Jacques de Brancion Hel testament van kardinaal BAIV1PÖLLA Eene moeder met haar dochtertje levend verbrand. Vreeselijk familiedrama te Maurage a Nieuwsberichten AMSON=KINA Rechterlijke Kronijk DB VÖLK8STEM 37 DEC. 1913 Kolonel Back is aan de militaliè zonding benoemd geworden. Pjemal Ley blijft er ecter de bestuurder van. Kolonel Werdmann is naar Alep vertrokken Twaar eon onderrich- tingskamp gaat ingeriohl worden voor offi- cicr«. Dood van een politieker. Ismail-Kern al 'Babanzade, oud-minister van openbaar on derwijs, lid van hetkomiteil - Union et Pro- grès is Donderdag schielijk overleden. ITALIË Ontploffing in eene vuurwerkfabriek. In den nacht van Woensdag en Donderdag, greep in oene vuurwerkfabriek van Torre- Ammunziala eeno goweldigo ontploffing plaats. Acht aooden on vijf zwaar gewonden zijn van onder de puinon gehaald. Men vree6t dat nog andore slachtoffers onder de puinen zouden bedolven liggen. Woonsdag nacht wilde Mov. Wollepul, wonende Richelioustraal, te Parijs, op een gasvnuv wat drinken warmen, voor haren man, dio ziek te bed lag. ïlaro kleederen vatton eensklaps vuur en 'in een oogwonk leek de ongelukkige eene levende toorts. Op haar geroep sprong haar dochtertje op en wierp zich in hare armen. Ook do kleede ren van het meisje schoten in vlam. Het hoofd verliezende gingon moede? en dochter, zich omarmd houdend, op een bed liggen. M. Wulloput, gelukte er in zijn bed te verlaten on de moeder dn dochter ter hulp te komen. Hij wikkelde heidon in de dekons en kon Ago do vlammen uitdooven. Do beido slachtoffers waren echtor gru- 'irelijk verbrand ovor heel liet lichaam. Men droog hom naar liet gasthuis van La Cha- ritë, doch ondanks do besto zorgen bezwe ken zij kort nadien in de ijselijksto pijnen. dus nieta over do beschikkingen van den kardinaal betrekkelijk zijn graf. Volgens een gesprek mot hem had hij hiervoor Sinte- Cecilia bestemd. Men weet ook niets van de legaten die hij voor S,0-Cecilia en voor Sl- Pieter bestemd had. Zijne zeer rijke biblio- theok schijnt bestemd geweest te zijn voor liet Seminarie Capranica, met uitzondering van talrijke handschriften en kostbare wer ken, die voor de Vatikaansche bibliotheek bestemd waren, waarvan hij voorzitter was en zeer werkzame beschermer. Eene laatste gift aan Sint Pieler blijft nu hangende. Men weet dat de kardinaal on middellijk na de Paus de groolo weldoener was van do basiliek en hij reeds groote som men had hijgedragen voor do hervloering.Op 8 December laatst had hij aan den econoom der basiliok laten weten dat hij, 30,000 fr. te zijner beschikking hield voor do hervloe- ring der kapel van de H. Maagd. Die 30.000 fr. zijn ook gevonden gereed om uitbetaald te wordou. Maar aangezien zij niet zijn ver gezeld van eene geschreven beschikking, hangt de toekenning van die som af van de familie, dio nu cenige erfgename is van den kardinaal. Volgens een telegram uit Rome, meldt de Mesaagero dal men er op het Vatikaan do burgerlijke overheid van beschuldigt, do hand te hebben gehad in do verdwijning van hel testament en diplomatieke stukken van kardinaal Rampolla Romanus herinnert, een brief aan de - Tijd over de uitvaart van kardinaal Rampolla, aan den kunstzin on do mildheid van den grooton kardinaal. Men herinnert ïich bijvoorbeeld dat kardinaal Rampolla met vorstelijke edelmoedigheid 100,000 lire bijdroeg voor het fonds tot behoud der kost bare gewaden en sieraden van Sint Piotcr. Als feestgave bijzijn goudenpriesterjuhijeum jgaf Pius X hel noodige bedrag om den mar- tmoroii vloer in het duarsschip to laten ver nieuwen maar het was alweer niet zonder eone milde bijdrage van- don .aartsprinter "4yan Sint Pioler) dut dezo aanzienlijke vor- .