Brusselsclis Kiekskens Buitenland Waarom wij {(atjiolieke scholen voor onze kinderen eisciien 'T EEN EN 'T ANDER XD^C3- Dit nummer bevat 12 bladzijden en werdt verkocht aan 5 centiemen- Stoutmoedigs inbraak te Jumet De misdaad van St-Jossf-ien-Koode De ramp van de Oklahoma De zaak van Saverne TwanSigste Jaargaisg n' 9 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 11 en Maandag 12 Januari 1914 abonnementen; Zes maanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle poatbureelnn van bet land. 1° UITGAAF, 4 k. 's awsds tóf®» 2° UITGAAF, Tb. 's avonds Pour loute la puiJicitó coir.mereialc et ftn&ncière <ïu journal, s'.'vdcesser «scJusivenwnt 4 l'Atfsnee RéclameGodte, 2, Place de la Course, Uruiclles. BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST a GQDTS, Beursp(aatS| 2 I Kericst rsuit« 0| ToiofooD A 3299 I Telefooa 114 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. Kl. naok. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 80 I Sport (por regel) fr. LM 3* bladt. ide regel) fr. 1.00 I Oomengd nieuws por regot)fr. 5.0f 4* bladt. (de regel Ir. 0,30 I Hecht, herstelt, (perrogel) fr. t.89 l'inanc. aan«on. (perregol)fr. 2,00 Orerlijden (per regel) fr. 2,09 Commerdalo en financieels aankondigingen zich aitslaiteiyk te wenden: A pence Reclame Godis, 2, Beurspl&ats, Brussel. AANKONDIGINGENl Grootendeels kunnen de ouders niet self het onderricht en do opvoeding nan hunr.o kinderen geven velen be zitten hiertoe de noodigo bekwaam heid niet, aan anderen ontbreekt de tijd om er zich heelo dagon mee bezig to houden. Daarom worden de kleinen reeds heel jong aan do school toever trouwd do onderwijzer zal nu de ouders een doel van den dag vervan gen WAT 1IIJ DAAR LEERT MOET DE VOL TREKKING ZIJN VAN HETGEEN DE KIN DEREN HOOREN EN ZIEN IN HEI HUIS GEZIN. De .school mag niot alleen onder richt geven, hare bijzonderste taak is de opvoeding niet onkel het verstand van het kind diout ontwikkeld, zijn karakter, zijn wil moet ook gevormd, geleid worden. Onderwijzen is kennis verschaffen, opvoeden, leeren loven. Vermits do opvoeding de taak is van de ouders en van den onderwijzer, vereisclit zij allereerst goede verstand houding tusscbon heiden. Wordt er aan den kleine in do school hot tegen overgestelde gezegd van hetgeen hij te huis hoort, dan maakt hij van jongs af kennis met wantrouwen en twijfel. Als eerste voreischto der opvoeding plaatsen wij, katholieken, den gods dienst daaruit putton wij onzo zoden- loer, die de richting zalgoven aan ge- heol ons leven van jongs at moeten onzo kinderen hem aacleeren en be oefenen. Katholieke en wereldlijke zedenleer komen gedurig in strijd de eerste herleidt de menschelijke na tuur lot den hemel, haro hoogste be stemming, de andere houdt voor dat mot den dood alles eindigtverloo chening en zelfbeheerscbing die de eeno als hoogste betrachting predikt, wordt bij de ander onzin genoemd. Deze uiteenloopende stelsels willen onze tegenstrevers hijeen brengen on der den naam van onzijdigheid feite lijk komt het altijd op de verdrukking van de katholieke godsdienstige over tuiging. Die onzijdigheid vooral kan niet bestaan voor wat de school be treft. Een jong kind ziet, hoort, voelt, neemt gewoonten aan en naar de wijze bet geleid wordt, zal het tot mensch opgroeien.Het kind,zegt heer Woeste, zal uit nieuwsgierigheid vragenstellen over den oorsprong, do bestemming van den mensch. Wat kan de mees ter alsdan doen Indien hij zwijgt, komt hij te kort aan zijne plicht van opvoeder indien hij spreekt, dan is school niet meer onzijdig. In dien zin ook spreekt Buisson, de groote verdediger der onzijdige school in Frankrijk.Men vraagt ons onzijdig heid, dan zou de school en de school meester moeten doen alsof zij er niet waren. De onderwijzer zou or zich naar schikken niemand te kwetsen, niets tegen te spreken, kortom nooit zelf partij te trekken