Wat is een Boer Brosselsclie Kiekskens 'T EEN EN ANDER De ramp m da Oklahoma Ge misdaad van St-Joost-ten-Noode Buitenland Twintigste jaargang n 8 1' UITGAAF, 4 u.'s avonds êt V UIT6AAF, 7 *s avonds XD Gr S T i ,4 J BestuurderJ. Van Nuft'et-De Qendt CONGO Eene geheimzinnige zaak te Elsene 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 10 Januari 1914 ABONNEMENTEN» TÉes maandea 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelcn van bet land. Four loute la puWioité cou.nierciale et finaneière du journal, s'adresser exclusi verncnt k l'Agence Réclame Godta, 2, Place de la Course, Brmelles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST G3. GODTS, Beursplaafis, 2 1 Kerkstraati Gj Telefoou A 3299 I Telefoon 114 El. annk. fl tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.08 JP blade, (de rage!) fr. 1.00 Gemengd nieuws por regoDtr, 8,00 4» blaüi. (do regel fr. 0,30 I Reeht. herstel!. (per regel) fr. 2,00 Finuuc. usuikoa.iper regel) fr. 2,00 I tori ij den (per regel'; (r. 2.0# Commorciale en flnancieele aaukondigiugeu zich uiUluiteli.ik to weuileu Agence Réclame Godts, 2t Boursplaats, Brussel. AANKONDIGINGEN Daar aijn sr, die op deze vraag mot een hoop scheldwoorden zouden ant woorden nochtans niets is er belang rijker dan een boer, geen stand ver dient meer bescherming dan de boerenstand alhoewel ïhe bescher ming hommaarheel karig en in kleine brokjes wordt toegestaan. AVij zullen niot gewagen van do verdienston van den hoer als de voort brenger der levensmiddelen. Aan den boer alleen heeft God iets van zijne scheppende kracht medegedeeld, of; liever den boer alleen gebruikt. Hij als medehelper in bet scheppen. Al de andere nijverheden, verande ren, verwerken, geven nieuwe vormen aan de stol ihaar vermeerderen ze niet. De boer alleen vermeerdert het beslaande, het zandkorreltje, dat door hem aan de aarde wordt toevertrouwd en onder zijne zorgen groeit, wordt verhonderdvoudigd en zal zoowol ste deling als landman voeden. Ook, onder het zedelijk oogpunt, heeft de boer eene voorname, eene woldoendo rol in de maatschappij. Hot landvolk is, zooals het Kurth eens noemde, als- een vergaderbalc van oneindige zedelijke enstoffolijkekrach- ton. Wat zou er van onze sleedsche be volking geworden indien er niet da gelijks fi'isch en krachtigbloed uit den boerenstand bet teerendo stadsleven kwam versterken.Peilt don oorsprong eens onzer familiën in de stad en gij zult verwonderd zijn te zien hoe dik wijls en boa-gauw hun familieboom zijne wortelen in den buitengrond schiet. Houdt de uitwijking der land lieden naar de stad tegen, en gij zult de bevolking onzer steden op eene verschrikkende wijze zien dalen. Waar lijk de buiten is als een voorraad van leven dat in de stad te snel verteert. AVaar vindt de Staat zijn echtsten en trouwsten steun 't Is nogmaals in het boerenvolk. 't Zijn slechts krachtige landbouw bevolkingen die steun en echtheid ge ven aan den Staat deze bovolking is altijd de trouwo steun van troon en altaar geweest, terwijl de vrijdenkerij en de zedeloosheid der steden altoos de oorzaak van wanorde en omwen- waren. Ja, do boer mag het hoofd hoog en fier verheffen en onze bestuurders handelden wijs indion zij eens voor good afbraken met de voordeeion dei- steden en ten nadeele der boerenplaat sen, want anders ondermijnden zij de echte grondvest van orde en openbaar geluk. Dat ze eens goed de woorden van een oud Duitsch boekje van 1513 overwegen De landbouw moet door allen beschermd worden, want ieder een, van den keizer tot den laatsten mensck, heeft zijn werk noodig ook is de arbeid zijner handen bijzonder eerijk en aangenaam aan God. Dat daarom hij door geestelijk en burgor- lijk recht beschermd worde. Dat is oude, maar echte wijsheid on ware ze in 't werk gesteld dan zou den de boeren niet zoo dikwijls vruch teloos bescherming vragen. S. Wilt ge iets lezen dat u aanbelangt en u genoegen