«fraaiing geheel tot stand kwam. Ook de vernieuwing dor pilasters van't middenschip fwnar het slucadoorawerk door veelkleurige marmer dient te worden vervangen, hrgon verleden jaar op initiatief van kardinaal Rampolla, dio gaarne den eersten sloen voor dezo geldverslindende onderneming ïogdo maar een steen, niet op to wegen door goud. Zooals wij ie ids vroeger meldden is er •nkol een oud testament van kardinaal Rampolla gevondon en is het zeker dat hij ■«en later testament heeft gemaakt, wat dui delijk blijkt nil het opschrift op oen stuk 'karton vastgelieoht aan het gevonden sleu- éelljo, opschrift dat luidt Sleulol van do kleine doos, staande in de spiegelkas, on •welke mijn testament bovat Het geschrift is duidelijk in de laatste jaren geschreven. Mon hoeft nu jn de aangeduide kas geen 'Joos gevonden en*ook elders niet. Men weet Een man kwelst zijn broeder en zijne moeder met revolverschoten. De plichtige zelfmoordt zich. Donderdag morgond, kwam een genaamd© Schoy, wonende te Fontaine-l'Evêque, te 1 Maurage, zijn broeder opzoeken, die er met zijne moeder, vrouw en kind woonde. Nadat hij in oene herberg hun adres ge vraagd had, ging hij aan zijn 's broeders wo ning hellen. Dezo kwam zelf openen en na eene korte woordenwisseling, haalde Schoy van Fon taine" l'Evêque schielijk -een revolver t< voorschijn on loste verscheidene schoten op zijn broeder. Deze werd in de borst, de ar men en hot golaat getroffen, en ook moeder Schoy, dio op het gerucht dor losbrandin kwam toegesneld, kreeg twee k beonen. De gekwetste nam do vlucht, achtervolgd door den plichtige. Hij kon het huis van een gebuur binnenvluchten. Ziendo dat hij zijn brooder niet meer be reiken kon, joeg de dader zich dan een kogel door het hoofd. Hij stortte als een loodklomp neêr. In ho peloozon toestand word hij naar hot gasthuis overgebracht. Ook de toestand van zijne slachtoffers ook zeer gevaarlijk. De drijfveer van hot drama, dat te Mau rage eone diepe opschudding verwekte nog onbekend. in de Brussel. Wanhopige daad. Een Engelschinan, M. YVilly 0..., 28 jaar oud sedert oonige dagen in een hotel dor Zwalu wenztraat afgestapt, heeft Woensdag mor- gend gepoogd zich te zelfmoorden. Hij h; de gasbekken opongedrauid en zich vervol gens te bed gelegd. Toen men hem ontdekte, was hij bijna verslikt. Zijn toestand is hope loos. Men hooft hem naar het gasthuis orer- gobracht. Auiomobielongeval. Woensdag mergend, word het 13jarig knaapje, August Vorschaovo, scholier, wonend© to Laken, Horrystraat, 15, door eene auto-taxi omge worpen. Het jongonljo werd gewond aan do beenen en op gausch het lichaam men bracht Iiom óver naar liet St. Jansgaalhuis. De heer Alfons Vandervliet, telegraafplaat- ser, dio het jeudig slachtoffer wilde redden, viol ook. Hij weru met gebroken' rechlorbil opgenomen en zal goruimen lijd werkeloos moeten blijven. r Eene dure vergetenhcid. Mevr.Wil- lems, hovenierster,wonende Alsembergschen Steenweg, had, uit schrik voer dieven, haar spaargeld, epnesom van 2100 fr., bestaande aandeelen van sleden en bankbriefjes, in