Jacques de Braucion EjMos, «mansas"- De misdaad van MesüiH'Eïêp BE KEMPENAAR óo goedkoopste m -» HET KERSTFEEST IN ENGELAND Wat er tor dier gelegenheid Vreeseiijk orkaan IN AMERIKA Nleu wshe rich ten jpooibehouden, waarover de minister Ton finaneen niet kan beschikken. Men is van oordeel dat deze som ie bestemd Hot het dekken der kosten van de herne ming der eilanden. MAROKKO Eon Enge'scti stoomor doorcfe Marok kanen beschoten. De Marokkanen hebben den Engelschen stoomer Lud- gape y, die op de Afrikaanscbe kust, vóór Parifa gestrand was, beschotenDe andere zeelieden alsmede de gansche la ding loopen groot gevaar. Men heeft al de pogingen om het schip wederom vlot te' brengen moeten opgeven om reden van dc vijandige houding der Marokka nen. Een stoomboot is ter hulp gezonden met twee schroetkanonnen en een zeede- taeliement. De Engelsche kruiser Rox- ïmrg en de Spaansche oorlogsboot u Pelayo begeven zich ter plaats* MADAGASCAR Hot Museum van Tananarive.Dank han het besluit door M. Picqué, gouver neur-generaal, genomen, hetwelk den uitgang verbiedt van elk oud voorwerp, zal Tananarive een zeer belangwekkend museum van Malga&ische volkenbe- pchrijving bezitten. Het museum dat in het oud paleis der koningin Ranavalo is ingericht, bezit •ook lambassen voorwerp voor be grafenissen bestemd en geweven in zijde en zilver, alsmede oud kantwerk dat ter plaats vervaardigd werd. ENCELSCH-8NDEË Rond het Indisch kongres. Het ^aarlijksch nationaal kongres van Indië is Vrijdag te Karaschi geopend gewor den onder het voorzitterschap van een hooge Mahomedaansche ambtenaar. Hij beeft bestatigd dat de tijdelijke vedenen, voor dewelke de Muzulmannen aich onthielden het kongres bij te wo nen stillekens aan verdwijnen- Hij zette Hindoe's aan de band te nemen welke de Muzulmannen licn uitsteken. De hui dige omstandigheden zullen de overeen komst tusschcn de beide collectiviteiten 'vergemakkelijken. Hij bedankte daarna de Hindoe's voor hunne vriendschapsbe wijzen aan de Mahomedanen tijdens den Balkanoorlog. Sprekende van de wette- 5p:e en burgerlijke onbevoegdheid der Hindoe's in het Briteche rijk en voor namelijk in Zuid-Afrika, «oo verklaarde do voorzitter verder, dat hij hoopte dat het Engelsche kabinet zou inzien dat de toestand met den dag bedenkelijker wordt. He4 onderzoek. Het onderzoek nopens de gruwelijke misdaad van MesliD-TEvêque, wordt naarstig voortgezet. Men. heeft reeds bevonden, dat de ka- jföbijn, waarmede wouw Delsaux dood geslagen werd, uieuw moest zijn, want het cijfer 168 en het mark der proef ban ken van Luik zijn nog zeer duidelijk zichtbaar. Men veronderstelt dat de moordenaar zijn slachtoffer moet ont- jnoct hebben op den koer, toen zij zich naar de stallen begaf om de koeien te molken. De kerel, zich verrast ziende, loste twee karabijnschoten op de land bouwster, zonder haar echter te treffen. Men vond de ledige hulzen op den grond en in den loop der karabijn. Denkende dat de landbouwster hem ging ontsnappen, sprong hij op haar toe, en sloeg haar de karabijn op het ïoofd. De arme vrouw stortte ten gron de, waarna de ellendeling maar gedurig bleef slaan, tot den schedel geheel aan jötukken was. Ook het geweer was let terlijk verbrijzeld loop, kolf, enz., wer den naast bet lijk gevonden. Daarna begon de moordenaar het huis le doorzoeken. Alle meubelen werden 'doorsnuffeld. Naar het schijnt moet eene nogal belangrijke som verdwenen zijn, M. Delsaux kun deze niet juist bepalen, Baar hij zich niet met den geldkant van (13* Vervolg.)', Toen ik weder bijkwam, werd ik gewaar, dat ik in een goed bed lag en iaat een dik verband mijn voorhoofd en oogen bedekte en zich over een gedeelte tVan mijn gelaat verlengde. Mijn hoofd was zwaar en pijnlijk, cn geheel mijn lichaam als verbrijzeld ïk bemerkte echter duidelijk dat de le vensgeesten niet in mij waren uitge