met zulk voor heboud bleef or van dien mensch, van dien opvoeder, van dien burger, niets anders over dan een automatische uit- deeler van reken- en sckrijflessen. Al was de school stipt onzijdig, dan nog zoude zij ons, katholieken, niot kunnen bevredigen. Wij moeten niet enkel christen zijn wanneer wij Mis hooren of bidden geheel onze handel wijze, ons werk, ons lijden, ons ver maak moet den christelijken stompe! dragen. Om die redenen is het onvoldoende, wanneer onze kinderen onkot op een bepaald uur in den godsdienst onder wezen te worden. Dit christelijk on derwijs moet gelioel do opvoeding doordringen zoo wol in do school als in het huisgezin. Het geldt hier een levensregel, eene levensrichting to govon dan alleen zal zij krachtig zijn wanneer de mees ter, een overtuigde geloovige, het in alle omstandigheden, door raad en voorbeeld aan de kinderen voorlegt. Om die reden willen wij katholieke scholen voor onze kiuderen E. A. Wilt ge iets lezen dat u aanbelangt en u genoegen verschaffen zal? Spreekmséhccn Meer zeggen we er Zie vierde bladzijde, de aankondiging niet over. Ook een afstand. De langste tele foonlijn in Europa is die van Parijs naar Home, 151)0 km., en Parijs-Weenen telt 1450 km. In Amerika kon men op 3200 km. el kaar goed verstaan. Wat belieft er u En nu heeft eene Amerika an scbe maatschappij aan het gouvernement ge vraagd eene lijn te mogen uitbaten, met de laatste verbeteringen, van New-York naar Los Angelos en San Francisco. Dat is nagenoeg 5600 kilometers. De taks zou op omtrent 80 k 100 fr. per drie minuten komen en men zou elkaar goed verstaan. Velling van Congo-diamant. Gis teren morgend is te Brussel overgegaan tot opening der soumissiën voor de eer ste zending diamant ontvangen door de Foreminière. Er was 6795 karaat in veiling aange boden, waarvan 1723 karaat van prima kwaliteit, 1820 van gemiddelde on 3252 van mindere kwaliteit. 30 soumissiën waren ingekomen. Het shipment is toegewezen aan de hoogste bieders, heeren Dümig gebroe ders en Alfred Van Beekhoven, van Ant werpen, aan den gemiddelden prijs van 30 fr. 02 het karaat, zijnde 203,985 fr. 90 voor het totaal. In het midden des jaars zal denkelijk eene nieuwe veiling plaats hebben. Baanwachters en spoor wegwerk I Sedan. Hot spoorwegbestuur heeft beslist bet loon van baanwachters en werklie den van 3.40 fr. op 3.60 fr. te brengen vanaf 1 Januari. Wanneer de belanghebbenden 4 jaar het loon van 3.80 fr. hebben genoten, worden ze verhoogd tot 4 frank. De nalatenschap van eon socialisti schs rr leider. Men meldt dat de erf genamen van den Duitschen socialisti- schen leider Bebel aan de Zwitsersche schatkist erfenisrechten over eene som van 1,500,000 frank hebben betaald, som welke de waarde vertegenwoordigt der goederen welke Bebel in dit land be zit. Van een anderen kant meldt men dat Bebel iu Duitscldand goederen be zat, geschat op 250,000 tot 500,000 fr. De inhoud van het testament van den overledene werd nog niet kenbaar ge maakt. Men weet niettemin dat zijne fortuin in handen blijft zijner familie en de gift aan de Duitsche socialistische partij op eene g?oote zero zal uitdraaien. Tegen cte tfronker.schap. De lord- meier van York (Engeland), heeft een goed middel gevonden om de dronkaards tot de soberheid terug to brengen. Aan twintig inwoners der stad, gewone ka lanten der policierechtbank, wegens dronkenschap, beeft hij eene premie be loofd van een pond sterling, indien zij gedurende een jaar geene veroordeeling opliepen. Van de twintig uitgekozenen hebben er 7 do premie verdiend en ge wonnen. De andere 13, wat ook een goe den uitslag mag heeten, kregen in den loop van 7 jaar gemiddeld slechts twee straffen per persoon. M. Vernon Wagge beeft beloofd 25 ten honderd bij voormelde premie te voe gen, bijaldien de beloonden nog één jaar do policiestraffen kunnen ontgaan. Het stelsel is misschien niet