den oven barer keukenstoof gelegd terwijl zij zich naar de markt begeven zou. Woensdag had zij dèn schat gesloten in een houten kistje. Ongelukkig vergat zij zulks, toen zij terugkeerde, ontstak zij hare stoof. Hot kistje vutto vuur. Mevr. Willems dacht er aan, doch, eilaas Ie laat. Alios was verbrand. Turf-strooisel en turf mest, zeer ge ringe prijzen, 21, r. Cliimiste, Brussel. Tél. B. 5590. Ongeval Henri T.., to Neder-Over- Heembeek, gleed uit^ op de Poelaerlplaats, op de halfgesmolten sneeuw. Hij viel op zoo'n ongelukkige wijze, dat hij aan het hoofd werd getroffen en zwaar werd gewond door een tram rijdend naar het Bosch. De gekwetste werd naar het gasthuis overge bracht. V Zonderlinge ndtuurvemcisseling Het gerecht, de policie van Brussel en d« beambten der Belgische, Fransche Duiisclie policie houden zich niet een heel zonderlinge feit bezig.'De inhoud van twaalf vaten alkooi is op heel geheimzinnige wijze in water veranderd. M. Gustaaf D., agent douanen, heeft een broeder Hugo D., die hetzelfde beroep uiteefënt teDusseldorf.Dezo laatste ontving over eonige woken een wagon met 12 vaten alkool geladen en uit Cognac verzonden. Do wagon bleef eeni. dagen te Dussoldorf, dan kwam er bericht lo© dat hij naar hel huis* B.to Brussel moest verzonden worden. I)e bestuurder van dit .aalste huis kreeg hot bezoek van zekeren M. M..t gelast door het huis S., van Dussel dorf, zegde hij, de tolrechten lebetalon. De alkool werd in hot Stapelhuis onderzocht on men beslatigdo dat de twaalf vaten 9904 t.h* water bevatten. M. M.1, of liever de kerel die beweerde zoo te frezen, werd aangohou den en naar hel Justicièpaleis geleid, waar hij door den onderzoeksrechter ondervraag' werd. Hij verklaarde dan M. S. te zijn van de firma S.. van Duésel'dorf en wist maar niet uit to leggen hoe de alkool in water veranderd werd. Het huis S., zou echter niet bestaan en do aangehoudene zou met de medeplichtigheid van eonen bediende van het huis D., de onWretfriiding gepleegd heb ben. Men weet niet wal or van alkool geworden is. De vrouw verandert dikwijls, maar nooit voor haren koffie, want zij ge bruikt altijd de uitmuntende Chicorci der Trappisten Vine art. 1500 T Elsene. De kindefiinoord.Dé schou wing van het kinderlijkje, dat Zaterdag half verkoold in de schouw van een huis der Ma- libranatraal ontdekt werd.ié nog niet gedaan. Uit het eerste onderzoek van den dokloor. door de policie bijgöh&ald, is gebleken dat het kindje levend lor wereld is gekomen Men is er ook in gelukt do ontaarde moeder te ontdekken. Deze heeft hot appartemout bewoond zonder zich té; dóen inschrijven op do registers van den bfirgeriijken stand. Ti nu toe is echter hare verblijfplaats nog niet ontdekt. Mon denkt Öafczij het land verlaten heeft. Brand. WoeiAiïag rond 4 uro na middag, ontstond brand op de'slaapkamer van Mev. Heringa. Kolfegiestraat, 180, 2"* verd-eping. De plankonvloer ©n do roeubo- Ion werden door de vlanimon aangetast. Na eon half uur, waren de pompiers moester van den brand. Alles wat do kamer bevatte werd vernield. Dief geknipt. Do policie heeft in Eoiidrachtstraat, een kerel aangehouden, d een onbewaakte» kamion, oen zwaar pak wilde slelon. Do aangehoudeno is een gi naamdo Jaak S..., een oud-veroordeelde, zonder vaste woonst ef? zonder middelen van beslaan. St Gillis. Droevig ongeval. In eene drukkorij der Thcodo.or Vcrlmegenstraat