doofd. j> Twee zaken herinnerde ik mij toen; 'dat de ruiter, die mij gewond had, een Dnitscher was, en dat ik hem niet ge troffen had, die mij in het Fransch had 'toegeroepen, om mij over te geven en mij het leven beloofde. Deze dubbele gedachte zou mij zeer gelukkig gemaakt hebben, zoo er zich deze niet had bijgevoegd, dat ik mijn Vaandel verloren had. Ik riep om iets te wagen over mijn loestand, toen eene vrouw, mij in half 'Fransch en half Duitscli antwoordde, 'dat de doctor gezegd had dat ik sterven sou, zoo ik niet zweeg. Ik hield mij stil en wachtte. Eenige uren gingen voorhij. Ik ■"POelde, dat men een lepel aan mijne lip pen bracht en proefde bouillon met wijn gemengd. Ik sluimerde in. Later heb ik gehoord, dat mijn bkiap lang cn rustig was. Ik werd er uit opgewekt door een geluid van etem- hët huishouden bemoeide. Hij liet deze zorg aan zijne vrouw over- Eenigen tijd geleden bad hij den verkoopprijs van zijn oogst, een paard en eene koe ont vangen, doch hij weet niet waar zijne vrouw dat geld geborgen heeft. Men heeft echter in eene kas eene som geld gevonden, welke aan de opzoekin gen van den moordenaar moet ontsnapt zijn. Eene aanhouding. Van bij bet begin van het onderzoek", had men vermoedens gekregen, op een gewezen knecht van Delsaux. Deze is thans aangehouden en ter beschikking van den onderzoeksrechter gesteld. De lijkplechtigheöen van het slachtoffer. Vrijdag morgend hadden, onder een overgrooten volkstoeloop, de lijkplech- tigkeden van bet slachtoffer plaats. De ontroering was algemeen. zooaJ goëten wordt. Nergens wordt Christmas zoo geest driftig gevierd als in Engeland. Gedu rende drie dagen ligt alles stil handel, nijverheid, tot zelfs de politiek, te slui meren. De Britten maken gebruik van het Kerstfeest om in familie feest te vieren, en, daar de tanden der Engelschen scherp staan, wordt er nog al 't een en 't ander binnengespeeld. Men heeft uitgerekend dat, gedurende Kerstnacht, le Londen alleen, enkel aan plum-puddings, voor een totaal van drie millioen kilogrammen wordt verslonden door eene bevolking van ongeveer zes millioen en half inwoners. En wat is er noodig voor zulken taar tendeeg 2 millioen kilo bloem, 5 mil lioen eieren, komende van Normandië, Bretanje, HoDgarië, Canada200.000 kilo gedroogde druiven herkomstig uit Spanje, Malta en Chypre, 20.000 kilo kleine druiven van Griekenland, fruit- cónserven verzonden uit Ceylan wegen de ongeveer 100.000 kilo. Voor de avondmalen zijn noodig 150.000 ganzen en kalkoenen die, moes ten ze achter elkander loopen, gansch den spoorweg van Londen naar Liver pool zouden innemen daarbij worden gevoegd 60.000 fezanten, 300.000 kie kens en eenden 100.000 hazen, 150.000 konijnen daarbij 2 millioen kilo ossen- schaap- en varkensvleesch 300.000 hes pen, eindelijk 200.000 kilo groenten en visch- Dit kan er nog al door 1 Uit New-York wordt geseind, dat een vreeseiijk orkaan over de kust va* den Atlantischen Oceaan gewoed heeft. Dc wind blies zoo geweldig, dat op vele plaatsen ruiten verbrijzeld, uitliangbor- den afgerukt, schouwen omgeworpen en boomen ontworteld werden. Ook vermoedt men dat talrijke sche pen moeten vergaan zijn, daar talrijke wrakken drijvend gevonden zijn. De transatlantiekers hadden allen aanzienlijke vertragingen, zoodat men mag zeggen, dat heel de dienst ontred derd was. Vooral te Sea Bright, een der meest bezochte hadsteden, is de schade aan zienlijk. Gansche huizen werden er door den wind omgeworpen, of door de gol ven derwijze bestookt, dat zij instortten. Twee honderd personen zijn zonder dak. Men schat de aangerichte schade op meer dan 5 millioen frank. men twee of drie personen spraken zachtjes bij mijn bed- Bij eene beweging, die ik maakte, vroeg mij een dezer personen, in zeer goed Fransch, met een weinig gedwon gen accent Welnu, dragonder, hoe gaat het? Ik