slecht, doch zou wat kostelijk vallen om alge- ineen te worden aangewend. Vraag tot vervolging van een Kamer lid. Aan 't slot der FnmerziUing van Vrijdag was van niets anders spraak dan van eene vraag om rechterlijke vervol gingen te mogen inspannen tegen M. Boiogne, socialistische volksvertegen woordiger van Namen». Natuurlijk zal djle vraag het lot onder gaan der gelijkaardige vragen ingeko men togen M. Giroul en tegen M. Hu- bin, alhoewel men verzekerd dat het eene zaak van meer kieschcn aard is. M. Boiogne is afgevaardigde van Na mén, net als M. Fktrnémontevenwel is er slechts eene zeer verre gelijkenis tus- schen beide zaken en zou men aan M. Boiogne enkel ten laste leggen dat hij meer gerouwheid aan zijne partij be toont dan aan het echtelijk dak. Wat er nu ook van zij, daar de zittijd zeer kort zal zijn, zullen in Mei de feiten niet verjaard zijn en zal M. Boiogne kun nen vervolgd worden, zonder dat nu reeds de parlementaire onschendbaarheid hoeft geschorst ter worden. Ongekende dieven zijn in den nacht van Donderdag tot Vrijdag in de buree- len gedrongen van de Nationale maat schappij van buurtspoorwegen. Do dieven hebben eene ruit uitgesne den en zijn zoo in de bureelen geraakt. Daar hebben zij maar onmiddellijk den brandkoffer aangevallen. De schurken gelukten er in drie gaten in de dikke deur te boren, en deden eoo het- slot springen. Eene som van duizend frank werd door de dieven buitgemaakt. De behendige schelmen moeten meer dan eene uur ge werkt hebben, om in den koffer te gera ken. Zij hebben al bun materiaal ter plaats achter gelaten. De nachtwaker die verscheidene ron den doet 's nacht§, beeft niets opge merkt. Het parket is verwittigd'. Op zoek naar Wilson. De opzoekingen te Brussel en in de voorsteden ondernomen, om een spoor van den Engelschman William Wilson te vinden, hebben nog tot geen uitslag geieid. De officier van policie Noë; meer bepaaldelijk met de bewaking der vreemdelingen belast, meent nochtans in het register van een hotel de handtee- kening van Wilson te hebben ontdekt. Alhoewel het waarschijnlijk zij dat Wilson, na de misdaad, Brussel verliet, meent de policie nochtans dat het niet onmogelijk is, dat de kerel zich thans opnieuw in de hoofdstad moet ophouden. Zijne persoonsbeschrijving is zeer on volledig en zal denkelijk niet veel bij dragen om hem in handen van het ge recht te doen vallen. Het onderzoek te Londen. De officieren der rechterlijke brigade Ertel en Peremans zijn te Londen aan gekomen en hebben zich daar met de agenten van Scotland-Yard op zoek ge zet naar den fotograaf, die de lichtpnnt gemaakt heeft der jonge mooie vrouw, foto die op de kamer van Wilson werd gevonden. Deze fotograaf woont op Battersea Park Road de man verklaarde dat de hem ontworpen foto werd gemaakt in Fe bruari 1908. De jonge vrouw woonde alsdan te Hounslow. De policiemannen zijn nu te Londen op zoek gegaan naar deze vrouw. De detektieven van Scotland-Yard, op de hoogte gesteld van den moord zijn overtuigd dat Wilson naar Londen is ge vlucht en zich daar verduikt. De begrafenis van bet slachtoffer. Het slachtoffer Maria Sauvain was niet 52 jaar, maar wel 63 jaar oud, ge boren zijnde in 1851. Vooraleer te Sint- Joost-ten-Noode te gaan wonen, bad zij te Molenbeek een winkeltje gehouden. De teraardebestelling moest Donder dag namiddag plaats hebben, doch het parket deed op het laatste oogenblik, de begrafenis uitstellen tot Vrijdag mor gend, 9 ure. Talrijke geburen woonden de lijk- plechtigheden bij. Zijn er nog geredden? Alle hoop wordt te New-York nog niet opgegeven, dat er nog matrozen van de Oklahoma door voorbijvarende sche pen zouden gered zijn. Door middel van draadlooze seinen is aan de schepen die zich in de buurt be vinden van de plaats der ramp verzocht, daar eem'gen tijd rond te kruisen om Daar schipbreukelingen uit te zjen. Da Press club te Ne^-To'k heeft