Lüjeraleü vaa den sndeis ee:I Yreeselijke paniek in een cinema dagblad Hüide van eenen pretesiaütsciien ambtenaar aan de kalholiska missionarissen 'T EEN EN 'T ANDER Een |ga)n)9 ouderling Isvcnd ver- braad in zijn bod le Koririjk Muitenlmid •aegeniieisde jaargang it' 301 Zaterdag 27 December 1913 Terug uit Congo Terugkeer dar „Anvers vitte" Aleer dan 100 slachtoffers 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land I' UITGAAF, 4 's a*onds <rö 2' UITGAAF, 7 o. 's avonds d Totir toutc !a puiillcité commerciale et financière du journal,"* s adresser excJusivenient a l'Ayenee Réclame Godts, 2, IMace da la Bourse, Bruxclles. BURBELEN! TE BRUSSEL I TE AALST GOOTS, Beui-Eptaate, S I t)Kerbatraat; Telefoon A 3299 J T.Ufóon 114 BestuurderJ. Van Ntiffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN i KJ. aank. (1 tot 4 kl. rcg.) fr. 0 60 I Sport (per regel) tr. 1,00 3* bladt. (de reëel) fr. 1.00 I Gemengd nieuws per rogcl) fr. 2.00 4« biads. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstelt, (per regel) Ir. 2,00 Finunc. aankon, (porregel) fr. 2,06 I Overlijden (per rogel) fr. 3,0$ Commerciale on financieels aankondigingen zich uitsluitolyk to weiuien Agence Réclame Godts, Beursplaais, Brussel. Men zegt dikwijls or zijn nu geen liberalen meer gelijk in den ouden tijd. Dat is te veel gezegd. Er zijn er mo er 011 moer dan men denkt. M. Sorvais, liberale schepene der belangrijke nijverheidsgemoenten Che nêe, in bet Walenland, is een van die oudo liberalen. Verleden maand hield do gemeenteraad aldaar zitting. De blauwe en roode baautjes-vooruit van don raad brachten een protest te berde tegen de nieuwe schoolwet. Dat en stem ik niet, zij M. Ser- vais. Integendeel keur ik de nieuwe schoolwet ten volle goed. 't Ts ecne wet van vrede en bevrediging, die van pas komt om elk zijn recht te geven. Dat is een liberaal van de soort der liberalen welke de schoolwet van 1842 hielpen maken. M. Servais hoeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om harde waarheden aan de nieuwerwetscbe liberalen te zeggen. Weet gij, zegde hij, waarom dat de liberale partij, in do kiezingen van 1912, zoo schrikkelijk misgerekend heeft Omdat zij met de socialisten medegedaan hebben. Daarvan wil bet land niet. Voel liberalen stemmen liever voor de liberalen dan voor het kartel. Do liberalen, die alzoo gesteld zijn roepen dat op geen daken zij houden goeii meetingen of schrijven het in geen gazetten maar, in stilte en in het geheim van het kieskotje, doen zij hun gedacht. Zoo sprak een liberaal schepene. Aardig samentreffen Op betzelfde oogonblik schrijft de zeer liberale Journal de Liége dat de liberalen er beter zouden mede varen, wildon zij wat min geweldig tegen don gods dienst opkomen, want, voegt hot libe raal blad erbij, er zijn nog veel stille liberalen die aan den godsdienst hou don. En deze liberaler., als zo zien boe geweldig er in bet liberaal kamp tegen den godsdienst wordt uitgovallen en gewrocht, keeren zich naar den katho lieken kant. EUwel, is 't niet gelijk wij zegden dal er nog liberalen zijn van den ouden eed. hebben. Overal boor ik de toewijding en den iever roemen welke zij ten toon spreiden in bet werk van hot onder wijs.... "Ik keur grootelijks uwe bekomme ring goed eene kostschool te openen. Ik acht nog meer uwen toil eene gods dienstige vorming te geven. Naar mijn gevoelen is or geene ware opvoeding zonder godsdionst on ik heb met ge noegen vastgesteld dat de gouverneur van Hong-Kong, met welken ik over eenige dagen sprak nopens dat punt, volkomen mijne denkwijze deelt. Wij, (wereldlijken) kunnen niet recbslreeks den godsdienst on do zode- leer onderwijzen. Het behoort aan do verschillige zendingen to voorzien in hetgeen de staat niet doen kan. Ziedaar Dat is eene heel andere doenwijze niet waar, dan deze van sommige ma gistraten in Kongo, die do missionna- rissen tegenwerken welke zij volgens den akt van