De WapensctaDuw te Berlijn op Nieuwjaar Een ongeluk aan boord van het Schoonschip De toestand in In'ië Een groot Kunstenaar ZONDAG II JANUARI 1914 rDe sneeuw in Zwitserland De top van den mast waar de ongelukkige VAN DE VELDE afgevallen is. Men weet dat Koning Alfons een groot liefhebber van jagen is, en dat haasjes, fezanten, eenden en ander wild, hem daarom zeer vreezen, te meer daar zij weten, dat hij er zelden nevenB schiet. Verleden week gaf de Spaanscha vorst eene jachtpartij in zijne jachten van Noord-Spanje. Al de vreemde ge zanten bij het Spaansche hof, waren uit- genoodigd. onlangs te Moskow schielijk overleder M. Raoul Pugno, de gekende pianit- onlangs te Moskow, waar hij eene reek koncerten moest spelen, in gezelscha_ van Mej. Nadia Boulanger, overleden werd geboren den 23 Juni 1852 te Mont rouge-bij-Parij8. Reeds vroeg toonde hij groote voor- Het Belgisch schoolschip L'Ave- nir dat wij dezen zomer te Gent mochten bewonderen, is thana te Mel bourne, yi Australië, aangekomen. Van daar is naar België tijding ge zonden, dat een vreeselijk ongeluk was gebeuni aan boord van het schoolschip. Tijdens de gewone dagelijksche oefe ningen is een kadet, een genaamde Van de Velde, afkomstig van Blankenber- ghé, uit don mast gevallen en op den slag gedood geworden. De veuslagenheid onder de opvaren den vaa het sohoolschip was groot, zoo veel te meer, daar Van de Velde een der beste leerlingen was, en een schitterend officier beloofde te worden. Ook waren de lijkplechtigheden, wel ke door heel de bemanning, officieren, leerlingen en matrozen bijgewoond wer den, zeer roerend. De ouders van den verongelukte, die nog te Blankenber- ghe wonen, zijn met de noodige omzich tigheid op de hoogte gebracht van het smartelijk verlies, dat hen komt te tref fen. Het ministerie van zeewezen zond hem een brief van deelneming. LORD HARDINGE Onderkoning van Indte. Koning ALFONS van Spanje, begeeft zich naar de plaats der bijeenkomst, voor de jachtpartij, den vresmden gezanten aangeboden. Keizer WILLEM en zijne zonen, gevolgd door den staf, begevan zich naar de wapenschouw. Zooals men weet is de krijgsprèal te bijvoeglijke parade. Ook is dien dag de Berlijn en ook wel in lieel Duitschland, wapenschouw bijzonder schitterend, wat ver gedreven. Deze wapenschouw wordt bijgewoond Zoo heeft er iederen Zondag in de door heel den opperstaf van het Duit- groöte Berlijnsche dreef, Onder dë sche leger. De gebruikelijke wachtpara- Linden een wapenschouwing plaats de wordt dan gewijzigd en een nieuw- van heel het garnizoen. Al de regimen- jaarsgroet er aan toegevoegd, welke ten der stad trekken dan, muziek aan door den Keizer beantwoord wordt, 't hoofd, voorbij den Keizer, voor de Onze photo geeft den keizer weer, op wachtparade. Daar wordt gewoonlijk het oogenblik, dat bij zich, vergezeld aan de regimentsoversten bet wacht- van zijne zonen en gevolgd door den woörd voor de week medegedeeld. Op staf van 't leger, naar de wapenschouw Nieuwjaardag is er gewoonlijk nog een j begeeft. M. RAOUL PUGNO, de wereldberoemde pianist, liefde voor het muziek en weldra was hij een der beste leerlingen van het mu- ziekkonservatorium van Parijs. Achtereenvolgens behaalde bij de eerste prijzen in piano, solfège, harmo nie, fugue en orgel. Op 19-jarigen ouderdom werd bij or ganist. in de St-Eugeenkerk te Parijs. Herhaalde malen gaf bij ook piano- ncerten en behaalde daarbij zooveel ijval, dat bij het orgelbaantje liet gaan n rondreizen ondernam om zoo wat in le groote steden der Oude en Nieuwe Gereld, zich als pianist te doen gelden. Zoo werd bij, onder meer, ook dik wijls te Brussel toegejuicht. Hij was een intieme vriend van M. Eugeen [saeye, onlangs door Koning Albert tot kapelmeester benoemd in vervanging van M. Edgard Tinei. M. Pugno schreef ook de muziek van ïjke tooneelstukken. Twee liefhebbers oefenen zich op 't Sneeuwt nu zoo wat overal en over al wordt er geweeklaagd over dat onge- noodige witie kleed, waarmede straten en pleinen, velden en wegen versierd worden. Versierd is mischien wel wat veel ge zegd, want gewoonlijk hier in onze streek ten minste is dat witte kleed na een paar dagen in vuile modder ver anderd, vooral in straten en op banen, waar er wat verkeer is. 't Is echter zoo niet gesteld in Zwit serland en in sommige gebergten van Frankrijk, nabij de Zwitsersche grens. Daar blijft de sneeuw, die er gewoon lijk zeer dikt valt, soms weken en we ken liggen, en de gelukkigen, die niets anders te doen hebben, geven er zich naar hartelust aan de sportvermaken over. Men beeft zoo de toboganners of slederijders, die in duizelingwekkende vaart de bergen afsnorren, dan de sneeuwrijwielen (zonder wielen). skiers, of sneeuwscbaatsers, die na ook in volle snelheid een paar honderd me ters gegleden te hebben, schielijk over hinderpalen heenwippen en zoo 6oms een sprong maken van tien, twintig of meer meters. Nu komen ook de sneeuwrijwielen voor den dag. Wie den naam van rij wiel gegeven heeft, aan die machienen welke hierboven afgebeeld zijn, weten wij niet, doch rijwielen zijn het voorze- kers niet, vermits er geen spoor van wiel aan te zien is. De stuurstang is als die van een velo, alsook de zadel. De kader trekt er op, doch de wielen zijn vervangen door schaatsen. De berijders, houden zich in evenwicht op de zaal en laten zich zóó de besneeuwde paden afglijden. Dat men zoo 'n halven akrobaat moet zijn om zich daar recht op te houden is licht te begrijpen.

De Volksstem | 1914 | | pagina 1