een feestmaal ingericht ter huldiging van do bemanning der stoomboot a Gregory die zich zoo Leldi.aHg her ben gedragen bij de redding van de v:jf schipbreuke lingen, die door de a Gregory waren opgepikt Het proces van kolonel von Reuttner en luitenant Schatft. De gemoederen to Saverne zijn zeer opgewonden, daar het kriigshof niet on middellijk uitspraak heeft gedaan. De bevolking boweert, dat men deze zaak wil in 't geheim afhandelen. Algemeen is men van oordeel, dat ge zien de kleine strafvordering van het openbaar ministerie, de tweo betichten, kolonel von Reuttner en luitenant Schadt sullen vrijgesproken of tot het minimum der straf zullen verwezen wor den. Een zlnnetoozeüf Te Trier kreeg een regiment ruiterij van den keizer eene vlag ten geschenke. In zijne dankrede zegde de overste, kolonel Baumbach, onder meer o Ik hoop dat het mij en heel het regi ment zal gegeven zijn dit vaandel in het gevecht te leiden, opdat het nageslacht er het teeken der zegepraal op geschre ven zie. Indien de keizer ons oproept., zullen wij gereed zijn. Moge hij ons wel dra oproepen Ware het niet veel beter, dien kiolonel Baumbach, in plaats van aan het hoofd van een regiment ruiterij, licm in een zinneloozengesticht te stoppen. Hij zou daar toch gewis op zijne plaats zijn. Een debat zonder einde. Het geval Boiogne. Een demckratisch land. Men schrijft ons Brussel, 9 Januari. De Kamer heeft nu weer drie zittin gen, van 2 lot 6 ure, gewijd, aan de be spreking van artikelen 14 en 15 van het schoolwetsontwerp, en nog is artikel 15 in eerste lezing niet gestemd. Evenwel hebben de leden der rechter zijde, buiten den heer minister en M. Woeste, verslaggever, bet ordewoord gevolgd en zijn in bet debat niet tus- schenge komen. Het dient ten andere gezegd te wor den, dat M. Buyl altijd iets te zeggen heeft on hij geen enkele gelegenheid laat voorbijgaan, om zijn antiklerikalen haat lucht te geven. Voor hoelang hebben wij nog, vroeg ik aan een lid der Kamer Ik denk dat wij binnen drie weken zullen gedaan hebben, antwoordde hij mij. Het was te verwachten, dat de oppo sitie bij artikelen 14 en 15 zich aun het zagen óou gezet hebben. De taalkwestie is ook nog achterwege en ongetwijfeld zal er daar oqk stof voor ecmge zittin gen zijn. Zeker is het, vóór einde Ja nuari moet men niet denken de school wet gestemd te zien. Indien de socialisten, die zoo hoog te koop loopen met de sociale wetten, nu wilden toonen dat zij het goed meenen, zou het veel sneller gaan. Doch met man nen als A. Delporte, die de zitting wilde doen verdagen, omdat hij te laat geko men was voor de zitting der afdeeling waarvan hij deel maakt, is zulks onmo- gelijk. Zij zullen wel spoedig afkomen met een voorstel om morgendzittingen te houden. 't Is ten öndere belachelijk ook. Na zulk' eene langdurige bespreking, wat kan er nu nog meer gezegd worden Zoo kwam men nu in de Kamer be weren, dat de vrije onderwijzers van het wetsontwerp Poullet niet weten wil den, en de minister heeft van wege den voorzitter van dezen bond een brief ont vangen, waarin men hem geluk wensebt met zijn ontwerp, en tevens den wenscb uitdrukt, zoo spoedig mogelijk de wet gestemd te zien. De vrienden van gezel Boiogne heb ben bij den voorzitter der Kamer aange drongen, opdat het bureel der Kamer niet onmiddellijk zou onderbandelen over de vraag om toelating, vervolgin gen in te spannen tegen gezel Bologno. M. Schollaert, die achter zijn stuur opzicht een vaderlijk hart verbergt heeft er welwillend in toegestemd en nu zal er slechts Dinsdag over gesproken wor den. Het is ten andere niet onmogelijk dat de klacht ingetrokken wordt en dan blijft de zaak in den doofpot. M. Boiogne beeft M. Royer verzocht, zijne verdedi ging op zich te nemen. Gij hebt wellicht reeds gedacht, 'dat Rusland het minst demokratisch volk is van heel Europa. Eon mijuer vrienden, die hcc! goed op de hoogte