Berlijn moeten behulp zaam zijn en die naar de verzekering van geuzenbladen, do Musulmansche beschaving voorstaan, met do veelwij verij en al wat er mede in verband staat. Run delHeiBSfaoagdsters.WatlA. Pelgrims, onder-officier, Katanga J. Maar volgens de openbare getuige nis van een hunner, komen deze meer en meer over naar de katholieken. Over eenigen tijd werd de eerste steen gelegd van een nieuw kollege, opgericht door de Jezuieten op het eiland Ceylan. De Eerw. Paters hadden de over heden tot de plechtigheid uitgenoodigd en de heer Mac-Cullum, Engelsche gouverneur en protostaut zat de plech tigheid voor. Antwoordende op eenen welkoms- groet, zegde hij onder andere Zoohaast mij de uitnoodiging tot deze plechtigheid is toegekomen, heb ik ze aanvaard, "Het was mijn plicht, dunkt mij, de toewijding der katholieke missionna- rissen en ik voeg er bij van al de missionnarissen aan do zaak dei- opvoeding te erkennen. "Aan allen stuur ik mijne gelukwen- schen, maar vooral aan den leden der katholieke geestelijkheid, voor de groote uitslagen welke zij bekomen Süet mond- en feBósatusee?*. In do twee laatste weken, zou naar ambto- lijko mededoelingo.'i, do rauilpluag ietwat afgenomen auju. Er beslaan thans nog 105 brandpunten dor ziokle 1,095 hoorndieren, 19 schapen en 500 zwijnen zijn er door aangetast. Naar gezegd wordt, zouden do prooron met den serum tegen do kwaal genomen, be- vredigendo uitslagen hebben opgelererd. Fresco's ontdekt teBfteche- 3en. In 'l oude slot Tan Busleyden, le Mcchelon, waar reeds vroeger do prachtige muurschilderingen werdon hlootgelegd.waar- van men kopijen kan bewonderen in 't mu- soum van 't Jubeljaarpark te Brussel, heeft inon nieuwe fresco's ontdekt in de kapel van het slot. De oudo schilderingen steldon voor eon maaltijd van Balthazar, de nieuwe ziju gowijd aan heiligen en bisschoppen. Het slot. waar do fresco's zijn blootgelegd, word bij zijnen terugkoor uit Italië te Moclie- Ion gebouwd door Hieronymus van Busley- den, den vormaardon humorist, die to Leuven het Kollegium dor drie Talon stichtte, on to Mechelen overloed in 1517. Se taalkwestie is? het leger. Op 1 Januari 1914 treedt do wet in voege op hot gebruik der talon in hot leger. De minister van oorlog heeft een omzendbrief gestuurd aan al do krijgsoverheden van het land, om hunne aandacht to trokken op do bijzonderste artikels dior wol. I)e berichten en de modedeelingen, die door de krijgsover- heden aan het publiek goricht zijn. moeion opgesteld zijn in 't fransch en iu't vluamsch, de eene tekst novens den andoro. Al de do- kumonton van algomeenen aard, moeten ins gelijks in boide talen opgemaakt worden. De ondorrichting der soldaten geschiedt ii; 't fransch hu in 't vlaamsch... De briefwisse lingen dei krijgsoverheden mot de gemeente besturen der provincies Antwerpen, Limburg on de beide Vlaandoron, alsook van de ar rondissementen Louvon en Brussel moeten in 't vlaamsch geschieden. Voor do gemoonle- besturon der andoro streken van bot land, wordt bot fransch vereischt voor de brief wisselingen. Evenwel zal voor de gemeenten der brusselsche omgeving de te bezigen taal voorgeschreven worden door ministerieel besluit, gelijkvormig aan de beslissing dio door de belanghebbende gemeenteraden zal genomen worden. Hopen wij dat de krijgs overbeden de wet nu goed zullen naleven, on men hen, voor wat liet vlaamsch aangaat, niet op do vingers zal moeton likken, zooals reeds gebeurd is. I5ÖO fï'. uoop twee duiven.