I s~ Het Koninkrijk Albanië ZONDAG 4 JANUARI 1914 Een veelbesproken huwelijk De Krijgshervormlngen in Turkye -v~. j - wijnmg ng van erband eteekend. >0 A /ejó/'i *o:f %£lbas5anS KORJTZA VfiLonn %JAMTZfl JAWn/K Generaal SANDERS, hoofd des* Duitsche militaire zending in Constantinopel. Verscheidene hoogere officiers van het Tnrksche leger hebben geprotes teerd tegen de benoeming van den Duit- schen generaal von Sanders tot opperbe velhebber van de eerste legeraf deeling. Het Turksch gouvernement, dat sa mengesteld is uit leden der partij Een dracht en Vooruitgang anders ge zegd de jong Turken, is niet erg met deze protestaties opgezet, en heeft reeds beteugelingen begonnen. Bij verschei dene generaals, waartusschen Javar-pa- cha, hadden huiszoekingen plaats. Verscheidene aanhoudingen volgden. Javar-pacha, Kenan en Nazim-eddine zitten reeds achter slot. De CROOTE MARI met de Kerstboomen, welke hunner beste melodiën te komen spelen' in de helverlichte kamer, tusschen het stalleken en den prachtig opgesmukten Kerstboom, 't Is dan ook eens feest voor die arme kinderen. Een Engelsch blad heeft eene raming opgemaakt van wat Engeland, Schot land en Ierland zooal hebben uitgegeven voor de viering van het Kerstfeest. Het algeheel bedrag wordt op meer dan 900 millioen frank geschat, waarvan ruim 600 millioen aan geschenken. De poste rijen maken eene evtra-winst van bijna ~5 millioen. In die 900 millioen is echter nog niet begrepen wat aan reiskosten CT te BRUSSEL, er tei kcop gesteld werden. wordt betaald om het feest in familie te gaan vieren. Waar er natuurlijk op Kerstmisavond meest zonderlings te zien is, is wel te Parijs, in de studentenkwartieren. Ieder viert daar op zijn manier. Zoo lazen wij onlangs nog dat een student zijne ge zellen op een avondmaal uitnoodigde, doch zijne kamer te klein zijnde, werd de komst van den Verlosser gevierd op een afdak, zoowat een tiental meters bo ven den grond. Daar er geen middel was, om daar eene kachel in brand te houden, hadden al de genoodigden heel a hunne kleerkas aan Kening MANUEL van Portugaal en zijne echtgenoote, aan boord van den stoomer, welko hen naar Engeland terugvoerde. De gewezen koning vau Portugaal is nu met zijne vrouw, eene Duitsche prin- js, in Engeland aangekomen. Men zal zich herinneren, dat de jonge vrouw, onlangs in Duitschland, tijdens are huwelijksreis, erg ziek was en diensaangaande zeer erge geruchten WspTeid werden. 't Is nu ten gevolge van het slechte seizoen, dat de werken, om de grens van Albanië te bepalen uitgesteld zijn. Evenwel kan men reeds van nu af en naasten bij zien of voorspellen, waar die grens zal zijn. Zoo zal de nieu we staat de volgende steden hebben Scutari, Alcssio, Kroïa, Elbassan, Be- rat, KoritzaTepelem, Argvrohaelya en Del vin o. 'cjrr> Do kardinaal op zijn sterfbed. Een oud Itallaansch gebruik De kleine straatmuziekanten worden verzooltt wordt nog steeds veel gerucht ge rond het overlijden van kardi- Rampolla, vooral .uit hoofde van de van zijn testament. dagbladen melden dat de van wijlen kardinaal Rampolla, met de geruchten over het van zijn laatste testament, verzegeld is. Prinses Altieri, de haar man gescheiden vrouw van Campabello, een neef van den kardinaal, heeft namelijk een ingespannen tegen onbekend overtuigd dat de kardinaal zijn die een losbandig leven leidt, heeft ten bate van zijne twee kinde die bij de echtscheiding aan de zijn toevertrouwd, en dat het waarin deze uiterste wil was is gestolen. Het oude testament, dagteekenend an 1890, was opgesteld ten gunste van de sedert dien overleden moeder van den graaf. Volgens een der antikatholieke bla den van Rome, zou een testament, in 1889 door kardinaal Rampolla opge maakt, Maandag te Rome geopend ge wei den zijn, in tegenwoordigheid van den rechter van het 4a arrondissement. Door dit testament wordt de baron- ues de Perrana, zuster van den kardi naal, algemeeue erfgename van den overledene, de broeder van kardinaal Rampolla en verscheidene andere per sonen, die in het testament bedacht worden, allen overleden zijnde. 't Valt nu natuurlijk af te wachten, of er geen ander testament meer be staat, dat van latere dagteekening is. In de rijke hulzen, bij de versisrde stalletjes te gaan spelen. Het grondgebied van ALBANIË, zooals 't thans nagenoeg Is vastgesteld. Albanië heeft ook twee havens, Du- razzo en Valona, beiden gelegen op de Adriatische zee. Voorzien wordt, dat prins von Wied, die nu bepaald toch Koning van Albanië worden zal, in de maand Januari aan staande in zijn nieuwen staat zal aan komen. 'VN/V- Het Kerstmisfeest heeft in alle stre ken aanleiding gegeven tot gebruiken, welke door groot en klein, arm en oud, in eere gehouden worden. 't Is echter vooral in Duitschland, Italië, Frankrijk en meest nog in Enge land, dat deze gebruiken om zoo te zeg gen in de overleveringen blijven voort leven. Daar is het Kerstfeest, wat voor onze kleinen St-Maarten of St-Nikolaas is. Voor de grooten is het echter de dag, dat er moet en zal geëeten worden in fami liekring en al liep de tafel gevaar, on der het gewicht van de spijzen en dran ken te bezwijken, toch wordt, de tafel derwijze beladen alsof er een heel regi ment moest aan den maaltijd deelne men. Niet vaak ziet men ook arme mis- deelden der fortuin, zonder familie of kennissen, en die als doelloos, op dien avond door de straten dwalen, door een of andere goedhartige ziel uitgenoodigd worden. In Italië onder meer, worden de kleine muziekanten, die in de straten hunne deuntjens spelend, zóó een dik wijls ontoereikend stuk brood moeten verdienen, door de begoede lieden, die thuis voor hunne kinderen een stalleken van Bethleëm en een Kerstboom hebben opgericht, uitgenoodigd worden, eenige

De Volksstem | 1914 | | pagina 1