wiido een loerjongen, J^larkus Thonon, oud 13 jaar, een afdruksel^ppnemon. Zijn recht- torurm werd gevat Itisschen het raderwor* der machien. Do arme jóngen werd vreeselijk gewond aan dit lichaamsdeel. Hol slachtoffer werd naar St Pietersgasthuis gebracht. Geneeskundig onderzoek. De kleer maker Lefèvre, die onlange zijn tweejarig kind verwurgdo, zal aan een geneeskuudig onderzoek ouderworpon worden. Zijno vrouw heeft aan den onderzoeksrechter verklaard, de l hem meermaals het schuim uit don mond dat hij zich zekeren dag in de Samber wilde verdrinken, en meer andere dingen. Kuregem. Nachtelijke diefstal. Donderdag morgend stolde men vast, dat waaddoeners 's nachts, door middel van braak, in een onbewoond huis der Dooruijk- straat waren gedrongen. Do looden huizen der waterleiding en al de koperen kranen werden gestolen. Vorst. Diefstallen in eene brouwerij. Eenige mannen laadden Woensdag avond, eene kar. stukken ijzer en zink, welke in eene afhankelijkheid der brouwerij Wiele- mans-Ceuppens, Van Volxemlaan, lagen. De veldwachter der gemeente, die hen aan werk zag en sedert eenigen tijd bewaakte, verliet zijne schuilplaats en naderde. De kwaaddoeners namen de vlucht. Tij zijne opzoekingen gelukte de veldwachter er nochtans in een der dieven aan le houden, een ond-veroordeelde, die wegens allerhande misdrijven werd opgezocht. Hij werd achter rendels gezet. Zijne medeplichtigen orden opgezocht, St-Jans-Molenbeek. Een slachtoffer van den ijsel. Mev. Demo), wonende aan den Gentschen steenweg, begaf zich Donder dag morgond naar de kerk. Nauwelijks had zij eenige stappen gedaan, of zij gleed uit op den ij zei en viel zoo ongelukkig dat zij erg erd gewond aan het hoofd en een harer beenen gebroken. St. Lambertus-Woluwe. Brand. Woensdag, is brand uitgeborsten bij M. Yerhelleweghen, schepen, wonende steen weg van Roodebeolt. Het vuur brak uit iri den stal. Men gelukte er in het vee te red den. Na een uur workens, waren do pom piers don brand moester. De stal werd vol- omen vernield. De schade is aanzienlijk. Elewljt. Zinnelooss. Vrouw Van eene welgestelde landbouwster, is plot seling woedend zinneloos geworden. Zij poogde haro 21 jarige dochter te verwurgen. Het meisje weerde zich dapper, doch kon 'jt de omknelling harer moeder niet losko men. Gelukkig werd haar hulpgeroep ge- hpord door de andore huisgenooten en dienst boden. Deze snelden haar ter hulp en kon den baarton slotte verlossen. De arme zin- iielooze moeder werd voorzichtigheidshalve in oen geslicht opgesloten. Antwerpen. BrandstichtingHet parket is Woensdag namiddag iri het buis der Geelhandplaats afgestapt* om het onder zoek voort te zetten aangaande de brand stichting welke er-door don zoon werd ge pleegd. Het onderzoek heeft geen terderen uilslag opgeleverd. Trambotsing. Woensdag avond had in de Brederodostraat eene botsing plaats lusschen een tram en eene broodkar. Het paard werd zoo erg gekwetst, dat men ver plicht was het ter plaats af temaken. Werkongeval. Jacob Vaerewyck dokwerker, wonende Kloosterstraat, die op stoomschip Groifswaldwerkte, viel in het ruim en bekwam erge wonden aan het hoofd. Men heeft hem naar het verba ndh nis gebraoht. Brand. In don kolder van het huis n. 97 der Lange Pothoekstraot, beweend door Petrus Gys, is brand uitgebroken. De pompiers bobben hel vuur gebluseht.De ooi- zaak van den brand is onbekend. Nieuwjaarsbrieven