— Dit opschrift duidtgenoegzaam aan, de waarde welke tegenwoordig onze goode reisduiven bezitten. Een gekende Antwerpscbe liefhebber, meermaals kampioen van een der machtigste duivenbondon, hoeft deze som betaald aan eenen liefhobbor van het omliggende van Antworpen, oveneons kampioen 1000 fr. voor eoiion duiver, eoreprijswinnaar op den regionalen prijskamp van Angoulèmo, met eenen voorsprong van 11 minuten, alsook winner van een aantal dichte prijzen van hol verre eind, en 500 fr. voor oen jonge duivin uit voormelde, dewelke eveneens vols prij zen gev/onnou hooft. /tan er moer genoogen doen aan eene goede huishoudster, dan hot zien of nog beter het bezitten van een kcukenmateriaal, fijn glan zend, altijd zuiver en net, en onder oogpunt van gezondheid steeds in orde wozond Er wordt thans aan allo huishoudstors zulk lceukengeriof aangeboden, aan voorwaarden welko waarachtig bijna ongelooihjkschijnen, juist om reden dat zij zoo voordeelig zijn. t Is nu de moment om ervan to profiloc- ren, on profitaeren is hier wol hot goede woord, want door hot gobruilcon van dit kou- kongeriof, doet men spoedig eene merkwoor- digo winst. Huishoudstors die aw prcfijt bemint, leest de aankondiging op de 4C bladzijdo. Dat Êïeeft sweat duiven M. Burlingham, uit Londen, is Dijnadag 50 me ters diep in den Vcsuviusberg gedaald, on danks do solferachtige wolken die er uit opstegen. M. Burlingliam heeft in don krater ver schijnsels waargenomen, waaruit men kan besluiten dat eene nieuwe uitbersting van den vuurberg nakend is. Do stoutmoedige reizi ger hooft ook welgelukte lichtteekeningon genomen. Se i&©mnt!ssse des* XJC3C3, ge last met hot onderzoek dor kieshervoruungen vergaderdo Woensdag morgond, in een dor vergaderzalen ran 't Senaat, onder voorzit terschap van graaf senator 't Kint de Roo- denbeke; 20 l6don waren aanwezi; De Kommissie regelde hare werkzaamhe den, daarbij beslissende dat de loden die het willen doen, ten persoonlijken titel hunne studiën mogen uitgoven. M. Destrée ontwikkelt zijn voorstel, in stellende hot algemeen stemrecht, getempord door bijzondere kommissiën. M. Prins treedt hot princiep van het voor stel Deslróe too. M- Orban gaf uitleg over een stolsel van vertegenwoordiging der groote belangen, en M. Prins haaide ton «lotte do mooning aan van M. Wilson, voorzitlor der Voreenigde Staten. Volgende zitting op 14 Januari. Woensdag namiddag, had op de Hout markt, een vreeslijk ongeluk plaats. De 72jarigo Gustaaf Janssons, gepensioe- ncordo staatsbediende, was gedoeltolijk lam en om beter to kunnen rusten, fiad men voor hem oen bed in do keuken geplaatst. Terwijl Woensdag namiddag, zijne vrouw oeno boodschap was gaan doen, zagen gebu- rou rook uit do woning opstijgen. In allerijl word de dour open gestampt on dan vond men den ouderling stuiptrekkend in bet brandend bad liggen. Spoedig werd do man gored en liet bed buiten getrokken. De arme ouderling werd naar liet gasthuis gebracht, waar de genoeshceron vaststelden, dut de man gruwelijke brandw onden beko men had aan handen voeten en beonen. Zijn toestand liet niet de minste hoop op redding en mon verwachtte ieder oogonblik zijn afsterven. Mon vormoodt dat de ongelukkige, dio de gewQonte had in zijn bed to rooken, toeval lig het vuur aan het bed zal gestoken heb ben.* Bevinden zich nog aan boord van de An- versvi/le, die Dinsdag uit Congo in onze ha ven wordt verwacht Voor hot ministerie van koloniën MM. A. Baeck, onder-policiekommissaris H. Benaets, zoneoverste van 2° klas J. Born, klerk der telegrafen E. Borremans, klerk- overste, financiën N. Drapief, bewaarder der grondlilels L. Demoulier, agent der rechterlijke orde F. Dubois, klerk-overste; J. De Raeve, apothoker J. Dandoy, sector- overste van 1* klas J. Do Coster, klerk van 2° klas G. Devos, terrioriaal agent van 2e Idas C. Do Koninck, id.; L. Delwarle, ke- telmakor-monteerder T. Do Meyer, werk- opzichter F. Francois, apotheker L. For- naca. militaire agentJ. Flasschoen, klerk van 1° klas, financiën L. Grégoire, klerk van 2° klas, id.; G. Hendrickx, agent der rechterlijke orde E. Hae uer3, klorlc van 2® klas E. Henry, onder-gouvernour gene raal J. Hommolon, onder luitenant G. Kerroms, klerk, financiën M. Licot, land meter van het kadaster van 2® klas M. Mal- rait,klerk van l®klas, financiën J. Loyons, werkopzichtor F. Massagé, klerk-overste, Pelet, agent