verschaffen zal? Zie derde bladzijde, de aankondiging Spteskmachien Meer zeggen we er lliet over. In bet Vatikaan. Ter gelegenheid van zijn zilveren priesterjubilée, ontving kardinaal Merry del Val, staatssecre taris, van den H. Vader een prachtig borstkruis. Z. H. voegde bij 't geschenk een langen eigenhandigen brief, waarin Lij den kardinaal bedankt voor tie groote diensten die hij aan dc Kerk bewijst. Bond eter Katholieke Kringen. De kommissie, vergaderd in de zaal Patria, heeft besloten dat de jaarlijksche alge- ineene vergadering van 1914 zal plaats hebben te Bergen op 19 on 20 April, ter gelegenheid van het halt-eeuwfeest van den lering «Emulation». De Cinema. Het eerste gedacht van den cinema werd reeds opgevat in het midden der 19° eeuw, door ecnen Fran- scheu geleerde. De film bestond uit uitgeknipte figuren die op een wit laken schaduwbeelden gaven. Die figuren rol den op en af op assen met de band in beweging gebracht. De eigenlijke uitvinding van den ci nema bestaat in het aanwenden' der films vau celluloid of doorschijnende ve nds tof, waarop de figuren zijo gedrukt, en die bij middel der elektriciteit zulke rasse bewegingen verkrijgen dat de ver schillende stonden der beweging gefoto grafeerd en dan zeer ras achter elkander hei-voorgebracht, de eigenlijke beweging in haar geheel voorstellen. De eer dezer uitvinding komt toe aan Edison. Voer onze zeehelden. Op initiatief van de ministers Segers en Berry er, zul len aan "Vle manschappen der Kroon land die zich onderscheidden bij het reddingswerk der Volturno bij ko ninklijk besluit de volgende belooningen worden toegebracht Burgerkruis van Tnc klas, aan M. Wij nen, derde officier aan boord van de stoomboot. Kroonland Medalic van l6tc klas, aan de matrozen Roelants Vau Drom, Borrenberg, Cop-» pens en de kajuitjongen. De minister van zeewezen Keeft het bestuur der Red Star verzocht de moedige redders geluk te wcnschen. Aan 't Hef. Vooraleer terug af te reizen naar Berlijn, werd prins Eitel- Frits, tweede zoon van keizer Wilhelm, Woensdag namiddag ten paleize van Brussel, door den Koning en de Konin gin in verhoor ontvangen. Prins Eitel is een oude boezemvriend van koning Albrecht, die met hem en zijn oudsten broeder menigmaal in het Tyroigebergte op de gemzen jacht ging, Avanneer hij nog kroonprins van België was. Het Staatshoofd had ten paleize ook een lang onderhoud met hoofdminister de Rroqueville over den politieken toe stand. De gelijkheid in de kazernen. Er bestaat een misbruik in de regimenten der hoofdstad, en de garnizoenen der an dere sleden zijn er ongetwijfeld niet vrij van. Elke kamer bevat een totaal van 18 tot 20 mannen. Enkel het derde dezer zijn aan de corvees 't is te zeggen het kuischen, dwijlen, schuren, enz., onder worpen. De andere soldaten zijn van dien dienst ontslagc-n om verscheidene rede nen gehecht aan de bureelen van den kolonel of majoor, 't zij aan de biblio theek, liet magazijn, als ordonnans van officieren, gehecht aan den dienst -der onderofficieren, barbier, enz. Men begrijpt met welken iever liet klein getal mannen op wie het lot van Jonas valt, den opgclegden dienst ver richten Havenbeweging van Cent. Gedu rende het verloopen jaar kwamen in de haven van Gent aan 1398 zeeschepen, waarvan 36 stoomvisclisloepen, 56 zeil schepen en 1306 stoombooten, metende te zamen 1,061,113 ton. Tijdens het jaar 1912 beliep liet getal schepen 1333, met eene tonnemaat van 995,413 ton, zoodat in het jaar 1913, 63 schepen meer binnen kwamen met eene grootere tonnemaat van 65,700 ton. De gemiddelde tonnémaat beliep 758 ton. Het zijn vooral schepen, komende van Amerika, geladen met katoen en phos- faat, die de grootere tonnemaat mede brachten In 1913 werd veel minder hout inge voerd dan in 1912. Vca? «Je Schoolwet. Het Verbond dor Christene Onderwijzers beeft, twee telegrammen gestuurd, en aan M. den minister Poullet en een aan