antwoordde, dat ik mij tamelijk wel gevoelde. Dan zullen wij u gaan verbinden, hernam dezelfde stem. Men richtte mij op, en ik voelde, dat men mij aan alle kanten tusschen kussens plaatste, om mij recht op te houden daarop begon eene geoefende hand de windsels, die mijn hoofd om ringden, af te nemen. Toen zij er af waren, zag ik met een mijner oogen dat ik mij in eene ka mer bij welgezeten landbouwers be vond, zooals men er in Zwaben velen aantreft. Twee personen stonden aan mijn bed eene oude boerin en ee* jonge man in uniform. Ik ben heelmeester in het leger van den prins van Condé, zegde deze laatste, maar wees gerust, kameraad, gij zult verzórgd worden alsof gij een der onzen waart. Dat zal mij niet gelukkiger ma ken, antwoordde ik.... Ik heb mijn vaandel verloren. De houw, die gij over uw aange zicht hebt, verontschuldigt u genoeg, kameraad, voegde hij er bij, wees niet •ongerust, als gij naar uw regiment te rugkeert met zulk een roemvol merk- teeken versierd, zult gij goed ontvan gen worden. Komaan, vervolgde hij, - DE VOLKSSTEM mm Kinkhoest, "bronchiel en valling. Vroeger stierven jaarlijks duizende kin- ders van deze ziekten welk huisgezin heeft op het kerkhof geen kind liggen, van deze ziekte gestorven P met Kink hoest remedie Halcwyck, apotheker, Groenselmarkt, Oostende, ontsnappen zij allen. Verkrijgbaar Aalst, apo theek De Valkeneer; Antwerpen, De Beul Dendermonde, Roman Gee- raardsbergen, Van Dam me Aaltetr, Tavernier. Honderde certificaten bij el ke remedie. Elke apotheker zal wel haast de Kinkhoest?cmetfie Halewyck moeten bezitten. Prijs S,G0 ff. Brussel. Door een huto-taxi omge worpen, Een leurder, 'Karei M..., oud 67 jaar, wonend Habermansstraat, te Anderlecht, werd Vrijdag avond op de Noordlaan omgeworpen door een auto- taxi. Hij werd ernstig gewond aan de beenen en het hoofd en moest naar het Sint-Jansgasthuis overgebracht worden. De policie der 4* afdeeling heeft een on derzoek ingesteld. ,,i 214 Dieven geknipt. Een poücieoffi- cier nam Vrijdag avond, rond 5 ure, aan de Noordstatie, plaatsi op 't platform van eenen tram, die naar de Beurs reed. Naast hem bevonden zich twee verdach te kerels, die iets schenen te verbergen. Vermoedende met dieven te doen te hebben hield de policieman hen aan. Hij vond een twaalftal versch verwurgde kiekens in hun bezit- De kerels werden naar 't policiebureel geleid en verklaar den er John Fen William Jte heeten, rijknechten van beroep, doch thans zonder werk. De k,iekens waren in eene hoeve te Sockel gestolen. De twee Engelsche kiekendieven, zijn in verze kerde bewaring gebracht. Wacht n voor de zoogezegde vervan gingsmiddelen voor Liebig s Vleescb- Extraetge zoudt knollen voor citroe nen kunnen koopen. Slimme bedriegster. Een pelsen handelaar uit de middenetad, werd Vrij dag morgend per telefoon verwittigd dat eene klante der Mecheleche straat een pels van 150 fr. zou doen halen. Een uur of twee nadien kwam eene jonge dienstmeid den pels halen. Deze werd haar zonder het minste wantrouwen af geleverd. Rond den middag werd de handelaar ongerust en - besloot naar de klante te telefoneeren- Alzoo vernam bij dat deze niets besteld had en eene af- truggelaareter hem bad beet genomen. -r— Slachtoffer zijner zelfopoffering. Een 17-jarige loopjonge!