van behoor van 3° kla3; Ruelle, klerk-overste, belastingen T. San naes, kapitein-commandant van 1® klas II. Tiioumsain, klerk-overste, belastingen J. Vandergeten, landmeter van bet kadaster L, Vorhaegho, klerk-overste j R. Verscheu ren, gelast met eene zonding G. Widlund, mecancien van 3® klas G. Gilson, sector- ovorsto van 2° klas, Katanga. Voor do Groote Meren MM. F. Billen, Idork van 1° klas F. Duchesne, timmer- werfovorste en P. Frisoll, baaniuggor. Uit Chicago wordt gemold, dat eene vree selijke ramp Woonsdag namiddag is voor gevallen, te Calumet, in den Michigan-Staat (Vereenigde Staten Noord-Amorika). Iu de groote zaal rn den Calumot-Hall, woonden ongeveer 70C vrouwen en kinderen eeno cinemavoorstelling bij. Terwijl de zaal volkomen in duisternis gedompeld was, en een drama op het laken weergegeven werd, werd eensklaps ««Brand geroepen. Men weet nog niet of hier een droeve kluchtigaard riep,ofwel, indien oen toeschou- wor, den gloed ziendo rond do lantaarn, waarlijk dacht dat er brand ontstaan was. In alle geval, er ontstond eene vreeselijko paniek. Alle toeschouwers vluchtten in dollo haast naar don uitgang. Daar do cinemazaal een oude gebouw was, was er slechts oen cnkolo uitgang, welke men langs een trap bereiken moest. Het was eon vreeselijko strijd om den trap te bereiken. Verschoideue personen vie len van de trappon en do andere die hen achterna kwamen, vertrappelden hen. Mon kon de deur niet openen en het gevecht duurde dus in den gang voort. Vruchteloos poogde de bestuurder, go- holpon door zijn personeel, do kalmte to herstollon. De pianist speoldo een lustig go- kond volksdeuntje, terwijl de bedienden de kinderen uit de achtfrsle rangon trokken en ze zoo uit de moorddadige woeling trokken. 't Was sloebts na oen kwaart uurs, dat do kalmlo terugkeerde. Dan bevond men zich voor een gruwelijk tooneel. De trapzaal lag letterlijk vol doo- den en gewonden. Volgens de laatste berichten werden 78 lijken, waaronder doze van 56 kinderen, op genomen. Men telde ook 60 min of moer erg gekwolston, waaronder verscheidene in hopoloozen toestand naar het gasthuis wer den gebracht. Men vermoedt dat er minstens 100 dooden zullen zijn. Niet zoodra was do lijding der ramp in den omtrek gekond, of de inwonors der stad snelden naar do plaats der ramp. Roeronde tooneolon hadden plaats, telkens oene moeder in den hoop lijken een haror lievelingen herkende. De overheden van Calumet hebben oone inschrijving geopend; om de familiëu der slachtoffers ter hulp te komen. NEDERLAND Spoorwegongeluk 5 dooden 12 ge kwetsten Te Groouingon nabij hot Oran jekanaal provincie Dror.tho, ontriggolde Donderdag eon sneltrein. Er zijn 5 dooden, waaronder den zoon van den minister, 12 gokwetslen. FRANKRIJK Schrikkelijke dood eener 87jarige. Op hot vijfde verdiep van liet huis n. 7 van de i Avenue de la Grande Armée.te Parijs, woonde do 87jarige rentenierslor, Mevr. weduwe Bouté. De arme vrouw lood aan pijn in de handen. Woensdag nacht wilde zij eene lamp ver plaatsen, maar stak ongolukkiger wijze het vuur aan de bedgordijnen. Wanneor men ter hulp snelde vond men do vrouw half ver koold op hot bod liggen. Hot begin van brand, dat in de kamer ont staan was, word spoedig gebluscht. Ontaarde moeder aangehouden. Uit Dieppe wordt medegedeeld dat de gendar merie de 4Gjarigo vrouw Rignard.van Petit- Appeville hoeft aangehoudon onder beschul diging haar wichtje to bobben laton omko men bij gobrok aan zorgen en voedsel. De ontaarde moeder had vervolgens de wieg van hot kleintjo in brand gostokon, om alle spo- De revolver van den krankzinnige. Orep oonigen tijd,kwam een oud-eigenaar,zekeren Coudert. en die op do policio bijzonderlijk gebeten was,in do Parijzer nolicieprefoktuur mot het doel M. Honnion, policioprefekt (o dooden. Hij werd ontvangen door M.Goujou, waarop hij zijn revolver afvuurde, zonder hem evenwol te treffen. M. Coudert die aangehouden werd, is on verantwoordelijk erkend en komt in eon krankzinnigengesticht opgesloten te worden.. DUITSCHLAND Eene onderwijzeres aangehouden.