de kazerne daar zoo maar ineens leeg staan. In plaats dus van de plichtige offi cieren en bijzonderlijk luitenant von Forstner te straffen, is het integendeel aeel Saverne die geducht gestraft is. 't Ziet ei hem daar proper uit. in de .'de Fransche provincie. Volgens de laatste berichten, schijnt iet echter dat het 99,te regiment het jud regiment, van Saverne, slechts ■en drietal weken in het onderrichtings- .vamp zal behoeven te blijven en dan toelating zal krijgen, naar Saverne te- rug te keeren. Ten andere, de beruchte luitenant Forstner is er van door getrokken. De Frankfurter Zeitung deelt me de dat luitenant von Forstner zelf heeft verklaard-, dat hij zich reeds beschouw de als niet meer tot het leger behoorend. Hij gaat nu verder studeeren. Yolgens de Berliner Zeitung am Mittag was Forstner Zondag te Berlijn. Zelfde blad verneemt uit Saarbrücken dat een militair veearts, die Zaterdag dronken zijnde op straat burgers belee- digde en sloeg, streng gestraft werd. Hij zal daarenboven vervolgd worden. De opgewondenheid over de inciden ten van Saverne is nu langzamerhand bedaard en men toont nu van verschil lende kanten het verlangen, om niet veel meer over de zaak te spreken. Naar de Deutsche Courier verneemt, zou von Bethmann-Hollweg er ook in den Rijksdag niet. meer over spreken, tenzij de debatten .daartoe aanleiding gaven. Men aanziet de nederlaag van de mi litaire partij als volledig, zelfs de con servatieven erkennen het, en keeren hunne batterijen tegen den Rijkskanse lier. Misschien zullen wij nu eerstdaags in den Rijksdag het vreemde schouw spel bijwonen, dat zij de motie van wan trouwen hebben gestemd den kanselier zullen moeten in bescherming nemen te gen degenen die er tegen stemden. 't Is misschien nog best ook, dat men nu wat partij trekke voor den rijks kanselier want waarlijk, de vreeselijke neerlaag welke hij in den Reichstag op liep was al te vernederend. Hij moest het echter alleen aan zich zeiven wijten. Hadde hij, in plaats van nog te trachten de misdadige officieren te verschoonen, door te zeggen dat het leger zich moest doen eerbiedigen, en kel den waren plichtige gelaakt, en lui tenant von Forstner ontslagen, geheel de Reichstag zou aan den kanselier ge luk wenschen aangeboden hebben. 't Is ook nog goed, dat Keizer Wil lem zoo een beetje vaagt aan zijne mi nisters, en zonder hen te kennen zijne goesting doet. Anders ware de positie van M. von Bethmann-Hollweg onhoud baar geweest. Nu echter blijft hij op zijnen post. 't Is te hopen dat het in Saverne kalm blijve en dat de rijkskanselier in het vervolg tweemaal nadenke, vooraleer onbezonnen praat te verkoopen... Russische landverhuizers schepen In, om In Amerika hun geluk en fortuin te gaan beproeven. De matrozen der Engelsche oorlogsvloot, bij eene omreis in de Mldde- landsche zee, nemen de verlofdagen te baat om de Egyptische pyramledon te gaan bezichtigen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1