is, heeft mij verzekerd, dal het juist het tegenovergestelde is. Onlangs moest ik in het gezantsohaji te Brussel eene inlichting gaan vragen Toen ik het bureel binnentrad, meendfe ik den sekretaris voor mij te hebbenc doch het was de gezant zelf, prins Kafci racheff. Jn ons onderhoud sprak ik' van dff voorrechten welke de Russische edellio' den in hun land genooten. Maar wij hebben geene voorreek** ten, antwoordde bij mij. Alle Rusee® zijn gelijk voor de wet. Gij zult zulks misschien verwonderlijk vinden, docN verzeker u, dat Rusland een demokra* tisch land is. Zulks is het reeds van ia den tijd van Peter de Groote en. wij ka* pen dat het zóó zal blijven. HAROLD* NEDERLAND Tragische ontploffing. Vrijdag na middag ontplofte op eene scheepstim merwerf van Den Haag een motorboot. Een werktuigkundige werd gedood. werklieden werden zwaar gekwetst. FRANKRIJK Aanhouding van een ontrouwo kas sier. Uit Le Havre komt het beriskt dat de kassier der filiale van Bayonno van eene groote kredietinrichting, dis sinds 16 December voortvluchtig itu» aangehouden is, toen hij aan boord meende te stappen om naar Amerika over te steken. De aangehoudene is ©e® genaamde Philibert Rotart, 34 jaar oud; hij verduisterde voor meer dan 60 dui zend frank. Hij zal naar Bayonne te ruggebracht worden. Schrikkelijke moord. Te Montes- quiou, komt eene schrikkelijke moord gepleegd te worden. Marcellin Vignoux, kautonnier te Nizan, nabij Lombez, had zijne echtgenoote reeds meermalen met den dood bedreigd. Deze bad een tot™ zoek tot echtscheiding ingediend en ging van haren man af. Donderdag avond, zo* M. Vignoux zijne vrouw afwachten* Rond 9 uro volgde zij den steenweg toen haar man, gewapend met zijn kanton- niershamer haar op het lijf viel en kot hoofd insloeg. De ongelukkige, die pas 18 jaar oud was, stortte doodelijk ge troffen ten gronde. De moeder van het slachtoffer wilde zich tegen den aanran der verzetten, maar werd ook gewond. Wanneer hij zijn schelmstuk had vol bracht, zond de moordenaar een brief naar den prokureur der republiek ca ging zicli Vrijdag morgend gevange* geven. Vignoux werd bij bet lijk zijnec vrouw gebracht, doch liet niet het min ste leedwezen over zijne snoode daad blijken. Hij is 30 jaar oud, en was sinds 1911 gehuwd. Tegen den Tango. De Semains religieuse de Paris geeft een schrijve* uit van den kardinaal Amette, waarin da tango, die wegens zijne wulpsche na tuur, beleedigend i9 voor de zedelijk™ beid, veroordeeld wordt. DUITSCHLAND IJselijke zelfmoorden. Men berickf uit Soldau, Pruisen, dat een bouwkun dige zich met zijne vrouw gezelfmoord heeft, nadat zij hunne vijf kinderen d«» keel hadden afgesneden. De zuster ra* den landbouwkundige pleegde ook zetf™ moord. Uit Hamburg komt bericht dat eer* policieagent zijne drie dochterkens heef) omgebracht en zich vervolgens verha» gen heeft. Het proces van den dagbladschrijver Scllmann. Do debatten van het pro ces tegen den opsteller Sollmann van do Rheinische Zeitung van Keulen, wer den Vrijdag hernomen. De policiepre- fekt heeft verklaard, van eene koer»- ma at schappij eene som van 500 mark ontvangen te hebben om die onder de agenten te verdeelen. Hij voegde erbij deze som verdeeld te hebben onder de agenten en do policicfonctionnarisseiL, Sollmann springt daarop onmiddellijk recht on bestatigt wat de policie prefekt bekent. Andere getuigenissen zijn ook niet i* do gunst der policie. Eeno restaurant- houdster heeft door hare boeken bewe zen dat zij dikwijls naar de woning va* policiebeambten korven heeft gezonde* met uitgelezen spijzen en wijnen. Een ander getuige beeft medegedeeW dat een bandelaar, zekeren M. M...., die er steeds op uit was keunis aan te knoo- pen met militairen, met een gemakkelijk te raden doel, door de policie ontdekt was geworden de policiekommissari* deed hem in zijn kabinet ontbieden e*

De Volksstem | 1914 | | pagina 1