Overlijden van den Honderdjarige ZONDAG 28 DECEMBER 1913 De Zesdagenkoers van New-York. VLIEG-KN Ij» van Kerkxken. Zijne Eminentie Monseigneur Prins RAMPOLLA DEL PINDARO Wieden week is te Rome overleden, r Prins Rampolla del Pindaro, de Iste kardinaal die door Z. H. Paus l-XIII benoemd werd. Met kardi- I Rampolla verdwijnt een der groot- liguren uit de diplomatische wereld. Icheidene jaren de onvermoeibare tardinaal Rampolla was inderdaad Jewerker geweest van Leo XIII en (cht mag gezegd' worden, dat, zoo r Rampolla de getrouwe uitvoerder bevelen van den Heiligen Vader meest al die bevelen en verordenin- door hen beiden opgemaakt waren. Is vooral in de internationale poli- in de diplomatische betrekkingen de verschillige mogendheden, dat t Rampolla zich meest onderscheid- iZelf's verwierf zijne nauwgezetheid, Ie voorzichtigheid en zijne bekwaam- I hem de eer na het overlijden Paus Leo XIII, te vernemen, dat tenrijk zich bepaald verzette tegen 'kiezen van Mgr Rampolla tot Paus. adere redenen werden niet opge^e- doch, het was klaar en duidelijk, wie eenigszins de internationale tiek volgde, dat Oostenrijk en Ischland het aan Paus Leo XIII en rijn trouwen helper, Mgr Rampolla konden vergeven, dat zij al deden zij konden, om eene afbreuk met ikriik te voorkomen. Oostenrijk en Ischland wilden niet, dat na de dood van Paus Leo XIII, dezes politiek door zijn op\olger zou voortgezet worden. Daarom werd kardinaal Rampolla's kandidatuur van de hand gewezen. Er wordt nu bijzonderlijk veel ge rucht gemaakt over eene zonderlinge diefte welke in het kabinet van Mgr Rampolla zou gepleegd zijn. Men zou namelijk een kistje gestolen hebben, dat benevens het testament van den prelaat, ook eene belangrijke ver zameling geschiedkundige dokumenten bevatte. In eene lade zijner schrijftafel vond men een sleuteltje met de mel ding Dit sleuteltje past bij de zwarte cassette, waarin mijn testament ligt. De zwarte cassette is echter verdwenen. Wel heeft men in de schrijftafel van den kardinaal een ander testament, van 1890, gevonden, maar dit kan niet meer gelden, aangezien de kardinaal daarin zijn vermogen nalaat aan zijne broe ders, die nu al lang dood zijn. Vervol gens maakte hij daarin een groote som golds aan de kerk van de H. Cecilia. Maar het is bekend, dat de kardinaal sedert die kerk 400.000 lire heeft ge schonken, daarmede blijkbaar zijn vroe ger voornemen uitvoerende. Opmerke lijk vindt men het ook, dat er tot nu toe geen geld gevonden is. Het gerecht is over deze verdwijning ingelicht geworden. De beruchte sohllderij van LEONARD DE VINCI. JOE FOOLER en ALFRED COULLET Amerikaan. Australiër. De knappe six-daysmen die onlangs te New-York de beruchte zesdagen rs wonnen. Fogler'en Goullet zijn thans op Europeeschen grond aangeko- i om er ook aan eenige zesdagenkoersen deel te nemen, namelijk te Parijs, russel en te Berlijn. Voor Parijs cn Berlijn is hunne aauwerving zeker en wij twijfelen er met of ook in de Brusselsche zesdagenkoers zal men hen aan 't werk zien. Met hen komen ook nog verscheidene andere gekende zesdagenrenners namelijk Hill, Root ,enz. De Joconde is thans weer aan de orde van den dag. Men zal zich herinneren, dat deze be ruchte schilderij, zoo wat twee jaar ge leden als weggetooverd werd uit het muzeum van den Louvre, te Parijs. Niemand wist waarheen zij was. Alleen lijk kon men vaststellen, dat het mees terstuk van den Italiaanschen meester Leonard di Vinei verdwenen was. Rond die diefte werd heel wat ge rucht gemaakt, zelfs in de Fransche Kamer, doch wat men ook al riep of schreeuwde, de Joconde keerde niet te rug. Reeds had men alle hoop opgegeven, ooit de kostbare schilderij terug te zien, teen deze nu eensklaps te Florence voor den dag kwam. Een Italiaan, zekere Perugia, die ge- ruimen tijd te Parijs had gewoond, bood ze te koop aan