*, Karei Sprayt, wonende Wolstraat, ,$>6»wilde. Donder dag morgend op den Grooten Zavel ee* gespan tegenhouden, "toen hij opeens uitgleed en viel. Et* tffer wielen van de kar liep den ongelukkige over den voet. Na in eene apotheek dë eerste zorgen te hebben ontvangen, weril hij naai bet St-Pietersgasthuis ovetjgebraeht. Turf-strooisel en turfmest, «eer ge ringe prijzen, 21, r. Chimiste, Brussel. Tél. B. 5590. Nog de diefte der 351.060 mark. Het onderzoek over den diefstal van 351.060 mark, gaat maar langzaam vooruit. Sedert de ontdekking der 406 bankbriefjes van tien mark in het park van het klooster der Hj Familie, te Hel- met-Schaarbeek, heeft men niets meer ontdekt. Wat G... betreft de gewezen lader van de Noordstatiiej die thans ach ter de grendels zit, deze is in beroep ge gaan tegen de bekrachtiging zijner aan houding door de raadskamer. Hij houdt krachtdadig staande /volkomen vreemd te zijn aan den diefstal-van 351.060 m., alsook aan de twee andere diefstallen, waarvoor hij opgesloten zit. Toen hij nog tot het spoorwegpersoneel behoorde had hij al lachend totizijne vriendin ge- terwijl hij met de lamp mijne wond be schouwde, want het ]vas avond, het is maar een flinke schram maar raak was hij toch. Eer wij vier dagen verder aijn, zijt gij weer op de been. Op het oogenblik-kwam een derden persoon, dien ik niet bespeurd had, uit een donkeren hoek van het vertrek te voorschijn en naderd^ behoedzaam mijn bed. Hij droeg een donkergroene uni form. en een wit lederen broek die met bloedplekken bespat $vas. Dat is uw redder, zegde de ge neesheer. Grethe, ridp hij, zich tot de oude vrouw wendende, geef spoedig de kom met azijn. Hij -valt in bezwijming Ik had den graaft de Braucion her kend! 'fc De belangstelling <jcr toehoorders was gedurende het verhaal van Yivant reeds gaandeweg grooter- 'geworden en toen deze laatste met eene groote, trillende stem de woorden uitsprak Ik had den graaf de Brancion herkendontsnap te een kreet van verwondering^ blijd schap en ontroering aan de hijgende borst van den gewezen pikeur en zijne drie vrienden en zegdp Denis Hemelhoe iel het mogelijkde graaf de Brancion! Hij zelf, mijn oude meester! Komaan, Yivant, lieg niet in zulk eene zaak. Ik lieg niet, Denis, het was mijn heer de graaf in eigen persoon, ant woordde Yivant, terwijl hij op elk woord drukte als wilde hij, liet daardoor meer geloofwaardig makën hij was het die zeg'd dat ïlj wel de dader kon aijn van den diefstal van 20.000 frank, in een fourgon gepleegd. Deze had daaraan on middellijk geloof gehecht- Gitdor onze aankondigingen zullen onze lezers de prachtige zilveren tesch vin den, welke door het agentschap De- clienne, 18, Peterseliestraat, te Brus- eelj verkocht wordt. Dit belangrijk huis, is het eerste, het ernstigste en grootste in zijne soort. Op aanvraag wordt de prachtalbum, 42 wonderschoo- ne afbeeldsels van aalmoesgordels, en zilveren beursen of lederen zakken, ver kocht met een krediet van 16 tot 20 maand, gratis en franco toegezonden. Yoor de inschrijvers is het voldoende den bulletijn welke zich in de aankondi ging bevindt nit te snijden, in te vul len, en aan het agentschap Dechenne, te Brussel te sturen. SLdG®st4en» Moods. Ongenoodigde gasten. De policie heeft Donderdag in eene herberg uit den omtrek der Noordstatie, twee kerels aangehouden, die talrijke diefstallen pleegden in de winkels. Het zijn twee Franschmannen Louis P.... en Maurice F...., 18 en 20 jaar oud. Men heeft verscheidene gesto len voorwerpen in hun bezit gevonden. De twee kerels, die aan het hoofd eener belangrijke dievenbende moeten staan, hebben geweigerd hunne medeplichti ge* te doe* kennen. Zij zijn opgesloten. De doodrijders. Een handélaar van Gosselies, M. H. werd Donder dag1 op de Rogierplaats door eenen taxi overreden. De doodrijder is in volle snel heid weggereden zonder zich om zijn slachtoffer te bekommeren, dat erg ge kwetst was over gansch het lichaam en naar het gasthuis moest overgebracht worden De aikoo! is de groote vijand van het volk de Chicorei der Trappisten Vincart is zijn groote vriend. 