bij J. Van Nufiel- De Gendt, Kerkstraat, 22. Grooten af slag aan voortverkoopers en andere. Boom. Lijk aangespoeld. Gisteren heeft men in de Kil van den heer Cl». Ver heek. achter do zinkfabriek het lijk opge- vischt van eon onbekende van omtrent' 19 a 20 jaar. Hij was tamelijk wel gekleed. Zijn lijk was reeds in staat van ontbinding. Gent Aanvaring Gisteren morgend rond 11 1/2 ure had eene botsing plaats ia de waters van den Dok,tusschen hot binnen schip Jean Francois en de sleepboot Klarina n. Het binnenschip werd lek gesla gen,maar kon boven wato? worden gehouden Botsing Gisteren avond rond 5 1/2 ure, liep een aolo-lüxi togen den gesloten bareel op den Meulesteedsclien steenweg.De bareel werd zwaar beschadigd, evenals de voortrein der auto. Alles bepaalt zich geluk- kiglijk bij stoffelijke schade. De oorzaak der botsing is to wijten aan de erbarmlijke verlichting aan den spoorweg overgang een paar kleine petroollampjes die het bij duister of regenachtig werder bijna onmogelijk maken, op een paar metera afstand den bareel to onderscheiden. Het ware wonschelijk dat men voortaan de - Automobielclub der Vlaanderen vroeg het reeds herhaaldelijk zoo do ba- reelen gesloten worden, er een soiulanlaarn aan beveiligde. OVERLIJDEN Men meldt ons het afsterven mede van Óen Eerwaarden Pator Evarist .D1^ Boegk, missionaris van Scheut. Op den ouderdom van 55 jaar is hij schielijk overleden to Eynthout, den vooravond van Kerstdag. De Eerw. Pator De Bobck werd goh oren te Hofstado hij Aalst. Hij was 21 jaar oud toen hij in de Congregatie van Scheut trad. In 1884 vertrok hij naar do missiën vau Oost-Mongoliö. Na 6 jaar verblijf in die Missielanden werd hij naar liet Moederhuis van Scheut teruggeroepen en hij vervulde achtereenvolgens verscheidene bedieningen te Scheut en te Leuven, werk ent aan do vorming der novicen, en hot amht uitvoorend van Econoom alsook van Assistent van den Algemeenen Overste, Sedert 1911 was zijne gezondheid ge knakt, en men had hem aan hel hoofd van hot Sanatorium van Eynthout gesteld. De lijkdienst zal plaats hebben in de knpol van O. L. V. van Gratie, van hot Missie huis van Scheut, Zaterdag 27 December, om 10 ure. Rechtbank van Dendermonde AANRANDINGEN. Do Bock Marcollinus on Jozef, aardewer kers, en Do Decker Petrus, kleermaker lo Lede, zijn beticht in eene herberg den ge- naamdon Do Backer Omor en De Snoeck Oscar aangevallen en op'wroede wijzo afga slagen te hebben. Bovendien zou De Bock Jozef nog oen pintglas naar De Backer ge worpen hebbón, dio aan de linkerband ge troffen en gekwetst werd. De Bock Marcel on Be Decker krijgen ieder tweo maand ge vang. De Bock Jozef drie maand. Roze straffen zijn voorwaardelijk voor 5 jaren. Een vierde verdachte is vrijgesproken. Den 23 October, rond 10 ure van den avond, kwam Tissaen Maria, wonende te Berlaere, van Schoonaerde huiswaarts, toon, gekomen aan de wijk Daol, twee mannen baar verraderlijk aanvielon. Do aanvallers sloegen bun slachtoffer verschilligo malen ten gronde en na de vrouw zoodanig gesla gen en geschopt 1o hebben, dat zij om zoo to zeggen bewusteloos bleof liggen, namen zij do vlucht. Tissaen Mario, kon later op handen en voeten tot aan de woning geraken van zeke ren J. D. waar zij de eersto zorgen ontving. Tissaen Marie, betichtte do genaamden Tackaeri Adolf, werkman, te Berlaer, thans soldaat, to Gent, en Sacrê