M. Woeste, waarin aan beiden hulde gebracht en de hoop uitgedrukt wordt dat de School wet zoo spoedig mogelijk zal gestemd zijn. Vertrek van de Anversviile Donderdag morgend, te 9 ure, is de Bel- ische stoomboot Anversviile naar ongo vertrokken met 112 passagiers, waaronder een vijftiental damen. Tus- schen de passagiers bevonden zich ook drie missionarissen, wier namen wij reeds hebben doen kennen. Tengevolge het vroege uur en het klein getal passagiers waren slechts wei nigen bij het vertrek aanwezig. Wij be- bemerkten de kloeke missionaris Eerw. Pater Cam bi er ook majoor Thibaut-en bevelhebber Atiard Dc Anversviile is de eerste boot die de nieuwe dienstregling heeft be gonnen. Voortaan zullen de vertrekken naar onze kolonie Donderdags plaats hebben. Ambtenaren, beambten en werklieden In de Kolonie. Uit. een antwoord van den minister van koloniën aan M. Borginon blijkt Op 1 December 1913 bestonden de ka ders van het personeel van Afrika uit 2614 ambtenaren, beambten, agenten en werklieden. Onder deze agenten zijn 475 vreemde lingen en 2139 Belgen. Volgens de inlichtingsbulletijns, 'door de belanghebben ingevuld, spreken en «schrijven 813 Belgen uitsluitend Franscb 111 Belgen uitsluitend Vlaamsch 1215 Bel gen de twee talen. Al de hoogere ambte naren en befunbten, behalve ieen En- gelsch deskundige, die tijdelijk door het departement van landbouw aangesteld is, spreken Fransch. Nadere bijzonderheden. Kapitein AspinalleVan de Gregory verhaalt dat hij, zoodia hij de reddings boot der Oklahoma in 't zicht kreeg, zijn schip aan de zijde van de reddings boot bracht, in de hoop dat de reusach tige golven de boot op het dek der Gre gory zouden werpen en zoo de opva renden rédden. Hij schatte de snelheid van den wind op 70 mijlen per uur. Toen de reddingsboot' nader kwam bemerkte men dat 6 man er zich aan A-ast hielden zij waren door liét herhaaldelijk keeren van de boot zoo uitgeput, dat zij niet meer «in de boot konden klimmen. Het vaartuig .werd gedurig weer omgeslagen en de mannen in zee geslingerd. De derde maat, de 1° en 2e officier van de Gregory sprongen in het Avater en zwommen naar de boot. Zij klampten zich vast aan lijnen, die hen werden toe geworpen. Het duurde tAA'ee uren eer de schipbreukelingen gered1 waren. Her haaldelijk weiden zij door de golven te gen het schip geslagen. De zesde schip breukeling Avas doodgevrozenDe toe stand van den derden maat en den twee den officier der Gregory is thans er ger dan die der schipbreukelingen. Kapitein Gunter is met de zeven over levenden der Oklahoma aan boord van de BaAraria aangekomen. Hij ver klaarde dat er geene ontploffing had plaats gehad. Nog steeds obstructie. Na u, hoeren notarissen! De socialisten ke&&»n geen geluk. Het aftreden van «ten heer Levie. Men schrijft ons Brussel, 8 Januari. Stel u nu eene vóór, dat M. A. Del- porte, A'andaag te laat gekomen is voor de zitting der zesde afdeeling der Ka mer, waar hij in gezelschap van veertien kolleg as de minderheid moet vertegen woordigen Hoe vreeselijk Men was begonnen zonder hem, den eenigen antiklerikaal, ontigouvernementaal, antikapitalist, die zich gewaardigd had, wat vroeger af te komen om de zitting bij te wonen. Gij zult dus verstaan, dat de stout moedigheid der leden der rechterzijde eene voorbeeldige straf verdiende. Ook was M. A. Delporte rap te peer- de bij de opening van de Kamerzitting. Hij stelde vóór, de bespreking Aran het schoohveteontwerp te verdagen, omdat men naar hem niet gewacht had in de 6° afdeeling. MM. Poncelet, E. Goethals, Renkin, du Bus de Warnaffe, Poullet en Le Pai ge, getuigden, dat alles normaal was af gehandeld en dat gezel Delporte zich la ten ledriegen had door.... zijn uurwerk. In der waarheid, zeg het mij, Avas er daar waarlijk stof in, voor eene ordemo tie, en bijzonderlijk voor eene vraag tot verdaging eener bespreking welke reeds veel te lang duurt en nog niet zinnens