1500 O. Schaarbeek. Schrikkelijk ongeluk. Een voerman, Gustaaf W..., 37 jaar oud, wonende St-Bernardstraat, kwam Vrijdag namiddag met zijnen kamion langs de Koninklijke Ste-Mariastraat gereden. Op zeker ©ogenblik gleed W... uit op de modder en rolde onder bet ge span, waarvan de wielen hem beide bee nen vermorzelden. Wwerd erg ge wond opgenomen en* naar het gasthuis overgebracht- Zijn teestand is uiterst bedenkelijk. W.... is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Botsing. Vrijdag namiddag, rond 3 ure, bad in de Metsysstraat eene botsing plaats tussohen en kamion, toe hoorend aan eene brouwerij der Boude- wijnlaan en een elektrieken tram. De peérden werdén omvergeworpen en ge kwetst. Wat de voerman betreft, deze werd te* gronde geslingerd en licht ge kneusd* Een werkman die nevens hem zat en insgelijks viel, kwam er met eenige zwaardere kneuzingen van of. Eieene. Aanhouding eener ontaar de moeder. De ontaarde moeder, wier pasgeboren kind verkoold werd aange troffen in de schouwpijp van eene ka- mei' die zij te Elsene in de Maliban6traat bewoonde, de 21-jarige Xwerd Don derdag avond in de statie der Leopolds- wijk, waar de policie wist dat ze een per- soota moest ontmoeten, aangehouden. Zij bekende het lichaam van haar kind twee maand geleden in de schouw ge worpen te hebben, doch zegt dat 't kind dood geboren werd, wat de geneesbeeren tegenspreken. De jonge vrouw is ter beschikking van 't gerecht ongesloten. Amfcrlecfctc Dieven. Donderdag morgend bestatigde nien dat 's nachts dieven bij middel van braak in een on bewoond huis der Donnystraat waren gedrongen. De schelmen hebben de bui zen der waterleiding en al de koperen kranen buitgemaakt. met gevaar van eigen leven mij tegen den Oostenrijkschen huzaar verdedigd had. die mij verder wilde afmaken, toen hij mij gewond hadHij was het, die, mij op aijne schouders genomen en mij naar eene veilige plaats gedragen had, misschien te midden van duizend geva ren Hij was het die mij door den ehi- rurzijn van zijn regiment liet verplegen, alsof ik een zijner beste soldaten geweest was. Denis draaide zich om, om steelege- wijs een traan uit zijn oog te pinken. De gedachte aan zijne goede meesters ont roerde hem. De drie andere sloegen met de vuist op de tafel onder verschillende uitroepingen van verbazing. Er heerschte eenige oogenblikken stilte. Thans nu er verscheidene jaren sedert bet vertrek van den goeden land heer waren voorbijgegaan, nu men ge voeld had wat men aan hem verloren had, deed do herinnering aan hem de harten der dorpelingen pijnlijk aan thans ontwaakte de stem in hun bin nenste met dubbele kracht, om hem de piisdaad te verwijten, waartoe zij zich, door de aansporingen van eenen enkelen snoodaard, hadden laten verleiden. Nie mand gaf echter aan de gevoelens lucht die in zijn binnenste omgingen. Vivant brak eindelijke het stilzwijgen af en ging voort met zijn verhaal, waar van hij een oogenblik was afgedwaald om zijne makkers te antwoorden- d Toen ik den voormaligen graaf her kende, die langzaam uit den duisteren hoek trad, hernam hij, meende ik een wrekend spook mijne legerstede te zien naderen. De bloeddruppels, waarmede 28 EN 29 DEC. 1913 -—sas Lemfeo&k. Doodebjk' ongeluk. Een vracktvoerdcr der Petroolmagazij-* nen van Tweebeek, deed met zijn wa* gen, eene ronde, te Lembeek-bij-Halle* Het voertuig, bestuurd door Frans Ja cob, oud 40 jaar, vader van 3 kléine kin deren, wonend te Clabeek, gleed uit op de sneeuw en kantelde om. De voerman' werd er onder geworpen. Personen snelden toe ter hulp en kon-i den, met de grootste moeite, den voer« wagen rechtzetten en 't slachtoffer ont* lasten. De man werd in een naburig huia gedragen. Een dokter stelde vast dat de ribben' van den ongelukkige werden gebroken en dat zijne borst- werd ing-edimkt. Het slachtoffer overleed kort nadien- De echtgenoote van het slachtoffer werd, met ale mogelijke omzichtigheid^ van het vreeselij kongeluk verwittigd. Leuven. Jeugdige dief. Vrijdag morgend werd een 16-jarig kereltje op de Groenselmarkt betrapt op het oogen blik dat hij met den geldbeugel eener; boerin wilde de vlucht nemen. De deug niet kon de vlucht nemen doch werd! niettemin