—E*n» jonge Fransche onderwijzeres,Moj. DoKriog, is in do grensstatie van Skaliniorr.yo» (Pruisisch Polen) aangehouden. Zij wordt van bespieding verdacht en is in het gevang van Ostrowo opgesloten. Eene dwaze wedding.—Woensdagavond kreeg oon genaamdo Smolle, van Guben, liet droef gedacht, de dwaze wodding aan lo gaan een biljardbol in le slikken. Da ir hij iu oon koffiehuis wedders vond,zou hij zijn ontwerp ten uitvoer brengen, en stak dan ook den hel in do keel, docli d6zo kon er niet door on kg kon er hom ook niet meer uitkrijgen. Da dwazerik stierf eenige oogonblilcken later aan verslikking. Drie soldaten-apachen aangehouden. Woensdag werd er £te Mulhoim aan/R^»# door eeno bijzondere maatschappij fcin oen» zaal der stad een dansfeest ingericht. Tvve» kurassiers oneen matroos wildon er kost wat kost binnendringen. Daar men zich echter daartegen verzette, trokken deze laatste» hunne sabels en bedreigden eenieder. Al d» genoodigdon vluchtten weg. Eon agent di» ter plaats gesneld was, trok zich ook veer do dreigendo houding dor bezotenen terug. Een patroeljo soldaten werd ter plaats ge zonden om de drie gevaarlijke kerels aan U} houden. Elf personen gebeten. Eon razend» hond komt oene ware paniek te doon ont staan in de omstreken van Kompon, Rijnpro vincie. Hij hoeft benovons een aantal ander» honden, ook nog elf personen goboten, voor aleer le kunnen afgemaakt worden. Al d»; gewonden zijn verzorgd volgens do method» Pasteur. ENGELAND Mijnongeluk; 18 werklieden gekwetst. Dijnsdag nacht greep iu de mijn Mountai» Ash oon ongeluk plaats, dal do schrikko- lijksto gevolgen had kunnen hebben. Eon opliaalbak stortto or mot 18 worlcli»* den in het diepste van den put. Wanneer meu de ongelukkigen ter hulp kwara ware* allen min of ineer zwaar gewond. Verschei dene onder hen ziju naar het hospitaal over- gobracht. Nieuwe Werkstaking van Postbediende^ De hulpbodionden die door het postho- sluur to Exotor werkstellig gemaakt werden voor de Korstmisporiode zijn Woonsdag ia workstakïng gegaan. In de bureelen wer den al de postverzendingen opgehoopt en ia het toppunt werd eeno kleine vlag geplaut. De stakers klagen over do overtolligheid van werk on de slechte werkvoorwaarden. COSTENRIJK-riONGARIË Dood van een minister Graaf voa Zaleski, minister van Financion is Woens dag namiddag te Meran overleden. KLEI&-&ZSE Fransche stoomer gestrand. De stoom boot Niger van do Mossageries Mariti- mes, dioden dienstdoet tusschen Marseille- Piréa-Smyrna-Constantinopel-Beyroulh is la Tchesno nabij Beyrouth gestrand. Twee sleepers zijn don Niger ter hulp gevaren. Hot ongeluk schijnt geone aanzien lij ko govolgon le zullen hebben. ANTBLLESi Tragische brand; 23 dooden. Do Jour nal des Débats ontvangt uit Falmouth (Ja- rnaika) een snelbericlit. moJdomlo dat i magazijnen der maatschappij Domerara, door een hevigo brand zijn vernield govvorden; 21 personen zijn omgekomen, 40 andere wordoa gekwetst. MEXICO Torreon terug In de handen der opstande lingen. Uit Juarez komt liet nieuwsbe richt, meldende, dat de stad Torreon, na oen hevig gevecht, torug iu de handen der opstandelingen gevallen is. Meer dan 12.0CQ soldalen namen deel aan do botsing. TURKIJE Rond de militaire zending. De dagbla den deelen inlichtingen medo uil bevoogd» bron, en volgens dowolke oen Russisch- Turkscli akkoord gotroffen zou zyu aangaan de de Duitsche militaire zending. Generaal von Sanders, zou het bevelheb berschap van het 1° legerkorps bohouden op voorwaarde dat dit bevelhebberschap zou ophouden van af do oorlogsverklaring lus- schen Turkye on eono andere natie. Het keizerlijk dekreet betrekkelijk do macht vau ren ran gowold op het lijk to doen rerdwij generaal" ron" Sandors'ïs "nog niefafjoYon- Idigd.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1