schijnt spoedig te zullen eindigen Hunno daden en hunne woorden, be wijzen alleenlijk, dat de socialisten er steeds op uit zijn, door alle middelen ob structie te verwekken. i Men moet waarlijk bekennen, 'dat de heeren notarissen, vreedzame en eerbied waardige lieden, zich nu zeer zonderling gedragen. M. Poncelet, verslaggever 'der kom missie gelast met het onderzoek van het wetsontwerp betrekkelijk de herziening van het notariaat, kondigde vandaag aan dat hij nog zijn verslag niet neerlegde, omdat de kommissie wachtte, naar den uitslag der beraadslaging van het nota rissen-verbond. M. Mccheiyiick vond het goed, te doen opmerken, dat or- van die beraadslaging niets zou komen, en dat dus de kommissie best zou doen hare werkzaamheden te sluiten. Waar gaan wij naar toe??? Ku kunnen de heeren notarissen niet meer overeenkomen, voorde verdediging hunner eigene belangen... S: tlt Onze socialisten hebben waarlijk" geen chance Wij hebben het geval For- némont vermeld. Dan was het de zaak Hubin, en nu is op net bureel der Ka mer eene vraag om toelating tot vervol ging toegekomen, ten laste van gezel Bologne. 't Schijnt dat het eene kwestie van.veelwijverij geldt. 4c 4c Reeds 'dikwijls is aangekondigd ge worden, dat minister Levie or van door trekt. Het is genoeg geweten, dat M. Levie enkel aangenomen heeft deel te maken van het. ministerie, onder voor waarde, dat hij zijn ontslag zou mogen geA'en wanneer hij het goed vond. Naturlijk zijn alle binden, en die der oppositie niet het minste, er op uit, aan te kondigen, wie zijn opvolger zou zijn. Reeds heeft men de namen van MM. du Bus de Warnaffe en Melot vooruit- gezet-, doch beiden hebben verklaard, dat zij geenszins lust hebben, om minis ter te worden. Een lid van ons Parlement heeft mij verklaard, dat M. Levie niet zal aftre den, zoolang de Schoolwet niet gestemd is, en daar deze kwestie dreigt tot de kie- «ing te blijAren hangen, is het heel goed mogelijk, dat M. Levie zich als minis ter Aroor zijne kiezers zal aanbieden. ^Wij hebben gemeld, dat eene Russi sche studente, mej. Esther K....,., oud 23 jaar, wonende Anoulstraat, eenige dagen geleden dood gevonden werd op hare kamer. Men dacht dat het meisje zich gezeif- moord had, daar zij brieven gezonden had aan eene vriendin en aan de bijzon derste huursters barer woning, waarin zij verklaarde genoeg te hebben van het leven. In de studentenwereld hechtte men echter geen geloof aan zelfmoord. Men zegde namelijk dat de twee brieven valscli waren en niet van de hand van Esther K...., kwamen, en dat er eene misdaad in 't spel Avas. Deze geruchten kwamen het parket ter oore en ee® onderzoek werd geopend. De lijkschouwing werd bevolen en Donderdag morgend werd het lijk van Esther K...., ontgraven. De wetsdoktoors hebben verscheidene deelen van het lijk medegenomeu. Het parket deed ook eene huiszoeking op de kamer van het meisje. Daar werden tal rijke papieren, brieven, alsook scheikun dige voortbrengselen aangeslagen. Het onderzoek wordt voortgezet. Het onderzoek. Het parket, vertegenwoordigd dooi den prokureur des konings Holvoet, substituut Corail, onderzoeksrechter De Heyn en bijgestaan door de pplicie van Ten Koey, heeft gisteren een gedeelte van den morgend in het huis der mis daad doorgebracht. Uit het verslag der wetsdoktoors zou blijken dat de vrouw eerst een geweldi gen slag kreeg bij middel eener ijzeren staaf. Het lijk draagt eene wonde aan den linker slaap, door dergelijk wapen toegebracht. Daarna, van de bezwijming van zijn slachtoffer gebruik makende, zal de moordenaar haar een strop om den hals gelegd en de armen en voeten ge bonden hebben. De lijkschouwing door de geneeskee- ren Heger en De Rechter gedaan, wijst uit dat de dood veroorzaakt werd door de slag met de ijzeren staaf op den linker slaap. Deze slag moet met groot geweld toegebracht zijn, want de dood volgde oogenbiikkeli j k. Daar men geene bloedverwanten