herkend en korts nadien aan gehouden en naar het policiebureel over gebracht. Antwerpen. Vinger gebroken. - De policieagent Petrus Van Reraoor- tere werd geroepen om zekeren C van Borgerhout, uit eene herberg te zet ten. De kerel en de agent werden hand gemeen en de agent werd den wijsvin ger gebroken. De brutale kevel werd op gesloten. Bijna verdronken. Vrijdag mor gend is een matroos van den stoomer, Vera gemeerd op nr 26, Mexicodok,, in de Kempische dok gevallen. De onge lukkige, Mac Guiness, was reeds twee maal onder water verdwenen. Toen hij voor de derde maal boven kwam, wertf hij gegrepen door schipper Frans Mi- chiels, en alzoo .van eene gewisse doodi gered. 0pgevi8cht. Vrijdag avond werd' uit het water der vesting aan de Kiel- schepoort, het lijk opgevischt van den. dokwerker P. De Pooler, 35 jaar oud. wonende te Homixem, die sinds een vijf tal weken verdwenen was. Het lijk is naar het doodenkuis overgebracht. Geknipt. Door de policie der 10® wijk werd gisteren zekere P. Saan gehouden, die nog eene gevangenisstraf van drie maanden moet uitdoen en tegen wien nog een opleidingsbevel voor zware diefte was uitgevaardigd door den on derzoeksrechter M. Taquet. Een kerel, een kunstenmaker, zon der vaste woonst, die in een magazijn der Meir, op heeterdaad van diefstal be trapt werd, is Woensdag ter beschikking van den prokureur des konings opgeslo ten. De 45-jarige vrouw Maria Van Q..f werd gisteren aangehouden voor dief stal van waschgoed in het huis Lange Looybroeckstraat, 20. Do grootste onderscheiding. CHICOREI TALPE is zuiver, 6maker Ujk en gesparig. Mechelon. Stoutmoedige daad. Vrijdag kwam een werkman met eene kar op de werken van den ijzerenweg, aan de Steen Molenstraat, waar men be zig is een viaduc te bouwen. Hij laadde er heel gerust planken op. Aan andere werklieden, daar werkzaam, welke hem hierover ondervroegen, zegde hij deze noodig' te hebben voor den anderen via-? due aan de Geerdegbemstraat. Daar die kerel er werkzaam geweest was en men dacht dat hij daar nog ar beidde, liet men hem begaan, doch dè dief reed met de planken recht naar een publiëken koopdag op de IJzeren leen. Dei planken werden er ontdekt door een bediende van den aannemer, welke ter stond eene klacht indiende bij de policie* De dief werd later geknipt. Het is een zekere V. C...., een oud-veroordeelde. zijne wit lederen broek besmeurd was, en de doodelijke blekheid van zijn ge laat hadden mij ongetwijfeld aan eene verschijning doen denken; daarbij kwam de lcoortsachtigen toestand waarin ik verkeerde en de groote zwakte, een ge volg van het bloedverlies. Ik bad niet bemerkt dat bij glimlachte terwijl hij mij naderde en ik wist niet dat het bloed op zijne kleederen, het mijne was, dat uit mijne wonde gevloeid was, terwijl hij mij op zijne schouders over het slag veld van Biberach droeg. j> Ik was in bezwijming gevallen, in weerwil van den azijn^, welke de doctor mij onder den neus hield en waarmede hij mij de slapen wreef. j> Toen ik weer hij kennis kwam, heerschte er opnieuw diepe duisternis en volkomen stilte om mij heen het verhand was weer op mijne wonde ge legd en men zou gezegd hebben dat zich' niemand in de kamer bevond. d Des nachts overviel mij een hevige koorts, die van de gevaarlijkete ver schijnselen vergezeld ging. Ik ijlde op eene verschrikkelijke wijze en de afschuwelijkste droomen kwelden mijne verbeelding, die reeds verzwakt en overspannen was. Met uitzondering van enkele korte oogenblikken van herademing, duurde deze toestand verscheidene dagen lang voort en verkeerde mijn leven in het grooste gevaar. Eindelijk ging hij over, niet in eene woldoende kalmte, maqr in de sombere rust van de diepste neer slachtigheid ik leefde zonder om zoo te zeggen te weten dat ik bestend. (Wordt voortgezet.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2