Karol-Lodewijk, landbouwer, to Berlaer, de aanranders to zijn. Tackaeri krijgt tweo maanden gevang en 50 fr. boet voorwaardelijk. Sacrê krijgt een maand gevang en 26 fr. boot. De verdachten moeten bovendien aan do burgerlijke partij solidairlijk 50 fr. schade vergoeding betalen. (12* Vervolg.). d Ben anderen dag keerde ik naar Saint-Aiuarin terug drie maanden la* Icr trokken wij opnieuw den Rijn over, óm ons met ons regiment té vet eeni gen, dat nog altijd in Duitschland Jog. Bij mijne aankomst ontving ik eene fnaugename en onaangename tijding ik bvernam dat onze kolonel tot- adjudant- generaal benoemd was en dat het leger 'van Condé nog altijd deel uitmaakte van die troepen der coalitie, welk tegen ons .©ver stonden. De oorlog werd mei grootere woede 'dan ooit voortgezet. Elk geëmigreerde, ifie me de wapenen in de hand gevat jverd, werd terstond doodgeschoten. Het is waar, bijna allen lieten zich eerder neêrkappen dan gevangen ne^ men. Dit was, zooals gij denken kunt, ivrienden, eene magere troost voor mij. Reeds lang na mijn terugkeer bij bet korps werden wij krachtig aange vallen door de voorhoede van het legér, öat onder bevel van den aartshertog Karei stond, maar gedurende don ge- Ifceelen dag waren wij, Goddank, met geene andere dan de keizerlijke troepen handgemeen. Ik verzeker u dan ook, 'dat ik mij weerde en er geen spijt van frad dat het bloed van mijn sabel droop. Wij waren overwinnaarsEene éóboono overwinning, vrienden, want iioen ik be me lijken bezaaide slagveld over reed zag ik gee nenkele uniform yan bet korps geëmigreerden,. Het OostenrijkscLe leger trok in wanorde terug en verdedigde slechts zwak zijne laatste stellingen i wij ver volgden het. Het was reeds nacht geworden, maar 'wij gingen altijd door, maakten krijgsgevangenen en veroverden kanon nen en vaandels. Wij zegden tegen elk ander* dat wij, zoo wij op deze wijze voortgingen, nog te iWeenén zonden overnachten. Eensklaps kwamen de lichte troe pen, die de voorhoede onzer kolom uit maakten, in wanorde terug- Het vijan delijk geweerVüUr dat gedurende eenige oogenblikken verflauwd was. leefde eensklaps weer op en werd verschrikke lijk moorddadig spoedig begonnen wij terrein te verliezen. Een adjudant kwam in galop ons regiment, dat vier aan vier den weg langs reed, tegemoet en riep terwijl hij voorbij ijlde Kolonel, stel uwe eskadrons spoe dig in slagorde. Het korps geëmigreer den is juist op het slagveld aangeko men, het houdt den aftocht der Oosten rijkers tégen Het moet vernietigd worden of de slag kan nog voor ons ver loren zijn Terzelderlijd reed hij door om het zelfde bevel aan de andere regimenten dragonders, die achter ons kwamen over te brengen. Terwijl hij sprak voelde ik al mijn bloed naar mijn hart terugvloeien ik dacht aan den slag van Berstlieim en dien armen ridder de Brancion, die bij na onder mijne oogen gedood was. D Ik had echter den tijd niet, om lang na te denken de bevelen volgden elk ander zonder tusschenpoozen op en de bewegingen werden vlug uitgevoerd. v Wij reden bebouwde akkers over bij het 'licht van hot geschut- en ge weervuur de eekhdróD» stonden in slagorde, gereed om1 eene charge te ma ken Sedert de adjudant voorhij was, hadden wij reeds Ven dertigtal man schappen verloren éjb'élk oogenblik vie len er nog. De kolonel riep mij- Baugcy, zegde' hij, mijn vaandrig is zoö even gesnex/veld, gij zult