van het slachtoffer kent. zal de teraardebe stelling van het lijk geschieden door d» zorgen van het gemeentebestuur van .St- Joos t-fce.n-Nooae. FRANKRIJK Het geneeskundig onderzoek der Zwarte soldaten. De kommissie der, bijzondere hervorming die door den mi nister van oorlog is voorgeschreven, heeft de zwarte soldaten te Marseille ver blijvend, geneeskundig onderzocht. Hunne lichamelijke sterkte is oda'oI- doende geoordeeld, ora in Frankrijk dienst te doen. De kommissie heeft 182 soldaten afgekeurd, waaronder een zes tigtal tijdelijk. Al deze soldaten zullen naar hun vaderland teruggestuurd wor den. Rechterlijke naklank van een pijnlijk ongeluk. De boetstraffelijke recht bank van Parijs heeft den chauffeur Morverand, die op 19 April 1913, nabij dc brug van Neuilly in de Seine reedr met het ongelukkig gevolg dat twee kin deren van Mevr. Duncan en hunne gou vernante verdronken, met uitstel tot zes maand geA-angzitting A'erwezen wegen» manslag doof onvoorzichtigheid. Aardbevingen. Woensdag, rond middernacht, heeft men in de ganscheï streek van Reuues eene aardbe\'ing waargenomen. Enkele oogenblikken daarvoren, kwam uit het Koorden een roode aëroliet die eene groote klaarte» verspreidde. Vervolgingen, De heer rechter Drioux, heeft Donderdag, Marange, be« heerder van den Libertaire en Jeinefy gerant van L' Anarchie voor de boet straffelijke rechtbank gezonden wegen» opruiing van militairen lot ongehoor zaamheid en wegloopen. Jeinet is nuatr Geaeve, in Zwitserland, gevlucht. DUITSCHLAND De melaatschheid te Lübeck. Over eenigen tijd ontdekte men te Lübeck een; Rus, die aan inelantschheid leed. Dn zieke werd onmiddellijk naar het hospi taal gevoerd en afgezonderd gehouden. Nu komt zich een ander geval van ine* laatschheid voor te doen en het slacht* offer is ook een Rus. Men denkt dat de schrikkelijke ziekte uit Rusland zou ingebracht zijn. Vader en zoon in de sneeuw verstikt. De sneeuw maakt steeds nieuwe slachtoffers in Duitschland. Een eige naar van Beieren, M. Reicher, geraakt» Donderdag met zijn gespan verloren ia den sneeuw. Het rijtuig met de paarden, zakte immer dieper; M. Reicher, be merkte, doch te laat, dat alle hoop ver loren was. Hij werd met zijn zoon onder de sneeuw begraven. De ongelukkige? laat eene weduwe met. zes kinderen na. Moord op ©en priester. Uit Reeps- holt, nabij Wilhelmsbafen, wordt ge meld, dat er aldaar een laffe moord ge pleegd werd, in de volgende omstandig heden. De oude pastoor van het dorp, had in zijne kerk drie verdachte kerels zien sluipen. De eerbiedwaardige herder; A^olgde ze om te zien wat er gaande Avas.. De drie kerels waren reeds bezig de offer blokken open te breken. Ziende dat de pastoor op hen afkwam losten de ban dieten talrijke revolverschoten op deB grijsaard, die getroffen neerstortte, e* eenige oogenblikken daarna den geest gaf. De moordenaars zijn erin gelukt te ontsnappen. Het proces Sallmann. Donderdag werd voortgegaan met het verhoor der getuigen, in het proces ingespannen te gen den opsteller 8aliman, der Rheini- scbe Zeitung van Keulen. De polioio- prefekt van Keulen, M. Weddmann werd! insgelijks onderhoord. Hij verklaarde dat hij de verklaringen van den dagblad schrijver als zeer lasterend voor de po- licie aanziet. Verder zegde hij zijne on dergeschikten ondervraagd te hebben, en dat allen verzekerd hadden nooit iet» aangenomen te hebben. De agent Boehm, die dan ondervraag!! werd Aveigerde echter te antwoorden Avat bijna gelijk 6ta»t aan het bekenne*ï der toegeschreven overtreding. Een restauranthouder heeft aan detf policieopziener Kantz bekend, eene sous van 100 mark betaald te hebben voor het bekomen eener vergunning. Het onderzoek is ver van geëindigd zijn. ENGELAND Het werkcrskonflikt te Leeds. Vol» gens het schijnt zou eene oplossing aan staande zijn in de werkerekonflikten va* Leeds en Blackburn. De municipale

De Volksstem | 1914 | | pagina 1