een oudheidskooper en deze verklikte de zaak. Ondervraagd over de drijfveer der diefte, aarzelde Perugia niet te verkla ren, dat hij de Joconde gestolen had, omdat Napoleon en zijne soldaten in hunnen tijd zooveel gestolen hadden in Italië J Hij bekende ook, dat een landgenoot hem in zijne vlucht met de schilderij, geholpen had. In een bijzonderen trein is de Joconde □aar Rome vervoerd. De schilderij, in een notenhouten kist verpakt, werd in een auto naar de statie gebracht en met de begeleiders in een voorbehouden af- deeling eerste klasse geplaatst. Te Rome wachtte eene groote menig te aan de statie. Men bemerkte er den heer kabinetsoverste, den minister van openbaar onderwijs, M. Casaglia, en veel dagbladschrijvers en fotografen. Met eene auto bracht men de schilderij naar het ministerie van openbaar onder wijs. Men zette de schilderij in dezelfde lijst die te Florence was gebruikt en welke behoort aan de Galeria degl' Uffizii. De koning, de minister van on derwijs en dagbladschrijvers bezichtig den de schilderij. M. Leprieur, bestuurder van ue schil- derijen-afdeeling van het Louvre, heeft met de documenten, die hij uit Parijs had medegebracht de Joconde herkend, in 't bijwezen van markies di San Gui- liano, MM. Vicini, Ricci, algemeen be stuurder van schoone kunsten, Besnard, bestuurder van de Villa Medicis. M. Credaro, minister van openbaar onder wijs, heeft de Joconde overhandigd aan M. Barrère, gezant van Frankrijk. De plechtigheid had plaats om 11 ure des morgends. M. Credaro verklaarde zich gelukkig te hebben kunnen meewerken aan het terugvinden der schilderij. Hij drukte de hoop uit dat de Joconde de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk zal versterken. M. Barrère was zeer ontroerd toen hij antwoordde. Men las dan de akte van overdracht geteekend door MM. di San Giuliano, Credaro, Barrère en de aan wezige notabiliteiten. Daarop werd de Joconde naar het Paleis Farnese over gebracht. Ingevolge eene ondervraging door den onderzoegsrechter is Vincente Lan celots, de Italiaan door Perugia be schuldigd van 't verhelen der Joconde, aangehouden. Perugia zou in den nacht van Zaterdag tot Zondag in Italië vol ledige bekentenissen hebben gedaan. Zondag morgen kreeg de rechterlijke policie een telegram uit Rome. Dienten gevolge werd Lancelotti bij den onder zoeksrechter ontboden. Toch werd Lan celotti aangehouden na de eerste onder vraging. Nadien bekende hij Perugia geholpen te hebben. M. DOMIEN MEGANGK Zondag is te Kerkxken godvruchtig overleden, M. Domien Meganck, wiens eeuwfeest onlangs gevierd werd. 't Was namelijk op 26 October, dat heel Kerkxken in feesttooi was, om den nog kloeken jubilaris te vieren. El keen droeg het zijne bij, om het eeuw feest zoo luisterrijk mogelijk te maken, daar het zoodoende aan den eerbied- waardigen ouderling eens te meer zijne erkentelijkheid wilde bewijzen, voor de welvaart welke hij jaren te voren in Kerkxken gebracht had. 't Was hij namelijk, die in overeen stemming met den E. H. Van Hoynis- sen, de alomvermaarde weverijen van Kerkxken oprichtte. M. Meganck heeft kalm en gelaten het tijdelijke met het eeuwige verwis seld, om hierboven het loon te genieten zijner goede deugden. Hij ruste in vrede. Olieslagers voor de Parljzenaars. Jan Olieslagers heeft Zondag te Buc de ontelbare toeschouwers die de ver plaatsing van Parijs hadden gedaan, letterlijk verrukt door zijne stoute vluchten. Hij legde niet minder dan een dozijn loopings af, die in wer kelijkheid alles overtroffen wat tot he den op dit gebied de Pégoud's, Chevil- lard'8, Chanteloup's en anderen ons hadden getoond. Bij zijn neerkomen werd de Ant- werpsche duivel door de Parijzenaars warm toegejuicht. Jan Olieslagers heeft reeds een heele boel verbintenissen te vervullen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1