zijne plaats, innemen. Gij moet aan uw kapi tein Hij had den tijd nie om uit to spre ken. Een hrigade-gfeDeraal reed ons met lossen teugel fe^gemoet en riep Voorwaarts! De trompet bliéS den aanval en wij rukten op onder dén duizendmaal her haalden kreetL-eVè dc republiek De strijdleus leve de koninggaf ons antwoord. d Ik drukte den stok van mijn vaan del tegen mijn hart, als om hem te dan ken, dat hij mij Van den plicht ontsloeg om mijn sabel te gebruiken De maan scheen aan een wolkeloo- zen hemelmen zalg even duidelijk als op vollen dag. Wij stieten op een halaillon, dat onbeweeglijk en ztvijgend, vast als een muur, in carré geschaard stond. d Bet eerste gelid hield de bajpunet geveld, het tweede en derde hield het mapen gericht, gereed om vuur te ge ven. jt Oostenrijkers zouden reeds gescho ten hebben, om onze paarden te ver schrikken, zegde ik bij mijzelven- Het zijn Fran ach en. Ons eerste escadron viel op do ba- jonnetten, zonder dat het leen; enkele van zijne plaats kon doen wijken toen deelde, het zich in tweeën, om het twee de door te laten, dat niet gelukkiger was. De aanval van het derde en .vierde mislukte eveneens. Wij gingen ons, drie honderd pas sen achteruit, opnieuw opstellenwij hadden enkel paarden en eenige krijgs gevangenen verloren. Voor de tweede maal klonk de kla roen tot den aanval en wij stormden nog woedender voorwaarts dan de eerste maal. a Alvorens wij echter voor het front van het bataillon kwamen, bracht een ontzettende kogelregen eenige wanorde onder onze gelederen op hetzelfde oogenblik viel eene woedende cavalerie- ckarge ons onverwachts in de linker flank, onze gelederen werden gebroken en wij wérden met belangrijke verlie zen teruggeslagen. Een kogel trof mijn paard en het stortte neer. Ik gelukte er in, weer op te staan en mijn vaandel te grijpen. Ik nam het in de linkerhand, en vrij van de zorg om een teugel vast te houden, trok ik met dc rechter den sabel. Op dit oogenblik kwamen twee rui ters op mij aan. Geef u over, dragonder! zegde de eene met vaste stem er zal u geen leed gedaan worden. Ik ben Eranschman. Nooit! riep ik. Leve de republiek. PrisonnierPrieonnierriep do andere ruiter, die een Oostenrijksch hu zaar was. d Ik keerde mij naar hem en stiet mijn sabel tot aan het gevest in de horst van zijn paard. Maar op hetzelfde oogenblik spreid- de zich een wolk voor mijne oogen, sa bel en vaandel ontgleden mijne handen en....... ik viel. Ik hoorde nog verward een geklet- ter van wapenen en eene hevige woor denwisseling in mijne nabijheid, daarna hoorde ik niets meer. b Ik had den sabelkap ontvangen, die mij het gelaat in tweeën heeft gekliefd. Ofschoon ik zwaar gewond en bijna geheel bezwijmd, had ik echter een on bepaald begrip van ketgeen rondom mij gebeurde. Zoo bemerkte ik duidelijk, dat men mij optilde om mij weg te voe ren en door dé zachte regelmatige schommeling gevoelde ik dat ik met een of ander vervoermiddel, dat ik niet on derscheiden kon, werd weggedragen. Ik trachtte de oogen te openen, maar het eene was als met eene wolk overdekt, van het andere, kon ik zelfs het bovenhd niet bewegen een gedeel te van de huid van mijn voorhoofd lag ei' over heen. Ik verloor veel bloed mijn denk vermogen nam trapsgewijze af weldrw was ik geheel buiten mij zeiven ik had kunnen sterven zonder er van bewust- te .(Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2